Grootscheepse stakingen Gabe SKroap in Frankrijk Hoe met de omzetbelasting? 1» Vietnambesprekingen langzaam op gang 107e JAARGANG VRIJDAG 24 MEI 1968 No. 40 Illlllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nationale staking MEVROUW BREEUWSMA: Goed woord voor Klaproosdag I 4VI 4VI A Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat hat Vijandigheid. Verbreding in Vietnam. Kosigin. Eisen. Gesprek. Mammoetdok. u/'-. (Ir. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Franse automobilisten hamsteren benzine nu het personeel van de raffinaderijen zich bij de stakers hebben aangesloten. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De C.G.T. was met andere woorden bang dat de regering met machtsmiddelen een stakingsbeweging zou onderdrukken, die heel sterk het karakter zou dragen van vijandschap tegen het regime. Maar nu de bom gebarsten is, moeten zij- wel ach ter de gebeurtenissen aanhollen, in de hoop de leiding er van toch nog in han den te krijgen. De eisen van de arbeiders vormen maar een onderdeel van de actie, want men kan uit alle uitlatingen heel sterk de vijandigheid tegen het huidige regime proeven. Dat maakt de zo spontaan ont stane beweging zo gevaarlijk. Dat is ver moedelijk ook de oorzaak, dat De Gaulle de ernst van de toestand tegenover zijn Roemeense gastheren heeft moeten be kennen en zaterdag is vertrokken in plaats van zondag, ondanks het feit, dat dit toch een klap voor zijn prestige is. Dat verklaart ook de geruchten, die in Parijs de ronde doen, dat de regering eenheden van het vreemdelingenlegioen en parachutisten in gereedheid heeft ge bracht om in uiterste nood tegen al te revolutionaire bewegingen op te treden. Naast deze roerigheid in de Westelijke wereld kan men de roerigheid in de Eén ding staat wel vast de regering heeft dat althans zelf meegedeeld de nieuwe regeling betekent voorlopig een voordeel voor de schatkist van 730 mil joen gulden. Waar dat voordeel vandaan komt, is lang niet ieder duidelijk, maar over hun hechte organisatie te kunnen stellen. Hgt overleg over deze regeling, nu nog in het voorstadium tussen Amerika en Noord-Vietnam, wil niet opschieten. Tot nu toe hebben beide partijen hun oude verlangens gesteld. Noord-Vietnam eist vóór alles stopzetting van de Amerikaan se bombardementen, Amerika wil praten over een vermindering, ook van de Noord Vietnamese militaire inspanning en over de politieke regeling. Het kan nog maan den duren voor er hier nieuwe ontwikke lingen komen. Abonnementsprijs f 3.50 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hij wilde herder zijn over de Franse schapen, trok een forse scheidslijn ieder kreeg in de gaten, onze onmondigheid, wordt zeer duidlijk bewezen. De sterke man wint 't pleit, die moet dankbaar geprezen. Frankrijk boerde vooruit, begon weer naam te krijgen, Eén man neemt het besluit. Maar bij zo’n stelsel dreigen gevaren, vroeg of laat ’t Beleid moet omgebogen! De sterke man - hij staat schijnbaar steeds onbewogen. Hij heeft veel gepresteerd Echter, wie kan ’t beletten, nu ’t getij blijkt gekeerd, de bakens te verzetten? Een chaos breekt zich baan Steeds meer koppige schapen, De sterke man kijkt 't aan, Wordt de herder verlaten? Folie gepraet jowt in bytsje baet Bolswards Nieuwsblad Frankrijk zat in ’t moeras, een jaar of tien geleden, alles liep uit de pas, toen kwam er één aantreden, die het commando nam, die horden heeft bedwongen Dra werd de sterke man uitbundig lof gezongen. Het zit er blijkbaar in. Sterkte is niet steeds gewin. Piet. telijke partijen, „want wij mogen als christenen elkaar niet meer loslaten”. De heer Tilanus voelt niet voor „een machtsconcentratie en evenmin voor een verdeling in een christelijk en een niet- christelijk deel van ons volk”. Wat de Politieke Partij Radicalen betreft, hoopt hij „dat de oprichters spoedig zullen inzien, dat zij zich hebben vergist. Zij moeten terugkeren naar de partijen, waaruit ze zijn voortgekomen”. President De Gaulle heeft zijn bezoek aan Roemenië met een dag moeten bekor ten omdat in Frankrijk nu na de studenten de arbeiders in beweging zijn gekomen. Premier Pompidou heeft zijn ministers van onderwijs en buitenlandse zaken, die verantwoordelijk waren voor de heftige incidenten, in hun hemd laten staan en de studenten beloofd, dat aandacht aan hun verlangens naar hervormingen zou wor den besteed. Hij heropende de universitelt van Parijs, die hierop door de studenten bezet werd zonder dat de politie zich verder liet zien. De politie liet zich ook niet zien toen de studenten het Odéon-theater bezetten om een plaats van samen komst voor arbeiders, studenten en kunstenaars van te maken, waar alle proble men van een hervorming van de maatschappij uitvoerig zouden kunnen worden besproken. De Tweede Kamer is deze week begonnen met de behandeling van het door de regering voorgestelde nieuwe systeem voor de omzetbelasting. Een moeilijke affaire, want er zijn maar heel weinig kamerleden te vinden, die precies kunnen vertellen waar het allemaal om gaat. Het nieuwe stelsel is de „belasting op de toegevoegde waarde”, zoals gebruikelijk tot BTW. Het algemene principe van dit stelsel is, dat elke behandeling van een grondstof diezelfde stof meer waard maakt. Over die waardevermeerdering moet dan belasting worden betaald. Zo wordt het papier voor kranten opeens meer waard wanneer daarop berichten en verhalen zijn afgedrukt. Voor dergelljke waardestijgingen zijn echter nauwelijks vaste normen te geven. En dat maakt de BTW-regeling bijzonder ingewikkeld. De oppositie is de vorige week niet zo lief geweest tegen minister De Block Economische Zaken). Het ging om de rol, die de bewindsman heeft gespeeld bij het voorlopig mislukte overleg tus sen de grootste scheepsbouwers van Ne derland over de bouw van een mammoet- dok bij de Nieuwe Waterweg. Verolme en vier andere, samenwerkende scheeps bouwmaatschappijen willen elk een dok bouwen voor constructie en reparatie van mammoettankers. De regering wil dat de vijf gezamenlijk één dok bouwen. De maatschappijen hebben de regering financiële garanties gevraagd, dus mag het kabinet, in dit geval minister De Block, met verlangens komen. De oppo sitie verweet de minister, dat deze niet in staat is geweest de partijen tot elkaar te berengen. „Ik kan het niet dwingen,” zei de be windsman, „en zou ik dat wel kunnen, dan zou ik het niet doen, want zo’n maatregel geeft alleen maar ruzie”. De socialist Nederhorst zei: „De heer De Block is een slecht onderhandelaar. Zo erg is dat niet, want zo zijn duizenden mensen. Het is alleen jammer, dat er zovelen van dit type in het kabinet zit ten”. Het politiek overleg tussen k.v.p., a.r. en c.h.u. zal binnenkort wel weer volledig op gang komen. Er is even de klad in gekomen na de radicale moeilijkheden. De afgelopen week echter beloofden a.r.p. en c.h.u. min of meer., dat men weer met goede moed over een toekom stige samenwerking wil praten. In de algemene vergadering van de c.h.u/ in Groningen zei c.h.u.voorzitter Tilanus, dat er een blijvend overleg-or- gaan moet komen tussen de drie chris- In de studentenbeweging tekenen zich twee stromingen af, die hier en daar sa menvallen. De eerste is gericht op uni versitaire hervormingen, waarbij de de centralisatie van het onderwijs, de mo dernisatie en het karakter van de exa mens op de voorgrond staan. De andere stroming is politiek gericht. Hierin ziet men de student als de pionier van een nieuwe maatschappij, waardoor de be weging een sterk anti-gaullistisch ka rakter krijgt. Het capituleren van de regering voor de studenten na de nacht van incidenten, gevolgd door de protestdemonstraties en de sis king van vorige week maandag, heet, iet zijne bijgedragen tot een over slaan van de actie van de studenten naar die van de jonge arbeiders. Woensdag avond begon een stakingsbeweging onder de jonge arbeiders van de Renault-fa- brieken in Cléon, die de volgende dag naar de andere fabrieken van Renault oversloeg en op het ogenblik van schrij ven in vele delen van Frankrijk de fa brieken stil heeft gelegd. De arbeiders hebben de fabrieken bezet en hier en daar rode vlaggen gehesen, zodat het politieke element in deze beweging van sociale eisen heel sterk aanwezig is. De spoorwegen rijden niet meer, de Parijse metro staat stil en naar schatting hebben ongeveer een miljoen arbeiders het werk neergelegd, terwijl honderd fabrieken bezet zijn. Het betreft hier niet een proteststaking van een dag, maar een actie van nog on bepaalde duur. De arbeiders van de Re- nault-fabrieken (een staatsbedrijf overi gens) verlangen een minimumloon van 720 gulden in de maand, een werktijd verkorting zonder vermindering van loon verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 60 jaar en grotere sociale zekerheid. Dit moet men vooral zien te gen de achtergrond van een zekere on rust over de ontwikkeling van de econo mie, die zou kunnen leiden tot een ver hoging van de werkloosheid, ook al om dat de komende jaren de kinderen van de geboortegolf, die in Frankrijk lang heeft aangehouden, in verhevigde mate op de arbeidsmarkt komen. He tmerkwaardige van deze stakingsbe weging is, dat zij in feite buiten de vak bonden om ontstaan is. Aan de voor avond ervan waarschuwde de communis tische C.G.T. nog tegen avonturen, die de gaullistische machthebbers het on verhoopte voorwendsel zouden geven hun wankelende overheersing te bevestigen. In Zuid-Vietnam is de regering afgetre den en vervangen door een regering met Tran Van Huong aan het hoofd. Tran Van Huong is een zeer onafhankelijke figuur, die vorig jaar bij de presidents verkiezingen de tegenkandidaat van pre sident Thieu was. Men ziet in zijn benoe ming ’n aanwijzing, dat Thieu wil trach ten de basis van zijn regime zoveel mo gelijk te verbreden om, indien de com munisten na een regeling een rol in het politieke leven gaan spelen, wat tegen- communistische wereld zetten. Daar zijn de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije nog steeds niet verteerd. Er is voort durend intensief overleg. De Tsjechische leider Dubeck is in Praag geweest, daarop zijn de leiders van Rusland, Po len, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulga rije onverwacht bijeengekomen en nu komt weer het bericht, dat Kosigin, de Russische premier, een onverwacht be zoek aan Praag heeft gebracht. Voor ’n medische behandeling en een korte va kantie, zoals het officieel heet. De dag tevoren was de Russische minister van defensie in Praag aangekomen. Men kan nog enige tijd gissen naar de strekking van de gesprekken, die Kosigin er on danks zijn medische behandeling wel zal voeren. Na de spanningen van enkele weken te rug, toen de concentratie van Russische troepen aan de Pools-Tsjechoslowaakse grens gemeld werd, is weliswaar de fel heid van de Russische pers tegen bur gerlijke en reactionaire stromingen in Tsjecho-Slowakije niet verminderd (men noteert zelfs felle aanvallen op de anti communistische houding van de nu in Praag weer gewaardeerde stichter van de republiek Thomas Masaryk), maar men krijgt toch wel de indruk, dat Mos kou de hervormer van Dubeck nu als het minste kwaad aanvaardt. Het zou er vooral op uit zijn de positie van Dubeck tegen al te radikale elemen ten te versterken. Een aanwijzing in de ze richting zou kunnen zijn, dat Russi sche en Tsjechoslowaakse deskundigen binnenkort bijeen zullen komen om te spreken over Praags verzoek om een le ning om de structurele hervormingen in de economie mogeljjk te maken. dat het er is, wil men wel geloven. Een belangrijk deel van de debatten deze week ging dan ook over de besteding van deze extra miljoenen. De Christe lijk Historische Unie wil het geld ge bruiken voor die gebieden, waar werk loosheid heerst. Waarschijnlijk krijgt de CHU hiertoe steun van een brok KVP en ARP. Of de regering toestemt, is nog lang niet zeker. De liberale minister van Financiën wil niets liever dan een (geringe) belastingverlaging. De andere bewindslieden zouden daarmee ook niet ongelukkig zijn. Zo’n maatregel bevor dert de populariteit en daaraan is met het risico van naderende moeilijk heden altijd behoefte. Het klopt ook met het beleid van minister Witteveen (Financiën) om de directe belasting heffing via loon- en inkomstenbelasting wat af te remmen en de indirecte be lasting, via bijv, de BTW, wat op te schroeven. De totale belastingdruk blijft daarbij gelijk, maar je merkt zoiets wat minder doordat het netto-inkomen ho ger wordt (altijd een aantrekkelijke ge dachte, die de kiezer mild kan stem men). Weliswaar gaan ook de prijzen omhoog, maar dat doen die zonder extra belastingdruk ook en het is voor de klant vaak nauwelijks na te gaan of zo’n prijs verhoging nu het gevolg is van meer be lasting, dan wel van andere ontwikke lingen. De oppositie voelt vooralsnog heel wei nig voor de BTW. En als men dan nood gedwongen moet instemmen, dan willen PvdA en D’66 compensatie in het loon zakje. Hoewel men het fijne van het systeem nog niet helemaal begrijpt, is namelijk nog een tweede zaak heel dui delijk: een groot aantal goederen zal door dit nieuwe belastingsysteem duur der worden. Daarbij zijn ook artikelen die men kan beschouwen als noodzake lijke levensbehoeften. Om die prijsstij gingen op te vangen wenst een belangrijk deel van de Tweede Kamer volgend jaar een extra loonsverhoging. Het maakt ’t voor de regering niet gemakkelijker. De verlangens voor 1969 stapelen zich in middels op. Er moet meer worden ge daan aan de werkloosheid, waarschijn lijk is extra geld nodig voor de woning bouw, de overheidsbijdragen voor de so ciale voorzieningen moeten omhoog. Genoeg problemen om het kabinet de komende maanden fors bezig te hou den. Een venijnige steek in de richting van de regering. Maar de socialist ging nog niet zo ver als de democraat Imkamp, die uitriep „Minister go home”. De heer Imkamp heeft al eerder felle ruzies gehad met de minister van Eco nomische zaken, o.a. over het ultra-cen- trifi.*e project, dat de minister op inter nationaal niveau niet afdoende zou heb ben verdedigd. De dêmocraat diende zelfs een motie in om de heer De Block naar huis te sturen. Nu is het waar, dat deze minister in Kamerdebatten vrijwel steeds een zwak ke indruk maakt door zijn vele verspre kingen en vodral aarzelingen. Een fraaie verspreking bij dit debat was bijvoor beeld: „Ik denk. dat is het moei lijke juist. Maar een minister kan men nu eenmaal niet alleen op zijn re denaarstalenten beoordelen. De motie van D’66 werd ook verworpen. Zelfs de socialisten stemden tegen. Twee modellen uit de Ka- toenshow 1968. Links een jeugdige mantel uit een donkerblauw katoenen visgraat. De ceintuur die op het ogenblik volop be langstelling geniet kreeg ook hier bijzondere aan dacht. Juist zo’n modisch detail kan vaak een pro bleem vormen. Maar ge lukkig bestaat er katoen dat zich zo gemakkelijk laat verwerken. De stof die voor dit model werd gebruikt is van Ter Kuile Cromhoff. Rechts: Scrubbed denim is een sportieve stof die zich, zoals hier, ook uit stekend leent voor ’n ge kleed jurkje. Deze robe- manteau in effen rose werd eveneens gemaakt uit stof van Ter Kuile Cromhoff. j üs hjoed to sizzen In de Frits v. d. Poel-show was maan dag mevrouw Breeuwsma uit Nijland. Zij heeft in 1947 haar zoon Klaas ver loren, die sneuvelde in Indië. „Ik heb wel een foto van zijn graf, maar ik ben er nog nooit geweest,” zei ze. En dat was waar ze heen wilde: op Klaproosdag wordt er gecollecteerd voor de ouders van de geallieerde militairen die in ons land gesneuveld z(jn; dat moest ook gebeuren voor de ouders van Nederlandse militairen èn burgers die gesneuveld zijn in het vroegere Indië of gewerkt hebben aan de Birma-spoor- lijn. Voor de Friezen had mevrouw Breeuw sma een apart woordje. Gelden voor de door mevrouw Breeuwsma ontketende actie kunnen worden gestort ten name van „Het verre Oosten”, gironummer 304000. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workutn en In de Amerikaanse stad Boston is maandag het proces begonnen tegen de kinderarts Benjamin Spoek en vier anderen, die ervan worden beschul digd dienstplichtigen tot dienstweigering te hebben aangezet. De be klaagden kunnen maximaal tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar worden veroordeeld. Op de foto de aankomst van Spock bij het gerechtsgebouw. Links naast hem zijn echtgenote. S TL i Ss

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1