Gahe SKroar Ontwikkelingsplan de ware m des woords zin iïilïï llllll ml lüil iiüii ÏH I Aan de inwoners van Bolsward - Ji Fan de Martinytoer i 107e JAARGANG No. 83 DINSDAG 22 OKTOBER 1968 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. r r I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f - I 1 I Hwat hat Friesland solidair met Ceylon XXXXKXKKXXXXXXXXXKKKXVXVKXXXVKKKXXXXXXXVVXXKXXXXV' k5 w.WfiKv:wy> Op de foto’s de nieuwe gymnastiekzaal bij de openbare school. Gister is de zaal ingebruik genomen. Foto: Lammert K. Mol 1 M>w;« Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het Bolswards Ceyloncomité Mej. T. Boersma, Antonigasthuis M. Draaisma—Mulder, Oordje 15, tel. 2895 S. J. de Haas, S. v. Haringhouckstr. 28, tel. 2163 J. HobmaBonte, St. Jozefstraat 11 J. v. d. Klei, Achter de Smeden A. v. d. Meerv. d. Klei, Nieuwmarkt 31, tel. 2293 J. M. A, Mulder, Florencestraat 1 Mej. A. Yedema, Gr. Dijlakker 11, tel. 2763 S. v. d. ZeeAppeldoorn, St. Jozefstraat 9 Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In 1960 is het land begonnen de zaken aan te pakken. Alleen het allernoodza kelijkste mag nog worden geïmpor teerd. En verder worden alle krachten geconcentreerd om de eigen voedselpro- duktie zo ver op te voeren, dat de im port van voedingsmiddelen kan worden verminderd en tenslotte in het geheel niet meer nodig is. Een onderdeel van deze geconcentreer de inspanning is de poging om een deel van de honderdduizenden werkloze jon geren in het arbeidsproces in te scha kelen, op zo’n manier dat ze er niet alleen zelf beter van worden, maar dat ook de economie van het land ervan profiteert. Een eigen bedrjjf voor werkloze boeren Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSENGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Als reactie op de oproep van onze burgervader is zaterdagmiddag hier in Bolsward een comité opgericht om de actie FRIESLAND SOLIDAIR MET CEYLON te ondersteunen. Vandaag of morgen zult u een documentatiemapje over Ceylon in uw brievenbus vinden. Hierin kunt u lezen, dat de bevolking van Friesland, zowel als het provinciaal bestuur en alle Friese gemeentebesturen samenwerken aan een project „CEYLON HET.PEN”, concreet uitgedrukt „VIJF TON VOOR CEYLON”. In het documentatiemapje vindt u het onontbeerlijke envelopje, waarin u uw bijdrage kwijt kunt. Als iedere Fries tweemaal een uurloon geeft voor Ceylon dan levert dat het half miljoen op, waarop Friesland mikt. Vrijdagavond a.s. tussen negen en tien uur zal een leger collec tanten huis aan huis de envelopjes ophalen. Deze actie draagt het karakter van een bliksemactie. Wil deze opzet kans van slagen hebben dan moet u uw bijdrage ge reed houden. Bent u niet thuis dan kunt u tijdens de koopavond uw bijdrage kwijt op het Stadhuis en het Marktplein in de daarvoor bestemde bussen. Collectanten en autobezitters, die op vrijdagavond mee willen helpen kunnen zich melden bij de comitéleden. Van u zal het afhangen of Bolsward in de rij van de elf Friese steden ook in deze actie zijn plaats waar maakt. Bolswards Nieuwsblad 2300 jongens en een vijftigtal meis jes aan een eigen bedrijf geholpen. Zij zijn verdeeld over 39 schemes over het gehele eiland. Er kunnen in deze schemes nog ongeveer 5000 jongens worden ondergebracht, dan zijn ze vol. In 1965 is men gestart met zogenaam de Youth Settlement Schemes, land bouwnederzettingen voor jonge mensen. Het doel ervan is ruim 25.000 werkloze boeren aan een eigen boerenbedrijf te helpen. Er is vruchtbare grond genoeg op Ceylon, alleen is het grootste deel ervan bedekt met oerwoud. Na overleg tussen de verschillende mi nisteries die hierbij betrokken zijn, wor den op de daarvoor meest geschikte plaatsen in de rimboe barakken neer gezet. Uit ’t district worden jonge werk lozen opgeroepen zich voor het koloni satiewerk te melden. De besten worden geselecteerd en in de barakken onderge bracht. Het eerste werk is het omringende oer woud te kappen en weg te branden. Maandenlang zijn ze daarmee bezig, van ’s morgens vroeg tot het donker wordt. Het loon is laag ongeveer f 1,20 per dag en het werk is zwaar. Het voedsel wordt gratis verstrekt, het geen mogelijk is door voedselschenkin- gen van het Wereld Voedsel Program ma. Ceylon is een tropisch eiland in de Indische Oceaan. Het ligt ten zuidoosten van India en is ongeveer twee keer zo groot als Nederland. Er wonen ca. 11 miljoen mensen. Het is een ontwikkelingsland in de ware betekenis van het woord: het land is bezig zich te ontwikkelen; het is daarmee al een eindje op weg, maar om door te kunnen gaan is de hulp van rijkere landen onontbeerlijk. Economisch gezien verkeert het land in een moeilijke positie. Eenvoudig voor gesteld, het exporteert te weinig en het importeert te veel. Het land teert op een deviezenpot, die maar mondjesmaat wordt aangevuld. Door de noodzakelijke import van voedsel voor honderden miljoenen guldens per jaar is een moeilijk te doorbreken cirkel ontstaan. Ceylon moet voedsel kopen, waardoor te weinig buitenlands geld overblijft voor de aanschaf van kapi taalgoederen, zoals landbouwmachines. Doordat er geen moderne landbouw methoden kunnen worden ontwikkeld bij gebrek aan moderne landbouwmachines verloopt de ontwikkeling van de eigen voedselproduktie traag en blijft het im porteren van grote hoeveelheden rijst, meel, suiker, melk enz. noodzakelijk. Dat kost dan weer deviezen, waardoor enz. enz. de zogenaamde vicieuze cirkel. Alkohol is in floeistof, dêr’t men in bulte yn biwarje kin, bihalven geheimen ELKE BOEK HAT MEI IT KJUCHT TO KRUEN! sitten. In boer is yn dit opsicht net oars as oare minsken, hja wurde meast dan pas wekker as it om har eigen dingen giet en faken is it dan al to let om de saek gunstich op to lossen. Omt ik de léste tiid in stlkmannich fan dy gefallen meimakke haw, hwerby troch de Onkunde fan de agrariërs bi- langrike skea lijd is, wol ik nochris bi- sykje inkele fan de wichtichste dingen ütien to setten yn de hope, dat der in inkeld siedkerltsje yn goede ierde falie sil. Yn Fryslan is mear as sawntich fan de hündert boeren, hierdeboeren dus bin- ne pachtkwestjes praktysk foar elke boer fan great bilang. De fragen fan de pacht wurde oan de iene kant bislist troch de Grounkea- mer foar Fryslan, oan de oare kant troch de pachtkeamers by de kanton- gerjuchten. Salang it giet oer de hichte fan de hier, oer pachtoerdracht, oer per misje foar koarte tiid to forhieren, oer permisje om hokkelingen of kij yn ’e weide to nimmen, oer bipaling fan de keapsom as de eigner oan de hierder forkeapje wol, moat men by de Groun- keamer wêze. Giet it mear om stride- raesjes oer forkeard brüken fan it lan en pachtopsizzing tsjin de wil fan de hierder, dan komt de pachtkeamer fan it kanton der oan to pas. Gelokkich mei men sizze, dat it oergreate tal pachtkwestjes yn frede troch de Groun- keamer regele wurdt en dat er alle ge- legenheit is foar beide partijen om har bilangen to bipleitsjen sünder kosten. Twintig nieuwe nederzettingen In 1969 is men van plan met 20 nieu we Youth Settlement Schemes te be ginnen. De Ceylonese regering heeft de plannen al klaar liggen en de ervaring heeft geleerd dat men niet bang hoeft te zijn dat de jongens er geen belang stelling voor hebben. Er is een over weldigend animo. Elk scheme heeft ech ter voor zo’n 25.000 gulden aan land bouwwerktuigen nodig, die uit het bui tenland moeten komen (tractor, trailer, ploeg, eg, waterpomp, cultivator). En daar kan de Ceylonese regering hen niet aan helpen. Friesland wel! Eind deze maand wordt in Friesland een inzameling gehouden. Deze wordt in samenwwerking met de NOVIB georganiseerd door de uit een initiatief van een groep burgemeesters geboren Stichting „Friesland voor Ont wikkelingssamenwerking”. Voor die 20 Youth Settlement Schemes is een half miljoen gulden nodig. Dat gaat Fries land bij elkaar brengen. In de 39 Youth Settlement Schemes, die tot nu toe zijn opgezet, verblijven ge middeld 73 jongens. Dat is in totaal voor 20 schemes 1460 jongens. Al deze jongens verdienen meer dan hun vader. Dat heeft tot gevolg, dat familieleden bij hen komen wonen en hen helpen bij hun werk. Gemiddeld profiteren dan nog eens 4 mensen van het stuk land dat de jongen heeft. Als Friesland een half miljoen bij el kaar brengt voor 20 schemes, betekent dat concreet, dat 20 keer 5 keer 73 is 7300 mensen direct een beter leven te wachten staat. En dan is nog niet eens meegerekend wat de voedselproduktie in de Youth Settlement Schemes voor de economie en de overige inwoners van het land betekent. Voor sommigen is het werk te zwaar. Niets wordt hen dan in de weg gelegd om weg te gaan. Nadat het oerwoud is weggebrand kan men beginnen de stronken één voor één uit te graven. De volgende stap is de cultivering van de grond. Daar is ech ter materiaal voor nodig. Van het begin af heeft de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) het project gesteund. Voor het ploegen c:: eggen en bevloeien werden tientallen tractoren, ploegen, eggen, waterpompen gezonden, gekocht met Nederlands geld van de anti-hongeractie. Deze land- bouwmaterialen moeten wel uit het bui tenland komen, want op Ceylon worden ze niet gemaakt. In elk Youth Settlement Scheme wor den een paar pientere jongens uitgeko zen voor de bediening van de tractoren en het materiaal dat erbij hoort. Het materiaal wordt beheerd door de coöpe raties, die door de jongens zelf zijn op gericht en door hen worden geleid. Op kosten van de Ceylonese regering wordt een bevloeiingssysteem aangelegd. In soms verbijsterend korte tijd 9 maanden nadat de jongens de barakken hebben betrokken is alles klaar en kan met spanning de eerste oogst wor den afgewacht. de groun, lizzing, ófwettering, öfstên fan it bidriuw, tokoarten fan de gebou wen, eigen ynfestearing en al sa mear. Dizze hawwe meastentiids in lytser of greater sukses as har biswieren reëel binne. Mar der is ek in oare groep en dy is net lyts. Dy haldt hiele forhalen oer de minne tiid, oer lan fan buorman, dat folie minder docht, oer it feit, dat syn jild mar in bytsje rinte opbringt, oer de hege bilêstings of de hege leanen en sa komt steriotyp de opmerking fan mannich eigner hwer’t hy dan fan libje moat? Sjoch, dizze dingen helje neat üt. Hwant de Grounkeamer hat allinnich de taek om de hiernoarmen, sa as dy troch de minister fêststeld binne, ta to passen. Dér kin de Grounkeamer seis neat oan foroarje. Dat makket Den Haech üt. Of de eig ner dêrfan libje kin of net, fait büten har foech, of de hierder tük buorket of net, of syn hüshaiding der rojael fan komme kin of net, hawwe hja net to bioardieljen. Dêrom soe ik hierders en eigners wol dizze rie jaen wolle. As jo in ütstel fan de Grounkeamer net sinnicht, kom dan mei jou biswieren. Mar doch dit saeklik oan de han fan de sifers, dy’t de Grounkeamer jo tastjürd hat. Dan hat de reis nei Ljouwert sin en doel. De oare wike wol ik graech in pear op merkingen meitsje oer de forgoeding fan eigeners en hierders, hwannear de oer- heit har lan nedich hat, sa as dit op heden gauris it gefal is. Tj. de J. Een groep jongens in het Bakamana Youth Settlement Scheme in centraal Ceylon zijn bezig de droge grond „om te ploegen”. De laatste wortelresten van bomen en struiken moeten worden verwijderd, voordat men uien kan verbouwen. De plannenmakers in de hoofdstad ma ken uit welke produkten in elke neder zetting het best verbouwd kunnen wor den; dat verschilt per scheme. In het ene wordt rijst verbouwd, in het an dere chillis of uien, in een derde bo nen, thee of vruchten. Ook wel kaneel of katoen. De eerste oogsten waren goed in de Youth Settlement Schemes. Moderne landbouwmethoden, een goede bemesting en het oog van specialisten hadden daar zorg voor gedragen. In de meeste geval len verdienen de jongens meer dan hun üs hjoed to sizzen «laL, JqP I Op de measte middelbere lanbouskoal- len wurdt in pear ure bistege oan „Wetskennis” mar oer de risseltaten derfan is men net botte enthousiast. Soms leit dat oan de learaer, dy’t to min ünderfining hat om syn stoffe mei prak- tyske foarbylden ynteressant to meit- sjen, mar it leit ek like faek oan de learlingen, dy’t op dizze leeftiid to min bisef hawwe fan de bilangrykheit fan dizze dingen foar har fierder libben. Dit foroaret lykwols alhiel as hja let tel' mei ien of oar probleem komme to De pachtwet giet derfan üt, dat by de lillll SS£ yngong fan in hierkontrakt en dat is forplicht beide partijen it iens wur de oer de hier. Hja litte dan troch de notaris in konsept-hierkontrakt opmeit- sje en stjüre dat nei de Grounkeamer foar goedkarring. Dizze giet de kondys- jes en de prils nei en fynt hja dy bil lik en yn oerienstimming mei de noar- men, dan wurdt it kontrakt goedkard. Hat de Grounkeamer biswier, dan krije partijen der birjucht fan en wurdt har ren sein, hwat dy biswieren binne en as it om de prils giet, hwat de taksaesje fan de Grounkeamer is. Dit is gjin bi- slissing, mar in ütstel oan de partijen. Hat ien fan beide tsjin dat ütstel bi swier, dan kin dy partij (en) dat biswier skriftelik oan de Grounkeamer witte lit te, mar wolle hja dat leaver pratende dwaen, dan freegje hja om oproppen to wurden. Hja kinne dan yn Ljouwert har hert mar ris ütprate. Dit wurdt dan let ter yn in gearkomste fan de Grounkea mer op en nij bisjoen en as it winsklik is gean de taksateurs der foar de twad- de kear hinne. Dernei nimt de Groun keamer in bislissing. Is ien fan beide partijen it dan noch net iens, dat kin hy yn birop komme by de Sintrale Grounkeamer yn Arn- him. Dat lichem bisjocht en takseart de saek nochris en jowt dan de léste ütspraek. En dan is it üt! As lid fan it bistjür fan de Fryske Grounkeamer meitsje ik it faken mei, dat partijen komme mei har biswieren. En dan binne der twa groepen. De iene groep bistriidt de ütstellen mei saeklike arguminten, sa as kwaliteit fan vaders ooit hebben verdiend. Na twee jaar gemeenschappelijke ar beid wordt het ontgonnen land verdeeld. Iedereen krijgt een stukje van 2 tot 5 acres (1 acre is ruim 4000 m2). Voor Ceylonesen is dat een flink stuk land. Gemiddeld heeft een boer niet meer dan een kwart acre is zijn bezit. Op de schemes worden jaarinkomens be reikt van 3000 tot 5000 rupees, een ge weldige sprong vooruit, gezien het ge middelde jaarinkomen van een boer, dat maar 750 rupees bedraagt. Op deze manier zijn sinds 1965 al zo’n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1