Werkgelegenheid daalde verder Gade SKroar Grasbaanraces boden prachtige sport Twaalfde halfjaarlijks economisch rapport van de S.E.R. M*TS I r De sik J. s. succes Bedr ij fsvoetbal I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Een prachtig Tragische verdrinkingsdood 1 l t® F r - It t 107e JAARGANG No. 48 DINSDAG 25 JUNI 1968 Wymbritseradeel. Hwat haf üs hjoed to sizzen De werkloosheid De lonen JORRITSMA IN DE FINALE v. d. Plaats-Jorritsma 4-2 Hollandia-Textiel 6-0 1 Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag VAN DER PLAATS KLOPTE It is in slim stik wurk in aei to skearen Het is haast voorbij, Als men de Sik Straks van achteren bekijkt. De historie is verrijkt, Eens was hij koning Voor het meeste vervoer. Van het reizend publiek, Zowel burger als boer. Met het einde in ’t zicht En dat doet hem pijn, Dat hij nu het kind Van de rekening moest zijn. Daar rijdt hij dan heen, Met tranen in de ogen. Hij, die op zo’n reeks Dienstjaren mag bogen. Want niemand, die wenst Hem meer in de stad. Hoewel hij zijn eigen weg Daar steeds nu nog had. Onze konkurrentiepositie In het huidige stadium bestaat geen vol doende duidelijkheid over de feitelijke konkurrentiepositie van ons land zodat de vraag of deze een wezenlijke belem mering vormt voor het realiseren van Reeds eerder heeft de raad uitgesproken dat met het oog op een meer evenwich tige ontwikkeling, waarbij ook de kon kurrentiepositie ten opzichte van het buitenland in het geding is, een dalende lijn wat de stijgingspercentages van de loonkosten betreft gewenst moet worden geacht. Ondanks het feit, dat de kon- traktlonen in het lopende jaar een gro tere stijging te zien zullen geven dan Arnhem. Overzicht tijdens de openingsceremonie van de 11e NATO-taptoe, welke tot 29 juni a.s. op het plein voor het provinciehuis wordt gehouden. WITMARSUM. Op het zangkonkours te Leeuwarden behaalde direkteur J. R. Blanksma met zes koren een eerste prijs. In afdeling uitmuntendheid, Halleluja te Arum, 347 p.; ereafdeling Halleluja te BeetgUmermolen 362 p„ chr. gem. koor Makkum 344 p., Schepping-sgave Wit- marsum 348 p.; Super ere afdeling, Ex- selsior Sneek 338 p.; 2e afd. Sjongnocht Witmarsum 338 p. Bij deze finale was flinke belangstelling en al spoedig was het een en al span ning. Jorritsma nam al spoedig de leiding na een afgemeten pass, waaruit de mid- Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad voor fraai doelpuntte. Daarna kwam v.d. Plaats door een hoger tempo iets in de meerderheid, doch het duurde tot ver in tijen op gelijke voet kon brengen en daar de 2e helft dat midvoor Dijkstra de pa in deze stand geen verandering meer kwam moest 2 maal 15 min. verlengd worden. Weer was het Jorritsma die de leiding nam, maar door een overtreding in het beruchte gebied kon v.d. Plaats weer gelijk komen. Een aanvechtbare 2e strafschop, waardoor v.d. Plaats op 3-2 wist te komen, betekende de beslissing. In de laatste fase wist v.d. Plaats de eindstand nog op 4-2 te brengen. De leden van de 30 cc grasbaan-renners- vereniging Friesland hebben zaterdag op het ijsbaanterrein de bezoekers laten ge nieten van prachtige en spektakulaire sport. Wat die jongens uit hun lichte machines haalden was in een woord verbluffend. Vooral de senioren lieten vakwerk zien van de bovenste plank. Op de rechte einden werden snelheden be reikt van boven de 100 km. Het was erg jammer dat het weer niet meewerkte, er viel een gestadige regen. Dit heeft on getwijfeld velen tegen gehouden, het aantal bezoekers (plm. 450) bleef dan ook onder de verwachtingen. Bovendien maakte de regen de supersnelle baan glad, waardoor er veel van de rijtechniek van de rijders werd gevergd. Menig rij der ging dan ook, vooral in de bocht bij de Hartwerdervaart, onderuit, gelukkig zonder ernstige gevolgen. In een geval behoefde de aanwezige EHBO slechts in aktie te komen voor een rijder die een diepe vleeswond aan de hand had opge lopen. Na voorlopig te zjjn verbonden, werd later door dr. Staverman de wond verder behandeld. Ongeveer 60 rijders kwamen aan de start, nl. 25 in de nieuwelingenklasse, 17 bij de junioren en 16 bij de senioren. De nieuwelingen reden in drie series. Van elke serie werden er 2 rijders geplaatst, de rest reed in een herkansing om twee plaatsen in de finale. Deze 8 renners streden in de finale om 5 prijzen. De finale, de rest reed om de resterende twee plaatsen. Een klasse apart was hier J. Wermink uit Hellendoorn, zowel In de 2 serieritten als in de 3 finaleritten liet hij met groot machtsvertoon alle kon- kurrenten achter zich. De uitslag was hier: 1 J. Wermink Hellendoom, 2 L. Gjaltema Opeinde, 3 H. Visser Rotster- haule, 4 Sake Hoekstra Ureterp, 5 A. Post Oranjewoud. Het hoogtepunt van de races vormde ongetwijfeld de strijd tussen de senioren. Hier werd gestart in twee series van acht. Hiervan plaatsten zich van elke Een weg van metaal, Spoorstaven genoemd. Hebben hem nu Tot weggaan gedoemd. Zijn sonore roep, Van fluit of de bel, Dat wag er voor velen Een uit de weggaan bevel. Hij staat met de rug Nu tegen de muur. Straks op ’t eind van de maand Slaat zijn laatste uur. uiïslag was hier: 1 J. Postma Zwager- bos, 2 A. Paulusma Opeinde, 3 John Jis- sing Lutjewinkel, 4 R. Veldman Sondel, 5 Jappie Postma Twijzelerheide. Vervolgens startten de junioren in twee series van resp. 9 en 8 renners, tie drie eersten werden direkt geplaatst voor de Rekening is gehouden met enige ongun stige invloed van de Amerikaanse maat regelen tot sanering van de betalings balans op de Nederlandse lopende reke ning (met name de toeristenbalans). Ook zijn de Engelse saneringsmaatregelen in de prognose verwerkt. Daarentegen kan nog geen rekening worden gehouden met eventuele gevolgen van de recente ont wikkeling in Frankrijk. Evenals in het voorgaande halfjaarlijkse ekonomisch rapport geeft de raad uiting aan zijn bezorgdheid over een aantal ont wikkelingen van meer strukturele aard. In dit verband wordt gewezen op een tweetal aspekten, t.w. de werkloosheid en de betalingsbalans. De betalingsbalans Om tot een meer bevredigend verloop van de betalingsbalans te komen zal naar het oordeel van de raad moeten worden gestreefd naar een geleidelijk terugdrin gen van deze binnenlandse overbesteding. Op deze wijze kan tevens een hernieuw de toeneming van de spanning op de arbeidsmarkt die het gevolg zou kunnen zijn van het aantrekken van de interna tionale konjunktuur worden tegenge gaan, hetgeen een bijdrage kan beteke nen voor het zo goed mogelijk in de hand houden van de arbeidskostenstij ging die, in aanmerking genomen de on duidelijkheid over onze feitelijke konkur rentiepositie, niet uit zou mogen gaan boven die bij onze konkurrenten. Met het oog op het totstandbrengen van noodzakelijk geachte kollektieve voorzie ningen, waarbij de bestrijding van de strukturele werkloosheid een belangrijke plaats zal moeten innemen, is een stij ging van de overheidsbestedingen (voor 1968 materiële overheidskonsumptie met 8.5 pet. en bruto overheidsinvesteringen met 11 pet. nominaal) waarschijnlijk on ontkoombaar. Deze overheidsbestedingen dienen echter hun tegenpost te vinden in een adekwate belastingheffing en in het in voldoende mate beschikbaar komen van besparingen. Een evenwichtige plan ning, waarbij met name een verantwoor de keuze moet worden gedaan tussen het verwezenlijken van kollektieve voorzie ningen en partikuliere konsumptie is daarbij uiteraard een eerste vereiste. De raad wil in dit verband in herinnering brengen het door hem in zijn elfde half jaarlijks ekonomisch rapport gevoerde pleidooi voor het vergroten van de spaar- kwote door opvoering van de besparin gen, zowel in de partikuliere als in de overheidssfeer. gaat is de ontwikkeling van de betalings balans. Het is een objektief vast te stel len feit dat het verloop van de betalings balans de laatste jaren achterblijft bij de verwachtingen. Wanneer de ontwikkeling van de som van het saldo van de lopen de rekening en de voorraadvorming wordt nagegaan dan blijkt reeds gerui me tijd niet te zijn voldaan aan de norm die te dezen aanzien tot dusver veelal wordt gesteld. De situatie van 1967 laat wat dit betreft vrijwel geen verbetering zien ten opzichte van 1966; voor het lo pende jaar wordt volgens de laatste ra mingen enige verbetering verwacht. De raad is van oordeel dat het onbevre digende verloop van de betalingsbalans vooral moet worden toegeschreven aan een hardnekkige tendens tot overbeste ding van binnenlandse oorsprong. Vrijdagavond kwam aan de kompetitie van het bedrijfsvoetbal, waaraan door 10 bedrijven werd deelgenomen, een einde. In pool A werd de ploeg van fa. Jorrit sma winnaar en in pool B was het fa. v. d. Plaats, die met de hoogste eer ging strijken. De finale tussen genoemde twee hoogst geklasseerden werd ’n spannena duel, die uiteindelijk met 4-2 door de mannen van v. d. Plaats werd gewonnen. Het duel tussen de nr. 2, Hollandia en Textiel leverde de Hollandianen een 6-0 zege op, waardoor de totale uitslag er als volgt uit kwam te zien: 1 fa. v. d. Plaats, 2 fa. Jorritsma, 3 Hollandia. Het was een aantrekkelijk voetbalfestijn dat zeker een volgend jaar opnieuw ge organiseerd zal worden. Een woord van dank aan alle medewerkers is hier zeker op zijn plaats. Door elk team werden 8 wedstrijden ge speeld. De eindstanden zijn in pool A: Jorritsma 13 p., textiel 11 p., De Veltings 10 p., CIP en Grunstra v.d. Zee elk 3 p. pool B: v. d. Plaats 14 p., Hollandia 13 p. Koopmans 7 p., garage en rijks-gem. ambt, elk 3 p. serie drie voor de finale. Ook hier streed vervolgens de rest in een herkansing om de resterende twee plaatsen. In deze finale leverden de renners Gebben uit Rouveen en Koehoorn uit Oranjewoud ’n prachtige strijd die door de toeschou wers ademloos werd gevolgd. Alle zes ronden zaten ze voortdurend vlak bij el kaar en wisselden voortdurend op kop. Het verschil was nooit groter dan een paar meter. Alle drie finaleritten had Gebben steeds nog iets in reserve om zijn tegenstander met miniem verschil te kloppen. Deze ritten waren de entree prijs meer dan waard. De, uitslag bij de senioren was: 1 A. J. Gebben Rouveen, 2 Y. Koehoorn Oranje woud, 3 A. Schra Staphorst, 4 D. Haag- sma Wyckel, 5 A. Graafsma Appelscha. In De Groene Weide deelde de heer H. Kroontje met een toepasselijk woord aan de winnaars de prijzen uit. Hij bracht woorden van dank aan bestuur van de rennersvereniging en aan de renners voor hun komst naar Bolsward en voor het geen hier op de ijsbaan is gepresteerd. De dames Humalda en Hoekstra, die al tijd voor de jongens klaar staan en ook deel uitmaakte van de jury, werden bloemen aangeboden. Uit sportief oogpunt waren deze races een groot sukses en zullen een volgende keer onder betere weersomstandigheden ongetwijfeld meer publiek trekken. Wat betreft de werkloosheid acht de raad het opvallend dat, ondanks een her stel in de industriële produktie en de guru age resultaten ook in de landbouw en in de bouwnijverheid, toch de werk gelegenheid niet is toegenomen, maar integendeel in 1967 met 1 pet. is gedaald. Dit wijst op een toenemende arbeidsbe sparing als gevolg van rationalisatie in de produktie, op een verschuiving naar een meer kapitaalintensieve produktie, alsmede op een versneld proces van in ternationale arbeidsverdeling. Voorts is het vooral ook de regionale spreiding van de werkloosheid, die zor gen blijft baren. Tegenover een gunstige arbeidsmarktsituatie in het westen van het land, waar bij een verder aantrekken van de konjunktuur weer spoedig sprake zal zijn van een uitgesproken krapte, staat een zeer onvoldoende werkgele genheid in andere delen van het land. Daarbij doet zich met name de omstan digheid voor dat er een onvoldoende aan sluiting bestaat van het aanbod van ar beid aan de vraag naar arbeid. De hier naar voren gebrachte verschijnselen wij zen, naar het inzicht van de raad, op een struktureel karakter van werkloos heid. De raad acht het noodzakelijk dat het regeringsbeleid hierop aansluit. Dit beleid moet enerzijds gericht zijn op het verbeteren van de vestigingsvoorwaarden voor het bedrijfsleven, met name in die gebieden, waar de werkloosheid ’t grootst is. Van de in dit verband te nemen maat regelen dienen zowel nieuw te vestigen bedrijven als reeds bestaande bedrijven te profiteren. Anderszijds dient het beleid gericht te zijn op een verbetering van de mogelijkheden tot vakopleiding en om scholing alsmede op het meer mobiel ma ken van de arbeid, zowel binnen de re gio’s als tussen de verschillende regio’s onderling. Wel dient bij een vergroting van de arbeidsmobiliteit tussen de regio’s rekening te worden gehouden met de eisen die uit een oogpunt van ruimtelijke ordening aan een aanvaardbare spreiding van de werkgelegenheid over het gehele land moeten worden gesteld. Het tweede aspekt waarop de raad in- waarvan in het CEP ’68 - bij wijze van stelpost - werd uitgegaan, zal, naar het zich laat aanzien, toch ook in 1968 deze dalende lijn kunnen worden gerealiseerd ''■""omstijging per werknemer in 1968: 6.2 pet., tegenover 8 pet. in 1967). Deze dalende lijn doet zich ook nog voor wan neer bij de loonomstijging het effekt van de arbeidstijdverkorting op de arbeids kosten in de beschouwing wordt betrok ken (in 1967: 0.25 pet. en in 1968: 0.6 pct. van de loonsom). De raad acht het van belang dat deze tendens ook in 1969 wordt voortgezet, waarbij hij zich reali seert dat zich hierbij niet onbelangrijke obstakels zullen kunnen voordoen. In dit verband wordt gewezen op de toeneming in 1969 van de loonkosten en op de over loop van de in 1968 doorgevoerde ar beidstijdverkorting, voorzover die thans reeds vaststaat, tw. 2.6 pet van de loon som. Daarbij komt dat voor 1969 op grond van autonome faktoren reeds een stijging van het konsumptieprijspeil kan worden verwacht van bijna 2 pet. De voorbereiding van het onderhavige halfjaarlijks ekonomisch rapport vond plaats voordat de regeringsnota inzake het te voeren loon- en werkgelegenheids beleid was verschenen. In verband hier mede wordt dan ook niet op de inhoud van bedoelde nota ingegaan, hetgeen overigens niet wegneemt dat de proble matiek van beide stukken nauw aan el kaar verwant is. Het ligt in de bedoeling in het volgende (dertiende) halfjaarlijks ekonomisch rapport nader op de in de regeringsnota aangegeven maatregelen in te gaan. een werkelijk ekstern evenwicht voor dit moment niet kan worden beantwoord. Dit laat uiteraard onverlet dat het bin nenlandse kostenverloop met het oog op het handhaven van een goede konkurren tiepositie een faktor van betekenis is. Ondanks het sterke accres van de ar- beidsproduktiviteit hier te lande blijkt de loonkostenstijging per eenheid produkt (in voor ons land in 1967 vergeleken met die in de met ons land konkurreren- de landen minder gunstig te zijn geweest dan aanvankelijk was verwacht. Voor ’t thans lopende jaar is, gezien de feitelijke loonkostenontwikkeling hier te lande, op nieuw ’n relatiever verslechtering waar schijnlijk. Het scherpe konjunkturele her stel in West-Duitsland betekent aldaar nl. in de eerste aanleg een geringe stij ging zoniet een daling van de loon kosten per eenheid produkt. Daar staat tegenover dat naarmate de konjunktuur in West-Duitsland verder aantrekt een toeneming van het verschijnsel van de zgn. wagedrift mag worden verwacht. Ook in de verenigd koninkrijk mag een matiging van de loonontwikkeling wer den verwacht. Het handhaven van een goede konkur rentiepositie door ons land is ook daarom van belang omdat naar het zich laat aanzien het positieve saldo van het dienstenverkeer sedert enkele jaren een trendmatige daling te zien geeft. Uit gedrukt in pct. van het nationaal inko men tegen marktprijzen daalde het dien stensaldo van 6.4 pet. in 1961 tot 4 pet. in 1967. Voorzover hier inderdaad sprake is van een strukturele verschuiving be tekent het een verzwaarde taak op het gebied van het handelsverkeer in die zin dat het een hoger dekkingspercentage op de handelsbalans noodzakelijk maakt. Van de zijde van het CPB zijn onder zoekingen verricht op het punt van de ontwikkeling van de dienstenbalans. De raad stelt zich voor hierop in een later advies nader in te gaan. Hollandia bleek over alle linies, wel kwam het eerste doelpunt op een enig- zins gelukkige wijze, maar toen voor rust nog twee goals aan de score werden toegevoegd, was het pleit al beslecht. Na de thee gooiden de textielmannen hun elftal geheel door elkaar, maar het mocht niet baten. De Jong en Scheffer zorgden voor nog drie doelpunten voor de Hol landianen, zodat textiel naar een 6-0 nederlaag werd geschopt, waardoor de Hollandianen op de derde prijs beslag legden. In het twaalfde halfjaarlijkse ekonomisch rapport van de Sociaal-Economische Raad wordt de verwachting uitgesproken dat de groei van de produktie zich dit jaar verder zal herstellen, met name onder invloed van de buitenlandse vraag en de overheidsbestedingen. Voorts valt voor 1968 te verwachten ’n overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat echter waarschijnlijk minder zal bedragen dan de aanvankelijk verwachte f 500 miljoen en enige vermindering van de werkloosheid in de loop van het jaar. Daarbij is gerekend met enige op leving in de groei van het investeringsvolume en met een ten opzichte van 1967 afnemende loonstijging. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De heer en mevrouw B. P. Reichart, die in Hichtum een woning hebben, wa ren zondagmiddag juist met de auto gearriveerd uit Duitsland om tijdelijk weer hier te zijn. Nog druk bezig zijnde om zich te in stalleren, ontsnapte hun twee-jarig zoontje een moment aan hun aandacht en raakte spelenderwijs in een modder- slootje dicht bij de woning. De ouders misten direct him kind toen zij buiten kwamen, doch helaas de klei ne is waarschijnlijk voorover in de moddersloot gevallen. De mond-op-mond-beademing van me vrouw W. Boersma-Wjjnia en van de vader mocht niet meer baten. Dokter Staverman uit Bolsward kon alleen de dood door verdrinking vast stellen. Sterkte aan deze jonge ouders. Het was hun enigste kind. LONDEN. Met een zelfverzekerd gezicht laat uitvinder Bill Walton zich onder vuur nemen met twee 9 mm pistolen. Hij overleefde het avontuur evenwel zonder kleerscheuren, dankzij een door hem gekonstrueerd pantser van staal plaat met schuimrubber. Het schild is bedoeld voor politiegebruik. Het geheel wordt nog vervolmaakt door een stalen helm. V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1