Kaarten liggen bij Presidentsver- kiezing anders ineens K.V.P. wil wel praten met C.H.U A.R en k f Gade smw F Ruzie onder de boeren In Frankrijk nog steeds geen rust Mi UB. i p if VRIJDAG 14 JUNI 1968 No. 45 Gouden filmpjes r F. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ÖÉII K. >1 lOiri Formateur in Italië Joegoslavische studenten Kijkgeld De verkiezingen De Gaulle lonkt ook naar rechts Boeren Politieke t.v. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ROTTERDAM. Terwijl prins Claus lachend toekijkt, krjjgt prinses Beatrix bloemen aangeboden door de 5-jarige Frans Vreugdenhil. Het prinselijk paar heeft in De Doelen een gala-konsert bijgewoond van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft zich eind vorige week akkoord verklaard met een voortzetting van het politieke beraad met Anti-Revolutionaire Partij en Christelijk Historische Unie. Tijdens de bijeenkomst van de partijraad verklaarde partijvoorzitter v. d. Stee herhaaldelijk, dat dit overleg niet mag leiden tot een politieke blokvorming. In interviews na afloop sprak hij echter toch optimistisch over een soort christen democratische unie, een politieke kombinatie van de grote christelijke drie. De. KVP-partijraad heeft niet zo veel verrassingen opgeie.verd. Zelfs de erkenning van veel KVP-voormannen, dat het binnen Neder lands grootste partij aardig rommelt was voor niemand een schokkende gebeur tenis. En evenmin was niemand verbaasd over de vele meningen, die op de partijraad werden uitgesproken. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Door het plotselinge uitvallen van een van de belangrijkste kandidaten, zijn de kaarten in de verkiezingen wat anders komen te liggen. Men zal nooit-weten of Robert Kennedy erin geslaagd zou zijn de democratische kandidatuur voor het In Frankrijk wordt het leven in ver schillende sektoren weer wat normaler, al duurt de staking o.a. in de grote automobielfabrieken nog door. De loons- Ook Joegoslavië heeft last gehad van zijn studenten. Een week lang hebben zjj de universiteiten van Belgrado bezet ge houden en president Tito heeft tenslotte zijn vakantie onderbroken om zich in de kwestie te mengen. In een toespraak via de televisie zei hij in te stemmen met de meeste eisen van de studenten, die vooral onderwijs- en vooral ook sociale hervormingen golden. De partij was al lang met deze problemen bezig, maar de akties van de studenten hadden het over leg versneld. Men zal hier binnenkort meer over horen. De t.v.-uitzendingen van de politieke partijen (elke partij, die een Kamerzetel heeft krijgt recht op een eigen brokje zendtijd) zijn de laagst gewaardeerde In Italië heeft president Saragat aan Rumor, een van de leiders van de chr.- democratische partij, opdracht gegeven een regering te vormen steunend op het bij de verkiezingen van 19 mei uiteen gevallen centrum, bestaande uit de chr.- democraten, republikeinen en socialisten. De socialisten, die fors verlies hadden geleden, wensten geen deel meer uit te maken van de coalitie. Rumor zal nu moeten proberen hen tot andere gedach ten te brengen, wat een langdurige aan gelegenheid kan zijn. programma's in Nederland. Dit is het resultaat van een kontinue programma onderzoek, bekend gemaakt op een kon- gres over massamedia en politiek. Het is kennelijk geen afkeer van de kijker jegens politiek in het algemeen, want programma’s met 'n politiek onderwerp die werden verzorgd door omroepen, zijn wél goed bekeken en aardig gewaar deerd. Cijfers voor de diverse uitzendin gen: politieke partijen - gemiddeld een zes, andere programma’s over politiek - gemiddeld een zeven. Aardige uitspraak tijdens het kongres van de heer Grijpink de nieuwe hoofdredakteur van de aktua- liteitenrubriek Brandpunt: sinds de tele- De schaarste aan kleingeld is in Fries land zo groot, dat men elkaar postze gels ter betaling geeft. 2e week juni 1918 Leafde sünder forstan hat nea folie goeds dien Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) verhogingen in de bedrijven waar het werk is hervat, komen neer op ongeveer 13 pet. Onderwijl komt de campagne voor de parlementsverkiezingen van 23 juni op gang. Zij is in feite geopend door De Gaule, die zich door een journalist voor de t.v. heeft laten interviewen. Hierbij zei hij, dat hij er even over gedacht had zich terug te trekken, maar dat hij ge bleven was omdat anders een omwente ling de republiek ten val zou hebben gebracht. Hij liet er geen twijfel aan be staan, dat hij als enige alternatief voor zichzelf de kommunisten ziet. Premier Pompidou had al eerder gezegd, dat de keus tussen De Gaulle en het kommuns- me. Hij weidde uit over de hervormingen, die hij op sociaal, universitair en ekonomisch gebied zou laten uitvoeren. Op de vraag waarom hij dat nog steeds niet had ge daan, antwoordde hij, dat de tijd er nog niet rijp voor was geweest en dat ieder een hem maar tegenwerkte. Hij heeft Pompidou ondertussen opdracht gegeven wat meer linkse figuren in zijn regering op te nemen, maar het is de vraag of dat meer dan een verkiezingsstunt zal zijn. Tegelijkertijd zoekt De Gaulle toe nadering tot de rechterzijde, die hem i..,.. optreden t.a.v. Algerije nog maar moei lijk vergeeft. Zo is Bidault, een minister van buitenlandse zaken en opvolger van generaal Salan als hoofd van het ge heime leger een aantal jaren geleden, in Frankrijk teruggekeerd na balling schap in Brussel, en dat, terwijl de ver volging tegen hem gestaakt is. De be faamde rechtse advokaat Tixier Vignan- cour heeft al medegedeeld, dat gijn po litieke groepering geen eigen kandidaten zal opstellen. De Gaulle zet alles op alles om een zo groot mogeijke meerderheid te krijgen, daarbij ongetwijfeld geholpen door de afkeer van de burgerij tegen de akties van de arbeiders. Maar hij moet daarbij een buiging naar rechts maken. u.tuvA NG De moord op senator Robert Kennedy in Californië, op het moment, dat hij zijn overwinning in de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap aan- kondigde, heeft een diepe schok door de Ver. Staten en de gehele wereld doen gaan. De tragiek van de familie Kennedy, die in 1963 met president John Kennedy al een lid onder moordenaarskogels zag vallen, spreekt duidelijk. Daarnaast was in de campagne Robert Kennedy, telg van een uitermate rijke familie, naar voren getreden als de verdediger van armen en verdrukten. Vooral de negers zagen in hem een van de weinige blanken, die zij konden vertrouwen. Schokkend is ook, dat de atmosfeer in de Ver. Staten ertoe blijkt te leiden, dat de kogel meer dan ergens anders in de demokratische wereld wordt gebruikt als argument in het debat. In de Zuidwesthoek wordt veel turf ge stoken, men vindt deze kort onder de zode. De turf is van goede kwaliteit. De rechtbank veroordeelde iemand die met een lijst had gelopen teneinde geld op te halen voor een lijkkist voor zijn vrouw. Deze was echter nog in goede welstand. Ook de 6 kindertjes, waar zijn vrouw hem mee had laten zitten, ze stonden alleen in de man zijn verbeel ding. Met deze veilige gedachte, dat de t.v. toch nooit in staat is om iemand van zijn politieke stoel af te krijgen, moet het voor minister Klompé (kuituur, re- kreatie en maatschappelijk werk) niet zo moeilijk rijn geweest een hogere bij drage te vragen voor kijk- en luistergeld. De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld om voortaan (vanaf jan. ’69 een omroepbijdrage te vragen van 75 gulden per jaar. Wie alléén radio heeft betaalt 24 gulden per jaar. (het kijk geld is nu 36 gulden per jaar, het luis tergeld achttien gulden per paar). Alge- gemene verwachting is, dat de Tweede Kamer dit wetsvoorstel met vrijwel al gemene stemmen zal goedkeuren. Ten slotte werken de diverse zendorganisa- ties al met forse verliezen. Landen met een vergelijkbaar aantal kijkers en luis teraars vragen bovendien al jaren vee! hogere bijdragen. Verwacht wordt, dat tijdens het Kamerdebat (in juli) wat moeilijkheden worden gemaakt over de financiering van de Wereldomroep, het radioprogramma dat bestemd is voor het buitenland. Minister Klompé wil deze uitzendingen financieren uit de omroep bijdragen. Een deel van de Kamer vindt dit onjuist. In de eerste plaats zijn de uitzendingen niet voor Nederland be stemd, bovendien heeft men de bijdrage^ hard nodig voor de eigen programma's visiemaker weet dat het harde interview niet meer effektief is (en het dus niet meer gebruikt) heeft de Nederlandse politikus geen enkel ekskuus meer om zijn onwil tot informeren en zijn onver mogen tot helder formuleren te kamou- fleren. Merkwaardig tijdens dit kongres was overigens, dat alle vakmensen het over één ding eens zijn: de politieke in vloed van televisie wordt ver overschat. Televisie is, aldus een algemene opvat ting, niet in staat om iemands politieke overtuiging te veranderen. Wel kan men iemand prikkelen, zelfs boos maken. Maar dat is heel iets anders dan iemand overtuigen. 'V' Behalve beide Kennedy’s zijn in het jong ste verleden vermoord dr. King, de plei ter voor de geweldloosheid, enkele an dere minder bekende negerleiders, Mal colm X, de voorman van de Black Mus lims, -een tegenvoeter van King, en min der invloedrijk Rockwell, de leider van Ide Amerikaanse nationaal-socialisten. Daarnaast blijkt uit het cijfer van een imoord per twee uren op een bevolking van ongeveer 200 miljoen, dat het vuur wapen duchtig wordt gehanteerd. Men vraagt zich af hoeveel slachtoffers er nog moeten vallen, voordat de vrije ver koop van vuurwapens wordt verboden. Wetsontwerpen in die richting stuiten af op de belangen van de wapenfabrikanten en handelaars, die met klem betogen, dat het tot de democratische vrijheden van een mens behoort zich te mogen ver- dedi' 'i, een vrijheid, die uit de pioniers tijd t imt, maar in een beter geordende maatschappij toch niet kan worden ge handhaafd. Het Congres heeft nu echter een wetje aangenomen, waarbij het ver boden wordt postorderbedrijven revol vers te leveren. Geweren kan men nog Bchriftelijk bestellen, terwijl men revol vers zonder enig bezwaar nog in de wapenwinkels kan krijgen. WROCLAW (Polen). In het Poolse dorpje Wroclaw is onlangs een granieten standbeeld van paus Johannes XXIII onthuld, dankzjj het initiatief van de Poolse geestelijkheid en katholieke gelovigen. In de voet van het beeld staan de woorden „Paeem in terris” gebeiteld. De Boerenpartij heeft ook al ruzie in eigen gelederen. Een aantal leden van de Tweede Kamerfraktie van de Boeren partij is boos op boerenleider Koekoek en zijn vazal Verlaan omdat deze twee te veel de dienst in de partij zouden uit maken. Van enig demokratisch overleg is volgens hen binnen de partij geen sprake. Het zijn vooral de heren Harm sen (medeoprichter) en Kronenburg (la ter Kamerlid geworden), die het verzet aanvoeren. De ruzie schijnt ook te gaan om het beheer van de door de Boeren partij op te richten nieuwe omroep „De Vrije Boer”. Moet de heer Koekoek daar ook voorzitter van worden of zou een ander gekozen moeten worden Een radikale oplossing zal voorlopig wel niet worden gevonden. presidentschap te bemachtigen. Na zijn nederlaag in Oregon tegen McCarthy was zijn overwinning in Califomië niet overweldigend. Hij haalde met 47 pet. niet de 50 pet., die zijn partijgangers als een sukses zouden hebben beschouwd. Het gevolg op de moord op Kennedy zal zijn, dat een gedeelte van rijn aanhan gers uit afkeer van de bestaande rege ring zich in het kamp van senator Mc Carthy zal begeven. Maar het grootste gedeelte van hen zal op de conventie op vice-president Huphrey stemmen. Aan gezien deze al over een groot aantal stemmen van gedelegeerden beschikt, die niet in voorverkiezingen worden gekozen, lijkt het waarschijnlijk, dat Humphrey bij de eerste stemming al zal worden aangewezen als de democratische kan didaat voor de verkiezingen in novem ber. In hoeverre kiezers, die aarzelen tussen democraten en republikeinen door een soort Kennedy-effekt naar de de mocraten zullen overhellen, zal men moeten afwachten. Het effekt is ver moedelijk gering, doordat de dader, af komstig uit het Jordaanse deel van Je ruzalem, gedreven werd door motieven van buitenlands-politieke aard. Men neemt nl. aan, dat Kennedy’s sterk pro- Israëlische gezindheid zijn voornaamste motief was-. ós hjoed to sizzen 1 Jj? Air. -i Het is een niet onaardige strategie van de KVP om op dit soort bijeenkomsten vogels van velerlei pluimage hun zegje te laten doen. Een beslissing wordt uiter aard niet genomen, maar als de politieke nood aan de man komt kan men zich •altijd beroepen op die en die partijraad waarbij die en die spreker dat en dat had gezegd. Zo ook ditmaal. Partijlei ding, -fraktie, -jongeren en -radikalen zeiden allen verschillende dingen, zon der dat iemand zich daaraan stootte. Partijvoorzitter van der Stee vertelde zowaar dat de KVP best heil kan zien in een samenwerking met de PvdA. Een welhaast revolutionaire uitlating, ware het niet, dat hij vele malen vertelde dat het kabinet de Jong, waarin KVP en VVD samengaan, wel het allerbeste is wat men zich op het ogenblik kan be denken. Het zou jammer zijn als het kabinet de Jong nu valt, zei hij. Een ongeval, dat een ongeluk zou worden wanneer het kabinet daarna niet meer terug zou komen, erkende hij. Die uit lating van de nog niet zo ervaren nieu we KVP-voorzitter heeft de nodige spe- kulaties opgeroepen. En niet ten on rechte. Het botert op het ogenblik niet zo best tussen de regeringspartijen. KVP en VVD hebben ruzie over de mogelijk heden van belastingverlaging. ARP eb KVP hebben moeilijkheden over de over heidsbijdragen aan de sociale voorzienin gen. Het zou nog niet eens zo gek zijn om een kabinetskrisis te improviseren als van te voren vaststaat, dat de be trokken partijen daarvan zó schrikken, dat ze overijld weer met elkaar in zee gaan om koste wat het kost nieuwe ver kiezingen te vermijden. Aldus de speku- ...4,.. ^1^. Aroma-koffiesurrogaat. Fondspakken v. 87% cent. ponds pakken 44 cent. Hwat hat Bij de familie E. Feenstra te Arum houdt men van dieren; op een boerderij kar men dat verwachten. Een konijn had zeven jongen gekregen en na een dag o acht lag moeder-konijn dood in het hok. Het zevental had de oogjes nog niet ee~ open en waren nog echte hulpeloze wezentjes. Men liet het echter niet zitten r moeder Feenstra liet de jeugd een paar flesjes zwar-op-wit halen, nifelde vc' ventieltjes „zuigjes” en toen begon het geduldwerk met het zevental. Ze krege dadelijk volle melk, 10 druppels per keer. Dat daar veel werk en niet te vergete veel liefde in stak is te begrijpen. Op bijgaande foto riet men de zoontjes Klaas e: Auke met de konijntjes bezig ze te voeden. Dit lukte hun echter niet zo goe dan dat mevr. Feenstra het zelf deed, die de diertjes op de rug in haar hand ha< liggen en dan ging het patent. Zo men ziet, zijn de konijntjes al hele beestjes ge. worden, ze zijn nu dan ook al bijna vijf weken. (Foto Boersm-a) latie. Veel hangt natuurlijk af van de vraag wie het meest van nieuwe verkie zingen heeft te vrezen. De KVP, die op de jongste partijraad openlijk toegaf ronduit te konkurreren met de nieuwe Politieke Partij Radikalen of de ARP, die maar geen duidelijke beslissingen ten aanzien van die zelfde Radikalen kan nemen. Een antwoord op die vraag is nauwelijks te geven. Hetgeen aanduidt hoe ingewikkeld ons politieke klimaat is geworden. Bolswards Nieuwsblad - .1.-. - '.9 •AV \SM\VASy A. A. ■M- WBOCXAM .NAZiEMIACH i ZACHODNiOH PO W WKCH iODZYSKAWCH® r 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1