Richard Nixon kandidaat voor het presidentschap 6ahe Shroar Prof. Oud overleden III H p UO) i PAL ACI O DE PORTES Oost-Europa niet geheel eens met Bratislava a 1 Middenstands- Het Bolsward Ml levensverzekerings- bedrijf in 1967 SECOUHI0BRR5 PUBUCHS Zilveren filmpjes opleiding aangepast aan moderne tijd £l IF'wh II Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en Wymbritseradeel, -Wj >0'^8 Hl 107e JAARGANG VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 No. 63 Na Bratislava Vietnam üs hjoed to sizzen Verrassende keus Democraten Radikalen Prof. Oud overleden f Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag MEXICO CITY. Nog slechts enkele weken en de Olympische Zomerspelen 1968 zijn een feit: in en om de stadions waar dit grootse gebeuren zich af zal spelen wordt op het ogenblik koorts achtig gewerkt om alles tijdig gereed te hebben om de duizenden sportmen sen en -liefhebbers te ontvangen. Hier ’n beeld bij het koepelvonnige gebouw, waar de Olympische basketballstryd zal woeden. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Steeds minder worden verkiezingen in ’t zuiden en op het platteland gewonnen. De grote massa van de kiezers woont in de industriële centra, waar juist de De mocratische partij sterker geworteld is. Wil een Republikein kans maken op ver kiezing, dan zal hij in die industriële centra stemmen moeten winnen. Daar mag men bovendien het aandeel van de negers niet verwaarlozen. Op deze redenering had Rockefeller, de liberale Republikeinse gouverneur van de staat New York, zijn strategie gebaseerd. Hij zou erin geslaagd zijn de Democraten of Democratisch stemmenden, die onte vreden zijn over Johnson, naar de Repu blikeinse kant te lokken. Hem vertrou wen de negers. Hij zou zodoende in staat geweest zijn het Democratische kiezersblok te splitsen, terwijl Nlxon er, volgens deze opvatting, alleen maar in zal slagen de Democraten te hoop te drij ven uit afweer tegen de door velen po litiek onbetrouwbaar geachte Nixon. Vrede in Vietnam begint in de campagne weer wat naar voren te komen. McGo vern en McCarthy wensen een einde aan de oorlog te maken, het zijn typische „duiven”, maar ook Humphrey, die zich vereenzelvigd had met de „havikachtige” politiek van Johnson, laat nu het licht aan het einde van de tuimel zien. Wij hebben betere kans dan ooit voortgang te maken bij de vredesbesprekingen in Parijs, meende hij. Wanneer hij gelijk heeft, zou dat erop kunnen duiden, dat het de Noord Vietnamezen toch ernst is met hun seinen, dat de verminderde mi litaire aktiviteit in Zuid-Vietnam een doelbewuste terughoudendheid is, en wel die wederzijdse terughoudendheid, die president Johnson had gevraagd voor hij kon overgaan tot stopzetting van alle bombardementen op Noord-Vietnam. Pas deze algehele stopzetting kan leiden tot een werkelijk gesprek over een vredesre geling. Dat dat gesprek overigens ook niet gemakkelijk zal verlopen blijkt wel uit de eis van Hanoi, dat het Zuidelijke Bevrijdingsfront als deelgenoot aan de gesprekken zal deelnemen. McCarthy is het hiermee al helemaal eens, maar in Saigon bestaat daartegen nog ernstig verzet. Vakantie Het is vrij rustig aan het politieke front. Een groot aantal Kamerleden en minis ters geniet van een verdiende rustperiode Een ideale tijd om vakantie te houden of voor een poging om werk en rekreatie aantrekkelijk te kombineren. >Het is een aantal Kamerleden aardig gelukt. Begin deze week is een forse delegatie uit Eer ste en Tweede Kamer vertrokken voor een bezoek aan Indonesië. Naast gesprek ken in Djakarta staat een rondreis door Java op het programma. Mr. v. Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, merkte bij het vertrek terecht op, dat „een toe ristisch element in deze reis wel aanwe zig is”. Hij hoopte overigens, dat de ont moetingen met lokale autoriteiten de Ka merleden veel zou leren. „Op die manier kan ’t Nederlandse parlement misschien een eigen bijdrage leveren aan de ont wikkeling van de relatie tussen Neder land en Indonesië, aldus mr .v. Thiel. Prof. Oud, voorheen WD-voorzitter, bur gemeester van Rotterdam en voorzitter Ver. v. Nederlandse gemeenten, is 81 jaar oud overleden. Met hem is een groot Politikus heengegaan. Hij zag zijn po litieke loopbaan bekroond met zijn be noeming tot minister van staat. genoemd. In de eerstvolgende vergade ring van de kerngroep zal een vertegen woordiger van Nieuw Links (de linkse groepering binnen de Partij van de Ar- heid) aanwezig zijn om de positie van deze beweging uiteen te zetten. Doel is titer begrip te krijgen tussen de diverse progressieve groeperingen. CHU-jeugd De jongeren van de Christelijk Histori sche Unie zijn het niet helemaal eens met de samenstelling van hun Tweede Kamerfraktie. Zij vinden op de eerste plaats, dat daarin veel te weinig jon geren zitten. Inderdaad is het zo, dat de gemiddelde leeftijd in de CHU-fraktie hoger is dan die in welke andere fraktie ook (enkele kleinere uitgezonderd). De CHU-jongeren gaan daaraan op hun ei gen manier wat doen. Een kritisch gezel schap van jongeren krijgt de taak om handel en politieke wandel van de offi ciële CHU-afgevaardigden te volgen. De twaalf fraktieleden kunnen dan na enige tijd „rapportcijfers” verwachten. Bedoe ling is, dat een eindrapport voor de vol gende verkiezingen ter beschikking komt van een speciale ballotagekommissie, die de nieuwe CHU-kandidaten voor de ko mende verkiezingen moet benoemen. De jongeren zullen volgens hun verklaring vooral letten op deskundigheid, slagvaar digheid en veelzijdigheid van de diverse fraktieleden en van de fraktie als geheel. Voornaamste reden voor deze jongeren- aktie is „de lage dunk die de kiezers heb ben van de parlementariërs”. Verbete ring is nodig en dan kun je het beste be ginnen bij de eigen fraktie, aldus de CHU-jongeren. Meepraten De sociaal-ekonomische kommissie van de VVD voelt niet zo veel voor het laten mee-beslissen van werknemers in het be leid van een onderneming. „De werkne mer moet niet op de stoel van de onder nemer gaan zitten”, aldus de WD-kom- missie”. Wel wil de kommissie betere kommunikatie van hoog tot laag in het bedrijf. Het VVD-rapport pleit ook voor open verslaggeving voor bedrijven, die meer dan honderd man personeel hebben, een groter aandelenkapitaal dan een half miljoen of een balans van meer dan drie miljoen gulden. Ernstige bezwaren heeft de kommissie tegen de benoeming van een personeelskommissaris, die namens de werknemers in de raad van kommis- sarissen zitting heeft en daar ook mee kan beslissen. z Aide leafde rusket net, al lei se sawn jier yn de goate. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. 3. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) De oude Hanzestad door iedereen bemind is bijna volgeklad met woorden van het kind De binnenstad wordt sekuur voor auto’s en weinig kuur Waar eens de tram heeft gereden, Op rails, wordt ook verleden Maar de Martini houdt stand en tuurt wijd over ’t land In stormen en regen, Voor Bolsward een zegen met z’n straatjes en grachten, die steeds gezelligheid brachten In de nieuwe wijken ziet men geen geveltje prijken Voor kort liep er nog c n paard nu brandt er straks de haard Het oude gaat verloren, het nieuwe wordt geboren Ook oude mensen verkwijnen, waarna hun huizen verdwijnen. A. d. J. Tegen het span Nixon-Agnew moet een Democratisch span in het veld treden, dat op de 26 augustus beginnende De mocratische conventie zal worden aange wezen. De grootste kanshebber is hier vice-president Humphrey. Bij hem is het het probleem, dat hij bij vele Democra ten, die overlopen van bezwaren tegen Johnsons politiek, vooral in Vietnam, te zeer de vereenzelviging is van deze „Johnsonse” politiek. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat deze groepen in no vember niet naar de stembus zullen gaan. Humphreys voornaamste tegen stander voor de kandidatuur is senator McCarthy, die Johnsons Vietnampolitiek op senator Kennedy was de kans groot, dat de aanhangers van Kennedy (over het algemeen vrij links georiënteerden, althans voor Amerikaanse begrippen) tenslotte tot McCarthy zouden komen, maar nu zijn er kapers op de kust geko men. McCovem, de senator voor Zuid Dakota, heeft zich nu ook kandidaat ge steld. Zijn voornaamste punten zijn: be ëindiging van de oorlog in Vietnam en overbrugging van de tegenstellingen in de maatschappij. Zijn kandidatuur zal door een verbrokkeling van de linkse stemmen ongetwijfeld Humphrey in de kaart spelen. Bij de eerste stemming heeft de konventle van de Republikeinse partij in Miami oud-vice-president Richard Nixon aangewezen als haar kandidaat bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Nlxon kreeg 692 stemmen, zijn meer liberale tegen stander Rockefeller 277 en de rechtse Republikein, de oud-filmspeler Reagan 182. Met Nlxon heeft de republikeinse party een kandidaat gekozen, die zoveel mogelyk beantwoordt aan de wensen van de over het algemeen behoudende Republikeinse kiezers van de kleine steden en het platteland. De rechtse Reagan vond, behalve zijn eigen staat Callfornlë, vooral aanhang in de zuidelijke staten. Dat daar ook Nlxon aanzieniyk wat stemmen heeft gekregen, wijst erop, dat deze zuideiyke Republikeinen in Nixon bepaald niet een gehate liberaal zien. Het rijksasiel in Groningen kwam enige tijd geleden in opspraak door een op stand van de verpleegden. Het was di- rekteur v. Belkum, die destijds de ge moederen wist te kalmeren. De onder scherp heeft aangevallen. Na de moord zoekkommissie van het ministerie zal er Eind 1967 was gemiddeld elke Nederlan der voor f 6.140 verzekerd bij een levens verzekeringsmaatschappij, een stijging met f 510 sinds eind 1966. Het totale be drag waarvoor de Nederlandse bevolking verzekerd is, kan biykens voorlopige cij fers, gesteld worden op 77.8 miljard gul den. Het totale verzekerde bedrag bij de Nederlandse levensverzekeringmaat schappijen, waarbfj inbegrepen de in het buitenland tot stand gekomen verzeke ringen, was ruim 81.8 miljard gulden, bijna 8 miljard gulden meer dan eind 1966. Het aantal polissen steeg van 28.5 tot 28.7 miljoen. Op polissen van levensverzekering wordt een „spaartegoed” gevormd dat toeneemt naarmate de verzekering langer bestaat. Het gezamenlijke spaartegoed van de polishouders, de premiereserve, nam in 1967 toe tot ruim 14.8 miljard gulden. Daarnaast was er een ekstra zekerheid voor de polishouders ter grootte van 7 pct. van dit bedrag. De 53 nederlandse levensverzekerings maatschappijen die in 1967 het bedrijf uitoefenden, behaalden een gezamenlijk winstsaldo van omstreeks 145 miljoen gulden, waarvan ongeveer tweederde be stemd was voor noodzakelijke verster king van de reserves en voor winstuitke ring aan verzekerden. De maatschappijen zagen de kosten toenemen van 403 mil joen gulden in 1966 tot 453 miljoen gul den in 1967. Van de 53 maatschappijen hadden er 21 aan het eind van het jaar een verzekerd bedrag geboekt van meer dan een mil jard gulden. In Oost-Europa begint het duidelijk te worden, dat bij de Tsjecho-Slowaken en de andere landen, die de verklaring van Bratislava op 3 augustus ondertekend hebben, verschil van mening over de uit leg van die verklaring bestaat. De Tsjecho-Slowaken leggen vooral de na druk op die passages, die een eigen weg naar het socialisme mogelijk maken, ter wijl vooral Rusland in zijn pers met klem betoogd, dat er aan het beginsel van de democratische centralisatie niet mag worden getornd. Volgens dat beginsel worden de besluiten aan de top genomen en mag er na het vallen van het besluit geen afwijkende mening in de partij meer bestaan. Dat druist nu juist in te gen de grotere vrijheid, die Praag in de kommunistische partij wil toestaan. Vol gens een nieuw reglement laat Praag de mogelijkheid van een afwijkende mening juist open. Dat is in de ogen van Moskou voet geven aan anti-socialistische krach ten, waardoor de leidende rol van de par tij in de maatschappij wordt ondermijnd. Tegen de achtergrond van deze polemiek vallen enkele bezoeken aan Praag te melden. In de eerste plaats is eind vorige week Tito, de grote beschermer van de hervormer Dubcek, op bezoek geweest. Later deze week zou de Roemeen Ceau sescu komen, die ook duidelijk afstand van Moskou heeft genomen. Maar daar tussen is heel onverwacht de meest or thodoxe kommunist uit Oost-Europa, de Oost-Duitser Ulbricht, voor een kort be zoek in Tsjecho-SIowakije aangekomen en wel in Karoly Vary, even over de grens. Hij durfde mogelijk niet naar Praag, uit vrees daar net als in Bratis lava te worden uitgefloten. Het is moge- iyk, dat Ulbricht in opdracht van Rus land Dubcek het een en andere lokaas in economische vorm moet vóórhouden in ruil voor beperking van de politieke libe ralisatie. Op het eerste gezicht lijkt Ul bricht weinig sukses te zullen hebben. RIJSWIJK. De heer Jos Coler, voorzitter sektie betaald voetbal van de KNVB, feliciteert de drie topscorers van het afgelopen seizoen, die deze week zijn onderscheiden. Het zijn v.l.n.r. U. Blothenberg van Roda JC, Ove undvall van Feyenoord en J. Roggeveen van Holland Sport. Het ministerie van justitie zal binnenkort het onderzoek afronden naar de gang van zaken in het Groninger rijksasiel. Dit asiel en de direkteur, dr. J. A. v. Belkum, zyn in opspraak gekomen door o.m. een artikelenreeks in een landelijk ochtend blad. Het ministerie is met een onderzoek begonnen nadat een aantal leden van de Tweede Kamer schriftelijk vragen had gesteld over de juistheid van de bericht geving. Het schriftelijk antwoord zou nu zeer snel komen. Erg veel verrassingen zijn daarby niet te verwachten. De klaagliederen in het ochtendblad zijn voor het allergrootste deel gebaseerd op verkeerde uitleg van sommige verklaringen of op situaties, die al jaren geleden zijn verholpen. Zo is geklaagd over een isoleercel, waarin verpleegden op onmenselijke wijze zouden zyn opgesloten. Dat deze isoleer cel al geruime tyd geleden buiten werking Is gesteld en is vervangen door een heel wat gerieflijker behuizing, wordt pas nu toegegeven. Waarbij ten onrechte de indruk wordt gewekt alsof deze verbouwing alleen heeft plaats gehad om de onderzoekkommissie van het ministerie zand in de ogen te strooien. De Politieke Partij Radikalen (die in de Tweede Kamer een aantal ex-KVP- leden als afgevaardigden heeft) begint langzamerhand ’n echte partij te worden. De kerngroep van de partij besloot in het afgelopen weekend om een radikaal politiek programma op te stellen. Liefst tien kommissies gaan daartoe aan het werk. Een centrale kommissie onder voorzitterschap van oud-KVP-voorzitter en oud-Kamerlid mr. H. W. van Doorn zal de werkzaamheden coördineren. Op plaatselijk niveau zullen de radikalen kontakt zoeken met partyen en groepe ringen om tot een bundeling te komen van vernieuwende krachten. Vooral D’66 en de ARP zijn hierby als kandidaten direkteur, die als een bekwaam man wordt gezien, af te vallen ter wille van een perscampagne. Bij de behandeling van geestelijk minder validen of uit het spoor geraakte mensen kunnen zich si tuaties voordoen, die voor hen, die in de gewone samenleving hun weg wel kun nen vinden, op het eerste gezicht onaan vaardbaar zijn. Dat wil echter nog niet zeggen, dat de gebruikte methoden daar om falikant onjuist zijn. Wat veel be- langrijker is, mag het feit zijn, dat rod delpraat en sensatiezucht geen kans krij gen het beleid te beinvloeden. Dit zou een van de belangrijkste opdrachten zijn voor de kommissie. Een kans op het winnen van stemmen in de grote steden zou wellicht gelegen hebben in de keuze van een vooruitstre vende vice-presidentiële kandidaat. Maar tot ieders verrassing heeft Nixon zijn keus laten vallen op Spiro Agnew, de gouverneur van Maryland. Niet alleen is Agnew met zijn twee jaren gouver neurschap een betrekkelijk onervaren po liticus te achten, maar hij is ook voor het grote publiek volkomen onbekend. In het begin van dit jaar heeft hij geyverd voor de nominatie van Rockefeller, maar toen deze zich eens terugtrok als kandidaat (om later toch weer mee te doen) heeft hij Spiro niet op de hoogte gehouden, waardoor deze, op zijn teentjes getrapt, naar Nixon overzwaaide. Spiro is vrij liberaal begonnen, maar aan zijn liberale instelling begint men de laatste tijd te twijfelen. In elk geval is zyn kandidatuur door het rechtse zuiden met geestdrift, door het liberale noorden met afgryzen begroet. 3de week aug. 1943 Verloren: twee meisjesborstrokken, eigen gebreid. L. van der Valk, station Hindelopen. Eerlijk. hééééérlijk! prijst Pim. Wat ’n geur, wat ’n smaak, wót ’n aroom! „Unicum” koffiesurrogaat. De motortram, die voor het eerst op de lijn Harlingen-Sneek reed, ontspoor de by Witmarsum. Te koop gevraagd een melkboot, laad ruimte 10 bus. D. Osinga, Schettens. Italië onvoorwaardelijk gecapituleerd, ’t Vormde geen verrassing voor Berlijn. De nodige maatregelen zijn reeds geno men. Uitschakeling zelfslijtende melkveehou ders. Degene die 1 sept. uit de Broerekerk te Bolsward (derde bank koor links) mijn kerkboekje heeft meegenomen, wordt vriendelijk verzocht dit terug te bezorgen. E. Magendans, Hid Heropl. 4. Aan Cornells Amels, scheepstimmerman te Makkum, wordt vergunning verleend tot het uitbreiden van zijn scheepswerf door de opstelling van een compressor aangedreven door een electromotor van 15 pk in een werkplaats, gelegen aan de Grote Zijlroede te Makkum. Het middenstandsdiploma algemene han- delskennis, een van de drie eisen om een vestigingsvergunning overeenkomstig de vestigingswet bedrijven te verkrijgen, is sedert 1937 door meer dan een kwart miljoen personen behaald. De opleidingstijd voor het eksamen va rieerde de laatste jaren tussen één en twee jaar, afhankelijk van de voorop leiding. Gedurende deze tijd werden de vakken boekhouden, rekenen, nederland se taal en korrespondentie, bedrijfseko- nomie, organisatie van de handel en het handelsverkeer en rechts- wetskennis on derwezen. Opmerkelijk was, dat de overheid zich tot 1962 afzijdig heeft gehouden van deze tak van onderwijs. Alleen bij de eksa- mens hield een rijksgekommitteerde - aangewezen door de minister van ekono- mische zaken - toezicht. In genoemd jaar kwam de interimregeling subsidiëring middenstandsonderwys, waarby aan 2- jarige middenstandsavondscholen onder bepaalde voorwaarden door het rijk sub sidie wordt verleend. Thans valt ook dit onderwijs onder de mammoetwet en wel als lager beroepsonderwijs. Deze middenstandsavondscholen gaan uit van een schoolbestuur. Per week wordt op twee avonden 2% uur les gegeven. De leraren dienen uiteraard bevoegd te zijn. De leslokalen moeten aan bepaalde voor waarden voldoen. De stichting Instituut voor Midden- standsonderwijs gevestigd te ’s Graven- hage, Pompstationsweg 5a, telef. 070- 556061, die vanaf 1937 deze opleiding stimuleerde en landeiyk organiseerde, heeft voor Bolsward subsidie aange vraagd en verkregen. Hierdoor wordt het mogelijk, dat - bij voldoende aanmeldin gen - ook in onze gemeente een IMO- middenstandsavondschool ter opleiding voor het middenstandseksamen in augus tus a.s. bezocht kan worden. Het schoolgeld bedraagt door overheids subsidie slechts f 80 per jaar, inklusief inschrijfgeld. De lessen zullen gegeven worden op dinsdag- en donderdagavond van 19.15 tot 21.45 uur in het school gebouw openbare uloschool. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de in dit blad opgenomen advertentie. Bolswards Nieuwsblad DE LOS j;'S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1