10 jaar Boalserter Skotsploech met folkloristische dagen Gabe Skroar Reeds op 4 juni: Verkiezing Heakeninginne Pinkstermoandei Workum BERNE-FRAGEN Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Kr. Frysk Selskip 60 jier Weer studenten naar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 28 MEI 1968 I07e JAARGANG No. 41 Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat üs hjoed to sizzen Al to bliid duorret gjin tiid Wie wordt Heakeninginne AL HIRT: GROOT SHOWMAN Tentoonstelling zo- Verkiezing op 4 juni a.s. Affiche en feestgids Gekostumeerd straatbal Nog veel meer Het komité Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie, eo Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) op de oude folkloristische of daarop ge ïnspireerde d-ansen. De Skotse trije met alg spektakulair onderdeel het schoen makertje is nog steeds een vast onder deel in het repertoire. Ook andere Friese en eilander dansen maken daar deel van uit. Suksesnummers zijn verder steeds de lispolka en de Tsjerne (Fries voor karn). De Boalserter Skotsploech oefent niet alleen iedere week om de stijl te vervol maken, maar treedt, zoals boven reeds gezegd, ook representatief naar buiten. Bij tal van provinciale of nationale eve nementen en festiviteiten werd gewaar deerde medewerking gegeven en in de zomermaanden is er iedere donderdag vanaf 12 uur een optreden op een boven de stadsgracht gebouwd platvorm, dat steeds honderden toeristen in vervoering brengt, vooral als het publiek na de show wordt uitgenodigd mee te dansen. De aktiviteiten bepaalden zich niet enkel tot ons eigen land. Ook in het buitenland kweade gefolgen ek drage moatte. Dat jildt fansels ek foar de fiif oaren en as men sa nou en dan bütenlanske kranten to sjen kriget, is der yn al dy lannen itselde lüd to hearren. Wy wolle wol de foardielen, mar de neidielen net. Dizze ünwiere halding makket it de seis regea- ringen net maklik de saek sljucht to krijen, binammen op it gebiet fan de lanbou. Foar üs lan is it lykwols fan de greatste bitsjutting, dat de mienskiplike regelin gen der komme, omt wy by gelikense kansen grif in goed plak ynnimme kinne mei üs moderne lanbou. Dy oare fiif komme hjir lang net oan ta. It is ek net wier, dat fanwege de foar april bistean- de molkpriis, de E.E.G.-boeren alles diene om dy molkstream mar ta it healwize op to fieren. Der is wol in taname, mar dy wurdt skriklik oerdreaun. Fan 1960 oant 1967 is it tal melke-kij hjir yn Nederlan fan 1.60 miljoen oanwoun ta 1.73 miljoen, dat is per jier 1 ta 2%. De totale molkproduksje groeide yn dy sawn jier fan 6.8 miljard kilo ta 7.2. Yn België bleau de produksje op itselde peil, lyk as yn Luxemburg, yn Dütsklan yn dy sawn jier 11% mear produksje en yn Frankryk 22% mear, Italië, as léste, groeide mei 8% yn dyselde perioade. Al- linnich yn Frankryk wie dus in fikse groei en dat kin der maklik omt dér hie- le streken binne, dêr’t de produksje per kou jit bysünder leech leit. Yn it hiele E.E.G. gebiet is it tal melke kij yn dy sawn jier mar mei 3% tanaem en de produksje mei 12%. De oanwinnen- De vrijdag daarvoor hoopt heel Bolsward op mooi weer, want dan is er een ge zet de Het komité bestaat uit de heren J. M. A. Mulder, burgemeester, erevoorzitter S. Haarsma, architekt, J. J. Boomsmal. 6 voorz. J. v. d. Veen, direkteur postkan toor, Jongemastraat. vicevoorz. N. C. v. Slooten, Burg. Irenelaan, sekr. W. Jager, direkteur Amrobank; A. Bosma, sekr. Skotsploech; J. M. Slob, direkteur (afd. verkoop) fa. v. d. Plaats; en de dames mevr. J. M. C. Hiemstra-v. d. Klei en J. v. Gosliga-Klom. Natuurlijk is dit niet alles. De donder dags zal er veel werk van de wekelijk se markt worden gemaakt, gedurende al de feestdagen is er een lunapark, feest verlichting en biedt de plaatselijke mid denstand tal van koopjes. Bolsward heef alom in de lande de naam goed en stijlvol te kunnen feesten. Dit 10-jarig bestaan van de Skotsploech zal er zeker een voorbeeld van zijn. kostumeerd straatbal, waarbij een be kende band op het platvorm zal spelen. Onder de gekostumeerde dansers (met kans op f 50 en f 25 voor resp. de mooiste en op één na mooiste vermom ming) zal zich ook de heakeninginne begeven. Ze doet dit incognito en net als de anderen gekostumeerd. Wie haar het eerst herkend (en dit te kennen geeft door haar een bepaalde slagzin toe te fluisteren) verdient f 100. Zij zal zich opnieuw verkleden. Wie haar dan her kent krijgt een prijs van f 50. Vervol gens zal zij zich nog tien maal van kostuum verwisselen. Tot tien maal toe is er een troostprijs van f 10 te winnen voor wie haar ontdekt. Een reden te meer om reeds 4 juni aanwezig te zijn om de verkiezing van de heakeninginne mee te maken. Ieder wordt verzocht zich zoveel moge lijk van een fakkel te voorzien. Voor een overvolle Harmoniezaal hield Mr. Piter Jelles Troelstra een verkie- zingsrede. De S.D.A.P. is niet tegen een revolutie, mits het dan ook een werke lijke revolutie is, d.i. een politieke ver andering van systeem. Eieren kapot ma ken is gemakkelijk, alleen echter de S.D.A.P. kan er een omelet van bakken. Abonnementsprijs t 3.50 pet Irwirta») (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Laatste week mei 1918 Mem wie der mei oan Mar liet soks net blike, Sei: „Mei Syn leaf de KIn Hy alles bistrike. Ek sünder telefoan Kinst prate mei Him Hy draecht de leafde En de hoop yn syn stim. Praet mar gewoan Hy harket nei dy Harkestou nei Him Bist as ’n ingei sa frij.” Mem, en as wy skilje Telefoanysk de G. Hwerom stiet de lijn Dêrhinne net ré?” „Mem, hwer-om is Op Himmelfaertsdei Dér hinne foar üs Dan net in wei? In lyts famke Fan sawn jier Boarte mei de poppe By meni oer de flier. Har lytse holle Siet faek dagen Fol mei tinzen, Grötfol fragen. Hja frege har mem, Dy’t oan’t haken wie, Yn soks soarte dingen Gauris om rie. Ook in de nacht van 23 op 24 mei is het in het Parijse Quartier Latin weer tof ernstige botsingen tussen politie en betogende studenten gekomen, waarbij tientallen gewond werd. Op de foto worden een paar gewonde studenten door een Rode Kruis vrijwilliger verzorgd. Benoemd tot directeur van het te Bols ward te stichten Tehuis voor daklozen, annex werkinrichting, de heer Y. G. Hooiring. Reeds op dinsdagavond 4 juni zal de ver kiezing van de heakeninginne plaats vinden. Wij verwachten hiervoor grote belangstelling en nodigen u alvast uit hiervan getuige te zijn. Het wordt geen „schoonheidswedstrijd”, al zal bevallig heid en gratie wel een woordje meespre ken. Nadat om 7 uur de jarige Skots ploech ter inleiding van de feestelijkhe den is opgetreden en de keurgroep van de plaatselijke g.v. Lycurgus-Wilhelmina de ritmische dansen zal hebben gede monstreerd (waarmee deze klub een le prjjs won) zal om half acht ..het woord en de daad” aan de kandidaten voor de titel van heakeninginne zijn. Een voor een zullen ze nl. voor de ogen van het kritisch publiek en... een deskundige „open jury” moeten tonen wat ze waard zijn. Op kreatieve wijze zullen zij iets moeten uitbeelden dat met dansen, het dansfestijn, de folklore en de hooioogst te maken heeft. Ook zullen zij ’t „woord bij de daad” moeten voegen en een toespraakje tot het publiek moeten rich ten. De juryleden zullen ieder voor zich speciaal op een onderdeel van het op treden letten en dit met een cijfer (aan 't publiek te tonen op een bordje) waar deren. Degene, die het hoogste aantal punten verwerft wordt heakeninginne, de andere dames haar hofdames. Het optreden van de vijf kandidaten wordt onderbroken met akkordeonmu- ziek om de jury even tijd tot nadenken te geven. Om 8.15 zal de voorzitter van de jury, de heer S. Haarsma, de officiële uitslag bekend maken en de heakenin ginne huldigen, waarna om half negen een rijtoer door de stad wordt gemaakt. Was de Amerikaan Al Hirt in 1957 nog een onbekende trompettist in Dan Levy’s club „Pier 600” in Hirts geboorteplaats New Orleans, nog geen tien jaar later was hij zo populair en belangrijk, dat de grote gebaarde en goedlachse showman en muzikant helemaal uit de States moest overkómen om in het Amsterdamse RAI- gebouw op te treden met zijn sextet tijdens het toen gehouden Grand Gala du Disque. Op de Pinksterkermis te Heerenveen maakte de stoomcaroussel in 4 dagen tijds een ontvangst van bij de f 30.000, de bifolking yn dy seis lannen soe dizze greate produksje bést oankinne as der mar gjin oar forskynsel wie, dat dit op- kearde. Dat is oer de hiele liny in for- mindering fan it gebrük fan suvelpro- dukten. Dat is bysünder spitich, omt dit üs eigen skuld mei is. Nederlan stiet boppe-oan yn it margarine-forbrük en büten it earme Italië ünderoan yn it büteriten. Fan Italië, dêr’t it spiisoalje- forbrük in great plak ynnimt, omt it dat seis produsearre, is dat to bigripen, mar Nederlan as earsteklas suvellan, lit it raer sitte. Yn Italië brükt men 1.3 kilo margarine, yn Frankryk 2.9 kilo yn Luxemburg 5 kilo, yn Dütsklan 9.4 kilo en yn België 13.1 kilo. Mar yn Neder- dat in diel fan dit forties troch it tanim- lan is it forbrük 19.6 kilo de man. Dat wie foar de oarloch hiel oars, doe stie der neist in greater büterforbrük de marga rine op 7.1 kilo per persoan. Dizze skea- like Ontwikkeling is yn de han wurke troch de prizen, hwant nearne yn de E.E.G. is de margarine goedkeaper as hjirre yn dit suvellan. De oare fiif lannen lizze op de margarine mear of min bi- lêsting sadat men it forskil mei büter lytser makket. By üs kostet de marga rine 1.80 de kilo, mar yn België 3.14 en yn Dütsklan 3.04, yn Frankryk 2.91 en yn Italië seis 5.14 de kilo. Towille fan it bilang fan de forbrükers is de forhalding tusken margarine en büter yn üs eigen lan sa, dat de margarine mar 29% kostet fan de büterpriis. Yn de E.E.G. kringen hat men tige oansitten om ek yn Nederlên de margarine djür- der to meitsjen, mar de regearing woe Nog een voorproefje van het grote merfeest in Bolsward. Van 11-14 juni zal er in de Doele een tentoonstelling worden gehouden van de 200 kinderte keningen, die de jury heeft uitverkoren uit de gemaakte 1500 werkstukken die door Bolswardse scholieren zijn ingele verd bij de afficheprijsvraag. Deze tentoonstelling zal dinsdag 11 juni te bezichtigen zijn om 10-12, 3-6 en 7-9 uur, de daarop volgende woensdag en donderdag van 3-6 en 7-9 uur en vrijdag van 10-12 en 3-6 uur. Zoals bekend, heeft de Bolswarder gra- fikus Murk Kuipers de allerbeste teke ningen of fragmenten hieruit gegroe peerd tot de officiële affiche die voor de festiviteiten van 19-22 wordt gevoerd. mende forbrük fan koffy-molke goed makke wurdt, mar lang net alhiel. Mei de tsiis is it in bytsje better, der is in taname fan 8.3 kilo oant 8.6 kilo, mar ek by dit kostelike produkt stean wy ünder oan. len mei oar wol sizze, dat wy yn it E.E.G.-forban net sa’n sterke posysje ynnimme. Wy hawwe it greatste suvel- oerskot en wy dogge der seis it minste oan om it lytser to krijen. It is wol mak lik om yn greate gearkomsten swiere wurden to brüken, mar de feiten bliuwe der gelyk om. En dy binne sa as it Aide sprekwurd üs al faker foarhalden hat. De Nederlanners binne in folkje, dy’t to folie freegje, mar to min jaen wolle. Of sa’t de Ingelsken sizze: „Giving too little, but asking too much.” Hieronder volgt het werkprogramma van de studenten werkexcursie „Workum” van de afdeling Planologie en Sociologie van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. In de week van 27 tot 31 mei zal een groep van 50 studenten begeleid door de hoogleraar en drie wetenschappelijke medewerkers de planologische aspecten van de Friese zuidwesthoek bestuderen en met name van Workum. De deelnemers krijgen logies in de kam peerboerderij van H. Westerhuis, Alde- dijk 2 te Workum. Maandag 27 mei om 10.30 uur is er de aankomst te Leeuwarden met ontvangst in de provinciale bibliotheek namens Ge deputeerde Staten. Hier wordt een inlei ding gehouden door Ir. D. Tuinstra, dir. van de Prov. Planologische Dienst Fries land, gevolgd door een rondrit door het gebied van de voormalige Middelzee en door Westergo, die wordt besloten met een lunch in het paviljoen aan het Snee- kermeer. Na een rondrit door het meren gebied is er om 16 uur de aankomst te Workum met een ontvangst ten stad- huize en een inleiding door Mr. B. van Haersma Buma, burgemeester van de stad Workum, gevolgd door een rondrit door de gemeente en een warme maaltijd. Het verdere deel van de werkweek draagt een meer besloten karakter. Pinkstermoandei foei yn 1908 op 8 juny en it wie op dy dei, dat yn „de Klanderij” to Ljouwert it „Kristlik Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennlsse” op- rjochte waerd. Yn oktober 1907 hie it Friesch Dagblad in oprop stien fan Ds. S. Huismans fan Eanjum, om ta it oprjochtsjen fan in Kristlik Frysk Selskip to kommen. De oprop sloech wol oan en al gau siet men op in tachtich meidoggers. It earste Haedbistjür bistie üt Ds. S. Huismans, Eanjum, foarsitter; G. Ka merling, Rinsumageast, skriuwer; Mr. J. W. Tysma, Ljouwert, skathalder; Dr. G. A. Wumkes, Snits; M. H. Tromp, Snits; J. Schuringa, St. Anne en O. S. Akkerman, Aldeboarn. Yn de forroune 60 jier hat it Selskip gans aksjes los makke. De fortaling fan de Bibel yn it Frysk hie al gau it om tinken, ek it Frysk preekjen en it Frysk ünderwiis hawwe hieltyd de bilangstel- ling hawn en ek dér is gans foar dien. Lange tiid waerd it tydskrift „Yn üs ei gen tael” ütjown en letter kaem it wyk- blêd „De Stim fan Fryslan”. De namme fan de foriening waerd yn 1920 „Kristlik Frysk Selskip”. Mei yn- gong fan 1968 wurdt de Stim fan Frys lan as moanneblêd yn oparbeidzjen mei it Roomsk Frysk Boun ütjown. Büten de persoanen boppeneamd hawwe gans foaroansteande figueren yn it Sel skip warber west, dêr’t fan neamd wur- de kinne: E. B. Folkertsma; Fedde Schu- rer; M. S. E. Visser to Kollumerpomp, eartiids to Britsum; S. E. Wendelaer Bonga; A. M. Wybenga; Inne de Jong fan Amsterdam; Dr. W. Kok, nou to Wolvegea; U. van Houten, St. Anne; R. S. Roarda; Th. Bakker, Stiens en J. Pie- benga. werd meermalen met sukses opgetreden. Zo zijn de skotsploechdemonstraties in Duitsland (Emden), Italië (Sicilië), Frankrijk en Portugal, om maar een paar te noemen, evenzovele hoogtepunt- ten in het bestaan van de nu 10 jaar oude vereniging. Eenmaal eerder was de Skotsploech gastvrouwe van een groot aantal zusterverenigingen, nl. toen in 1962 in Bolsward een groots opgezet internationaal follkoristisch festival is gehouden. dit mei it each op it prijspeil fan dit bi- langryk hüshaldünderdiel net dwaen. Oft dizze halding yn it E.E.G.-forban sa bliuwe kin is in iepen fraech. Party boe ren soene dat graech oars sjen, mar oan de oare kant is it ek in feit, dat by hiel hwat boerehüs-haldingen de margarine alle dagen op ’e tafel stiet. Mar it is net allinnich de büter, dêr’t wy yn eigen lan skuld mei oan ha, ek de molke seis fynt hjir to min waerdearring. Yn dizze sawn jier is it forbrük fan mol ke per man tobekroun fan 178 kilo oant 155 kilo. Dat is 23 kilo de man minder. Foar 12 miljoen minsken bitsjut dat 275 miljoen kilo molke. Nou is it wol wier, HWEROM SIT IT SA SWIER? It is net earlikKom de konsekwinsjes fan it meiinoar dwaen yn de E.E.G. óf to wizen, nei’t men mei greate ienriedich- heit ta dit dielnimmen oan de Jeropeeske ekonomyske mienskip bisluten hat. Nei myn miening is der yn de Twadde Rea mer torjucht skerpe krityk op ütoefene, doe’t ien fan de leden foar de T.V. krekt die oft hy fan dizze oerienkomst neat öfwist en de regearing swart en wyt for- wiet omt it ien fan dy mienskiplike óf- spraken (de B.TW.) oan de Keamer foarstelde. Wy hawwe as lan en folk diz ze wei keazen en sille de goede en Deze affiche vermeldt op 19 t.m. 21 het optreden van dansgroepen uit Tsjecho Slowakije, Duitsland (München Kreis für Volksmusik, Lied und Tanz en de Tanzgruppen Siebenburgen uit Sachsen) Oostenrijk, Frankrijk (Groupe Folklo- rique du Pays de Bresse), België en uit Nederland (Emmen, Meppel, Hindeloo pen). Het optreden zal geschieden in een grote feesttent op het Plein 1455. De feestgids, die eerstdaags verschijnt, licht de bezoekers uitvoerig in over al les wat er te Bolsward verder staat te gebeuren. We noemen slechts de gras baanrace voor resp. nieuwelingen, ju nioren en senioren op het ijsbaanterreln (zaterdagmiddag) gevolgd door een groots opgezet beatfeest. Een ander folkloristisch gebeuren is in Bolsward telkenmale de intocht van de Heakeninginne (hooikoningin). Ditmaal is er rond de viering van het 10-jarig bestaan van de Skotsploech een verbin ding tussen deze twee gelegd. Opnieuw zal Bolsward nl. van 19-21 juni gast vrouw zijn van tal van buitenlandse en Nederlandse folkloristische dansgroepen In dit folkloristisch festijn wordt de in tocht van de heakeninginne (19 juni) ingepast. Werd vorige jaren de heakeninginne steeds bij toerbeurt aangewezen door een van de plaatselijke boerenjongerenorga nisaties, ditmaal zal degene, die deze eretitel mag dragen, worden gekozen en wel op een zeer originele manier. Een vijftal dames (uit Bolsward en wijde omgeving) liet zich voor de selektie in schrijven. Voo-dat de stoet zich in beweging aksentueren opgelaten ballonnen feestvreugde. Het eerste kroonjaar, het kruisje, is behaald in de leeftijd van de Boalserter Skotsploech. In die tien voorbij gegane jaren is veel gebeurd, zoals elke vereniging heeft ook de Skotsploech haar wel en wee gekend, haar ups en downs. Dat nu by het bereiken van deze mijlpaal in de Skotsploech geschiedenis ekstra luister wordt bygfezet door rondom die viering een aantal feestelijkheden te organiseren, vindt zün oorzaak in het feit, dat Bolsward blij is met de Skotsploech. Immers, de Skotsploech leden zijn vertegenwoordigers zijn goodwill ambassadeurs in de eerste plaats voor Bolsward, maar ook voor Friesland en ook voor Neder land. Bolsward is niet alleen blij met de Skotsploech, maar is er ook trots op - en terecht. Als de Skotsploech een sukses behaalt en dat zijn er vele geweest, dan voelt elke Bolswarder dat ook een beetje als een persoonlijk sukses. „Onze Skotsploech heeft het maar weer versierd.” Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Deze saamhorigheidsgedachte wordt ten volle geillustreerd door de bereidheid van de Bolswarder bevolking om de 150 bui tenlandse gasten gedurende vier dagen gastvrijheid te verlenen. Hulde aan de gastadressen. De Skotsploech telt ruim 30 leden en is samengesteld uit de Bolswarder burgerij, vogels van allerlei pluimage, maar met hetzelfde doel bezield om via dans, zang en muziek de folklore niet verloren te doen gaan. Met elkaar genieten van het aktief beoefenen van die folklore op stijlvolle wijze dit zowel wat betreft kle ding als repertoire om zo de kuituur van wel uit te dragen, die in zo belang rijk! mate heeft bijgedragen tot het zijn van nu. De Skotsploech dankt haar naam aan de Skotse trije, de nationale Friese dans, merkwaardigerwijs ontleent (de naam wijst daar reeds op) aan een Schotse dans. Skotse wil in het Fries zeggen „volksdansen, maar dan met het accent Het hooiersloon is vastgesteld op f 28, Gerekend wordt hierbij op werkdagen van ’s morgens 5 tot 's avonds 7 uur. Zaterdags tot 6 uur. Dit is een uurloon van ongeveer 33 cent. HM»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1