de Tsjechische Nederland en bezetting De tanks blijven, de Tsjechische harten verloren Hylpen yn Jorwert GabeShroar w Humphrey kandidaat democraten Moskouse akkoord koel ontvangen buitenlandse pers in Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Zilveren filmpjes Circus Rancy Simmerseisoen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worlcum ■R- 'f 107e JAARGANG No. 67 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 Hwat hat PYT. Praag Radikalen Polen Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p, kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887928 Blunder Na drie dagen moesten de Sovjetleiders inzien, dat zij een onvergeeflijke blunder hadden begaan. Zij hadden namelijk ge hoopt dat ten minste de helft van het Tsjechoslowaakse volk Dubcek de rug zou toekeren. Toen bleek, dat de Rus sische overval het volk nog dichter bij Dubcek had gebracht bleef de Russen niets anders over, dan te proberen om via een kompromis te voorkomen te veel gezicht te verliezen. Mr. E. Jurgens, wetenschappelijk mede werker aan de Amsterdamse universiteit (specialiteit: staatsrecht), zal vrijwel ze ker de nieuwe voorzitter worden van de PPR, de Politieke Partij Radikalen. Hij is de eerste kandidaat voor de opvolging van oud-minister Bogaers, die om ge zondheidsredenen de partij niet meer kan aanvoeren. Sinds juli heeft mr. Jurgens het voorzitterschap al waargenomen. De PPR zal in oktober definitief over de op volging van de heer Bogaers beslissen. Tegen die tijd kunnen ook nadere for muleringen worden verwacht van het be ginselprogramma van de Radikalen. Een zaak waarover op dit moment zich nog vele kommissieleden druk maken. Het bezoek van een parlementaire missie uit Nederland aan Polen is uit solidari- teitsoverwegingen met de Tsjechen afge zegd. Polen is een van de landen uit het Warschau-pact, die troepen naar Tsjecho Slowakije hebben gestuurd. Twaalf Ne derlandse parlementariërs zouden van 3 tot 10 september een bezoek brengen aan Polen. Over het niet doorgaan hebben de voorzitter van de Eerste Kamer en de vice-voorzitter van de Tweede Kamer eind vorige/ week mededeling gedaan aan de Poolse ambassadeur. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Thiel was daarbij niet aanwezig. Hij was - met een parlementaire delegatie - op bezoek in Indonesië. Hij heeft deze week ook verstek laten gaan bij de speciale ver gadering over Tsjecho Slowakije. Hij liet telegrafisch weten, dat hij niet versneld zou terugkomen. Te koop gevraagd: 2 molenzeilen. A. Hingst, Oosterend. Vanaf heden de hengst Secondant niet meer beschikbaar. T. B. Rijpma, Blauwhuis. 4de week augustus 1943 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v^ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De toedracht In Praag zijn de eerste bijzonderheden bekend geworden over de gevangenne ming van de liberale Tsjechische leider verleden week woensdag, op de eerste dag van de Russische Invasie. Volgens hoge Tsjechoslowaakse partijfunktiona- rissen werd Dubcek in zijn kantoor over vallen, geboeid en naar een geheime plaats in Slowakije overgebracht. Dubcek was bezig via de telefoon in zijn kantoor inlichtingen in te winnen over de omvang van de invasie, toen drie gewa pende leden van de Russische veiligheids dienst de kamer binnenstormden, de tele foon uit de muur rukten en hem samen met parlementsvoorzitter Smrkovsky in een kamer opsloten. Dubcek werd met zijn nauwste medewer kers in een militair vliegtuig naar een geheime plaats in Slowakije gebracht. Gedurende de hele vlucht moest hij op de bodem van het toestel zitten. Inmiddels was president Svoboda door de Russen naar Moskou gebracht, waar de Soavjetleiders hem onmiddellijk een ulti matum stelden. Zij eisten zijn instemming met ingrijpende veranderingen in partij en regering van Tsjechoslowakije. Wei gerde hij, zo zouden de Russen van Slo wakije een Sovjetrepubliek maken. Verder zou hij de leiding op zich moeten nemen van een nieuwe „arbeiders- en boeren”-regering. Svoboba wees de Rus sische eisen zonder meer van de hand en eiste van zijn kant dat Dubcek cs. onmid- dellljk naar Moskou werden overgebracht om aan de onderhandelingen deel te ne men. Ook ex-premier Lenart werd door de Russen gevraagd de leiding van een nieuwe regering op zich te nemen. Maar ook deze weigerde hierop in te gaan. De engelse Times meent dat de Tsjechen en Slowaken een verschrikkelijke neder laag hebben geleden. München 1938 her haalt zich in Moskou 1968. Het Tsjecho slowaakse volk wordt een beetje vrijheid en soevereiniteit gelaten met de weten schap dat de totalitaire invaller ieder mo ment als hij dat wil, kan ingrijpen. Wij kunnen ons niet aan de Indruk ont trekken dat de Tsjechische leiders een diktaat hebben moeten slikken. De Mos kouse overeenkomst stelt absoluut geen limiet aan het aantal Russische troepen dat in Tsjechoslowakije gelegerd kan worden noch aan de tijd dat zij zullen blijven. De Daily Mirror: Menigten in Praag rie pen var. nacht: Wij willen de waarheid weten. Maar in hun hart kennen zij net als wij het antwoord. De Russische tanks hebben gewonnen, het regime van Du- beck blijft alleen in naam bestaan. De liberale Guardian schrijft: Het Mos kouse akkoord kan op verschillende ma nieren uitgelegd worden, maar alleen de uitleg die de Russen eraan geven is es sentieel. Wat er zal gebeuren hangt af van de medewerking die de Tsjechoslo waakse regering krijgt van het volk bij het varen van een middenkoers tussen wat zij zelf wil en wat Moskou wil. De New York Times zegt in haar kom- mentaar: Misschien was het een illusie te geloven dat Tsjechoslowakije zelfs een beetje politieke vrijheid op de Sowjet Unie met al zijn divisies kon veroveren. Een bezet Tsjechoslowakije zal een land zijn waar het democratisch socialisme, grotere vrijheid en nationale onafhanke lijkheid moeilijk te verwezenlijken zullen zijn als dat tenminste nog mogelijk is, maar het verlangen er naar kan niet meer gedood worden, aldus de New York Times. Ook de meeste Franse kranten zien de Moskouse overeenkomst als een diktaat. De Figaro: Vergeleken bij de koncessie die de Tsjechen hebben moeten doen, lij ken de koncessies van de Russen erg mager. De belofte dat de bezettingstroe pen niet tussenbeide zullen komen in Tsjechische binnenlandse aangelegenhe den doet duister aan. De linkse Combat zegt: De vraag die ie dereen zich stelt, is hoe het Tsjechische volk het Moskouse akkoord kan aanvaar den, een akkoord dat meer lijkt op een diktaat Het kommunistische blad Humanité: Het feit dat er een overeenkomst is bereikt is een positief punt. Het politburo zal later ’n meer gedetailleerd kommentaar geven. Het Westduitse blad Die Welt schrijft: De Sowjet Unie houdt Tsjechoslowakije in een centrale keten van satellietstaten in zijn ijzeren greep. Er is niets veran derd in dit feit sinds 1948. Bildzeitung, het grootste Westduitse dag blad: Nog niemand weet zeker wie ge wonnen heeft: de tanks van Moskou of gering - zoals die van vrijwel elk ander westers land - geheel machteloos. Het enige alternatief om in te grijpen zou oorlog betekenen. Een kans om - op langere termijn - iets voor de Tsjechen te doen is deze week in de Tweede Kamer aangestipt: de ekonomische blokkade. In derdaad bestudeert de regering de moge lijkheid om elk handelskontakt met de landen, welke betrokken zijn bij de inval te verbreken. Of dit in de praktijk reali seerbaar is hangt van veel faktoren af. In de eerste plaats de samenwerking met andere landen. Het zag er deze week nog niet naar uit dat de andere partners in de Nato bereid zouden zijn hun lukratieve kontrakten met het Oostblok op staande voet te verbreken. Bij de kabinetsvergadering eind vorige week is nog een falen van de Nato aan het licht gekomen. De inlichtingendienst van de Noord Atlantische Verdragsorga- nisatie heeft namelijk niet gewerkt. De Natolanden waren er stellig van over tuigd via de samenwerkende inlichtingen diensten op de hoogte te worden gesteld van massale troepenbewegingen achter ’t ijzeren gordijn. Dat is niet gebeurd. Tot grote ontsteltenis van de militaire auto riteiten en de regeringen. Ook de Neder landse regering hoorde het nieuws van de inval via luisteraars - in Nederland - naar de Praagse radio. nnin men ue nat inear strykt, hwat se de sturt heger stekt. Duitse valschermtroepen hebben de door een verraderskliek in gevangenschap gehouden Muscsolini bevrijd. Hij heeft de leiding weer op zich genomen. By de Fryske eksamens binne der ü.o. trochkommen W. P. Altena to Makkum, Tsj. de Jong to Boalsert en R. van der Weide te Itens. SCHIPHOL. Op de Amsterdamse luchthaven is de grootste vliegveld-tank- wagen ter wereld geïntroduceerdde kapaciteit van de oplegger is 80.000 liter. De grootste tankwagen op Schiphol had tot dusver een kapaciteit van 41.000 liter: de nieuwe wagen heeft bijna het dubbele aan vermogen. Deze week heeft het franse circus Rancy zijn grote viermasttent opgeslagen op het terrein van de oude veemarkt te Leeu warden. In een drie uur durende show wordt in een veelzijdig programma alles geboden waardoor een circus zo in trek blijft. Van een groot opgezet leeuwen nummer tot een keurig Lippizaner 12-tal van clowns, luchtakrobatiek en speciaal het clowneske stukje paardendressuur biedt het circus Randy de liefhebber van de circussfeer een avondje dat hun zeker wel genoegen zal doen. Na de pauze wordt een zogenaamd feest in Nepal opgevoerd, waarin een slangen dans en olifantendressuur met oosterse goochelkunst worden afgewisseld. In de slotshow wordt met speciaal lichteffekt wel een heel bijzondere sfeer geschapen, die het geheel een prettig slot geeft. Tot en met maandag a.s. blijft het circus, dat voor het eerst in Nederland optreedt, nog in Leeuwarden. Regering en Tweede Kamer hebben deze week in een speciale Kamervergadering hun verontwaardiging en verontrusting uitgesproken over de Russische inval in Tsjecho Slowakije. De bijzondere zitting werd voorafgegaan door twee minuten stilte, die door geheel Nederland werd gevolgd. Premier de Jong begon met een regeringsverklaring. Hjj kon weinig verrassende zaken naar voren brengen. De Nederlandse regering was op dat moment niet beter geïnformeerd dan de ge middelde krantenlezer. Toch heeft zo’n bijzondere Kamervergadering zin, ook al komen er dan geen sensationele beslissingen uit voort. Het zjjn ietwat plechtige demonstraties, die ervan getuigen, dat héél Nederland bijzonder geschokt is over de gebeurtenissen. Het Zuidslavische partijblad Borba zegt in sjjn kommentaar op het Moskouse akkoord: Alleen de tijd en de praktijk kunnen ons leren wat de waarde is van de overeenkomst tussen de Tsjechen en het Kremlin. Het Is een kompromis en als zodanig geen eeuwig leven beschoren. Bovendien is het geen akkoord tussen twee gelijken, aldus citeert het V.V. Een ander Zuidslavisch dagblad Vecemjc Novosti schreef dat het socialisme geen schaap zal rijn in de kooi van Stalin. Het socialisme kan niet ontwikkeld worden met een kopieermachine, aldus het blad. Foei ’t simmerseisoen ta? Der sil troch party sein: welné it wie sa sa, fiersten to folie rein; ’t like der fline jier in dripke better op, doe lei de simmer blier en strieljend oan 'e kop. Hitler: In militair opricht betekent het verdwijnen van Italië slechts weinig. Vrij van alle drukkende hindernissen zullen wij de strijd voortzetten. Ik zelf ben oneindig trots de Führer van dit volk te mogen zijn en ik ben de Here God dankbaar voor ieder uur, dat Hij mjj schenkt om door mijn arbeid de grootse strijd van onze geschiedenis tot een succesvolle strijd te kunnen doen worden. It deiljocht koartet de skimer wint hurd oan, ticht giet jouns *t oergerdyn, wy fiele allegear skoan: 't moaiste seisoen fan ’t jier rekket ringen üt 't siciht, foarby ’t ütgeansplerier, ’t wunk ropt elk ta syn plicht. Foei it simmerseizoen 6f? minder as it generael? Welné tradysje trou wol likemöch normael Dêrom de easken kin echt net al to heech steld. It wie üs wol nei ’t sin, hy kaem fier oer de helt. De leis ftm elke dei krekt sa’t men it opnimt, de iene is al bras mei in wankele sinnneglimp, de oare foetert al op in wolk as in mannehAn; 't komt nea sa’t elk it wol, ’t jildet yn dit forbAn, in tofreden aerd skept fleur en de omjowing kleur. Bols wards Nieuwsblad It hat in aerdige fynst west fan Geart Jonkman om it stik fan Carlo Goldini, dat hy oersette yn it Frysk, meiiens mar yn FryslAn to lokalisearjen. Sa waerden Italiaenske séhavens ynienen Hylpen en Hams. Woansdeitojoun wie dan de earste op- fiering fan „Heibel yn Hylpen” yn de bikende notaristün to Jorwert. Jonkman hat foar in treflike oersetting soarge. It wie woansdei goed waer. Soks hat altyd syn ütfaller. en juster like it pür min. De lju fan de Kultuerried Baer- deradiel sille hjoed wolris nei de loft sjen, hwant by goed waer wurdt it stik moamtojoun nochris opfierd. Greate dingen barre net sasear yn it stik. Lolle, de Hamzer fiskersfeint, set in mannlch Hylper fammen oan ta it iten fan koarstekoeke. Dat soe op him- sels gjin ramp wêze, mar de feinten fan de fammen wiene op sé en doe kaem fan praet al gau kwea praet. It waerd yndied kompleet heibel yn it Jorwerter Hylpen, mei in rjochtsaek en alles hwat der by heart. De rollen waerden oer it algemien goed nei foaren brocht. Dat ien en oar sa goed slagge, kaem ek mei fan de de cors fan Rijnhard Hesseling, Ijocht- effekten fan C. van Wieren en grime fan Schaaf en Smit. Der wiene noch al hwat jongere spylders ditkear. It wie wol to fornimmen, mar der siet wol jong talint ünder. Wy kinne Jorwert hjoed en moarn al- linne mar moai waer en in protte min- sken tawinskje. de ideeën van Dubcek. Maar zelfs als de tanks winnen - wat de meeste mensen vrezen - heeft het kommunisme een bij zonder zware nederlaag geleden in Praag De veertien miljoen Tsjechen en Slowa ken zijn nog nooit zo eensgezind geweest. De Moskouse tanks zullen blijven maar de Russen hebben voor altijd de harten van de Tsjechoslowaken verloren. Wij hebben grote bewondering voor de grootsheid van deze staat gevormd door twee volken de Tsjechen en Slowaken. Wanneer zullen wij die een volk zijn eindelijk weer één natie zijn? De regering heeft deze week in de Tweede Kamer weinig opheldering kun nen geven over de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije. De Nederlandse ver tegenwoordiger daar, de heer Jongejans, is onbereikbaar. Telefonisch of telegra fisch kontakt is onmogelijk. Het laatste kontakt met hem vond plaats via een t.v.-intervlew, waarin de heer Jongejans verklaarde: ik voel me best thuis in zo’n geisoleerde positie. Hij zei dit niet ten onrechte. Twee jaren geleden namelijk werd de heer Jongejans, destijds zaakge lastigde in Peking, gegijzeld door de Chinese kommunisten. Maandenlang werd hij vastgehouden in zijn huis. Hij kreeg geen uitreisvisum. De laatste be richten van hem uit Praag waren rustig. Hij vertelde geen moeilijkheden te hebben en de verraste Nederlandse toeristen in Praag te helpen aan vervoer naar huis. Nederland reageerde snel op de Tsjechi sche bezetting. Het Nederlandse kabinet kwam in spoedzitting bijeen. Voor de buitenwereld was dit meer een uiting van machteloosheid dan van politiek be leid. Inderdaad staat de Nederlandse re- Een wat merkwaardige rol in het geheel speelde de CPN, de Communistische Par tij Nederland. De CPN keurt de inval van de Russen en de enkele bondgenoten in Tsjecho Slowakije volledig af. Maar de CPN weigerde om mee te werken aan ’t eerbetoon van de twee minuten stilte. Wij willen niet meewerken aan een de monstratie van rechtse partijen, maar wij blijven de inval afkeuren, aldus een par- tijwoordvoerder. Daarmee - misschien ongewild - symboliserend, dat de CPN zich in een geisoleerde positie heeft ge manoeuvreerd. Wie niet voor mij is is tegen mij, is een door de communisten graag gehanteerde gezegde. De CPN weigert echter daaruit de konklusies te trekken. en Wymbritseradeel. Humphrey kandidaat van de democraten Vice-president Humphrey is benoemd tot democratisch presidentskandidaat. Naar mate het moment nadert waarop de con ventie haar stem uitbracht groeide zijn aanhang. Senator Edward Kennedy heeft nogmaals laten weten dat hij onder geen enkel be ding een kandidatuur zal aanvaarden. Daarmee was de stroming die Humphrey niet in staat achtte het tegen Nixon op te nemen en Kennedy naar voren schoof de wind uit de zeilen genomen. De gouverneurs van zes staten hebben hun delegatieleden vrijgelaten in hun keus. Humphrey had voor zijn benoeming 1312 stemmen nodig. Ook rivaal McCarthy heeft spoedig toegegeven dat hij versla gen is. In een interview met een plaat- selijke krant zei hij, dat Humphrey’s no minatie vast stond. Gouverneur Maddox van Georgia die zeer laat in de strijd kwam, heeft zich teruggetrokken. In een verklaring zei de gouverneur, die als een racist bekend staat, dat hij zich niet thuis voelt in een partij waar socialisten de boventoon voeren. De gouverneur had slechts weinig aan hang, ook onder de afgevaardigden van zuidelijke staten. De derde vergadering van de democra tische conventie ving woensdagavond aan. Nadat de gedelegeerden over de re- geringspolitiek In Vietnam hadden ge stemd kwam het voornaamste program mapunt: de keuze van een kandidaat voor het presidentschap. Het werd hoe langer hoe duidelijker dat de meerderheid de politiek van president Johnson t.a.v. Vietnam zou steunen. De meeste democraten zijn er in hun hart van overtuigd dat de democratische partij in november het veld zal moeten ruimen tegen republikeinen. üs hjoed to sizzen 1 <4flL- BRATISLAVA. Drie jonge inwoners van de Tsjechische stad Bratislava bezig met het verwijderen van een straatnaambordje, om op deze wjjze de bezetters bijv, het uitvoeren van arrestaties te bemoeilijken. H si

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1