Gahe Shroar meer m Sociale lasten worden (nog) hoger Tsjecho Slowakije komt steeds de klem POGINGEN OM UIT HET VIETNAMESE SLOP TE RAKEN Hwat hat Humor rond een advertentie 8W STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 107e JAARGANG No. 84 Wymbritseradeel. Kwestie Vietnam eindelijk uit impasse Weer teruggang van NPD Sukses voor minister Schut Verdrag in Praag ondertekend Touwtrekken Tito waarschuwt Sociaal ROTTERDAM. De scheepswerf van der Giessen de Noord in Krimpen a.d. IJssel zal voor de Ver. Ned. Scheepvaartmij. een containerschip bouwen met een capaciteit van 1300 containers (20 voet) en een draagvermogen van ca. 30.000 ton. Op de foto: een ontwerpschets van dit schip. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het was zondag 24 jaar geleden, dat Joe goslavië van de Duitsers bevrijd werd. Aiunne in txou kan beare oer in pear nylonhoazzen mei neat der yn Deze verjaardag is gevierd door een rede van president Tito, terwijl voor het eerst sinds jaren in de Russische pers her denkingsartikelen verschenen. Tito wees er nadrukkelijk op, dat bui tenlandse strijdkrachten met fel verzet op Joegoslavische bodem zouden wor den ontvangen. Hij zei ook, dat er geen gevaar voor het socialisme in Joegosla vië bestond. Dit was een duidelijke toe speling op het argument, dat de Russen bij hun inval in Tsjechoslowakije heb ben gehanteerd. Sinds deze inval tonen de Joegoslaven zich verontrust, dat Rus land in zijn expansieve periode ertoe zou willen overgaan desnoods ook met geweld de afvalligheid van Tito van ’48 ongedaan te maken. Het leger is in staat van paraatheid gebracht en de rede van Tito klonk als een duidelijke waarschu wing. Tito’s ongerustheid kon aangewakkerd zijn door het herdenkingsartikel in de Foar ik dan Jouns nei hüs ta gean moat der ils mei rum klear stean In kopke kofje ta bislüt Jo swaeije my dan üt foar ’t rüt. Miskien wolle jo menear dan roppe en stjür üs beide mar nei boppen. Moarns moat jou man, dat sil swier kealje Bitiids fan béd om my to heljen. Wy ride earst in eintsje om sadat wy tsjin in üre of tsien wer by Jo komm' Earst mar hwat kofje mei in grüske en dan, fansels, moat ik op ’t hüske. Ik haw it yn ’e rêch, jo wol it wol leauwe en moat myn earst mei büter wriuwe As ik dan hwer hwat linich bin wol ik wol hwat dwaen.... as ik mar kin. Sa net, dan gean ik op ’e bank En krij hwat fan jou krüdendrank Miskien slümje ik dan hwat Mar och, dat sakket ek nei it gat. Bin’ de ierappels dan hast gear sette jo in slokje klear Wy nimme dan ien, twa of trije sadat wy tige honger krije. Hwant sa ik hoopje hawwe wy it bést Earst sop, ’n great stik fleis, en lést wol ik wol graech in toetsje ha Dat komt in skripsum minske ta. En dit sil ’k Jo wol efkes sizze nei it iten moat ik efkes lizze Dan bikomt it my hwat better Skrippe dogge wy dan wol letter. Ik kom üt Driezum en bin 40 jier ’k ha skele eagen en fjürread hier Eartiids wie ’k sljucht op manlju Mocht ik graech mei ien omrölje. Béste Mefr. Faber, ’k Seach Jou adfortinsje stean ’k Tocht der kin ’k wol hinnegean. Better is om earst to skriuwen, ha wy letter neat to kreauwen. Mar dat is al moai bikaem ’k Bin dus altiid noch aid faem. Soms fljocht it my ynienen oan Mefrou bigrypt dat malle skoan. Earst sil ’k oer mysels fortelle ’k Hyt Jakkeltsje fan Syts en Jelle ’k Tink dat mefrou üs heit wol ken Hy hie by mem wol fjirtsjen bern. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bfl vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Foardat wy dêrmei bigjinne Moat jo earst nei Torpstra rinne om hwat lekkers by de thé. Ik meitsje dan de boel wol ré. JAKKELSJE VAN SYTS EN JELLE SOLLICITEERDE BIJ MEVROUW In de gejaagde tijd van onze jaren, waar in steeds meer druk wordt uitgeoefend op ons zenuwstelsel is het een groot voorrecht, dat men ondanks alles zich zelf weet te blijven. Dan ook nog te beschikken over een flinke dosis humor is iets wat onbetaal baar is. Er zijn mensen, die geweldig goed bij elkaar passen en in veel dingen iets grappigs ontdekken dat voor een ander verborgen blijft, omdat men er eenvou dig geen oog voor heeft. Dit kunnen echtelieden zijn, maar ook twee vrienden of twee vriendinnen. Tegen deze achtergrond moet ook het verhaal worden gezien dat we lazen in ons zusterblad De Nieuwe Dockumer Crt. Aanleiding van een en ander is de ad vertentie geweest, die onlangs in deze krant was geplaatst en waarin ’n dienst meisje werd gevraagd. Dit werd ook in Morra gelezen en daar werd besloten om eens een „keurige sol licitatiebrief” te sturen. In dichtvorm opgesteld gleed de brief even later in de brievenbus; en daarmee was de sollicitatie van de gefingeerde Jakkeltsje uit Driesum ’n feit geworden. Wat zij schreef kunt u hieronder lezen en dan moet u wel tot de konklusie ko men, dat men met zo’n mens niet in zee kan gaan. Leest u maar: Bolswards Nieuwsblad Vorige week woensdag hebben in Praag Kosigin, de Russische premier, en Cer- nik, zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot het verdrag over de legering van Rus sische troepen-in Tsjecho-Slowakije ge tekend. Cernik zei, dat de aanvaarde oplossing rekening houdt met de belan gen van beide partijen, terwijl zij te gelijkertijd bijdraagt tot de versteviging van de eenheid en veiligheid van alle socialistische landen en op deze wijze ook de veiligheid dient van Europa en de wereld. Een aanzienlijk deel van de Russische en alle Poolse, Hongaarse, Oostduitse en Bulgaarse strijdkrachten zullen in de loop der maanden worden terugge trokken. Dat kan, aldus zei Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, omdat zij de overtuiging hebben, dat het normaliseringsproces in Tsje choslowakije, dat een aanvang heeft ge nomen, zal worden voortgezet en dat het Tsjechoslowaakse volk de anti-socialis- tische krachten geen kans zal geven dit proces tegen te houden. Deze week werd in Amsterdam een perskonferentie gehouden, waarop de bedoelingen van de Rosa Spier Stichting werden toegelicht. Deze stichting, ontstaan uit een wens van de beroemde harpiste Rosa Spier, heeft een woon- en werkcentrum gebouwd in Laren (NH). Daar kunnen van mei 1969 af oudere maar nog kreatieve kunstenaars een wooncentrum vinden van waaruit zij het werk kunnen voortzetten zonder gehinderd te worden door moeilijke maatschappelijke omstandigheden. Kunstenaars uit geheel Nederland kunnen zich aanmelden. Hierboven een foto die het buitenaanzicht van het Rosa Spier Huis toont. nistische kant schijnt men te hebben in gezien, dat de grootscheepse offensieven van februari toch niet het gewenste succes hebben gehad. Er zijn aanwij zingen, dat men ervan terug gaat ko men alles op de militaire kaart te zet ten. Men kan ook misschien de indruk hebben gekregen, dat de Amerikanen genoeg van de oorlog beginnen te krij gen en dat de communisten dan wel via een omweg hun doel zullen bereiken. Indien alle partijen op het Amerikaan se voorstel ingaan, dan beginnen de moeilijkheden pas goed, omdat dan het touwtrekken om de politieke regeling gaat beginnen. Hierbij is van groot be lang hoe de partijen eikaars positie en hun eigen mogelijkheden taxeren. Waar om komt het tot onderhandelingen Om dat beide partijen zijn gaan begrijpen, dat zij hun tegenstander niet op het slag veld kunnen uitschakelen. Zelfs diverse oud-haviken in de Ver. Staten zijn gaan beseffen, dat een overwinning op het slagveld niet mogelijk is. Aan commu- Hoewel officieel in Washington alles wordt tegengesproken wat uitgelegd zou kunnen worden als een mogelijkheid, dat Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam zou gaan staken als onderdeel van een stilzwijgend of zelfs uitgesproken plan om uit de Vietnamese impasse te geraken, neemt men toch algemeen aan, dat de kans groot is, dat ditmaal een stap verder kan worden gedaan. Men meent te weten, dat Amerika volledige stopzetting van de bombar dementen aanbiedt, op voorwaarde, dat Hanoi daar geen voordeel zal uit trekken. Vervolgens zouden de onderhandelingen in Parijs tussen Amerika en Noord- Vietnam uitgebreid worden met de Zuidvietnamese regering en het Nationaal bevrijdingsfront. Het wetsvoorstel is bedoeld om, zoals de minister zei, „de doorstroming te be vorderen”. Men wil mensen met een re delijk inkomen, die een goedkoop, dus zwaar gesubsidieerd huis bewonen, een extra prikkel geven om naar een duur der huis uit te zien. Daarmee maken zij dan een plaats vrij voor hen, voor wie de gesubsidieerde huizen in feite zijn bedoeld: de mensen met de lagere in komens. Op zich natuurlijk een heel aardige gedachte, maar de critici heb ben erop gewezen, dat dit systeem al leen goed kan werken wanneer er op de eerste plaats een vaste norm bestaat over de verhouding inkomen—woonkos ten. Zo’n band bestaat niet en zal er voorlopig wel niet komen ook. Vandaar, dat enkele Kamerleden deze huurbelas ting een vorm van willekeur noemden. Een heel praktisch bezwaar van dit sy steem is, dat het alleen eerlijk kan wer ken wanneer er ook werkelijk doorstro ming mogelijk is. Dat wil zeggen wan neer er ook voldoende duurdere huizen zijn. En die ontbreken helaas. Vandaar, dat er nogal wat twijfels zijn over het succes van de regeling. De Kamer heeft, op initiatief van de KVP, het wetsvoorstel een tijdelijk ka rakter gegeven. Op 1 januari 1974 zal de regeling vervallen, tenzij het parle ment er in 1973 anders over denkt. Zo heeft men tenminste de gelegenheid om de resultaten van de eerste jaren te be kijken. Een andere belangrijke wijzi ging is, dat de heffing pas in werking treedt bij een jaarinkomen van vijftien duizend gulden en niet bij, zoals de minister wenste, twaalfduizend gulden. De sociale lasten zullen met ingang van januari 1969 aanzienlijk hoger worden. De premies gaan met in totaal 2,1 pro cent omhoog. Voor rekening der werk gevers komt hiervan 1,3 procent, de werknemers moeten 0,8 procent meer be talen. De stijging van de premies is een gevolg van de duurder geworden ar beidsongeschiktheidsverzekering. Er blij ken meer arbeidsongeschiktheidsgeval- len te zijn dan aanvankelijk werd be raamd. De premie voor de algemene wet bijzondere ziektekosten gaat eveneens iets omhoog. Ook hier een toeneming van het aantal gevallen, plus stijgende verpleegtarieven. Voorts gaan de pre mies voor de ziekenfondswet omhoog. Waarschijnlijk moet men vanaf 1969 7,5 procent betalen (voor de helft voor rekening van de werkgevers). Het totaal van de sociale premies zal vanaf janu ari a.s. 37,1 procent van het premieplich tig loon bedragen, meer dus dan één derde. Minister Schut (volkshuisvesting) heeft het weer keurig gehaald. Zijn wetsontwerp over de huurbijdrage is met onverwacht grote meerderheid aangenomen. Het resultaat van de stemming in de Tweede Kamer was; 82 stemmen voor en 58 tegen. Een verrassing. Tevoren had men nog druk gespekuleerd over een mogelijk heengaan van minister Schut, die door velen als de meest zwakke broeder van dit kabinet wordt gezien. Het wetsontwerp over de huurbelasting - dat toch al niet zo best is gevallen -leek een uitgezóchte gelegenheid om de minister tot heengaan te dwingen. Zo ver is het niet gekomen. Wel heeft minister Schut tal van ingrij pende wijzigingen in zijn wetsvoorstel moeten toestaan. Over het antwoord van de betrokkenen tast men nog in het duister, behalve dan over dat van Saigon. President Thieu is zonder de Amerikaanse steun zodanig onzéker, dat hij zich fel blijft verzetten tegen het stopzetten van de bombardementen. Hij weet, dat dat een eerste eis van Hanoi blijft en dat hij, als hij dat kan verhinderen, iedere re geling blokkeert. Hij eist bovendien een stopzetting van algemene offensieven in het Zuiden en een belangrijke rol bij de onderhandelingen. Hanoi heeft nog niet geantwoord. Wel is opgevallen, dat de laatste tijd de ope raties van de communisten in Vietnam aanzienlijk zijn afgenomen. Sommigen zien hierin een aanwijzing, dat de com munisten op verdere onderhandelingen aansturen. Tot nu toe weigerde Hanoi Saigon een plaats aan de onderhande lingstafel en stond het erop, dat het be vrijdingsfront als de enige Zuidvietna mese vertegenwoordiger zou worden er kend. Evenzeer wees Saigon de aanwe zigheid van het front van de hand. Maar het ziet er naar uit, dat geen van bei den deze extreme positie zullen volhou den. üs hjoed to sizzen 1 Jjt In drie Duitse deelstaten zijn gemeen teraadsverkiezingen gehouden, n.l. Hes sen, Baden-Württemberg en Saarland. Evenals enkele weken geleden in Ne- dersaksen heeft de neonazistische NPD, wier opmars vorig jaar gevaarlijk leek te worden, een forse achteruigafig ge boekt. Weliswaar geldt ook hier, dat niet in alle steden lijsten ingediend waren en dat diverse kiezers, die bij nationale verkiezingen de NPD kiezen, nu hun stem hebben uitgebracht op plaatselij ke lijsten, maar toch is de achteruit gang van ruim 7 naar even 5 pet. vol doende om tot voldoening te stemmen. Vooral nu het economisch in Duitsland beter gaat en het vertrouwen terugkeert, maakt de NPD een moeilijke tijd door. De voornaamste impuls tot verbetering van de economische toestand is uitge gaan van de socialistische minister van economische zaken, Schiller, maar de dankbaarheid van de kiezers komt niet tot uitdrukking in de resultaten. De so cialisten blijven, zij het licht, achteruit gaan, terwijl de CDU, de andere part ner in de grote coalitie, wat winst boekt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Kroon Met de gevraagde forse meerderheid heeft de Tweede Kamer de verhoging van het inkomen van de Kroon goed gekeurd: 124 stemmen voor, slechts acht tegen. De aanvaarding betekent nog niet dat er nu een eind is gekomen aan de al jaren slepende discussies over het in komen van de koningin en de andere leden van het koninklijk huis. Premier De Jong heeft namelijk moeten belo ven, dat de regering in 1971 met een ge heel nieuwe inkomensregeling zal ko men. De nu aanvaarde vervalt dan. In de nieuwe voorstellen, die dan moeten komen, zal het kabinet de principiële vraag moeten beantwoorden over de be lastingvrijdom van de kroon. Ingevolge de nu goedgekeurde regeling zal de koningin per jaar 4.750.000 gul den ontvangen, in plaats van de huidi ge twee en een half miljoen. De toela ge van prins Bernhard wordt 475 dui zend (was 300 duizend). Ongewijzigd blijven de inkomens van prinses Bea trix en prins Claus (ieder 300 duizend gulden),» Het rijksaandeel in de on derhoudskosten van de paleizen gaat ook omhoog: van 500 duizend tot 825 duizend gulden). X****»>-^ Menear stiet mei de auto foar Pas Jo dan op de winkeldoar Sa wiene wy oars meiinoar klear It leit him nou mar oan menear. Ik groetsje Jo ik sil wol ris belje Jou Jakkeltsje, fan Syts en Jelle P.S. In kleinlchheit ha’k noch forgetten Kin Jo mei ek de krollen sette? De kapper is my fierst to djür Dat ha jo dochs hwol foar my oer? Jo krije sa in bulte tiid en makken my noch o sa bliid As jo jou rédden mei myn klean Wy waerden it dan wol iens oer it lean. Dat scheelt de schatkist enkele miljoe nen, maar minister Schut mocht dit niet erg vinden. De regeling is tenslotte niet bedoeld om de schatkist te spekken, maar om de doorstroming te bevorde ren. Het wetsvoorstel moet nu naar de Eerste Kamer. Dat ook daar een meer derheid te vinden zal zijn durft nie mand te zeggen. Het kabinet gaat nu bestuderen of meer uitgaven van de koningin rechtstreeks voor rekening van het rijk kunnen ko men. Men denkt hierbij aan de uitga ven voor prinsjesdag, staatsbezoeken, de koninklijke stallen en de hof maarschalk. Ook wil de regering ’t hof personeel (279 man) grotendeels in rijksdienst overnemen. De regering zal het paleis Soestdijk van de koningin overnemen. Dit betekent, dat ook de on derhoudskosten daarvan rechstreeks ten laste komen van de schatkist. Premier De Jong heeft nog lang ge aarzeld of hij het socialistische amen dement om de nu voorgestelde verbe teringen tot 1971 te laten gelden, wel zou aanvaarden, maar het werd hem snel duidelijk, dat, als hij dit niet deed, de Partij van de Arbeid en D’66 het voorstel niet zouden goedkeuren. Gezien zijn verlangen om de meerderheid zo groot mogelijk te laten z(jn ging hij toen met het amendement akkoord. i Rode Ster, het blad van het Russische leger. Hierin werd betoogd, dat de her innering aan de gevallen Russische en Joegoslavische soldaten het Russische volk en de volkeren van andere socia listische landen oproept waakzaam te zijn en hun verworvenheden te verde digen tegen de aanval van anti-socialis- tische krachten, die door de wereld- reactie worden geïnspireerd. Tegenover deze ronduit gespannen toe stand tussen Rusland en Joegoslavië staat, dat de betrekkingen tussen Ame rika en Joegoslavië aanzienlijk zijn ver- Katzenbach, de Amerikaanse plv. minister van buitenlandse zaken, die enkele Europese hoofdsteden heeft bezocht, heeft onverwacht BelgTado in zijn programma opgenomen. Men moet dat vooral zien als een waarschuwing van Washington aan het adres van Mos kou de handen van Joegoslavië af te houden. De Amerikaanse ambassadeur in Belgrado heeft verklaard, dat Ame rika er een „essentieel belang” bij heeft, dat Joegoslavië onafhankelijk blijft, en dat Amerika de positie van Joegoslavië m.a.w. anders ziet dan die van Tsje choslowakije, dat binnen de Russische invloedssfeer lag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1