NIXON KANDIDAAT VOOR REPUBLIKEINEN DE De „Ale Geen sombere toon van miljoenennota GabeSkroar van Bratislava De balans Staatsloterij wordt aantrekkelijker Mooi wonen in Schilderij niana naar Workum Zilveren filmpjes Heechhout” Visserijdagen en talentenjacht van Wi p 1 J VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 107e JAARGANG Tel, 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 99 Couperus kaatspartij „It STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. BB B-.- No. 61 Hwat hat Gezag aangetast. Bratislava. Loterij. krijgen extra moeders Stopzetting toewijzing zangzaad. Conventie. Belasting. 7 Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Monroviaanse tanker „Ragusa”, waarvan olie in een veld van ongeveer 3 km lengte op de Westerschelde drijft. De mogelijkheid bestaat, dat een classificeerbedrtff schuldig is. Van een schoonmaakschip, dat langszij de tanker lag, zou een hoeveelheid olie, bij het reinigen van de „Ragusa” in de Sloehaven te Vlissingen zijn terecht gekomen, (foto boven). Olie, afkomstig van de Monroviaanse tanker „Ragusa” heeft zich met vette plakkaten in de Sloehaven vastgezet. In de Westerschelde drijft een olieveld van ongeveer 3 km lang (foto onder). ENKHl IZEN. Prinses Magnet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben een onderonsje op het balkon tijdens de taptoe na de ontvangt t.g.v. de International Seaweek. Links Gen.-maj. F. E. Lagerwerf, rechts burge meester ma G. J. Norbart, tevens slotvoogd van kasteel Radboud. 2de week augustus 1943. In Bratislava is een vrij groot document opgesteld, waarin weliswaar de leiden de rol van de communistische partij bij de opbouw van de socialistische maat schappij centraal wordt gesteld (ondanks het liberalisme wilden Dubcek en de zij nen deze rol helemaal niet uit handen geven) maar waarbij toch elke partij bij de uitwerking van haar politiek re kening mag houden met de nationale bijzonderheden van het land. Wederom de erkenning dus, dat er er meer we gen naar het socialisme kunnen leiden, zoals de Russen indertijd al schoorvoe tend aan Tito hadden toegegeven. Tegenover deze nationale vrijheid legt het document grote nadruk op de inter nationale, economische samenwerking in de communistische wereld. Er wordt ge- De heer B. huurde bij rijwielhandelaar J. Oppedijk een tandem, omdat hij zo nodig naar Blauwhuis moest. Hij keerde niet terug. De tandem werd door hem te Sneek verkocht. B. werd te Dordrecht gearresteerd. Een invasie als op Sicilië wordt in des kundige Duitse kringen aan de Kanaal- zöne voor onmogelijk gehouden. De ge allieerden worden getart het tegendeel te bewijzen. Het zal hen niet gelukken. Zelfvoedende bonnen. Benoemd tot burgemeester van Workum de heer C. P. Looijenga te Oldenzaal. Het is voortaan verboden amateurstabak te verhandelen. De nieuwe Italiaanse regering zal de oorlog voortzetten. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Net üt alle houten Draeit men maklik bouten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157), Alle radiobezitters moeten zich mel den. De Visserijdagen te Harlingen op 29, 30 en 31 augustus a.s. zullen de vele be zoekers - vorig jaar waren er meer dan 50.000 belangstellenden - ook dit jaar weer veel bijzondere festiviteiten bieden. Behalve de bekende vlootschouw en het visrestaurant met vele visgerechten, ook een concours d’elegance, een ringrijderij met Friese sjezen en een talentenjacht. Voor deze talentenjacht moet men zich voor 20 augustus aanmelden. Men kan er solo of in groepsverband aan deelnemen. Er worden zeer aantrekkelijke prijzen voor beschikbaar gesteld. Voor bijzon derheden zie men de advertentie in dit nummer. sproken van de socialistische werkver deling. Wanneer dat enige zin heeft, dan kan dat betekenen, dat Moskou Praag financiële en economische steun, even tueel afzetgebieden in de communisti sche landen hoopt te verschaffen, waar door de aanvechting van de Tsjechen om economische contacten met de Wes telijke landen uit te breiden, eventueel zelfs westelijk kapitaal toe te laten, on derdrukt kan worden. Toen schijnt het getij plotseling gekeerd te zijn. Waarom is niet duidelijk. Mis schien zagen de Russen in, dat zij zo geen stap verder kwamen, terwijl zij aan de andere kant toch niet gebruik durfden te maken van hun militaire macht, zoals twaalf jaren geleden in Hongarije. Misschien zijn zij gezwicht voor de argumenten, die president Tito en de Italiaanse en Franse commu nistenleiders in afzonderlijke brieven onder de aandacht van de Russen heb ben gebracht, als men sommige berich ten mag geloven. In elk geval, toen vorige week donder dag het communiqué kwam, werd ge sproken van wederzijds begrip en de naar Praag teruggekeerde leiders ver telden, dat de Russen de nieuwe, libe rale lijn van Dubeck niets meer in de weg zouden leggen. De onduidelijkheid en het ontbreken van gedetailleerde ge gevens leidden tot onrust onder de Tsje chische bevolking, vooral doordat voor 3 augustus in Bratislava een conferentie van de Tsjechen met Russen, O.-Duit- sers, Polen, Hongaren en Bulgaren werd aangekondigd, met die vijf dus, die en kele weken tevoren een wel bijzonder felle brief aan Praag hadden gestuurd. Zochten de Russen versterking en was de strijd nog niet beslecht? Het is an ders uitgepakt, want de conferentie van Bratislava heeft vermoedelijk nergens anders voor gediend dan om de Russen in staat te stellen gemeenschappelijk met hun orthodoxe geestverwanten de Tsjechische lijn dan maar te slikken. De nederlaag lijkt dan minder groot. Bij deze wordt nogmaals de aandacht van de kaatsliefhebbers gevestigd op ’t feit, dat zaterdag a.s. in Bolsward weer de „Ale Couperus”-partij wordt gehou den, een 1ste klas wedstrijd voor 30 uit genodigde spelers. Wie de lijst in dit blad van dinsdag j.l. heeft bestudeerd, zal tot de overtuiging zijn gekomen, dat de geformeerde parturen elkaar weinig in kracht ont lopen. De waardevolle prijzen en het voorbeeld, dat de jeugd woensdag j.l. in Wommels heeft gegeven, zal onze 1ste klassers ongetwijfeld inspireren, zich volledig te geven om een van deze fraaie prijzen te bemachtigen. De wedstrijd vangt aan om 12 uur. liberale groep wenste liever Rockefeller aangewezen. Na een spannende nacht, waarin over geheel de wereld velen aan hun radio- of t.v.-toestel zaten gekluisterd, won gistermorgen om 10 voor zeven Richard Nixon de nek-aan-nek-race, zodat hij candidaat wordt gesteld voor de repu blikeinen. Het ging niet geheel zonder relletjes. Over het algemeen zijn de negers niet erg content met deze ver kiezing. Het geheime overleg tussen het op twee man na voltallige politburo van de Russische communistische partij en het voltallig presidium van de Tsjecho-SIo- waakse partij in het grensplaatsje Cierna aan de Theiss heeft onwaarschijnlijk lang geduurd. Vier volle dagen is er touw getrokken met naar alle waarschynljjk- heid een bijzonder gunstig resultaat voor de Tsjecho-Slowaken. De Russen waren gekomen met een lijstje vol eisen, die neerkwamen op een afbreken van de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije, het herstel van de censuur en de legering van Russische eenheden aan de Tsjechisch-Westduitse grens. Daar stelden de Tsjechen tegenover, dat zij helemaal niet van plan waren het socialisme op te geven, dat zij er integendeel van overtuigd waren, dat een grotere mate van vrijheid en discussie de aanhang van de partij >n het eigen land zou versterken. De kabinetsleden hebben hun jaarlijkse diners er bijna op zitten. Niet, dat onze ministers zulke verschrikkelijke smulpapen zijn onze eetcultuur is nu eenmaal heel anders dan die van bijvoorbeeld de Fransen maar eens in het jaar hebben zjj toch wel aanleiding om bescheiden de bloemetjes buiten te zetten. Dat moment komt wanneer met de minister-president en de minister van Financiën overeen stemming is bereikt over de nieuwe begrotingen, die volgende maand moeten worden gepresenteerd. Zo vlak voor september gonst politiek Den Haag altijd van de geruchten. Zeker nu de ministeriële feestdiners aan de gang zjjn, ten teken, dat ai heel wat begrotingen zijn afgehandeld. Welnu, om dapper mee te doen met het niet onaantrekkelijke spelletje van het waarzeggen, hier enkele punten uit de begroting en de troonrede, die op de derde dinsdag van september openbaar worden gemaakt. Belangrijk is, dat de Russen hun eis heb ben laten vallen, dat Russische eenhe den in Tsjecho-Slowakije gelegerd zou den worden. Op de dag van Bratislava werd zelfs meegedeeld, dat de laatste Russische troepen, die in Tsjecho-Slowa kije aan manoeuvres hadden deelgeno men, het land verlaten hadden. Het eni ge, dat in sommige Tsjechische kringen enige bezorgdheid wekt, is dat de re gering zich tegenover Moskou verplicht heeft, dat de pers haar aanvallen op de Sowjetunie zal staken. Betekent dit een terugkeer van de censuur? Vermoede lijk nog niet, omdat er van de Tsjech!- sche kranten geen reacties te verwach ten zijn, wanneer Rusland ophoudt met beschuldigingen en verdachtmakingen, hetgeen nu ook gebeurd is. Het belang rijkste is, dat in de pers een vrije dis cussie over binnenlandse problemen mo gelijk blijft. Al met al is deze gehele ontwikkeling een ernstige aantasting van het gezag van Rusland, hoezeer Tsjecho-Slowakije ook binnen de communistische sfeer blijft. Het verzet, dat dit kleine land aan een dergelijke zinloze druk heeft kunnen bieden, kan het begin zijn van nieuwe verhoudingen in Oost-Europa. Het zal echter nog wel even duren voor dat dit duidelijk aan het licht kan tre den. Hoe lang heeft het niet geduurd, voordat de onafhankelijke lijn van Tito navolging heeft gevonden. In elk ge val kunnen de vrijheidslievende elemen ten in de diverse communistische lan den nu zien, dat verbetering van de toestand mogelijk is. Allerlei bijzondere maatregelen zijn ge schrapt, hetgeen de inkomsten voor de staat met enige tientallen miljoenen doet toenemen. Als compensatie heeft hij het algemene tarief van de vennoot schapsbelasting met één punt verlaagd tot 45 procent. Een van de maatregelen is, dat spaarbanken en boerenleenban ken een deel van him. vrijstellingen kwijt raken. Deze instituten bewegen zich steeds meer op het terrein van de gewone handels banken. Spaarbanken zullen in het ver volg alleen vrijstelling krijgen op de winst, behaald uit het beheren van spaargelden, terwijl boerenleenbanken driekwart van het gewone tarief moe ten gaan betalen. üs hjoed to sizzen De 'staatsloterij wordt met ingang van september veel aantrekkelijker. De hoofdprijs wordt een half miljoen gul den, belastingvrij. De prijs van een lot wordt echter verhoogd van twintig tot vijf en twintig gulden. Het aantal trek kingen wordt teruggebracht van vier op drie. Deze besluiten zijn vorige week in de Staatscourant gepubliceerd. Al met al zal de staat er beter op worden. De inkomsten voor de schatkist zullen vol gens de ramingen verdrievoudigen van tien tot dertig miljoen gulden per jaar. Alleen de hoofdprijs is belastingvrij. Op de andere grote prijzen van 100 dui zend, 50 duizend, 25 duizend gulden moet een speciale loterijbelasting wor den betaald. Prijzen beneden de duizend gulden blijven belastingvrij. Het aantal „eigen geldjes” blijft per klasse gelijk, maar doordat er minder trekkingen zijn, vermindert het totaal. Men kan ook loten kopen voor één trekking. Zo’n lot kost f 7,50. Wil men ook de tweede trekking meedoen, dan moet nog eens f 7,50 worden bijbetaald, voor de derde trekking moet een tientje meer worden betaald. De belangstelling voor de staatsloterij is zo groot, dat minister Witteveen over weegt, om meer lotenseries van elk hon derdduizend stuks uit te geven. re bestedingen wat af te remmen. De mogelijkheid is groot, dat de regering in september definitieve plannen lan ceert om het sparen te bevorderen. De minister van Economische zaken zal plechtig beloven, dat hij een stringent prijsbeleid zal voeren om prijsstijgingen te voorkomen. Wat de loonvooruitzichten betreft, zal de miljoenenennota nog weinig verklap pen. Wel zal de regering al vast op ma tiging aandringen, maar percentages zullen niet worden genoemd. De overheidsuitgaven zullen opnieuw aanmerkelijk stijgen. Maar minister Witteveen (financiën) zal toch trots ver tellen, dat hij zijn collega’s constant op de vingers heeft getikt en dat de stijging daardoor procentueel minder is dan wij de afgelopen jaren gewend zijn geweest. In het parlement wordt niet zoveel strijd verwacht over de komende mil joenennota. KVP en ARP zullen wat protesteren over de belastingmaatrege len. Maar echt politieke kwesties zitten er toch niet in. In Miami in de Ver. Staten is maandag de conventie van de Republikeinse partij geopend, waar werd beslist wie als Re publikeins kandidaat voor het president schap zal worden gesteld. Oud-vice-president Nixon maakte veel kans op de benoeming, maar er zijn sterke krachten, die zijn benoeming te gen wilden werken. Vooral de in het noord-oosten van het land gebaseerde De Russen hadden gehoopt, dat er scheuren in het Tsjechoslowaakse pre sidium zouden optreden, omdat bekend was, dat enkelen van de leden ervan tot de oude, conservatieve groep van Novotny behoorden. Zij drongen er daarom ook op aan, dat ieder van de aanwezigen zijn standpunt uiteen zou zetten. Maar het presidium is solidair gebleven, daartoe zeker gesterkt door de voortdurende aandrang van de be volking om het hoofd niet te buigen. Tot halverwege de besprekingen oefenden de Russen de zwaarst mogelijke druk op de Tsjechen, ook al door troepenconcen traties langs de grenzen en door artike len in de pers, waarin Tsjecho-Slowakije economische afhankelijkheid van Rus land uit de doeken werd gedaan. Getij gekeerd. Allereerst wacht ons een belastingver laging. Overigens van zeer bescheiden omvang. De loon- en inkomstenbelas ting gaat omlaag voor de lagere inko mens. De middengroepen en de hogere inkomens zullen nog een jaartje of wat moeten wachten op speciale maatrege len om voor hen het effect van de infla tie te neutraliseren. Overigens zullen waarschijnlijk een paar aftrekregelingen worden gewijzigd, zodat de overheid hier en daar toch een graantje meer mee kan pikken. De regering zal verder plechtig beloven om meer aandacht te besteden aan de woningbouw. Dit jaar gaat het niet zo best met de produktie van nieuwe hui zen. Het aantal afgeleverde en in aan bouw genomen woningen ligt enkele dui zenden beneden dat van vorig jaar. De regering zal vooral de particuliere bouw willen stimuleren. De algemene toon van de miljoenennota zal niet zo verschrikkelijk somber zijn. De dreigende wolken boven ons eco nomische bestel zijn wat afgedreven. Er is nog geen reden om juichend uit de band te springen, maar erg somber be hoeven we ook weer niet te zijn. De re gering zal er op wijzen, dat in verschei dene gebieden van Nederland nog een structurele werkloosheid heerst. Maar extra hulpprojecten zitten er volgens onze informaties nog niet in. Wel daar entegen maatregelen om de particulie- Staatssecretaris Grapperhaus (finan ciën) heeft al een voorproefje op de mil joenennota gegeven. Hij heeft het acht jaar oude ontwerp op de vennootschaps- Het bejaarden flat „It Heechhout” na dert zijn voltooiing. Het is nog wat rommelig „om hüs en hear”, en er zul len nog heel wat stofzuigers geleegd en vele dweilen moeten worden uitgekne pen, voordat het interieur brandschoon is. Toch is de lift al tientallen keren visa versa geweest en was het de afgelopen dagen een druk komen en gaan. De firma’s R. P. de Boer (boven) en Lunter N.V. (beneden) hebben de moed gehad reeds nu elk een proefwoning in te richten, of misschien beter uitgedrukt een proefinrichting van een woning te maken. Nooit als hier ziet men wat een vloerbedekking, vitrage, wandbekleding en een passend meubel doet. Een lege kamer en een door deze speciaalzaken deskundig aangeklede is toch wel een hemelsbreed verschil. Warmte en sfeer, tegenover leegheid en ongezelligheid. En, wat prettig was voor de beide firma’s, gedurende de bezoek uren was er veel belangstelling van de zijde van het publiek. Tpekomstige bewoners, zowel als enkel geïnteresseerden kwamen een kijkje ne men en van het prachtige uitzicht ge nieten. meester aan het Friese Hof van de doch ters van prinses Henriëtte Amalia. Om streeks 1707 begaf hij zich naar Am sterdam, waar hij verder hoofdzakelijk heeft gewerkt. Hij was gehuwd met Pe- tronella Maria van der Lely, uit het bekende Leeuwarder zilversmedenge slacht. Wigmana was tot nog toe spaarzaam in Friesland vertegenwoordigd. Uit histo risch oogpunt het belangwekkendst is ongetwijfeld het z.g. bezoek van Czaar Peter de Grote aan Dokkum (1697), dat in het stadhuis te Dokkum hangt. Het Fries Museum bezit twee kleine schil derijen, een madonna met kind en een Ecce Homo, die in kwaliteit achterstaan bij het nu verworven werk. Voorts bezit de R.K. Kerk op Ameland een toege schreven Kruisiging. De Ottema-Kingmastichting heeft een onlangs verworven schilderij van de in Workum geboren schilder Wigmana in bruikleen gegeven aan het stadhuis te Workum. Het is een kleurrijke en knap geschil derde voorstelling van de Heilige Fa milie onder een draperie in een statig renaissancegebouw, dat in het 18de eeuwse interieur van het Workumer stadhuis uitstekend tot zijn recht komt. Met dit schilderij, dat representatief is voor het werk van Wigmana is een in teressant stuk toegevoegd aan Fries- lands openbaar kunstbezit. Gerardus Wigmana, diie als bijnaam had de Friese Rafaël, werd in 1673 in Workum geboren en overleed in 1’741 in belasting op enkele punten fors herzien. I Amsterdam. Hij was o.a. enige t.jd leer- Bolswards Nieuwsblad mSail BM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1