Gade Shroap Nederlandse bijdrage aan Nato=defensie zal worden verhoogd Oj 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Henruurrderadeet, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en Actie dagverblijf voor gehandicapte kinderen Bromfietser uit Ku- baard overleden na botsing met auto tw 1 107e JAARGANG no. 86 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 Wymbritseradeel. .Hwat hat Nog steeds geen ós hjoed to sizzen doorbraak in Vietnam Vreemde mogelijkheden Druk zou Humphrey's kansen Westeuropese Unie y Indonesië Advertentieprijs: 16 et per nuw Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Engelse pot staat nog steeds op het Europese vuur, maar dat is niet meer dan een laag pitje, daar de Franse nog De regering zal opnieuw bekijken of een nieuwe regeling mogelijk is voor de ver deling van de Indonesische schade-uit- keringen aan Nederland. Indonesië zal tussen dit jaar en het jaar 2002 zeshon derd miljoen gulden betalen als vergoe ding voor de genationaliseerde bczittin- in de fractie waren overigens nog niet overtuigd. De heer Wieldraaijer hand haafde zijn motie, waarin hij om dienst- tljdverkorting vroeg. De motie maakt in de Tweede Kamer echter maar heel weinig kans. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Karakter birêst op persoonlikheit, net op talint Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Nederlandse bedrage aan de Nato-defensie zal worden verhoogd. Dit is een direkt gevolg van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Minister Den Toom (defensie) heeft dit het parlement meegedeeld. Een van de gevolgen van deze verhoogde Nederlandse bijdrage is, dat het Nederlandse leger nu op korte termijn zal worden uitgerust met de Duitse Leopard-tanks. Het plan was aanvankelijk om de oude Centuriontanks nog tot de jaren zeventig te handhaven en tegen die tyd pas naar vervanging uit te zien. Toch neemt men aan, dat de groeien de kans op een regeling van de oor log in Vietnam de kansen van de De mocratische kandidaat voor het presi dentschap vice-president Humphrey, heb ben vergroot. Hij was hierdoor in staat optimistischer te worden, waardoor hij het een groot aantal liberaal gezinde Democraten, die zich achter senator Mc Carthy hadden geschaard, gemakkelij ker heeft gemaakt op hem te stemmen en niet in een onthouding te vluchten, die alleen de kansen van een Nixon zou vergroten. Bij het naderen van de ver kiezingsdatum kan bovendien een rol spelen, dat men wat meer op de alge mene partijfilosofie van Democraten en Republikeinen gaat letten dan alleen op de kandidaten. Het uitgangspunt hierbij Nog steeds Is geen geen sprake van een doorbraak in de Vietnamese toestand. I In de Senaat, waarin elke staat door Dat verklaarde president Johnson vorige week met zoveel woorden op een pers conferentie, maar dat betekent nog niet, dat er achter de schermen geen intensieve pogingen worden gedaan om te komen tot onderhandelingen over een politieke regeling. Men is officieel nog steeds in het stadium, dat Amerika bereid is de bombardementen op Noord-Vietnam geheel stop te zetten, indien Hanoi toe zeggingen doet geen gebruik of misbruik hiervan te maken door zijn militaire macht te vergroten. Hanoi blijft erbij, dat Washington de bombardementen on voorwaardelijk moet stopzetten. Het heeft derhalve een scherpe verklaring ge publiceerd, waarin het ontkend, dat het sommige Amerikaanse voorwaarden heb/ben aanvaard. SPENNYMOOR (Engeland). Een omgebouwde automotor, een paar schroef bladen, een stel wielen en een eenvoudig zittinkje, en hop, hop, daar gaan we de lucht in met een vaartje van 128 km per uur. Benzine? Slechts 11.3 liter per uur. Voor een bedrag van f 19.775 bouwt deze Engelse ingenieur Ernest Brooks dit simpele helikoptertje, dat aangedreven door een 1.200 tot 1.600 moto, slechts 59 meter nodig heeft om in de lucht te komen. In het Huis kunnen de Democraten op het ogenblik rekenen op 28 van de 50 staten, maar het is mogelijk, dat enke le Zuidelijke staten toch de kansloze Wallace blijven steunen. Ook dan kan het zijn, dat geen van de kandidaten de absolute meerderheid behaalt. In dat geval treedt de vice-president ais waar nemend president op. De Senaat kiest deze vice-president uit de twee vice-pre- sidentiële kandidaten, die de meeste stemmen hebben gekregen. Vermoedc- lijk zullen dat zijn de Republikein Ag new en de Democraat Muskie, die van alle kandidaten de beste indruk heeft nagelaten. De samenstelling van de Se naat doet de keuze van Muskie vermoe den. Het is dus niet denkbeeldig, dat Muskie wnd. president wordt of dat de Repulbikein Nixon wordt opgescheept met een Democratische vice-president. Dit zijn uiteraard de mogelijkheden, in dien op 5 november geen van de kan didaten de meerderheid in het kiescol lege kan verwerven. vliegtuigen, die de westelijke wereld op dit moment heeft. Ze kosten dan ook zo’n twintig miljoen gulden het stuk (te gen de Starfighter 7,5 miljoen). Bij al deze mededelingen viel het so cialistische initiatief om de diensttijd te verkorten wat ongelukkig uit. Staats secretaris Haex (Landmacht) had eind vorige week dan ook weinig moeite om het socialistische voorstel van tafel te vegen. Hij vertelde de speciale commis sie uit de Tweede Kamer, die zich met defensiezaken bezighoudt, dat zo’n ver korting het leger enorm verzwakt en bovendien verschrikkelijk veel geld kost. De voorgestelde verkorting van 18 tot 12 maanden van de diensttijd betekent, dat het leger per jaar zo’n zevenduizend dienstplichtigen te kort zal komen. Om bovendien het sneller afwisselen van dienstplichtig personeel mogelijk te ma ken zijn enkele honderden officieren en onderofficieren nodig, terwijl de lege- ringsruimte met de helft moet toene men, vertelde de staatssecretaris. De totale kosten zouden volgens hem daar door met enkele tientallen miljoenen gul- gen, die in de vijftiger jaren tijdens de Nieuw-Guinea crisis door Indonesië in beslag zijn genomen. Dit verdrag is in 1966 met Indonesië gesloten. De Neder landse regering heeft destijds vastge steld, dat van dit bedrag de staat 233 miljoen gulden mag opeisen. Het Ne derlandse bedrijfsleven zou 331 miljoen gulden kunnen krijgen, de particulieren in Nederland 36 miljoen. Sinds 1966 is sterke druk op de regering uigeoe- fend om deze verhouding te herzien. Men acht vooral het aandeel van de particulieren veel te laag. Minister Wit- teveen (Financiën) heeft eind vorige week in de bijzondere commissie van de Tweede Kamer gezegd, dat hij wel be reid is om deze zaak opnieuw te bestu deren. Hij zou de verdeelsleutel in het kabinet bespreken de Duitsers nu weer niet voor te krij gen. ARP De Anti-Revolutionairen willen aan hun huidige samenwerking in het kabinet met KVP, VVD en CHU geen blijven de betekenis hechten. De voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, liet dit het afgelopen weekeinde blijken tijdens de ARP-vergadering in Utrecht. Hij ging met name in tegen de KVP-voorman Schmelzer, die eerder had gezegd dat het kabinet De Jong werkt volgens de afspraken, die zijn gemaakt in de zgn. groep van Achttien: de wijze mannen uit de KVP, ARP en CHU, die over een eventueel samen optrekken van de ze christelijke partijen praten. Voorzit ter Veerman voelde er niets voor om een verband te leggen tussen de huidige re geringscoalitie en de gesprekken, die nu over eenwording plaatshebben. Hij liet duidelijk merken, dat de ARP zich nog lang niet wil laten binden. Ook het stre ven van de „linkse” partijen naar een wording noemde hij niet zo verstandig. „Men bundelt daar op basis van bedoe lingen, niet op basis van een program ma”, zei hij. De ARP-voorman betreur de 'iet besluit van een aantal ARP-ra- dicalen om donateur te worden (géén lid) van de Politieke Partij Radicalen, bekomen verwondingen Hij noemde dit „niet verstandig”. Volgens de regering is dit voornemen niet meer te handhaven. De oude Cen turions zullen weliswaar worden gemo derniseerd (nieuwe motoren, nieuwe kanonnen), maar dit is niet voldoende om de gevechtskracht van het leger aan de eisen aan te passen. Daarom nu de versnelde beslissing over de vervanging van de oude(rwetse) tanks. Een ver vanging, die enige honderden miljoenen guldens gaat kosten. Bedragen, die niet op de oude defensiebegroting zijn te vin den. De regering zal dus extra middelen moeten vinden om de aankoop van de tanks te financieren. Waar die vele gul dens vandaan worden gehaald is op dit moment nog niet te zeggen. Een extra tegenvaller is, dat de verkoop van de Nederlandse Starfighters naar Duits land waarschijnlijk niet zal doorgaan. Het Nato-opperbevel heeft de Neder landse regering gevraagd om deze su persnelle straaljagers niet van de hand te doen. De Nederlandse luchtmacht heeft zo zuinig gevlogen, dat wij nu meer toe stellen hebben dan wij volgens de cij fers nodig hebben. In Duitsland is het o__ net andersom. Daar heeft de Luftwaf- dens per jaar toenemen. De socialisten fe zoveel Starfighters door ongelukken verloren, dat men daar nu aanzienlijk onder de voorgeschreven sterkte is. Het plan was om de toestellen, die men in Nederland als het ware heeft overge houden naar Duitsland te verkopen. Maar het Nato-opperbevel heeft een an dere regeling voorgesteld. Wij kunnen op dit moment, gezien de Russische opmars in Oost-Europa, niet sterk genoeg zijn, is de leus van het opperbevel. Laten we dus de Nederlandse meevaller niet ver spelen. Duitsland heeft hier inmiddels al naar geluisterd door in Amerika een bestelling te plaatsen voor 88 Phan toms. Dit zijn de meest moderne jacht- 2510; O. smastraat Spoelstra, Bolsward, Leeuwarderweg 67, Sneek. De enige druk die Nederland kan uit oefenen, is de weigering het werk in de commissie-Maréchal voort te zetten, een commissie van de EEG, die zich met de technologische samenwerking bezighoudt. Van hun kant zien de Fran sen al wat minder heil in een voort zetting van de studie over een Europe se vennootschapsrecht. Niet alleen, dat Nederland ook hier Engelse deelne ming verlangt, maar ook in Parijs schijnt men wat voorzichtig geworden te zijn met Europese vennootschappen sinds de Italiaanse autofabriek Fiat een overwegend belang in zijn Franse col lega wilde verwerven. Parijs meende hierin een aanslag op de nationale in dustrie te zien, hoewel Agnelli, de di recteur van Fiat met meer klem dan vermoedelijk idealisme, betoogde, dat dit nu een echt Europese oplossing was. Fiat heeft wat concessies moeten doen, maar de beslissing, dat de nauwe sa menwerking tussen beide maatschap pijen doorgang zal vinden, is genomen. Bolswards Nieuwsblad steeds niet bereid zijn het gas hoger te draaien. Dat is vorige week in Rome gebleken, waar de ministerraad van de Westeuropese Unie (WEU) heeft ver gaderd. De WEU telt de Zes van de EEG plus Engeland tot lid en dat feit heeft kortgeleden Harmel, de Belgische minister van buitenlandse zaken, geïn spireerd tot een plan om de WEU te gebruiken voor de toenadering tussen EEG en de Zes. Harmel wenste een samenwerking in de WEU op die ge bieden, welke -niet door het EEG-ver- drag, het verdrag van Rome, worden ge dekt. Dat is defensie, monetaire kwes ties en technische samenwerking. Frank rijk heeft ook hier een bot neen laten horen. De Fransen dringen aan op een nauwere samenwerking op deze terrei nen tussen de landen van de EEG, dus zonder Engeland, voordat het gesprek hierover met Engeland kan worden ge opend. Maar Nederland, hierin vooral gesteund door Italië en wat aarzelender door Bel gië, wil niet bij deze weigering neerzit ten. Het wenst de door de Engelse mi nister van buitenlandse zaken voorge stelde bestudering van het plan-Harmel ook zonder Frankrijk. Maar daar zijn is, dat de Democraten al sinds onheug lijke tijden de kampioenen van de klei ne man heten en wat progressiever zijn dan de Republikeinen, die zich richten tot de conservatievere middenklassen. Tot voor kort leek de verkiezing van de Republikein Nixon verzekerd. Alle me- ningspeilingen wezen het uit. Maar nu, kort voor de verkiezingsdag van 5 no vember, begint Humphrey in te lopen, terwijl Wallace, de derde rechtse, racis tische kandidaat, aanhang gaat verlie zen. Er begint nu vaart te komen in de campagne van Humphrey. Diverse po litici die zich wat afzijdig hadden ge houden, prijzen hem nu aan. De vak bondsleiders doen hun uiterste best voor hem en al zal een gedeelte van de ar beiders zich beschermder voelen bij Wallace, het is zeker niet denkbeeldig, dat een nog groter aantal toch maar Humphrey zal kiezen. Men wil nog niet tot winstkansen voor Humphrey besluiten. Men acht alleen de kans groter worden, dat Nixon niet de vereiste 270 stemmen van de kles- manneh zal krijgen, waarop hij al heel duidelijk had gerekend. Een koehandel met de kiesmannen van Wallace is niet uitgesloten, maar er wordt in Amerika ook al zeer sterk gespeculeerd op de mogelijkheid, dat bij een onbeslist de keuzen aan het Congres zal komen. Het Huis van Afgevaardigden kiest dan de president, de Senaat de vice-president. In het Huis van Afgevaardigden brengt de vertegenwoordiging van elk van de 50 Amerikaanse deelstaten één stem uit. twee Senatoren is vertegenwoordigd, kiezen de 100 senatoren. Bij het wekelijkse overleg tussen de Amerikaanse en Noordvietnamese dele gatie in Parijs is men geen stap verder gekomen, maar men vermoedt evenwel, dat er nog ander geheim overleg gaande is, dat zich hoofdzakelijk zou concentre ren op de kwestie van de vertegenwoor diging van de regering van Saigon en het communistische bevrijdingsfront aan de onderhandelingstafel. Deze kwestie is ook in Saigon voortdurend het onder werp van bespreking tussen Bunker, de Amerikaanse ambassadeur, en presi dent Thieu. Thieu blijft zich nog ver zetten tegen de aanwezigheid van het front als afzonderlijke deelnemer. PRAAG. Tjjdens de viering van de 50ste verjaardag van de Tsjeehoslowaakse republiek hebben vooral jeugdige demonstranten gepoogd het Kasteel te bestormen. -Ml Wat ons bij het voeren van deze aktie vooral opvalt, is de spontane wijze waarop vele lezers van dit rubriekje reageren. Er wordt blijkbaar ook veel over gesproken en het is verheugend dat ook de jongeren him belangstelling tonen. Een drietal enthousiaste meisjes informeerde reeds naar een mogelijke werkkring op ons Dagverblijf. Een kleuterleidster van een Harlinger school zond ons, behalve haar bijdrage, een foto van een gehandicapte kleuter van haar klas en informeerde belang stellend naar de gang van zaken bij de opzet van onze onderneming. Er werd ons om toezending van gege vens verzocht door jongelui die werk stukken of scripties over dit onderwerp wilden maken. Wij willen maar zeggen: onze aktie is overal „IN” en als onze intuïtie ons niet bedriegt, dan broeit er hier en daar nog heel wat! Vol ver wachting klopt ons hart! Op de verjaardagvisite van mevr. V. was onze aktie ook het onderwerp van gesprek, maar daar liet men het niet bij woorden, ’n Gebakschoteltje promoveer de tot collecteschaal en het verrassen de resultaat vonden wij de volgende dag in onze brievenbus: f 47,50. Het is goed aangekomen, hartelijk dank en alsnog proficiat. Dank ook aan de bezorger van een en velop met f 25,Het is een prettige belevenis dergelijke verrassingen in je brievenbus te vinden. Maar ook onze penningmeester ontving weer bijna dagelijks bijschrijvingen op zijn postrekening, opnieuw variërend van f 2,50 tot f 50,En op het mo ment dat wij de stand na deze ronde wilden opschrijven meldde hij ons nog te lefonisch een gift van f 50,in contan ten. Daardoor bereikten wij bijna een mijlpaal want de stand luidt nu f 11901,25. Aan allen heel veel dank! En als u dit stukje gelezen hebt, praat u er dan ook eens over? Wij zijn n.l. dol op publiciteit en over dit onderwerp zijn wij nog lang niet uitgepraat. Dat mag niet eerder dan wanneer ook on ze gehandicapte medemensen datgene krijgen waar zij in onze welvarende en beschaafde maatschappij recht op heb ben. Wij zijn er nog niet. Daarom: Blijft u ons een beetje helpen? Dat kan op postrekening 1618019 ten name van de penningmeester Stichting Dagverblijven voor Gehandicapten te Bolsward. Of ook door tussenkomst van de be stuursleden: S. Hoekstra, Gabbemastr. 18, Bolsward tel. 2133; M. B. Knuvers, W. Tjaardastraat 168, Sneek; A. Mooy, Kleinzand 3, Bolsward, tel. 2600; ds. J. Eggink, Turfkade 10, Bolsward, tel. Prins-van Dalen, N. Hai- 1, Bolsward; G. de Vries- dr. Obe Postmastraat 24, tel. 2016; H. Boomsma, De 36-jarige H. van der Weij, land arbeider te Kubaard, voorheen te Bols ward, is in het ziekenhuis te Sneek overleden aan verwondingen, die hij dinsdagavond opliep bij een ongeval on der Hidaard. De heer Van der Weij, die op zijn brom fiets in de richting De Kliuw reed, kwam in een flauwe bocht frontaal in botsing met een Opel Rekord Combi, bestuurd door de 32-jarige B. uit Rood huis. De heer B. reed met zijn auto door de binnenbocht en verklaarde de bromfietser in het geheel niet te hebben opgemerkt. Na de botsing, waarbij de auto aan de voorzijde zwaar werd be schadigd, stopte de heer B. onnuddellijk om het slachtoffer te gaan zoeken. Hij vond echter wel een vernielde brom fiets op de weg, maar geen bestuurder. Deze bleek in de bermsloot te zijn ge slingerd. De heer B. zag namelijk een deel van een leren jas boven water uit steken. Direct trok hij de man op de walkant. Deze gaf de indruk reeds over leden te zijn, maar de heer B. (voor zitter van de EHBO in Roodhuis) be gon onmiddellijk met het toepassen van mond-op-mond-beademing. Na vijf mi nuten slaagde hij er in de levensgees ten weer op te wekken. Het slachtoffer kwam weer bij kennis en werd, na alar mering van een arts en de politie, met spoed overgebracht naar het ziekenhuis in Sneek. Daar is het slachtoffer ech ter omstreeks één uur ’s nachts aan de bezweken. De heer Van der Weij was gehuwd. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1