concessies doen Nieuwe (tijdelijke) voorzitter CHU L Vergadering politieke partij radikalen werd een tegenvaller Amels’ grotste schip op proefvaart Bolswards garage bedrijf zet zich be langeloos in voor veiligheid x mé 5 r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r-c t 51 10e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 11 OKT. 19bo Wymbritseradeel. Dubcek moet nieuwe i 2 3 Humphrey wijkt van Johnson af Staatsgreep in Peru van CHU Radikalen Beroering in Mexico Financiën y x :-» Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitstel Reeds lang was 25 november uitgeko zen voor een grote communistische we- Verschfjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 1^.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad belangstelling komen te staan. In Mexi co hebben de studenten al geruime tijd zeer nadrukkelijk uiting gegeven aan hun ontevredenheid met de politieke en economische ontwikkeling in hun land. De zeer dure spelen geven het land wel een zeker prestige, maar het geld had zoveel beter besteed kunnen worden aan nuttiger zaken zoals onderwijs, menen zij. Maar dat is niet hun enige grief. Vooral onder de huidige president Diaz Ordaz zien zij, dat de permanente so ciale revolutie waarop land en regerings partij zich hebben vastgelegd, in het ge drang aan het komen is, dat m.a.w. het accent sterk naar rechts wordt ver plaatst. Hun kritiek op de regering uit- te zich in demonstraties, die door de po litie beantwoord werd met de bezet ting van de universiteit en de hardhan dige handhaving van wat men dan orde noemt. De opgaven over het aantal do den loopt uiteen. De regering spreekt van 30 slachtoffers, de studenten schat ten het aantal doden op bijna 200. Humphrey, de Democratische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen, die nog steeds voor kansloos doorgaat, doet nu pogingen zoveel mo gelijk van Johnsons Vietnamese politiek af te wijken zonder het gevaar te lopen zichzelf te verloochenen. Als vice-presi dent heeft Humphrey altijd trouw John sons politiek verdedigd. Hij heeft nu aangekondigd, dat hij als president de bombardementen op Noordvietnam zou stopzetten, maar dat hij zich het recht voorbehield ze te hervatten, indien Nbord-Vietnam helemaal geen belang stelling toonde voor ’n vredesregeling. De nadruk bij Humphrey ligt nu bijzon der sterk op de stopzetting van de bom bardementen en al doen de Noordviet- namezen alsof er niets nieuws aan de hand is, de toon vooral van Humphrey laat doorschemeren, dat zijn standpunt sterk verplaatst is in de richting van de „duiven”. WEST BENGALEN. Noord en West Bengalen worden op het ogenblik ge teisterd door overstromingen die een gevolg zijn van langdurige regenval in de Himalaya. Hier een brug die door een buiten de oevers getreden rivier volkomen werd verwoest. KI'.A, USSR. Het Russische koolschip Tantarnoye heeft 700 mijl uit de kust van Ierland op de Atlantische Oceaan het scheepje Little One onbemand uit zee opgepik* In de kabine werd het paspoort gevonden van William Willis van wie bekend is dat hij een zeiltocht rond de wereld wilde maken. Mede door de Olympische Spelen in Mexico zijn de Latijns Amerikaanse lan den wat meer in het middelpunt van de peze hele geschiedenis heeft er geen goed toe gedaan om de al eerder geves tigde indruk weg te nemen, dat minis ter Luns zich niet zo bijzonder veel ge legen laat liggen aan de mening van het Nederlandse parlement. De bewinds man wist natuurlijk al lang voor hij naar New York ging dat tegelijkertijd de algemene beschouwdngen in Neder land zou worden gehouden. Bewust heeft hij toen gekozen voor de bijeenkomsten in en rond het kader van de Verenig de Naties. Dat is een duidelijke mis rekening geweest. Het moest aan het begin van deze week nog worden afge wacht in hoeverre deze misrekening ge volgen zou hebben voor de politieke po sitie van onze minister van buitenland se zaken. De grote bijeenkomst van de Politieke Partij Radikalen, tijdens het afgelopen weekeinde, is eigenlijk wat tegengeval len. De meeste aandacht ging nog uit naar oud-minister en oud-voorzitter drs. Pieter Bogaers, die opnieuw moest aan dringen op bundeling van de progres sieve krachten in Nederland. De nieuw gekozen voorzitter, mr Jurgens, heeft in feite niet eer gezegd dan dat hij zich zal beteren indien hij in de uitwerking van de PPR-politiek fouten zal maken. particuliere investeringen. Maar, aldus het tegen-argument, dit wordt door de regering zelf bemoeilijkt doordat de re gering zelf ook een beroep doet op de kapitaalmarkt om het begrotingstekort te dekken. Vanuit diezelfde kapitaal markt zou ook de particuliere woning bouw moeten worden gefinancierd, wat in het oog van vele deskundigen een on haalbare zaak is. Ook op het gebied van de inkomensverdeling zijn er klach ten. Aan de ene kant de liberalen die, zacht gezegd, boos zijn dat er weinig kan worden gedaan aan de middengroe pen, voor wat betreft de inkomstenbe lasting (hun vordeel is niet meer dan enkele guldens), aan de andere kant de KVP en ARP, die met name moeilijk heden hebben op het punt van het mi nimumloon. Overigens zag het er begin deze week, bij de aanvang van de debatten niet naar uit dat alle twisten op de spits zouden worden gedreven. Daarvoor is het voort bestaan van deze regering ieder te hei lig. Wat nog altijd niet wegneemt, dat de positie van een aantal ministers onder wie sinds kort ook minister Luns - niet bepaald rooskleurig viel te noe men. Er is al eerder binnen de rege ringspartijen over gesproken en het zag er deze week helemaal niet zo onwaar schijnlijk uit: de partners in ’t kabinet De Jong kunnen zich zonder gezichts verlies veroorloven om één of twee be windslieden te laten vallen. Amerikaans Imperialisme, terwijl bo- dien het Peruaanse zakenleven in Ame rikanen al te geduchte concurrenten ziet. Een samengaan van een reeks factoren heeft het leger doen ingrijpen en het zou verbazen, indien de gevestigde be langen hier niet beter van zouden wor den. Belaunde werden schandalen in zijn omgeving verweten, maar hier wa ren evenzeer figuren uit de oppositie b'r'-okken. De heer C. J. van Mastrigt is gekozen als tijdelijk voorzitter van de Christelijk Historische Unie. Dit is afgelopen za terdag bekend gemaakt door het hoofd bestuur van de CHU. Het hoofdbe stuur liet tegelijk weten dat het hele maal niet is ingenomen met de acties van de zgn. Centrumgroep, die fel pro testeert tegen allerlei vernieuwingen bin. nen de CHU. Deze groep heeft o.a. ge protesteerd tegen het felicitatietelegram van de CHU aan Tour-winnaar Jan jan- sen. Met als motief, dat de CHU te gen sport op zondag moet zijn. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Tweede Kamer is deze week - als alles goed is gegaan in aanwezigheid van minister Luns (buitenlandse zaken) - begonnen met het mammoetdebat over de op Prinsjesdag bekend gemaakte regeringspolitiek voor het nieuwe parlementaire jaar. Een debat, dat al vóór het in feite was begonnen, met forse problemen was ingeluid. Het belangrijkste was wel de vraag of de. minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, aanwezig zou zijn. De bewindsman liet pas begin deze week weten, dat hij dinsdag al terug zou komen voor het grote debat in de Tweede Kamer. Maar daaraan was dan een reeks van protesten vooraf gegaan van fractievoorzitters, die allen het grote belang hebben benadrukt van de buiten landse paragraaf in het huidige regeringsbeleid. Ook had premier De Jong per soonlijk naar New York moeten bellen om minister Luns te overtuigen van de noodzaak, dat hij toch echt persoonlijk aanwezig moest zijn om de diverse meningen aan te horen. voorstellen gedaan (verlaging loon- en inkomstenbelasting; verhoging van de omzetbelasting), minister Roolvink (Sociale zaken) heeft al de nodige voor spellingen gedaan over het loonbeleid. De regeringspartijen hebben bij een to taaloverzicht van deze problematiek een belangrijk wapen in handen; zij kunnen zonder meer stellen, dat deze regering erin is geslaagd het economische even wicht te herstellen. Weliswaar heeft de conjunctuur zich gunstig ontwikkeld de omstandigheden waren dus een stuk gunstiger het beleid van de regering is toch ook een onmisbare schakel ge weest. Dit herstel van het economisch evenwicht is van bijzonder belang voor ’n oplossing van de zware politieke pro blemen, zoals inkomensverdeling en wo ningbouw. Op deze beide punten zou de ze week ook door de regeringspartijen de nodige kritiek worden geleverd. Een deel van de Katholieke Volkspartij en een flink stuk van de Anti Revolutionai re Partij is bijvoorbeeld niet gelukkig met de achteruitgang op het punt van de woningbouw. Minister Schut (Volks huisvesting) wil dit oplossen door be langrijk meer ruimte toe te wijzen aan MAKKUM Het grootste schip dat tot nog toe bij de scheepswerf „Welgele gen” van de firma C. Amels en Zn. te Makkum is gebouwd heeft dinsdag op de Noordzee een technische proefvaart gemaakt, woensdag vond op de Wad denzee een officiële proefvaart plaats. Tot de speciaal genodigden voor de of ficiële proefvaart behoorden mr. dr. S. Werners, minister voor cultuur van Su riname en de heer W. Lima-A.-Pan, ge volmachtigd minister van Suriname, als mede b. en w. van de gemeente Wonse radeel. Het schip is de „Corantijn”, een mo- torvracht- en koelschip van 102,40 me ter lengte en 13,50 meter breedte. Het vaartuig meet 3500 ton en is het groot ste schip wat ooit bij Amels is ge bouwd. Tevens wordt het het groot ste schip van de rederij. De opdracht gever is de Scheepvaart Maatschappij Suriname te Paramaribo. De bemanning bestaat uit 19 koppen, in hoofdzaak Surinamers. De kapitein van de Corantijn is de heer F. Vegter, die Nederlander is. Het vaartuig beschikt tevens over een accommodatie voor 8 passagiers. De voortstuwing geschiedt door een 400 pk Deutz scheepsmotor, waarmee een snelheid van 15 knopen ge varen kan worden. De eerste lading van de Corantijn zal bestaan uit stukgoe deren, welke in Antwerpen ingeladen worden, en met bestemming Paramari bo. Zaterdagmorgen om zeven uur is het schip reeds uit Makkum naar Harlingen vertrokken van waaruit de proefvaarten plaatsvonden. Tientallen mensen haas ten zich bij het horen van de hoornsig- nalen die over Makkum schalden naar de haven, voor een vaarwel aan de trots van de Makkumer werf. Afgezien van deze buitenlandse proble men die hoe dan ook een belangrijk onderwerp van gesprek zouden uitma ken zouden de debatten vooral wor den bepaald door de financieel-economi- sche politiek. Minister Witteveen (Fi nanciën) heeft de nodige belasting- reldconferentie in Moskou, die ten doel had de eensgezindheid van de commu nistische wereld tegenover afvalligen als China en Albanië te demonstreren. Maar sinds de gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kije is de eensgezindheid in de commu nistische wereld (waartoe dan ook de partijen in de niet-communistische lan den behoren) ernstig aangetast. Dat kwam tot uiting op de voorbereidende conferentie, die vorige week in Boeda pest is gehouden. Weliswaar heeft de Russische vertegenwoordiger in de kring van 58 aanwezige communistische partijen kunnen verhinderen, dat er over Tsjechoslowakije werd gesproken, maar hij heeft toch met uitstel van de con ferentie genoegen moeten nemen. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Op 17 november zal „het probleem van de datum” opnieuw worden onderzocht. De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije hebben in het Westen grote beroering gewekt, maar meer onder de bevolking dan onder de regeringen, al spraken zij zich afkeurend uit. Kiesingers voorstel de raad van de NAVO in buitengewone zitting op ministersniveau bijeen te roe pen heeft geen aanhang gekregen. Het enige wat nu bereikt is, is een vervroe ging van de vergadering van december tot november. Ongetwijfeld houdt met de geringe reactie verband, dat naar de opvattingen van de meeste regeringen uit het Russische optreden slechts de wens naar een sterker greep op de com munistische wereld spreekt en niet het verlangen dreigend druk op West-Euro- pa uit te oefenen. In Peru hebben de militaire leiders zich van de macht meester gemaakt en de progressief denkende president Belaun de Terry afgezet en in ballingschap ge zonden. Aanleiding hiertoe was vooral de overeenkomst, die Belaunde in au gustus had gesloten met de Amerikaanse oliemaatschappij IPC welker olieterrei- nen weliswaar genationaliseerd waren, maar die nog 40 jaren het monopolie van exploitatie en verkoop zou hou den. Tegen deze al te voordelige voor waarden voor de oliemaatschappij kwa men niet alleen de progressieve aan hangers van Belaunde in het geweer, maar ook alle anderen, die in het na tionalisme een mooi middel zagen om zich van Belaunde te ontdoen. Belaun de had n.l. begrepen, dat hij voor de ont wikkeling van zijn land geld nodig heeft, geld, dat alleen kan komen van buiten landse investeringen. Maar deze inves teringen wekken de achterdocht op van MEXICO. Het centrum van Mexico City staat na de onlusten van vorige week nog onder strenge militaire bewaking. Op de foto: Mexicaanse militairen met op de achtergrond de tekst op de muur: Mensen, het leger doodt uw zonen. BUENOS AIRES. President Fernando Belaunde Terry van Peru kijkt thans heel wat opgewekter bij zijn aankomst in Buenos Aires dan bij zijn vertrek, na de coup in zijn land. Wat onder „normalisatie” van Russi sche kant wordt verstaan, blijkt duide lijker dan ooit uit het communiqué, dat na de besprekingen van vorige week is gepubliceerd. De Tsjechoslowaken zullen hun inspanning vergroten om de leiden de rol van de communistische partij te belangrijker te maken, zij zullen de strijd tegen de anti-socialistische krach ten intenviseren, zij zullen de noodzake lijke maatregelen nemen om alle nieuws media in de dienst van het socialisme te stellen en de partij- en staatsorga nen te versterken tot bastions van het marxisme-leninisme en het proletari sche internationalisme. Het is een mond vol, maar het komt neer op een zuivering van het Tsjecho- slowaakse openbare leven van allen, die een liberalere koers voorstonden. Ge leidelijk zullen in Tsjechoslowakije die genen aan het bewind komen, die de zo kort geleden verworven vrijheid van me ningsuiting zullen beknotten. Het is daarom ook niet verwonderlijk, dat al geruchten de ronde doen, dat de libe raal gezinde leiders als Dubcek, Cemik en Smrkovsky hun ontslag zullen indie nen. Het is de vraag, of Rusland hun ontslag prettig zal vinden, omdat het liever Dubcek en de zijnen de door Rus land voorgeschreven politiek zal laten uitvoeren, in de hoop dat dit de rust in het land zal bevorderen. Ruslands erva ringen met het vinden van mannen, die het dictatorswerk willen overnemen, zijn tot nu toe niet erg gunstig uitgevallen. Wanneer Dubcek en de zijnen eerlijk aan hun politieke inzichten blijven, zal er echter weinig anders opzitten dan ontslag te nemen. Na vijf maal afstel is eind vorige week dan toch de Tsjechoslowaakse delegatie voor besprekingen in Moskou geweest, waar zij, naar zich Iaat aanzien, nieuwe concessies aan Rusland heeft moeten doen zonder dat het Tsjechoslowaakse doel van een volledige aftocht van de bezettingstroepen bereikt is. Beide regeringen zullen een verdrag uitwerken voor de „voorlopige legering” van de troepen van het pakt van Warschau in Tsjechoslowakjje. Indien dat niet voor lange duur was, dan zou een verdrag niet nodig zijn. De overige troepen van het pakt van War schau zullen in fases worden teruggetrokken overeenkomstig de akkoorden van Moskou van 21 augustus. Daarin werd aangeduid, dat de terugtrekking zou ge schieden naarmate de „normalisatie” in Tsjechoslowakije zou vorderen. Onder het thema „Goed achterlicht, ziet u wel!” start het Verbond voor Vei lig Verkeer via alle publiciteitsmedia een actie, die moet bevorderen, dat al le auto’s in de komende „donkere maan den” van een deugdelijke verlichting zijn voorzien. Naar aanleiding hiervan organiseert de VW-organisatie in nau we samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer in de komende maand een verlichtingsactie. Ook Automobielbedrijf H. Pheifer In de Broerestraat zal hieraan meewerken. Dat „veiligheid op onze wegen” een bit tere noodzaak is, daarvan zijn de men sen in de garage doordrongen. Op grond hiervan stelt het voltallige per soneel zich enkele avonden belangeloos beschikbaar. Geheel gratis en voor iedereen wil het bedrijf: verlichting op goede werking en af stelling controleren; bandenproefiel opmeten en zonodig adviseren, welke banden vervangen moeten worden; met het nieuwe koplamp-controle- apparaat de koplampen controleren, niet enkel de afstelling van de' lam pen, maar ook de lichtsterkte zal worden opgemeten. Indien men dat wenst wordt bovendien geheel vrijblijvend de auto getaxeerd. Het gaat bij dit alles om de veilig heid. Wie van deze bijzondere service gebruik wil maken, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld volgende week don derdag en vrijdag 17 en 18 oktober in het filiaal van Pheifer in Bolsward, steeds ’s avonds van 7 tot 9 uur.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1