Tsjecho-SIowakij De crisis in Gabe Skroar J Minister Luns in Israël m een lichaam Hart klopte 4 dagen dood w L TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 per mannenkoor Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND By TA -opnamen te Bolsward van Kam- f*!®* w -l •ysy - VRIJDAG 26 JULI 1968 107e JAARGANG No. 57 Wymbritseradeel. Hwat haf Coup in Irak. 1 Boeren. Lokroep. Burgemeester. was Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Fred. C. Everman, ’s werelds 26ste harttransplantatlepatiënt tijdens een korte wandeling door het St. Luke ziekenhuis te Houston, 36 uur nadat hy het hart ontving van een 33-jarige vrouw. Rechts verpleegster Alice Nye. Abonnementsprijs f 3,50 p, kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In frou heart to wêzen as in moaije faes fol geurige amber Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) In de Arabische wereld, die erg gevoe lig is voor decorum, heeft hij beslist geen slechte indruk gemaakt. Bovendien komt hij uit een klein land, zodat de Arabieren niet het voor hen lastige ge voel kunnen krijgen, dat een grote na tie hun zijn wil wil opleggen. Ook in Israël heeft minister Luns een goede entree. Men is daar niet vergeten, dat tijdens de juni-oorlog een vloed van sympathiebetuigingen uit Nederland ar riveerde, terwijl zelfs een groep Neder landse vrijwilligers bereid was Israël te steunen. Minister Obba Eban is kort terale besprekingen over de kwestie in Rusland of in Tsjeeho-Slowakije zullen worden gehouden bij de overwegingen in Praag zo'n grote rol speelt. Er bestaan in ons land vele en goede mannenkoren. Via de grammofoonplaat kwamen wij in kennis met een wel bij zonder groot en groots mannenkoor, nl. het chr. Kamper mannenkoor Door Een dracht Verbonden. Dit werkelijk grootse koor is tot bijzondere hoogte geklommen. Immers, zingende in de superieurafdeling verwierf het telkenmale de hoogste eer met lof van de jury. Dit hoge peil heeft ze mede te danken aan de muzikale ga ven en bijzondere kwaliteiten van haar jonge dirigent Klaas J. Mulder, onder wiens leiding ze nu ree JÉ enkele jaren Uit ’n raadsverslag. De Burgemeester: Ik hecht aan een diploma van de Politie bond niet de minste waarde. De ervaring heeft mij geleerd, dat ieder, die een beetje heeft leren lezen en schrijven, het dadelijk halen kan. Ik zie zelfs kans alle leden van de raad er in veertien dagen voor af te richten. üs hjoed to sizzan I Bolswards Nieuwsblad Het wrak van de Duitse Taunus op rijksweg 12 tussen Bunnik en Drieber gen. Een vrachtauto uit de richting Arnhem reed door nog niet bekende oorzaak door de middenbermbeveiliging en ramde twee personenauto’s uit de te genovergestelde richting. Bjj deze ver- keersramp zjjn vijf doden te betreuren, Ds. Van Wouwe, geref. pred. te Seroos- kerke en vier Duitsers, terwijl vier personen zwaar gewond raakten. het van voldoende materiaal verstoken zou blijven. Niet lang geleden heeft de regering-Aref moeten toegeven, dat de leverantie van Franse Mirage straalja gers, waarvoor de contracten waren af gesloten, geen doorgang kon hebben door de slechte economische positie, waarin Irak verkeerde. Naar het schijnt, bestond over dit en andere blijken van wanbeleid in het leger, maar ook onder brede lagen van de bevolking een grote ontevredenheid. geleden in Den Haag op bezoek ge weest. Daarna is een uitvoerige briefwisseling ontstaan tussen Tel Aviv en Den Haag. Die besprekingen zijn, volgens minister Luns „zeer belangwekkend” geweest. Een Israëlische courant schreef, dat de Israëlische leiders nu de gelegenheid krijgen om „te profiteren van het poli tieke inzicht en de ervaring” van hun gast. Alles wijst er op, dat minister Luns op pad is om de partijen in het Midden Oosten wat dichter tot elkaar te brengen. Mocht hij daarin slagen, dan zal dit zeker zijn prestige in eigen land nog danig verhogen. de werkzaamheden van de Rijnmond- raad gefrustreerd. Tot groot verdriet van mr. Marijnen, die al zijn invloed in Den Haag gebruikte om de Rotterdam mers hun plaats te wijzen. Tevergeefs, want Rotterdam heeft voortdurig de eigen zin kunnen doordrijven. Het lijkt er nu wel op, dat met het vertrek van mr. Marijnen ook de Rijnmondraad een snelle dood zal sterven. De aanhangers van de Boerenpartij pro beren op bijeenkomsten wat wijzer te worden over de splitsing in hun partij tussen de groepen Harmsen en Koekoek. Erg gemakkelijk is dat niet, gezien het verloop van een van die geruchtmaken de vergaderingen in Barneveld. Het scheelde niet veel of aanhangers van beide partijen waren daar geest driftig met elkaar op de vuist gegaan. Zonder partij te kiezen in deze ruzie moet toch worden vastgesteld, dat dit te wijten was aan de aanhangers van de groep Koekoek, die gezorgd hadden voor de aanwezigheid van een knok ploeg bestaande uit trouwe aanhangers van de boerenleider uit Groningen, Zee land en Overijssel. Omdat de vergade ring eigenlijk was georganiseerd voor leden uit Gelderland (die, voor zover ge organiseerd, de heer Harmsen schijnen te steunen), gaf dit de nodige moeilijk heden. De discussies tussen hoofdbe stuurslid Steur (groep Koekoek) en ’t Tweede Kamerlid Van den Brake (groep Harmsen) waren ook niet erg duidelijk. Tenminste niet voorzover het ging om het uiteenzetten van de wederzijdse standpunten, wèl voorzover het ging om het naar buiten brengen van allerlei par- tjjs treken. De heer Steur wordt prompt boos omdat hij zich van de voorzitter moet houden aan de afgesproken spreektijd van een half uur. „Ik heb hier de zaal gehuurd, dus waarom zou ik me daaraan houden!” roept Steur vertwijfeld. Later zal hij een weddenschap aangaan om duizend gulden, dat de heer Harmsen geknoeid heeft bij het opstellen van de candida- tenlijsten voor de Boerenpartij bij de Kamerverkiezingen. Wanneer Van den Brake later duizend gulden op tafel legt, schrikt hij terug. Dat is natuurlijk ook een manier om politieke discussies te winnen. of te verliezen. Felle ver wijten worden tijdens de bijeenkomst heen en weer gegooid. Steur zou een baantjesjager zijn en zelfs geld hebben geboden om lid van de Eerste Kamer te mogen worden. Hetgeen hem ertoe verleidde, om Harmsen een slokop te noemen omdat deze niet alleen Kamer lid, maar ook wethouder is. Het kamp Harmsen kwam daardoor niet in ver warring. Zjj wezen op de heer Verlaan, voorvechter van Koekoek, die zowel Ka merlid, gemeenteraadslid als Statenlid is. Kortom, erg verheffend was het alle maal niet. staat. Het koor bestaak uit plm. 160 be gaafde concertzangeZs en is daarmee, naar wij menen, bovendien Nederlands grootste mannenkoor. Het koor neemt uit de vele aanvragen voor koncerten slechts 5 of 6 per jaar aan in de grote steden van ons land. Ze mag zich dan in een overweldigende belangstelling verheugen. Vorig jaar werd een konsert in Leeuwarden ge geven, nl. op 12 april in de Grote Kerk, hetwelk een groot sukses werd. Naar aanleiding van de vele verzoeken welke uit de provincie kwamen om herhaling is het koor nogmaals een uitnodiging ge zonden, nu voor de beste akoestische ruimte te geven in Friesland die er is, nl. de Martinikerk te Bolsward. Dit kon sert vindt plaats op zaterdag 21 sept. a.s. De NCRV, overtuigd van de bijzondere kwaliteiten van het koor en niet in de laatste plaats van de Martinikerk, be sloot van dit konsert televisie-opnamen te maken met publiek. Feike Asma zal het koor aan het orgel begeleiden. Al met al wordt het een groots konsert. De entreeprijs bedraagt f 4.- (bel. inbe grepen). Dit Ijjkt hoog, maar als wij verklappen dat de organisatie van het zelfde koncert in Leeuwarden vorig jaar f 3500 bedroeg, kan men begrijpen dat dit zo laag mogelijk is en berekend naar een aantal bezoekers van 1000. Evenals vorig jaar is een gironummer opengesteld als mogelijkheid kaarten nu reeds te bestellen door overschrijving van f 4.20 op postrekening 987386 t.n.v. J. Vermij, Fam. v. d. Weystraat 39 Leeu warden, waarna kaarten worden toege zonden. Van deze mogelijkheid werd en wordt nu ook al weer veel gebruik ge maakt. Artsen in Houston, Texas, hebben gedu rende vier dagen een hart kloppende gehouden in het lichaam van een dode vrouw, de 33-jarige Evelyn Krikorian, voordat het werd overgeplant in het lichaam van Fredi Everman. In andere steden, waar harttransplan taties uitgevoerd werden, werd het hart van de donor zo snel mogelijk na zijn of haar dood verwijderd. Deze haast deed discussies over het tijdstip, waarop de dood intreedt, ontbranden. Een groep artsen, die niet betrokken bij de transplantatie, stelde de dood van de 33-jarige vrouw vast, hoe wel een ademhalingsmachine haar hart kloppende hield en maakte, dat er gedu rende 4 dagen bloed door haar lichaam gepompt werd. Volgens de chirurgen begon het hart na de transplantatie te kloppen zonder dat er elektrische stimulering toegepast be hoefde te worden. Everman verkeert in een zeer goede toestand, zo werd woens dag gemeld. De chirurg, die de transplantatie bij Everman uitvoerde, verklaarde, dat er in Houston al vaker gedurende enige dagen harten kloppende waren gehou den in dode lichamen. In deze tijd keken de artsen dan uit naar een geschikte ontvanger. In Irak hebben legerofficieren onder leiding van generaal-majoor Ahmed Hassan al Bakr de bestaande regering van president Aref omver geworpen en het staatshoofd verbannen. Aref was in april 1966 aan de maacht gekomen, nadat zijn broer bij een helicopter-on- geluk om het leven was gekomen. In een van de communiqué’s, die door ra- dio-Bagdad werden omgeroepen, werd het omvergeworpen bewind ervan be schuldigd uit „dieven, spionnen en on bekwame lieden” te bestaan, de behoef ten van het leger te hebben miskend, de kwestie met de Koerdische minderheid in het land slepende te houden en deel genomen te hebben aan de „ramp van juni 1967”, de zesdaagse veldslag met Israël, waarin de Arabische bondgenoten een verpletterende nederlaag leden. De coup komt tien jaren nadat de Iraak- se monarchie ten val werd gebracht door generaal Abdel Karim Kassem, die op zijn beurt in 1963 in een bloedige revolte werd afgezet en geëxecuteerd. Nadien zijn er verscheidene regerings wisselingen en twee mislukte coups ge weest. Hooewel de bedoelingen van de jong-*’ staatsgreep niet geheel duidelijk zijn, schijnt zij toch wel voor een aanzienlijk deel te zijn voortgesproten uit een per soonlijke zucht naar macht van bepaal de personen en groepen in het leger. De aantijging, dat Aref het land in het avontuur van de oorlog met Israël zou hebben gestort, lijkt meer dan een jaar na die oorlog niet erg relevant. Ook het probleem van de Koerden, die voor een groot deel in het bergachtige noor delijke deel van het land wonen, kan nauwelijks een sterke invloed hebben gehad, daar reeds in 1966 een overeen komst met de Koerden is gesloten, waarbij dezen een grotere autonomie en meer zeggenschap in het landsbestuur zouden krijgen. Weliswaar bestond aan Koerdische zijde ontevredenheid over de uitvoering van deze overeenkomst, maar de laatste tijd hadden niet be paalde tekenen op een acute uitbarsting van het conflict gewezen. Bovendien wil den juist de Koerden het conflict in ver band met het Israëlisch-Arabische pro bleem niet op de spits drijven. Iets meer steekhoudend kan het argu ment van het leger zijn geweest, dat Het zijn ook vooral de twee laatstge noemde twee landen, die het meest be vreesd zijn voor een Westers diploma tiek offensief, met name uit de Bonds republiek, met het doel Tsjecho-Slowa- kije met voornamelijk economische lok middelen uit het Oosteuropese kamp te lokken. Juist Tsjeeho-Slowakije is door zijn geografische ligging alleen al wel licht gemakkelijk geneigd aan zo’n lok roep gehoor te geven. Een andere overweging, die de Russi sche leiders tot matiging kan brengen, is, dat een ingrijpen in Tsjecho-Slowa- kije de economische topconferentie, die zij in het najaar in Moskou zouden willen houden, in gevaar kan brengen. Bovendien hebben niet alleen Oosteuro- pese maar ook twee belangrijke West- europese communistische partijleiders, de Fransman Waldeck Rochet en de Italiaan Longo, onomwonden de partij van de Tsjecho-Slowaken gekozen, on- In deze brief werd gezegd, dat de jong ste liberalisetiemaatregelen in Tsjecho- Slowakïje een gevaar vormen voor het socialistische systeem en dat de bestrij ding hiervan niet alleen een zaak van de Tsjecho-Slowaken zelf is, maar van alle communistische landen. Met di recte sancties werd dus niet gedreigd, maar de mogelijkheid daartoe werd open gelaten. Het heeft enige verwondering gewekt, dat de Russische partijleider Brezjn- jew, na zijn terugkeer in Moskou een stemmige bijval voor de brief van de Vijf heeft gevonden in het centrale par- tij-comité. Sommige waarnemers had den namelijk verwacht, dat er in de Russische topleiding een sterke stro ming zou bestaan, die voor een direct ingrijpen in Tsjeeho-Slowakije zou zijn. Essentieel is de vraag, wat de Russen eivan heeft weerhouden tot een „harde” pol’t'^k jegens Tsjeeho-Slowakije over te g an. Over het algemeen wordt een reeks van factoren genoemd die de Rus sische bewegingsvrijheid tegenover de Praagse leiders aanzienlijk belemmert. Op de eerste plaats zijn niet alle Oost europese landen even sterk op Russische hand. Joegoslavië en Roemenië hebben zich tegenover de ontwikkelingen in Praag zeer positief getoond en ook Hon garije is geneigd de Tsjecho-Slowaakse partijleider Dubcek en de zijnen te steu nen. Kadar heeft zich in zeer gematig de zin over de hervormingen in Praag uitgelaten en hoewel hij verbaal het Russische ongenoegen ondersteunt, is ’t wel zeker, dat hij niet afwijzend is, zoals de Polen en Oost-Duitsers, die zeer be vreesd zijn voor een „kettingreactie” in eigen land. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het kabinet heeft uiteindeiyk toch een besluit kunnen nemen over een bezetting van de Haagse burgemeesterszetel. Het is mr. Vic. Marijnen geworden, die al eerder als serieus KVP-kandidaat werd genoemd. Mr. Bogaers, KVP-burge- meester van Rijswijk en voormalig chef van de huidige minister van Binnen landse Zaken, mr. Beernink (die gem.- secretaris was in Rijswijk) is met deze kabinetsvoordracht definitief afgeval len. Officieus ig daardoor een wat lach wekkende reden opgegeven. De heer Bogaers zou niet zo best zijn in het re presentatief aanwezig zijn op cocktail parties en recepties, die in Den Haag bij tientallen worden georganiseerd. Enfin, met de benoeming van mr. Ma rijnen is deze stoel in elk geval in kvp- handen gebleven. Hetgeen de wd enig verdriet doet, omdat deze dolgraag mr. Toxopeug op de Haagse stoel had gezien. Rotterdam is vreemd genoeg blij met de Haagse benoeming. Mr. Marijnen was voorzitter van de Rijnmondraad, 't bovengemeentelijk orgaan, dat speciaal in het leven was geroepen om orde op zaken te stellen in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Rotterdam doet dit liever zelf en heeft de afgelopen jaren dan ook regelmatig Minister Luns (Buitenlandse Zaken) gebruikt deze vakantietijd uitstekend. Hjj voelt er niets voor om de dagen te slijten in zjjn Haagse huls. Na eerst in Zuid- Limburg een naar hem genoemde roos in ontvangst te hebben genomen, is hij vertrokken naar Israël. Daar is hij intensieve besprekingen begonnen met zijn Israëlische ambtgenoot Abba Eban. Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse bewindsman de rol van bemiddelaar probeert over te nemen in het al bijna ver geten conflict tussen de Arabische landen en Israël. Anderen onder wie de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en diens speciale afgezant zijn hem voorgegaan, maar hun zendingen mislukten. Het lijkt echter helemaal niet zo onwaarschijnlijk, dat minister Luns veel kan doen voor een oplossing van het moeilijke geschil in het Midden Oosten. Hjj heeft al enkele gesprekken gevoerd in Cairo, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek, die volgens berichten helemaal niet zo ongunstig zijn verlopen. De Nederlandse bewindsman is het prototype van de topdiplomaat. Hij kan zich ook volledig aanpassen bij de omstan digheden. der de stelling, dat het socialisme in ieder land moet worden afgestemd op de behoeften van het land en niet van buitenaf bepaald, laat staan opgelegd kan worden. Een andere factor van betekenis is, dat Praag niet, zoals destijds Boedapest tij dens de Hongaarse opstand heeft ge daan, de fout heeft gemaakt zich na drukkelijk helemaal van de Russische hegemonie te willen losmaken, integen deel. Niet alleen hebben de nieuwe lei ders in Praag het „Manifest van 2000 woorden”, waarin op een rigoureuze hervorming van de Tsjechoslowaakse maatschappij wordt aangedrongen, on omwonden verworpen, zij herhalen ook voortdurend hun trouw aan het War schaupact, hun solidariteit met de Rus sen en hun vasthouden aan de socialis tische beginselen. Toch hebben zij door te aarzelen met hun antwoord op de brief van de Vijf duidelijk aangegeven, dat zij met het in deze brief vervatte voorstel om bila teraal overleg over de kwestie op Rus sisch grondgebied te houden bepaald niet tevreden zijn. De brief heeft de eensgezindheid van het Tsjechoslowaak se volk aanzienlijk versterkt en zelfs die leden van het centrale comité, van wie verwacht was, dat zij op de hand van de afgezette president Novotny zou den rijn, hebben zich na de jongste ontwikkelingen loyaal achter Dubcek geschaard. De scherpe toon van de brief der Vijf en ook de voortdurende aanvallen, voor al in de Russische pers, op de liberali- satiepogingen in Praag, hebben het ver trouwen in de Russen aanzienlijk ge schaad. Dat. is wellicht dan ook de oor zaak waardoor het probleem of nu bila- Het nieuws over de crisis tussen Tsjeeho-Slowakije en andere landen van het Oosteuropese blok overheerst nog steeds de voorpagina's der dagbladen, hoewel de dreiging van een gewapende interventie, hetzij door alleen Russische troepen, hetzij door meer leden van het Pact van Warschau, voor het ogenlblik schijnt afgewend. Dit laatste wil overigens niet zeggen, dat zo’n interventie na enkele dagen van ernstige spanning geheel ondenkbaar zou zjjn. Vast staat alleen, dat Rusland niet, zoals in 1956 in Hongarije, snel wil ingrijpen en dat het uitvoerig zijn bondgenoten bij de beraadslagingen over de te volgen tactiek betrekt. Nadat de Sowjetunie de pressie op Praag aanvankelijk voornamelijk had uitge oefend door troepen, die hadden deelgenomen aan de oefeningen van het Warschau pact, met grote vertraging uit Tsjeeho-Slowakije te laten terugtrekken, begon de situatie aan hei begin van de afgelopen week een vrjj onheilspellend karakter te krijgen toen de Russische leiders te Warschau een bijeenkomst belegden met vier van hun bondgenoten (Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije) welke re sulteerde in een scherpe brief van de „Vijf” aan Praag. V A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1