Dubcek met onbekende stemming weggevoerd het van De herziening kiesstelsel BRUUT GEWELD TEGEN VRIJ HEIDSLIEVENDE TSJECHEN sJ W DE OVERVAL STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en Wymbritseradeel. 7^ J07e JAARGANG VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 No. 65 Kontra-revolutie Eenheid Waakzaam Piet Ontwikkelingshulp Geen toestemming 8 Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag JOHANNESBURG. Studenten demonstreren in de straten van Johannesburg tegen de regeringsban op de benoeming van een Afrikaanse lektor aan de universiteit van Kaapstad. NEVIGES. In het Westduitse dorp Neviges in de buurt van Wuppertal staat deze kerk, een ontwerp van prof. Gottfried Böhm. De kerk, die opvalt door de zeer bijzondere architektuur, heet in de volksmond reeds „het betonblok”. De Sowjet-Unie, die zich van de felle protestgolf in de hele wereld blijkbaar niets aantrekt, heeft officieel verklaart dat zij samen met Polen, Hongarije, Bul garije en Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- kije heeft bezet „om een door het bui tenland gesteunde kontra-revolutie te voorkomen”. Moskou zou dit hebben ge daan op verzoek van een - ongenoemde - groep regerings- en partijleiders, die het blijkens een latere mededeling be schouwt als de nieuwe machthebbers in Praag. Over de Incidenten tijdens de bezetting zei Moskou woensdagavond, dat rechts- gezinde antl-socialistische elementen in Tsjechoslowakije provokaties uitvoeren tegen de Russische bezettingstroepen. Imperialistische kringen kregen hiervan de schuld. Onder degenen, die de bezetting fel ver oordelen, zijn naast de hele vrije wereld, paus Paulus en sekretaris-generaal Oe Thant van de VN, de kommunistische partijen van Frankrijk, Italië, Nederland, Zuidslavië en Roemenië. Het Tsjechoslowaakse leger heeft in op dracht van president Svoboda, die In zijn ambtswoning, kasteel Hradcany in Praag gevangen zit, geen verzet geboden. In Praag, Bratislava en Kosice kwam het echter tot felle straatgevechten, die om streeks 25 doden hebben geëist en enkele honderden gewonden. De nota wijst er op, dat de bezetting in strijd is met het handvest der Verenigde Naties, het verdrag van Warschau en alle principes van het internationaal recht. Nimmer heeft de regering van Tsjecho slowakije of enig konstitutioneel lichaam toestemming gegeven voor de invasie en de bezetting van het land, aldus de nota. Het Tsjechoslowaakse leger deelde mee, dat het zich niet had verzet tegen de in vasie, omdat het de orders opvolgde van president Svoboda en bloedvergieten wil de vermijden. Het leger zal de orders van de president blijven opvolgen, aldus de mededeling. Ambulances rijden In allerijl door Praag, hier en daar wordt machinegeweervuur gehoord. Maar de meeste schoten werden door de Sowjet-troepen afgevuurd over de hoofden van de woedende, dreigende menigte. afscheiding eisen. Biafra blijft vasthou den aan het beginsel van zijn soevereini teit. Ondertussen sterven de mensen bij duizenden. Geslaagde boycot In juli hebben leden van het Palestijnse bevrijdingsfront ’n Israëlisch passagiers vliegtuig, dat van Rome op weg was naar Israël, gedwongen in Algiers te landen. De meeste passagiers zijn snel vrijgela- De kommissie tot herziening van het kiesstelsel kan inderdaad een klein brok je hoop koesteren, dat de politieke par tijen tot grotere eenheden samensmelten. De Partij van de Arbeid heeft de partij besturen van D’66, Radikalen en PSP uitgenodigd om een samenwerking te bestuderen. Een progressieve konsentra- tie is geboden ter wille van het staat kundig bestel en de versterking van de naar vernieuwing strevende krachten, aldus een brief van het PvdA-hoofdbe- stuur, die naar de besturen van de andere partijen is verzonden. In het parlement bleek veelvuldig gelijkgezindheid te be staan tussen de frakties van D’66, PPR, PSP en PvdA in de benadering van een aantal belangrijke politieke vraagstuk ken en ten aanzien van het huidige rege ringsbeleid. Op plaatselijk niveau is al door leden van deze groeperingen ge sproken over samenwerking. Deze ont wikkeling is van grote waarde, aldus het PvdA-bestuur. D'66 heeft inmiddels op deze brief gerea geerd. De Demokraten willen een defi nitief antwoord uitstellen tot na het kon- gres, dat zij in de loop van september organiseren. Dit kongres moet uitmaken of een meerderheid binnen D’66 iets voelt voor samenwerking met de linkse groeperingen in Nederland. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wij hebben het allang bekeken al is de beer zijn haren kwijt daarom verliest hij niet zijn streken. Hij huldigt de meerwaardigheid Dewereld merkt dit ondertussen best mogelijk te laat misschien de ruige, valse beer der Russen laat overal de tanden zien Het overvallen Tsjechisch land De wereld merkt dit ondertussen De zetbaas met vier kleine knechten heeft zijn verwaten vuist gebald. Wat geven wij om vrijheidsrechten Dubcek, vlug tot de orde. Halt Hij liet zich niet intimideren toen trok de rode baas aan 't koord Wij zullen 't volkje mores leren ’t verzet moet in de kiem gesmoord. Ze kwamen plots op met hun vijven pleegden een nachtlijk overval Né het gaat niet om er te blijven, maar ieder die begrijpen zal ze hebben ons binnengeroepen Zeg bied geen militair verzet. Je krijgt geen last met onze troepen wees gehoorzaam, koest, stil in bed. *t Geslagen Tsjecho-Slowakije is jarenlang bekneld geweest sinds kort ontwaakte er een vrije zelfstandig, nationale geest. De zetbaas fronste zijn wenkbrauwen het Warschau-pakt hier van de baan? Buiten ons een bestaan opbouwen. Maar dat laten wij zo niet gaan. Verschijnt DIN SD AGS en VRU D AGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In dit gebouw in Bmo, Tsjechoslowakije, zg. Rotondezaal, een tentoonstellingshal met een vloeroppervlak van 75.000 m2 zou van 8-17 sepL een Internationale beurs worden gehouden, waar men ge hoopt had dat oost en west elkaar vreedzaam zouden ontmoeten. Ook deze hoop Is vervlogen. De kommissie van zeer wijze mannen, die in opdracht van de regering vanaf vorig jaar augustus ons kiesstelsel heeft bestudeerd, heeft nu precies binnen één jaar het eerste rapport af geleverd. De konklusie is simpel: het bestaande kiesstelsel is, gezien de huidige staatkundige verhoudingen, niet zo best. Een beter stelsel heeft de kommissie echter niet kunnen vinden. Dat wil zeggen, er worden wel tal van voorstellen gedaan, maar een eensgezinde opvatting over de beste oplossing voor de huidige problemen heeft men niet kunnen formuleren. Bij het zoeken naar verbetering is de kommissie uiteen gevallen in drie groepen, die geen van drieën sterk genoeg zyn om een meerderheid te vormen. De hoogste leiders van Tsjechoslowakije zitten gevangen na de geweldadige be zetting van het land, die in nog geen 24 uur is voltooid. Partijleider Alexander Dubcek, parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky en de presidlumleden Frantisek Kriegel en Jozef Spacek, die gevangen werden gehouden in het gebouw van het centrale partijkomité, werden woensdagmiddag te twee uur met een gepantserd voertuig overgebracht naar een onbekende plaats. Alle belangrijke steden en punten in het land zijn bezet, alle openbare gebouwen veelal met hun leiders omsingeld door troepen en tanks. De voornaamste gebouwen van Praag vielen woensdagmorgen vroeg al ten slachtoffer aan de bezetting, woensdagavond drongen de troepen de parlementsgebouwen binnen terwijl de afgevaardigden vergaderden. WASHINGTON. Deze vreemde vogel Is een omgebouwde versie van de Boeing 707 die gebruikt zal worden in het Apollo-projekt om een man op de maan te laten landen. In de grote neus zijn diverse antennes ondergebracht. Het eerste - algemene - advies van de kommissie heeft dan ook een zeer be scheiden karakter. Het heeft slechts be trekking op een verandering van de kies wet. Aan ingrijpende veranderingen - waarvoor een wijziging van de grondwet nodig is - waagt men zich liever nog niet Daaraan zal nog geruime tijd worden ge werkt. De vier nu voorgestelde wijzigin gen zijn: afschaffing van de opkomstplicht afschaffing van het verbod van ver binding van kandidatenlijsten binnen eenzelfde kieskring grotere nadruk op de voorkeurstem door verlaging van het daarvoor be slissende percentage van de lijsttrek ker van 50 tot 25 verhoging van het aantal handteke ningen, dat voor indiening van een kandidatenlijst nodig is, van 25 tot 100 per kieskring. bij te dragen tot de vorming van een politieke meerderheid. Een andere groep is het hiermee niet eens en vreest juist sterke kritiek van de kiezer. Zo’n systeem levert duidelijk voordeel op voor de grote partijen (die immers in de diverse distrikten sneller een overwinning behalen) en kan de ver denking oproepen, dat de grote partijen door allerlei machinaties hun positie wil len verstevigen. De oplossing van deze groep is om kabinetsformatie en rege ringsbeleid duidelijk onderwerp van de verkiezingen te maken. De derde groep ziet bijzonder weinig in kunstmatige ingrepen van buitenaf en wil een vernieuwing van het kiesstelsel laten afhangen van de hervormingen binnen de politieke partijen. De partijen moeten zich bezinnen op een plaatsbepa ling bij verkiezingen en kabinetsformatie en op een mogelijkheid tot grotere ver banden, aldus deze groepering. Het rapport van de kommissie is nu in handen van de regering. Deze moet nu beoordelen of inderdaad wetswijzigingen nodig zijn. Een salomonsoordeel. De nederlandse ontwikkelingshulp moet drastisch omhoog. In de nieuwe begro ting zal de regering een bedrag van 740 miljoen gulden beschikbaar moeten stel len voor samenwerking met de ontwikke lingslanden. Dit is de mening van de meer dan 725 miljoen in zit. ten, maar de bemanning en een aantal Israëlische, mannelijke passagiers bevin den zich nog steeds in Algerijnse ge- ”pn<renschap. Diplomatieke protesten hebben weinig uitgehaald. Toen heeft de internationale bond van verkeers vliegers zich er mee bemoeid. Zo kon digde een boycot af van de Algerijnse vliegvelden, wanneer de Israëliërs niet zouden worden vrijgelaten. De Arabische liga dreigde nog even met een sluiting van alle Arabische vliegvelden voor de maat^happijen die Algerije zouden boy cotten, maar dat had niet veel om het lijf. Het gevolg van deze aktie is nu, dat Algerije beloofd heeft de Israëliërs vrij te laten, als is nog niet bekend wanneer. De boycot is hiermee van de baan, zij was een sukses, nog voor haar toepas sing. Nationale Raad van advies Inzake hulp verlening aan minder ontwikkelde landen neergelegd in een rapport aan de rege ring. Dit bedrag komt neer op ongeveer één procent van het netto nationaal in komen. De raad heeft toch wat water in de wijn gedaan. In 1967 vroeg de raad namelijk al bijna 750 miljoen gulden voor het begrotingsjaar 1968. Het ka binet de Jong heeft regelmatig laten blijken, dat het niet zo erg veel voelt voor sterke toename van de ontwikkelings hulp. De raad is daarom wat voorzichti ger met zijn eisen. In Den Haag houdt men er rekening mee, dat het nieuwe begrotingsbedrag voor ontwikkelings hulp rond de 725 miljoen gulden komt te liggen. Een kleine stijging ten opzichte van het afgelopen jaar, maar, gezien de oude rapporten van de Raad van Advies, nog lang niet genoeg. De eis van 740 miljoen zou de raad hebben ingediend in de wetenschap, dat er toch niet veel De NAVO-strijdkrachten hebben hun waakzaamheid verhoogd, de Veiligheids raad vergadert, in alle landen ter wereld zijn regeringsleiders en staatshoofden, in allerijl teruggekeerd van hun vakantie, aan het konfereren. Terwijl de Tjsechoslowaakse leiders naar een onbekende bestemming waren ge bracht, slaagde het ministerie van bui tenlandse zaken in Praag er nog in, een formele protestnota aan de bezettende landen te richten en de onmiddellijke te rugtrekking van de buitenlandse troepen te eisen. De regering behoudt zich het recht voor alle nodige maatregelen te nemen, als dit niet gebeurt, aldus de nota, waarvan de inhoud werd meegedeeld door het pers- buro Ceteka. Het aantal kieskringen (achttien) wil de kommissie handhaven. Men wil hen al leen „kiesgebieden” noemen. Misschien een voorzichtige voorbereiding op een distriktenstelsel, waarvoor op dit mo ment wel een belangrijke groep, maar nog geen meerderheid uit de kommissie is te vinden. Overigens waarschuwt de kommissie al, dat, éls men tot een distriktenstelsel overgaat, die 18 kiesge bieden beslist geen model kunnen staan voor het aantal distrikten, dat er uit eindelijk moet komen. Een sterke groep, onder aanvoering van voorzitter Cals en de heren Donner, de Pous, Scholten en Witte, voelt veel voor een verdeling van het land in twaalf kiesdistrikten. Dit zou samenwerking binnen de partijen bevorderen (alleen de sterksten in een distrikt kunnen voor een kamerzetel in aanmerking komen) en de kiezer meer kans bieden duidelijk Offensief in Vietnam Een nieuw offensief wordt gemeld uit Vietnam. Enkele maanden lang is het daar rustig geweest. Naar de Noord- Vietnamezen te verstaan hadden gegeven was dat een politieke rust op het ge vechtsterrein, was dat de onuitgesproken wederzijdsheid in terughoudendheid, waarvan president Johnson had gespro ken. Een terughoudendheid, die een vol ledige stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam mogelijk zou moe ten maken, waarop dan het politieke ge sprek zou kunnen beginnen. Nu zijn, volgens gegevens van het Amerikaanse hoofdkwartier, in het noorden van Zuid- Vietnam de kommunistische troepen aan ’n grootscheeps offensief begonnen. Men vraagt zich in Saigon af of deze aktivi- teiten niet als voornaamste doel hebben de aandacht en manschappen van Saigon af te leiden om dan daar de voornaamste klap toe te brengen. Aan de ene kant versterkt dit offensief diegenen in hun overtuiging, die menen, dat de vijand de pauze alleen maar heeft gebruikt om z’ch te versterken en dat er van het politieke karakter dus niet veel is overgebleven. Maar men kan daar tegenover stellen, dat hiermee nog niet het bewijs is gele verd, dat de pauze niet politiek was. Eens houdt het geduld op, zoals al vaker is gebleken met de bombarderingspauzes van de Amerikanen, die ook bedoeld wa ren als seinen naar de tegenstander. De hongersnood in Biafra Ondanks alle belangstelling die de gehele wereld toont voor de verlichting van de hongersnood van de bevolking van Biafra het veertien maanden geleden afgeschei den gedeelte van Nigeria, blijft de fede rale regering in Lagos weigeren het in ternationale Rode Kruis en andere orga nisaties vergunning te verlenen voedsel naar de hongerende bevolking te vliegen. Bij de onderhandelingen, die onder het toeziend oog van keizer Haile Selassie in de Ethiopische hoofdstad Addis-Abeba worden gehouden tussen afgevaardigden van de Nigeriaanse federale regering en die van Biafra, blijft de Nigeriaanse re gering een zodanig toezicht op de leve ranties eisen, dat inwilliging daarvan in politieke termen vertaald de overwinning in de oorlog aan Nigeria zou toekennen. Het belangrijkste argument voor Nigeria om zich weinig toeschietelijk en humaan te tonen is, dat de honger een wapen is in de strijd tegen een vijand, die militair gezien al uiterst zwak staat en zijn enige bondgenoot nog vindt in de angst voor de kapitulatie. Het is bepaald geen fraai middel. Te minder is de rederale regering tot koncessies bereid omdat de militaire leiders bij een grootscheeps offensief het einde van de oorlog over twee weken voorspellen. Om haar positie bij de on derhandelingen over het beëindigen van de oorlog kracht bij te zetten lijkt nu dat grootscheepse offensief tegen de paar steden, die nog in handen van Biafra zijn, begonnen. Maar, dat offensief kan, zoals vaker gebeurd is, in het moeilijke terrein tegen een vijand, die steeds beter van guerillamethoden gebruik weet te maken, snel verlopen. Hoezeer de Biafranen ook in het nauw zijn gedreven, over het algemeen tonen zij nog geen tekenen de moed op te geven. Zij blijven er vast van overtuigd, dat hun afscheiding van Nigeria-veertien maanden geleden onvermijdelijk en nood zakelijk was om de ondergang van de stam der Ibo’s, de acht miljoen tellende voornaamste bevolkingsgroep van Biafra tegen te gaan. Deze gedachte, die sterk gepropageerd werd door het Biafraanse staatshoofd Ojukwu, werd gevoed door de maar al te vaak voorgekomen ver volging van Ibo’s in andere delen van Nigeria. De federale regering van Nigeria blijft vóór alles opheffing van de Biafraanse Bolswards Nieuwsblad ---U V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1