GROTE OVERWINNING VOOR tut amr DE GAULLISTEN Rond defensieuitgaven O Boer Koekoek haalt bakzeil Klaas Altena Pupillentoernooi Gouden filmpjes Keatsen yn Kanada •J Boeren-bedrog Hwat hat «W’ -’i z J® I" «F VRIJDAG 28 JUNI 1968 107e JAARGANG No. 49 ■■a-a üs hjoed to sizzan BANGKOK. De waterpolitie van Bangkok rukt uit... Belastingverhoging. Berljjn. Beheer. PIET. Nu hervormingen. Amerikanen tonen zich de laatste Boerenbreuk. Het vervoer van eieren verboden. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Franse verkiezingen hebben De Gaulle een overwinning bezorgd, die groter is uitgevallen, dan men aangenomen had, groter dan de meningspeilingen hadden doen vermoeden. De Unie voor de verdediging van de Republiek, de groepering waarin de echte gauillisten en de rechtse onafhankelijken van vroeger onder leiding van Giscard d'Estaing gezamenlijk ten strijde waren getrokken, heeft vergeleken met de uitslagen van maart vorig jaar, toen de vorige Nationale Vergadering gekozen was, een winst van 6 pct. van het aantal stemmen geboekt. Zij staat nu op 43.5 pet. Dat heeft hen in 142 disricten een zetel opgeleverd, aangezien hun kandidaat daar meer dan de helft van het aantal stemmen kreeg. In districten waar geen van de kandidaten zo gelukkig is, wordt zondag opnieuw gestemd. Niet alleen geldt dan de regel van de absolute meerderheid niet meer, maar bovendien kunnen kandidaten zich ten gunste van andere terugtrekken. Pre mier Pompidou en de zijnen hopen dan, dat de Unie dan op zijn minst 304 zetels in liet parlement zal veroveren, want dan pas is het mogelijk niet meer afhanke lijk te zijn van de giscadiaanse bondgenoten, die nu op de wip zittend invloed kunnen oefenen. Laatste week juni 1918. Van de linkse oppositie heeft alleen de links socialistische P. S. U. winst ge boekt, n.l. 1% Dat kan men verkla ren door het overlopen van communis tische en wellicht socialistische kiezers, die waardering hadden voor de solidari teit, die de P. S. U., anders dan de socia listische Federatie en de communisti sche partij, voor de rebellerende studen ten heeft getoond. De P. S. U. heeft nu ongeveer 4 pct. van het aantal stem men behaald. Zowel de communisten als de Federatie hebben ongeveer 2 Va van hun totaal van vorig jaar verloren. Dat komt ten dele, .mdat de grote opkomst vooral de gauillisten ten goede is gekomen, maar ook door afval. Vooral in de provin cie is de gaullistische winst het grootst geweest, vermoedelijk door de vrees voor de dreigende communistische dic tatuur, waarmee de gaullisten hun pro paganda doorspekt hadden. In het link se Parijs hebben de linkse partijen zich het beste gehandhaafd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) het een een Dat heeft Humphrey wel nodig, want bij de voorverkiezingen vorige week in de staat New York heeft hij een geduch te nederlaag geleden tegen McCarthy, de grote tegenstander van de oorlog in Vietnam. Het is gebleken, dat de aanhangers Sprankje hoop in Vietnam. Nederlaag van Humphrey. De keatsklub Frisia yn Kanada hat har earste wedstriid wer halden. It waer hie wol better kinnen mar de opkomst wie goed en der waerd fül keatst. De ütslach: 1 G. J. Dijkstra Pietersbie- rum, A. Andela Easterlittens, T. Klaver Ljouwert; 2 B. Wijnsma Ryptsjerk, Sj. Heslinga Bitgum, J. de Boer Mantgum; 3 F. v. Wieren Ljouwert, Th. Klaver Ljouwert, Sj. Postma Feanwalden. Vanaf het podium voor de kantine wer- Het toezicht van de staat en het be heer over bepaaalde gebieden van Ne derland met name die streken, die zich sterk industrieel ontwikkelen wordt steeds moeilijker. De liberale se nator Sydney J. van den Bergh meent nu een oplossing te hebben gevonden in het vormen van nieuwe provincies. Dit zou de mogelijkheid van meer overheids toezicht op de diverse ontwikkelingen kunnen vergroten. In de Eerste Khmer heeft de heer Van den Bergh voorgesteld om een nieuwe provincie te vormen, die de ontwikke lingen kan bijhouden in het zich sterk uitbreidende deel van Holland en Zee land, dat op het ogenblik „Deltagebied” wordt genoemd. Voor dit deel van Ne derland is enige jaren geleden een spe ciale bestuursorganisatie gevormd: de Rijnmond. Met het werk van dit open baar lichaam, waarvoor nog speciale verkiezingen zijn gehouden, is vandaag de dag niemand gelukkig. Deze nieuwe den door de heer H .Berends de prijzen uitgereikt. De grootste buit ging naar Volendam en wel wisseltrofee, wissel- bokaal en beker terwijl de spelers elk 'n draagmedaille ontvingen. Alle deelnemers kregen een vaantje. Dank aan de scheidsrechters A. Guitart, K. Jorritsma, B. Velting en H. v. d. Meulen voor de voortreffelijke leiding. Het aantal typhusgevallen te Akkrum gestegen tot 16, waarvan reeds 4 met dodelijke afloop. Mochten voorheen de bakkers vrijdags en maandags 2 uur beginnen, thans is dit gewijzigd in ’s morgens 6 uur. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Dy’t ryk is lit huzen bouwe dy’t ryk wie, moat stiennen sjouwe De boeren „vrij” ’t loopt in de gaten, want hun partij moet veren laten. Zien ze het in? Niemand die lijmde. Wordt dit het begin van een roemloos einde’ De tijd schaft raad, Straks weer gezonder? Zo niet dan gaat B. P. ten onder. van wat koopkracht. Als prijs hiervoor heeft de president moeten goedvinden, dat de staatsuitgaven met 6 miljard dollar worden verlaagd. Bijzonder geestdriftig was hij hierover niet, omdat hij bang is, dat vooral de sociale wetgeving het slachtoffer van de bezuinigingen zal worden. Maar de maatregel was mede noodzakelijk om de rest van de wereld te tonen, dat het Amerika ernst is met de bestrijding van bestuursvorm heeft te weinig bevoegd heden en aan de andere kant een te kostbare organisatie, waardoor een re delijk rendement tot de wensdromen blijft behoren. Bovendien is tussen Rijn mond en de (machtige) gemeente Rot terdam een tweespalt gegroeid, die de ontwikkeling van de samenwerking niet bepaald gunstig beïnvloed. Onderminis ter Van Veen (Binnenlandse Zaken) heeft beloofd, dat hij het beheer over de industrialiserende gebieden opnieuw zal bezien. WASHINGTON. Politiemannen banen zich een weg door de modder van de Wederopstandingsstad, tijdens de aktie waarin zij het dorp ontruimen. Het leeghalen van het dorp geschiedde zonder ernstige ongeregeldheden; en kele tientallen personen, onder wie ds. Abernathy werden gearresteerd. An deren verlieten het dorp vrijwillig. Het feit, dat Berlijn, weer uit het nieuws is verdwenen, wijst er op, dat de Wes telijke mogendheden morrend en pro testerend zich hebben moeten neerleg gen bij het Oostduitse besluit voor W.- Duitsers en West-Berlijners voor door tocht door Oost-Duitsland een visum verplicht te stellen. In Reykjavik zijn de minister van bui tenlandse zaken van de N.A.V.O.-lan- den voor hun halfjaarlijkse bijeenkomst aangekomen. Die van Amerika, Enge land, Frankrijk en Duitsland hebben afzonderlijk gesproken over de kwestie- Berlijn. Zij zijn tot de conclusie geko men, dat er een ernstige stiuatie is ont staan, maar meer dan een krachtige verklaring wordt er niet verwacht. In elk geval kan minister Brandt zijn col lega’s vertellen, wat hij bij een onver wacht bezoek aan Oost-Berlijn daar ge durende negen uren met de Russische ambassadeur Abrassimow heeft bespro ken. Van dat gesprek is nog niets uit gelekt. deugdelijk alternatief zou zijn voor De Gaulle en zeker na diens verdwijnen, indien de gaullisten ook niet meer een hecht aaneengesloten blok zullen blij ken. De boeren vrij, kregen ’t vcor het lapje, want hun partij bleek echt geen grapje en de aanhang boven verwachting de schone zang van plichtsbetrachting klonk in majeur wij gaan beginnen bekennen kleur. B. P. zal winnen. De predikant van Hindelopen beklaagde zich in zijn afscheidspreek over de ge ringe medewerking van de zijde van het gemeeentebestuur. In de eerstvol gende raadsvergadering protesteerde de burgemeester heftig tegen deze onware bewering. Ingezonden stukken als protest tegen de wettelijke zondagssluiting: „Alweer een raadsbesluit, dat onze goede stad Bolsward nu juist voor vreemdelingen niet aantrekkellijk maakt. Het leek er op, prima tevreden, ’t gaat in galop, maar da’s verleden, constant gekijf; meneer de leider trad voor de vijf op als uitsmijter, hup geroyeerd, verlaat je zetel. Eén die beheert, fors en vermetel, twist en tweedracht, ’t heeft zich gewroken. Wie het laatst lacht? B. P. gebroken. Den Toom en Luns (buitenlandse za ken) over de Nato: „De Nato blijft on misbaar voor het handhaven van het machtsevenwicht in Europa. Tussen oost en west is echter een situatie op getreden, waarin kansen bestaan voor een geleidelijke overbrugging van de te genstellingen. De Nederlandse rwege- ring blijft ervan overtuigd, dat de Nato hierin een belangrijke taak heeft”. Een geluid, dat veel overeenkomst met de Ontwapeningsnota, die de regering- Marijnen enkele jaren geleden de Twee de Kamer aanbood. Het grapje van minister Luns in een t.v.gesprek „als Den Toom weggaat dan neem ik Defen sie wel over” was, wat dit betreft, niet zonder betekenis. Gevraagd of de vermindering van de defensie-uitgaven geen gevolgen heeft, zei minister Luns dan ook: „Och, ik ga binnenkort naar Bulgarije. Dan praat ik wel over ont spanning”. Zondag werd door het jeugdbestuur van RES het 6e toernooi gehouden. Ondanks de regen is dit toernooi uitstekend ge slaagd. Het programma werd volgens het schema vlot op tijd afgewerkt. In poule A (oudste groep) ging de strijd tussen cup winnaar Heerenveen en Vo lendam. Over het algemeen genomen vonden wij de Heerenveners iets beter. Beiden behaalden 9 punten. Volendam won met strafschoppen. Uitslagen: RES-CAB 0-0, Velocitas-Vo lendam 0-4, Succes-Heerenveen 0-2, RES -Velocitas 2-0, CAB-Volendam 0-3, Suc- ces-Velocitas 0-0, RES-Heerenveen 0-4, CAB-Succes 0-0, RES-Volendam 0-1, Heerenveen-Velocitas 5-0, Succes-Volen- dam 0-6, CAB-Heerenveen 0-5, Succe- RES 1-0, CAB-Velocitas 0-1, Heerenveen -Volendam 0-0. 1 Volendam, 9p.; 2 Heerenveen, 9 p.; 3 Succes, 4 p.; 4 Velocitas, 3 p.; 5 RES, 3 p.; 6 CAB, 2 p. In poule B (jongste groep)) waren de uitslagen: Succes-Velocitas 0-4, CAB- RES 0-4, Heerenveen-Volendam 0-1, CAB -Velocitas 0-2, RES-Heerenveen 0-0, Vo- lendam-Velocitas 1-0, CAB-Succes 0-1, RES-Volendam 0-3, Heerenveen-Veloci tas 0-1, Succes-Volendam 0-4, CAB-Hee renveen 0-4, RES-Succes 2-0, CAB-Vo- lendam 0-6, RES-Velocitas 0-1, Heeren- veen-Succes 5-1, 1 Volendam, 10 p.; 2 Velocitas, 8 p.; 3 Heerenveen, 5 p.; 4 RES, 5 p.; 5 Succes, 2 p.; 6 CAB, 0 p. De grote vraag is nu, wat De Gaulle met zijn grote meerderheid, die volgen de week te verwachten is, zal gaan doen. Hij heeft zonder in bijzonderheden te treden, hervormingen aangekondigd. Van het feit of hij deze zal kunnen doorvoeren, zal afhangen, of in Frank rijk een betere politieke atmosfeer zal gaan heersen. Gezien het feit, dat De Gaulle tien jaren blind is geweest voor de problemen, die nu aan de orde zijn gekomen en dat hij zijn overwinning te danken heeft aan de verschuiving naar rechts als gevolg van de gebeurtenissen in mei en juni, kunnen de verwachtin gen niet al te hoog gespannen zijn. Het trieste is, dat de oppositie op een enkele figuur als Mendès-France na, een man zonder partijpolitieke macht overigens, niet over gezaghebbende mannen beschikt, en bovendien verdeeld is. De communisten hebben nu 20 pet. van het elecotraat, de socialisten 16.5. Dat is niet alleen voldoende voor een regering, maar bovendien zal niet ieder een communistische ministers een aan vaardbare oplossing vinden. Dan is er nog het democratische Centrum van Le- canuet, voortgekomen uit de r.k. M.R.P., welke 10 pet. heeft behaald. De vijan digheid van vele socialisten tegen Centrum verhindert nog, dat zich grote middengroep formeert, die met de opdrachten, die zij van hun re gionale partijleden hadden ontvangen. Deze week zou de heer Harmsen in de Tweede Kamer uitleggen waarom hij geen gevolg zou geven aan het „bevel” van de heer Koekoek om zijn Kamer zetel ter beschikking te stellen. „Wij hebben de meerderheid in de frac tie en in de partij”, meent de heer Harmsen. In een verklaring, die werd uitgegeven na afloop van een bijeen komst van de opposanten, zeggen deze: „Wij staan op het standpunt dat wij de Boerenpartij vertegenwoordigen. Wij hebben de meerderheid in de fractie”. De. heer Koekoek zou deze week in de Tweede Kamer hierop antwoorden. Tijdens een onweersbui te Makkum wer den van een molen een paar wieken stukgeslagen. Een arbeider, in de mo len vertoevende, werd later op het land gevonden. Een drietal vruchtbomen werd uit de grond gerukt, een hooiberg in de nabijheid werd uiteen geslagen. Na veel gezwoeg en tegenwerking van de conservatief gezinde leden van het Congres, heeft het nu eindelijk de ver hoging van inkomsten- en vennoot schapsbelasting met 10 pet. goedge keurd. De bedoeling van deze maatregel is de inflatie en de verdediging van de inflatie te bestrijden door het afromen dollar. De Nederlandse defensie-uitgaven zijn procentueel de laatste jaren sterk ge daald. In vijf jaren tijds was er een teruggang van 18.7 procent van het totale overheidsbudget naar 14 procent. Volgens minister Witteveen zal Neder land in de jaren tot 1972 zich geen ho gere uitgaven kunnen veroorloven dan zes tot zeven procent van het totale overheidsbudget. Omgerekend in bedra gen betekent dit, dat de defensie-uitga ven voor 1968 (volgens de begroting 3.37 miljard gulden) in 1971 niet hoger mogen zijn dan 3,56 miljard. Minister Den Toom heeft de inkrimping van de defensie-uitgaven (beter: van de toename van de uitgaven) maar met moeite kunnen slikken. „Als Witteveen nog verder was gegaan dan was ik op gestapt", verklaarde hij na de presen tatie van de nota. De beperking heeft vanzelfsprekend belangrijke gevolgen voor de bijdragen van Nederland aan de gezamenlijke Nato-inspanning. Letter lijk zegt de nota: „De Nederlandse re gering ziet geen kans de verzwaarde taak en verantwoordelijkheid van de Ne derlandse strijdkrachten in de Nato te verlichten door meer geld beschikbaar te stellen”. In een aparte nota zeggen de ministers De dagen wat minder pessimistisch over de besprekingen, welke ambassadeur Harriman in Parijs voert met de Noord- Vietnamese delegatie. Clifford, de Ame rikaanse minister van defensie, meende, dat er een „sprankje hoop” is, welke de besprekingen tot resultaat zullen kunnen voeren. Waarop Clifford zijn mening baseert, is niet bekend gewor den. Wel deelde hij bij dezelfde gele genheid mede, dat er steeds meer men sen en materiaal naar Noord-Vietnam naar het zuiden infiltreerden, die gro tendeels bestemd waren om de verlie zen goed te maken. Men krijgt de in druk, dat Amerika het belang van de infiltraties op deze manier wat wil ver minderen, vermoedelijk om in staat te zijn een nieuwe concessie te doen, die het gesprek van de grond moet helpen. Het is ook mogeiijk, dat deze opmerking meer voor het binnenlandse publiek be stemd is en dienen moet om de positie van vice-president Humphrey als pre sidentskandidaat te versterken. De jaarlijkse uitgaven van Nederland aan de defensie zullen maar zeer beperkt kunnen stijgen. Voor de periode tot 1972 zal de toename van de defensie-uitgaven niet meer dan twee procent kunnen zijn. Minister Den Toom (Defensie) heeft dit medegedeeld in een nieuwe defensienota aan de Tweede Kamer. „VVü hebben zelfs nog heel hard moeten knokken om deze bescheiden verhoging van minister Witteveen (Financiën) los te krijgen," zei de bewindsman in een toelichting op de nota. De beperking van de defensie-uitgaven betekent, dat op tal van terreinen drastisch moet worden bezuinigd. De kostenstijgingen kunnen beslist niet worden opgevangen uit de verhoging van de begrotingsbedragen. De bezuinigingen zuilen zo valt uit de nota op te maken, vooral worden gezocht in een inkrimping van het hogere beroepspe.rsoneel bij het leger. De vervanging van de verouderde Cen- turiotanks komt in het gedrang, terwijl de marine niet hoeft te rekenen op belangrijke en kostbare, maar noodzakelijke vlootvemieuwingen. De luchtmacht zal proberen om twintig Starfighters aan Duitsland te verkopen om uit de op brengst (rond 75 miljoen gulden) enige hoogst noodzakelyke investeringen te financieren. Geen tuintje in de greidhoek, geen bouwveldje of het wordt beproefd op tabak. Binnen de Boerenpartij dreigt het tot een scheuring te komen tussen partij voorzitter Koekoek en een aantal leden van de Tweede Kamerfractie. Binnen de fractie (van zeven afgevaardigden) zijn een viertal Kamerleden in opstand gekomen tegen het bewind van de heer Koekoek. Het zijn de heren Kronen burg, Harmsen, Van Harselaar en Van de Brake. Zij verzetten zich tegen de actie, die de heer Koekoek voert tegen de dubbele functies van de heer Harmsen, die naast Kamerlid ook wethouder is van de ge meente Apeldoorn. Volgens de heer Harmsen is deze dub bele functie toegestaan door de heer Koekoek, hetgeen de laatste in een per soonlijke brief heeft bevestigd. Naar aanleiding van deze affaire is een hoofdbestuursvergadering georgani seerd, waarbij het merendeel van de aanwezigen zich achter de heer Koekoek schaarde. De vier in opstand gekomen Kamerleden menen nu, dat op deze be stuursvergadering de waarheid geweld is aangedaan omdat een aantal van de afgevaardigden in strijd heeft gehandeld van Kennedy niet, zoals merendeels ver wacht werd, in het kamp van Hum phrey is terecht gekomen, maar in het kamp van McCarthy. Vooral in de grote steden is dat het geval en aangezien deze het volksrijkste zijn, is het voor de Democratische partij van'belang een kandidaat op te stellen, die de liberaal gezinden in de steden voor zich winnen kan, zonder overigens al te zeer andere delen van het kiezers volk van zich te vervreemden. Het jong ste Gallup-onderzoek heeft uitgewezen, dat McCarthy zowel van Nixon als van Rockefeller (de twee mogelijkheden aan Republikeinse kant) kan winnen, ter wijl Humphrey van Rockefeller zou verliezen. Het wordt een moeilijke keuze voor de partij. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1