Seizoen 1968-1969 het B.I.C. en Zojuist werd de volgende troonrede uitgesproken Leden der Staten Generaal Han Kooistra opende speciaalzaak T Fan de Martinytoer Safe... ■W *5 KR. 5%^, lik* DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 107e JAARGANG No. 72 De troonrede Leden der Staten-Generaal, 17 september 1968 Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 evenwichtige groei van lonen en andere inkomens. Een ontwerp van wet op de loonvorming is u inmiddels aangeboden. De regering heeft zich bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1969 tevens bezonnen op de rijksfinanciën tot en met 1971. Als eerste resultaat zult u in de miljoenennota een schets aantreffen van een mogelijke ontwikkeling van de uit gaven in die jaren. Bij de voorbereiding is de krachtige neiging tot uitgavenstij ging duidelijk gebleken. Zij noopt Staten- Generaal en regering tot een voortduren de kritische afweging van alle overheids activiteiten, ook in verband met de be lastingdruk. De begroting voor 1969 vertoont een stij ging van de netto-uitgaven die blijft bin nen de grens gesteld in de regeringsver klaring. Mede in verband met de sane ring van het Gemeentefonds is deson danks enige verhoging van belasting on vermijdelijk. Door verhoging van de ac cijns op een aantal tabaksartikelen zal een extra bedrag in de schatkist vloeien. Op 1 januari 1969 zal ons land over gaan op het nieuwe stelsel van omzet belasting. De regering zal erop toezien dat het effect hiervan op de prijzen zo be perkt mogelijk blijft. Teneinde in het bij zonder de lagere inkomensgroepen een tegemoetkoming te verschaffen wordt voorgesteld de heffing van de loon- en inkomstenbelasting eerst te doen aanvan gen bij een hoger inkomen dan thans het geval is. Voorts zal aan de mlnstdraag- krachtigen door enkele sociale uitke ringsregelingen enige compensatie wor den geboden. In het komende zittingsjaar zullen u voorstellen bereiken voor een aanpassing van het tarief van de loon- en inkomsten belasting op 1 januari 1970. Deze voor stellen beogen de drukverzwaring teniet te doen die onbedoeld voortvloeit uit in flatoire inkomensstijgingen. De regering is voornemens u voor te stellen zulke aanpassingen van het tarief jaarlijks au tomatisch tot stand te doen komen. In verband met de vele hieraan verbonden aspecten zal zij een voorontwerp van wet publiceren en adviezen daarover inwin nen. Het is onvermijdelijk enige tarieven van de P.T.T. te verhogen om een gezonde bedrijfsvoering mogelijk te maken. De port van drukwerk en nieuwsbladen blijft echter ongewijzigd. Teneinde de moeilijke financiële positie van vooral de grootste gemeenten te ver lichten is overleg gaande om door geza menlijke inspanning van het rijk en de ze gemeenten daarin verbetering te bren gen. In het komende jaar zal van rijkswege 'n begin worden gemaakt met verlichting van bepaalde financiële lasten van wa terschappen. wen makket de iene in skoandere winst en de oare wurket mei forties. Net in kear trooh tafallige tsjinslaggen, dat kin elk oerkomme, mar geregeld wei. It binne deselden dy’t by de foerkeap- man in bliuwend plak yn it boek haw- we, dy’t de faklju moannen wachtsje litte op jild, dy’t it iene gat mei it oare stapje. Hwerom sjogge hja net nei oare boeren, hwerfan hja witte, dat hja goed buorkje Hwerom freegje hja net nei in bidriuwsassistent om har bidriuw ris goed trooh to 1 jochtsjen, hwerom brüke hja in man tofolle, hwerom binne hja fierst to faek op ’e dyk, hwerom hélde hja de kosten fan de hüshalding net op in forantwurde peil, hwerom is it by harren altyd in rüge boel, hwerom kom me hja altyd to let klear en lizze de kosbbere masines to ruostkjen yn waer en wyn? Hawwe hja Mozes en de profeten net, dy’t har alle dagen op dizze dingen wi- ze? Hwat soe men harren graech bi- warje wolle foar de gefolgen, dy’t grif komme moatte. Alle middels dêrta bin ne omdóch to krijen, mar de wil moat der wêze om to brekken mei dingen, hwerfan hja seis wol witte, dat hja net doge. Hja moatte har eigenwizens, har gemaksucht of har pronksucht to liif en as hja dêrfoar de krêft net opbringe kinne of wolle, dan jildt foar sokken dat hurde wurd: As hja Mozes en de profeten net harkje, dan sille hja ek net om sizzen jaen al stie der immen üt de deaden op! Tj. de J. centrale bestuur acht de regering ge wenst. Volgende week wordt een com missie geïnstalleerd die de regering zal adviseren over de maatschappelijke func tie van de overheidsvoorlichting en over de openheid van de bestuursdienst. Over de aanbevelingen en denkbeelden in het onlangs verschenen rapport van de Staatscommissie van Advies inzake de Grondwet en de Kieswet, met name ten aanzien van de opkomstplicht bij ver kiezingen, zal overleg met u plaatsvin den. De regering is voor het instituut van een parlementaire ombudsman; het over leg daarover met u kan een aanvang ne men. Wetsontwerpen over het stakingsrecht en over informatie en bemiddeling bij werkstaking zullen u worden aangebo den. Verder zal een wetsontwerp tot herzie ning van het echtscheidingsrecht worden ingediend. schillende belangrijke gebeurtenissen dui delijk aangetoond, hoezeer de burgers mede richting willen geven aan de door werking van de democratie in de werk gemeenschap, het onderwijs en het open bare leven. De regering staat open voor deze verlangens, die door velen in ons volk, in het bijzonder door de jongere ge neratie, worden geuit. De groeiende belangstelling van de sa menleving voor het onderwijs is een ui ting van de geestelijke en economische kracht van ons volk. Een verhoogde deel neming aan de verschillende sectoren van het onderwijs is daarvan het ver heugende gevolg. Een belangrijke voor uitgang is de invoering op 1 augustus ’68 van de wet op het voortgezet onderwijs en van die op het leerlingwezen. De aan dacht wordt thans gericht op wijziging van de kleuteronderwijswet, de lager-on- derwijswet, een nieuwe experimenten wet en de wet op het schriftelijk onder wijs. Het komende jaar zal bij het lager onderwijs een bescheiden begin worden gemaakt met vermindering van het ge middelde aantal kinderen per klas. Bin nenkort zal u een prioriteitennota wor den aangeboden. Een gedachtenwisseling tussen alle be trokkenen zal worden geopend over de juiste vorm van herstructurering van ’t wetenschappelijk onderwijs. De coördi natie van het wetenschapsbeleid zal wor den versterkt. De regering wil medewer king verlenen aan ruimere verspreiding en uitwisseling van wetenschappelijke en technische informaties. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Uit de macro-economische verkenning die u heden wordt aangeboden, blijkt dat voor de komende jaren in algemene zin een gunstige ontwikkeling mogelijk is. Dit geldt ook voor het werkgelegenheids- peil. Om deze mogelijkheden te verwe zenlijken zullen aan het financieel-eco- nomische beleid hoge eisen worden ge steld. Een belangrijke voorwaarde is een Na een vertraging in de economische groei valt in ons land sinds midden 1967 een herstel van de conjunctuur waar te nemen. Produktie en uitvoer ontwikkelen zich gunstig. Door de regelmatige groei van de binnenlandse bestedingen neemt ook de invoer belangrijk toe. De beta lingsbalans verbetert geleidelijk. Enkele overwegend structurele problemen blij ven intussen grote aandacht opeisen. In verschillende delen van het land ontwik kelt de bedrijvigheid zich onvoldoende. De werkloosheid in die gebieden, vooral onder de oudere werknemers, blijft te hoog en geeft reden tot zorg. De rege ring vertrouwt dat een Raad voor de Arbeidsmarkt die binnenkort wordt inge steld, een bijdrage zal leveren tot de op lossing van dit moeilijke vraagstuk. De zer dagen wordt u een nota toegezonden over het regionale beleid dat de regering noodzakelijk acht voor de versterking van de betrokken gebieden. De sociale en economische moeilijkheden in bepaalde gebieden en bedrijfstakken hangen ten dele samen met snelle en om vangrijke veranderingen in de produktie- structuur. De regering stelt in deze de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voorop. Zij streeft ernaar de ze veranderingen zo goed mogelijk te be- beleiden. Zij doet dit door het bevorderen van structuurverbeteringen onder andere in de textielindustrie, de scheepsbouw, 't midden- .en kleinbedrijf, de visserij, het streekvervoer en de binnenvaart. Boven dien zal zij stimuleren dat nieuwe vesti gingen tot stand komen en nieuwe pro- dukten en technieken worden ontwikkeld. In de landbouw ligt het accent op de ruil verkaveling. Voor ongeveer een vierde deel van de Nederlandse cultuurgrond zijn ruilverkavelingen in uitvoering. Een belangrijk deel van het overheids beleid is gericht op versterking van het maatschappelijk en cultureel welzijn. Zo wil de regering enige uitbreiding geven aan de steun voor de kunsten en de zorg voor het cultuurbezit. Ook de mogelijk heden voor recreatie- en jeugdbeleid worden verruimd. Reeds gedurende enkele jaren hebben nationaal zowel als internationaal ver in onze eeuw van spanning tussen vrij heid en onvrijheid is de creatieve en in ventieve kracht van de democratie over duidelijk gebleken. Het is dan ook een voorrecht te leven in een land waarin de vrijheid niet slechts als een ideaal wordt erkend, maar ook in de werkelijkheid van ons dagelijks leven als een hoog goed wordt ervaren. In deze gezindheid wil de regering haar beleid voeren. Daarvoor vraagt zij de steun en medewerking van de Staten- Generaal. Met de bede om Gods zegen op onze ge zamenlijke arbeid verklaar ik de nieu we zitting van de Staten-Generaal ge opend. dan sille hja ek net om sizzen jaen, al stie der immen üt de deaden op”. As jonge foun ik dat nochal stüf en hurd, mar letter haw ik de ünderfining opdien, dat ek dit in wier wurd is. Jo kinne dit tapasse op it hiele libben. Diz ze wike binne der wer fjouwer jonge minsken deariden yn Süd-Drinte. Oar- saek; ynheljen by mistich waer, fron tale botsing en fjouwer jonge libbens de iwichheit yn. Ynhelje by mist kin net, dat wit elk en de gefolgen binne bi- kend, mar leauwe sommige minsken it net, ek net as de deaden de wierheit bi- wize. Jo moatte de bern net forwenne, dat wurdt jo en har ünigelok. De foarbyl- den binne der rounom fan to sjen. In bidoam bem, wurdt in üngelokkich minske. Der moat regel wêze, der moat ja en né sein wurde en oan in goed bi- slüt moat men fésthAlde, oars bidjert men de karakters. Alle dagen heart men fan ynbraken en stellerij fan opslüpen bern, dy’t yn wi- ken net thüs komme, dêr’t gjin inkele kontróle op is, dêr’t heit en mem de ea- gen tichtknipeoant de rjuchter harren de hurde feiten sjen lit. Hja hawwe famylje en freonen, hja hawwe ünderwizers en geastliken mar prate litten, hja woene net harkje nei Mozes en de profeten, har eagen geane pas iepen, as de gefolgen net mear goed to meitsjen binne. Mar ek yn minder tragyske saken giet dizze libbenswiisheit trooh. De sinistere histoarje fan de firma van Heyst yn De landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben dit jaar, anderhalf jaar eerder dan in het verdrag was voor zien, hun gemeenschappelijke markt tot stand gebracht, ook voor de landbouw. Uitbreiding, meer in het bijzonder door de toetreding van Groot-Brittannië, acht de regering een versterking van die ge- gemeenschap. De Benelux-regeringen werken hierbij nauw samen. De veelzijdige samenwerking met Suri name en de Nederlandse Antillen, die on der meer tot uitdrukking komt bij de ver snelling van hun economische en sociale ontwikkeling, is onverdeeld goed. Bij het beleid op het gebied van de ruim telijke ordening zal het accent niet alleen worden gelegd op de problematiek van de spreiding, doch ook op die van het stedelijk leefmilieu. Een wetsontwerp ter bestrijding van de luchtverontreiniging zal u dezer dagen bereiken. De regering zal het produktieniveau van de bouwnijverheid handhaven. Voor 1969 streeft zij naar het wederom in aanbouw nemen van omstreeks 125.000 woningen; daarbij wordt het aandeel van de parti culiere sector vergroot. Nu het tekort aan woningen in de mees te plaatsen begint te verdwijnen, wordt het mogelijk de geschakeerde verlangens van de bewoners tot hun recht te doen komen. Een nota inzake woningverbetering, krotopruiming, sanering en reconstruc tie zal u weldra worden aangeboden. De regering zal verder gaan met het treffen van voorzieningen ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. Er zul len verschillende maatregelen worden ge nomen ter verbetering van de hulpverle ning aan verkeersslachtoffers. Het stel sel van waarschuwingspunten langs de autosnelwegen zal worden uitgebreid en voorts zal een wetsontwerp worden inge diend ter regeling van het ambulance vervoer. Een onderzoek naar de mogelijkheden van een grotere openbaarheid van het den Haecih, dêr’t in bloeijend bidriuw en hünderten wurknimmers de dupe fan waerden, stiet net allinnich. In fierst to lükse privé-libben, hwerfan elk wit, dat dit forkeard rinne moat, makket alle dagen jat slachtoffers. Elk wit it, mar dit helpt sokken net, earst moat de skande en de gefolgen komme, foar ’t har eagen iepen geane. Sakelju, ündernimmers, dy’t net witte wolle fan oanpasslng by de hurd for- oarjende tiid, alhoewel hja yn fakblêd en organisaesje hyltyd wiisd wurde op de needsaek derfan, dy’t yn de sakjende omset en negative balans de stim fan Mozes en de profeten düdlik fornimme, hja wolle net earder hearre dan as it to let is. By it boerefolk is it net oars. De measte boeren hawwe yn de léste tweintich jier de gelegenheit hawn om de fuotten hwat steviger Onder it gat to krijen. de hieren wiene geskikt, de prizen gyngen geleidelik omheech, de middels waerden better en effisiënter, de deskundige help stie foar harren klear, koartom hja hie- ne in earlike en goede kans om foarüt to kommen. In fiks diel fan harren hat dy kansen ek binut, har bidriuw en bidriuwsgebou- wen forbettere, har wurk sa fier as forantwurde wie mechanisearre en har methoades oanpast, hja buorkje goed en mei wille en kinne de takomst treast wêze. Mar de L.E.I. bidriuwen wize en wiisden alle kearen wer üt, dat der in great forskil wie tusken de iene buor- kerij en de oare. Op gelikense bidriu- Jongemastraat steeds meer winkelstraat De laatste jaren wordt de Jongema- straat steeds levendiger. Niet alleen het gedeelte dat vroeger te boek stond als Polstraat (omgeving stadhuis) maar ook het gedeelte tussen Broereplein en Snekerpoort deed weer een ferme stap voorwaarts. De nieuwe hypermoderne schoenzaak van Han Kooistra geeft aan dit straatgedeelte ineens een bijzonder cachet. Voor de opening bestond grote belangstelling en een ieder stond vol verbazing te kijken, dat in zo’n korte tijd deze gedaanteverwisseling tot stand is gekomen. Met een moderne aanpak is het thans vrijwel onmagelijk deze zaak voorbij te lopen zonder een blik te werpen in het artistiek ontworpen inte rieur. De heer Kooistra is niet alleen schoenhandelaar, maar specialiseert zich tevens in het ontwerpen en maken van mode-, steun- en gemakschoenen, schoenen naar maat en orthopedisch schoeisel, waarvoor alle benodigde ap paratuur aanwezig is. Deze zaak pre senteert zich wel als een „verborgen verleider”, want men staat er al bin nen, voor men het weet. Dit overigens niet tot verdriet van de betrokkene, want het is in de niewe, door de firma P. v. d. Hauw gebouwde winkel, een ge zellige en prettige ruimte. Eigenlijk wel heel erg jammer, dat nu juist tussen het „boven” en „beneden” eind van de Jongemastraat een lelijk obstakel staat, het lege en met affiches volgeplakte pand tegenover firma Faber. Als dit ook nog eens een mooie winkel wordt, zal een van de laatste wensen van de Jongemastraat vervuld zijn. LUKAS 16 Der hie ik as skoaljonge wol hwat muoite mei, dat léste stiikje fan de ear- me Lazarus en de rike man. Net mei de straf, mar mei it wegerjen om in boade to stjüren nei syn fiif bruorren om harren to warskögjen foar de ge folgen fan har libbenswize. Abraham sei: „Hja hawwe Mozes en de profeten, lit harren dêmei harkje. Mar hy sei: Né, heit Abraham, mar as ien fan de deaden ta harren kaern, dan soene hja har bi- keare. Mar Abraham sei tsjin him: As hja nei Mozes en de profeten net harkje, FRANKFORT. Twee politiemannen, bewapend met machinepistolen, bewaken hier de „kroon van de Andes”, een gouden sieraad met 453 emeraiden ter waarde van 18 miljoen gulden. Het kostbare voorwerp staat op een tentoon stelling in Frankfort. 24 goudsmeden werkten in de 16e eeuw gedurende zes jaren aan de kroon. In dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over het wereldgebeu ren de schaduw van het geweld. De over rompeling van het moedige en zwaar be proefde volk van Tsjechoslowakije heeft ons, ongeacht verschillen in levensbe schouwing en politieke overtuiging, diep geschokt. De regering betreurt het stre ven naar ontspanning tussen Oost en West, waarvoor ook Nederland heeft ge ijverd, onvermijdelijk een ernstige terug slag ondervindt. Zij blijft echter hopen dat zich op den duur ook aan de andere zijde een werkelijke bereidheid tot toe nadering zal ontwikkelen. Inmiddels is nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat het veiligheidsstelsel van de NAVO een onmisbare waarborg blijft voor de bescherming van onze vrije samenleving en voor het behoud van de wereldvrede. Handhaving van een doel matige Nederlandse bijdrage aan de bondgenootschappelijke defensie blijft daarom noodzakelijk. Het menselijk leed, veroorzaakt door de burgeroorlog in Nigeria, doet de rege ring zoeken naar wegen ter leniging van de nood aldaar. In Vietnam blijft de oor logstoestand verontrustend. Om in het Nabije Oosten te geraken tot een duur zame en rechtvaardige vrede steunt de regering de pogingen van de Verenigde Naties. Zij hecht grote waarde aan de komende volksraadpleging in West-Irian en on derhoudt hierover nauw contact met In donesië en de Verenigde Naties. De regering blijft hoge prioriteit geven aan de samenwerking met de ontwikke lingslanden. De bedragen voor de ont wikkelingshulp wil zij verder opvoeren. Een meerjarenprogramma wordt u he den aangeboden. De regering ijvert voor de totstandko ming van een wereldwijde ontwikkelings strategie. Als de r in de maand is gekomen, dan wordt het volgens aloude volkswijsheid tijd om aan allerlei dingen met het oog op de komende winter te denken. Voor het B.I.C. gaat dan de r van re creatie leven: winterrecreatie. Daarvoor graag even uw aandacht. Op grond van onze ervaringen en in overleg met de B.O.O.G. hebben we besloten 2 belang rijke wijzigingen voor het komende sei zoen in te voeren, n.l. iets minder eve nementen en afschaffing van het abon nementensysteem. Om met het laatste te beginnen, steeds meer hebben we ondervonden dat vele mensen het een bezwaar vinden om een abonnement voor een hele serie avon den te nemen, terwijl in de loop van het seizoen blijkt dat ze niet alle avonden kunnen meemaken. Zo werden er tel kens minder abonnementen genomen. Dan is er verschil in belangstelling: de een voelt meer voor concerten en heeft geen belangstelling voor cabaret, bij een ander ligt dat andersom. Gevolg: maar geen abonnement want dan moet je om geen gevoel van bekocht te zijn toch ei genlijk alles meemaken. We hebben voor deze redenen begrip en misschien zijn er nog wel meer. Daar om laten we dit jaar bij wijze van proef het abonnementsysteem los. Voor alle avonden worden dus entreekaarten ver kocht. Het B.I.C. neemt daarmee een groot risico, maar gesteund door de B.O.O.G. durven we het aan. En we ver wachten dat daardoor het bezoek zal toenemen. Ieder wil toch wel eens een of 2 avonden uit; deze komt voor dit evenement, die voor een ander en Bols ward telt toch genoeg inwoners om de Doelenzaal te vullen. Minder evenementen en wel vier in het totaal: 2 concerten, een toneelavond en een cabaretavond. Op 15 oktober komt het Frysk Orkest; 19 november ver wachten we Rients Gratema met zijn cabaret; 7 januari 1969 weer Frysk Or kest en op 25 februari 1969 een toneel avond van de Noorder Compagnie. Zo als u ziet: elk wat wils. De toegangs prijzen zullen we zo trachten te delen, dat u bij bezoek aan alle avonden onge veer even duur (of goedkoop!) uitkomt als met het abonnementensysteem vorig jaar. Als deze gang van zaken zal blijken te voldoen dan kunnen we een volgend seizoen misschien wel meer en ook nog andere evenementen brengen. U ziet, we zijn vol verwachting. Mogen die niet beschaamd worde! 'Z. s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1