Franse veto van Engelse toetreding tot E.E.G. gehandhaafd De man niet langer hoofd van het gezin Verrassing voor mensen met lager inkomen Salie SM* tri a Swimme of forsüpe i I Dierendag 3 - w- 'WT:'' ïf Hwat hat a JK I07e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 4 OKTOBER ’68 Wymbritseradeel. Poort van E.E.G De stoarm bigjint ornaris mei In stilte blijft gesloten Grieks referendum V*' •MM&i NPD komt niet verder Opvolger van Salazar Man Loon Belastingen Inkomen Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De poort van de EEG blijft gesloten en de sleutel ligt in Parijs, wat op hetzelfde neerkomt als zou hij verloren zijn. Wie nog enige illusie heeft gekoesterd, dat veranderde omstandigheden de Fransen misschien tot een zekere soepelheid zouden hebben gedwongen, is bedrogen uitgekomen. Vrijdag en zaterdag heeft president De Gaulle een bezoek aan Bonn gebracht, het traditionele kontakt, twee maal per jaar, zoals dat voorgeschreven wordt door het Frans-Duitse verdrag van 1963. De Gaulle kwam in Bonn aan waar de zienswijze wat aan het veranderen zijn. Het is bekend, dat Bonn niet ongaarne Engeland en de drie andere landen, die zich voor lidmaatschap van de EEG hebben aangemeld, toegelaten zou zien, maar het beseft ook, dat Parijs voorlopig neen blijft zeggen. Vandaar, dat minister Brandt in de loop der maanden een plan had ontworpen dat neerkwam op een verlaging van de tarieven tussen de EEG en de vier aspiranten. Maar dat kan niet zonder meer, dat zou in strijd met de internationale spelregels zijn, die geen voorkeurs behandeling toestaan. Daarom, zo betoogde Brandt, moet deze regeling op handels gebied niet in plaats van een toetreding van de nieuwe leden komen, maar moet zij deze voorbereiden. Bovendien wilde hij de kwestie van de uitbreiding van de EEG koppelen aan de problemen van een interne ontwikkeling van de gemeen schap tot een ekonomische unie. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 In de Duitse deelstaat Nedersaksen zijn zondag gemeenteraadsverkiezingen ge houden, de eerste van een reeks in de Westdüitse deelstaten. De verschuivin gen zijn niet bijzonder groot geweest. De sociaal-democraten, hier de sterkste partij, hebben, vergeleken met de ge meenteraadsverkiezingen van 1964 en de Landdagverkiezingen van 1967, ongeveer 1,5 pct. van het aantal stemmen verlo ren. De chr.-democraten boekten winst vergeleken met 1964, maar ten opzich te van 1967 liggen zij toch 2,8 pet. la ger, om van de parlementsverkiezingen van 1965 maar te zwijgen, toen zij een uitschieter van 45,8 pet. hadden. Het belangrijkste van deze verkiezingen zijn niet deze verschuivingen in de re geringspartijen, maar is het feit, dat de neonazistische NPD, die de afgelopen jaren in diverse Landdagverkiezingen van 7 tot 10 pet. wist te veroveren, hier nu niet verder is gekomen dan 5,2 pet., dat is 1,8 pet. minder dan vorig jaar. Uiteraard spelen plaatselijke omstan digheden een zekere rol, evenals het op treden van plaatseiyke lijsten, maar niet temin ziet het er naar uit, dat er van een gestage opmars van deze rechtsradicale partij geen sprake is. Winst zat er wel voor de liberalen in en het is niet uit- Nu wij toch over het koninklijk huis pra ten: de regering De Jong heeft vorige week ook de definitieve voorstellen in gesloten, dat deze verjongde partij juist op de jongeren een grotere aantrek kingskracht gaat uitoefenen. Dat is ge ruststellender dan wanneer zij zich tot de NPD zouden wenden. Portugese bestel zal dat niet geven, al mag men wel verwachten, dat de ver starring, die de laatste jaren onder de nu 79-jarige Salazar was opgetreden, on der zyn 62-jarige opvolger enigszins zal worden opgeheven. Caetano heet libera ler te zijn dan Salazar, maar dat moet men ook binnen het kader van het Por tugese regime blijven zien. Wel zal Cae tano misschien iets meer oog hebben voor de eisen van een moderne econo mische ontwikkeling. Maar dan zal hy moeten beginnen met de verbetering van het ontwikkelingspeil van de bevolking, die voor 38 pet. nog niet lezen en schrij ven kan. Voor een moderne industriële Er worden, meestal sober, wat woorden aan gewijd, inhoudend de opwekking, geef ieder dier dat lijdt nodige hulp-verstrekking. Wij weten 't allemaal steeds, de vierde oktober, staat ’t dier even centraal. Verschynt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wij weten allemaal het dier vraagt om bescherming ook om een dagelijks maal en sympathie-versterklng, Maar dit geldt bovenal voor rondzwervende mensen geen onderdak, geen stal. in diepten van ellenden. Er klinkt ook een protest tegen de vivisectie en verder, voor de rest, wordt de asyl-directie nogal lof toegezwaaid omdat zij ’t voorbeeld geven al wat blaft, miauwt en kraait moet in verzorging leven. De regering heeft pas op het laatste nip pertje haar inzichten ten aanzien van het minimum-loon aanvaard weten te krijgen door de Tweede Kamer. De re gering (vertegenwoordigd door minister Rooi vink van Sociale Zaken) zag haar voorstel aangenomen met 69 tegen 55 stemmen. Een krappe overwinning. Het ging om de vraag of het huidige mini mumloon (135 gulden per week) gelij ke tred moest houden met de algemene loonontwikkeling of dat, zoals de rege ring voorstelde, ook de algemene prijs ontwikkeling moest worden betrokken bij de berekening van de nieuwe mini- mum-lonen. De regering heeft haar zin gekregen. De minimum-lonen zullen nu stijgen volgens een ingewikkelde bereke ning, waarby als factoren meetellen de gemiddelde stijging van de lonen èn de gemiddelde styging van de prijzen. Wat dit betekent heeft het NVV uitgerekend: had men dit systeem de laatste jaren toegepast dan was het minimumloon nu niet 135 gulden, maar honderd en tien gulden per week. In Portugal, waar Salazars gezondheids toestand nog alles te wensen overlaat, heeft president Americo Thomaz een nieuwe premier aangewezen, n.l. Mar celo Caetano. Hieruit blijkt al, dat alle hoop op herstel van de oude dictator is opgegeven. Veel verandering in het Nauweiyks is de Bolletongersdei achter de rug of Bolsward staat volgende week donderdag een nieuwe evenement te wachten. Het is nog wat met een waas van geheimzinnigheid omhult, maar dins dag a.s. leest u er meer van. y >S- ji steden aan de representatieve uitgaven. De regering heeft een aanvaardbaar ar gument opgevoerd om ook de salaris sen op te voeren van prins Bernhard, kroonprinses Beatrix en prins Claus; deze inkomens zijn sinds 1950 niet ver hoogd. In de afgelopen jaren zijn de kos ten wel aanzienlijk gestegen, een aan passing van het inkomen is tot dusver echter niet gevolgd. Er klinkt een schorre kreet op uit ’t verschroeid Blafra menigeen die dit leed peilde, een geldstuk gaf, ja, hulp heeft georganiseerd, elk zegt ’k heb er iets voor over maar ’t wordt tijd dat men leert, Dierendag, vier oktober. De Tweede Kamer is toch met over grote meerderheid (92 tegen 22 stem men) akkoord gegaan met een schrap pen van de man als hoofd van het gezin. Het oude burgerlijk wetboek en ook de nieuwe tekst daarvan vermeldde nog al tijd, dat de man „het hoofd van de echt vereniging” is. De Tweede Kamer heeft nu bij de behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek deze zin laten val len. Bij het horen van dit nieuws is on der de vrouwen in Nederland een luid gelach opgegaan. Toch moeten zy nog geruime tijd geduld hebben. Het zal nog enkele jaren duren voor het nieuws BW van kracht wordt. Tot die tijd blijft de man baas in eigen huis. Daarna mogen man en vrouw samen ruzie maken over wie het laatste woord zal hebben. Dat is dan meestal de rechter. En wie is de rechter? Juist: negen van de tien ge vallen een man. Dus dames, wat is er eigenlijk veranderd? dat dokterskosten pas mogen worden af getrokken wanneer zij meer dan 750 gul den per jaar (of 5 procent van het in komen) bedragen. De voorgestelde ver laging van de inkomstenbelasting is het meest merkbaar by inkomens van drie tot negenduizend gulden. Daar bedraagt de vermindering iets minder dan een tientje per maand. SPECIALE OLYMPISCHE DIENST, (boven) De Nederlandse tienkamper Ed de Noorlander en zyn oefenmeester Dikken tydens de training in het Olympisch dorp. (Onder) Hollandse koffietafel: (van rechts) Maria Gommen, Tille v. d. Made, Mariette Dommers, Eddie Monsels (Suriname), Els v. Noor- duyn, Eljo Kuiler, Rudi Lubbers en zittend Piet v. d. Kruk. gediend over het salaris en inkomen van de leden van het koninklijk huis. De re gering stelt hierbij voor om het paleis Soestdijk aan te kopen en het personeel over te nemen in dienst van de staat. Ook zullen de paleizen Het Loo, Huis ten Bosch en het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam onder staatsbe heer komen. Het Loo zal, als de rege ring haar zin krijgt, worden veranderd in een Oranje-Nassau-Museum, het pa leis Huis ten Bosch krijgt een duidelijk representatieve taak. Dit geldt ook voor het Amsterdamse paleis. Volgens het re geringsvoorstel zal de koningin voorlo pig vrij blijven van het betalen van in komstenbelasting. De koningin heeft daarvoor gedurende de laatste jaren te veel van haar eigen inkomen moeten be- ontwikkeling is lezen en schrijven toch wel een eerste vereiste. Uit de Oosteuropese landen valt deze week geen nieuws te melden. Van de voorgenomen reis van Dubcek naar Mos kou heeft men niets meer vernomen. In Amerika blijft de populariteit van de Democratische kandidaat Humphrey nog dalen volgens de meningspeilingen. Hy heeft nu 28 pet. tegen Nlxon 43, terwijl de racistische oud-gouverneur van Alabama, George Wallace van 19 tot 21 pct. is opgeklommen. Wallace dreigt een belangrijk deel van de ge- meeniyk Democratische kiezers van de Democratische kandidaat af te snoepen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijni in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en De geboorte-aangifte traditioneel In Utrecht kreeg een feestelijk aspect doordat het tegelijk de eerste uitzending in kleur was van ons gezamenlijk NTS- journaal. Jammer was alleen, dat tijdens deze aangifte naast de gebruikelijke formaliteiten alleen wat nietszeggen de opmerkingen over de boorteling wer den gemaakt. Zoals „Hij'heeft wel veel haar, zeg”. Een opmerking die, bijvoor beeld, werd beantwoord door de volle dig kale minister van staat, de heer Beel met „dat moet ik beamen”. Debré, de Franse minister van buiten landse zaken, die vrijdagmorgen voor zijn aankomst in Bonn om zich bij zijn president te voegen nog in de minister raad van de EEG in Brussel vergaderde, wees het Duitse plan vierkant af. Elke uitbreiding op dit ogenblik, zo betoogde hij, zou een verwatering van de EEG betekenen. Eerst moet de EEG volledig geconsolideerd worden. Het plan van Brandt was voor de Ne derlanders al het uiterste minimum. Minister Luns heeft er nog op aange drongen met de Engelsen al die samen werking (vooral op technologisch ge bied) te intensiveren, welke niet valt onder het verdrag van de EEG. Maar al zijn de vier anderen het met hem eens, er is nu ook gebleken, dat Duitsland niets wil ondernemen wat lijkt op een doorbre ken van het Franse standpunt. De Gaulle schijnt bij zijn bezoek aan Bonn bondskanselier Kiesinger ervoor te hebben gewaarschuwd, dat Bonn eens moet ophouden aan te dringen op het Engelse lidmaatschap. Kiesinger van zijn kant heeft De Gaulle verzekerd, dat een gemeenschappelijke markt zonder Frankrijk ondenkbaar is en dat hij, als puntje bij paaltje zou komen, Frankrijk boven Engeland zou verkiezen. Te min der reden dus voor De Gaulle om zijn standpunt te wijzigen. In Griekenland is er niets mis gegaan. Zondag is aan het volk een nieuwe grondwet voorgelegd, die evenwel niet in zijn geheel in werking zal worden ge steld. Die paragrafen, die op vrijheid van meningsuiting, garantie tegen wille keurige arrestatie en parlementaire de mocratie betrekking hebben, zijn voor lopig nog buiten werking gebleven. Van het aantal uitgebrachte stemmen was 94 pet. voor de nieuwe grondwet, 5,9 pet. tegen, maar van de 5,5 miljoen stemgerechtigden was 1,3 miljoen niet opgekomen, hoewel in Griekenland stem plicht geldt en met strenge straffen was gedreigd, als men zijn burgerplicht niet vervulde. De regering schrijft dit hoge percentage niet uitgebrachte stemmen niet aan afkeer van het militaire bewind toe, maar aan het feit, dat de kiezers- lysten niet bygewerkt waren en er van de vorige lysten dus heel wat mensen ge storven of geëmigreerd zouden zijn. Wy houden het eerder op een zwijgend ver zet van een bevolking, die geen andere middelen heeft om zich te uiten. LIBREVILLE. Prinses Irene is momenteel onderweg van Gabon naar Neder land. Zij heeft vanuit Gabon hulp geboden aan vele Biafraanse kinderen, die door haar schoonzuster prinses Cecile de Bourbon Parma uit Biafra werden gevlogen. Op de foto: prinses Irene met enkele van haar beschermelingen. Regering en parlement hebben vorige week vanzelfsprekend uitgebreide felicitaties gestuurd aan kroonprinses Beatrix en prins Claus bij de geboorte en aangifte van hun tweede zoon prins Friso. De jonge oranjetelg is de derde in de lijn van troonopvolging. Dat heeft belangrijke gevolgen. Dat was onder meer te merken aan de grote belangstelling voor deze geboorte. Voluit heet het jonge prinsje Johan Friso Bernhard Christiaan David. Een reeks van historische namen, die hecht zijn verankerd in de historie van het oranjehuis. De naam Willem Friso is een aanduiding voor de Friese lijn van het geslacht der Oranjes; hy werd al gekozen door stadhouder Willem m, achterkleinzoon van Willem de Zwijger. Waar de naam Bernhard vandaan komt is duidehjk genoeg. Christiaan is afgeleid van Christina, de naam van onze jongste prinses. Biafra-dag is het kontant in elk welvarend westers land. Piet. Minister Witteveen (Financiën) en staatssecretaris Grapperhous (Belas tingen) hebben eind vorige week de men sen met iets lagere inkomens een aardi ge verrassing bezorgd; zij hebben voor taan minder te vrezen van de inkomsten belasting. Met name is dit van belang voor de mensen met AOW-pensioenen. Deze zullen pas worden belast als ze ho ger zijn dan 5586 gulden. Op het ogen blik is de AOW-uitkering voor een echt paar 4794 gulden per jaar. Tegelijkertyd met het optrekken van de belastingvrije voet (merkbaar tot een inkomen van 27 duizend gulden per jaar) zyn een aan tal verzwaringen voorgesteld. De ta baksaccijns gaat omhoog, wat o.a. bete kent dat het pakje sigaretten een kwart je duurder wordt. Ook blijft de zwaar dere regeling voor de aftrek van bijzon dere lasten van kracht. Dit betekent, 3 mFitiiijWB' itTl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1