Feestelijke jubileumavond te Gade Skroar Spannum-Edens 1 1898 - ORANJE - 1968 h FX i Fan de Mar tiny toer 11 w. UB ||hW K Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r WÈ f B 31 l'.Il r DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 07e JAARGANG No. 62 Wymbritseradeel. Feestkonsert Gelukwensen en geschenken (foto Boersma, Pingjum) (Wordt vervolgd) (foto Boersma, Pingjum) Bouhoeke. berte- Greidhoeke. agraryske gemeenten, Tj. de J. f Advertentieprijs: 16 ct per mm I Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ÏJÏtg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Alle sawn jier kriget in minske in lichém, seit in aid folksleauwen, lichemssellen binne dan troch DE SOBERE FEITEN SPREKKE Het jubilerende muziekkorps Oranje treedt aan, voorafgegaan door geünifor meerde (behalve wat de schoenen betreft) trommeislaagsters. Hoewel buiten mededinging kreeg het korps een eervolle vermelding in de optocht. Oranje gegeven aan de ouden van dagen tochten. De meeste sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van de traditio nele enveloppen met inhoud. Gaesterlan Wünseradiel Wymbr.rad. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kankerers wurkje net, Wurkers kankerje net. 7.020 12.624 11.272 6.674 11.870 10.812 1967 8.433 6.765 7.072 4 4 4 4 5 7 Gem. It Bildt Barradiel E.-Dongerad. 1960 8.788 7.140 7. ’8 Bolswards Nieuwsblad i i- de vrouwenver. en gaf als haar mening weer dat een korps vooral drie dingen nodig heeft, lucht, liefde en de penning meester. Het penningske der vrouwen werd door haar met blijmoedigheid ge offerd. Ouderling W. J. Jorritsma ver tolkte de gevoelens van de kerkeraad en de heer F. Visser bleek dankbaar ge stemd voor de muzikale sier elk jaar door Het jubileumkonsert werd verzorgd door de vier gemeentelijke korpsen. Eerst trad Concordia van Welsrijp op. Door onvol ledige bezetting had men niet meegelopen in de mars door het dorp. Men bracht niettemin een viertal goed in het gehoor liggende komposities w.o. Strauss Annen- polka. De feestleider sprak in dit verband van een Gideonsbende met exegetische uitwerking van dit bijbels beeld. Wommels bleek best vertegenwoordigd, het korps Euphonia voerde zeer verdien stelijk een mars van Alford en My fair lady uit. Ook Wilhelmina van Oosterend gaf een paar hoogstaande nummers, met als sluitstuk La Bella Helena van Offen- bachi Dit korps staat, evenals Wommels, prima genoteerd. Oranje zelf liet zich evenmin onbetluigd. Algemene indruk: de 70-jarige doet het nog best. Het was intussen al vrij laat geworden maar het publiek vond dat de toegezegde „70 jaar in diabeeld” niet mocht worden afgelast. Bedoelde foto’s gaven gepro- jekteerd een aardige kijk op de goede oude tijd, waarin niemand het woord minimode nog kende. Verschillende dorpsgenoten van weleer doemden op en pittoreske plekjes werden weer levend. Al met al een oranjejubileumavond die klonk als een klok. Een schone ouverture op de twee nog komende feestdagen, die zaterdagavond laat zijn beindigd. Omdat wij de finale van deze festiviteiten nog niet in ons bezit hebben sluiten wij het verslag hier af. Een zachte avond met een soms matig briesje. Lichtende flikkering van kleu rige guirlanders. Aanzwellend tromge roffel, marcherende muzikanten. Dit idyl lisch beeld vertoonde Spannum woensdag 8 augustus bij het vallen van de scheme ring. Een dorp in uitbundige feeststem ming; alles ter ere van de chr. muziek vereniging Oranje in verband met haar 70-jarig bestaansjubilepm. De avond zette in met een festival waar aan werd deelgenomen door de vier korp sen die Hennaarderadeel bezit, te weten Oranje te Spannum, Euphonia te Wom mels, Wilhelmina te Oosterend en Con cordia te Welsrijp. De muzikanten trok ken door de versierde buurt met voor de huizen en op de trottoirbanden een grote schare enthousiaste belangstellenden, waaronder vele oud-leden van de 70- jarige. Het weerzien werkte aanstekelijk. Groeten werden uitgewisseld en handen geschud. Wij maakten een praatje met een rustend veehouder uit Drachten, die ons vertelde dat hij als jochie van acht reeds muziekles kreeg van wijlen meester de Groot en bijna 25 jaar zijn oranje- partijtje mee had) geblazen. Wij ontwaar den tussen een gboepje oude kameraden de Komwerder schaatsmatador Wierd Wynia, gul glunderlachend in gesprek met de Bildtse postkantoorhouder Gerrit Abma; herinneringen ophalend uit een glorieus oranjeverleden. Spannum trok blijkbaar de vroegere muzikanten nog als een magneet. Om ongeveer half negen verzamelden al len zich in de grote feesttent die plaats bood aan een 600 personen en zo goed als vol liep. De herdenkingsavond werd geopend door de Spannumer pastor ds. B. J. Geerling met het gezamenlijk zingen van een lof zang. Hierna volgde ’n kort begroetings woord, meer speciaal gericht tot enkele genodigden, w.o. burgemeester R. Alta met de beide wethouders Lanting en Klijnstra. Laatstgenoemde schitterde in uniform, hij is nl. werkend lid van het Wommelser korps. Ds. Geerling ontpopte zich als een voortreffelijk ceremonie meester. Zijn inleidend woord larderend met tal van originele snaakse opmerkin- ken. Hij drukte zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor deze avond en noemde Spannum een Friese Rivièra. Het dorp hoeft vandaag in bloemrijke sier beslist niet voor het zonnige zuiden van Frankrijk onder te doen. Verder betitelde zwakt, dit bewijst wel het feit dat het huidige bestuur reeds 18 jaar ongewijzigd is gebleven, te weten H. Erlnga voorz., Jentsje de Jong sekr., Wybren v. d. Brug penn. en Rintsje Heeringa, die Bolsward tot woonplaats koos, maar het Spannu mer korps steeds voorbeeldig trouw bleef. AMSTERDAM. Een van de slachtoffers van de schietpartij in de „rosse buurt” ligt voorover in een politiebus, voordat de. GG en GD is gearriveerd. Düdlik is, dat dy’t de yndustry net of amper oan ’e slaoh komme kin, it slimst de dupe wurde fan dizze nije tiid. En al jowt de rekreaesje hjir en der in bytsje soulaes, foar in oanwinnende bifolking is it net genöch. Dêrfoar bin ne fabriken nedich as ekonomyske ün- derbou. Oars giet de bifolkingsdrai- naezje syn sinistere gong. Forl. nij de dan troch oaren forfangen. Oft it wier is, of oft der eat fan wier is, ik wit it net, mar it like my wol nijsgjirrich ris nei to gean, hwat der yn in bipaeld opsicht yn sawn jier mei Fryslan bard is, dêr’t safolle dok ters oer gear west hawwe en faeks mei djippe ronfels yn de foarholle. It ütkommen fan it Provinsiael Blêd no. 29 wie dêrta de oanlieding. Dêryn bin ne opnommen de sifers oer it bifol- kingsforrin yn it jier 1967 en troch dat to forgelykjen mei itselde oersjoch üt Terpstra, is de saamhorigheid in dorps gemeenschappen vaak bijzonder hecht en dit komt ook het verenigingsleven ten goede. Spannum leverde in dezen het bewijs. Tenslotte konstateerde hij, dat 1898 een vruchtbaar geboortejaar is ge weest, waarin zelfs muzikale tweelingen het levenslicht aanschouden (de korpsen van Spannum en Oosterend). Onder veel vrolijkheid repliceerde de feestleider: inderdaad ging het met de geboortes toen bijzonder vlot, maar toen was de pil er ook nog niet. Pier J. Noordmans, sprekend namens de ver. Dorpsbelang, raakte ook bijzonder goed op dreef. Genoemde vereniging is pas drie jaar terug opgericht. Ik sta hier dus, zei hij, als kleuter om pake te feliciteren. Hij liet zich verder even hu moristisch gaan over al de uitzonderlijke prestaties van Spannumer ingezetenen. Dorpsbelang en Oranje werken veel sa men en steeds in goede eensgezindheid, aldus spr. en daarom zijn wij zeer met elkaar ingenomen. Na „kleuter” Noordmans kwam een oud vader aan het woord, de heer T. J. Ris pen, voorzitter van de jeugdklub. Zeven tig jaar is niets bijzonders, konstateerde hij. Onze klub leeft reeds veel langer, 92 jaar. Hij voelde zich dus eerder oerpake dan beuker. De klubvoorzitter bood ten slotte een fraai sieraard aan, blinkend als gepolijst zilver. Om niet te uitvoerig te worden laten wij volgende sprekers nog even terloops de revu passeren. Kerkvoogd M. Postma bracht de geluk wensen over van de Spannumer kerk voogdij. Mevr. Geerling deed dit namens een fofo van iie^ feest te Spannum ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het korps Oranje. Deze praalwagen won met 85 punten de eerste prijs in de welverzorgde optocht. hij korpsvoorzitter H. Eringa als de plaatselijke loco-burgemeester en noem de het een verheugend feit dat een be trekkelijk klein dorp nog zoveel instru mentale aktiviteiten ontplooit, terwijl veel andere dorpen ineenschrompelen als een appel die er te lang heeft gelegen. Direkt hierna trad de dubbelganger van ds Geerling, Hendrik Eringa, naar voren. Deze las een goed omlijnd verslag voor van het wel en wee der 70 voorbije jaren. Wij gaan op dit verslag niet uitvoerig in omdat wij vorige week reeds een histo risch overzicht publiceerden en willen slechts enkele, toen onvermeld gebleven, feiten doorgeven. Spr. richtte zich persoonlijk tot het oud- lid Jentsje I. de Boer uit Edens, later geëmigreerd naar Canada en nu enkele weken met vakantie in het heitelan en de gelegenheid aangrijpend dit jubileum bij te wonen. Van een ander verdienste lijk oud-lid, Gerrit van Berkum uit Edens, nu in vrijwilligersdienst in het Afrikaan se Zambia, was een hartelijke brief van gelukwens binnengekomen. Oranje is, naar Eringa verder meldde, opgericht na de kroningsfeesten van 1898 (deze viel op 6 sept.) met een stuk of twaalf leden. Van de oud-oprichters zijn er momenteel nog twee in leven, Atze de Groot, gewezen schilder te Bolsward en diens broer Cornells, gepensioneerd onderwijzer te Harlingen, zoons van de eerste oranjedirekteur meester M. de Groot. Het bejaarde tweetal kon niet per soonlijk aanwezig zijn. Ze hadden schrif telijk him felicitatiewensen aangeboden. Het korps heette oorspronkelijk Halle lujah, in 1901 omgedoopt als Oranje. Het eerste stelletje tweedehands instrumen ten werd overgenomen van Winsum voor in totaal ongeveer f 300. Drie leden scharrelden dit bedrag bijelkaar. Het werd hen voorgeschoten door een vrij gevige veehouder, door het jonge korps meteen tot beschermheer verheven. Oranje is ook meermalen buiten het eigen dorp opgetreden. Onder andere luisterde men de opening van de Wommelser ulo in 1920 muzikaal mee op. Het korps heeft uiteraard zijn ups en downs gekend. Tijdens de oorlog van 1914-1918 bleven er slechts een man of zes over. Tijdens de Duitse bezetting werd het repetitielokaal van hoger hand geslo ten en moest men in het geheim concer teren in de schilderswerkplaats van H. Wynja. De teamgeest is nimmer ver- De eerste gelukwens kreeg direkteur S. Wybenga uit Nijland te inkasseren. Hij is reeds vele jaren hoofd van de muziek vereniging en aller vriend geworden. Eringa bood hem als blijk van bijzondere waardering een wandbord met inskriptie. Mevr. Wybenga ontving een bloemetje. Verder voerde burgemeester Alta het woord. Deze zei o.m. dat ook de burger lijke gemeente trots mag zijn op zoveel muzikale aktiviteit. Niet minder dan vier korpsen laten zich krachtig horen. Spr. noemde dit een welluidend en ge waardeerd bezit. Hennaarderadeel leeft intens mee met deze verenigingen, kul- tureei van grote betekenis. Men wil, voor zover dat in het vermogen der gemeente ligt, de korpsen ook gaarne daadwerke lijk steunen. Soms moet er vermakelijk heidsbelasting worden afgedragen, dit is echter maar een tijdelijke lichte aderla ting, de transfusie (subsidietoekenning enz.) maakt een afdracht weer ruim schoots goed. Spr. besloot zijn hartelijke speech met Oranje ook voor de komen de tijd alle voorspoed toe te wensen en schonk als feestgeschenk, in gesloten enveloppe, een geldelijke bijdrage. De woorden van burgemeester Alta, over gemeentelijk medeleven, zijn later op de avond door verschillende sprekers be klemtoond. Allen bleken dankbaar en voldaan over de morele en financiële steun die het gemeentebestuur steeds mild en overvloedig verstrekt. Als officieel muziekvertegenwoordiger liet de heer J. Bokma te Workum zich horen. Deze fungeert als penningmeester van de zg. Oude Bond. Hij prees de ener gie van Oranje, meer dan eens voortref felijk bewezen. De bond heeft alle waar dering voor dit kleine plattelandskorps. Men weet hoe moeilijk het voor dergelijke korpsen soms is om de zaak in stand te houden. Men eert de trouwe leden, die jaar in jaar uit ijveren voor haar welzijn. Door de heer Bokma werden hierna een viertal oude getrouwen uit de gelederen van Oranje naar voren gehaald. Zij ont vingen het bondsinsigne voor hun lange staat van dienst. Dit waren Jentsje de Jong, W. v. d. Brug, P. J. Noordmans Edens en R. Heeringa. Onder luid ap plaus van het publiek kregen de vier he ren hun insignes op de jas gespeld. Ver volgens nam de heer P. H. Terpstra (Piet Hein) achter de microfoon plaats. Deze Welsrijper korpsvoorzitter heeft zich een zekere reputatie verworven als talentvol geroutineerd gelegenheidsspre- ker, die uitstekend het publiek weet te trekken. Hij voerde het woord namens de gemeentelijke muziekfederatie. In tegenstelling met de grote steden, aldus üs hjoed to sizzen JSf Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en kers. Allinnich soe ik Drylst noch nea- me wolle. Net omt har tal sa great is, it wiene mar 253 minsken mear, mar foar dat plak wie it net minder as 16 Wy litte it peloton, dat frijwol gelyk bliuwt, nou fierder mar rêste. Hja stea- ne op ien hichte, in pear mear en in pear minder elk jier, mar de kêns om in demaraezje to meitsjen sit er noch yn. Oars stiet it mei de efterbliuwers yn dizze rit. De plattelansgemeenten yn de bouhoeke it earst en meast en dan de greidhoeke. Ik jow de sifers fan trije gemeenten üt elk fan dizze beide hoeken. Dy sprekke foar harsels. boppe-oan. Hja gyngen fan 26.568 nei 35.384. Dat is in winst fan 8816 of wol 33 Hjir sjoeht men wer hoef olie wearde men heohtsje moat oan al dy doctorandi mei har ekonomyske wiis- heden oer akkumulaesje-sintromfunk- sje en al sa mear. Drachten is gjin haedstêd mist al dy sintrale ynstellin- gen, leit net oan it spoar, net oan djip farwetter, mar it libbet éis in hart en groeit as in baerch. Toe nou mar! En hwat to sizzen fan de stêd Dokkum, dêr oan it fuottenein fan Fryslan. Ek sa’n forskoppeling fan aldsher. Spot oer de Dokkumer granaet, oer in forkearde stjit op it biljert, dat dan in Dokkumer is en al sa mear. Mar Dokkum groeide fan 7392 nei 9669, dat is 31 Lit se dan mar lekskoaije, net! Ek Snits hat him tige ward mei in groei fan 21.066 nei 25.069 of 19 En itselde kin sein wurde fan it Fean, dat binammen yn de léste jierren al mear gong kriget. It is spitich, dat de bikwame ald-Boatserter Boargemas- ter Huisman, de 65 birikt hat en dus öfgean moat, mar hy hat dêrre, lyk as yn Wolvegea, keardelswurk forsetten. It Hearrenfean klom fan 25.893 nei 30.282. dat is 17 By dizze koprinnerg hearre ek noch twa gemeenten: Achtkarspelen mei Bü- tenpost, Surhuzum en Surihüsterfean, dy’t 2056 winst hie, dat is 11 en Tytsjerksteradiel mei Burgum, dat 2340 minsken winst hie, ek 11 mar dan ha wy de greaten hawn. Der folgje dan in stikmannich, dy’t it wol aerdich dien hawwe, sa as Boalsert mei 8 Has- kerlan mei 7 lyk as 7 yn Lem- sterlün en Weststellingwerf mei 3 mar dan is it ek dien mei de gongmak- 1960, kriget men in byld fan dit bilang- ryk en symptomatysk feitemateriael. Yn dizze sawn jier is de bifolking ta- naem fan 479.893 oant 511.330 minsken. Der binne dus bykaem: 31.437 of wol 6M> Dat is miinder as 1 jiers. Yn forgeliking mei oare provinsjes jowt dit in sobere yndruk. As men it leit neist de rapporten en krante-artikels, de folie ministers, dy’t hjir al oer gear west hawwe, dan komt jin as fansels it franske sprekwurd yn it sin; „Tant de bruit pour une ommelette!” Dükt men hwat djipper yn ’e sifers, dan wurdt it al efkes nijsgjirriger. Der binne koprinders Under, dér is in pelo ton en der binne ek neikommers. It peloton kin sahwat lyk bliuwe, de nei kommers sakje, Ondanks har oerskot, stadich nei ünderen. De haedstêd, Ljouwert, heart by de koprinners, hwat it tal oangiet. Hja klommen fan 83.161 nei 87.414, dat is in winst fan 4.253. Mar it is mar 5 en dat is minder as it provinsiael ge middelde fan 6.5 In opmerkelik en tryst feit. Undanks de haedstêd- funksje, de provinsiale ynstellingen, de tsjinsten, de greate saken en bidriu- wen, undanks de bifoarrjuchting as keam, slagget it Ljouwert net om it gemiddelde to heljen. Sa op it each soe men sizze, dat de stêd him tige üütwreidet, mar neaime stean safolle huzen leech, yn gjin stêd binne de keapprizen sa leech en wol de gong der mar net ynkomme. Dit hat al sa west sünt de oarloch en nettsjin- steande de trêdde boargemaster bliuwt Ljouwert ünder de midsmjitte. Dat is oars as yn Drachten, de haedstêd fan Smellingerlan. Dat stiet mei de winst

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1