Aloude Hanzestad waart nog rond Dr. Woods Flying doctor service I kuituur” Maar: „Boalsert bliuwt hoed ster fan kunst en nr Vi Fan de Martinytoer Hedenavond raadsvergadering Dal je dreef over de Trekvaart i Iff STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'l i ‘BÉ 'i I DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 107e JAARGANG No. 74 Tj. de J. x*- Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het Nederlandse schip „Johannes Frans” (18729 ton) drijft hier lek op de Atlantische Oceaan met aan boord 40 bemanningsleden. Langszij ligt de „Dallas” van de Amerikaanse kustwacht, die erin slaagde pompen aan boord van het Nederlandse schip over te zetten. De kapitein van de Johannes Frans heeft medegedeeld, dat hij vanochtend zal beslissen of hij het schip zal laten verlaten. Nauwelijks behooi-t de zomerexpositie, de toptentoonstelling „Rondom Rem brandt” tot ’t verleden en amper heeft de zomer afscheid genomen, of reeds vóór het vallen van de bladeren, presen teerde zich een weekeinde, dat menig een lang bij zal blijven. Een en ander was niet door commissies of comité’s gecoördineerd, maar de kuituur bloeide plotseling op als klaprozen tussen het koren. Vrijdagavond begon het al met een optreden van de beroemde dansgroep Marnix uit Apeldoorn, een optreden dat zich zaterdag glorieus herhaalde, een kijkspel vol vaart en ritme. Dezelfde zaterdag hield de Roomsk Frysk Boun haar „katholike Friesendei” in Bolsward, sprak er oud waarnemend burgemeester S. van Tuinen, luisterde een belang- De op- en delgeande biweging, dy’t men yn it hiele libben en yn elts birop merk- bite kin, jildt net it minst foar de agra riërs.. Har produksje is folie slimmer to bihearskjen as dy fan de yndustry, har organisaesje troch de tsientüzenen sel- stannige ündernimmers in nuodlik pro bleem ,har biropsbiskerming troch de wet in fier ideael, har tal in ófnimmen- de greatheit, koartom, Ondanks alles hwat er yn de léste tritich jier bard is, en dat is net in bytsje, bliuwt de agra- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157) wetterskipskonsintraesjes meije de bi- driuwen mear produktyf en rationeler meitsje, mar it probleem is krekt, dat wy mei de bisteande produksje al gjin kant mear üt kinne. Dizze nuodlike situaesje boarst aensens iepen, dat bliuiwt net üt en ik soe net witte, hwat hja de minsken foar treast en bimoediging sizze kinne. Faeks rint de greidboer dit jier jit frij, mar it is in izeren wet, dat eltse krisis bigjint by de bouboer, mar einicht by de greidboer. Yn tanimmende omfang sil de boer mei it mingde bidriuw syn produkten for- wurkje yn molke, de bou ynsiedzje en it büthüs ütlizze. De drang nei de molksinten wurdt alle dagen greater en ek op dit terrein wit elk wol, lizze de foarrieden oan de hoan- nebalken ta. It groeisume jier mei seis, sawn en tsien kuilbulten op it hiem, sil dizze winter syn ütwurking ha. Mar hwer moatte wy hin- ne mei dizze groeijende produksje. Yn it ófroune boekjier wiene de Onkosten p. kilo molke 0.75 sint heger en de op- bringst 0.5 sint leger. Dat wie in lichte warskóging, yn maeije kaem de twadde troch de priisfal by de tsiis. It rommelt dus, mar it wiene de easte symtomen fan de kommende perioade, dy’t nei myn miening fan de boerestan it uterste ferg- je sil fan bldriuwsbihear en wurkkrêft. Lit Os hoopje, dat de takomst leare sil, dat ik fier mis bin richt om discreet met aanstaande moe ders te kunnen praten over de baby- uitzet. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 IS DER FOAR DE BOUBOER JiT in ÜTWEI? Dit alles overziende, gevoegd nog bij de geruchten over diverse plannen die ons bereiken van nog op handen zijnde verbouwingen, wettigen dunkt ons wel de aanhef van dit artikel, dat in kunst minnend Bolsward de aloude Hanze- geest nog steeds rondwaart. De vliegende non zal u als t.v.-program- ma wel bekend zijn; de vliegende dok- tersdienst in Afrika misschien niet. Toch is er een overeenkomst tussen deze twee onderwerpen. Het eerste programma heeft een amusementskarakter met een ondertoon van chronisch geldtekort. De vliegende dokterservice is geen amuse ment, maar een keiharde noodzakelijk heid en opgezet door enkele idealistische artsen om met kennis van de westerse wereld medische hulp te verstrekken aan onderontwikkelde gebieden. De overeen komst vraagt u? Natuurlijk, het chro nisch geldtekort! Wij willen u nu graag inlichten over het werk van een aantal medici, doktoren met een roeping in de geest van Albert Schweizer, die in het hart van Afrika een projekt ontwikkeld hebben dat waard is u, die dit artikel met gezonde ogen kunt lezen, onder de ogen te brengen. Toevalligerwijze kwamen wij in kontakt met dr. R. Sampimon, een oogarts uit Utrecht, die voorzitter is van de Prof. Weve Stichting, een instituut voor blin denzorg in de ontwikkelingslanden. Deze stichting kwam recent in het nieuws door als gastheer op te treden voor dr Michael Wood van de Flying Doctors Service in Nairobi (Kenya). In een partikuliere audiëntie heeft prins Bernhard zich laten inlichten over het grootse werk dat daar verricht wordt. De vliegende doktersdienst (afgekort de FDS) is vermoedelijk de meest unieke organisatie ter wereld. Zij beschikt over 7 vliegtuigjes om waar nodig in Kenya, Oeganda of Tanzania specialisten of medikamenten zo snel mogelijk op de gewenste plaats te bezorgen. Dr. Michael Wood wil nu zijn FDS opti maal benutten en in samenwerking met de Nederlandse Prof. Weve Stichting de oogheelkundige nood in Oostafrika gaan bestrijden. Volgens de gouvemements- oogarts in Kenya is één op de 60 men sen er blind en zou 80 pct. van deze blindheid voorkomen of genezen kunnen worden, indien er adaequate hulp voor handen was. Rekenen we deze gegevens om naar Nederlandse maatstaven, dan zou Nederland met zijn 12 miljoen in woners zo’n 200.000 blinden kennen, waarvan er dan 160.000 onnodig blind zouden zijn. De fraaie en zo harmonisch ontworpen glas-in-lood ramen, die de Friese glazenier Cor Reisma in regeringsopdracht vervaardigde in de trappenhal van het historische stadhuis te Bolsward willen niet alleen een geromantiseerde terugblik geven over het roemrijke verleden, maar ook inspireren wat de toekomst betreft. Het verleden manifesteert zich vooral in de handel, zoals die tijdens het Hanzeverbond gestalte kreeg en zoals die heenleidde naar de verzorgende funktie die Bolsward in later eeuwen kreeg toebedeeld in het aloude Westergo. Wat betreft de toekomst stelde de ontwerper onze stad voor de opdracht: „Boalsert bliuwt hoedster van kunst en kultuer!” Het geeft perspektief en klinkt welhaast profetisch. Toegegeven, dat er zich momenten kunnen voordoen, waarop het moeilijk lijkt de faam van kultureel centrum te zijn waar te maken en ook, dat Bolsward op kultureel gebied slechts aan de top kan blijven door inspanning van alle krachten door het zich als gemeen schap eensgezind te stellen achter bepaalde aktiviteiten, kan men tegelijkertijd constateren, dat het toch telkens weer waar blijkt te zijn. stellende groep naar een explicatie van Meinte Walta over moderne Friese schil derkunst, droeg de dichter Jan Ootinga voor uit eigen poëziebundels en zong troubadoer Wop Polman zijn lied, terwijl een volle Doelenzaal genoot van „Doun- sjende dieven”, een in het Fries ver taald toneelstuk van Jean Anouilh, was er massaal en voor velen onvergetelijk diezelfde avond het optreden van het Kamper mannenkoor in de Martinikerk. Zonder één cent subsidie door één man, een Leeuwarder spoorbeambte, georgani seerd. Het leek wel, dat heel Bolsward verenigd was in de oude St. Maarten en storm nog regenvlagen kon het be zoek weren. ’s Middags was er in de St. Fransis- cuskerk een Friestalige Eucharistievie- ryske groep bldrige troch mear risiko’s as normael. Histoarysk is it in ütsünde- ring as har bidriuw mei gelyksoartige oaren lyk halde kin, yn de measte tiden is dat sa net. Nei myn gefoel, ik kin dat net biwize, is de perioade tusken 1945 en 1968 ien fan dy tiidrekken, hweryn it de boeren reed ijk goed gien is, mar ik bin ek fan mie ning, dat der in ein oan komd is en dat de kommende tweintich jier de striid om it bistean wer fül wêze sil. En sa as dit altyd it gefal west hat, Tin ne de bouboeren ek nou wer foarop. Hja hawwe üt soarte in riskanter bidriuw as de greidboer, har kosten binne heger en har kansen op in boppeslach binne ek greater. Mar der foaroer stiet, dat har kansen op forlies ek folie en folie grea ter binne as dy fan de greidboer. De fluktuaesje yn de prizen is tige great, har bisykjen is in gouden keatling, mar de ütkomst gauris in koperen. Elk wit hoe swier de klappen oankomd binne mei de jirapels forline jier, der binne miljoenen op forlem. Mar omt de bou boer alle jierren wer hopet op in bettere merk, binne dit jier net minder jirapels ütset. En hwa’t op heden by de bouboer komt, dy moat it oandoare. De setters binne nou al praktysk ünforkeapber, de prizen skandalich leech. Party boeren forkeapje de kostlike en kostbere setters al foar féfoer. Mei de ytjirapels is it net folie better, great oanbod en lege prizen. De agenten fan de koöperative jirapelfabriken rinne de féfoerhannel al plat mei oanbiedings foar jirpelmoal tsjin prizen, dêr’t men fan skrikt. Dit Foto 1: De luchttaxie van het FDS wordt veelvuldig gebruikt om een patient te evacueren. Foto 2: De enige blijdschap in het bestaan van deze blinde jongen is de muziek. Door een eenvoudige oogoperatie zouden ze echter weer kunnen zien. Zoudt u hen dat geluk kunnen ontzeggen? ring geweest en de volgende zondag morgen leidde de pastor loci ds. S. J. Wouda in Bolswards oudste gebouw, de Broerekerk, een Friese kerkdienst. Met een kerkconcert met de neger- zanger Henry Blackman, een BIC- voorstelling en een extra optreden van de Oratoriumvereniging Bolsward in het verschiet (met en passant de Bolle- tongersdei en de uitreiking van de dr. Joost Halbertsmaprijs) zal toch niemand durven beweren, dat Bolsward in kul tureel opzicht niet voldoet aan de op het eerste gezicht chauvinistisch lijkende spreuk op het laatste van de glas-in- lood ramen. Ondertussen is het zo, dat zelfs Bols ward niet kan leven bij het kulturele brood alleen. Als het zakelrjke aspekt enkel negatief zou zijn, moet er vroeg of laat wel een kentering komen, want er zijn sterke benen nodig om deze weelde te kunnen dragen. Maar gelukkig is het zo, dat niet alleen het laatste raam ak- tueel is, ook de oude Hanzegeest is in Bolsward nog niet geblust en waart nog altijd rond. Er is volop aktiviteit. Ge lukkig niet alleen in het afbreken van wat zijn tijd heeft gehad (Elandslaagte), maar ook in de nieuwbouw, particulier zowel als in de premie- en woningwet- sektor. Grote aktiviteit heerst er bijv, in het Industriepark, waar een rij nieuwe hallen als paddestoelen uit de grond rijst, en aan de Franekerstraat, waar bijv, de TS zijn uitbouw tot een van de modernste scholen in onze provincie ziet naderen. In de binnenstad zit men al evenmin stil. Verre van dat. Tal van zaken hebben in de loop van dit jaar hun panden uit gebouwd of gemoderniseerd. De totale metamorfose van Han Kooi- stra, speciaalzaak aan de Jongemastraat, was hier een treffend voorbeeld van. Maar hij is niet de enige. Garage Th. F. Bruinsma heeft weer de vleugels uitge slagen door het inrichten van een show room aan de Snekerpoort. Op onze redaktietafel dwarrelde een uitnodiging neer tot het bijwonen van de opening van de gemoderniseerde doe-het-zelf zaak van de verf-, schilder- en lijsten specialist Th. de Jong aan het Skilwyk. Om in de binnenstad te blijven, de NV S. S. v. d. Werf is momenteel bezig met een flinke verbouwing van de zaak, aan de Rijksstraat, hetgeen meteen (helaas tijdelijke 7glorie betekent voor de voor malige Unie, die enige jaren als blind ganger op een overigens strategisch punt van de stad detoneerde. Bepaald rigo- reus en met schier jeugdige overmoed, wordt de zaak aangepakt door de 99- jarige Lanter N.V. aan de Appelmarkt. Ook fa. gebr. Bosma weet van aan pakken. Het tijdelijk ongerief in een ge ïmproviseerde vreemde winkel achter de Smeden (zoals idem Lanter NV dit doet aan het Skilwyk) wordt graag op de koop toegenomen, in dit geval om een groente- en fruitpaleis, annex zelfbedie- ningszaak te stichten op de hoek Skil- wyk-Bargefenne. Wat snelheid van handelen betreft, werd welhaast geen modernisering over troffen door die van Wolke’s mode- textiel aan de Marktstraat. Zaterdag 14 september werd om 6 uur de deur gesloten, vrijdag de 20e was de verbouwing gereed. Een aantal gespecia liseerde vaklieden had in die luttele da gen de gehele binnenbetimmering weg gebroken en door een nieuwe vervangen, aangepast aan moderner eisen. Het is niet de enige verbouwing in dit pand, waar sedert 29 februari (schrikkeldag!) 1920 de fa. Wolke zich vestigde (de zaak zelf dateert te Bolsward al vanaf 1890). Met ingang van dit jaar werd de zaak overgenomen door de heer A. L. J. Wol ke, die zijn moderne opvattingen in de verbouw geheel heeft kunnen uitleven. Het is een semie-zelfbedieningszaak ge worden met veel ruimte. Moeders met kinderwagens kunnen er keren en wen den alsof ze wandelen in een park.Door deze nieuwe opstelling heeft de zaak aan aantrekkelijkheid niet weinig gewonnen. Een nog meer spectaculaire verbou wing werd toegepast door speciaalzaak Frederiks, reeds de derde in successie sedert de winkel aan het Marktplein werd overgenomen van fa. Wierdsma. Het aantrekken van de afdeling jumpers en rokken is een geweldig succes ge worden en de grote toeloop van klanten resulteerde al spoedig in ruimtegebrek. De heer en mevr. Federiks hebben een noodzakelijk geworden verbouwing met een radikaal aangepakt. Heel de cyclus van peuter via kleuter, kind, jongedame, vrouw, aanstaande moeder tot moeder, is op de voet gevolgd. Voorin begint de zaak met een werkelijk leuke afdeling kleuterkleding. Het is werkelijk niet toe vallig, dat, deze geheel in de sprookjes sfeer is gehouden. De aankleding met heuse boomstammen in puur natuur is sfeervol en moet de kinderen, en daar mee de moeders, wel aanspreken. De afdelingen dameslingerie, bonneterie, jumpers en rokken zijn ruim voorzien van de nieuwste snufjes. Telkens is gevoel voor sfeer gepaard aan eert prak tische inrichting, die de klanten echt op hun gemak gaat stellen (bijv, pas kamers met deuren inplaats van gor dijntjes). En wat de sfeer betreft, het algemene streven om met behoud van modern comfort terug te gaan naar „grootmoeders tijd”, wordt hier weer spiegeld. Net als rond onze eeuwwisse ling gebeurde, krijgen de klanten een kopje koffie aangeboden. Dit geschiedt in een gezellig ingericht hoekje, waar men zich echt thuis zal voelen. Wat voor kort nog een platdak was, is nu de af deling kinderwagens, wiegen en kinder- ledikantjes. Een apart hoekje is inge- Hedenavond zal er te Bolsward op de gebruikelijke tijd een openbare raads vergadering worden gehouden. Op de agenda staan o.a. de herbenoeming van de woningcommissie, woningbouw in het Parkplan achter de voorm. R.K. Land bouwschool, verbouw van de voormalige muziekschool in de Kerkstraat, her- bepalen van een standpunt inzake de fluoridering van drinkwater, medewer king tot het stichten van een jeugd- sociëteit. het verlenen van een krediet voor de openbare Mavo-school en een wijziging van de Algemene Politie verordening in verband met de terras sen. Reading'Amerika: Een vreemde vogel boven ’t Amerikaanse plaatsje Reading. Deze eend vliegt al sinds 28 augustus rond met een pijl dwars door zijn lichaam. Alle pogingen van dierenvrienden om het beest te vangen waren tot nu toe vergeefs. twadde rampjier foar de jirpelbouwers sil foar Fryslan hurd oankomme, hwant de wichtichste frucht is hjir de jirpel- bou. Koe men nou mar de lju oanriede hwat oars to bouwen, dan wie der in ütwei. Mar hwa sjocht dy jit? De weet is it greate probleem foar de EEG-lannen, der wurde greate kwantums denatu- reard en yn it foer forwurke, men kin der gjin kant mei üt. De sükerbiten is al sa’n hjit hangiisder, omt wy op de wraldmerk de süker fjouwer kear sa goedkeap krije kinne as it hjir kostje moat. De regearing hat foar in bipaeld kwantum in priis tasein en drukt dêr- troch op de garansje. It flaechs is al jierren gjin leanende forbou mear en de bollen, hweryn party har heil socht hawwe, wurde by tüzenen troch de mounle draeid. De flecht nei fruitteelt of grienteteelt bringt deselde problemen mei, hwant fan alles is der to folie en dus kelderje de prizen. Ik soe mei de béste wil fan de wrald gjin produkt neame kinne, dêr’t foar de bouboer jit aventuer yn sit. It strie bliuwt by sommigen op it lan lizzen, omt de kosten fan it oppakken en parsjen heger binne as hwat hja op it lan meitsje kinne. Men haldt de totale yn- stoarting fan de prizen jit tsjin troch mei eigen steunfünsen fikse kwantums üt de merk to nimmen, mar dit kin ek net lang mear sa trochgean. Mei ien wurd, it liket foar de bouboer in tryste, üntmoedigjende saek, dêr’t ek Minister Lardinois yn de l&nboubigreating gjin ütwei foar wiist. De ruilforkavelingen en Bolswards Nieuwsbl; Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Zondag 22 september jl., ’s morgens om plm. 10 uur, raakte even buiten Parrega een kleine bestelwagen te wa ter. Het Dafje, eigendom van het Ge meentelijk Gasbedrijf te Bolsward en be stuurd door opzichter F. V. uit Bolsward, reed richting Workum. Ongeveer ter hoogte van de driesprong Workum- Bolsward-Gaast kwam de heer V. een Mercedes van de fa. J. te Workum tegen Waarschijnlijk doordat deze te veel links van de weg reed, moest de Daf naar rechts uitwijken, net op de plaats waar vanwege de nieuwe wegaanleg een diepe geul langs de weg loopt. Om deze te ontwijken trok de heer V. flink aan het stuur en reed regelrecht de Trekvaart in. Bij deze manoeuvre raakte de Daf ook nog ’n rood met wit waarschuwings- hek. Door de snelheid van de auto en de sterke stroom van het water, dreef de Daf door tot hij de overkant van de Trekvaart had bereikt. Hier stapte V. uit zijn auto, waarbij hij alleen maar een paar natte voeten kreeg. Na een poosje was alleen nog maar het dak ven de auto te zien, waardoor de mannen van de kraanwagen van garage Boontje uit Bolsward de kabel moeilijk konden vastmaken. Telkens trok de kabel weer los. Het was al bijna 1 uur toen de Daf weer op het droge stond. Het ene knip perlicht brandde nog. De heer V. mag van geluk spreken, dat hij er nog zo goed van af gek omen is. Tijdens de red ding van de Daf waren er veel toe schouwers aanwezig. 1 l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1