Tanend prestige Kabinet van Wilson voor van een mammoetdok Verolme kreeg krediet bouw Gahe Skroar De Karei Doorman vervangen Russisch misnoegen over hervor mingen in Praag jlU Waarom hongersnood Yn it bleekje Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MME Radioreportage elfstedentocht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - I'iï' ARGANG No. 53 VRIJDAG 12 JULI 1968 U’ ymbritseradeel. Geen doorbraak Indonesië Gesprek met Moskou J. 8. Brezjnjews rede Marine J. S. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag CHALON SUR SAONE. De 44-jarige A. v. d. Berk, zjjn 46-jarige echtgenote en hun 16-jarige dochter Johanna z|jn In de buurt van Chalon sur Saone in hun brandende auto om het leven gekomen. Twee andere kinderen werden uit de wagen geslingerd toen deze in een ravijn reed. De wagen van de uit Nymegen afkomstige familie raakte van de weg bij het uitwyken voor twee wagens die in botsing waren gekomen. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bij de ondertekening van het non-prolife- ratieverdrag - het verdrag dat moet voorkomen, dat het bezit van kernwa pens zich als een olievlek over de wereld uitbreid - heeft president Johnson de af- Verschtjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ’k Zag rijpend in de zon De velden met graan Naar boven gewelfd Tot aan de horizon staan. Sa yn jins bleekje Natürlik en soun Dêr sjocht men it libben Op in lyts stikje groun. In beam-klever roun Yn in beam-stam nei boppen Mei sa folie hasten As wie hy dêr roppen. In klyster wie drok Woe in wjirm as foer Hy wie oan it lüken En joech it net oer. Waarom heeft hèt geld Zich tot duivel ontpopt En zich achter ’t kapitaal Van een ieder verstopt Tekenen van welvaart Van arbeid en vlijt Waarom op de wereld Dan immer nog strijd 7 De natuur is zo goed Zo gul in het geven Voor ieder genoeg Om redelijk te leven. Neem dan de schepping En toets uw geweten Iets minder woeker En een ieder heeft eten. Ik wie yn it bleekje En seach om mij hinne De fügels dy songen En ik siet dêr allinne. 3de week van juli 1943 VLISSINGEN. Hoechst-Vlissingen n.v. heeft van het Duitse moederbedrijf of ficieel een krediet gekregen van 65.2 mil. Duitse marken voor de bouw van een tweede fosforfabrlek in het Sloe- gebied. De eerste fosforfabrlek (lucht foto) is in mei met de produktie be gonnen. Wanneer prins Bernhard 13 september Hoeehst-Vlissingen officieel zal openen, zullen de staalkonstrukties voor de tweede fabriekseenheid waar schijnlijk reeds overeind staan. Bolswards Nieuwsblad As stjürman en fokman it net iens wurde kinne ik freegje: soe it skipke de priis dan wol winne Minister De Block (ekonomische zaken) heeft met deze besluiten en voorwaar den (Verolme heeft al laten weten, dat hij zich hieraan zal houden) een aardig sukses geboekt. Het was een publiek ge heim, dat de Nederlandse regering al jaren streeft naar koncentratie van de Nederlandse scheepsbouw. Nederland is na de oorlog hard achteruit gehold op de wereldlijst van scheepsbouwlanden. Een goede naam en een eeuwenoude traditie zijn, wat Nederland betreft, niet voldoen de gebleken om 'n vooraanstaande plaats in de wereld te handhaven. De Neder landse werven zijn stuk voor stuk te klein gebleven om de strijd tegen reuzen concerns in Japan en Zweden vol te houden. Kapitaal voor noodzakelijke ver nieuwingen en investeringen kon geen van de Nederlandse werven in voldoende mate aantrekken. Met de nu door de re gering min of meer afgedwongen fusie tussen Verolme en NDSM enerzijds en Wilton-Feijenoord/Rijn-Scheldegroep an derzijds maakt Nederland een kans de wedloop op internationaal niveau te kun nen bijhouden. Zowel Verolme als NDSM hebben nieuwe kontrakten voor de bouw ran reuzentankers. De steun van de re gering maakt het nu mogelijk om deze kontrakten winstgevend te maken. Bij deze garantieverlening door de rege ring heeft nog een bijzonder element meegespeeld. De NDSM, gevestigd te Amsterdam, dreigde in grote moeilijk- Werkgevers mogen jonge mannen, ge boren in 1927 niet in dienst hebben. De eerste vrijwilligers van de Land wacht zijn afgericht. „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor niemand rechten, slechts plichten. Meld U aan.” Weer 336 bolsjewistische tanks vernie tigd. Geallieerde landing onder leiding van Montgomery op Sicilië. Alle parachu tisten werden vernietigd. Alle pogingen om vanuit de kust het binnenland te bereiken mislukten. Gevraagd leerjongen. H. J. Schukken, wagenmakerjj, Tjerkwerd. Rome gebombardeerd. Mussolini afgetreden. De koning-keizer Victor Emanuël van Italië heeft maar schalk Pietro Badogio tot z|jn opvol ger benoemd. De fascistische partij ontbonden. Het 2e reg. wielrijders, pontonniers en torpedisten van de Ned. krijgsmacht te ruggeroepen in krijgsgevangenschap. De Ned. Volksdienst bestaat 2 jaar. Het adres voor spinnewielen: B. Ytsma, Torenstraat te Huizum. President Nasser van Egypte, die voor een bezoek van enkele dagen in Moskou is geweest, heeft zich daar betrekkelijk positief uitgelaten over de mogelijkheden om tot een oplossing van de impasse in het middenoosten te komen. Al eerder had zijn minister van buitenlandse zaken Riad, een stap in deze richting geda„.i door op een perskonferentie te zeggen, dat Israël een realiteit is, met andere woorden: dat de Arabische landen er op de duur rekening mee zullen moeten gaan houden, dat zij op een of andere wijze verbindingen zullen hebben met Israël. Later werd van Londense diplomatieke kringen vernomen, dat Egypte bereid zou zijn de VN-troepen, die het vlak voor de junioorlog van het vorig jaar het land had uitgezet opnieuw toe te laten. Wie echter een ommekeer in de Egyp tische politiek mocht verwachten, komt bedrogen uit. Kennelijk ging achter deze schijnbaar positieve uitlatingen de be doelingen schuil om de stemming jegens Egypte wat vriéndelijker te maken. Mis schien ook heeft Nasser gehandeld onder Slowakije, in welk land na het heengaan van president Novotny sinds januari een zich nog steeds ontwikkelend liberalisa- tieproces plaats vindt. Opmerkelijk is niet zozeer wat Brezjnjew in zijn rede zei als wel het feit, dat een zo hooggeplaatste Russische leider zich zo openlijk over deze kwestie uitsprak. Eerder was ’t Russische misnoegen over de hervormingen in Praag slechts voor namelijk in de Russische pers tot uiting gekomen. In Praag heeft men Brezjnjews - uitlatingen echter nogal bedaard opge nomen. De radio van de Tsjechoslowaak- se hoofdstad leverde als kommentaar, dat voornamelijk westelijke waarnemers in Brezjnjews woorden een waarschuwing aan Tsjechoslowakije zagen, maai' merkt verder lakoniek op, dat hij dit land niet bij name had genoemd. De bjjen dy fleagen Fan blom ta blom Hja wiene yn ’t spier Hwant nou wie it rom. druk van zijn Russische gastheren, die weinig belang hebben bij grote spannin gen in het middenoosten. Hoe het ook zij: In de Egyptische hoofd stad heeft de regeringswoordvoerder zondagavond een domper op alle moge lijke vreugde gezet door mede te delen, dat Egypte diplomatieke erkenning van afwijst. Ook de berichten over het toelaten van VN-troepen op Egyptisch grondgebied zwakte hij af door te ver wijzen naar de in november van het vorig jaar door de Veiligheidsraad aan vaarde resolutie, waarin gevraagd werd om terugtrekking van Israël uit het be zette Arabische gebied en erkenning van het bestaansrecht van alle bij het kon- flikt betrokken staten. Als uitvoering van deze resolutie de legering van VN- troepen op Egyptisch gebied noodzakelijk zou maken, zo stelt Kairo nu, dan is het daartoe bereid. Het lijkt er, zo moet de slotsom wel luiden, maar al te zeer op, dat de Israë lische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, gelijk had met zijn ver zuchting, dat er geen veranderingen in de Egyptische politiek te bespeuren val len. gelopen week in Washington aangekon- digd, dat er met Rusland onderhandelin- gen zullen worden gevoerd over proble men van de kemstrategie. Johnsons me dedeling was een snel antwoord op een positieve reaktie van Moskou, anderhalf jaar nadat de Amerikaanse regering voorstellen in deze zin had gedaan. Het punt van onderhandellng zal in de eerste plaats zijn de mogelijkheden tot beperking en afschaffing van offensieve en defensieve kernwapensystemen, dus de interkontinentale raketten en de ver dediging daartegen. Wanneer de Ameri- kaans-Russische onderhandelingen zullen worden gehouden is echter nog niet be kend, en verwacht wordt, dat over deze kwestie langdurige en moeilijke voorbe sprekingen nodig zullen zijn. Eigenlijk worden zowel het non-proliferatieverdrag als de mogelijkheid van verdergaande Amerikaans-Russische besprekingen overschaduwd door de zeer betrekkelijke waarde van hetgeen tot stand is of wordt gebracht. Wat ’t non-proliferatieverdrag betreft is er immers de omstandigheid, dat twee landen met kernwapens, China en Frankrijk, niet meedoen en een aantal andere, die op vrij korte termijn over dergelijke wapens zouden kunnen be schikken, principiële bezwaren hebben, zoals India. Behalve Frankrijk, dat zijn derde serie atoomproeven in de Stille Oceaan uit voert, heeft ook West-Duitsland beden kingen tegen het verdrag en weigert het tot nu toe te ondertekenen, zodat dus ’n groep militair belangrijke staten niet door de verdragsbepalingen gebonden is. De rol van de afwezige is eveneens van gewicht bij eventuele onderhandelingen over de wederzijdse raketsystemen tus sen Amerika en Rusland, daar Amerika's nucleaire afweer en aanvalsysteem niet alleen worden bepaald door ’t Russische potentieel maar ook door China’s moge lijkheden. Het plotseling uittreden van minister Gunter uit het kabinet van premier Wilson betekent voor diens toch al tanende prestige een zware klap. Gunter, die het departement van energievoorziening beheerde, heeft zich via radio en televisie - en niet in de eerste plaats in het parlement, zoals gebruikelijk was - voor het publiek over zjjn aftreden verantwoord. Hij was ontevreden over de manier waarop het Britse kabinet samenwerkte, achtte de teamgeest verre te zoeken en liet ook zijn onbeliagen doorschemeren over het werk aan zjjn nieuwe departement, nadat hij bij een vrjj recente kabinetswijziging zjjn geliefde ministerie van arbeid had moeten verlaten en dit was overgeheveld naar mevr. Barbara Castle, wier taak van essentieel belang werd daar zjj tegeljjk verantwoordelijk werd voor de Britse inkomenspolitiek. Volgende week woensdag komt de grote vloot van plezierboten in Bolsward. Ook van radiozijde bestaat hiervoor grote belangstelling. De Ned. Radio Unie zal met de boot Dolfijn de gehele tocht volgen en vanuit de studio in de boot reportages verzor gen, o.a. ook voor de Rono en de West- duitse Rundfunk. Vanaf de kade wordt door Ben Dingerd een radioverslag door gegeven naar de Rono. Van 7.10-7.50 uur wordt in de studio van de Dolfijn een in stuif met tal van artiesten gehouden olv. Herman Emmink en is, voor zover er plaats is, toegankelijk voor het publiek, 's Avonds van 10.40-11.55 komt de elf stedentocht in het programma „Een sprong in het duister" olv. Henk v. Stip- riaan. Voor belangstellenden is er ook nu weer gelegenheid deze uitzending aan boord van de Dolfijn mee te maken Hwat hat 1 üs hjoed to sizzen Minister Luns (buitenl. zaken) heeft in Djakarta overeenstemming bereikt met de Indonesische regering over een ekonomische samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. Nederland zal In donesië hulp verlenen op het gebied van bedrijfsleiding, nieuwe produktiemetho- den, technische kennis en eksploratie en eksploitatie van de natuurlijke hulpbron nen van het land. Indonesië zal als te genprestatie geen diskriminatie toepas sen bij Nederlandse kapitaalinvesterin gen in het land. Bovendien is een spe ciale regeling opgesteld, waarbij in het geval van politieke moeilijkheden Indo nesië garandeert, dat het Nederlandse kapitaal niet in gevaar komt. Bij de moeilijkheden in de vijftiger jaren rond Nieuw Guinea (nu West-Irian) zijn grote Nederlandse investeringen in Indonesië door de Indonesische regering genaast. Het verdrag moet dit voor de toekomst voorkomen. Politieke strubbelingen zijn overigens niet geheel te vermijden. In West-Irian moeten, volgens de overeen komst, die onder supervisie van de Ver enigde Naties tussen Nederland en Indo nesië is gesloten, verkiezingen worden gehouden. Over de inhoud van het be grip „vrije verkiezingen” kunnen Indo nesië en Nederland het nu niet geheel eens worden. Minister Luns is weliswaar bereid tot enige koncessie, maar de Tweede Kamer fungeert in dit geval als een geduchte waakhond. Vooral de op positie is niet zonder meer bereid om ja te zeggen tegen alles wat uit Djakar ta wordt gemeld. Voorlopig zal het ech ter niet tot een debat komen omdat de Kamer op reces is. De Nederlandse regering heeft ter ver vanging van het afgedankte vliegkamp- schip Karei Doorman negen patrouille vliegtuigen besteld van het type Breguet Atlantic. Met de opdracht is een totaal bedrag gemoeid van 185 miljoen gulden. Staaatssekretaris v. Es (marine) heeft dit eind vorige week bekend gemaakt. Belangrijk argument bij de keuze van dit vliegtuigtype (er was grote Ameri kaanse konkurrentie) is geweest, dat de Nederlandse industrie voor deze opdracht belangrijke tegenorders kan verwachten. Bovendien betekent de opdracht voor de (kostbare) toestellen een belangrijke sti mulans voor de ontwikkeling van de Eu ropese vliegtuigindustrie, waarvan ook Nederland - via Fokker - profiteert. De Atlantic is ontwikkeld via een samen werking van Franse, Duitse, Belgische en Nederlandse vliegtuigfabrieken. De toe stellen zullen worden gestationeerd op het marinevliegveld Valkenburg. Zij moeten boven Noordzee en Atlantische Oceaan werken tegen onderzeeboten. Daartoe hebben zij ’t ongelooflijke vlieg- bereik van 7500 kilometer. Plus natuur lijk de nodige dieptebommen, torpedo’s, enz. heden te komen. Niet alleen is het finan cieel niet zo best gegaan, er Is door de vestiging in Amsterdam ook een grens gesteld aan de omvang van de schepen, die de NDSM kan bouwen. De sluizen in IJmuiden zijn namelijk niet breed ge noeg om de allergrootste mammoettan- kers, welke de grote oliemaatschappijen nu willen bestellen, door te laten. Door de nauwe samenwerking met Verolme kan de NDSM zich nu beperken tot kleinere schepen. Een voor de Amsterdamse werkgelegenheid zeer belangrijk facet. Niemand durft te denken aan wat er zou gebeuren indien het in de hoofdstad tot massale ontslagen bij de NDSM en toe leverende bedrjjven (het gaat om dui zenden werknemers) zou komen. De bouwvakkersopstand, die ieder nog vers in het geheugen ligt, zou een onschul dige gebeurtenis zijn, vergeleken bij wat men in deze situatie mag verwachten. De Russische partijleider, Brezjnjew, heeft in een rede ter gelegenheid van het bezoek van zijn Hongaarse kollega Janos Kadar aan Moskou ervoor gewaarschuwd dat de Russische regering niet onver schillig kan staan, en dit ook nooit zal doen, tegenover de ontwikkeling van het socialisme in andere landen en van het wereldkommunisme. Brezjnjew herinne- de zijn gast aan de toestand in 1956 in Hongarije, toen het land zich langs de afgrond van de „reaktie” had bewogen, maar zijn woorden kunnen natuurlijk ook van toepassing zijn geweest op Tsjecho- Maar Gunter voelde zich blijkbaar niet alleen in het kabinet achtergesteld, maar ook binnen de partij. Hij heeft erop ge zinspeeld dat hij er zich niet tegen zou verzetten wanneer hij belast zou worden met het partijsecretariaat, een funktie om welks vervulling op het ogenblik een vrij felle strijd gaande is. Gunter ziet in het leiderschap over de partij een soort mogelijkheid tot een tegenwicht tegen al te eenzijdige initiatieven van de rege ring en ergert zich er waarschijnlijk aan dat Wilson diens beschermeling Green wood naar voren tracht te schuiven. Met het heengaan van Gunter verliest Wilson de laatste „schakel” met de vakbonden, waaruit deze ex-mijnemployé was voort gekomen, nadat al eerder de ministers Cou .3 en Brown van „het zinkende schip waren gesprongen. Toch is Wilsons positie niet in direkt ge vaar gebracht. Weliswaar blijkt uit ver scheidene opinie-onderzoekingen, dat La bour bij verkiezingen, indien deze op het ogenblik zouden worden gehouden, de verliezende partij zou zijn, maar anders- zijds bieden de conservatieven nog steeds niet zo’n krachtig alternatief, dat de premier niet langer onder het uitschrijven van verkiezingen uit zou kunnen. Bo vendien zou, wanneer Edward Heath kans zag dit alternatief wel scherp te omlijnen, de kans ontstaan, dat alle on tevredenen bij Labour, die Wilson nu zo moeizaam bijeen houdt, zich toch weer onvoorwaardelijk achter de rege ring zouden scharen waardoor een akute krisis in het voordeel van de regerende partij zou kunnen uitvallen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Nederlandse regering zal de Rotterdamse scheepsbouwer Cornells Verolme een kredietgarantie verstrekken van 75 miljoen gulden voor de bouw van een gigan tisch mammoetdok in de Maasvlakte. Dit is het resultaat van ettelijke dagen onderhandelen en beraadslagen tussen regering en Nederlandse scheepsbouwers. De garantie is wel gebonden aan enkele belangrijke voorwaarden: Verolme zal overeenstemming moeten bereiken met de grote Amsterdamse scheepswerf NDSM over de overname van dit bedrjjf en hy zal bovendien met de overbljjvende grote maatschappijen in Nederland tot een akkoord moeten komen over een ge meenschappelijk gebruik van liet reusachtige dok, dat hij met hulp van de regering gaat bouwen. w Wi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1