Gate Skroar Bezoek Hidde Nijland stichting steeds hoger 26e Fryske boekewike bigjint 11 oktober mei m Fryske ütjowers kamen great tal nije ütjeften t Schaakclub Westergo Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 107e JAARGANG No. 79 DINSDAG 8 OKTOBER 1968 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat Nieuwe aanwinsten us hjoed to sizzen De han, dy’t Os treft, is üs eigen museum Hindeloopen Weer nieuwe aanwinsten (Foto Mol) Utjeftefüns Hidde Nylandstichting te Hindelopen Nije ütjeften de” 1 Advertentleprtjs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Mei de 26e Fryske Boekewike yn sicht kin sein wurde, dat it Fryske boek der op ’t heden gans better foar stiet as bygeiyks in jier of tsien forlyn. Der forskynt hiel hwat nijs by alle Fryske ütjowers en dat net allinne, mar der wurdt ek aloan mear forkoeht. Sa is der yn ’e earste acht moannen fan dit jier tusken de 20 en 30 persint mear oan Fryske boeken forkoeht as forline jier yn deselde moannen, De fikse pro paganda fan de léste, jierren docht gans fortuten en ek dit jier sil de Stichting „ft Fryske Boek” wer goed üt ’e hoeke konune: yn in oplage fan 165.000 eksim- piaren sil dizze en de kommende wike it „Frysk Boeket 1968” op it Fryske fêstelan forspraet wurde mei dêryn in lawine oan nije Fryske lektuer en litteratuer. Noch foar de iepening fan de Boekewike op takomme freed sil de 20ste Fryske paperback forskine en as dit jier om is, sille der al 24 fan dizze „kikkerts” to kryen weze, gans mear as men by de start yn 1966 op it each hie. Een „nuvere kostganger” had zaterdagmorgen Bram Oosterbaan in zijn café, nl. Greetje, het Friese merrieveulen, de le prijs van de Bolletongersdei- verloting, die voor de „tap” wordt overhandigd door burgemeester Mulder aan de prijswinnaar B. de Witte te Piaam. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) net oplost is. Op dit terrein sil yn Frys- lan jit hiel hwat barre moatte, sa as yn in resint rapport wol düdlik wurden is. Wy hoopje, dat de Warkumer bistjür- ders dan ek op dit gebiet in like brede en moedjaende visy toane sille as by de sanearing fan de produksje bliken dien hat. It jierforslach, dat der dizkear bysün- der fleurich en eptich ütsjocht, is ek om in oare reden it lézen en bistudearjen tige wurdich. It jowt üs in goed ynsjoch yn de produktiviteit fan de kij, sawol nei boppen as nei Onderen. Hjir yn Frys- lan sit it gemiddelde fan de kij, allegear trochinoar, yn roune sifers op 14 kilo molke deis, mei 4 persint fet. Dat is yn in jier 300 dagen 4200 kilo molke mei 168 kilo molkfet. Jo kinne dy pro duksje ek per dei sizze en dan konune jo op 0.56 kilo molkfet. By de leden fan Warkum wie dat 0.59 kilo omt hja efkes mear fet en ge wicht hiene (14,5 kilo mei 4.05 fet). Opmerklik is, dat as men de bidriuwen nei har greatte splitst yn groepen fan 110, 1020 en sa fierder, dan blike de gemiddelden tige ticht bymekoar to liz- zen, de greateren hawwe in tikje heger opbringst per kou, mar it makket neat üt. Hiel oars wurdt de kaert as men de die ren apart bisjocht. Der binne dan grea- te ütrinners, sa by de rierren fan 0.73 kilo fet deis, of by de twinterrierren fan in kilo fet deis. By de aldere kij is der Bolswards Nieuwsblad Het totaal aantal betalende bezoekers bedroeg verleden jaar 20.619, waarmee het rekord-aantal van het voorafgaande jaar van 20.506 dus nog iets verbeterd werd. In feite is dit resultaat nog meer verheugend dan het lijkt, daar het in dit jaar op een geheel andere wijze werd beliaald dan in het voorafgaande. Tengevolge van het mooie zomerweer was de drukte in juli en augustus iets minder overstelpend, wat ook tot uiting komt in het aandeel van de beneden-vjjftienjarlgen in het totale bezoek. Dat bedroeg dit jaar nl. 3.288 of 16 pet. tegen 3.737 of 18.2 pet. in het voorafgaande jaar. De iepening fan de 26ste Fryske Boeke wike sil freed wêze yn „De Lawei” to Drachten. In dei earder, op de middei fan tongersdei 10 oktober dus, fynt yn Boalsert de ütrikking fan de Joast Hal- bertsmapriis pleats oan de hear S. J. van der Molen fa nit Hearrenfean. Yn dizze Boekewike sil der op forskate plak ken ekstra aksje fierd wurde foar it Fryske boek, ü.o. to Drachten, Ljouwert en Snits. Foarsitter K. Sikkema fan de Stichting „It Fryske Boek” sei woens- dei op in parsekonferinsje yn Ljouwert, dat de tiid, dat de skriuwers har wurk net ütjown krije koene, nou wol foarby is. Op ’t heden is it hast sa, dat de skriu wers de ütjowers net mear byhalde kin ne. Dat jildt lykwols spitegernoch noch net foar de berneboeken en mei dêrom sil der dizze hjerst noch in konferinsje oer it Fryske berneboek en hwat dêr- mei gearhinget hélden wurde, mooglik op Stania State to Oentsjerk. ’e bank” fan Rein Elzinga, „De man mei it famke” fan Ypk fan der Fear, „Master E” fan Geart Jonkman, „Faes efter glês” fan Anne Jousma. „De grea- te sünde” fan Th. Kuiper, „Yn it span” in jubileumboek mei bydragen üt 35 nü- mers Fleanende Krie, „Each om each” fan Paulus Akkerman, „De gouden swi pe” fan Abe Brouwer, „Nynke fan Hich- tum en Afke fan Wergea” fan J. J. Rai ma, en „Op ’e bonnefoai de wréld yn” fan J. C. van Dam. Dichtbondels forskine fan Gerben Brou wer, Harm Harsta, Rudyard Kipling en Tsjits Peanstra. Utjowerij Miedema komt mei de nije ütjeften: „It lyk wurdt oantaest” fan Tjitte Piebenga, „Heil om seil” fan Hyl- ke Speerstra, „De hite simmer” fan Tri- nus Riemersma „Boarterbükje 1908 en sextich” fan R. R. van der Leest. „De Tille” (fa. Sipke Dykstra to Ljou wert) is fierders bigoun mei it op nij üt- jaen fan tüforkochte wurken op it mêd fan de Fryske skiednis, literatuer ensfh. De ütjeften wurde ünderbrocht yn de ri- ge „Varia Frisica” en as earste is for- skynd „Tussen Flie en Borne” fan dr. G. A. Wumkes, wylst forskate oare üt jeften yn tarieding binne. Hwat wy hjirfoar neamden is wol it measte, mar noch net alles, hwat der sünt de léste boekewike nij (of op ’e nij) forskynd is en dat wiist der wol op, dat der op ’t heden gans kar is oan Frys ke Boeken hwant de rispinge fan foar- geande jierren is der foar in part ek noch. De gong sit der wer goed yn en it liket better as ea en hwa’t noch gjin Frysk lést, hoecht de skuld nou net mear to skouwen op it bytsje, dat der to krijen is, hwant dy tiid is foarby. It fabryk, dat nou hast sawntich jier dizze namme mei eare droegen hat, de Warkumer suvelkombinaesje, soe hast yn de forlieding komme har namme to foroarjen yn de titel fan ien fan Antoon Coolen’s moaiste boeken: „De schone voleinding”. Hwant, nei’t hja mei rjucht it feit bitochten fan it birikken fan de 100.000.000 kilo molke, as earste yn Fryslan, is nou okkerdeis bikend mak ke, dat de beide Concordia-fabriken to Koudum en Himmeiom ek by Warkum Hindeloopen van het eerste exemplaar van een boekwerk, dat onder de titel „De Hindelooper woonkultuur” onder auspiciën van genoemde instelling ver schenen was. Met behulp van tafeltjes en stoelen uit het gemeentehuis was de entreezaal daartoe in een geschikte ver gaderruimte herschapen. Er werd ge sproken door de voorzitter en een we tenschappelijk medewerker van de Aka- demy, alsmede door de auteur van het boek, de heer S. J. van der Molen. Aan gezien er van de inhoud van het boek verder nog niets bekend was, kon er geen discussie over gevoerd worden, doch in het najaar bereikte de conservator van de zijde van de Akademy het verzoek een bespreking ervan te leveren ten be hoeve van haar tijdschrift „It Beaken” waarvan een overdruk is verschenen. Naast veel waardering heeft de heer Le Fèbre ook diepgaande kritiek geleverd op de studie, die mede aanleiding was de heer Van der Molen de Dr. Joost Hal- bertsmaprijs toe te kennen. komd binne, hwertroch de omset wer mei 22 miljoen kilo forhege wurdt, Yn it nümer fan 28 septimber 1965 skreau ik yn dit hoekje ü.m.: It opnimmen fan Wytmarsum yn dizze kombinaesje kin foar dit fabryk gjin einstadium bitsjut- te. Koudum en Himmeiom, dy’t mei- inoar sa’n 20 miljoen kilo forwurkje, lizze as in eilantsje yn dizze sé. Har plak is by de Warkumer combinaesje!” Lit it dan in bytsje let wêze, de bistjü- ren en leden fan dizze beide fabriken hawwe dan nou de goede stap set en wy binne der wiis mei. Hwant dêrmei is de hiele Südwesthoeke fan Fryslan, yn sa- fier hja oan it koöperative suvel- bryk har kar jowe, yn ien sterke bi- stjürsfoarm forienige. Alhiel op frijwil- lige basis hawwe de boeren yn dizze hoe ke it biwiis jown, dat hja de nije tiid forsteane, sawol technysk en ekonomysk as organisatorysk. Dêrmei jowe hja it foarbyld oan oare hoeken fan Fryslan en dêrbüten, dêr’t men mar net los kom me kin fan it bisteande patroan. De kommende tiid, dy’t foar de boeren net maklik wurde sil, sil sjen litte, hoe for- stannich dit bislüt west hat. De folie oan- dacht kin nou jown wurde oan in fa- brikaezje-systeem, hweryn in maksima- le binuttlng fan de technyske mooglik- heden en in fiergeande rationalisaesje op it program steane Foar de stêd War kum is dit in hertlike lokwinsk wurdich. Wy biseffe dêrby tige skoan, dat it oare probleem, de koöperative öfset, hjirmei Het aandeel van de bezoekers in gezel- schapsverband, die vooral in het voor jaar plegen te komen, steeg daarente gen tot 5.341 (waarvan 639 kinderen) te gen 4.545 (waarvan 661 kinderen) in het voorafgaande 'jaar. Een en ander betekende uiteraard ook ’n betere spreiding van het bezoek over het jaar. Het aantal gratis bezoekers werd we derom wegens te geringe om vang (plm. 200) niet opgenomen. Hieronder kan al lereerst vermeld worden een groep kunsthistorische studenten uit Leiden met docenten op excursie. Vervolgens de deelnemers aan de jaarlijkse algemene ne vergadering van district Noord van de Federatie van Folkloristische groepen in Nederland, die ditmaal te Hindeloo pen gehouden werd, en tenslotte een groep genodigden bij een officiële plech tigheid die op 'verzoek van de Fryske Akademy in het museum plaats vond. Dit laatste betrof in het voorjaar de overhandiging aan de burgemeester van Fan de nije ütjeften, dy’t al ré of mei koarten ré binne, neame wy fan ütjowe- rij Laverman, Drachten: „Dat sadwaen- fan Paulus Akkerman, „It forsin” fan Jan Bijlsma, „Marginale minsken” fan Homme Eernstma, „In man en in minske” fan Durk van der Ploeg, „Wês foarsichtich, Watse” fan Jo Smit, „Rjochtdei fan Rink van der Velde, „De Feestgongers” fan Anne Wadman, „Avontuer op it Waed” fan K. v. d. Geest, „Moarke” fan A. Meesterde Vries, „It léste skoallejier” fan G. Meter. Fierders fjouwer boekjes mei poëzij fan Meindert Bijlsma, Anne Hellinga, Tiny Mulder en D. A. Tamminga. Tige wich- tich is fierders „Geschiedenis van Fries land” in mantich boekwurk yn it Ne- derlansk oer de Fryske skiednis, dat as ütjefte fan de Fryske Akademy by La verman forskynt. Osinga to Boalsert komt noch foar de boekewike ek mei in skiednisboek, mar dan yn it Frysk en mear yn populaire trans: „Fan Frys- Ifins forline” fan H. Twerda, dêr’t al in dikke 900 eksimplaren by yntekening fan forkoeht binne. Mei de „foarforkeap” fan it earder neamde boek fan de Aka demy giet it nammers ek goed. Nije üt jeften fan Osinga binne fierders: „It roer üt hannen” fan Paulus Akkerman. „Dat hwat bynt” fan Ryk de Boer, „Op Wist u, dat het schaken in Rusland in het leerprogramma van de scholen is op genomen? Of het een verplicht leervak is, is uw verslaggever niet bekend, maar één ding kan men uit dit feit wel af leiden: dat de Russen het schaken blijk baar kwaliteiten toeschrijven, die ze schijnbaar missen in alle andere vak ken. Maar, mogelijk is de tijd niet ver, dat ook hier het mooie spel op de scho len wordt onderwezen. Ingewijden we ten, dat er genoeg onderwijsmensen zijn die schaken. Wat deze inleiding met „Westergoo” te maken heeft? Alles, omdat de jeugd, tenminste in Bolsward, anders dan in het verleden weinig belangstelling schijnt te hebben voor het schaken. En dat zou zijn oorzaak wel eens kunnen vinden in het feit, dat ze te weinig met het spel in aanraking zijn geweest. Of zijn er wel jeugdige schakers, maar moeten ze hun schroom nog overwin nen; kom dan bij ons schaken op dins dagavond in het Convent en laat zien wat je kunt. Vecht je in een harde strijd naar boven! De uitslagen: In groep II streden Feenstra (wit) en Fiselier een harde strijd. Open lijnen werden van weerskanten bezet en het leek er een moment op of de strijd spoedig zou zijn beslist. Toch, aan het eind van de avond moest het gevecht met ongeveer gelijke kansen voor bei den worden afgebroken. De Hoop en De Jong jr. maakten elkaar 2 maal het le ven zuur. In de eerste partij werd De Hoop (wit) vrij snel onder de voet ge lopen. De revanchepartij werd onmid dellijk opgezet, maar nu gaf De Hoop zijn tegenstander weinig kans zijn pres tatie te herhalen (11). Van Djjk (wit) en Hofstra gaven elkaar in het begin ook weinig toe, maar naarmate de tijd vorderde werden de witte stukken voor koningsaanval opgesteld. Het einde kwam, toen zwart in een witte val liep (10) In groep IA zette Jaquet zijn zegetocht voort door tegen een zich frans verdedigende Hiemstra na degelijk openings- en middenspel op een goed ge kozen moment naar een gewonnen eind spel af te wikkelen (10). Bergsma (wit) had tegen Luinenburg in een vrij vroeg stadium van de partij al een vrij pion, die echter geruime tijd daarna van het bord was verdwenen. Hun par tij moest na de tijdcontrole in een vrij- gelijke stand worden afgebrokn. In groep IA schakelde De Jong (wit) de aanvankelijk te driest, maar later te voorzichtig opererende v. d. Valk op des kundige manier uit (10). Dijkstra (zwart) wist goed gebruik te maken van Vissers aarzelend optreden in de opening. Na een afruil leek het er even op of de partijen ongeveer gelijk stonden. Maar Zwart toonde met enige sterke zetten aan, dat dit maar schijn was drong wit geheel terug in een miserabele stelling. Tenslotte over schreed wit in een verloren stelling nog de tijd. uit de plaatselijke geschiedenis een vei lig onderkomen te verschaffen, terwijl eerlang bij groeiende plaatsruimte over wogen kan worden deze vaandels met hun typische, deels volkskundige char me, in aansluiting op het vaandel van F’ndelooper burgerwacht uit de Franse tijd, dat reeds lang deel uit maakt van de expositie, ook ten toon te stellen. Zo werd overgenomen van de heer Th. Zweed, het vaandel met draag stok van het fanfare-korps Vooruit, op gericht 1893, met 22 medailles en 11 lauwertakken en -kransen, alsmede een dirigeerstokje met zilveren knoppen, en het vaandel van het christelijke mu ziekkorps „Vreest God, Eert den Ko- ning”, opgericht in 1921, met eveneens 22 medailles en 6 lauwerkransen en -takken. Van beide gezelschappen ook geëncadreerde foto’s en ledenlijsten en mappen met bestuursstukken. Van de heer P. van der Brug het vaandel van de christelijke zangvereniging „Dooft den Heer”, opgericht in 1932 en van de heer J. Eekma de 8 medailles en 4 lau werkransen etc. die door deze vereni ging in de laatste twee jaren van haar bestaan, 19351937, behaald werden. Van de aankopen in het vorig jaar ge daan door de Hidde Nijlandstichting te Hindeloopen konden drie nog in de nieu we opstelling opgenomen worden n.l. de 18de-eeuwse glazenkast in de beneden kamer en in de klederdrachtenkamer de gebeeldhouwde stoof anno 1664 in de grote vitrine en het zilveren miniatuur stoeltjesklokje in de hangvitrine. Ande re belangrijke aankopen, alle uit de an tiekhandel, betroffen: een eiken kistje van het formaat van een skreen, waar van voorzijde en zijkanten met kerfsne- de versierd; een bijzonder fraai met kerfsnee versierd eiken doosje op poot jes, anno 1790; een koperen komfoor met dito binnenbak, een koperen ketel met gedreven versiering en met tuit in de vorm van een drakenkop; een Chi nees geëmailleerd koperen theekomfoor- tje met oliepit je; een kleinformaat geel koperen zwavelstokkenbakje met gedre ven voorstellingen. Voorts enige klein: voorwerpen, waaronder miniaturen, van minder belang, die eventueel bij interi- eur-aankleding kunnen dienst doen. Van een particulier werd aangekocht het herdenkingsboek der „Friesch- Doopsgezinde Gemeente West-Zaandam 16871937” door S. Lootsma, terwijl hiervoor ten geschenke werden ontvan gen van het Fries Scheepvaartmuseum een fotocopie van de Herinneringen, die de Hindelooper beurtschipper-in-ruste Wiggert Amsterdam op haar verzoek opschreef, alsmede van de schrijver dr. F. S. Sixma van Heemstra een bundel opstellen „Nei in oare wrald”. Voorts werd in bestuursvergadering be sloten als schenking van de beheerders te aanvaarden de nalatenschappen van enige inmiddels opgeheven plaatselijke muziekgezelschappen, bestaande uit vaandels en eretekenen. Als beweegre den stond hierbij voorop deze relieken Nij, mar tige wolkom is de oprjochting fan de „Stichting Frysk Utjeftefüns”, in initiatyf fan ü.o. de lepenbiere Bi bliotheken, dy’t nou jierliks op in sub- sydzje fan sa’n f 90.000 fan CRM rek kenje kinne foar de Fryske lektuer. It fjirdepart dêrfan sil stoart wurde yn it niisneamde ütjeftefüns, om dêrmei bi- paelde net-rendabele mar wol tige winsk- like ütjeften mooglik to meitsjen. Dêr by wurdt ü.o. tocht oan it werprintsjen fan boeken, dêr’t yn ’e bibleteken tige fraech nei is, mar dy’t al lang ütforkocht binne, sünder dat der kans is op in nije druk, omt dat foar de ütjowers to ris kant is. Ek tinkt men oan it mooglik meitsjen fan de ütjefte fan modern wurk, dat minder flot giet as romans, byg. poëzij, koarte forhalen, ensfh. Twa fan de Fryske bibletheken dogge (noch) net mei, sadat it füns rekkenje kin op sa’n 19.000 goune jiers, wylst men fier ders fansels ek graech bydragen fan par- tikulieren en it bidruwslibben oannim- me sil. As earste risseltaet fan dit füns sil der in nije druk komme fan „It Heechhóf” fan Reinder Brolsma, wylst oan Barend van der Veen opdracht jown is syn „Oer- kommeling” to herskriuwen, mar dan gans koarter as yn syn aide roman. Dit is in earste bigjin, mar yn de takomst sille wy grif mear hearre fan dit füns, dêr’t dr. Ype Poortinga foarsitter fan is, wylst ü.o. de hear H. F. de Boer to Bütenpost bistjürslid is. seis ien, dy’t 1.31 kilo fet deis helle hat. Dizze pronkjes sizze lykwols net sa fol ie. It is prachtich, dat hja der binne, mar it bliuwe aparte gefallen. Folie mear en folie wichtiger is de gemiddelde bi- driuwsopbringst, dêr’t alle kij, jong en aid ünder falie. It maklikste is dan it brüken fan de fetopbringst per dei, hwer yn sawol de kilo’s as it fetgehalte har rol yn spylje. Sa’t wy seagen, wie dat foar alle le den gemiddeld 0.59 kg. By de lytse boe ren, mei minder as 10 kij, fariearde dat fan 0.490.67 per bidriuw. By de twad- de groep fan 0.420.75, by de tredde groep fan 0.430.77, by de fjirde groep fan 0.460.74 en by de léste groep fan boeren mei mear as 40 kij wie it ek fan 0.46—0.74. Dizze fariaesje lit üs sjen, dat boeren yn deselde hoeke, mei itselde tal melke-kij, in opbringstforskil hawwe fan mear as 50 persint. Dat bitsjut ek, dat de iene 1300 goune per kou oan molkjild bart en en de oare mear as 2200. Dat is by de beide buorkerijen, elk fan 29 kij, in yn- komstenforskil fan mear as 26.000 gou ne yh it jier. Dizze forskillen binne fierst to great, hja litte sjen, dat der by deselde prizen en op deselde groun lju hurd foarütgeane, wylst oaren stien- earm bliuwe. It biwiist in kear to mear de wierheit fan it sprekwurd: It binne allegearre gjin koks dy’t lange messen drage. Ek in blaubaeitsje is gjin garans- je foar goed fakmanskip. Tj. de J.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1