6ahe Skpoar Strijd over normalisatie’ in Tsjecho=Slowakije Gans Harde noten gekraakt op het kongres ynskriuwin- de Engelse vakbeweging van gen op roman- priisfraech PvdA van Partijraad uitgesteld r n ■i «tl 1 tl ontevreden over het lil „Nieuw links optreden van het partijbestuur Zilveren filmpjes Ir A 4 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 107e JAARGANG No. 71 Wymbritseradeel. Hwat hat Franse kommunisten Gevolgen in het westen Engelse vakbond valt regering af Op expansie gericht Verplichte hooilevering. PvdA J v -*v***^v v***' Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Achter de schermen gaat de strijd nog steeds door over wat met een net woord de „normalisatie” van Tsjecho-Slowakije heet. Waren sommige Tsjecho-Slowaken wat optimistischer geworden door het feit, dat Moskou zjjn afkeer van Dubcek toch heeft overwonnen en dat het genoegen heeft genomen met een nieuw partjj- presidlum, waarin de vooruitstrevende kommunlsten de overgrote meerderheid bezitten, uit reakties van Russische zyde bljjkt nu wel, dat Moskou geen genoegen neemt met de verwijdering van anti-Russische opschriften en een zekere zwijg zaamheid van de pers. Het Russische partijblad Prawda meent, dat de rechtse krachten de bevolking een leugenachtige opvatting van de normalisering trachten op te dringen, alsof die alleen zou bestaan uit het vertrek van de geallieerde troepen. De Prawda ziet het nomialiseringsproces vooral daar in, dat de anti-socialistische, rechtse krachten worden ontmaskerd en onderdrukt, dat er een einde wordt ge maakt aan hun invloed op een deel van de bevolking en dat de leidersrol van de party op de overheidsorganen, in het sociale leven en op ideologisch gebied in heel het land wordt bevestigd. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als bijdrage aan de normalisatie zou de Praagse regering kunnen wijzen op het verbod van twee groeperingen, de Club der partijlozen en de Club 231, een ver- enigirg van voormalige politieke veroor deelden. Dat er nog genoeg te bespreken valt, kan men opmaken uit het plotselinge bezoek, dat Koeznetsow, de Russische plaatsver vangende minister van buitenlandse za ken aan Praag heeft gebracht. Geruchten doen de ronde, dat Koeznetsow een nieu we ontmoeting van de Tsjechoslowaakse en Russische leiders voor moet bereiden. Voor zover men op dit ogenblik kan over zien ziet de algemene toestand in Tsjecho -Slowakije er als volgt uit: Rusland is niet bereid een ontwikkeling toe te staan die neer zou kunnen komen op een. ver zwakking van de kommunistische greep op het land. (Dat blijkt uit de woorden van de Prawda). Maar tegeljjk wil het voorlopig althans, dat de normalisatie door de onder Moskouse druk staande vooruitstrevende leiding wordt uitge voerd opdat de bevolking niet het gevoel krijgt, dat de oude straffe diktatuur weerkeert. De enige troef die de Tsjecho- Slowaken nog in handen hebben, is de Een van de vermoedelijk niet door Mos kou gewenste gevolgen van him optre den in Tsjecho-Slowakije is het versterkte gevoelen in West-Europa, dat het gevaar lijk zou zijn de NAVO te veel naar de achtergrond te laten verdwijnen. Over het algemeen bestond in regerings kringen in het westen de opvatting, dat het gevaar voor een Russische aanval aanzienlijk was verminderd en dat der halve ook de paraatheid van de NAVO een minder dringende zaak leek. Er wer den Engelse en Amerikaanse troepen uit Europa teruggetrokken en in Amerika bestond uit financiële overwegingen ster ke aandrang de Amerikaanse troepen macht van 300.000 man nog verder te verminderen. Aan die stroming Is voor lopig een halt toegeroepen. Clifford, de Amerikaanse minister van defensie, ver klaarde eind vorige week, dat de Rus sische inval in Tsjecho-Slowakije heeft bewezen, dat een aanzienlijke Ameri kaanse militaire aanwezigheid in West- Russische wens, dat hun wil zo geruis loos mogelijk geschiedt. Op een heel ander vlak kan het gebeuren in Tsjecho-Slowakije invloed hebben op partijvormingen in Frankrijk. Aanvanke lijk had de Franse kommunistische partij, evenals zovele andere kommunistische partijen, de inval veroordeeld. De socia listen, die deel uitmaken van de linkse federatie, was dat muziek in de oren want zij streven er al enige jaren naar met de kommunisten de eenheid van de linkerzijde te herstellen, waarbij zij ech ter geen water in hun demokratische wijn willen doen. Doch nu heeft de Franse kommunistische partij verklaart in het akkoord van Moskou iets positiefs te zien al bltjft zij de interventie afkeuren. Het socialistische partijbestuur, dat ook wel aanvoelt dat dit een slechte beurt van de kommunisten is, was er snel bij om deze stap terug te betreuren. Hieruit zou ook blijken dat voor de kommunistische partij de gehoorzaamheid aan Moskou nog gold en op die basis zou het niet mogelijk zijn de scheuring in de arbeiderspartij van 1920 ongedaan te maken. Europa nog noodzakelijk is. Hij deelde bovendien mee, dat het afweerstelsel te gen raketten buiten het bezuinigingspro- gramma van het Congres zal vallen. Eind juni had Rusland voorgesteld be sprekingen te openen over een beperking van deze afweerstelsels, die volgens des kundigen toch niet ondoordringbaar zjjn en bijzonder veel geld kosten. Maar de jongste ontwikkelingen hebben Amerika het gevoel gegeven, dat het zich niet kan permiteren alleen op grond van eventuele gesprekken met Rusland een bepaalde ontwikkeling uit te stellen. Over de nieuwe regeringsplannen valt nog weinig te zeggen. Of beter: het mag niet. Het is nooit te vermijden, dat de grote lijnen tevoren al voor een belang rijk deel bekend zijn, maar wee diegene, die daarover te vroeg een mond open doet. Het is nog niet zo lang leden ge beurd, dat een parlementair Verslaggever op basis van zijn kennis en wat politiek nomie verwacht, die tevens moet helpen om de werkloosheid te verminderen. Bo vendien is het de regering er alles aan gelegen de konkurrentiepositie van de Franse ondernemingen te beveiligen, vooral nu de beschermingen van de tol muren binnen de EEG verdwenen zijn. Daartoe moeten de ondernemingen mo derniseren en investeren om tot betere resultalten te komen. Om dat te bevor deren geldt voor de investeringen een forse belastingaftrek. De partijraad, die de PvdA op 21 sept. zou organiseren, gaat niet door. Oorzaak Utkommen Hoatske, toanielstik yn fjou- wer ütkomsten fan W. Roek. Blikens it foarwurd sil in diel fan it opfierings- rjocht brükt wurde as stipe foar de bou fan in mannepaviljoen oan it sanatorium to Appelskea. Japanners ontruimen steunpunten op Nieuw Guinea. De Friese bijbel is gereed. Reeds enige weken voor de verschijning is de gehele oplaag b(jna uitverkocht. Drinkwatervoorziening. Een ieder die en kel op leidingwater is aangewezen wordt in zijn eigen belang dringend aangeraden steeds enig drinkwater in voorraad te hebben. Degene die een regenbak heeft, wordt verzocht deze schoon te maken en vol water te houden. De burgemeester S. W. de Jong. In goed sin is neat oars as in goede gewoante Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ft Werk mee aan de inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes. Maakt u ver dienstelijk voor de voedselvoorziening! Eens Een andere zaak is natuurlijk een voor spelling over wat er in het nieuwe par lementaire jaar allemaal op politiek ter rein gaat gebeuren. Op dit gebied valt niets te verbieden. En zowaar liggen hier interessante perspektieven. Deze week zijn er weer een aantal markante ontwik kelingen en uitspraken geweest. Begin deze week is het gesprek hervat binnen de zg. Groep van Achttien, de heren die almaar hebben gepraat over eenwording van Katholieke Volkspartij, Anti Revolu tionaire Partij en Christelijk Historische Unie. Het gesprek stokte toen binnen de KVP een aantal radikalen fors ruzie kreeg en een eigen partij begon. Het is deze week weer op gang gekomen. Het wordt nog lang afwachten wat het alle maal gaat worden, maar KVP-voorzitter mr. A. v. d. Stee liet in elk geval weten hoe hij - en de KVP - over deze samen werking denkt. De KVP wil een ^o ver gaand mogelijke samenwerking. Ja, zelfs één geheel nieuwe christelijke partij, waarin de drie grote, bestaande groepe ringen opgaan. Het voortbestaan van 3 christelijke partijen naast elkaar heeft zijn zin verloren. Wij liggen zo dicht bij elkaar, dat gescheiden optrekken geen reden meer heeft, zei de KVP-voorzitter. Vraag is natuurlijk of de ónderen daar ook zo over denken. Zowel CHU als ARP heeft zijn bedenkingen. De ARP is nu ook betrokken - zij het heel erg zijdelings - bij een gesprek over koncentratie ter linkerzijde. Zolang men zich daar nog als het ware oriënteert, zal de ARP weinig vaste beloften aan de KVP kunnen doen. De CHU liet al eerder weten, dat men niet zonder meer bereid is de eigen on afhankelijkheid en het eigen gezicht op te geven. Vooral binnen de eigen onaf hankelijkheid en het eigen gezicht op te geven. Vooral binnen de CHU zijn nog wel protestanten te vinden, die menen dat de KVP wat al te losbandig om springt met de christelijke beginselen. Om de zaak nog heel wat ingewikkel der te maken wordt tegelijkertijd - via de Achttien bekeken of niet nog meer partners voor deze samenwerking kun nen worden gevonden. De heer v. d. Stee wilde de Partij van de Arbeid niet bij voorbaat uitsluiten. Het is niet zo, dat we voor eeuwig vastgebakken willen zitten aan de VVD, zei hij. Hetgeen aar dige perspektieven opent. Immers, .de PvdA is ook nauw betrokken in een aantal gesprekken voor samenwerking - met o:m: PSP en Radikalen. Als iedereen zo doorholt, dan hebben wij straks in Nederland nog maar één politieke party. Hetgeen ook niet bepaald ideaal is. 2e week september 1943 Uit aan land gebrachte boten moeten de roeiriemen en dollen worden verwijderd en achter slot worden opgeborgen. borst zei, dat het allemaal persoonlijk giswerk was. Niemand was bereid om dat te geloven. Gevangenisstraf kon slechts worden voorkomen door persoon lijk ingrijpen van de minister-president. Sinds die tyd houdt iedereen zich strikt aan de regels, dat vóór de derde dinsdag zelfs geen al te gedetailleerde voorbe schouwingen verschijnen. giswerk de zaterdag, voorafgaande aan de beroemde derde dinsdag in september een verhaal publiceerde over wat de re gering allemaal zou kunnen gaan doen. Hy raadde zo goed, dat zowaar diezelfde zaterdag nog de rijksrecherche bij deze heer op bezoek kwam om hem intensief te ondervragen over zijn inlichtingen bronnen. Het hielp niet, dat de brave Nog een paar dagen, dan weten we precies wat de regering voor het komende parlementaire jaar van plan is. Kunnen wij weer heeriyk vitten op voorgestelde belastingverzwaringen en hogere staatsuitgaven. Komende dinsdag zal minister VVitteveen (financiën) zjjn miljoenennota presenteren.. Of koningin Juliana de troonrede zal uitspreken is nog niet helemaal zeker. Dat hangt even af van de vraag of de koningin rond die dag aan grootmoederlijke plichten moet voldoen. Zoals bekend, verwacht prinses Beatrix haar tweede baby. Als het tegen aan staande dinsdag echt gaat spannen zal de koningin zich bij de opening van de Staten Generaal laten vertegenwoordigen door minister-president De Jong of minister Beernink (binnenlandse zaken). Onder regie van Kurt Wilhelm worden In de Berlijnse Ufa-studio’s de opnamen gemaakt van de kleurenfilm „Het Hongaarse huwelijk” naar de operette van Nico Dostal .Een van de sterren in deze produktie is Maria Schell die we hier zien als keizerin Maria Theresia. De nieuwe Franse begroting, waarin de kosten verhogende elementen van de sta kingen in mei verwerkt zijn, is nu gereed. De loonsverhogingen drukken zwaar op de overheidsuitgaven, aangezien de over heid een zeer arbeidsintensief apparaat is. Dat is de voornaamste oorzaak van het tekort van 11.5 miljard frs. op deze begroting, waarvan een ander kenmerk is, dat er voor lagere inkomens, dwz. be neden de f 20.000, een belastingver laging is geprojekteerd en voor de ho gere inkomens een verhoging. Aangezien de Franse direkte belastingen vooral in de hogere regionen laag zyn (en best wat omhoog kunnen), levert de gehele operatie nog meer dan 400 miljard gul den op. De regering is er voorzichtig ge weest om een terughoudende politiek te voeren die de koopkracht zou beperken, omdat men van deze in wezen wat in flatoire injektie een prikkel voor de eko- Op het kongres van de Engelse vakbewe ging zqn er harde noten gekraakt, zoals men weet, wil de socialistische regering van Wilson het land ekonomisch saneren, zodat het niet voortdurend met ernstige tekorten op de betalingsbalans (de balans van in- en uitvoer) te kampen heeft. Daartoe wil zij de binnenlandse vraag beknotten, want deze vraag leidt er toe dat de invoer toeneemt en de uitvoer vermindert. Een beheersing van ’t prijs peil is een andere vereiste en daaraan heeft de regering een loonpolitiek ge koppeld, die van de bonden terughou dendheid vraagt. De vakbond heeft nu deze loonpolitiek met verplicht uitstel van verhogingen afgewezen, maar de re gering is niet van plan van haar pad af te wijken. Men kan dus nog de nodige spanningen tegemoet zien, vooral wan neer blijkt dat de werkgelegenheid een slachtoffer van de regeringspolitiek wordt. is de reeks van problemen, die is ontstaan door het verzet van jongere socialisten tegen hun voormannen. Met name Nieuw Links is ontevreden over het optreden van het partijbestuur. Uit deze hoek is een nota gekomen, waarin allerlei klach ten zijn vermeld. De bezwaren zouden vooral zijn gericht tegen partijvoor zitter Tans en oudminister Den Uyl. De moeiiykheid voor de PvdA is, dat de ko mende partijraad - voor het eerst - openbaar zou zyn. Zodat alle vuile was ogenblikkeiyk buiten wordt gehangen. Daar voelt de partijleiding, begrijpelijk, niet zo erg veel voor. Vandaar het uitstel. Men wil eerst proberen intern een kom- promis te bereiken. Nieuw Links heeft, voor wat dit aangaat, al een handige zet gedaan. De vice-voorzitter van de PvdA, tevens een van de Nieuw Links aanvoer ders, de heer v. d. Louw, heeft laten we ten, dat de nota niet is gericht tegen personen, maar slechts een aantal orga nisatorische voorstellen bevat, bedoeld om de party beter te laten funktioneren. Een van die voorstellen houdt in een betere scheiding tussen de verantwoorde- lykheden van partijbestuur en Kamer- fraktie. Wat daarmee wordt bedoeld Is niet erg duidelijk, maar een aanwijzing is de kritiek op voorzitter Tans natuurlijk wel. üs hjoed to sizzen 1 Op de romanpriisfraech en de priisfraech foar berneboeken, ütskreaun troch de KFFB, binne ek dit jier in great tal han- skriften ynkaem. Yn de romanpriisfraech (earste priis f 2500; twadde priis f 2300) waerden On der motto 10 hanskriften ynlevere. By de priisfraech foar berneboeken (f 700, 400 en f 200 boppe it honorarium) kamen 5 hanskriften yn. Fierder waerden de KFFB foar ütjefte oanbean 5 dicht- bondels en X bondel koarte forhalen. Karmasters fan de romanpriisfraech bin ne G. v. d. Woude, Ljouwert; jfr. J. Hol- kema, Raerd (Rhm) en K. v. d. Veen, Rinsumageast. De léste kaem yn’t plak fan it öfgeande lid Sch. de Boer. Karmasters fan de berneboeken binne L. Dokkum, de Jouwet; mefr. Tsj. v. d. Woude-Wendelaer Bonga en R. Tysma Kubaerd. De léste kaem yn it plak fan It ófgeande lid juffer M. v. d. Goot. De ütslach fan de romanpriisfraech wurdt bikend makke op de jiergearkom- ste fan de KFFB op 28 des., de middels 1.30 ure yn de Harmony to Ljouwert. Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en - De Weense bonthandelaren hebben hun kollektie 1968-1969 getoond. Op de foto links een van de meest extravagante modellen, een jas gemaakt van tijgerbont. Recli n sportieve jas van geverfd konijn met een leren ceintuur. UI ■- <i ïjyti iViïffi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1