De Russisch-Tsjechische GabeSkiw besprekingen m Nederlandse visserij moeilijkheden Nasser tot 1970 machteloos Boerenpartijde kop nog niet bij de horens Frel le keatsen Zilveren filmpjes Staatsprijs Skütsjesilen 1968 voor liet TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en K ia ft ’W I -7 "'-‘/«Hl 107e JAARGANG VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 No. 59 Wymbritseradeel, Hwat hat lis hjoed to sizzen Sicilië volgens plan ontruimd. Rome tot open stad verklaard. Midden-Oosten. van van Russische eisen. TENTOONSTELLING IN POARTE TE BEERS ft De Nederlandse regering zal meer steun gaan verlenen aan de Nederlandse visserij. De visserij is door de zware subsidieregelingen in landen zoals Duitsland en Frank rijk, in een moeilijke positie geraakt. De regering wil nu proberen om door bijzon dere credietverleningen een algemene structuurverbetering te bereiken. Dit bericht kwam tegelijkertijd met de wat sombere mededeling, dat de haringvangsten tot nu toe zeer slecht zijn verlopen. Weliswaar betekent dit vrjj hoge prijzen voor een enkele haring, hetgeen op het eerste gezicht nogal gunstig Ijjkt voor de reders, maar het betekent helaas ook, dat de export als gevolg van de hoge prijzen aanzienlijk is gedaald. De export is in het verleden altijd een belangrijke financie- ringsmogeljjkheid geweest voor investeringen. Het regeringsbesluit is daarom bijzonder welkom. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Der is gjin rjochter sa strang, of hy ken meilijen De toespelingen op Russische eisen wor den duidelijker wanneer men de harde woorden in de Russische Prawda leest. Het is bijna gedaan met de Tsjechische hervormers, meent het blad. De com munisten en de arbeiders van Tsjecho- Slowakije zijn gewaarschuwd door hun klassebroeders, dreigt ’t blad. Naar de New York Times uit Moskou meldt, zouden de Russische leiders eisen, dat de censuur weer zou worden ingevoerd, dat anti-communistische activiteiten zou den worden onderdrukt, dat de ultra liberalen van leidende régerings- en par- tijposten zouden worden verwijderd, dat de beveiliging van de grens zou worden verbeterd en dat er geen pogingen zou den worden gedaan om met West-Duits- land tot ontspanning te komen. Dat laatste betekent vermoedelijk wei nig anders dan dat Tsjecho-Slowakije geen Westduitse credieten zal mogen ontvangen. Maar tot nu toe zijn de Tsje chische pogingen om Russische credie ten los te krijgen vruchteloos gebleven. Wat de opmerking over de grenzen be treft, zou het mogelijk zijn, dat er waar heid schuilt in de berichten uit Praag, dat Rusland troepen wil legeren aan de grens van Tsjecho-Slowakije met Duits land. De loop van de besprekingen is niet te voorspellen. De Tsjechen voelen zich vrij sterk omdat militaire ingrijpen van Rusland „een naagel in de doodkist van het internationale communisme” zou be tekenen, zoals een Praags blad schrijft. Aan de andere kant blijkt Moskou de gehele kwestie zo bijzonder hoog op te nemen, dat iets anders dan volledige genoegdoening een nederlaag zou lijken. Wanneer nu Ruslands leiders toch nog tot de slotsom zouden komen, dat de Tsjechische leiders volkomen te ver trouwen zijn, dan vraagt men zich af Al vanaf 1954 kent Nederland een sa neringsregeling voor de vloot. De rege ring wil nu echter ook kredieten geven voor algemene bedrijfsverbetering. Dat wil zeggen, dat nu ook walaccomodaties zoals diepvriesinrichtingen en verwer kingsinstallaties, gemoderniseerd kun nen worden. Een belangrijke verbete ring om een van Nederlands meest his torische en beroemde bedrijfstakken in stand te houden. waarom dat pas na zoveel voorgaande contacten en zoveel spanningen mogelijk bleek te zijn. Het is wel duidelijk, dat de toestand voor de Tsjechen ernstig is, en dat Rus land veel, zo niet alles, in het werk zal stellen om tot een herstel van het oude leidersteam te komen. wat ongerust geworden. Zij vrezen, dat Frankrrijk door zelfstandige aankopen van het kostbare erts een overheersen de positie in Europa gaat innemen, Op schriftelijke vragen van het socia listische Tweede Kamerlid, de heer Ne- derhorst, antwoordt minister De Block (Economische Zaken) nu, dat voor die angst helemaal geen reden is. Hij meent, dat de wereldmarkt voor uranium zo ruim is, dat Frankrijk er nooit in zal slagen op dit terrein voor Europa een monopoliepositie op te eisen. Men be hoeft niet bang te zijn, dat de andere Europese landen afhankelijk worden van Frankrijk voor wat betreft hun eigen nucleaire onderzoekingen, meent de Ne derlandse minister. It Frysk symboal waeit fan ’e toer, pompeblêdden. Doarpen, stêdden. Sil wer tsjin elkoar yn 't fjür. Groetsje har sportmaten gol Münsterje de lytse bal. It publyk komt op skikt b|j Wommels Frellekeatspartij. Sportdei nasjonael fomeamd, krige namme yn rispmoanne. Jonges ha fan 't goud nachts dreamd Hja wurde ta de kriich üntbean, Kinber oan it nümermerk trede hja moarn oan yn ’t perk. Dizze kans giet net foarbij. Wommels Frellekeatspartij. Duitse jagers hebben aan het Oostfront gedurende de maand juli 3016 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten. Luiers mogen slechts worden afgele verd tegen overlegging van een luier- machtiging. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1ste week augustus 1943 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Atoom. Frankrijk heeft, buiten de Europese organisatie Euratoom om, uranium ge kocht in Zuid-Afrika. Een aantal Ne derlandse parlementariërs is daarover Met de spanningen in Midden-Europa hebben wij het voornaamste nieuws ge had. Dat een paar Palestijnen er in ge slaagd zijn een Israëlisch passagiers vliegtuig tot landen te dwingen in Al giers veroorzaakt wel boze gebaren, maar aan de feitelijke toestand in het Midden-Oosten verandert er hierdoor niets. Oplossingen van het probleem die nen zich nog niet aan. Soms lijkt het er op, dat Nasser tot een zekere er kenning van de realiteit wil overgaan (zoals zijn minister van buitenlandse zaaken in Kopenhagen heeft verklaard maar hetgeen later is tegengesproken) maar zijn jongste rede, gehouden op ’t congres van Egypte’s enige partij, was weinig tegemoetkomend. Het voornaam ste thema wa.g het uitwissen van de Boeren. De Boerenpartij blijft hevig ruzie ma ken. De belangrijke afdeling Gelderland van de Boerenpartij heeft nu gekozen voor de groep-Harmsen, die ten strijde is getrokken tegen wat zij noemt het „dictatoriale” optreden van Boerenleider Koekoek. Het besluit werd genomen nadat de heer Koekoek weigerde gevolg te geven aan een resolutie, die was opgesteld door het provinciaal bestuur van de afdeling Gelderland. In deze resolutie werd aan gedrongen op een meer democratisch beleid. Over ruim een maand zal de heer Koekoek een algemene partijvergade- ring organiseren. Verwachting is, dat de „afvalligen” daar niet zullen worden toegelaten. De groep Harmsen over weegt nu om tegen die tijd zelf ook een vergadering te beleggen, hetgeen dan de geboorte zou betekenen van een nieu we politieke partij. smet van de nederlaag van vorig jaar juni. Er kan geen sprake zijn van on- derhandelingen of een vredesverdrag met Israël en ook niet van erkenning. Er kan ook geen sprake zijn van het opgeven van een centimeter Arabisch land. Wat bezet is, zal worden heroverd. Er is geen alternatief voor de ontrui ming van al het bezette gebied door alle bezettingslegers. Het blijft een open vraag of Nasser hiermee alleen het in juni van het vorige jaar door Israël veroverde gebied bedoelt of dat hij het in feite over geheel het voormalige Pa lestina heeft. Dat zou neerkomen op de verdwijning van Israël. Naar uit Amman, de hoofdstad van Jor danië, gemeld wordt, zou Nasser ko- ning Hoessein hebben gezegd, dat het Egyptische leger zeker niet voor 1970 in staat zou Zijn de wapens weer tegen Israël op te nemen. Vandaar, dat men in daden een zekere terughoudendheid kan verwachten, ook al worden er boute woorden gesproken. Het is bovendien zeer de vraag, of de Sowjetunie, die Nasser van wapens heeft voorzien, zal toestaan, dat deze voor een aanval op Israël zullen worden gebruikt. In zijn rede deed Nasser een felle aan val op de Ver. Staten, die zo geheel de kant van Israël hebben gekozen, dat zij zelfs nog geen verklaring hebben gepu bliceerd, waarin zij aftocht uit het in juni veroverde gebied noodzakelijk ach ten. Nasser, die kort geleden contact heeft gehad met Ball, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, schijnt nu op de eerste plaats Amerika onder druk te willen zetten, opdat Ame rika er bij Israël op aandringt, dat het toch beloof t het bezette gebied niet te behouden. Maar het is onwaarschijnlijk, dat er vóór de verkiezingen in Amerika in november iets in die richting zal ge beuren. Rijnmond. Nu mr. Vic Marijnen, oud-voorzitter van Rijnmond, burgemeester van Den Haag is geworden, vraagt iedereen zich af wat er nu zal gebeuren met dit spe ciale bestuursapparaat in het gebied van de Nieuwe Waterweg. In Den Haag worden de geruchten steeds sterker, dat de burgemeester van Rotterdam, de heer Thomassen, ook voorzitter zal wor den van de Rijnmondraad. Dit zou een volledige overwinning voor de Maasstad betekenen. Rotterdam heeft het nooit zo goed kunnen verwerken, dat tussen de gemeente en provincie in een nieuw bestuurslichaam werd gemaakt om alle problemen in het gebied van de Nieuwe Waterweg gemeenschappelijk te rege len. Rotterdam had dit liever zelf ge daan. Nu men denkt aan een band tus sen de functie van burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de Rijn- mondraad lijkt Voor de wensen van al thans Rotterdam een oplossing nabij. De Tweede Kamer zal zich dit najaar nog met de Rijnmond bezig houden. De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft bij de op richting van Rijnmond beloofd, dat het parlement na drie jaren zou worden in gelicht over de gang van zaken in de praktijk. Die drie jaren zijn nu ver streken. Mej. Anna Werkman was 25 jaar els 2e meisje aan de R.K. Pastorie te Wor- kum. In het enige overblijfsel van de L'nla-State, De Poarte, te Beers is tegenwoordig een zeer interessante tentoonstelling te bezichtigen. Ondanks de beperkte ruimte zijn hier nl. op overzichtelijke wijze foto’s van nog bestaande of reeds verwoeste Friese poorten en staten plus de daarbij behorende familiewapens bijeen gebracht. We zagen o.a. foto’s van slot Hoxwier (Mantgum), Walta Stins (Boxum), Groot Mokkema (Hijlaard), Dekama State (Weidum) en slot Mammema (Jellum). Bovendien z(jn er nog vele andere bezienswaardigheden, zoals een inktpot met zandstrooier uit plm. 1700 en een verzameling oude gedroogde bloemen, die maken dat het bezoeken van deze tentoonstelling zeer de moeite waard Is. Overigens Is ook de poort zelf, met o.a. overblijfselen van een duiventil, hetgeen er op wijst dat hier vroeger een grote koppel wilde duiven, een zg. gibbefleeht werd gehouden, een bezoekje waard. Bolswards Nieuwsblad Limburg. Limburg, in het bijzonder het zuiden, is boos op de regering. Minister De Block (Economische Zaken) heeft namelijk la ten weten (op vragen van de k.v.p.- afgevaardigden in de Tweede Kamer, de heren Maenen en Notenboom), dat de regering niet bereid is op korte ter mijn extra maatregelen te nemen om de werkloosheid in Limburg te bestrij den. De regering is ook niet bereid om een extra aantal woningwetwoningen voor Limburg toe te staan. Ook weigert de regering om bij het toewijzen van financieringsmiddelen aan gemeenten en provincies op dit moment rekening te houden met werkloosheidscijfers. De reacties in Limburg getuigden „grote teleurstelling”. De heer Gijsen, burrgemeester Kerkrade en voorzitter van het indus- trieschap Oostelijke Mijnstreek, sprak over „verschraling van de streek”, die, als zij nog twee jaar doorzet, hoogst ernstige gevolgen zal hebben. De heer Gijsen meent, dat de regering geen extra hulp aan Limburg durft te geven omdat ook andere streken in Nederland dan ogenblikkelijk in Den Haag om extra steun zouden aankloppen. Eind vorige week heeft de Tsjechische leiding nog een concessie aan Rusland gedaan. Generaal Prchlik is ontheven van zijn functie van hoofd van de afde ling defensie van het centrale partij- comité. Deze afdeling is trouwens in haar geheel opgeheven. Generaal Prchlik had gepleit voor een hervorming van het pact van Warschau, die helemaal niet in de smaak van Rusland viel. Over de besprekingen valt nog weinig te zeggen. Van Tsjechische kant is er met klem op gewezen, dat de partij vastbesloten is weerstand te bieden aan Russische eisen. Geruchten over ver deeldheid in het presidium worden ten stelligste ontkend. Grote groepen van de bevolking geven uitdrukking aan hun gevoelens van aanhankelijkheid aan de nieuwe, liberale leiders en in de pers verschijnen vele resoluties, waarin wordt aangeerongen op een onbuigzame ver dediging van de democratische en libe rale Tsjechoslowaakse weg naar het so cialisme. Overal kon men op straat een manifest van intellectuelen onderteke nen, waarin de leiding van de partij ge vraagd werd standvastig te blijven. Sport. De Christelijk Historische Unie heeft het wat moeilijk met de sport. Als eer ste politieke partij zond de c.h.u. een felicitatietelegram aan Jan Janssen, winnaar van de Tour de France. Een aardig initiatief. Maar de c.h.u. heeft tal van protestbrieven ontvangen, vooral van oudere leden, die het met het telegram helemaal niet eens zijn. Maandag z(jn, hoewel er officieel niets bekend is gemaakt, de Russische en Tsjechoslowaakse leiders bijeeen gekomen. Als plaats van samenkomst wordt genoemd een plaats aan de Russisch-Tsjechische grens. De Tsjechen zijn niet tegemoet gekomen aan het Russische verlangen, dat het gesprek op Russische bodem zou worden gehouden. Aan de andere kant staan er nog steeds Russische troepen op Tsjechisch gebied, maar het blijven van deze achterhoede zou voor lopig verklaard kunnen worden uit veiligheidsoverwegingen, nu zoveel Russische leiders (er wordt gesproken van het gehele Politburo van de partij) op Tsjechisch gebied zijn. VATICAANSTAD. De theoloog mgr. Fernando Lambruschini tijdens de bekendmaking van de pauselijke encycliek over het menselijk leven, waarin elke vorm van contraceptie wordt veroordeeld. CIERNA NAD TISOU. In het plaatsje Ciema Nad Tisou zijn deze week de besprekingen tussen Tsjecho-Slowakjje en Rusland begonnen. Op de foto verlaten v.r.n.l. Brezhnev, Kosygin en Podgorny het gebouw waar de be sprekingen gevoerd worden voor de lunch. Links op de achtergrond Suslov. Te koop: een goed onderhouden kinder wagen, f30,R. Tjepkema te Burg- werd. Intrede Ds. Oskamp, em. pred. van Har lingen als voorganger van de Herv. Evangelisatie te Bolsward. Hij werd toegesproken door de heer P. Oord, voorzitter der Evangelisatie. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de Staatsprijs voor het Skütsjesilen 1968 mede ter nagedach tenis aan Wybe Minnes Peekema toegekend aan de Stichting Grouwster Skütsje. Deze stichting, en met name de in het voorjaar van 1968 overleden Wybe Pee kema, hebben zich vele jaren bijzonder verdienstelijk gemaakt om de sfeer, tra ditie en organisatie van het skütsje silen in zijn originele opzet te bevorde ren. De Staatsprijs voor ’t skütsjesilen werd in 1966 door de toenmalige minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk ingesteld ter sti mulering van het handhaven van de traditie bij het skütsjesilen en bestaat uit een penning en een geldprijs. De penning is een ontwerp van de Friese beeldhouwer Johan Jorna; de geldprijs bedraagt f 1000, Voor deze staatsprijs komt in aanmer king de eigenaar van het deelnemende schip, dat in vorm en uiterlijk de origi nele vracht- en beurtschepen het meest benadert of de plaatselijke commissie, die zich in het voorafgaande jaar bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt om de sfeer, traditie en organisatie van het skütsjesilen in zijn originele opzet te bevorderen. De uitreiking van de staatsprijs 1968 geschiedde op vrijdagavond 26 juli 1968 te Sneek na afloop der wedstrijden na mens minister Klompé door de heer B. M. van Griethuysen, hoofd van de hoofdafdeling Openluchtrecreatie van ’t Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Auto’s ride óf én oan wit hoe folie stean aenst stalle. Hark dér klinke trom en hoarn It sintrumdoarp stelt him ten toan. Jonges der sit spanning yn. It praet giet wer oer jierren lyn, Aide nammen libje opnij. Wommels Frellekeatspartij. Sportdei it nasjonale pan, Elk moat ’t leauwe, ’t sil sa bliuwe. Jonge keatsers han oan hén in ienriedich sportforban. Keatsen dat foar jong en Aid Jimmeroan bitsjutting hat. Jimmeroan it opgeand tij. Wommels Frellekeatspartij. BYT. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1