priis ütrikt It is nou de Fryske boekewike De dr. Joast Halbertsma li Klaas van Tuinen te Schraard overleden 'I Ir i 3 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Fan de 1 J 07e JAARGANG no. 81 DINSDAG 15 OKTOBER 1968 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Martinytoer Tel 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Het is een droom'’ JU refrein lepening boekewieke refrein: refrein (Foto Lammert K. Mol) soe. Weardearring spriek REDE KOM. DER KONINGIN Piet Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Tongersdeitomiddei Is de Dr. Joast Halbertsmapriis ütrikt oan de hear S. J. v. d. Molen fan It Hearrenfean. De prils waerd takend foar syn sneuperswurk yn it algeinien, mar ek yn it bysünder oer syn boek oer de Hylper klaeijing. It wie dan ek in aerdige fynst in mannich Hylper leden fan de eigen sjong en dounsgroep optrede to litten. Lyk as wy al earder skreaun ha krige dizze ütrikking in bysünder aksint troch de aksje fan de Boalserter jongerein foar it swim bad, hwerfan hjirre in foto, mei it liet dat songen is. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 delen ze de onderdanen mee. Deze helden die nooit versagen voelen het heelal als hun „home” ze zouden er reeds van gewagen Het is een droomhet is een droom Hij werd lafhartig neergeschoten Dominee Marten Luther King. Toen hij de oosterkim zag roden in hoop op volksverbroedering. Technisch vernuft haalt de buit 1 bin nen In de ouderdom van 75 jaar Is woens dag te Schraard overleden de heer KI. van Tuinen, oud-dorpssmid te Schraard De heer v. Tuinen was in zijn dorp en wijde omgeving een bekende persoon lijkheid. De rouwdienst was op zater dag 12 oktober in de geref. kerk te Schraard. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) H. de I Bolswards Nieuwsblad LONDEN. De duurste Britse auto, die volgende week op de Internationale Autotentoonstelling in Earls Court in Londen te zien zal zijn. Wie zal niet even het glanzende koetswerk willen strelen in het bewustzijn, dat dit status symbool meer dan een toh waard is De exacte prijs is 12.843 Engelse ponden ofwel ruim 110.000 gulden. Op de foto: links de kommissaris der koningin en rechts de heer S. J. v. d. Molen (Foto: Lammert K. Mol) De dag. waarop de Gysbert Japicxpriis of de Dr. Joost Halbertsmapriis wordt uitgereikt, wordt wel eens de culturele hoogtijdag van Friesland genoemd. Im mers dan wordt diegene bekroond, die in de laatste vier jaren het beste werk heeft gepubliceerd op een bepaald ge bied, óf die op grond van zijn gehele oeuvre op dat gebied de meeste ver- Wij zien het er eerlang van komen ’t bestrijken van nog wijder baan Door wie zal ’t het eerst ondernomen een klein retourtje naai' de maan? Grootmachten zien prestige-plichten vermengd met meer of minder schroom. Eens zullen maanvliegers berichten: Het is een droom het is een droom! As foarsitter en wurdfierder fan de ad- vyskommisje motivearre hjirnei ds. J. J. Kalma (dy’t seis de priis ek alris krige) hwerom ’t de kommisje de hear Van der Molen foardroegen hie. Hy seach dizze priis net as oanmoediging, ek net as pleister op de wounen, dy’t it libben sloech, noch as rehabilitaes- je, mar suver üt weardearring. Ek wiis- de hy der op dat it net naklik is de skieding krekt oan to jaen tusken de priis foar sneupers en dy foar witten- skiplik foarme ündersikers. Weardear- ring hie ek de har M. Wiegersma, dy’t spriek üt namme fan de Fryske Aka- demy, de Fryske kultuerried en de Frys ke kunstners. Spitigernóch wie syn re de suver yn de seal net to forstean. Dat wie ek sa mei it tankwurd fan de hear Van der Molen. Bütendoar wie der Evenals Piet Hein vechten wij voor een doel want wij willen zwemmen leren Wij worden vergeten naar ons gevoel, laat de Zilvervloot hier meren. Er leefde een edel voortrekker Rassengelijkheid ’t ideaal. De vurige geestdriftverwekker Zijn zwarten volgden hem massaal Men ging naar Washington marcheren Een onafzienbre mensenstroom. ’t Is niet vergeefs de tijd zal ’t leren Ik heb een droomik heb een droom voor astronauten verdiend loon Gaan politici zich bezinnen De zachte krachten zullen winnen De schoonste droom, de schoonste droom! doe al tofolle rebülje. Efteröf hie it faeks better west, de gearsit op it sted- hüs efkes to ünderbrekken en nei it en oanharkjen fan de demonstraes- je wer fuort to setten. it forhael. De iennichste oplossing, dy’t praktysk ütfierber is, liket my to lizzen yn de oanpassing fan de produksje oan de öfsetmooglikheden. Net mei reglemen taire en ambtlike biperkingen, mar troch yn de EEG de priisforhéldingen sa to meitsjen, dat it foar de boer mear oan- treklik wurdt fleis to produsearjen dan molke. Dêrfoar is it net nedich, dat eltse boer oan it mesten slacht, seis net dat in great tal Nederlanske boe ren dit docht. Mar yn it EEG-gebiet moatte folie mear boeren, dy’t dér am- bysje en bidriuw foar hawwe, mear mest- fé en minder molkfé hélde. Foar mear en better fleis is jit altyd in tanim- mende fraech. Dat is it earste motyf. It twadde is dit, (lat de tanimmende wol- feart gjin hegere konsumpsje meibringt fan suvel, mar wol fan fleis en fleis- produkten. Der sit dus mear takomst yn. De fariaesje yn produkten, dy’t fan fleis makke wurde kinne, is ek folie greater en de konservearing, ek hüshald- lik, makliker. Der wurde nou fan de fiif koukeallen trije brükt foar de oanfok fan it molk fé, alderen en mindere produktive wur de opromme. Mar as fan dy trije, ien mesten wurdt, dan kriget men earste klas fleis en in produksje masine min der. Dit soe kinne trochdat eltse boer dy kant hwat ütgiet, mar ik sjoch de kommende üntwikkeling sa, dat er tus ken de melkende boeren ien of twa sit- te, dy’t koukealtsjes keapje en dan op har bidriuw fierder meste. In diel fan de boeren of in bipaelde streek soe him Zwembad, zwembad, wij willen een zwembad. Wij hebben maar één wens, ja enkel maar één wens, een zwembad hier in onze stad. Héél vlug een zwembad, een zwem bad in onze stad. Ons Bolsward heeft toekomst, er is hier veel jeugd. Toch kan bijna niemand zwemmen met 3000 kinderen ’t is toch te gek, We zijn echt niet meer te remmen. KNYP DE EAGEN NET TIGHT! It rint mei de seis lannen fan de EEG op agrarysk gebiet hiel oars as de op- set wie. Yn pleats fan de produksje oer to litten oan dy gebieten, dêr’t troch natuer, lizzing, ünderfining en organi- saesje it goedkeapst produseard wurde koe, sa’t de bidoeling wie, skrept elts fan de seis om it hurdst om syn agra rysk produksje-apparaet op maksimale greatte to bringen. Wy wiene foar de EEG it iennichste lan mei in bilang- rike suvelütfier, wylst de oaren ympor- tearden, mar nou binne hja alle seis eigenaren zijn geweest van diverse rog- oan 'e merk mei har oerskotten op de >’■- De Fryske Boekewike 1968 is wer yn- set mei it Boekebal, dit jier foar de twadde kear yn de Lawei to Drachten. As sprekkers wiene ütnoege Deputear- re P. van der Mark en de hear K. Sik- kema. Foar dat de beide sprekkers oan it wurd kamen wie it Heerenveens Vo caal Ensemble al op it poadium west om de oanwêzigen in oantal Fryske lie ten hearre to litten. De lieten wiene in biwukring fan dirigent Cor Nijdam. Fierder kamen noch foar it fuotljocht ü.o. Akke Radsma en it Amsterdamske kabaretselskip Cantaten Dit selskip brocht in pear Fryske nümers mei fol ie sukses nei foaren. Doe kaem de Wei- dumer Boerekapel nei foaren om de oanwêzigen oer de hiele Lawei to for- sprieden. Men koe noch fan alles bilibje. Der waerd in film fortoand, dy’t yn triti- ger jierren opnommen is troch J. D. de Jong. Hiel bisünder en knap wie ek it poppethéater fan Feike Boschma. Fierder is der oant ier yn ’e moarn dounse troch jong en aid. voor in aanmerking dan weer eens de schrijver van Fries prozawerk, óf de auteur met wetenschappelijke oplei ding, die werk op het gebied van de ge schiedenis of de heemkunde van Fries land het licht heeft doen zien, en dan weer eens de Friese poeet óf de zoge naamde sneuper, die zonder wetenschap pelijke opleiding, althans op het be treffende terrein, het beste geschrift heeft gepubliceerd, betrekking hebbende op de geschiedenis of de heemkunde van Friesland. Vandaag is deze laatste categorie aan de beurt en wij zijn dus voor de bekro ning van de beste sneuper, of als U wilt de beste niet-wetenschappelijk op geleide onderzoeker, van de laatste vier jaren samengekomen in het fraaie stad huis van Bolsward. Het gemeentebestuur van Bolsward be tuig ik ook nu namens het provinciaal bestuur dank voor het beschikbaar stel len van de raadzaal voor dit doel. Dank ook aan de op voorstel van het bestuur der Fryske Akademy door Ge deputeerde Staten ingestelde commissie van advies, bestaande uit de heren ds. J. J. Kalma, dr. H. Oldenhof en dr. Y. N. Ypma, voor de vele arbeid, die de ze commissie heeft willen verrichten. De commissie heeft het werk van veel schrijvers en over velerlei onderwer pen in haar beoordeling betrokken; zij kwam daarbij tot de unanieme conclu sie, dat als de beste Friese sneuper van de laatste tijd, op grond van zijn werk gedurende de laatste jaren en, mede door de omvang en de verscheidenheid van het werk, ver naar voren kwam de heer Sijtse Jans van der Molen, wo nende te Heerenveen. Het spreekt vanzelf, dat niet de kwan titeit, maar in de eerste plaats de kwa liteit van het werk de doorslag moet geven. De commissie stelt in haar rap port, dat het werk van de heer Van der Molen een grote werkkracht en ori ginaliteit toont, zomede een vermogen om kleine feiten in groter verband te zetten èn een vermogen om de kennis, die hij door zijn sneupen op velerlei ge bied heeft vergaard, zo overeenkomend met de aard en de smaak van het volk, kortom zo „folksaerdich” naar voren te brengen, dat een groot publiek kan mee leven met de onderwerpen, de feiten en omstandigheden, die hij beschrijft. Hem mag daarbij, naar de mening van de commissie, vergeven worden, dat de journalist, die hij in hart en nieren is, een enkele maal wel eens de onderzoe ker voorbij snelt. Mijnheeri Van der Molen, dat de com missie zo uw werk beoordeelt, mag u tot grote voldoening stemmen, want de commissie bestaat uit personen, die zelf op zoveel terreinen hun onderzoekingen uitstrekken, dat zij door hun kundig heid tot en mét tot oordelen bevoegd zijn. Als rechtgeaarde sneuper hebt u, mijn heer Van der Molen, ook de betekenis van velerlei namen en benamingen na gegaan, en daarbij uiteraard ook de af komst van uw eigen naam betrokken. U hebt na een uitgebreid onderzoek kun nen vaststellen, dat uw naam is ont leend aan het feit, dat uw voorvade ren vanaf 1653 een honderdtal jaren de of har der op ütlizze kinne, de oaren halden har biwend bidriuw. De kael om der to kommen, leit yn de prizen, dêr’t eltse boer torjucht in fyn ear foar hat. Is dy mesterij fan jonge bisten rendabel troch de priis en is it melken fan minder, dan giet it sünder folie praetsjes dy kant wol üt. Asjebleaft gjin papieren foar-skrlften! It sprekt wol fansels, dat dy prlisfêst- stelling tige nau hipt. Soe men de fleis- prizen tofolle forheegje, dan bistiet it gefaer, dat rounom mesterijen forri- ze, dy’t mei oankoft foer allinnich de bisten meste. Dan sjit men syn doel foarby. Ek yn de prizen foar jong fleis en dat fan óf- melke kij sil goed forskil wêze moat te. It ien mei oar sil net maklik wêze, mar nei myn bitinken binne alle oare oplossings minder en djürder. Wol sille der yn de kommende jierren hiel hwat papieren oplossingen propageard wurde, mar ik leau net, dat er in oare bigean- bere wei is. Dat haldt yn, dat de boe ren, dy’t yn tanimmende mjitte har oan- dacht jowe oan de mesterij, nei myn mie- ning op de goede wei binne. Hja nim- me dêrtroch in foarsprong op de mear- derheit, dy’t net earder it roer omgoaije wol, dan üt persoanlike need. En dan is it faken to let. De oerproduksje pp su- velgebiet, dy’t alle dagen jit greater wurdt, bliuwt it greate gefaer foar de tüzenen Fryske boeren. En gjin partij of regearing kin der eat oan foroarje. Op hokfoar wize, dat wit ik net, mar de omskeakeling kin net ütbliuwe. Tj. de J. nasjonale konsumpsje. En sa sitte wy mei de greate oerskotten, dy’t allinnich mei hege subsydzjes de wréld yn kinne. De bigreating fan de ófd. suvel fan de EEG lit üs sjen, dat men rekkent op in ütjefte fan 300.000.000 goune om de molke op in reedlike priis to hélden en it is wol düdlik dat dit ütrinne moat op in debacle. Troch de rationalisaesje, de ruilforkave- lingen en oare bidriuwsforbetteringen giet it tal kilo’s molke aloan omheech en der is gjin inkelde reden to tinken, dat dit yn oare wei gean sil. Wy sille under eagen sjen moatte, hoe’t dizze molkstream op in praktyske wize lyt- ser makke wurde kin, oars brekke de diken fan organisaesje en EEG-regelin- gen ien kear troch. Ik jow graech ta, dat it net maklik is. Produksjebiperking troch oan eltse pleats in bipaeld kwan tum ta to wizen, dêr’t de normale priis foar jown wurdt en it meardere in stik leger, sjoch ik neat yn. It foarbyld fan Amearika, dat in pre- my jowt foar boeren, dy’t har lan of in diel derfan braek lizze litte, noch folie minder. It djür meitsjen fan féfoer om dêrtroch de produksje yn 'e winter lyt- ser to krijen, soe üs hiele foredelings- lanbou-bargemesten, hinnemesten. keal- le en bollemesten ünmooglik meitsje. Ek dat jowt gjin oplossing. Oan de oare kant is it goed to bitin ken, dat as der neat dien wurdt en dat hat de measte kans de molkpriis op in kear net mear to halden is en dat dan wy allegear meimekoar, mei namme yn Fryslan de dupe wurde fan Amerikaanse astronauten zijrt in de ruimte op tournee en wat ze op hun vlucht aanschou- den Foar de priisütrikking bistie goede bi- langstelling. It wie wer de jierlikse moo ting fan gans freonen en kunden. Boar- gemaster Mulder hytte allegearre it wolkom yn it treflik en yn goed Frysk steld taspraekje, hweryn hy hope dat dit in stylfol barren wurde soe. Op dat stuit koe hy yk noch net witte, dat ien en oar wol hwat üt ’e hén rinne As earste spriek de kommissaris fan ’e keninginne yn Fryslan, mr. P. Linthorst Homan. Hy hjirneikommende rede üt: Wij kunnen hier niet zwemmen al tien jaar lang en toch is hier zoveel water En vragen wij dan, wanneer komt het bad, dan zeggen ze altijd „later”! gemolens in Opsterland en Smallinger- land, zodat het verklaarbaar was, dat uw in 1811 bij de naamgeving onder Napoleon levende voorvader de naam „Van der Molen” als zijn geslachts naam ging voeren. „Nomen est omen” zegt men. Wanneer de wind een molen doet draaien, dan is deze moeilijk in zijn vaart te stuiten. Zo is het met u ook. Wanneer een onder werp u te pakken krijgt, dan gaat u met grote werkkracht doorzetten en gaat u de stof zo malen, dat u een eindprodukt krijgt, dat, via de drukker, aan de con sument een voortreffelijk voedsel biedt. De wind waait uit alle streken en de molen wordt daarnaar ingesteld. De on derwerpen, die u weten bezig te hou den liggen óp velerlei gebied, van de Friese plattelandsvrouwenkleding in de 17e eeuw tot het „Goud in ,de golven”, van de Hindelooper wooncultuur tot ou de Friese kerstgebruiken, van sagen en overleveringen tot de burenplicht >r> Friesland in de 18e en 19e eeuw; hei gaat van de bossen in de zuidoosthoek tot de strijd tegen het water, van het industrieschap Oostelijk Friesland tot de dijken der Middelzee in Leeuwar- deradeel. En zo kan ik doorgaan, want het levend volksleven en de geschie denis van Friesland zijn in veel aspec ten door u belicht. Als ik de uitgebreide lijst zie van de onderwerpen, waarover u met kennis van zaken hebt geschreven en waarin u zich dus van te voren hebt verdiept, dan zou ik u haast een wandelende en cyclopaedic willen noemen. Mijnheer Van der Molen, namens het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, wens ik u van harte geluk met de toekenning van de Dr. Joost diensten heeft. Afwisselend komt hier- Halbertsmapriis 1968 en ook namens- het provinciaal bestuur spreek ik de hoop uit, dat de winden nog vele jaren de molenstenen gedienstig zullen doen draaien, zodat nog vele en velerlei be langwekkende geschriften van uw hand zullen verschijnen. Gaarne zal ik u nu de gebruikelijke oorkonde en de enveloppe met inhoud overhandigen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1