De afbraak de kapelpost Gahe Sluw van te Bolsward in 1868 I""- I •i K Fan de Martinytoer Wegwedstrijd Sneek-Bolsward p-* w 107e JAARGANG No. 70 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 17 ymbritseradeel. Hwat haf Martinikerk - de twee >s r. s Ja»- (Zie vervolg pag. 2) j Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Naast het geringe aantal leerlingen der latijnse school - tussen de 10 en 20 is het nu - steekt het aantal leerlingen der nederduitse school scherp af: gemiddeld 200 leerlingen. Uit de verslagen over de toestand der gemeente uit de jaren 1850-1860 lezen we, dat in de voorin, kapelle onderwijs gegeven werd aan jongens en meisjes uit de gegoede stand; in 1854 zijn er 16 jongens en 6 meisjes die hier het onder richt volgen. In 1856 wordt ten aanzien van het ge bouw opgemerkt, dat de lokalen vol doende en doelmatig zijn ingericht, maar dat het gebouw als geheel te wensen overlaat. Er wordt aan vervanging en afbraak gedacht. Als de toenmalige pastoor der r.k. pa rochie, p. H. W. Ranshuijsen dit ver neemt, schrjjft hij een brief aan het ge meentebestuur en wijst op het historisch belang van deze kapel; het gemeentebe stuur antwoordt, dat het vooralsnog niet in het voornemen ligt de kapel af te breken. Pastoor Ranshuijsen bleef tot juli 1861 te Bolsward. Van afbraak kon ook om andere reden geen sprake zijn. Uit de „Legger van on- derhoudspligtigen van voorwerpen van onderhoud binnen de gemeente Bolsward van 1861” (eerder opgemaakt in de jaren 1835, 1844 en 1855) blijkt nl. niet alleen, dat er een onderhoudsplicht is, maar bo vendien wordt daarin aangegeven, waar op deze plicht is gegrond. We lezen daarin over de wijze, waarop het onderhoud plaats vindt van de stenen pijp op de Kerkstraat, waarop gebouwd is de kapel der Mirakelen, Kapellepost genaamd, het volgende: Op dit voorwerp wordt een bestendig toezigt uitgeoefend door de daartoe aangestelde gecommitteerden uit de Contribuabelen, die hetzelve op hun gezag, wanneer het noodig is, laten herstellen en de onkosten over de con tribuerende perceelen op de wijze, hier nevens aangeduid, omslaan, tenzij in geval eene buitengewone herstelling noodzakelijk is, als wanneer de geza- mentlijke onderhoudspligtigen daarover deliberen. En wat betreft de akten en contracten, waarop de verplichting tot onderhoud is gegrond: De verpligting tot onderhoud op de wijze als in dezen legger voorkomt, is gegrond op de sinds jaren (meer dan 30) gebruikelijke omslag, ofschoon daarmede niet geheel overeenstemmen de zijn de oude kohieren van onder houd van 1562 en 1756. Er waren 477 contribuerende percelen, sommigen voor meerdere percelen. Het is natuurlijk ondoenlijk hier alle namen te noemen van de contribuerenden, maar tal van namen hebben nog een bekende klank en vertegenwoordigen ieder voor zich een stuk Bolswarder familiehistorie; naast de gemeente Bolsward zien we als „aandeelhouders” de gemeente Wonsera- deel, het stadsarmenhuis, de r.c. arm- voogdij, de hervormde diaconie, de chr. afgescheidene gemeente, de doopsgez. Pas op jierren kommen krije de bern each foar it geduld fan har alden Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uïtg. A. J. OSTNGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) TAKOMSTPLANNEN Der is fan de aksje foar it Noarden ien konkreet ding oerbleaun, dat yn regea- ringskringen de wyn yn it seil hie. In ding, dat foar üs hjir yn Fryslan net fuort in eigen klank krije sil, hwant sa op it each giet it hjir om it meast öf- gelegen hoekje yn it Noardeasten fan de provinsje Grins. Yn dat uterste puntsje hwert momenteel mar in lyts keppeltsje minsken wenje, leit it doarpke: Oude Schip. En tsien minuten noardliker de sédyk en der efter it Waed. De wide Stilte fan lannen, sédyk en de skiere slykflakten fan it Waed sille, as de plan nen ta realiteit komme op amerikaenske „Om Gysbert Japiks hinne”, dat Gysbert Japicx latijn en frans kende; het staat dan ook wel vast, dat hij in Bolsward de latijnse school heeft bezocht. Hij leefde van 1603-1666 en was later onder wijzer te Bolsward. Over de toestand van het gebouw in de 17e eeuw vernemen we niet veel, zodat mag worden aangenomen, dat deze rede lijk was. Er werd permanent, jaar in jaar uit, les gegeven in die tijd. In de 18e eeuw is het dak aan vernieu wing toe; de leien, liggende op de Capelle ofte schoole te Bolsward, worden in mei 1768 publiek verkocht, zo lezen we bij dr. Wumkes, Stads- en Dorpskroniek, dl. I. Het aantal leerlingen liep achteruit; in 1786 wordt de school alleen nog maar door een rector bediend op een jaarljjks inkomen van 500 Caroli guldens; eerder was er ook een conrector (assistent). In 1841 dient de voormalige kapel nog slechts gedeeltelijk tot latijnse school, maar tevens waren daarin gevestigd een stads-nederduitse en een franse school. Boven de ingang prijkte een fraai latijns opschrift: Haec Sophiae Sedes, hic Alma Miner va tenellis, Castalias propinat aquas Heliconis alumnis. d.i. Hier is de zetel der Wijsheid, hier dient de welgezinde Minerva hare te dere gunstelingen de Castalische wa teren der Helicon toe. Nu één dezer dagen een einde is gekomen aan de desolate toestand bij de Kapelpost dat de daarbij gelegen bij de geschiedenis van te Bolsward, en het dit jaar juist 100 jaar geleden is, „Kapelle” werd afgebroken, is er een gerede aanleiding deze „afbraak” een ogenblik stil te staan. Lopende van het stadhuis door de Kerkstraat naar de grootste bezienwaardigheden van onze stad - passeert men halverwege een bruggetje, dat de naam draagt van de Kapelpost. Uit de oudste plattegronden van Bolsward, welke dateren uit het midden van de 16e eeuw (van Deventer) en het begin van de 17e eeuw (Blau), is de ligging van een kapel „over het water”, met de ingang op de post, op die plaats duidelijk zichtbaar. Ofschoon de oorsprong van een kapel op die plaats mogelijk reeds in het begin van de 14e eeuw kan worden gesteld, mag toch worden aangenomen dat de ste nen kapel, zoals die op de oude kaarten voorkomt, is gebouwd na de grote brand in 1475, in de tijd dus, dat geleidelijk aan de houten bruggetjes door stenen posten werden vervangen. Het was een ruime kapel, die bijna zo’n 200 mensen tegelijk kon bevatten; in de bloeitijd van de kapel - de eerste helft van de 16e eeuw - toen ze bekend was als de „kapel der Mirakelen”, werd ze jaarlijks door duizenden bezocht. Na de omwenteling in de jaren 1572 en 1580 geraakte de kapel, geplunderd als hij was en van haar inboedel beroofd, in verval. In 1597 werd door de magistraat van Bolsward besloten en aan de raadslieden opgedragen, dat zij zo spoedig mogelijk de kapelle dienden te repareren en ge reed te maken voor de avondpredikatie. Deze bestemming heeft de kapel echter niet lang behouden. Al spoedig werd zij ingericht tot latijnse school. Vermoedelijk is dit reeds gebeurd in 1623, toen de Min- derbroederskerk (Broerekerk) weer als kerkgebouw in gebruik is genomen. Langer dan twee eeuwen is ze sedertdien als schoolgebouw gebruikt. De gegevens over die lange tijd zijn schaars; toch zijn er wel enkele feiten overgeleverd. Ds. J. J. Kalma vertelt ons in zijn boek Zondag 15 sept. a.s. wordt voor de 2e maal de 20 km lange wegwedstrijd hard lopen Sneek-Bolsward v.v. georganiseerd door de Sneker atletiekver. Horror. Evenals de vorige loop, verwacht men ook nu weer een grote publieke belang stelling voor dit zware nummer der at letiek. Er wordt precies om half twee in Sneek gestart, zodat de eerste lopers om streeks 2 uur bij het keerpunt stadhuis kunnen arriveren om dan weer dezelfde weg via Nijland, Ysbrechtum naar Sneek terug te lopen en in de Worp Tjaarda- straat te finishen omstreeks 14.33 uur. Als favoriet start de Nederland kam pioen op de 10, 20 en 25 km en marathon Aad Steylen uit Zutphen.Steylen, 33 jaar vertrekt 18 sept. naar Mexico om deel te nemen aan de Olympische Spelen en wel op de marathon (42 km 195 m.) te vens zullen starten Wim Hol uit Slie- drecht, Harm Hendriks en praktisch de gehele Nederlandse top. Als Friese deel nemers staan nu ingeschreven Cees Cle ment Sneek ex-Nederlands kampioen, Fries marathonkampioen Karei Visser Sneek, Bennie de Vries Workum, Theo Elzlnga Sneek, Fokke Gerritsma voor heen Bolsward nu Sneek, Jan Boekema Sneek. Geert Abbringh Drachten en Tj. Feenstra Workum. lijke afbraak dient binnen 4 weken vol tooid te zijn, op straffe van f 5.- boete voor elke dag, dat langer wordt gewerkt. De betaling zal geschieden binnen 8 da gen na de toewijzing, in één termijn of binnen drie maanden „onder voldoende borgstelling”. De kosten van de ver koping (f 30.-) komen voor rekening van de koper. De verkoop zelf vindt plaats bij inschrij ving en opbod. Hoogste bieder blijkt Fokke Hamburg, timmerman te Bols ward voor f 555.- Maar dit bod wordt verhoogd door Jacob Bartholomeus Duif, aannemer van publieke werken, wonende te Hindeloopen met f 20.-. Dit lokt een wederbod uit, maar uiteindelijk krijgt de man uit Hindeloopen de gunning voor f 719.-. De gestelde termijn van afbraak blijkt te kort te zijn. Op 25 maart 1868 ver schijnt de heer Duif uit Hindeloopen per soonlijk bij het college van burgemeester en wethouders en verzoekt om verlen ging van de termijn van opruiming van het puin der kapelle. Het verzoek wordt afgewezen. Maar de feiten zijn sterker dan de ijver van de uitvoerder en het college gedoogd hem nog een week uit stel. Intussen vindt op 18 april 1868 de aan besteding plaats van het wegbreken van de stenen boog (de Kapellepost), het leg gen van een dam aan weerszijden in het vaarwater aldaar en het droogmaken van de vaart daartussen. Dit lijkt een eenvoudig karwei en Rinke Fokkes Feenstra - we ontmoetten zijn naam al eerder - blijkt de laagste in schrijver. Voor f 150 neemt hij dat kar wei aan. Maar als men de voorwaarden nader beziet, is het zo eenvoudig niet. Onmiddellijk na de aanbesteding zal over de vaart vanaf de Broerestraat tot Ner- gensbuurt (thans Klein Hengstepad, ach ter het postkantoor) een solied hulp- brugje worden gelegd, hetwelk ‘s avonds en 's nachts moet worden verlicht door een goed licht gevende lantaarn. De boog of post en verdere muurresten moeten op de meest voorzichtige wijze worden afgebroken tot 20 duim beneden peil. Het muurwerk in de vaart, de dwarsmuren der kapel dus, moeten ge heel worden uitgegraven of afgekapt. De andere fundamenten, voor zover binnen 60 duim grenzende aan de bestaande wallen, worden tot een diepte van maxi maal 40 duim verwijderd. Zodra de werkzaamheden het toelaten, zal over het drooggemaakte gedeelte in de richting van het midden van de Kerk straat een soliede houten hulpbrug wor den gelegd, ter breedte van minstens 1 el welke ’s avonds en ’s nachts verlicht moet zijn als boven omschreven. Dadelijk na de aanbesteding kan een be gin met de werkzaamheden worden ge maakt. De steen, die door de afbraak vrijkomt, zal zo spoedig mogeljjk moe ten worden vervoerd, schoongemaakt en opgestapeld. Drie weken na de aanbesteding en gun ning van het werk zal de aannemer alles moeten hebben uitgevoerd, op een boete van f 3.- voor elke dag nawerkens of te late oplevering. Ook deze termijn bleek te kort en een verzoek om verlenging met 14 dagen wordt ten dele toegestaan. In hun ver- üs hjoed to slzzen 1 JSr Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en wize foroarje. Hwant hjir hawwe de deskundigen in nije haven tocht, dy’t de namme drage sil fan de lems, de brede ütgong fan de rivier, dy’t fan Dütsklan üt hjir de wei nei de sé fynt. Op it earste gesicht soe men tinke, dat de wei west hie de bisteande haven fan Delfsyl to forgreatsjen en to moderni- searen. Ommers, de soda en alumini- umyndustry hat der syn sit krige en der is in fikse groei fan bisibbe yndus- tryen üntstien. Mar Delfsyl, dat 20 km südliker leit hat in maksimale djip- gong fan 8.5 meter en kin dêrom skip pen fan mear as 10.000 tün net bitsjin- je. It skynt greate biswieren to hawwen, it soal fan dizze havenyngong bilang- ryk djipper to meitsjen, omt de slyk- foarming dêrfoar üngunstich is. Dêrom geane de plannen nou üt nei in nije haven, dy’t folie tichter by de sé to lizzen en gunstiger leit foar it tichtslykjen. Men wol hjir in djipgong birikke fan 11 meter, hwertroch skip pen oant 40.000 tün hjir komme kinne. Yn de moderne skipfeart, dêr’t men hyltyd wurket mei greatere tonnaezjes is dat jit net in heech sifer, al is it bi- ek net in heech sifer, al is it bilanOeL langryk heger as yn Delfsyl. Mar it is ek net it doel in gelykweardich kon- kurrint foar Rotterdam yn it libben to roppen, mar in haven to meitsjen, dy’t great genóch is foar bipaelde yndus- tryen. Men tinkt dêrby op it foarste plak oan de saneamde petrochemyske yndustry, hwerby üt swiere oalje troch it saneamde kreakjen allerhanne pro- dukten makke wurde. Troch dizze yn dustry to plannen yn in gebiet, dêr’t gjin greate stêdden lizze mar wol rom gemeente, het St. Anthony gasthuis, de stadsbeneficialen van Bolsward, de r.c. gemeente en het Weeshuis. En dan o.a. de namen van Jan Rinkes Vos, Corn, de Groot, H. J. Lycklama Nijeholt, Simme Douwes v. d. Werf, Simon Deinum, Gerrit Gabes Reinsma, Sible Feddriks Hiemstra, Joh. Haitsma Mulier, Jacob Brandsma, Chr. Ant. Stockmann, Joh. P. Regnerij, Jan •Nieuwenhuis, Jan Jakles, Herman J. Banning, Reinder v. d. Meulen, wed. Yske de Blaauw, Sipke Hanenburg, Jan Sij- bolts Adema, Romke Dirks v. d. Werf, Th. Albada Jelgersma, Sjoerd Corn, de Way, Corn. T. Stienstra, erven Jacob Jans Piso, Rinke Fokkes Feenstra, Hen drik Lieuwes Andela, Petrus Stallinga, Geertrui v. d. Velde, mr. Boele Jac. de Kolk, Jan Hielkes Faber, Esge Taco Kui per, Keimpe Boersma, Meindert Pieters Bangma, Douwe Tjeerds v. d. Veer, Jac. de la Lande Cremer, Sijbren Wytses de Boer, Bernard M. Eerdmans, Dirk Mat- thijs Eerdmans, Willem Uilkes de Jong, Oepke Hantjes Oppenhuizen, Minne Roorda, Douwe Fred. Wouters, Gerrit H. v. d. Werf, Jacobus Joh. Knorr, Ysbrand C. de Haas, Jan Meinderts Vellinga, Sy- bren P. Djjkstra, Sj. Brounius Oeberius, Hessel Joh. Lammertsma, Hylke Keil man, Oeds P. Bangma, Pieter Peereboom erven Schuurmans, Joh. Binkes, Joh. Klazes Kramer, Klaas Douwes Faber, Barend Harmens de Wit. Feit is, dat de eerder genoemde pastoor Ranshuijsen zich op deze onderhouds plicht beriep. Maar door het feit, dat de stenen pijpen slechts bij grote tussenpozen een goede onderhoudsbeurt behoefden en er elk jaar tal van huizen van bewoners of eige naar veranderden, kwam er in de prak tijk van werkelijk gedegen onderhoud niet veel terecht. Wel is waar hielden de „postboeken” nauwgezet de lijsten van contribuanten bij, maar, nadat in 1856 reeds een schei ding van de geestelijke goederen binnen Bolsward had plaats gehad tussen de kerkvoogdij en de stad, waarbij aan de gemeente Bolsward o.m. wordt toebe deeld de zgn. „Kapel, thans schoolge bouw, staande aan de Kerkstraat”, werd in 1866 de gemeente eigenaar van de verschillende posten in de stad en nam de onderhoudslasten over. koelwetter biskikber is en relatyf goed- keape groun, hopet men dizze yndus- tryen, anneks de metaelyndustry, oan to lüken. Boppedat hat men de eagen rjuchte op in takomstige greate nije elektrisiteitssintrale, omt de bisteande sintrale yn de stêd Grins dér gjin for- greating fan bilang mear talit. Hja sit- te der krekt as yn Fryslan fêst mei it koelwetter. Dizze nije sintrale, hwerfan it oannimlik is, dat it in atoomsintrale wurde sil, wol men in kapasiteit jaen fan 4 5000 Megawatt. Algemien tinkt men, dat ,yn de kommende jierren it elektrisiteitsforbrük tige tanimme sil en de bitüfte Grinzer planne-makkers heakje oan by de miening fan Ameari- kaenske deskundigen, dy’t fan miening binne, dat de takomst allinnich mar bi- stemd ig foar greate sintrales. In tige ambitieus plan, mar dat nei de regearingsnota in ein tichter by komd is. Mei de tarieding sille jit twa jier hinne gean, mar yn 1970 tinkt men bi- gjinne to kinnen. Büten de biteande sé dyk sille 600 ha waedgroun ynpoldere wurde en yn dy nije-ynpoldere groun wurdt in haven makke. Mei de groun üt dizze 11 meter djippe kolk wurdt dan de omringende groun ophege, sadat in flakte üntstiet, dy’t boppe it wetter- peil ütkomt. Yn dy flakte moatte dan de fabriken komme. De earste fase fan 600 ha sil nei de plannen dan folge wur de troch op en nij 9 km sédyk om in stik oangrinzend Waed to lizzen, hwer troch wer 900 ha biskikber komt. Is dat folboud, dan wol men de bisteande Em- mapolder fan 600 ha dêrby lüke en sille de boeren dêr in oar hinnekom- men sykje moatte. Mar dan is it wol verbeteren, breken. Het voorstel komt zó abrupt, dat men niet dadelijk wil beslissen. Besloten wordt dit onderwerp in een volgende ver gadering in behandeling te nemen. In de vergadering van 15 februari 1868 komt de kwestie opnieuw aan de orde en nu blijkt, dat de vergadering eenparig van gevoelen is, dat wegruiming (af braak) het meest wenselijk is. Niemand van de ruim 400 contribuanten, noch van de raadsleden laat een protest horen. Blijkbaar was de toestand van de kapel dus dermate bouwvallig geworden, dat niemand meer heil zag in een andere oplossing, waarbij natuurlijk ook de fi nanciële kant van de zaak een belang rijke rol speelde. In de notulen van 26 februari ’68 lezen we van voorbereidende maatregelen tot ontruiming van de kapel. Op 4 maart 1868 wbrdt door burgemees ter en wethouders aan de orde gesteld de publieke verkoop op afbraak van het schoolgebouw „de Kapelle” genaamd, staande aan de Kerkstraat binnen Bols ward en zulks op ’n aantal voorwaarden. Als we deze voorwaarden lezen, krijgt men een goed idee, hoe het allemaal in zijn werk is gegaan. Men kan de hele afbraak op de voet volgen. Het terrein zal moeten worden afgeschut en ’s avonds en ’s nachts dienen te zijn verlicht met lantaarns; het gebouw zal geheel moeten worden weggebroken met de nodige voorzichtigheid: steen voor steen, balk voor balk, doch niet lager dan de bovenkant der daarlangs lopende straten, terwijl het gehele wulf (gewelf) moet blijven bestaan. Al de afgebroken materialen zullen on middellijk moeten worden vervoerd naar een nader aan te wijzen aan de stads gracht gelegen opslagplaats. Eventueel gevonden munten moeten aan de verkopers (’t gemeentebestuur) wor den ter hand gesteld. Van muntvondsten blijkt echter in de daarop volgende maanden niets, wat - voor een kapel - wel enigszins bevreemdt De koper kan met het afgebroken ma teriaal doen wat hij wil, maar binnen drie maanden r-->et alles weg zijn. De eigen- Dit betekende in feite het einde van de kapel; met deze overname werd het lot van de kapel bezegeld. We zien het aankomen, als in de versla gen van 1861 en ’62 wordt gezegt: De Franse school, zo al voldoende ge acht, komt bij de anderen ver ten achter. in 1863 lezen wij: De Franse school voor jongens - de meisjes hadden in 1861 elders onder dak gevonden - is nog steeds in de tris- te Kapelle, die wij (d.i. het gemeente bestuur) hopen, dat te eniger tijd we gens bouwvalligheid voor alle verdere dienst ongeschikt mag worden ver klaard. Het is bekend, dat een en ander Uwe (d.i. de raad der gemeente) aan dacht niet ontgaat. Het was dus toen al een triest geval. En in 1864 heet het: De franse jongensschool wordt nog altijd in de „Oude Kapel” gehouden en tegenover al de andere scholen zoude deze school wel enige aanspraak heb ben op verbetering, waartoe thans ene zeer goede gelegenheid bestaat in het ruime lokaal dat overgebleven is van de vroegere Armenschool, waarop wij de vrijheid nemen Uwe aandacht te Vestigen. Men ziet, het wordt zeer zachtjes uitge drukt. Eind 1865 wordt het lokaal in de Oude Kapel ontruimd en de jongens gaan naar het lokaal van de Armenschool. In 1866 staat de kapelle dus leeg en in ’67 blijft dat zo. We vernemen niets, totdat in de vergadering van 28 januari 1868 door de heer T. v. d. Weij de aan dacht wordt gevestigd op het gebouw, de kapelle genaamd en met het oog op de bouwvallige toestand de vraag stelt, of ook in verband met de pijp, waarop dit voorwerp (sic!) zich bevindt, het niet noodzakelijk zal wezen dit gebouw te te veranderen of weg te 1980 wurden, sa’t men tinkt. Mei de earste fase hopet men yn 1970 to bigjinnen en yn 1973 klear to hawwen. Slagget it oanlüken fan de nije yndus- tryen nei winsk, dan wurdt yn 1975 mei de twadde fase ütein set. Foar de wurkgelegenheit is it plan: lemshaven yn safier fan bilang, dat er likemóch 500 man in plak fine kin ne. Dat is moai, mar net spektakulair. It sil foar de wurkeleazen yn de buert in üntwyk bitsjutte, mar mear net. De birekkens oer de oantallen minsken, dy’t yn de nije yndustryen har brea for- tsjinje sille, rinne wakker ütinoar. Wol is blkend, dat as sokke fabriken ien kear draeije, it tal minsken net heech is. Dat nimt net wei, dat it lemshavenplan foar Grins bilangryk is. Hwant de rea- lisearing freget greate kapitalen. Men skat, dat it yndykjen en bouryp meit sjen fan de 600 ha likemóch 100 mil joen kostje sil, mar dat is in tige rüge skatting. Hwant sil dizze haven oan- treklik wurde, dan moatte de spoarwe- gen har rails hjir hinne trochlüke, de oare wegen moatte makke wurde en it greatskipsfarwetter lyksa. Doch der earst mar ris 100 miljoen by. Nou liket it üs sa ta. Wy gunne it Grins- lan wol, dat hja dizze haven krije, mar it mei fansels gjin reden winde om to sizzen: It Noarden kriget hjirmei ge nöch üt Pake pong; foar Fryslan, dat ek Noarden is, bliuwt der neat mear oer. As it sa spile wurde soe, dan wurdt de gearwurklng yn it Noarden de deastek foar in bloeijend Fryslün. En dat kin dochs de bidoeling net wêze. Noardlike gearwurking bést, mar goed .naotell'n!’ Tj. de J. p.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1