6ahe Skroap Miljoenennota 1969 Voortgezet herstel van de Nederlandse Economie Grote Socialistische overwinning in Zweden meningsuiting aan banden Censuur legt Tsjecho-SIowakije vrije VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1908 107e JAARGANG No. 73 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonserat :él, Workum en Wymbritseradeel. pH B F' I F Hwat haf üs hjoed to sizzen Russen trekken troepen terug. Ontwikkelingshulp Persconferentie De Gaulle Onderwijs Sociale voorzieningen Landbouw en vissery Justitie en politie Volksgezondheid Defensie Verkeer en waterstaat V olkshuisvesting Johnson en Humphrey Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Den Haag: Opening van de Staten-Gerergal. Op de foto: v.l.n.r. Prinses Margriet, Prinses Christina en Mr. 1’. van Vollenbcven by het betreden van de Ridderzaal. Tegen alle verwachtingen en tegen alle resultaten van opinieonderzoek in hebben de Zweedse sociaal-democraten by de zondag gehouden verkiezingen voor de Twee de Kamer een forse overwinning behaald. Zy verbeterden hun aandeel in het stem mental van 47 tot byna 52 pet. en in de Kamer van 233 leden hebben nu een af vaardiging van 125 leden in plaats van de 113 in de vorige. De grootste verliezers zijn de communisten, die als enige partij ook in stemmen achteruit gingen en nu met even 100.000 kiezers ruim de helft van hun vorige aanhang zyn kwijtgeraakt. Dat is te indrukwekkender omdat er ditmaal van de 5 miljoen kiesgerechtigden maar liefst 600.000 waren die voor het eerst bij een parlementsverkiezing hadden gestemd. Elke oarloch, ek dy't woun wurdt, is in ramp foar it lan Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 De uitgaven voor sociale voorzieningen zijn geraamd op een bedrag van 3 mil jard gulden. Daarvan is 607 miljoen gulden (150 miljoen meer dan voor 1968) uitgetrokken voor de bestrijding van de werkloosheid. Deze is nauwelijks ver minderd, zo merkt de regering op, on danks de verbetering van de conjunctuur. Deze verbetering kwam voor wat de ar beidsmarkt betreft vooral tot uiting in een stijging van het aantal openstaande De regering streeft naar een produktie van 125.000 woningen: 45.000 woning wetwoningen, 10.000 door woningbouw corporaties te bouwen huurwoningen in Men kan aannemen, dat de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowaklje h> invloed op het communistische verlies niet gemist hebben. Dat betekende ook groter winst De uitgaven voor landbouw, tuinbouw en veeteelt stijgen met 18 miljoen tot 200 miljoen gulden, o.m. als gevolg van de toeneming der dierziektebestrijdlng. Voor ruilverkaveling is 175 miljoen gul den uitgetrokken. De aanleg van de woonkernen in oostelijk Flevoland wordt in 1969 afgerond. Daarmee komt de eerste zandopspuiting in zuidelijk Flevo land aan de orde. Het nadelig saldo van het Landbouw Egalisatiefonds beloopt 242 miljoen gulden. Met name de uit gaven voor de afzet van het boterover- schot gaan belangrijk omhoog. de gesubsidieerde, particuliere sector, 45.000 gesubsidieerde, particuliere huur- en eigen woningen en 25.000 ongesubsidi eerde woningen. 12 Miljoen gulden Is geraamd als gemeentelijke bijdrage voor krotopruiming. Verkeer en waterstaat (2.611 miljoen) bestemt 521 miljoen gulden voor de uit voering van het programma van het rijkswegenfonds. 43 Miljoen gulden gaat naar grote en middelgrote steden voor voor de sociaal-democraten, die nu niet bang behoeven te zijn, dat zij in het par lement van communistische stemmen af hankelijk zullen zijn, zoals de burgerlijke De toename van de uitgaven (3.372 miljoen) is relatief lager dan voorgaande jaren, mede dankzij de bevordering van de efficiency en het temporiseren van bepaalde investeringen. Naar een verdere verlaging van de exploitatiekosten wordt gestreefd. Van de 1.258 miljoen voor dit minis terie is 197 miljoen bestemd voor de rijkspolitie. Als het wervingsbeleid voor dit onderbezette korps slaagt, zullen 425 aspiranten in opleiding komen. oppositie de kiezers als schrikbeeld had voorgehouden. Bij de drie burgerlijke partijen had men vóór de verkiezingen al een vrij grote mate van overeenstemming bereikt over de wijze waarop de regering na het af treden van de socialisten georganiseerd zou moeten worden, al zijn zij dan niet met een gemeenschappelijk programma de verkiezingsstrijd ingegaan. Een ge meenschappelijk programma hadden wel de liberalen en de centrumpartij, de oude boerenpartij, die af en toe wel eens over fusie denken, maar die zich aan de ande re kant proberen af te zetten tegen de conservatieve party, die sterk de naam heeft de belangen van de rijken te behar tigen en welker belangstelling voor so ciale programma’s niet helemaal oprecht wordt geacht. De conservatieven zijn ongeveer gelijk Midden vorige week hebben de Russische •troepen zich teruggetrokken uit de cen tra van Praag, Brno en Bratislava. Men kan hieruit opmaken, dat de Russen nu van hun kant een eerste stap hebben ge daan ter uitvoering van het akkoord van Moskou, n.l. de geleidelijke terugtrekking naar mate de „normalisatie” in Tsjecho- Slowakije vordert. Dat deze normalisatie vordert, ziet men aan de redevoeringen van premier Cernik, die niet eens in hun geheel in de pers zijn opgeomen. Dat wijst op een censuur, die nu bij de wet weer ingesteld is, al houden de Tsjecho- Slowaken vol, dat het een tijdelijke maat regel is. Van een redevoering van partij leider Dubeck zijn maar gedeelten uitge zonden. Niet uitgezonden zijn die gedeel ten, waarin hij met klem betoogde, dat het liberalisatieproces, zij het in ’n lang zamer tempo, zou worden voortgezet. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA mv, Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Op het terrein van de volksgezondheid (252 miljoen gulden) zal de nodige aan dacht worden geschonken aan de con trole op de lucht-, voedsel- en water verontreiniging. De activiteiten op het stuk van psycho- en milieuhygiëne wor den uitgebreid, met name voor wat be treft de internationale kankerresearch. de uitvoering van verkeers- en vervoers plannen. Aanleg en onderhoud van wa terwegen vergen 538 miljoen, waarvan 140 miljoen voor werkzaamheden aan de havenmond van Hoek van Holland. Voortgezet worden de werken ter be strijding van de verzilting van de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas. Er wordt een begin gemaakt met de verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal door de bouw van sluizen bjj Wijk bij Duurstede en Tiel, die ook voor de duwvaart ge schikt zullen zijn. Den Haag: Een close-up van H.M. de Koningin tijdens het voorlezen van de Troonrede 1969. Voortgezet herstel van de Nederlandse economie én bestryding van de structurele werkloosheid (eind augustus 54.000 man) bepalen in belangrijke mate 't regerings beleid in 1969. Dit blijkt uit de ryksbegroting 1969, die de minister van Financiën op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer heeft aangehouden. De begroting vertoont een geraamd tekort van 2,5 miljard gulden (uitgaven zyn 26.093 miljard, inkomsten 23.553 miljard), ofwel 250 miljoen gulden minder dan de schatting voor 1968. Behalve voor de werkgelegenheid heeft de regering speciale aandacht voor: ont wikkelingshulp, bevordering van technologisch onderzoek en industriële ontwikke lingsprojecten, krotopruiming, sanering en verkeersvoorzieningen in de steden, ver dere verlaging van de leerlingenschaal bij het gewoon lager onderwijs, nieuwe wer ken voor de aanleg van scheepvaartwegen en havens, wegenaanleg, Delta- en Zui derzeewerken en tenslotte voor de jeugd, gehandicapten en bejaarden. De onderwijsuitgaven zijn begroot op 6 miljard 777 miljoen gulden. Daarvan gaat 2.489 miljoen naar het lager onder wijs. De regering streeft ernaar de leer lingenschaal in de eerste klas van dit onderwijs te verlagen. Nieuwe posten in de begroting komen van de kant van het wetenschappelijk onderwijs; de uit gaven voor het nationale, wetenschappe lijke ruimteonderzoek worden verhoogd. Waarschijnlijk zal het aantal studenten in het studiejaar 1968-'69 82.000 be dragen, twee jaren eerder dan voorzien. Voor deze snelle toeloop is een bedrag van 12 miljoen gulden plus een memorie- post uitgetrokken. Voor de aankomende studenten is voor het eerst de verhou ding beurs-voorschot gewijzigd in resp. 60 en 40 procent, in tegenstelling tot verleden jaar toen de verhouding anders om was. Ontwikkelingshulp krijgt 632 miljoen gulden, 92 miljoen meer dan in 1968. 20 Miljoen extra is bestemd voor Suri name en de Nederlandse Antillen (totaal 151 miljoen), 18 miljoen voor het Neder landse aandeel in het West-Irian-Fonds. Belangrijke bedragen zijn verder uitge trokken voor de programma’s van de VN en voor leningen aan Latijnsameri- kaanse landen. De tijd is voorbij, waarin de persconfe rentie van president De Gaulle een ge beurtenis was. Dat heeft te maken met de problemen en met de rol van Frank rijk. Binnen het kader van de Zes is de politieke instelling van Frankrijk van wezenlijk belang, binnen de NAVO is het een gebeurtenis wanneer De Gaulle zijn medewerking opzegt, maar bij een ver oordeling van het Russische optreden in Tsjecho Slowakije gaat De Gaulles stem op in het koor der anderen, hoewel het voor De Gaulle toch ’n extra teleurstel ling is, dat de blokken waartegen hij zich de laatste jaren zo heeft gekant, nog hun volle waarde hebben behouden. Het is voor hem niet alleen verontwaardiging maar het verloren gaan van een politieke visie. Over de toetreding van Engeland tot de EEG zei De Gaulle nog, dat het gevaar van Atlantische opslorping hem indertijd heeft doen besluiten Engelands toetre ding te weigeren. Dat ziet er ook voor de toekamst niet fraai uit. De Gaulle kondigde een verandering aan van de Senaat, de Franse Eerste Kamer. Deze zal worden samengevoegd met de sociaal-economische raad tot een lichaam met uitsluitend raadgevende be voegdheden. Over andere hervormingen bleef De Gaulle uiterst vaag. Aan de universiteiten is de ontevreden heid nog lang niet weggenomen. De spanningen zijn weer gegroeid bij de medische universitaire examens, waar sterke controlemaatregelen op een jan boel zijn uitgelopen. gebleven met 1 zetel verlies. De liberalen daarentegen hebben een flinke veer moe ten laten met een verlies van 10 zetels, waarvan er maar 4 ten goede zijn geko men aan de Centrumpartij. Ook voor linkse liberalen bleken de sociaal-demo craten toch aantrekkelijker dan een rechtse coalitie. kabinet-De Jong de volgende maatrege len aan: verlaging van de loon- en Inkomsten belasting voor lage inkomens (door verhoging van de belastingvrije voet: voor gehuwden zonder kinderen is deze verhoging 600, verlenging met twee jaren van de regeling voor de aftrek wegens bui tengewone lasten (de regeling was oorspronkelijk alleen bedoeld voor (1968); verhoging van de accijns op tabak (pakje sigaretten van 1,50 wordt 1,75); verhoging van de vennootsschaps- belasting. De belastingverlaging voor de lage inkomens (200 miljoen) is bedoeld als een tegemoetkoming voor de hogere kos ten van levensonderhoud, die het gevolg zullen zijn van de invoering m.i.v. 1969 van de BTW (belasting over toegevoeg de waarde. Zij zal worden gefinancierd uit de tijdelijke meer-opbrengst van 236 miljoen gulden; blijvend zal de BTW de regering 110 miljoen gulden in het laadje brengen. Opmerkelijk is de uitgavenbesparing op het stuk van de woningbouw. Even als verleden jaar wil de regering het aantal woningwetwoningen verminderen: 45.000, ofwel 5.000 minder dan in 1968 en 12.500 minder dan in 1967. In de miljoenennota is voor het eerst sprake van planning op langere termijn; er zijn ramingen in opgenomen van een Wat de belastingen betreft kondigt het aantal belangrijke uitgaven in de jaren 1970 en 1971. Daarop aansluitend heeft het kabinet besloten tot een inflatie- aanpassing door het invoeren van een belastingcorrectie per 1 januari 1970. Deze correctie zal betrekking hebben op de jaren 1967 tot 1971. Verwacht wordt, dat hiermee een bedrag van 900 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Bezorgd is de regering over de ge meentelijke financiën: de kloof tussen uitgaven en beschikbare middelen wordt niet kleiner. Zij rekent voor 1969 op een tekort van 250 miljoen gulden voor het Gemeentefonds, Een speciale werkgroep is belast met een diepgaand onderzoek naar de factoren, die de financiële pro blematiek van de gemeenten bepalen. Intussen wil het kabinet 30 miljoen gul den uittrekken voor de drie grote ge meenten, evenals verleden jaar een com pensatie voor de ongunstige exploitatie van de drie gemeentelijke vervoer bedrijven. arbeidsplaatsen. Niettemin nam de ge registreerde arbeidsreserve nauwelijks af. Dit duidt op een structurele werk loosheid, die daarom met middelen van verschillende aard moet worden bestre den. Voor 1969 is tevens een extra rijks- bijdrage van 47,5 miljoen gulden ge raamd voor de Algemene Ouderdoms- verzekering; hiermee zal een verhoging met ruim 1 procent van de uitkeringen worden gefinancierd. Al zal president Johnson zich in ja nuari uit de aktieve politiek terugtrek ken, hij toont zich nog steeds bereid zijn partij mee te spelen, wanneer het er om gaat zijn standpunten uiteen te zetten, wanneer hij die bedreigd acht. Dat hij daarmee vooral Humphrey, de democra tische kandidaat voor het presidentschap, voor de voeten loopt en op zijn nummer zet kan hem minder schelen. Er gaan zelfs stemmen op, dat Johnson een ne derlaag van Humphrey niet onwelkom zou zijn. Wanneer de Amerikaanse opi niepeilers hun werk beter doen dan de Zweedse, dan is er alle kans op een Democratische nederlaag die de Repu blikein Nixon in het Witte Huis zal brengen. Vooral bij de Democraten bestaan ern stige bezwaren tegen de oorlog in Viet nam. Hoeveel succes heeft senator McCarthy als oppositiekandidaat niet ge had? Humphrey heeft zich altijd volledig geschaard achter de politiek van John son ,die dus door velen gewraakt werd, doch om deze aanhang terug te winnen, laat hij nu wat andere geluiden horen. Hij zou geen bezwaar maken tegen een stopzetting van de bombardementen. Prompt komt Johnson met de medede ling, dat de bombardementen op Noord- Vietnam onvermijdelijk zijn. Humphrey heeft betoogd, dat eind dit jaar of begin volgend jaar een begin kan worden ge maakt met de terugtrekking van be paalde eenheden uit Vietnam. Onmiddel lijk was Johnson erbij om te zeggen, dat niemand hierover iets zou kunnen voor spellen. Humphrey maakt geen goede indruk op zijn verkiezingscampagne, maar in anderhalve maand kan nog wel iets veranderen. Dat maakt voorspellen uiterst gevaarlijk. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1