door begrotingsdebat Regering De Jong zonder kleerscheuren Huurbelasting voor woningwet- en premiewoningen Aktie dagverblijf voor gehandi- kapte kinderen t TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 107e JAARGANG No. 82 Wymbritseradeel. Amerikaanse Phantoms voor Israël Vruchteloos gesprek vredesinitiatief Finland Huren Weinig verandering Raadselachtig bezoek netto nationaal inkomen werd ook al Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag LONDON (Australië). Dit is alles wat er over bleef van een magazijn in de plaats London in West-Australië na de aardschok, die de grond deed trillen President Johnson had zich nog steeds terughoudend getoond, toen zowel Nixon als Humphrey, de presidentskandidaten van resp. de Republikeinse en de Demo cratische party, zich hadden uitgesproken voor de levering van de hypersnelle Fhantoms-straaljagers aan Israël. Officieel heeft Washington na de oorlog van juni van het vorig jaar alles in het werk gesteld om de bewapeningswedloop in het midden-oosten te verhinderen. Het is begrypeljjk, dat het hierbij niet kon rekenen op een rechtstreekse afspraak met de Sowjetunle, de bondgenoot en wapenleverancier van de Arabische landen. Het feit, dat Johnson nu toestemming heeft gegeven de onderhandelingen met Israël over de levering van 50 van deze toestellen te beginnen, wijst er op, dat hij de moed wat opgeeft, dat Rusland eenzelfde terughoudendheid als Amerika ten opzichte van Israël betracht, al kan men enige verkiezingsoverwegingen misschien niet aan zijn besluit ontzeggen. De Joodse gemeenschap in de Ver. Staten levert vele stemmen op en het zou jammer zyn, wanneer deze uit ergernis over Johnsons politiek in het republikeinse vakje terecht zouden komen. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 kaar gekomen en het enige raadsel is, waarom de beide premiers elkaar hebben opgezocht. Was er door onvol doende voorlichting een verkeerde taca- tie van eikaars positie gekomen? Meen de Wilson, dat de Rhodesische toestand nijpend was geworden door de sancties? Hoopte Smith, dat Wilson water in zijn wijn zou doen omdat hij daarmee de betalingsbalans beter in het gerede zou kunnen krijgen? Het blijven vraag tekens. deze algemene was, dat geen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) regeringspartijen minister Schut, alge meen gezien als de zwakste minister, willen handhaven. Bolswards Nieuwsblad Opmerkelijk is, dat het besluit is ge nomen na een onderhoud van Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, met zijn Russische collega Gro- miko, die ter gelegenheid van de ope ning V-’Ji de Algemene Vergadering van de Ver. Naties in Amerika was. Men meent te weten, dat Rusk bij dit ge sprek zijn bezorgdheid heeft uitgespro ken over de al te grote wapenleveran- ties van Rusland aan Egypte en de andere Arabische landen, waardoor het machtsevenwicht in het Midden-Oosten zou worden verstoord. Machtsevenwicht is, gezien de Israëlische superioriteit, niet het goede woord, men zou beter van een machtssituatie kunnen spreken, waarin Israël niet bevreesd behoefde te zijn voor de vijandigheid van de Ara bische landen. De leverantie van de Phantoms ver sterkt, nu niet alleen de Israëlische kracht, maar is tevens bedoeld als een waarschuwing aan het adres van Mos kou, dat Washington niet bereid is Is raël aan zijn lot over te laten. Terughoudendheid had Johnson ook be tracht, omdat hij alles wilde voorkomen wat een vreedzame regeling door be middeling van de Ver. Naties in de per soon van Gunnar Jarring in de weg zou kunnen staan. Of hij heeft de kansen op die regeling nu opgegeven, of hij is tot de conclusie gekomen, dat Ameri kaanse terughoudendheid ten opzichte van Israël de Arabische landen eerder bemoedigde in een krijgszuchtige hou ding. De reacties in het Midden-Oos- ten zijn fel geweest. Radio-Kaïro ver klaarde, dat hierdoor de kansen op vre de in het Midden-Oosten zijn verkleind en dat Israël in zijn onverzoenlijke hou ding zal worden gestijfd. rechtstreekse onderhandelingen, hetgeen de Arabische landen, die Israël niet er kennen, tot nu toe hebben geweigerd, maar wilde voorlopig nog wel via Jar ring van gedachten wisselen. De Egyptenaar Riad deelde mede, dat hij een vredesschema aan bemiddelaar Jarring had voorgelegd. Egypte is be reid de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november van het vorige jaar uit te voeren en het blijft steeds wat onduidelijk hoe dat te rijmen valt met de Egyptische weigerachtigheid overleg te plegen over erkende gren zen, zoals de resolutie verlangt naast terugtrekking van de Israëlische troe pen uit bezet gebied. Gemeenteraadsverkiezingen in Finland hebben weer een achteruitgang van de altijd sterke communistische partij te zien gegeven, al was het in vergelij king met de presidentsverkiezingen in het begin van dit jaar maar 0,1 pet. Toen al hadden zij de klap te verwer ken gehad, die hen van 22 pet. in 1964 geleidelijk op maar even 17 pet. had gebracht. Ook de sociaal-democraten zijn wat achteruitgegaan, evenals de centrumpartij, die allen met de conser vatief gerichte Zweedse partij en de linkse socialisten een zeer brede coali tie vormen. De oppositie heeft van dat verlies gepro fiteerd. De Conservatieve partij boekte winst, in tegenstelling tot de liberalen, maar de grootste sprong maakte toch Vennamo, de leider van de partij van kleine boeren, die een vergaarbak van ontevredenen lijkt te worden. En er is in Finland, gezien het vrij hoge werkloosheidscijfer, nogal wat ontevre denheid. Vooral de kleine middenstan ders en de kleine boeren en bosarbei ders komen door de voortschrijdende mechanisatie in de klem. van ingang (januari volgend jaar), doch uitstel bepleiten tot bijvoorbeeld juli 1969. Voor wat het buitenlands beleid betreft kwam minister Luns (Buitenlandse za ken) net op het juiste moment terug uit New York, waar hij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties had bygewoond. Dinsdagavond laat keerde de bewindsman terug. Op dat moment was juist drs. Aarden aan het woord, de leider van de Politieke Partij Radikalen. „Minister Luns is onderhevig aan ster ke politieke slijtage”, beweerde de heer Aarden. De heer Biesheuvel, belangrijk vertegenwoordiger van de regeringspar tijen, kon al evenmin veel strelende woorden vinden voor het buitenlands beleid. Hij verweet minister Luns, dat een duidelijk en gericht beleid op het gebied van de buitenlandse politiek vol ledig ontbreekt. Als praktische voor beelden kwamen tijdens het debat naar voren: Biafra („Nederland had meer kunnen doen”), de wapenleveranties aan Nigeria (Nederland had eerder een verbod moeten uitvaardigen op uitvoer van wapens naar deze republiek). Viet nam (ook Nederland zou volgens de Evenzeer was het een raadsel waarom de Engelse premier Wilson en zijn Rho desische collega Ian Smith zich naar Gi braltar hebben begeven om aan boord van de Engelse oorlogsbodem Fearless opnieuw onderhandelingen over het Rhodesische probleem te voeren. Drie jaren geleden heeft Rhodesië, tot dan een Engelse kolonie, eenzijdig onafhan kelijk verklaard. Engeland wenste de onafhankelijkheid pas te verlenen, in dien een grondwet was aangenomen waarbij toch binnen afzienbare tijd de ruim vier miljoen Afrikanen politieke verantwoordelijkheid zouden krijgen, dat m.a.w. de blanke minderheid van een kwart miljoen niet langer de la kens in dit land zou uitdelen. Voor En geland is Rhodesië door de afscheiding een opstandig gebiedsdeel en veel van de juridische argumentatie (o.a. bij de afkondiging van de nu heersende sanc ties) is op die opstand gebaseerd. Twee jaren geleden hebben Wilson en Smith elkaar ook op een Engels schip bij Gi braltar ontmoet en toen leek de kwes tie van de onafhankelijkheid nog een rol te spelen. Nu is het veel uitsluiten den de kwestie van de positie van de Afrikanen geworden, welke in het mid delpunt schijnt te hebben gestaan. Smith wil de Afrikanen wel politieke rech ten gaan toekennen, maar in de prak tijk komt dat, zoals een van zijn mi nisters eens zei, neer op een proces van eeuwen. De standpunten zijn niets nader tot el- Verschiptt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Onderwijl hebben zowel de Israëlische als de Egyptische minister van Buiten landse zaken de Algemene Vergadering van de Ver. Naties toegesproken. De Israëliër Eban toonde zich bereid de bezettingstroepen uit Arabisch gebied terug te trekken tot aan de permanent veilige en erkende grenzen, die in de plaats van de huidige bestandsgrenzen moeten komen. Hij had dit vervat in een negen punten omvattend vredespro- gramma, dat ook nog de vrije vaart door Suezkanaal en de golf van Akaba omvatte en internationale initiatieven door de oplossing van het vluchtelingen vraagstuk. Hij drong voorts aan op Sowjet-Unle”. Maar voorlopig is deze vrees niet bewaarheid. Het raadsel blijft bestaan. Tijdens de debatten was al duidelijk ge worden, dat de meerderheid van de Tweede Kamer het regeringsbeleid zou steunen. Men stond of „duidelijk posi tief” (KVP) of „met vertrouwen” (CHU) tegenover dit beleid. Het meeste voorbehoud maakte nog de fractievoor zitter van de Anti-Revolutionairen, mr. Biesheuvel, die de regering toezegde, dat hij „steun waar mogelijk” zou verle nen, maar ook „kritiek waar nodig” zou geven. Hij kwam ook met de mees te kritiek op het regeringsbeleid, voor zover van kritiek bij de regeringspar tijen kon worden gesproken. Hij ver weet de regering een tekort aan initia tief, echt vooruit zien, originaliteit en een te weinig doorzetten van vernieu wing van de samenleving. Twee punten van kritiek kwamen in dit grote parle mentaire debat naar voren. Zowel re geringspartijen als oppositie hadden moeilijkheden met het buitenlands be leid en met de verdeling van de inko mens. Voor wat dit laatste punt betreft is met name de Katholieke Volkspartij ongerust over de voorgestelde huurver hoging van zes procent. De KVP wil niet direct akkoord gaan met de datum sen nu een extra woonbelasting moeten betalen. De wet bevat echter talrijke details waartegen bezwaar kan worden aangetekend. Het gaat er nu om hoe zwaar de minister deze details laat we gen. Begin deze week werd gezegd, dat de bewindsman zich zodanig zou op stellen, dat zelfs elk voorstel om de tails te wijzigen zyn aftreden zou ver oorzaken. Vraag is nu in hoeverre de De algemene politieke en financiële beschouwingen van de Tweede Kamer zijn voor de regering De Jong gunstig afgesloten. De moties van de oppositie (onder leiding van pvda-fraktievoorzitter drs. Den Uyl) maakten eind vorige week geen schijn van kans. De uitbreiding van het woningbouwprogramma van 125 duizend tot 130 duizend woningen werd resoluut afgewezen. De maatregelen over een andere inkomens en vermogensdeling, voorgesteld door de ’socialisten, maakten eveneens geen schjjn van leans. Het opposltievoorstel om de ontwikkelingshulp te verhogen tot één procent van het afgewezen. SPECIALE OLYMPISCHE DIENST. „Ome Nells Bisschop” de trainer van de Nederlandse boksers in Mexico vierde zijn 74e verjaardag. Het jongste deelneemstertje aan de spelen, de 11-jarige Liana Vicens, die voor Porto Rico uitkomt op de schoolslag, feliciteerde hem bijtyds met een papieren bloem en een welgemeende kus. Kamermeerderheid een moeten ontwikkelen). Het merkwaardige van politieke beschouwingen enkele fractie in de Tweede Kamer geestdriftig was over het regeringsbe leid. Tegelijk was echter het alterna tief afkeuren onmogelijk. De po litiek van het kabinet is tenslotte elas tisch genoeg gebleken om de regerings partijen niet tot wanhoop te brengen. Zolang deze partijen niet zo sterk voor het hoofd worden gestoten, dat zij dit zelfde hoofd dan zwaargewond in de schoot leggen is er weinig aan de hand. Niemand kan op dit moment een op lossing geven voor de vraag welke re gering moet verschijnen, indien het ka binet De Jong valt. Dat blijft nog al tijd het grote probleem. Inmiddels blijft nog altijd gelden, dat ondanks de successen van de regering tijdens de algemene beschouwingen van de vorige week, een groot aantal Ka merleden (ook vertegenwoordigers van de regeringspartijen) beslist niet ge lukkig is met het optreden van een aan tal bewindslieden. Een van de zwakke re broeders in het kabinet is minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Deze week zou het met name om zijn positie gaan spannen. Dit naar aanleiding van het regerings voorstel om een huurbelasting te gaan heffen. Bedoeling van de wet is, dat mensen met hogere inkomens, die een huis bewonen dat door de staat is ge subsidieerd, een redelijke belasting be talen om die subsidie weer goed te ma ken. Tegen het principe van dit voor stel heeft de meerderheid van de Twee de Kamer geen bezwaar. Het zag er echter begin deze week naar uit, dat de Kamer deze gelegenheid zou aangrij pen om de algemene bezwaren tegen minister Schut tot uitdrukking te bren gen. Zeer nadrukkelijk is namelijk ge suggereerd, dat minister Schut van het aanvaarden van dit wetsontwerp zou la ten afhangen of hij nog langer minis ter wil blijven. De suggestie kwam op een moment, dat de betrokken be windsman nog bereid was om in het wetsvoorstel concessies aan te brengen. Wat hem, door het publiekelijk stel len van de portefeuillekwestie, natuur lijk min of meer onmogelijk is ge maakt. Het probleem van de huurbelasting is duidelijk genoeg. Het rijk geeft belang rijke bijdragen aan de bouw van wo ningwetwoningen. Deze zijn bedoeld voor de minst draagkrachtigen. Het was de bedoeling, dat de gemeenten deze wo ningwetwoningen zouden toewijzen aan mensen, die zich geen particuliere wo ningen konden veroorloven. Door het grote tekort echter aan particuliere wo ningen zijn ook mensen met hogere in komens terecht gekomen in deze sterk gesubsidieerde huizen. Om de door stroming te heverdö’ en zullen deze men- Onverwachts verscheen Kosigin, de Rus sische premier, in de Finse hoofdstad, naar het heette voor een partijtje vis sen. Wat hij met president Kekkonen besproken heeft, onttrekt zich geheel aan de waarneming. De eerste reakties waren wat schrikachtig in Helsinki, om dat men bang was, dat Kosigin in het kader van het bijstandsverdrag van 1948 bepaalde eisen zou stellen ter „bescherming van de veiligheid van de Onze aktie is even een weekje „uit het nieuws” geweest. U hebt ook kunnen le zen wat de reden daarvan was. De re dactie werd overspoeld door een vloed golf van kopy en, om ons nog even uit te drukken in de actuele termen van de vorige week, in die stroom zou ons ar tikeltje bijna verz pardon verdrinken. De schrijver van dit rubriekje bevond zich op die gedenkwaardige dag ook tus sen de menigte demonstranten voor een zwembad. Bij al die spandoeken en bor den was er één mini-bordje dat hem bij zonder opviel. Het werd met veel bra- vour in de lucht gestoken door een op de schouders van zijn vader gezeten kleu ter, die door middel van zijn bordje aan de Gouverneur mededeelde: „Ik wil óók zwemmen!” Deze leuze zouden wij vandaag voor onze aktie willen lenen, op gevaar af bepaalde auteursrechten te schenden! Mag wel even hè? Ook de toekomstige bewonertjes van ons Dagverblijf zul len straks misschien zeggen: „Wij wil len ook zwemmen”. Maar vóórdat zij van het toekomstige Bolswarder zwembad gebruik zullen kunnen maken, zullen zij op het ter rein van ons verblijf reeds met water (en zand) vertrouwd moeten raken. Dat behoort bij de moderne therapie voor de gehandicapte kinderen en wij hopen ook deze voorzining op beschei den maar verantwoorde wijze in ons plan te kunnen opnemen. Uiteraard met uw hulp. En elke dag blijkt weer dat er velen zijn die ons willen helpen. Maar ja zelfs het Bolswards Nieuwsblad schijnt in een gezin wel eens zoek te raken en dan mist men meteen ons gironummer. Zoals de man die ons ar tikeltje van de vorige week tot zijn spijt gemist had en die toch graag een bij drage op onze girorekening wilde stor ten. Wij hebben ’t hem verteld: 1618019. Ja juist: zestienachtiennulnegentien, 'n nummer om nooit te vergeten. En mocht u achteraf toch nog twijfelen: op het postkantoor is een lijstje van veel voor komende gironummers en daar kan men u onmiddellijk inlichten. Wij blijven nog even bij de sport en in deze Olympische periode is het maar een kleine stap: van het zwembad naar het voetbalveld. Nou ja voetbalveld, ei genlijk bedoelen wij de Doele-zaal, waar de voetbalvereniging RES een feest avond organiseerde. Welnu feestvie ren dat kunnen die blauw-witten. Voet ballen trouwens niet minder. En op dat feest werden de minderbedeelden niet vergeten en werd onze aktie gesteund met een bedrag van 100 gulden! Als wij al die guldens konden omwisselen te gen doelpunten dan zouden wij dat graag doen. Nu kunnen wij slechts zeg gen: sportieve RES-sers hartelijk dank. En dit geldt natuurlijk ook voor al die andere giften, variërend van f 2,50 tot f 50,die wij op onze postrekening of in contanten ontvingen en die op ons scorebord de stand aangeven van f 11.568,75. Die stand geeft wel reden om eventjes te juichen. Dat hebben wij dan ook ge daan. Maar als je dan op een giro strookje leest: „Graag gegeven, want ik weet zelf wat het is,” dan word je weer even stil. U ook? Dan is dit het moment om UW bijdrage te storten of over te schrijven op postrekening 1618019 ten name van de penningmees ter van de Stichting Dagverblijven voor Gehandicapten te Bolsward. De man bij ons scorebord heeft nog een grote voorraad cijfers. Voldoende om el ke score te kunnen registreren. En waar om zouden wij er in deze Olympische week niet een beetje een wedstrijd van maken. Er zijn records te verbeteren op ELKE afstand. Waarmee we maar willen zeggen dat. elk bedrag welkom is. De resultaten zullen de volgende week graag bekend gemaakt worden door de jury-bestuursleden: S. Hoekstra, Gab- bemastraat 18, Bolsward tel. 2133; M. B. Knuvers, W. Tjaardastraat 168 Sneek A. Mooy, Kleinzand 3, Bolsward, tel. 2600; ds. J. Eggink, Turfkade 10, Bols ward, tel. 2510; O. Prins van Dalen, N. Haismastraat 1, Bolsward; G. de Vries-Spoelstra, Dr. O. Postmastraat 24, Bolsward tel. 2016; H. Boomsma, Leeuwarderweg 67, Sneek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1