onder Wat verstaat men CHU-LID BEPLEIT „NEUTRALE ZONE” J „Normale toestand” o maar Linkse groepen kunnen moeilijk eenheid vinden -i KI TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 u STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ijsstadion Thialf h>', 'f IR K v-, 107e JAARGANG VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 No. 69 Zware Russische druk op T sjecho-Slowakije blijft Humprey kandidaat Nieuw presidium Minimumloon Johnson waarschuwt Eenheid Een bedrijfsopname van v. d. Wals aardewerkfabriek te Makkuni Foto Boersma, Pingjum. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het akkoord, dat de Tsjeehpslowaakse leiders bij de geheime onderhandelingen in Moskou met de Russische machhebbers hebben weten te bereiken, heeft toch meer de schijn van een akkoord en het wezen van een Tsjechoslowaakse nederlaag. Het blijkt, dat alleen de ijzeren standvastigheid van president Svoboda de Russen ertoe heeft kunnen brengen ook de gearresteerde, progressieve, kommunistische leiders tot het gesprek toe te laten. Naar verluidt, was er zelfs het dreigement van zelfmoord van Svoboda voor nodig om Dubcek in het vliegtuig naar Praag te krijgen. De kern van het akkoord blijkt te zijn, dat de Russische en andere troepen het land zullen verlaten wanneer de toestand normaal is geworden. Wat men daaronder versta..1, is natuurlijk voor velerlei uitleg vatbaar. Maar men mag wel aannemen, dat dat betekent, dat de vrijzinnige kommunisten alleen aan het bewind zullen worden gelaten indien zij een orthodoxe, Moskou welgezinde politiek uitvoeren, dwz. de uitingen van een afwijkende mening beknotten en in de partij zelf de diskussies zoveel mogeljjk kappen. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 krijgen. Daarvoor hebben zij Dubcek en de zijnen voorlopig nog nodig. Maar de vrijheid wordt voortdurend meer inge krompen. Cernik, de minister-president, heeft op zijn departement zelfs de raad gegeven maar de vlucht te nemen. De Russische Prawda heeft al openlijk aangedrongen op de liquidatie van een 40.000 intellektuelen en kontrarevolutio- nairen, vermoedelijk in de hoop, dat drei gen met terreur, al uitwerking genoeg heeft. Dubcek heeft in zijn rede in het centrale komité toegegeven, dat zijn politiek on voldoende rekening heeft gehouden met de internationale situatie en de strate gische belangen van de Sowjetunie, die de interne ontwikkeling in Tsjecho Slo wakije beperken. Hiermee geeft hij toch wel duidelijk aan, dat er behalve de vei ligheidsoverwegingen van de Sowjetunie toch wel degelijk kwesties van interne ontwikkeling tot het ingrijpen aanleiding hebben gegeven. Tegen het einde van de vorige week deden geruchten de ronde, dat troepen- koncentraties bij de grenzen van Roe menië deden vermoeden, dat Roemenië ’t volgende slachtoffer van de Russische gelijkschakelingsdrift zou zijn. Dat was voor president Johnson aanlei ding om in een rede in San Antonio te vermelden, dat er geruchten waren, dat de inval in Tsjecho-Slowakije zou worden gevolgd door een andere, elders in oost- Europa. Toch was het minder naar aan leiding van deze geruchten, dat hij een waarschuwing tot de Sowjetunie richtte, om de honden van de oorlog niet los te laten. Als geen ander weet Johnson, dat Amerika Roemenië niet te hulp kan ko men, zomin als het Tsjecho-Slowakije te hulp kon komen zonder een grootscheep se oorlog te ontketenen. politie van Chicago op een al te hard handige wijze is opgetreden tegen vreed zame demonstranten buiten. Dat waren over het algemeen demonstranten voor McCarthy, die minder stemmen verwierf dan was verwacht. Het gevolg is, dat de vooruitstrevenden in Amerika nog heel diep zullen moeten nadenken of zij wel op Humphrey zullen kunnen stemmen. Velen van hen zullen vermoedelijk thuis blijven, waardoor zij de kansen van Nixon vergroten. Humphrey heeft als kandidaat voor het vice-presidentschap aangewezen Muskie, een senator van Maine, een gematigd man, die zich privé heeft uitgesproken voor een stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Overigens hebben de tegenstanders van de Vietna mese politiek van Johnson op geen en kele wijze invloed kunnen uitoefenen op het verkiezingsprogramma van de partij, een hoop die bij velen geleefd had. Het gaat nog altijd erg moeizaam met ’t streven naar eenheid tussen de ietwat links georiënteerde groeperingen. Waar bij men dit „links” rustig met een kor reltje zout mag nemen, omdat zo lang zamerhand niemand meer weet wat men daarmee precies bedoelt. Volgende week vergadert D’66 om te beslissen over het De nieuwe regeling voor het minimum loon minstens 135 gulden per week voor werknemers) zal geen terugwerkende kracht hebben tot januari 1968. Minister Rooi vink (sociale zaken) heeft dit mee gedeeld aan de Tweede Kamer. De nieu we wet zal pas ingaan op het moment, waarop het wetsvoorstel door de beide Kamers is aangenomen en in het staats blad is gepubliceerd. Dit betekent, dat het nieuwe minimumloon pas eind van dit jaar zal ingaan. Minister Roolvink komt hiermee tegemoet aan de wens van een aantal bedrijfstakken (die door de invoe ring van het minimumloon hun kosten danig zien stijgen) en een minderheid van de Tweede Kamer, die om dit uitstel had gevraagd. voorstel van de Radikalen om samen naar een nieuwe koncentratie te zoeken. De Politieke Partij Radikalen heeft dit besluit begin deze week iets gemak kelijker gemaakt door D’66 in een brief te berichten, dat het ook naar het inzicht van de PPR niet mag inhouden, dat de nieuwe koncentratie van partijen een socialistisch stempel krijgt. Deze vrees bij D’66 is niet helemaal ten onrechte. De Partij van de Arbeid is niet alleen de oudste, maar ook de grootste van de partijen, die nu voorzichtig naar samen werking streven. De PPR schrijft nu aan D’66, dat „niemand gedwongen mag wor den het jasje van de ander aan te trek ken”. De demokraten, onder wie velen zijn te vinden, die een broertje dood heb ben aan de socialisten, zullen deze brief met veel genoegen hebben gelezen. Er bestond bij D’66 nog altijd de vage ge dachte, dat de Radikalen - in feite niets meer of minder dan de oude linkervleugel van de KVP - wel heel erg veel belang zouden hechten aan een overname van de oude, soms zelfs ouderwetse, begrippen van het socialisme. Dat misverstand is nu opgeheven. Zelfs zo direkt, dat de socialistische voorman den Uyl ogenblik kelijk vertelde, dat de openhartige toon van de PPR-brief de socialisten zou prik kelen tot het onderdrukken van de nei ging om hun beginselen voorzichtig te formuleren. Hij bedoelde hiermee kenne lijk, dat de Partij van de Arbeid er weinig voor voelt om de oude partijleden, die nog sterk zijn gehecht aan oude partij- symbolen, te sparen. De nieuwe doelstel lingen van de PvdA zullen wat voorzich tiger worden geformuleerd. Om de D’66 geit en de PPR-kool te sparen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bol sward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) ook de Tsjechen zelf direkt zullen in stemmen wanneer het westen zo’n plan op tafel legt. De meeste tegenstand ver wacht hij van Oost Duitsland. De Oost- duitse leider Ulbricht zal weinig voelen voor zo’n gedemilitariseerde strook om dat hij dan te veel vluchtelingen zal vre zen. De grens tussen Oost en West Duits land is hermetisch afgesloten door de troepen van Oost Duitsland en Rusland; niet om een westerse inval tegen te gaan, maar om een te grote vlucht van Oost- Duitsers naar het westen te voorkomen. Wanneer aan de grenzen van Tsjecho- Slowakije een vrije zone wordt ingesteld zal Oost Duitsland moeten volgen. Daar voor zal bij Ulbricht geen begrip zijn te wekken. De ontvangst van het voorstel van de Chr. Hist, afgevaardigde is in Den Haag niet slecht geweest. Het is vrijwel zeker, dat de Nederlandse regering deze sug gestie zal doorgeven aan de permanente raad van de Nato, die sinds de inval van de Russen in Tsjecho-Slowakije, regel matig bijeen komt. Min of meer politieke traditie is, dat dit soort ideeën eerst binnenskamers wordt besproken. De heer Bos is daaraan met opzet voorbij gegaan. Niet ten onrechte. Als ik het eerst had voorgelegd aan de betrokken ministers of ambtenaren dan had ik de neiging kunnen verwachten de wenkbrauwen te fronsen. Het leek me beter om het voor stel maar direkt in het openbaar ter dis- kussie te stellen. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Johnson beseft ook, dat deze beide landen behoren tot het Russische invloedsgebied. Johnsons waarschuwing was vooral ge richt tegen het feit, dat er een zekere verschuiving in de machtsverhoudingen, in de militaire machtsverhoudingen is ontstaan. Er liggen nu Russische eenhe den aan de Tsjechisch-Westduitse grens in het Bohemerwoud en hierdoor acht Johnson een verandering in de status quo aangebracht. Het is mogelijk, dat hij hiermee Rusland wil waarschuwen, dat er een versterking van de Navo-troepen aan dezelfde grens is te verwachten, zonder dat die troepen bedoeld zijn als een bedreiging van de Russische positie. Dobrinin, de Russische ambassadeur, is ijlings naar minister Rusk gegaan, ver moedelijk om hem te vertellen, dat er geen sprake van een aanval op Roemenië is en dat de troepen bestemd zijn voor doorvoer naar Tsjecho-Slowakije. De buitenlandse deskundige van de Christelijk Historische Unie, de heer C. A. Bos wil de Nederlandse regering er toe bewegen te pleiten voor een neutrale zone tussen West Duitsland en Tsjecho Slowakije. Hij heeft dit te kennen gegeven via de wat ongebruikelijke vorm van schriftelijke vragen aan de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Mijn voorstel bedoelt vooral de spanning aan de grenzen tussen het Nato- en het Warschauw-pact te verminderen, aldus mr. Bos. Hij heeft over zijn voorstel geen kontakt opgenomen met de andere regeringspartijen. De oorzaak is het tijdsgebrek. Hij zag geen kans om op korte termijn een raad te organiseren met de andere frakties in de Tweede Kamer. Niet iedereen zal in zijn oude positie van de bevolking in Tsjecho-Slowakije te kunnen terugkeren,. Sik, de ekonoom, wiens plannen voor grotere vrijheid de stoot tot de liberalisatie en de huidige ontwikkeling hebben gegeven, zal niet in een leidende funktie terugkeren. Het is zelfs de vraag, of hij naar zijn land zal terugkeren. Hetzelfde is het geval met de minister van buitenlandse zaken, Hajek, die in de Veiligheidsraad al te on vriendelijk tegen Rusland is opgetreden. Zijn idee voor een neutrale zone is toch niet als een verrassing gekomen. Op het ministerie van buitenlandse zaken is hier aan al eerder gedacht. Voor zo’n buffer zone voelt men echter op dit momen niet zoveel. Het idee zou het grensverkeer tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije aanzienlijk bemoeilijken. Daarvoor voelt men erg weinig. Juist nu op dit moment het verkeer tussen West Duitsland en Tsjecho-Slowakije weer op gang komt, heeft het westen geen enkele behoefte aan ’n verzwaring van deze uitwisseling. Mr. Bos denkt echter vooral aan een militaire vrijmaking van het grensgebied Hij vraagt minister Luns of het niet mo gelijk is om aan weerszoden van de grens een strook van tien kilometer vrij te ma ken van elk militair en semi-militair op treden. De Nato-landen zouden dit plan volgens hem formeel moeten voorstellen aan de landen van het Warschau-pact. De kontrole zou moeten worden uitgevoerd door neutrale waarnemers, bijv, via de Ver. Naties. Mr. Bos verwacht, dat de Roemenen, de Polen en waarschijnlijk Boos waren de Russen ook over het nieu we partijpresidium. dat de week tevoren op het geheime partijkongres was geko zen, een presidium, waarin uitsluitend vrijzinnigen waren gekozen. Dubcek heeft daarop een nieuw presidium moe ten samenstellen, maar ook hierin heb ben de vooruitstrevenden de voornaam ste posities in handen. Zelfs zijn de or thodoxen, die op het bijzondere kongres gewipt waren, niet teruggekomen. Kol der niet, Svetska niet en Rigo niet. Men gist naar de beweegredenen van de Rus sen om deze figuren niet te hebben door gedrukt. Men kan veronderstellen, dat zij toch hebben aangevoeld, dat deze figu ren, die niet in staat waren een tegen regering in Praag te vormen, ook niet geschikt zouden zijn om de medewerking LA^k'.' Beide kernploegen, dames en heren, zul len van 9 t.m. 23 december a.s. in Hee- renveen een trainingskamp inrichten. In deze periode zijn een vijftal selektie- wedstrijden gepland ten behoeve van de in 1969 volgende nationale en internatio nale wedstrijden, en wel op 10, 13, 17, 20 en 23 december. Wat de eerste vier data betreft zullen de selektiewedstrijden waarschijnlijk ’s morgens worden verre den. De 23e december staat de baan de gehele dag ter beschikking van de KNSB voor nationale jeugdwedstrijden 12 t.m. 14 jaar, eventueel gekombineerd met aantrekkelijke senioresselektiewedstrij- den. Men zal zich herinneren, dat de jeugd vorig jaar op 27 december hier haar eer ste nationale wedstrijd beleefde. Hoewel in de kerstvakantie het organiseren van wedstrijden financieel niet aantrekkelijk is, heeft het laaiend enthousiasme van de jeugd, die hiermede een jaarlijks weer kerend trainingsdoel heeft, de organisa toren doen zwichten en doen besluiten er een traditie van te maken. Tenslotte zullen op 11 en 12 januari ’69 de nationale kampioenschappen lange baan dames en heren op deze baan wor den verreden. Op de Democratische konventie in Chi cago heeft vice-president Humphrey bij de eerste stemming de nominatie voor de presidentiële kandidatuur gewonnen. Hierdoor zal hij op 5 november de strijd aanbinden met de Republikeinse kandi daat Nixon, die voor het eerst volgens de meningspeilingen een goede kans maakt de volgende president van de Ver. Staten te worden. Wanneer dat zo is, dan heeft hij dat minder aan zijn eigen populariteit te danken dan aan de ver deeldheid, waarin de Democratische par tij zich bevindt en aan het al te duide lijke manipuleren van de partijbazen om hun man, Humphrey, naar voren te schuiven. Aanhang van andere kandida ten werd zoveel mogelijk uit de zaal weggewerkt en bovendien heeft het een bijzonder slechte indruk gemaakt, dat de ......w.;/...-,,. .'x/.rfj De aardbeving in Perzië. Een huilende inwoonster van het dorpje Kukhk bij de lijken van haar vele familieleden die by de aardbeving om het leven kwamen. Herfst-wintermode 1968-’69 van Dick Holthaus. Links: Annemarie draagt hier de kreatie „Amsterdam”, ’n grijze Canadienne met pantalon en casaque. Midden: Tanja met het model „Sep tember”, een bruin geruite double-face mantel met bijpassende japon. Hoed: leren bonet. Bruine laarzen. Rechts: Annemarie met *t model „Riverhouse” een beige Canadienne met capuchon. Laarzen: De Lange.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1