De Gaulle zorgde weer eens voor een verrassing Touwtrekken Haagse om een burgervader Gabe Skroar De spanningen Moskou-Praag nemen toe Luns: weinig vertrouwen in beleid West Irian :«x.i 1 Gouden filmpjes Skütsje silen Illll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat i J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 19 JULI 1968 107e JAARGANG No. 55 Wymbritseradeel. Griekse grondwet MoskouPraag Mare reden Asiel J. S. Dure hulp West Irian Ja zelfs niet één. i Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Eén ding kan men van Frankrijks president niet zeggen: dat hij niet zo nu en dan voor verrassingen zorgt. Ditmaal heeft het verbazing gewekt, dat premier Pompidou, over wiens kwaliteiten De Gaulle in de roerige meidagen nog zeer hoog had opgegeven, plotseling is heengegaan of, beter gezegd: heengestuurd. De officiële reden, in een zeer waarderende afscheidsbrief van het Franse staats hoofd aan zijn voormalige premier vertolkt, is, dat de last van het premierschap Pompidou zwaar zou zijn gaan drukken en dat hij daarom verzocht had van deze post ontheven te worden. Het is een reden die geen politieke kommentator voor waar aanvaardt. Dy’t huning ha wol, moat it stekken fan ’e bijen fele kinne 3e week juli 1918 overwinnaar van de verkiezingen is ge worden. Bovendien zou hij ten tijde van de crisis in een persoonlijk gesprek met De Gaulle critiek op diens optreden heb ben geleverd en zelfs op diens aftreden hebben aangedrongen. Hoe het zij, Pompidou is tijdelijk ambte loos burger. Een van de trouwste uit voerders van de gaullistische politiek, minister Couve de Murville, is zijn op volger geworden en deze heeft inmid dels een kabinet samengesteld, dat in grote lijnen overeenkomt met de vorige regering. Het is zeep waarschijnlijk dat ook Couve op zijn beurt met onrust in Frankrijk te maken zal krijgen en de eerste tekenen, dat de Franse „lange, hete zomer” nog niet voorbij is, hebben zich al voorgedaan. gegeven, dat er al wat gesprekken zijn geweest over een eventuele overplaatsing naar Den Haag. Hij heeft echter nog geen ja gezegd. Dat is niet zo vreemd, want voor hem speelt een zeer mense lijke faktor - het salaris - een niet on belangrijke rol. Als voorzitter van de Rijnmondraad heeft hij een inkomen, dat dicht in de buurt ligt van dat van een premier. Als burgemeester van Den Haag zou hij, om in wielertermen te spreken, het nodige moeten „afzien”. Vraag is of hij daartoe bereid is. Als tweede kandidaat is mr. H. Witte, burgemeester van Eindhoven, genoemd. Maar deze heeft al laten weten, dat hij persoonlijk heel weinig voelt voor een övertocht naar de hofstad. De tijd dringt inmiddels, want vóór 1 oktober moet Den Haag een nieuwe burgemeester hebben. Rome leeft, op het nieuwe ontwerp ge reageerd heeft. Heel wat minder onschuldig is de bepa ling, dat het constitutionele hof de sta tuten en doeleinden van de politieke par tijen zal moeten onderzoeken, en dat de partijen welker doelstellingen hetzij openlijk hetzij verborgen in strijd zijn met de basisgrondslagen van het hui dige bewind, verboden zullen zijn. Ook aan de pers worden aanzienlijke beper kingen opgelegd. Het lijdt weinig twijfel, dat de uitslag van het referendum, dat in het najaar over het ontwerp zal worden gehouden, positief zal uitvallen in een land, waar steeds de staat van beleg van kracht is. uitoefenen. De meerderheid van de Twee de Kamer is niet bereid omwille van West-Irian een nieuw konflikt met In donesië uit te lokken. De gemeenteraad van Hennaarderadee’ heeft besloten tijdens de raadsvergade ringen niet meer te roken. Concert in het Julianaparrk. Entree f cent per persoon. Kaarten vc bij K. Falkena. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wylde wetter weagen Komme fakentiids dan oer Rinnend troch de warring Ta foarby it houten roer. As skütsjes sweve Oer mar en feart Is Fryslan’s geast Nei buten keart. Dan giet de geast Ut aide histoarje Op ’e nij yn Fryslan Nei de gloarje. Seilen blinkend Yn ’t brün en wyt Wurde twongen Ta in nij e striid. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In byld fan ’t lan Fan reid en snilen En dêrmei ek Fan ’t skütsje silen. PRINSENBEEK. De gekantelde Bel gische tankauto met 20.000 liter aceton op de rijksweg Rotterdam-Breda. Het gevaarte is inmiddels opgetakeld en weggesleept. Bolswards Nieuwsblad Over de werkelijke aanleiding’ tot Pom- pidou's aftreden blijft dan ook nog een hele reeks speculaties over, die met el kaar gemeen hebben, dat zij alle een hoger waarschijnlijkheidsgehalte hebben dan hetgeen De Gaulle heeft willen sug gereren. De meest plezierige is, dat de als politicus, die Pompidou en dit ■wordt zowel door zijn aanhangers als tegenstanders toegegeven bezit, zou den willen vrijmaken, zodat hij zich kan voorbereiden op de opvolging van De Gaulle als president. Aanhangers van deze theorie kunnen erop wijzen, dat de „ondankbare” presi dent al bij een eerdere gelegenheid ge toond heeft toch loyaler te zijn dan men op het eerste gezicht zou vermoe den. Ook Debré is na het oplossen van de éleerijnse kwestie, nadat hij, nota bene egen Zijn eigen principes in, als premier had meegewerkt aan de vrij making van het Noordafrikaanse doch- terland, aan de dijk gezet, maar later eerst op de belangrijke post van finan ciën en nu op buitenlandse zaken, weer in het kabinet opgenomen. dat Washington en Moskou tot overeen stemming konden komen over de onder tekening van een verdrag dat verdere verspreiding van kernwapens moet te gengaan, en dat ‘•beide landen van plan zijn besprekingen te gaan voeren over verdere ontwapeningsmaatregelen. Het is begrijpelijk, dat Rusland in deze periode van matiging en ontspanning geen roet in het eten zal willen gooien door in een bloedige botsing de Tsjecho- slowaakse „revisionisten” te vernieti gen. Wel trekt het zijn troepen, die na het beëindigen van manoeuvres van het Warschaupact op 30 juni in het land waren gebleven, tergend langzaam te rug en oefent scheipe critiek op Praags nog zeer bescheiden pogingen tot een terugkeer naar democratische omstan digheden pogingen, die overigens niet in geringe mate worden gestimu leerd door de omstandigheid, dat een technisch vrij ontwikkeld land als Tsjechoslowakije voor zijn verdere eco nomische expansie het Westen nodig heeft. Minister Luns heeft niet zo veel vertrou wen in de Indonesische voornemens ten aanzien van een volksstemming in West- Irian, het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. Bij terugkomst in Nederland zei de Nederlandse minister van buitenland se zaken eind vorige week, dat zijn In donesische ambtgenoot Malik hem had verzekerd, dat Indonesië de Uno-bepaling „naar letter en geest” zou uitvoeren. Maar, aldus minister Luns, tussen deze verzekering en de uitvoering daarvan liggen nog wel enkele hinderpalen. Uit zijn mededelingen viel op te maken, dat Indonesië met name niet bereid is om een goed funktionerend internationaal toezicht toe te staan bij de volksstem ming in West-Irian. Als argument wordt daarbij gebruikt, dat „het gebied zeer moeilijk te bezoeken is”. Nederlandse invloed op de gebeurtenissen in West- Irian acht men in Den Haag vrijwel uit gesloten. Nederland kan niet meer doen dan via de Ver. Naties enige zachte druk De regering en de Katholieke Volkspartij zjjn op dit moment nog intensief bezig met een speurtocht naar een nieuwe burgemeester voor Den Haag. Dat het nog altijd vakantietijd is en mogelijke kandidaten daardoor wellicht moeten worden gezocht op de Zwitserse berghellingen of de Spaanse stranden schijnt hierbij nauwelijks een beletsel te zijn. Regering én partij willen zo snel mogelijk een eind maken aan de onzekerheid over de opvolging van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de katholieke burgemeester van de residentie, die zo uiterst representatief en distingué jarenlang het gewone leven in Den Haag heeft geleid. Over de bezetting van deze burgemees- tersfunktie dreigen namelijk enige moei lijkheden tussen KVP en VVD. De twee andere grote steden in Nederland, Am sterdam en Rotterdam, hebben een so cialistische burgervader. Den Haag zou volgens het lijstje dan KVP moeten zijn. Maar nu het binnen de KVP uiterst moeilijk blijkt om een geschikte kandi daat te vinden (drs. Bogaardt van Rijs wijk, die Den Haag heel goed kent, heeft bedankt), zegt de VVD niet helemaal ten onrechte: Waarom al dat getreuzel als wij de goede man - Toxopeus - klaar hebben staan? Dat de KVP formeel nog altijd de grootste partij is in Nederland en daardoor toch zeker aanspraak mag maken op één burgemeesterspositie in één van de drie grote steden, is een ar gument dat het bij de liberalen niet zo goed meer doet. Zij wijzen er heel han dig op, dat er sinds de laatste verkie zingen binnen de KVP-vertrekken heel wat is gebeurd. Zelfs in die mate, dat elke raming van de feitelijke omvang en betekenis van de KVP op dit moment met de nodige vraagtekens moet worden begeleid. De VVD zegt dit niet hardop. Dat zou niet erg vriendelijk zijn ten op zichte van een regeringspartner. Maar het is een argument, dat op de achter grond zeker meespeelt om óók een li berale kandidaat voor Den Haag in aan merking te laten komen. Eind vorige week scheen de KVP einde lijk een definitieve kandidaat te hebben gevonden: mr. Vic. Marijnen, oud minis ter-president en nu voorzitter van de Rijnmondraad. De heer Marijnen schijnt het bij de Rijnmond niet zo naar zijn zin te hebben. Er is toenemende kritiek op dit nieuwe bestuursorgaan, terwijl de ge meenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg nu niet bepaald uitblinken in een bereidheid tot samenwerking via dit toch speciaal voor hen opgerichte appa raat. Mr. Marijnen heeft inmiddels toe- De regering zal speciale maatregelen nemen om te voorkomen, dat bij de ver strekking van sociaal-medische hulpmid delen te hoge kosten worden gemaakt. Staatssekretaris Kruisinga (volksgezond heid) heeft dit geantwoord op vragen van het socialistische lid van de Tweede Kamer, mevr. Brautigam. Hij zal laten nagaan hoe de kostenbewaking bij de verstrekking van dergelijke hulpmidde len beter kan worden georganiseerd. Het gaat hierbij om verstrekking via sociale verzekeringsfondsen en overheid (via bv. de bijstandswet). Het is een probleem, dat uitgebreid aandacht verdient omdat - zonder te willen generaliseren - de overheid al eerder heeft gekonstateerd, dat sommige sociaal-medische hulpmid delen, zoals bepaalde invalidewagens, ui terst duur zijn. De Friezendei van het Kristlik Frysk Selskip zal niet te Bolsward gehouden kunnen worden. De Kerkvoogden van de Martinikerk waren onwillig het kerk gebouw voor dit doel af te staan. Nu wordt de Friezendei te Sneek gehouden, waar men direct bereid was het kerk gebouw ter beschikking te stellen. Minister Polak (justitie) heeft opdracht gegeven voor ’n onderzoek naar de gang van zaken in het Mesdag-asiel te Gronin gen. Aanleiding hiertoe is de verklaring van een Amsterdamse advokaat, dat in dit psychopatenasiel onmenselijke toe standen zijn waargenomen. De sektie psychopatenzorg van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reklasseringsin- stanties zullen nu op verzoek van de bewindsman een rapport opstellen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Christelijk Historische Tweede Kamerlid mej. Haars zegt de minister, dat in het Groningse asiel ook mensen zijn opge nomen, die een gevaar voor anderen op leveren en daardoor ekstra inspanningen en voortdurende aandacht opeisen. Dit leidt tot spanningen, aldus de bewinds man. Later dan aanvankelijk was aangekon- digd, heeft de Griekse regering nu haai ontwerp voor een nieuwe grondwet be kendgemaakt. Het bewind van de „ko lonels” stelt alle pogingen in het werk om zijn positie te consolideren, zowel met middelen, die op zichzelf genomen weinig voor critiek in aanmerking ko men, als met minder scrupuleuze me thoden. In het nieuwe ontwerp wordt de rol van Volkomen en snc.ie genezing van ziek ten der nieren, blaas pijn, aandrang badwateren, al waterorganen, vrouwen ziekten, lever, speen, hardlijvigheid, bloedarmoede, hoest, asthma, zinking, jicht enz. Vraagt brochure dokter Dam man. De 23-jarige Jan Bakker Wzn. uit Tjerkwerd bij Schoonoord onder Ys- brechtum door de tram gedood. Een technische reden is, dat Pompidou zich steeds sterk gekant heeft tegen ’t beginsel van deelname der franse ar beiders in de leiding over de grote on dernemingen, een beginsel dat een van de belangrijkste drijfveren is geweest van de onlusten in de meidagen. De Gaulle heeft zich nu eenmaal tot taak gesteld en door een belofte verplicht dit principe nader uit te werken, het is wel zeker, dat de verpletterende neder laag, die de gaullisten bij de jongste ver kiezingen aan alle oppositiepartijen heb ben toegebracht, volstrekt zinloos zou blijken, wanneer op geen ‘enkele ma nier aan de eisen van de arbeiders tege moet zou worden gekomen. Maar de reden, waaraan de meeste waarde wordt gehecht, is wel, dat Pom pidou, tot hqt toppunt van zijn kunnen en macht gestegen tijdens zijn lang jarige premierschap en tijdens en na de roerige dagen van eind mei zeer bril jant, eigenlijk teveel de persoonlijke Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Het Russische optreden tegenover Tsjechoslowakije, dat weerspannige on derdeel van het Oosteuropese blok, trekt op het ogenblik sterk de aandacht. De kernvraag is eigenlijk of de Sowjetunie, zoals dit in 1956 in Hongarije is ge beurd, bereid blijkt door een militair ingrijpen in Tsjechoslowakije een eind te maken aan het zich in Praag ont wikkelende liberalisatie-proces, of dat het de huidige, zeer krachtige hervor- mingsstroming zal willen indammen door, samen met de Oosteuropese lan den die het minste belang hebben bij de vernieuwingen in Tsjechoslowakije (vooral de DDR en Polen), grote poli tieke druk uit te oefenen. Tot nu toe lijkt het laatste het waarschijnlijkst. Het is ook niet zo voor de hand liggend, dat Rusland een herhaling zou wensen van de tragische gebeurtenissen in Hongarije, al laten Russische commen tatoren en ook regeringsleiders niet na de aandacht te vestigen op de huns in ziens overeenkomstige situaties. In ’56 verkeerde de wereld midden in de kou de oorlog, maar gaandeweg is de ver houding tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten ontspannener gewor den. Geen van beide landen heeft op ’t ogenblik belang bij het uitbreken van ’n groot conflict. Het is niet voor niets, de koning, die voorheen een vrij aan zienlijke invloed uitoefende op het poli tieke gebeuren, drastisch besnoeid. Hij zou niet langer het recht hebben naar eigen inzicht een premier te benoemen of te ontslaan, noch het parlement te ontbinden, maar zou de leider van de J.crheidspartij tot eerste minister moeten aanstellen en voor alle belang rijke beslissingen een bindend advies moeten inwinnen bij de Nationale raad, bestaande uit ongeveer vijftien belang rijke Grieken, onder wie de premier, parlementaire leiders en hoofden van de rechterlijke macht. Tot nu toe is het nog niet bekend hoe koning Constantijn, die in een zelfverkozen ballingschap in De samenstelling van de 2e Kamer (100 zetels) is na de verkiezingen als volgt: Links: Unie Liberalen (21) 6, Vrije li beralen (10) 4, Vrijzinnig Democraten (8) 5, S.D.A.P. (15) 22. Samen (54) 37. Rechts: R.-Katholieken (25) 30, Anti- Revolutionairen (11) 13, Christelijk His- torischen (9) 7, Wild Christelijk Histo- rischen (1) 0, samen (46) 53 Nieuwe splinterpaartijtjes 0 (10). Er is dug een duld:’ e verschuiving naar rechts. Een kiezer uit Delft, die uit de’lijst van 157 candidaten geen keuze kon doen, heeft op zijn stembiljet geschreven Ps. 14 3. Hij zocht alom, maar ach, hij vond er geen, Want alle vlees is trouwloos afgeweken Het land is vol van stinkende gebreken. Geen sterveling wil ’t pad der deugd betreên, KNOKKE. Al zijn de weersomstandigheden dan niet ideaal te noemen, Ben Cramer vermaakt zich best op de waterski’s achter de boot van Lou van Rees. I)c Nederlandse zangplocg moet woensdagavond weer optreden. "’v -W <4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1