Bedrijfsadministratie Tetman (25 jaar) bij Bloemkamp (5 jaar) Balie Süroar Btlfl A f T L.'Sfcwa Kompas de bedrijfsvoering voor Verpleeghuis herdacht eerste lustrum Fan de Marlinvtoer Kop Afslütdyk Strafport’ verdwijnt J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 107e JAARGANG DINSDAG 9 JULI 1968 No. 52 Wymbritseradeel, Hwat haf Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In wurd dat ta de mftle üt is fljocht fuort as in ynsekt mei forskate wjukken Kosten De kosten vormen eveneens een zeer be langrijk bedrijfsekonomisch gegeven. De Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) NIJE TIDEN BRINGE NIJE NOEDEN! Dér to sitten yn it gers, Op ’e Kop fan 'e Ofslütdyk, Dêr’t bigjin en ek de ein Is fan ’t Fryske ryk. De sé en de sinne En it sulveren griis, Fan it wetter, dat blinkt Dan is dat in biwiis. As it kleare himelblau Fan in skjinne loft, Hat oerdei de oerhan Yn in Ijochtsjend skoft. Fan; Siz „ja” tsjin it libben, It is ommers goed, Hwerom ha wy minsken Dan altyd sa’n noed? Dan leit dêr üs ryk De sé en it kin; Hast troch de dyk Forboun mei in ban. üs hjoed to sizzen Bolswards Nieuwsblad Omzet Het verloop daarvan moet u op ieder gewenst ogenblik kunnen vaststellen. En, u moet die nauwkeurig kennen, omdat u daaruit de gegevens moet kunnen dis tilleren voor uw inkoop. Hierbij gaat het niet alleen om het totale omzetver- loop, doch om die van de verschillende artikelen of artikelgroepen. Een doel matige inkoop is mede bepalend voor het winstresultaat. De voorraad mag niet te groot, doch ook niet te klein zijn. Neen-verkopen stoot klanten af, en ’n te grote voorraad drukt de winst. Om zetcijfers moeten daarom aanwijzingen geven over de gangmakers in het assor timent en over de artikelen met een lage omzetsnelheid. Uit „Aangetekend”, het zeer lezens- waardige personeelsorgaan van de PTT, knipten we onnderstaand artikel dat het einde van de „portzegels” aankondigt. Eén rubriek in 't Nederland-album kan afgesloten worden. Binnenkort wordt een vereenvoudigde methode ingevoerd voor de uitreiking van z.g. portstukken; dat zijn brieven, drukwerken enz. waarop geen of te wei nig postzegels zijn geplakt en die dus tegen bijbetaling aan de geadresseerde moeten worden afgegeven. Dat „afgeven” vervalt; de besteller zal niet meer behoeven aan te bellen om het portbedrag in ontvangst te nemen. Aan elk portstuk is dan een kaartje gehecht, waarop de geadresseerde het ontbrekende bedrag met een of meer postzegels kan betalen, waarna ’t kaar tje gewoon kan worden gepost en aldus teruggaat naar het postkantoor. Deze gang van zaken is in vergelijking met de oude regeling, zowel voor de ge adresseerde als voor de postdienst, erg aantrekkelijk. De geadresseerde wordt niet meer soms al voor dag en dauw voor een portstuk uit zijn bed gebeld; ook hoeft hij geen extra gang meer naar het post kantoor te maken als het portstuk door zijn afwezigheid soms niet kan worden afgegeven. Een voordeel voor de bestel ler is, dat hij op zijn ronde veel minder oponthoud heeft. Bij proefnemingen is gebleken, dat na genoeg alle kaartjes „per kerende post” worden teruggestuurd, voorzien van 't vereiste bedrag aan zegels. De nieuwe werkwijze wordt ook door het publiek kennelijk zeer gewaardeerd. Om die re den is dan ook besloten tot landelijke invoering van het nieuwe systeem over te gaan. Een prettige bijkomstigheid is, dat het ontbrekende bedrag niet meer; zoals bij het huidige systeem, wordt verdubbeld, maar dat het alleen maar wordt afge rond op het naasthogere veelvoud van tien cent. Bijvoorbeeld; ontbrekend be drag 25 cent, bij te behalen bedrag 30 cent en niet zoals thans nog 50 cent. De vraag wordt wel eens gesteld, waar om de geadresseerde moet „boeten” vroeger heette de bijbetaling ook straf port voor een verzuim van de af zender. Nu de postdienst met kaartjes gaat werken om het ontbrekende port in te vorderen, zouden deze toch even goed aan de afzenders kunnen worden toegestuurd In ons land bestaat vooreerst geen ver plichting om binnenlandse poststukken vooruit te frankeren. Hierop zou de af zender zich terecht kunnen beroepen als de postdienst achteraf bij hem om betaling c.q. bijbetaling komt. Ook uit kostenoogpunt bezien is het be zwaarlijk de afzender het kaartje toe te sturen. In de meeste gevallen zal hij niet in dezelfde plaats wonen als de ge adresseerde; het heen- en terugzenden van het kaartje is derhalve duurder dan bestelling ervan bij de geadresseerde, tegelijk met het portstuk. Tenslotte is lang niet altijd bekend wie de afzender is, zodat de post in zulke gevallen toch weer bij de geadresseerde zou moeten aankloppen. Al deze bezwaren hebben ertoe geleid dat ook bij de nieuwe werkwijze als vanouds het ontbrekende port van de geadresseerde wordt ingevorderd. Uit ’t buitenland afkomstige portstukken zul len op dezelfde wijze worden behandeld. Informaties Informaties hierover moet de administra tie op ieder gewenst moment kunnen verschaffen. Deze moet derhalve een centrale plaats innemen, temidden van de andere beleidsinstrumenten. In de praktijk blijkt echter, helaas, nog al te vaak een onderwaardering van de admi nistratie te bestaan. Het „schrijfwerk” zoals dat dan wordt genoemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de ondernemer. Hij is nog te gauw ge neigd deze werkzaamheden te beschou wen als een karweitje, dat hij t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal op knappen. Onbegrijpelijk, want het voort bestaan van de onderneming is er maar al te dikwijls mee gemoeid. Het is niet de bedoeling in deze korte bes. uwing een volledig inzicht te ge ven ..i de technische eisen, waaraan een administratie moet voldoen en de daar voor beschikbare technische hulpmidde len. Er zijn voldoende mogelijkheden om daarover voorlichting te krijgen. Wij noemen alleen maar uw organisatie, de akkountant, het ekonomisch instituut v. het midden- en kleinbedrijf (dat ver schillende instruktieve brochures heeft uitgegeven over dit onderwerp) en de rijkskonsulent voor het midden- en klein bedrijf en toerisme. Enige belangrijke punten, waarop uw administratie u volledig moet kunnen inlichten, willen wij echter wel aangeven. Financiële positie De financiële positie van het bedrijf, uw eigen geld, de liquide middelen waar over u op een bepaald moment kunt be schikken, de stand van vorderingen en schulden, bezittingen e.d., ook daarover mag de administratie u niet in twijfel laten. Bij uitbreidingsplannen, bij de aanschaf van nieuwe (moderne) bedrijfsmiddelen, waarvoor u niet over voldoende eigen middelen beschikt, kunt u een beroep doen op geld van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te vin den zijn, als uit uw administratie niet duidelijk blijkt, dat uw onderneming goed is voor het gevraagde bedrag. Vrijdagmiddag was het in het Ver pleeghuis Bloemkamp een druk komen en gaan. Maar vooral komen. Van hein de en ver kwamen oud-personeelsleden naar de Floridus Campuslaan ter ge legenheid van het eerste lustrum van Bloemkamp. Bloemkamp heeft niet alleen een vlot tende bevolking wat de patiënten be treft (in de loop van deze 5 jaar keer den er talrijke geheel of gedeeltelijk hersteld huiswaarts) maar ook onder 't personeel is er vrij veel „verloop”, het geen heus geen wonder is, want veel meisjes, zowel wat betreft het keuken- personeel als wat betreft de ziekenver- zorgsterg bereiken in Bloemkamp de Het is de taak van de ondernemers, de reëele bereikbare mogelijkheden voor zijn bedryf tot werkelijkheid te maken. Daarvoor dient hjj te weten wat er binnen en bulten zijn bedrijf omgaat en wat de toekomstmogelijkheden zijn. Dit betekent, dat het leiden van een bedrijf veel omvattender wordt en dat aan de administratie, voor een juiste bepaling van het bedrijfsbeleid, een steeds grotere betekenis moet worden toegekend. administratie moet ook daarover volle dige informatie verschaffen. En dan weer niet alleen over de totale kosten, maar over de verschillende kostensoorten en het verloop daarvan. By de measte êldere minsken oerhear- sket de tankberens foar hwat de nije tiid oan de minsken brocht hat. AS hja forgelykje har jonge jierren en de lytse mooglikheden fan doe mei de nije tiid, hweryn safolle mear mooglik is, dan bigripe hja fakentiids net dat de mins ken net blider en mear tofré binne. Hwant hoefolle earmoede en sykten, ün- minsklike arbeidstastünnen en wenning- elline is net troch de nije tiid fordwoun, hoe binne de huzen, de skoallen, de si- ke -’ zen, de wegen, it forfier net mach- tich forbetteie, hoe binne de sosiale Uitgangspunt Uitgangspunt mag niet meer alleen zijn: Wat heb ik in het verleden bereikt en hoe trek ik die lijn doormaar, Welke mogelijkheden bestaan er tot vergroting van het bedrijfsresultaat. Of anders ge zegd, Hoe profiteer ik van de toenemen de welvaart? Duidelijk moet zijn, dat het daarbij niet uitsluitend om het omzetverloop gaat. Even belangrijk, misschien nog belangrijk ker, is het verloop van de kosten. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en nale: „Wy boartsje hjir mar in hoar- tsje”. Tetman jowt hjiryn wol in pear nije priuwkes fan syn kinnen, mar binam- men nel it skoft is it mear in tobeksjen oer de ófroune 25 jier en waerden flit sen jown üt de eardere revu’s. Om dy allegearre goed weardearje to kennen moast men dy winliken wol sjoen haw- we, mar dit mei fansels fan jongfam- men fan noch gjin 1000 wike net ferge wurde. Mar ek sunder it aksint fan in op ’e nij bilibjen, hwat yn earder tiden wol üt- bylde waerd (hwat misten wy hjir en dêr de sa Ier forstoarne twillingbroer Jarich) foei der in hiel soad to geniet- sjen. Tetman en syn frou, lek as ek Klaes Westra binne it sterkste yn it op ’e planken setten fan hwat simpele sielen, dy’t se mei in hwat mylde humor bi- sjogge. Sa waerd it in bliid feest mei in bytsje wémoed hjir en dêr. Grins en bisau jin dep oer, hoe’t sokke iepen rioelen yn in biskaefd lan bistean kinne. Mar ek yn en om Boalsert hoecht men de krityk net efterwege to litten, hwant de fearten binne hjir ek hygië- nysk fier ünder peil. Troch it ütbliuwen fan de al jierrenlang forwachte tiding fan in nije swimskoalle, hAldt men jin hert fêst as men wit, dat mannichien him yn dizze buert yn it wetter weaget. Lit üs hoopje, dat it jit in skoftsje sün- der great ünheil giet en dat sa gau as mar mooglik is, dy needsaeklike swimynrjochting der komme mei. Eltse Nederlanner brükt op it heden trochmekoar deis 90 liter wetter. Jon gere minsken brüke mear as alderen en mei de taname fan de bifolking is it düdlik, dat oer tsien jier op it dübele rekkene wurde moat. De yndustry brükt sahwat de helt fan dit kwantum, mar der groeit de bihoefte hurder en rekkent men oer tsien jier ek op 150 liter de man. Dat is op himsels al in swiere opjefte. Mar ek by de boeren op de lichte grounen, san en savel, is in groeijend forlet fan mear wetter. Dêrfoaroer stiet it feit, dat der net mear reinwetter komt en dat it rivierwetter alle jierren fan minder kwalteit wurdt, trochdat it op syn reis troch SwitserlAn en Dütsklan troch de fabriken gans smoarger wurdt. Düdlik is: der moat folie mear goed wetter komme en der wurdt minder goed wetter oanfierd, wylst de forsmoarking alle jierren ta- nimt. Yn de kringen fan de wittenskip, de bistjürsorganen, yn it bysünder de mi- nistery’s, is men dêrom al jierren dwaen- De fiskus De fiskus stelt eveneens zijn eisen. Die heeft ook belangstelling voor uw admi nistratie. En het geeft vertrouwen als blijkt, dat deze betrouwbaarheid en deugdelijk cijfermateriaal verstrekt. Dit zijn enige punten, die wij u nog eens willen voorhouden. Mocht uw administra tie niet in orde zijn, aarzel dan niet op de kortst mogelijke termijn maatregelen te nemen en deze aan te passen. Tenslotte Tot slot nog dit. Aan het begin hebben wij geschreven, dat het de taak van een ondernemer is, bereikbare mogelijk- KAAP KENNEDY. Astronaut Walter M. Schirra, kommandant van de Apollo 7, opent een noodluik van het ruimtevoertuig tijdens een ontsnappings- oefening. De nieuwe maatregel is getroffen nadat 17 maanden geleden drie ruimtevaarders bij een brand in de kabine om het leven zijn gekomen. De Apollo 7 zal volgens schema 20 september gelanceerd worden. De bemanning bestaat uit Walter Schirra, Donn Eisele en Walt Cunningham. heden te realiseren en dat hij daarbij kennis dient te nemen van hetgeen er binnen en buiten zijn bedrijf gebeurt. Daarmede bedoelen wij ook te zeggen, dat zijn eigen cijfermateriaal alleen, nooit voldoende houvast kan geven. eigen gegevens moet hij regelmatig ver gelijken met die van andere branche genoten. De verschillende statistieken van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf bieden daartoe vele mogelijkheden. Bovendien bestaan er in verschillende branches klubs, waar van de deelnemers aan mondelinge be- drijfsvergelijking doen. Over dit laatste kunnen uw organisaties en de rijkskon- sulenten voor het midden- en kleinbe drijf en toerisme u volledig Inlichten. Deze rijkskonsulenten zijn gevestigd in de provinciehoofdsteden en in Amster dam. ling hardrijden en de bouw van het ge bouwencomplex. Ook werden vroegere patiënten bezocht en werd gezamenlijk een koffiemaaltijd genuttigd. ’s Avonds werd bijna geheel de grote ■^oel^zaal gevuld met bestuurs-, staf- en personeelsleden. Namens het bestuur werd de avond ge opend door de voorzitter, Ds. H. Kreb. Hij verklapte, dat het lustrum eigenlijk al een dubbel lustrum was, want reeds in 1958 werd de stichtingsacte gepas seerd. Veel voorbereidend werk werd gedaan en al timmerde men eerst niet langs de weg (noch letterlijk noch fi guurlijk) in het voorjaar 1961 kwam de bouwvergunning tot stand. In maart 1963 trad de heer S. W. Pos- thuma als eerse personeelslid (admini strateur) bij de Stichting in dienst, op 1 juni werd de directie benoemd, n.l. de geneesheer-directeur J. H. W. den Drij ver en zuster J. van Netten. Een maand later trad het eerste keuken- personeel in dienst. Hoewel de officiële opening nog even op zich zou laten wachten, kwamen toen toch ook al spoedig het eerste verple gend personeel en de eerste patiënten. Het was eerst nog wat pionieren in dit huis in aanbouw, waar af en toe de kruiwagens nog door de hal reden, maar langzaam maar zeker vorderde de ingebruikneming. Afdeling na afdeling werd ingericht en met patiënten bevolkt. De officiële openingsdag vormde een hoogtepunt. Intussen is er reeds een lange wachtlijst. Het blijkt, dat meer dan 50 van de verpleegden niet Uit Bolsward komen, reden waarom Pro vinciale Staten rente en aflossing van de geldlening hebben gegarandeerd, die nodig was voor een uitbreiding, waar mee aannemer Bleeker inmiddels is ge start. Proefpalen zijn reeds geslagen en materiaal wordt nu al aangevoerd, zo dat men na de bouwvakvakantie direct van start kan gaan. Nadat Ds. Kreb zijn inleidend woord had gesproken, was de beurt aan het ge zelschap Tetman de Vries met zijn fi- De 59-jarige groenteman Alec Rose is met zijn kits Lively Lady in Portsmouth aangekomen na een solozeiltocht rond de wereld, die hij een jaar geleden begon. Naar schatting 200.000 belangstellenden waren bij de aankomst aanwezig. Op de foto een beeld van deze enorme belang stelling. huwbare leeftijd en Amor is er een ge regelde gast. Veer andere meisjes maakten op an dere wijze promotie of waren door om standigheden genoodzaakt hun dienst verband op te zeggen. Maar bij allen was er iets gemeenschappelijks: de her innering aan de goede tijd in Bloem kamp en die aan elkaar. Vandaar dat er voor deze reunie zoveel belangstelling bestond. Heel veel her inneringen worden uitgewisseld, „oude” foto’s kwamen op tafel en nieuwe van man en kroost bewonderd. Het werd in Bloemkamp een leuke middag, vooral toen filmpjes wenden gedraaid van uitstapjes, van het onder- de om hjir in oplossing foar to finen. Hja wurde hjirby tige stipe troch de oandrang fan de tüzenen minsken, dy’t har forkwikke op it wetter. De silers, de fiskers, de baaijers en de swimmers witte it feeks it alderbêst, dat de situ- aesje hurd minder wurdt en om in op lossing skreaut. Hiel hwat gemeenten binne dwaende mei in wettersuveringsynstallaesje, mar folie mear hawwe dêrfoar it jild net. Troch ynternasjonale wetten sil men in ein meitsje moatte oan de for smoarking fan de rivieren, yn eigen lan sil it nije wetsüntwerp de fabrikanten twinge moatte har êffalwetter to suver- jen, oan de sékust sille ynstallaesjes boud wurde moatte om it séwetter it salt to üntnimmen, sa as de swietwet- terfabryk yn Sélan, dy’t yn oanbou is, dwaen sil. Yn Grins is men dwaende om in rioellieding to lizzen fanüt de Fean- koloanjes nei de Noardsé, om sa it smoarge wetter yn sé to bringen. Mar ek de partikulier sil goed witte moatte, dat de plastykspullen en de synthetys- ke waskmiddels de slimste fijannen bin ne fan skjin wetter, omt hja net troch bakteriële wurking fordwine. It stiet fêst, dat de kommende jierren folie jild en omtinken freegje sille om de kostlike jefte fan skjin wetter foar minske en dier, mar ek foar de rekre- aesje yn en om it wetter mooglik to halden. Wy miene dat hjir de sympa thy en meiwurking fan elk foar frege wurde kin, hwant hjir hat alleman bi- lang by. wetten tsjin sykte, wurkleazens, alder- dom en ynfaliditeit foar miljoenen in greate seine wurden, hoe is de hygiëne foar minske en dier net mei sprongen foarütgien. Ja, der is folie to’n goede bard en it is wier, dat mocht wol ris mear weardearring fine by har, dy’t yn dizze moderne tiid der alle dagen it profyt fan hawwe. Mar. ek dizze medalje hat syn oare kant. De nije tiid stelt üs ek foar nije noeden. Net allinnich op religieus en moreel terrein, mar ek op it gebiet fan it algemien wolwêzen yn materiële sin. Oer ien dêrfan, dat üs allegearre rekket, wol ik dizze kear graech hwat sizze, omt krekt dit jier in pear wichtige din gen oan ’e oarder binne. Der is alder- earst in rapport fan de Ried fan Jerope, dat as titel draecht: „Jeropeesk Han- fêst foar it wetter” en twad it nije, oan- folle en wizige, Wetsüntwerp oer it for- smoarkjen fan it wetter, dat by de twad- de keamer yntsjinne is. En net it minst, der is fan de side fan de prachtige A.N.W.B.-organisaesje in nije brosjure ütkomd, mei as titel: „Vuil water bedreigt ons welzijn!” In nije noed en in tige greate soarch om foar to kommen, dat ien fan de wichtichste bihalden bliuwt of bihalden wurdt. Dit probleem is net maklik, dat wit elk, dy’t sjocht hoe fan jier ta jier de sleatten, kanalen, marren en strannen nou al to krijen hawwe mei de opdrin gende smoargens. Yn sommige streken fan üs lin is it hast net mear to wêzen, sa smoarch binne der de kanalen. Gean mar ris nei de südeasthoeke fan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1