De Boerenpartij (groep Harmsen) belegde een propaganda-avond Bolletongersdei 1968 1 K,J ■1 Ég llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 25 jaar organist Nieuw seizoen F. O. Fan de Martinytoer „Cum laude” con- cours te Groningen IBr'Jl FC Ml STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1|pw /Wy DINSDAG 1 OKTOBER 1968 107e JAARGANG No. 76 Wymbritseradeel. zelf- AXXXXXXXXXVXXXWXVXXXXXXXXXXXXXXXXXXXSXXXXXXXXX nog ge- J. v. d. Heide C5 WW J. A. v. d. Heide Aan de organisatoren: goed weer, aan de deelnemers; veel sukses, aan de bezoekers: welkom in Bolsward. Advertentieprijs: 16 ct per mm Inge®. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder. De Doele was vrijdagavond nauwelijks tot de helft bezet, tijdens de openbare vergadering van een werkcomité onder voorzitterschap van de heer W. A. Reit- sma van Agema-State te Witmarsum. Doel van deze vergadering was te ko men tot een kiesvereniging, welke zijn sympathie zou betuigen met de Tweede Kamerfractie „Groep Harmsen” van de Boerenpartij, die zich van de heer Koe koek heeft gedistantieerd. Dit zou dan een Ring Bolsward moeten worden met de kern Harlingen, Fr-ane- ker, Wommels, Sneek, Workum enz. Hij deelde mee dat de heren Mr. H. O. J. M. Kronenburg uit Breda en M. Baron van Randwijck uit Aerdenhout verhin derd waren de avond mee te maken en er het woord te voeren. Eerste spreker was de heer E. J. Harm sen te Hoenderlo, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij. Hij betoogde dat een ieder die zich rechts wenst op te stellen, zich dient te scharen onder het vaandel van zijn par tij. Geen enkele andere partij komt n.l. op voor de belangen van het zelfstan- DICHTUNG UND WAHRHEIT It wurdt troch gjin inkelde boer bistri- den, dat der tsjintwurdich mear kij hél den wurde en ek halden wurde kinne as eartiids. De trije pounsmiet foar in kou is praktysk twa wurden en men sjocht ek wol, dat dit noch gjin ein hat. Folie greater is de foroaring by it tal kij per man. Dat is yn it algemien al fordübele en sil noch mear foroarje, de hege leanen twinge derta. Op twa wizen giet dit praktysk yn syn wurk. Op deselde pleats wurde mear kij halden en tagelyk for- mindert it tal wurkkrêften. Derfandinne Deze vanoude bekende marktdag in Bolsward is dit jaar uit gegroeid tot een dag vol variatie en aktiviteiten op velerlei gebied. Goed samenspel tussen marktkommissie, fokverenlgingen, WAC en Fryske Krite waarborgen een gezellige dag voor iedereen. Als het najaarsweer meewerkt, wordt het een topdag, wat de publieke belangstelling betreft. Zo kan het en zo móét het in Bolsward: Alle hens aan dek in goede harmonie, dan gaat Bolsward vooruit!!! door de de heer Zondagmorgen j.l. is de heer Tjitte Bleeker te Parrega gehuldigd, omdat hij 25 jaar organist was van de Ned. Her vormde gemeente te Parrega. Dit was een volkomen verrassing voor de jubi laris en zijn echtgenote. Ze wisten er he lemaal niets van af. De heer Bleeker wist uiteraard wel, dat hij ongeveer 25 jaar achter het kerkorgel had gezeten, maar had dit helemaal niet verwacht. Sinds 23 september 1943 begeleidt hij de gemeente op een enkele uitzondering na, zoals zondag j.l. het geval was. Bleeker is n.L ook dirigent van het plaatselijk kerkkoor, dat net op deze, voor de diri- gentrorganist feestelijke zondag optrad, zonder dat Bleeker er erg in had, waar om het kerkkoor net op deze zondag moest zingen. Dit alles gebeurde buiten hem om. Toen ds. B. J. Riemersma na de kerkdienst dan ook zei, dat hij even wegging, om daarna weer terug te ko men, snapte de organist er maar niets van. Ineens stond ook zijn vrouw naast hem. Ook die wist nog van niets. Toen de predikant terugkwam, begon hij een toespraakje, waarna ook kerkvoogd Har ders nog even aan het woord kwam. Hierbij kreeg de heer Bleeker ’n bijzon der fraai wandbord van Makkumer aar dewerk aangeboden met het kerkorgel van de Parregaster kerk erop afgebeeld, terwijl zijn vrouw een prachtig boeket bloemen kreeg. Ze waren er diep van on der de indruk. Op het unieke wandbord stond op de voorkant „Loovje God yn syn hillichdom” en op de achterkant „Oan- bean oan us organist Tjitte Bleeker fan de Herfoarme Gemeente fan Parregea. 1943 - sept—1968. Abonnementsprijs f 3,50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tntg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) ken weroan skriuwt hy oer de jildfor- slinende agrariërs, oer de hege subsyd- zjes, oer de dwaze regearing en sa mear. Hy güchelt mei hiel hwat slfers om en komt oan de ein ta dlzze konklüzje: Dat bedrijf (veehouderij) zal moeten en kunnen worden omgezet op een kostprijs besparing van rond 10 ct. per kilo melk. Maar voor 27 ct. per kilo melk staat men dan ook sterk in zijn schoenen, ook op de markt. Dat leert de kostprijsanalyse in alle nuchterheid! Jo en ik achte lezer, binne fansels wak ker njjsgjirrich nei de kaei fan dit ge heime kaske. Nou sjoch, hjir is dy: De greidbuorkerij moat komrne ta ien- heden fan 200 melke kij op pleatsen fan 350-400 pounsmiet. En dan seit de skriu- wer: Men mag zich niet voorstellen dat moderne melkveehouderij in grote ex ploitaties het nodige grond- en gebou wenkapitaal voor minder dan 7 pet. krij gen! Nou dan kinne wy togearre wolris rek kenje. Wy keapje op de béste klaei fan Fryslan 140 ha frij lan. Dat sil om en bij 10.000 kostje. De bisteande gebouwen fordwine en der wurdt ien kapitael spul boud foar 200 kij, it jongfé, de heaberging, de wurktugenopslach en reparaesje, kunst- mestopslach, molklokael en kantoar. Hwat soe dat kostje? Dat wit ik net, mar hja binne op it heden dwaende yn de Brekkenpolder mei in pleats fan 50 ha en dy kostet f 370.000. Hwat sil dizze pleats kostje? Hja dogge dan fansels modern en effisiënt en faek slagget it Bolswards Nieuwsblad openbaar concert hun solistische kwali teiten aan de jury ter beoordeling voor te leggen. Dit concert vond 20 september in de Harmonie te Groningen plaats. Te be luisteren waren achtereenvolgens het Hoboconcert van Mozart (K.V. 314), het 4e Pianoconcert van Beethoven, Shéhérazade van Ravel en het 2e Piano concert van Liszt. De Harmonie was, waarschijnlijk tot teleurstelling van de organiserenden, slechts voor de helft bezet. Hoofdboosdoener zal de T.V. wel geweest zijn, waarop de sympathieke Leonard Bernstein zijn orkest dirigeerde. Als eerste prijswinnaar kwam voor de dag de pianist Frédéric Meinders, geb. 1946, die Liszt's Pianoconcert overtui gend neerzette. De 2e prijs ging naar de hoboist Frank van Koten, die een licht voetige Mozart bracht. De derde prijs kwam in bezit van de jonge Marja Bon, die ’n opmerkelijke Beethoven vertolking presenteerde, waarin voor alles het struktuurbeeld naar voren kwam. De aanmoedigingsprijs ging naar de sopraan Grethe de Vink, die in Shéhérazade van Ravel voornamelijk door de zware bege leiding van het N.F.O. niet bepaald tot een glansrol kwam. Namens de jury gewaagde voorzitter Leonce Gras van een kwalitatief zeer sterk bezet concours. Het N.F.O., o.l.v. dirigent Charles de Wolff, stond uiter aard voor een zware taak, daar de re- petitietijd voor de vier solisten en het orkest maar gering was. Over het alge meen was hun aandeel goed. Volgorde der winnaars en de prijzen werden be kend gemaakt en uitgereikt burgemeester van Groningen, J. J. A. Berger. Opmerkelijk mag tenslotte noemd worden, dat er van de zijde der violisten blijkbaar geen belangstelling voor dit nationaal gebeuren bestond, of het moest zijn dat ze er niet waren. De enige violist, alt-violist dan, die mee deed, haalde het finalistenconcert niet. Hopelijk wordt het aandeel, dat violisten in een dergelijk concours behoren te hebben, in volgende jaren dubbel goed gemaakt. Dan binne hja hiel hwat mans. Dan komme der 200 melke kij mei it jongfé. Siz f 1300 de kou, dat is f 260.000 en foar f 90.000 jongfé. Dan de wurktugen en masjines, alles great en sterk, mar ek djür. Doare jo in skatting oan? Lit it üs takseare Op f 100.000. Dat is grif net to heech. Dan krije wy it ündersteande steatsje: Lén, 140 x f 10.000 pleats Kij en jongfé Masinespul Meiinoar is it oantal ienmanspleatsen sterk ta- naem en fordwine geleidelik oan dy bi- driuwen, dêr’t foar ien man gjin lean- jend wurk genöch to dwaen is. Oergon- gen trochdat de lytse boer of koumelker noch in baentsje derby hat, of yn de drokke tiid hwat wurk by in oar docht, sille der wol bliuwe en ik achtsje dit in goed ding, hwant dat binne warbere minsken, dy’t skoan wurk doggè om de top by de greatere bidriuwen wei to nimmen en dochs har eigen bidriuw en dus har selsstannichheit to bihalden. Ik jow ta, dat dizze kwestje net rounom sa gunstich leit as yn dizze kontreijen, der binne ek yn üs lan wol hoeken^ der’t dizze lytse bidriuwen fierwei de mearder- heit hawwe en der sil de oanpassing hur- der gean en mear yngripend wêze moat- te. Yn de oare EEG-lénnen is men hjir- mei lang sa fier net, nettsjinsteande de folie greatere stipe, dy’t de regearingen dér oan de boeren jowe, Yn dat Ijocht moat men dan ek sjen hwat dr. Mans holt dizzer dagen sein hat, nl. dat yn it EEG-gebiet noch miljoenen boeren for- dwine moasten. De tiid sil wol leare yn hokfoar tempo dizze stille revolüsje him ófspylje sil. Yn koarte jierren giet soks net. De minne situaesje mei de öfset fan de agraryske produksje, der’t torjucht folie minsken har soarch oer hawwe, bringt ek in oar soarte profeten oan if wurd. Sa hat Elsevlers Weekblad in skriuwer, dy’t him forskület ünder de namme Bu- colicus, dy’t wike oan wike de lezers de miening suggerearret, dat it yn de neder- lénske lanbou nearne nei liket. Alle wi- har om dit foar f 500.0CO klaar to krjjen. groten steeds groter te maken, de klei nen steeds kleiner, de rijken steeds rij ker, de armen steeds armer. De heer J. W. M. Gerritsen uit Vonden beklemtoonde nog eens de bittere nood zaak van een krachtige rechtse politiek. Op de wijze zoals het nu gaat, gaat het naar het bankroet: halen wat er te halen is, zonder de belangen af te wegen. Ook de gewone individuele ondernemer moet zich kunnen ontplooien. Het recht se kamp is helaas verdeeld, maar nog altijd geldt: eendracht maakt macht. Mevr. Hetty Bennink sprak nog een pro- pagandawoordje voor de vrije omroep, waarna het woord nog werd gevoerd door Henk Frens uit Staverden. Na de pauze was er een zee van vra gen. Veel nieuwe gezichtspunten kwa men er niet meer uit de bus. Pogingen tot interrupties werden in de kiem ge smoord, doordat de heer J. S. Wijnia uit Espel, die het forum leidde, de teugels strak hield. Een paar punten die we nog aanteken den: Een presidentsverkiezing kost alleen al veel meer dan ons Vorstenhuis verdient. Goed passifisme is tbeter dan een militaire oorlog. In ons hart zijn we al lemaal passifist. In de wandelgangen wordt gefluisterd, dat de salarisverho ging van de 1ste Kamerleden door de le Kamer niet zal worden goedgekeurd. Binding-rechts is tegen de toereding van Engeland in de EEG en bljj met wat De Gaulle in Frankrijk doet. Niemand zal nog durven beweren, dat de VVD een rechtse partij is. De chu en ar zijn ook niet meer rechts, maar middengroepe- ringen. LONDEN. Maarschalk Ix>rd Montgomery of Alamein heeft een nieuwe dokumentenkamer in het Imperial War Museum ingewijd. Btf deze gelegenheid werd hij gefotografeerd met als achtergrond een foto van de tekening van de Duitse kapitulatie in mei 1945. In het schilderij is een nisje, waar het originele kapitulatiedokument, dat Montgomery het museum schonk is aan gebracht. Woensdagavond concerteerde 't Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten in een zeer matig bezet Amicitia te Sneek. Dit wek- /te verwondering, temeer daar de pro- grammakeuze van het orkest uitstekend is, terwijl verder goede solisten ge ëngageerd worden. Vooral het feit, dat ons orkest jeugdige solisten - we den ken aan Ronald Hoogeveen, Emmy Ver- hey, Christiaan Bor - kansen geeft, is hoogst verheugend. Woensdag was dit de jonge Vera Beths, die vorig jaar haar solistendiloma cum laude behaalde. Zij speelde het Vioolconcert nr. 4 (KV 218), beheerst, met mooie toonvorming - een Stradivarius is toch duidelijk te onder scheiden, al zien we nog steeds met spanning uit naar het t.v.-spektakel, waarin bewezen moet worden, dat een moderne viool precies zo kan klinken als een Stradivarius - en bovenal met grote muzikaliteit. Hiervoor had Salten een Sinfoniëtta van Jan Mul uitgevoerd, waarvoor èn uitvoerenden èn de compo nist zelf een welgemeend applaus oogst ten. Na de pauze werd de bekende Pasto rale van Ludwig van Beethoven ver klankt, welk werk indértijd werd aan- gekondigd als „Erinnerung an das Land- leben”. Hoe uitstekend de dirigent zijn mannen ook leidde, het bleef in de dode zaal een vrij koude bedoening. Hoe mooi zou dit werk (met bijv, het onweer) in een akoestisch goede zaal geklonken hebben. Vandaar de gedachte: is er nu werkelijk geen betere zaal te vinden in een stad als Sneek? Met hetzelfde probleem worstelt trou wens evenzeer de stad Bolsward, waar het Frysk Orkest komende maand een concert hoopt te geven. Wensen we tenslotte de dirigent en zijn orkest een goed seizoen toe. Van hun kant is in elk geval alles te ver wachten. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en KASTEEL DRAKENSTEYN. ’t Haags jeugdkoor heeft Z.K.H. prins Claus en prins Willem-Alexander een zanghulde gebracht. Op de foto prins Willem- Alexander op de arm van z’n vader te midden van de meisjes van het koor. dige beroep, of dit nu de agrariërs zijn, de middenstanders, de industriëlen, de dienstverlenende beroepen, het trans portwezen, enz. In de partij kunnen mensen met iedere geloofsovertuiging terecht. Het standige beroep zal behoed moeten wor den voor de ondergang. De boerenpartij in de oude vorm heeft niet kunnen vol doen aan zijn taak een zuivere tegen hanger te vormen van links. Dat alles moest draaien om één persoon werd niet meer geduld. Dit heeft de partij in dis credit gebracht. Pogingen tot verzoening zijn afgestoten Dit verplicht tot daden. De partij staat nu voor een enorme taak. Het wil juist deze mensen benaderen, die eigen initia tieven willen nemen en geen kuddedieren wensen te zijn. De rechtse vleugels van kvp, ar en chu zullen afvallen om ongeacht naam en persoon, te strijden voor een vergeten groep. Als ’t volk de fatsoensnormen laat va ren (iedere avond wordt het volk van Nederland gedwongen te zien en te ho ren wat met fatsoensnormen spot) is het rijp voor het socialisme. De straatterreur neemt hand over hand toe. Stokers bij de staking bij Verolme waren niet de arbeiders, maar leden van een linkse studentenbeweging. Dit is een teken aan de wand. Wat de buitenlandse politiek betreft, hebben on- gelijk gekregen, die het spook van de terreur niet meer aanwezig achtten. Het monster van het communisme heeft laten zien, waartoe het in staat was. Veel willen de kool en de geit sparen, maar spreker wenst niet mee te doen aan de hetse tegen rechtsdenkende lan den als Zuid-Afrika, Amerika enz. Wij hebben deze landen met hun fouten nodig. Helaas is in de Troonrede te grote aandacht gevraagd voor de ont wikkelingshulp. Verspilling van miljoe nen op deze wijze is niet wenselijk. Spreker is wel voor naastenliefde, maar wil wel graag weten, wat er met de centen gebeurt, het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Arbeid siert de mens en daarom is het gevaarlijk werkschu- wen te helpen. Het is niet goed, dat werkwilligen krom liggen voor de niet-werkwilligen. Het kenmerk van de rechte groepering is, dat men de mens zelfstandig de ver antwoordelijkheid wil doen dragen en hen niet alleen wil maken tot slaafse volgelingen. Drs. E. van der Beek te Bennekom, oud- vice-voorzitter van de C.D.U., die Mr. Kronenburg verving, gaf hierna een be schouwing over de troonrede. De 80-jarige oorlog is niet alleen be gonnen om de godsdienstvrijheid, maar vooral ook om de 10de penning. Nu gaat het echter om miljarden. Spreker gaf tal van middelen aan de hand, waarop de lasten volgens hem be ter verdeeld konden worden. Het kan in Nederland beter. Zo heeft in Duitsland bijv. 60 van de huizen centrale ver warming, in Nederland nog geen 5 Ziekten als rheuma e.d. zijn hier het gevolg van. Alles is er volgens de ten dens van de troonrede op gericht de f 1.400.000 - 500.000 - 350.000 - 100.000 - 2.350.000 Dat tsjin 7% rinte is 7 x f 23.500 is f 164.500. As hja nou op sa’n spul like- goed melke as op in normale buorkerij dan soene hja dér 140 x 6000 kg molke winne kinne, dat is 4600 kg per kou Foar 200 kjj bistjut dat 920.000 kg. De kapi- taellêsten fan it bidriuw komme dan ministens op 164.500 920.000 is 18 st. de kilo. Oan féfoer sille hja wol itselde ütjaen moatte as in gewoane boer, dat is 11 sinten per kilo molke. Foar kunst mest 3 sinten, dan sitte jo al sünder lean op 32 sinten. En hwer moat dan al it oare üt bitelle wurde en hwat sil de op- perboer en syn feinten oan lean en so- siale lésten barre moatte? It koe ommers allegearre foar 27 sinten roun komme neffens de „deskundige” Bucollcus. Hwerom nimt hy en syn ma ten net it inislatyf foar sa’n monster pleats. De boeren barden forline jier krapoan 40 sinten foar de molke. Dat kriget hy ek. As it dan foar 27 sinten kin, hwerom gripe hja dizze winstkansen net? Hwerom net, Bucolicus De Stichting Gaudeamus verricht op hvt. terrein van de heendaagse muziek voortreffelijk werk. De doorgaans wran ge vruchten heeft men de laatste weken zo niet in de concertzaal dan toch voor de radio kunnen beluisteren. Het werk van deze Stichting heeft zich nu dus ook uitgebreid tot de klassieke muziek, en wel door het organiseren van een nationaal Cum Laude Concours, dat in samenwerking met het Noordelijk Fil harmonisch Orkest te Groningen plaats vond. Voor deelname kwamen in aanmerking alle cum laude geslaagden van dit jaar; vanwege te kleine deelname werden ook geslaagden van vorig jaar toegelaten. Het gehele concours werd gehouden in twee ronden. In de eerste vond uiteraard met gesloten deuren de selektie plaats van de vier finalisten, die de tweede ronde hadden te doorlopen door in een .SSSSSS.vv wij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1