Bate Shroar Zuster F. Bosma (even) terug uit Pakistan «2 Ze zag meer dan 5000 babys komen W Kaatsmaralhon Fan de Martinytoer De „Ale Couperus- kaatspartij” in Balk f zPB e L Br 107e JAARGANG DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 No. 60 Wymbritseradeel. Hwat hal Keapje gjin oerdadichheit. Tj. de J. 1 'I I Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Wanneer de in Bolsward als aardappelandelaar bekend staande heer Bosma .(ter subtiele onderscheiding van de groente- en fruithandelaren Bosma) ons in zijn hoge woning aan de Hoogstraat een sigaar aanbiedt, doet hij dit wijzende op de reusachtige inhoud van een even reusachtige vaas: „It binne mar hwat snilen, mar ik ha der nou ienkear aerdichiieit oan”. Zo is het inderdaad, rietstengels, lisdodden, egelskoppen en andere waterplanten sieren, artistiek geschikt, de woning en op de tafel staat een tuil kattestaarten. „Oars tüch, mar it stiet wol moai”. Dit oog hebben voor het mooie in de schepping, al is he nog zo eenvoudig en helemaal niet in aanzien, het dankbaar genieten van de schoonheid die schuilt in wat anderen slechts verontachtzamen, is (dit worden we ons plotseling bewust) meer dan een hobby, het is een levenshouding, liet moet wel voortvloeien uit een diepere instelling waarbij sprake is van eerbied voor het leven. Het heeft ook iets te maken met artisticiteit, schoonheidsbeleving, ontroering. PRAAG. Opschrift op een muur in een straat van Praag dat niets te wensen overlaat. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 IN SWIERE REIS Hwa’t troch ünderfining of troch stüdzje weet hat fan de striid om it bistean tusken groepen en folken, wit, dat der gjin tiid west is, hweryn op ekonomysk gebiet de frede birikt wurde koe. Altyd hawwe groepen en folken stride moat- ten om har bistean. Perioaden fan pro- teksje en frijhannel hawwe mekoar êf- wiksele, mar jimmeroan die it bliken, dat men gjin slutend stysteem bitinke koe om dit wier to meitsjen. Doe’t in jier as tsien lyn de E.E.G. fan ein sette, hiene de propagandisten foar it forstan, dat der in ein konune moast oan dy Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) goune nei 83.000 miljoen. Dat is hast f jouwet kear sa great wurden. Boppedat is it hannelsforkear tusken de E.E.G.- lannen en de rest fan de wrald alle jier- ren mei 62.000 miljoen goune tanaem. Neist de seis lannen hat men op spe- siale kondysjes ek al in fiks tal lannen by dit blok assosiearre, sadat fan de opset om geleidelik oan hiel Jerope en de lannen, dy’t grounstoffen leverje yn de klub op to nimmen, ek in diel reali teit wurden is. Oan de oare kant binne der ek greate desillüzjes oan it Ijocht komd. It priis- jaen fan in ekonomyske tüke, dy’t bli ken die, dér net op syn plak to wezen, foei de measten swier, to swier. Mei alle middels hawwe de seis lannen bisocht har nasjonale bidriuwen to bihalden, fa- kentiids dwers tsjin de ekonomyske wet ten yn. It nasjonalisme, it stribjen om foar eigen lan de midden en beide einen to krijen hat yn al dizze jierren sterk meispile. De Jeropeeske geast wie yn de praktyk mar tige swak. Wy hawwe dat sjoen by de oanfraech fan Ingelan om mei to dwaen. wy hawwe dat ek sjoen by de mislearre fusy-ütstellen fan de oare Jeropeeske lannen, sa as Swe den, Denemarken, Noarwegen en Spanje. Ek wie it in slimme tsjinfaller, dat de lannen fan it Eastblok ünder Russyske twang büten har stribjen hélden wurde en oars nearne foar brükt wurde om op üngaedlike mominten de E.E.G.merk yn it Mindert to stjüren. In oar bilangryk illemint is de priisfor- h&lding yn en büten de E.E.G. Bin nen de E.E.G. bisiket men de pilzen sa ABA BIAFRA. Schrijnend beeld van de honger in Biafra, een meisje dat blij lacht omdat ze een rat voor het avondeten gevonden heeft De heer Bosma heeft deze misschien on bewust gegroeide liefde voor de schep ping en het mooie overgedragen aan zijn kinderen. Deze zijn zelfs artistiek be gaafd. Eigengemaakte en goed gepropor tioneerde portretten sieren de wand, een Mona Lisa kijkt glimlachend op ons neer. Maar dan zijn er ook die voortbrengselen van inheemse volkskunst uit Aziatische landen, meegebracht uit het verre Pa kistan, die sfeer geven aan het vertrek, houtgesneden kamelen, kolossale versier de platte koperen schalen. „Die had mijn dochter onder de arm toen ze uit het vliegtuig stapte”, vertelt de heer Bosma. Over de dochter gaat het in het verdere van dit artikel. Nog iets hebben ze gemeenschappelijk. De Bosma’s zijn groot in hun bescheiden heid. „Niets over ons zelf in de krant, alleen over het werk”, is hun wens en zoveel mogelijk willen wij er aan voldoen. haar best al het positieve op te sommen, wat het land heeft en wat er is tot stand gekomen in de laatste jaren. En dat is toch echt niet weinig, al heerst er nog grote armoede, is er de industrie pas aan het opkomen en kunnen zieken de me dische behandeling vaak niet betalen. Zo heeft een groot gedeelte (zeker de helft van alle patiënten) t.b.c. maar in het sanatorium mag ieder slechts drie maanden worden verpleegd. Dan staan er al weer rijen anderen klaar. Genezen of niet genezen (meestal niet) moet men dan weer worden opgenomen in het ar beidsproces met alle gevolgen van dien. Ook is er vaak geen geld om volwaardig voedsel te kopen en heeft men geen idee van hygiëne. Trouwens, als men een heel verhaal heeft gehouden over handen wassen, elk uit eigen kopje drinken en zo en men neemt een kijkje in zo’n hut, dan moet men vaak lachen om wat men heeft gezegd, aldus zuster Bosma. De meisjes trouwen er jong, meestal met 15-16 jaar. Er worden veel kinderen ge boren, maar er sterven er ook veel, on danks alle inspanningen van babybureaus en de pas op gang gekomen prenatale zorg. Ogenschijnlijk lijkt de situatie soms uit zichtloos. De armen lijken nog even arm als 15 jaar geleden. De huwelijken wor den nog veelal door de ouders geregeld. Nog altijd zitten wijze mannen op straat to krijen, dat de ündemimmers reedlik fortsjinje kinne. Prizen en leanen ka men dêrtroch op it E.E.G.niveau en dat leit heech. Dêrtroch wurdt de ófstên tusken dizze prizen en dy op de saneam- de wraldmerk aloan greater, yn it by- sünder yn de agraryske sektor. Dit jowt greate spanningen, hwant de net-E.E.G.lannen hawwe foaral agrarys ke produkten to forkeapjen en dy wur de troch it hege bütentaryf fan it EEG- blok praktysk keard. Dat moat wol, hwant yn de E.E.G. is al In great agra- rysk oerskot. Wy sitte hjir mei de büter, de tsiis en de aeijen, yn Frankryk mei pjisken en abrikoazen, yn Dütsklan en Lüksemboarch mei de druiven, yn Bel gië mei de karsen en gean sa mar troch. Yn Frankryk is dizze tsien jier de agra ryske produksje mei 75 tanomd, yn Dütsklan mei 40 en wysels sitte ek net stil. Hjirtroch is de E.E.G. swier bi- léste mei syn oerskotten kwyt to wur den. En dat kin allinnich troch se büten de E.E.G. to forkeapjen foar minder as de helte fan de prils hjirre. Brussel moat dan bypasse. Foaral Frankryk wit foar syn oerskot oan granen greate bidra- gen üt dizze E.E.G.pot los to krijen. Mar it is al mei al gjin fleurich perspektyf om’t dizze oerskotten stees greater wur de. De reis fan it E.E.G.blok hat üs sym pathy, mar it bliuwt in swiere en ris kante reis, net it minst foar agrarysk Nederlan. Zaterdag 10 augustus a.s. wordt in Bols ward weer de „Ale Couperus”-partij, een wedstrijd voor 30 uitgenodigde spe lers, gehouden om de waardevolle prij zen: centrifuges, wasmachines en stof zuigers, die sinds 1960 elk jaar door de Ver. Fam. Fabrieken te Maarssen be schikbaar worden gesteld. Slechts één speler is verhinderd, n.l. Ro bert van Wieren, zodat we gerust kun nen zeggen, dat het puikje van onze kaatsers zaterdag in Bolsward aan treedt. Bij loting zijn de volgende 10 parturen samengesteld; Pier de Groot, H. Leeuwen en P. Ys- brandi. H. Zijlstra, G. de Jong en B. Hallema. J. Meijer, S. Sikkema en G. van der Heide. Sj. de Boer, T. Velstra en G. Tempel. J. Monsma. H. Beetstra en Joh. Westra. Joh. van Seyst, J. van Wieren en D. Tal- sma. G. Okkinga, KI. van Wieren en Tj. Sta- persma. G. van der Meer, E. Heeg en Joh. Hal besma. Tj. Huizinga, J. Mulder en F. Soolsma. R. de Groot, G. Dijkstra en J. Kooistra. Er is mooi geloot. De parturen ontlopen elkaar weinig in kracht, zodat we een spannende wedstrijd kunnen verwach ten. De wedstrijd vangt aan om 12 uur. A-. -• .V W A De fraaie prijzen, die de k.v. „Canne- gieter” te Balk beschikbaar had gesteld voor haar d.e.l.wedstrijd voor Seniores, trok maar liefst 228 kaatsers waaronder bijna alle res. 1ste klassers. Een gevolg hiervan was, dat Franeker, dat op die dag een afd.wedstrijd 1ste klas organi seerde, slechts 13 parturen op de lijst had. Er werd op twee velden gespeeld, wat ten gevolge had, dat diverse mooie en spannende partijen door de vele spelers die zich in de eerste omlopen over het veld bewogen, niet tot hun recht kwa men. Sjouke de Boer, koning 1967, kon de beker niet verdedigen, daar hij inr middels is bevorderd tot 1ste klasser. 1. J. v. d. Veen, Akkerwoude (ko ning), G. Gjaltema, Peins en H. Beetstra, Stiens. 2. P. Schuil, Sneek, P. Aukema, Mak- kum en T. v. d. Berg, Hallum. 3. J. Tamminga, Beers, Th. Dijkstra, Berlikum en H. Bultje, Harlingen. 4. M. v. d. Molen, Marssum, R. Koops, Balk en Th. Nota, Makkum. 5. Fr. Haanstra en T. Ferwerda, Bols ward en C. Dijkstra, Huizum. 6. A. Beetstra, Stiens, J. Goinga, Bui tenpost en H. de Boer, St. Nic. 7. L. Breuker, Marssum, S. Ronner, Dokkum en J. Koopal, Engelum. 8. J. Visser, Beetgum, J. W. Tuinman, Menaldum en T. van Gelderen, Hui zum. 9. J. Kooistra, Dongjum, J. Nieuwen- brug, Harlingen en L. Bootsma, Lemmer. 10. W. de Groot, Beetgum, A. J. Kei zer, St. Anna en A. de Jong, Em- meloord. Na afloop maakten de winnaars, met de kransen omhangen, in een door twee paarden getrokken rijtuig, een zege tocht door Balk, waarna de 10 prijzen, met een gezamenlijke waarde van f 750,door voorzitter Douwe Wijnia met een toepasselijk woord aan de win naars uitgereikt. Jarich van der Veen van Akkerwoude werd tot koning uitgeroepen. Onderlinge strideraesje en dat hja yn Jeropeesk forban in ekonomysk gehiel opbouwe moasten, hweryn elk folk en eltse groep dy dingen dwaen of produ- searje soe, dy’t harren it bést leinen. Troch in frij forkear fan minsken, guod en jild soe dan in mienskip üntstien, dêr’t elk syn eigen plak en brea fine soe. En elk soe dêrfan profiteare, hwant it guod soe dan dêrre makke of produ- searre wurde, dêr’t de natuer en de minsken dêrfoar it gaedlikst wiene. Alle net-ekonomyske produksje soe weifalle, hwertroch de wolfeart mei sprongen omheech gean soe. Dit ideael fan inkel- de enthousiaste foaroanmannen hat syn start krige yn it fordrach fan Rome, hweryn seis lannen it initiatyf namen en yn prinsipe taseinen har grinzen foar- elkoar iepen to stellen en geleidelik oan bisykje woene har prizen en leanen, bi- lêstingen en sosiale wetten op itselde stramyn to setten. Wy binne nou tsien jier fierder en kinne nou oersjen yn hoefier hja slagge en yn hoefier hja net slagge binne. Ik siz dit net om hjirop krityk to hawwen, hwant al hoe swier de reis ek wêze mocht, it doel, sa’t it de promotors foar eagen stie, sil men fêst halde moatte, om’t men oars wer weromfalle soe yn in striid fan allegear tsjin allegear, dêr’t miljoenen it slachtoffer fan wurde soe- ne. Né, al soe de, balans net sa byster lykje, it wurk moat trochgean. As earste bilangrike winstpunt kin neamd wurde, dat it ekonomysk for kear tusken de seis lannen yn dizze tsien jier oproun is fan 23.500 miljoen aan duidelijkheid üs hjoed to sizzen JX 'r ?---x x Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en om gehuurd te worden voor een of ander werk, net als in de gelijkenis uit de bijbel over de arbeiders in de wijngaard. Soms zitten ze de gehele dag te wachten. Zo’n dag is er geen geld verdiend en kan dus geen eten worden gekocht. Geen wonder dat een groot gedeelte is onder voed. De godsdienst is overwegend mo hammedaans. Naar schatting is het ge bied waar zuster Bosma werkt een 99% Islamitisch. Maar allerlei oude heidense kuituren lieten diepe sporen na. De christenen, zowel r.k. als protestanten (ook van hen zijn de onderlinge verhou dingen goed) worden wegens hun zegen rijk werk graag geaccepteerd. Het is niet direkt de bedoeling bekeerlingen te ma ken. Zuster Bosma is in dienst van een overheidsinstelling. Gewoon laten zien wat christen-zijn in de praktijk van het dagelijks leven is, is reeds belangrijk. Heb de naasten lief als u zelf, ook al is die naaste een „verre naaste”. Het overdragen van kennis op medisch langrijkste taak, ook al zal het nog lang gebied ziet zuster Bosma als haar be duren voor er een maatschappij is opge bouwd die zich kan meten met de wes terse. En tocher zijn hoopvolle te kenen. Er is vooruitgang. Er gaan beslist méér kinderen naar school als 15 jaar geleden. Er is in de winkels ook meer te koop. De industrialisatie komt op gang. En eenmaal op gang gekomen kan het in versneld tempo gaan. Een 80-100 jaar geleden was het ook in ons land in bepaalde gebieden, bijv, de veenkoloniën, armoede troef, heerste er t.b.c., woonde men in plaggehutten, heer ste er drankzucht. Nu bloeit dezelfde streek, roken de schoorstenen, verrijzen stukje bij beetje uitvinden. De elektro- er flats. En wij moesten de machines nog nika moest zijn zegetocht nog maken. Van alle moderne snufjes kan een ont wikkelingsland profiteren. Het kan ech ter niet zonder de inzet van de gehele mens. Daarom gaat zuster Bosma in ok tober terug, vol goede moed. En in ge loofsvertrouwen. Aanleiding tot ons bezoek (bijna de achterbuur van de drukkerij A. J. Osinga n.v.) is het feit, dat mej. F. Bosma enige tijd geleden, na een vijftienjarig ver blijf in Pakistan, met verlof enkele maanden thuis is. Dat thuis geldt voor haar letterlijk. Het huis aan de Hoog straat was haar geboortehuis en de straat ervoor vroeger het speelterrein. Zij ver trok in november 1953 en heeft dus net niet meegemaakt hoe haar vader als Greate Pier (hij had er de proporties voor) meewandelde in de historische op tocht tijdens de herdenking van het 500- jarig bestaan van de mede door pater Johannes Brugman opgestelde stadsrech ten, al heeft ze uit de aard der zaak onder de tropenzon wel genoten van foto’s haar daar toegezonden van de er in zijn vermomming als legendarische Friese vrijheidsheld wel wat woest uit ziende gigantische reus. In 15 jaar is Bolsward veel veranderd. Mej. Bosma is al tweemaal eerder even met verlof thuis geweest en steeds was het eerste samen met haar vader op de fiets langs de verschillende stadsuitbrei dingen, die haar dan niet zonder trots werden getoond. Toen mej. Bosma naar Pakistan vertrok was ze pas 28 jaar en had zij haar op leiding tot vroedvrouw voltooid. Bij haar moet ook iets (en wel meer dan „iets”) hebben geleefd van de eerbied voor het leven en voor de aandacht van het ver onachtzaamde. Namens de Unie van Vrouwen Vrijwilligers voor Medisch On derwijs en Sociale zorg in Ontwikkelings gebieden voegde zij de daad bij het woord en zette zij zich in voor het poliklinisch werk in het verre werelddeel. Vooral fiet doen van buitenbevallingen, dwz. buiten de kliniek op het platteland, behoorde in eerste instantie tot haar taak. Direkt reeds waren er geweldige taal moeilijkheden. Op dit gebied is de op leiding en training nu veel beter dan voorheen. Om zich door de moeilijkheden heen te slaan heeft zuster Bosma haar eerste vakantie louter besteed aan het onder de knie krijgen van de taal. De bevallingen kwamen aan de lopende band met een gemiddelde van 30 per maand. Samen zijn het er in de loop der jaren zeker meer dan 5000 geweest. Eerst hield zuster Bosma het nauwkeurig bij, maar al spoedig raakte ze de tel volko men kwijt. Ze kreeg trouwens al vrij spoedig een veel meer verantwoordelijke taak en werd docente aan een officieel door het rijk erkende opleiding van in landse vroedvrouwen, een moeilijke maar dankbare (ook wel eens ondankbare) taak. Duurt hier de opleiding drie jaar, in Pakistan moeten de meisjes in 18 maanden gereed zijn. De nood dringt. De meisjes zijn bovendien vaak nog erg jong, als ze zich opgeven voor deze taak. Thans is zuster Bosma dlrektrice van een dergelijke opleiding te Hayderabad. Zij voélt zich als gast (arbeidster) in dit ontwikkelingsland. Een gast behoort slechts de goede dingen van zijn gastheer te vertellen en zuster Bosma doet echt mr Zo ziet de toegang tot een dorp er uit in de omgeving waar zr. Bosma haar werkkring heeft.. In de verte ziet men nog vaag de hutten. L - i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1