Gate Skroar Bolletongersdei’ wordt dit jaar een dolle donderdag medewerking en van Rijk programma alle kanten R-t I 't w c si Hwat hat Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 1 r|| VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 107e JAARGANG No. 75 Wymbritseradeel. us hjoed to sizzen Wielerronde Vetveeshow Pluiniveeshow Ringrjjderjj Veel variatie Etalagewedstrijd Standwerkersconcours Pony’s Geitenkeuring Verloting f Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 35,— 30,— 25,— 20,— 15,— 50,— 40,— 30,— Abonnementsprijs f 3,50 p, kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 schatten, maar de jury, steeds gevormd door dag- en nieuwsbladjournalisten - dus ook mensen van het woord, zij het dan ’t geschreven woord - kunnen bogen op een jarenlange ervaring. Steeds wordt bij de prijsuitreiking, ditmaal om 1 uur in De Posthoorn, opbouwende kritiek geleverd, hetgeen door de standwerkers altijd zeer op prijs wordt gesteld. Het nationale concours te Bolsward staat landelijk hoog aangeschreven. Ditmaal zijn er niet minder dan 15 deelnemers. Het wordt een drukte van belang. Tegelijk - wat een bedrijvigheid! - vindt op de Nieuwmarkt de keuring plaats van geregistreerde geiten van de geiten- fokverenigingen Roordahuizum, Sneek, Pingjum, Wyckel en Rijs (Gaasterland). Men kan dus gerust zeggen, dat het puikje van de geiten uit geheel Westergo te Bolsward aan de balie komt. Er wordt gekeurd in twee ringen. Keurmeesters (met ervaring!) zijn de heren Stegenga, Burgwerd, Steenbeek, Wartena, H. de Jong, Peasens en Leystra, Oude Bildt- zijl, waarmee meteen is aangeduid, dat het hier een aangelegenheid betreft, die veel verder reikt dan de naaste om geving van Bolsward alleen. Evenals bij bovenstaande onderdelen, heeft ook hier een enthousiaste sub-commissie alles tot in de puntjes geregeld. Ook hier krijgt het kampioensdier een erekrans omge hangen. De overige prijzen worden later toegezonden. liegen er ook niet om. De tweede prijs is (om in agrarische stijl te blijven) een forse jonge geit, die in de Wonser con- treijen bij Tj. op de Hoek het levens licht zag. Verder zijn er fruitmanden sl’-dcs enz. Er zijn slechts 2000 loten en ongeveer 1500 hiervan zijn al aan de man gebracht. Steeds weer vormt de trekking op de feestavond, die de Bolle- tongersdei besluit, een attraktie op zich zelf. 50,— 40,— 35,— 30,— 25,— 20,— 50,— 40,— 30,— 25,— 25,— 25,— De pluimveeshow, ditmaal te houden in de voormalige r.k. Ulo, wordt dit jaar iets zeer bijzonders. Het wordt reeds de 3e Noord-Nederlandshow in successie en fungeert tevens als jubileumshow, daar rijderij voor pony’s te houden op het Plein 1455. Nadere bijzonderheden vol gen nog. De koeküt en It syske Ha net itselde wyske Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) De marktcommlssle heeft woensdagavond In een vrijwel voltallige vergadering de laatste puntjes op de allerlaatste i’s gezet en nog de nodige spijkers met koppen geslagen om het programma van de Bolletongersdei niet alleen „rond” te krijgen, maar ook zodanig te stroomlijnen, dat de grote serie evenementen als een legkaart Inelkaar gaat passen en er de hele dag, van de vroege ochtend, als de eerste olie bollen worden gebakken, tot de late avond, wanneer de Starfighters hun drumstel weer gaan inladen, er continu iets is te doen, zodat de duizenden bezoekers van deze dag elk wat wils krijgen en een leder aan zijn trekken komt. Het wordt weer een agrarische dag met een serie attrakties, een dag ook met een folkloristisch en kultureel tintje, kortom een dag voor boeren, burgers en buitenlui, voor platte landbewoners en stedelingen, voor jongeren en ouderen, voor feinten en fainmen, maar ook voor pake en beppe We hopen ook op een dag met van dat mooie zon-overgoten herfstweer, waarbij de jas aan de kapstok kan blijven en men letterlijk en figuurlijk de bloemetjes nog eens buiten kan zetten. De vetveeshow heeft zich op de Bolle tongersdei een vaste plaats veroverd en staat ook nu weer centraal. Verschil lende inzenders meldden zich reeds, maar de praktijk bewijst, dat de meeste inzenders dit pas in het weekend doen. De vetveeshow mag bogen op een uiterst deskundige jury, die reeds jarenlange ervaring in deze branche heeft. Ze be staat uit de heren R. Sixma, Roorda huizum, J. Stienstra, Sneek, S. Uilkema, Grouw en R. Piersma, Sneek, stuk voor stuk vaklieden, die het vertrouwen van de inzenders ten volle verdienen. De prijsuitreiking is, zoals gewoonlijk, bij café De Beurs, thans van P. v. d. Zee, en wel prompt om 12 uur. Op dat mo ment heeft burgemeester J. M. A. Mul der het kampioensdier reeds de erekrans omgehangen. Even heeft de comm'ssie overwogen ook nog een ponyringrijderij voor de jeugd in te lassen, maar dit bleek wegens het toch al overladen programma dit jaar niet mogelijk. Om toch de jeugd niet teleur te stellen en hen alvast een goede vooroefening te geven voor het volgend jaar, wordt overwogen op de zaterdag volgende op de Bolletongersdei een ring- is direkt na afloop in de kleine zaal van De Doele. Het publiek en de bewoners langs het parcours worden (ook in hun eigen belang) met klem verzocht tijdens het ringrjjden hier geen auto’s te par keren. Ook in de binnenstad zal de Bolle tongersdei ’s middags een bijzonder ca chet krijgen. De WAC organiseert nl. een grote wielerronde voor amateurs. Over het parcours volgen nog nadere mededelingen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit in de binnenstad zijn, nl. het circuit Stadhuis, Marktstraat, Bargefenne, Dijk- straat, Stoombootkade, Turfkade, Sne- kerpoort, Jongemastraat. Enkele ver keersmaatregelen dienen nog nader te worden besproken. O.a. zullen de bus- routes in dat geval moeten worden ge wijzigd. Wanneer dit parcours inderdaad wordt aangehouden, worden ook de eigenaars van auto’s dringend verzocht tijdens de wedstrijd geen auto’s langs de stoepranden te zetten. Reeds een 80 renners hebben zich opgegeven, o.a. de complete Van der Plaats-ploeg, de „Met-melk-meer-mans-ploeg” en waar schijnlijk zal ook de bekende P. Hoekstra uit Dokkum (de enige Fries, die naar de Olympische Spelen in Mexico gaat), aan de wedstrijd deelnemen. Gevaarlijke punten worden met strobalen afgezet en voor de rails (slipgevaar) wordt nog een oplossing gezocht. Dit landelijk concours, georganiseerd in samenwerking met de vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, is dé grote trekpleister voor velen. Bekende en zeer welsprekende standwerkers rei zen voor dag en dauw reeds vanuit Amsterdam of het midden des lands naar het hoge noorden, om in Bolsward onderling eikaars krachten te meten in welsprekendheid, originaliteit, verkoop kracht en beschaafdheid. Het Is verre van gemakkelijk deze woordkunstenaars op al deze onderdelen naar waarde te Schettens en voor de CBTB-jongeren de dames B. Lycklama a Nyeholt van Wolsum en Tr. Abma uit Hartwerd. Ook de leerlingenvereniging van Nijenhove, „Bambie”, is gevraagd een afvaardiging te zenden. De jury wijst zelf een presi dente en woordvoerder aan. De heer Schrijnhout zal namens de vereniging van markthandelaren instrukties geven en de prijsuitreiking is tegelijk met die van de standwerkers, om precies 1 uur in De Posthoorn. De prijzen bestaan un luxe voorwerpen en wisselbekers. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het wordt volgende week in Bolsward een dag met zoveel variatie, dat het ons goed lijkt hier ter uwer informatie een overzicht te geven van al de facetten, die aan deze dag de nodige glans gaan geven. Want er is veel te doen. Voor de liefhebbers van pluimvee is er de grote Noord-Nederlandshow met 650 dieren, er is een grote geitenkeuring met minstens 75 maal een klasse-dier in de ring, er is de traditionele vetveeshow. Tegelijk is er het nationale standwerkersconcours en de etalagewedstrijd voor de „stille” kramen, een ringrijderij voor aange spannen paarden en paarden onder de man, een wielerwedstrijd (met waar schijnlijk deelname van de enige Fries, die naar Mexico gaat), de uitvoering van een Fries toneelspel 'en in aansluiting daarop een dansavond in De Doele. Vanzelfsprekend haakt de plaatselijke middenstand hierop in met tal van bij zondere aanbiedingen, demonstraties enz. zodat ook de huisvrouw aan haar trek ken komt. Tenslotte is er weer de be kende Bolletongersdei-prijsvraag in dit blad. Als u het niet allemaal kunt ont houden, doet u goed deze krant te be waren. Hier volgen enkele notities over de diverse onderdelen. Behalve koeien en geiten, staat er nog iemand op de markt. Het is de zwart- lokkige Greetje, dochter van de schone Abbedantia, het pittige, temperament volle en daarom kittige, ravenzwarte Friese merrieveulen, in de meimaand van dit jaar geboren op Ugoklooster en de aankoopcommissie geleverd door fok ker D. Terwisscha van Scheltinga. Dit edele dier is de waardevolle hoofdprijs I in de loterij. Trouwens, de andere prijzen j de in '43 opgerichte Konijnen- en Pluim- veevereniging Bolsward en Omstreken dit jaar 25 jaar bestaat. Het wordt een driedaagse show, die t.e.m. zaterdag is geopend, maar die reeds woensdagavond wordt geopend, nl. in café v. d. Zee aan de Nieuwmarkt, vanouds het tref punt van pluimveehouders. Er komen sierduiven, cavia’s enz. In totaal zijn niet alleen konijnen, maar ook kippen, reeds een 650 dieren ingeschreven. Avondprogramma Het feestprogramma, dat traditiege trouw ’s avonds in De Doele wordt ge houden (de kaartverkoop begint in De Doele reeds ’s morgens vanaf 10 uur), wordt ook ditmaal weer verzorgd door de Fryske Krite. Opgevoerd wordt „Der wie ris” van R. W. Canne, een stuk dat we reeds eerder uitvoerig voor u be spraken en waarvan de uitvoering niet na zal laten indruk te maken. Deze avond vormt een bijzonder goed sluit stuk van een drukke dag. Na afloop is er voor de liefhebbers nog dansen onder leiding van de Star- fighters. Dit is enerzijds wat nieuws, anderzijds grijpt het terug op een tra ditie uit het verre verleden, want in het begin van de vorige eeuw werd er reeds te Bolsward geadverteerd, dat er op de Bolletongersdei dansen was. Hoe dan ook, niemand zal kunnen zeggen, dat er dit jaar niet een rijk en gevarieerd programma wordt geboden. Greetje (geen blonde Greet dus!) vormt intussen niet de enige vertegenwoor diger van onze edele viervoeters. Des middags wordt het op het circuit Dr. Joost Halbertmastraat in Plan Noord een waar paardenfestijn. De laatste ja- ren is het nl. traditie, dat op Bolle tongersdei een ringrijderij plaatsvindt, voor zowel paarden onder de man als bespannen voertuigen. De ringrijderij wordt dit jaar gehouden om 1 uur des middags precies. De verzamelplaats is het Plein 1455 nabij de openbare lagere school in het uitbreidingsplan Noord, terwijl de vier palen rond het Dr. Joost Halbertsmaplantsoen zijn geplaatst. Als prijzen zijn beschikbaar: Bespannen voertuigen: le prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs elke volgende prijs tot 10 Ruiters: le prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs elke volgende prijs Schoonste geheel Fries: 1. luxe voorwerp t.w.v. 2. luxe voorwerp t.w.v. 3. luxe voorwerp t.w.v. Schoonste geheel bovenlands: 1. luxe voorwerp t.w.v. 2. luxe voorwerp t.w.v. 3. luxe voorwerp t.w.v. Beste landbouwrijpaard Beste Friese fokmerrie Beste bovenlandse fokmerrie De prijzen worden bij voorkeur in waardebonnen verstrekt. Deze bonnen zijn ter keuze van de winnaars bij de zakenlui in Bolsward te besteden. Aangifte kan geschieden tot uiterlijk dinsdagavond 1 okt. 1968, 9 uur, bij: D. Elzinga, Cnossenlaan 3, Bolsward, tel. 05157-2649 en btf B. T. Jorna, Dr. J. Halbertsmastraat 29, Bolsward, tel. 05157-2704. De organisatie van deze breed op gezette ringrijderij geschiedt door de Paardesportvereniging Bolsward. Om één en ander vlot te doen verlopen, zijn er strenge bepalingen gemaakt, o.a. ook om het te langzaam rijden enz. tegen te gaan. Het wordt een middag vol tempo, opdat de deelnemers op tijd de terugweg weer kunnen aanvaarden. Jurryleden voor het schoonste geheel Fries ras zijn de heren Tsj. Witteveen, Blauwhuis, P. Hettinga, Bolsward en mevr. J. Gos- liga-Klom en voor het bovenlands ras dë heren S. v. d. Veen (dierenarts), Bolsward, P. de Boer, Nijland en R. Boschma, Folsgare. De prijsuitreiking Hiermee wordt bedoeld de etalage wedstrijd van de kramen. Het gaat hier niet zo zeer om het woord, maar de manier van uitpakken. Een marktkraam moet niet rommelig zijn, maar dient er verzorgd en zo mogelijk een tikkeltje artistiek uit te zien. Vanzelfsprekend leent het ene produkt zich hier beter toe dan het andere, maar dit feit wordt in het juryrapport verdisconteerd. Ook hier krijgt de jury het ver van gemak kelijk, vooral als men weet, dat vele markthandelaren hun allerbeste beentje voor zetten en ook de Bolswarder markt handelaren elkaar naar de kroon trach ten te steken. Denkt u maar eens aan wat in het verleden de fa. gebr. Bosma en Brandsma’s Bloemensymphonie heb ben gepresteerd. Nu reeds staan 35 deel nemers ingeschreven en de jury zal zeer efficiënt te werk moeten gaan om een gefundeerd oordeel te krijgen. Reeds om 9 uur maken zij de eerste rondgang, om dan 10 uur aanwezig te zijn op het stadhuis, waar dan traditiegetrouw de Bolletongersdei wordt geopend. De jury wordt gevormd door dames, aangewezen uit de jongerenafdelingen van de stands- organisaties. Zo treden voor de KPJ op de dames Henny Hettinga, Pealdyk bij Burgwerd en Nel de Vent uit Bolsward; voor de Jongerein mej. PI. Feenstra uit ft. ItV.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1