Uitreiking de burgerprijs van Bolsward van Gaöe Skroar W.Ph. Hendriks 50 jaar apotheker 111 middel Fan de Martin vloer Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Fiets blijft meest ver- koehte vervoers- S'ss, - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND kr FT 7 I |1 107e JAARGANG No. 54 DINSDAG 16 JTLI 1968 Wymbritseradeel. en (foto Mol) Hwat hat Tj. de J. (foto L. Spijksma ff Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Burgemeester J. M. A. Mulder (rechts) In gesprek met de prijswinnaars. Links de heer A. Draaisma, midden de heer H. Kroontje. De fiets blijft in Nederland het meest verkochte vervoermiddel. In het afge lopen jaar zijn weer circa 600.000 nieuwe fietsen verkocht tegenover ruim 300.000 bromfietsen en 260.000 auto’s. It wetter rint altyd nei de leechste plakken hoe skitterend syn boarne ek wêze me! bij dit jubileum. Want bij dit alles weet de heer Hendriks dat alle goeds van Bo ven is en geen eigen verdienste. Daarom droeg hij tijdens de receptie ook zijn be scheiden lintje en niet de versierselen, hem uitgereikt ter gelegenheid van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Vijftig jaar is nu apotheek Hendriks. Morgen waait van zijn pui de stadsvlag, hem, met de bijbehorende oorkonde tij dens de receptie aangeboden namens het gemeentebestuur. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) A. J. Bolswards Nieuwsblad dat de apotheker gevoel heeft voor tra ditie en historie is al evenmin vreemd. Zijn beroep stamt al uit de grijze oud heid. De heer Hendriks heeft al deze ei genschappen laten gelden. Hij interesseerde zich ook daadwerkelijk voor Bolswards historie. Zo beschreef hij eens in een vaktijdschrift minitieus 't poortje, dat thans is ondergebracht in het nieuwe gedeelte van het stadhuis. In een afbeelding van het tegeltableau van de Bolswardse gleibakkerij ontdekte hij, wat praktisch niemand zag, diverse fou ten.. Hij schreef wel gelegenheidsrevue’s, zoals o.a. bij het jubileum van de zusters. Hij dichtte ook het lied dat mevr. A. v. d. Meer-v. d. Klei voordroeg tijdens ’n bezoek van koningin Juliana. Hij was destijds lid van de RFC en voerde de re gie bij massale gebeurtenissen. In een gesprek met de heer Hendriks volgt óf een anecdote óf een historisch voorval, óf een wijsgerige opmerking. Met de moed der wanhoop bond hij eens de strijd aan tegen de malariaplaag die Bolsward teisterde. Hij had natuurlijk veel méér pillen kunnen verkopen als de malaria was gebleven, maar deze ge dachte zal zelfs niet eens in zijn hoofd zijn opgekomen. De strijd voor de volks gezondheid was bij hem primair. Hij zag streed en overwon. Bolsward is malaria- vrij. Een ander aspekt is het werk in het verzet tijdens de oorlog. Hij werkte ach ter de schermen en spreekt er niet veel over. Trouwens, bescheidenheid was al tijd zijn deugd. Vandaar ook geen uitgebreid interview komme hja mei har nasjonale en na- sjonalistyske easken op it aljemint en it sil in hiele toer wurde om der foar üs iyts lantsje in bifredigjen.de regeling fan oer to hélden. Yn Dütsklan docht men alle war om it Nederlanske forfier mei frachtauto’s tobek to kringen en komme dizze ünder- nimmers hyltyd foar nije swierrichhe- den en lésten to stean. Dit hat syn ynfloed ek wer op de pri- zen fan datjinge, hwat wy nei DütsklAn ütfiere. Ek dêrre legere prizen. En wylst it hiele ekonomyske libben wurket mei 46 forheging, moatte boer en tünder harren dellizze by legere prizen. Mar alles hwat hja brüke en elts, dy’t hja brilke freget mear, hja hawwe al bi- rekkene, dat it yn 1969 wol aerdich mear lije kin, alteast foar de arbeiders en amtners en elk dy’t yn dy mounle meidraeit. En dat binne linkendewei de measten. Allinnich de boer en hinder falie der net Onder. Al har hoop is fês- tige op it wurk fan de E.E.G. en de bistuten, dy’t foar 29 july klear wêze moatte. Ik hoopje der it béste fan, mar de risiko is nei myn bitinken net lyts. Dit jier lit mar wer ris sjen, dat ek it waer allerminst bitrouber is en foar de boer bitsjut dit machtich folie. Hiel hwat hea en kuil is net bést woun, hwant it K.N.M.I. wie gauris mis. Dat sil dizze winter hiel hwat ekstra foer kostje as men op de molke bliuwe wil. En nou al stean de Fryske boeren foar hiel hwat miljoenen by de foerkeapman of koöpe- raesje yn it kryt. Wy rieden dizzer dagen troch boppe- Vrijdagavond j.l. was het voor de zeven de keer, dat de burgerprijs van Bols ward werd uitgereikt. Dit jaar waren de gelukkigen de heren A. H. Draaisma Oordje en H. Kroontje, Skilwyk te Bols ward. Vrijdagavond stond het stadhuis in het licht van de schijnwerpers. Zelfs Omke Romke stond om 8 uur voor het stad huis, ook al feestelijk verlicht. Menig voorbijganger dacht bij zichzelf: Wat hier weer gaande is? Nadat alle familieleden in de raadzaal van het stadhuis bijeen gekomen Waren (de oud-prijswinnaars waren ook aan wezig) kwam burgemeester J. M. Mulder, vergezeld van wethouder Wielsma, de raadzaal binnen. Na hen kwamen de heren Kroontje Draaisma. Niets vermoedende wat hen boven het hoofd hing. De beide heren waren het stadhuis op een slinkse ma nier binnengehaald. Nadat de burgemeester zijn ambtsketen had omgehangen kon het officiële ge deelte van de bijeenkomst beginnen. Burgemeester Mulder heette alle aan wezigen van harte welkom. Op twee na waren n.l. alle aanwezigen speciaal op dit uur uitgenodigd. De burgemeester deed nu aan de twee heren uit de doe ken, hoe de vork in de steel zat. Beiden waren om 8 uur gekomen om zogenaamd een bespreking te voeren ter voorbereiding van de komst van de 11- stedentocht van zeilboten, kano's e.d. Wij hebben gedurende ruim een half uur zwaar met elkaar zitten praten over de vraag hoe we een program (wat tus sen haakjes allang klaar is) in elkaar moesten draaien, aldus burgemeester Mulder. Gepavoiseerde vissersboten voeren zaterdagmiddag om 5 uur de Makkumer haven uit. Vele belangstellenden namen deel aan een tochtje Makkum-Kornwerderzand. Deze foto werd genomen vanaf de boot Suze. <1 91 Grins en waerden op üs reis biselskip- pe fan swiere reinbuijen. It wetter kaem mei bakken fan ’e loft en sjende nei it kostbere gewaeks koene wy üs yntin- ke, hwat dit waer foar in boer bitsjut. Der leit nou foar tüzenen op it fjild en hy siet machteleas yn ’e hüs nei de loft to sjen, dy’t stie as in brijwein. De aide pürbêste jirapels binne foar in sintmannich weiskiten, de nije wiene mar efkes op ’e priis, mar foelen by it waerme waer by de dei nei ünderen. Nou kin men gjin jirapel boppé de groun krije yn de measte hoeken en mei dit brodzige en wiete waer wurde se sa siik as in houn. De bouboer sproeit foar hünderten gounen oer it fjild om it gewaechs to bihoedzjen, mar de stjelprein spielt it biskermjende guod der like hurd wer óf. Hwat giet der om yn dy minsken, dy’t sa swier it risiko fan dit üngunstige waer drage moatte? It is fakêmsjetiid en hwat normaal min- ske soe de wurkers har frije dagen net gunhe, mar hoe is it dan moogiik, dat men démeist gjin each hat foar de swie re risiko’s, dy’t de agrariër, Ondanks folie forbetteringen, dy’t ek op dit ter rein biiwrotten binne, altyd jit drage moat? Wy forwünderje der üs wol ris oer, as wy hearre, dat de konsintraesje fan wet- terskippen safolle tsjinstan ünderfynt, mar is dat sa’n wünder Foar hiel hwat boeren bistjut sa’n konsintraesje forhe ging fan lésten en hwat lichem garan- deart him, dat dy hegere lésten wer goed makke wurde It mei wier wêze, dat dizze operaesjes yn it algemien in for- heeft voor het stadsdraaiorgel „Omke Romke”. Verder zete de burgemeester de dames van beide prijswinnaars nog in de bloe metjes. Hierna kregen alle aanwezigen koffie met n paar oliebollen aangeboden en was het woord nog aan enkele sprekers o.a. de heer Wielsma die de bespreking met de beide heren had gevoerd. Hij zei, dat de heer Draaisma bijzonder onrus tig was en wel twee keer zijn hand naar buiten stak om te voelen of het ook re gende want anders moest het orgel er weg. Gelukkig regende het niet, zo ver volgde de heer Wielsma, anders zat de heer Draaisma nu niet hier. Hij was verheugd, dat deze beide heren deze prijs hebben gekregen. Verder voerden het woord de heer J. van der Klei, als voorzitter van de ijsver. „Bolsward”, de heer Timmer als lid van de pierement-commissie, de heer Wijnia uit Comwerd als mede-oprichter van de schaatstraining en de oud-Bols- warder ex-wethouder J. Visser, die tot slot van zijn toespraak zei: Kroontje, set deur! Hierna bedankten beide heren Kroontje en Draaisma de burgemeester voor de prijs die hen ten deel gevallen was. On der de klanken van Omke Romke wer den de beide prijswinnaars door alle aan wezigen gefeliciteerd. De heer Draaisma had ook nog een telegram ontvangen van zijn vroegere werkgever de huidige Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Drs. J. A. Bakker, die hem ook geluk wenste. Hierna ging het gezelschap naar het bordes waar het draaiorgel Omke Romke nog enkele stukjes speelde. Vandaar ging het naar de grote com missiekamer waar nog een glaasje ge reed stond. Rest ons nog te vertellen dat de commissie van advies bestond uit de heren Borggreve, Van den Oever, Fennema en Galerna met als voorzitter de burgemeester. ós hjoed to sizzen Jar Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De toegangspoort tot de apotheek Hen driks was zaterdag versierd, maar geslo ten. Misschien konden we beter schrijven van gesloten, maar versierd. Achter de gegrendelde deur was ’s morgens een jubilaris ontwaakt. Het was precies 50 jaar geleden dat de heer Hendriks zich vestigde als apotheker te Bolsward. De zelfde dag waarop in de couranten het geboortebericht stond van schrijver dezes al zal de jonge ambitieuze apotheker dit niet hebben gelezen. Hij had wel wat anders te doen. Hij was nog vrijgezel en zocht een vrouw. Deze vond hij in Bols ward zelf. Een gelukkige greep, vond burgemeester J. M. A. Mulder tijdens de receptie. Daarmee werd de heer Hen driks meteen Bolswarder. En hij is dit gebleven tot op de huidige dag. Een échte Bolswarder zouden we willen zeg gen. Iemand, die voelt voor zijn stad en er iets voor over heeft. Die er voor wil werken en strijden als het moet. De apotheek van de heer Hendriks is een oase van romantiek in een straat waar de moderne zakelijkheid in de loop van de laatste halve eeuw is gaan overheersen. De hoge toonbank, de rijen flessen en potjes met latynse namen, het gekrulde houtsnijwerk, een antieke gravure, het zijn van die elementen, die sfeer brengen. Voor alles is uit de aard der zaak de heer Hendriks apotheker, maar zelden heeft hij zijn klantenkring zo’n lekker drankje voorgezet als zaterdag jl. tijdens de re ceptie (receptie Zonder recept ditmaal). Er waren velen die hem en zijn gezin kwamen gelukwensen. En dat niet alleen omdat de heer Hendriks wordt gewaar deerd als apotheker, hij wordt dit ook als mens. Als een mens die iets in zich heeft van de artiest. Dit is geen tegen strijdigheid. Zowel de apotheker als de artiest weten van dosering en de uit werking van hetgeen zij brengen. Zij zijn ook beide om de mens wat gelukkiger te maken. De raakvlakken zijn talrijk. En DE RISIKO WURDT AL GREATER It net klear kommen fan de E.E.G.- bisluten hat de Nederlanske greidboer fan 1 april oant 1 july dit jier 40.000.000 goune koste. En alhoewol de delslach wer hwat oan it bykommen is, stiet it alderminst fêst, dat nei 1 july de molk- priis op ’e hichte fan forline jier komme sil. Minister Lardinois hat wol sein, dat hy bitrout, dat it einsifer tafalle sil, ik haw der swak moed yn. De beide greate lannen yn de E. E. G., Frankryk en Dütsklan, litte op allerhanne manearen sjen, dat it harren yn de E.E.G. om de eigen ponge giet. Nou’t yn Frankryk troch de rebülje greate skea lijd is, SCHIEDAM. Een ontploffing aan boord van het Panamese schip Agua Clara, lig gende bij n.v. Tankercleaning aan de Nieuwe Maas te Schiedam, heeft ver moedelijk het leven gekost aan zes men sen. Elf personen werden min of meer ernstig gewond. Op de foto het zwaar- beschadigde schip. Bij deze woorden keek de heer Kroon tje zo ongelovig, dat de zaal in lachen uitbarstte. De beide heren zijn n.l. in het geheel niet gekomen om het program klaar te maken, maar we hebben n.l. een op dracht uit te voeren, een opdracht, die ons bij het feest in Bolsward ter gele genheid van het 500-jarig bestaan van de Bolswardse stadsrechten is opgedra gen. Toen heeft n.l. een oud-Bolswarder ingezetene, Dr. Ir. B. Bölger de gemeen te Bolsward een bedrag geschonken van f 10.000,onder de bepalingen dat dit bedrag op rente gezet moest worden en zo min mogelijk mocht worden aan getast zodat, berekend naar een percen tage van gemiddeld 5 het gedurende lange tijd mogelijk zou zijn om iedere twee jaar een bedrag van duizend gulden als ereprijs uit te reiken onder de naam van „Burgerprijs”. Deze prijs zou moeten worden toegekend aan die burger of burgers, die zich in de afgelopen periode naar het oordeel van B. en W. gehoord een daarvoor spe ciaal in het leven geroepen commissie, zodanig werk hebben gedaan op cultu reel gebied, op sociaal-maatschappelijk gebied, op gebied van sport, ontspan ning, recreatie en op welk gebied dan ook, waardoor de naam van Bolsward eer is aangedaan. Kortom, iets waardoor het leefklimaat in Bolsward verbeterd is geworden, waarna de burgemeesteer er nog de aandacht op vestigde, dat het de zeven de keer dit jaar is dat de „Burgerprijs” wordt uitgereikt. Burgemeester Mulder bood vervolgens zijn excuus aan de bei de heren, omdat ze op zo’n slinkse ma nier het stadhuis waren binnen gehaald. Daarna kreeg de heer H. Kroontje de helft van de prijs, bestaande uit vijfhon derd gulden voor het werk wat hij ge daan heeft voor de llstedenrijwieltocht, voor de ijsbaan en voor de schaatstrai ning. De heer Draaisma kreeg de vijfhonderd gulden voor het werk dat hij gedaan bettering bitsjutte, mar it is ek wier, dat de yngeiannen fan in lyts wetterskip of polder, dér’ de saek goed yn oarder is, der goed minder fan wurde. Dit alge- miene bilang moat de trochslach jaen, smeit men, mar is it dan net reedlik dat in diel fan ddy kosten ek üt de algemie- ne middels bitelle wurdt? It is net foar de earste kear, dat ik de boeren warskógje foar oankeapjen fan djür lan, alteast as hja. dit mei frjemd jild bitelje moatte. Nei myn miening binne de risiko’s dêr- foar to great. Ek al is der nimmen, dy’t sizze kin, hoe’t it oer in jier as fiif wêze sil, de kans, dat it net better mar wol minder wurde sil, sit der foargoed yn. En hoe moat de rinte en óflossing der dan komme? Der is gjin garênsjepriis mear fan de molke, ek net as de hearen it yn Brussel iens wurde. De saneamde oriëntaesjepriis is allinnich in sifer, dêr’t men nei stribje sil, mear net. En as dy priis net helle wurdt, is der gjinien dy’t it üntbrekkende bypast. Dat bliuwt de boer syn risiko. Dêrom ried ik tige oan foarsichtich to wêzen en de bistean- de risiko’s net greater to meitsjen. Faeks fait it lettter hwat ta en sjoch ik it hwat swier yn, mar it leit my sa by dat de kommende jierren folie mear fan de boeren freegje sille as de foarbije. Lük it seil net to heech, de kUns op min waer sit der dik yn en jo wolle dochs graech de ein bisile, liket my ta. Jitteris, it ekonomysk waer koe lyk as dat fan it K.N.M.I. gftns better! 'S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1