Analyse van zuivelsituatie in de EEG Het studieseizoen is weer aangebroken Oahe Sluw I «i ti i iff Hwat hat Fan de Mar liny loer De gaande man H 0 V - I 107e JAARGANG no. 87 DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen zee- Viadukt bjj Marnezijl te Bolsward nadert zijn voltooiing Tj. de J. (Foto Boersmg, Pingjum) Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nu en cijfers kijken, dan blijkt dat de Neder landse boterconsumptie in vier jaar tijds met 40 pct. per hoofd daalde. Een soortgelijke ontwikkeling is ook in de andere EEG-landen te constateren, ter wijl tegelijkertijd moet worden vastge steld, dat de melkaanvoer in 15 jaar tijd met de helft is gestegen. Hoe onjuist het zuivelbeleid in de af gelopen jaren is geweest, blijkt verder uit dit feit: tegelijk met een stijgende produktie, dalende of gelijkblijvende of niet in evenredigheid toenemende pro duktie, steeg wel de uitbetaalde melk prijs in de afgelopen 15 jaar. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hij weet wat werken Is maar een kwalijke erfenis genoodzaakt te aanvaarden heeft hem gehandicapt. 't Moest steeds klaarder beseft Vietnam lasten bezwaarden. It greatste forties is, as de minske himsels forliest Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Koos hij de juiste weg? Historie zal reeht spreken Politiek had hij pech het volk werd ontevreden kreet hem voor havik uit het voorspoedsgetlj keerde verzet kon niet gestuit, gedesillusioneerde tionele fokkerij, produktle-controle, vee- verzorging en voeding, steunende op een uitstekende voorlichting en goed on derwijs. De laatste jaren hebben onze grote part- nerlanden in de EEG evenwel op dit gebied een stuk van hun achterstand in gehaald en zij zijn daardoor in staat geweest hun melk (vet)-produktie op te voeren zonder dat zij het grondareaal of de veestapel veel hebben uitgebreid. In vergelijking met de jaren 1957 1959 blijkt dat de totale melkvetproduk- tie in 19641966 gestegen is met 19 pet, dank zij een 15 pet. hogere pro duktie per koe. Het aantal melkkoeien steeg in die jaren slechts met 3 pet. Die voortdurende stijgende melkvetpro- duktie is niet de enige oorzaak van het boteroverschot. Aan de vraagkant is in feite een tegenovergestelde beweging aan de gang. Als we weer even naar de Nederlandse In het rapport van de firma Trouw en Co. uit Amsterdam is tevens de me ning van een aantal deskundigen sa mengevat. Johnson de president moest harde noten kraken nu maakte hij bekend bombardementen staken! Hij wendde laat het stuur wij zien In hem de ridder der droevige figuur en deze les ook zit er voor alle leiders in: Macht brengt niet steeds gewin. Piet FOAR ELK FAN BILANG De topswiere EEG sit yn greate swier- richheden, dat is elk nou wol düdlik, de bislissingen wurde aloan mar ütsteld, omt gjin inkeld lan mei de hurde wier- heit by syn minsken komme doar. Nei tsien jier op papier bidriuwsforgreating bipleite to hawwen, is yn it EEG-ge- biet allinnich mar sprake fan in lytse forskouwing, it oergreate tal bidriuwen leit jit under de 10 ha. De konsekwins- je fan dit feit is, dat elke regearing mei dit feit foar eagen yn Brussel plei- tet foar sokke prizen, dat har agrariërs in foech bistean hólde. Mar dèrtroch is Als we kijken naar de Nederlandse cij fers het land dat slechts 10,5 pet. van het melkvet in de EEG produ ceert, 8 pct. van de melkveestapel bezit, 7,5 pct. van het als grasland bestem de land en 2 pct. van de akkerbouw- grond in de EEG lijkt het probleem wel op te lossen. Meer export naar EEG-landen of daar buiten zou voor Nederland nog wel een oplossing kunnen zijn, maar Nederland is óók het land, dat gemiddeld de groot ste melkgift per koe heeft bereikt en gemiddeld aan de top staat wat de melk- vetproduktie betreft. In de andere EEG-landen is er vele ja ren een grote achterstand geweest ten j~!~h*e van Nederland maar die ach terstand wordt steeds meer ingelopen. Frankrijk, Italië, West-Duitsland heb ben lang niet zo’n rationele produktie als Nederland. Wij danken die aan on- ze grondsoort, bemesting, veeslag en ra- De subsidie werd op die manier een premie of een verkeerd gerichte pro duktie. Dit vast te stellen is evenwel eenvoudiger dan er een oplossing voor te vinden, want niet vergeten moet wor den, dat de veehouders in de EEG-lan den niet allemaal hun bedrijven kun nen sluiten, zonder dat er voor hen en hun gezinnen een passende andere be- staansbron is gevonden. In werkelijkheid gaat het om een inge wikkeld structuurprobleem en zo’n pro bleem kan alleen opgelost worden op ba sis van de feiten en de cijfers. tearing. It nijste is, dat de regearing bisletten hat om oan bidriuwen, dy’t har festigje wolle yn Lelystêd, ófkom- stich üt it Westen, in premy takend wur de sil fan 10.000 goune foar eltse wurk- nimmer, dy’t dér hinne giet to wenjen. Dat is dan om sa hurd mooglik op dat plak wurkgelegenheit to krijen foar minsken üt de Hollannen. Hwerom dat yn Lelystêd, hwert jit mar in pear minsken wenje, nou mbar need- saeklik is as hjir yn Fryslan of Grins is my slim ündüdlik. Hwerom moatte de minsken dêr mei folie jild hinne- brocht wurde, towyl se hjir sünder wurk sitte? En al sa lang! It sil de lezer wol düdlik wêze, dat wy net sünder reden hwat in swiere mütse op hawwe oer de kommende tsien jier. Foar de lanbou op it foarste plak, mar ek foar alle bidriuwstüken, dy’t hjir it libben mooglik meitsje. Nou’t alle pro- vinsjes, buten it westen, mei oansitte oan de stimulearingstafel, wurdt it in hiele toer hwat yn ’e panne to krij en, dat streksum genöch is foar de kwael. Finansieel, polityk en ekono- mysk lizze wy fier fan Den Haech óf. Derom moatte de provinsjes èn de ge meenten èn it bidriuwslibben, mei grea te ienriedichheit en tige bislein, de re gearing en de keamers ünder skot hal de, oanhalde as stourein. Hjir is gjin plak foar politike tsierderij, it giet hjir yn Fryslan om it bistean fan 500.000 minsken, lyk as yn Grinslan en Drinte. En dêrfoar mei it baitsje wol üt! it ünmooglik de produksje yn oerien- stimming to bringen mei de leanende óf- set en nou sit de kat yn de gordinen. Der is fan alles in oerskot, dat alle jier- ren greater wurdt, wylst de boeren ün- derfine, dat de prizen, dy’t hja meitsje efteroan komme by de prizen, dy’t hja bitelje moatte. Foar har is der mar ien mooglikheit om oan dizze fitusdouns to üntkommen: hja moatte mear molkjild sjen to krijen, dus mear produseare. En sa sit de boel forgoed yn tizen. It klinkt derby wol hiel parmantich as de hear dr. S. Mansholt seit, dat er yn de EEG jit 6.000.000 boeren tofolle binne en dat der bidriuwen komme moatte fan 200 500 kij, mar dat binne slaggen yn ’e loft. Op it foarste plak, wit gjin ster veling hoe’t dy der komme moatte en troch hwa, mar fierder is der ek gjin inkeld biwiis, dat de produkten dèrtroch goedkeaper wurde of minder yn tal ki lo’s opbringe. It biwiist, tinkt my, hoe great de forlegenheit is, hweryn de foar- mannen fan de EEG yn forkeare. De sintrale lanbou-organisaesjes hawwe yn dit forban in wiere opmerking makke. Hja seine, dat de iennige wize hwerop de produksje lytser wurde kin, leit yn de mooglikheit om de agrariërs yn de oare bidriuwstüken op to nimmen. Mei oare wurden, dat de sanearing fan de Jeropeeske lanbou foar it greatste diel leit yn de tanimmende groei fan yndus- try en tsjinstforlienjende bidriuwen, hweründer de rekreaesje. Der moat dus plak wêze foar de lju, dy’t op in lyts bidriuw sitte en dêr to min fortsjinje. Hwant krekt op dizze lytse bidriuwen grotere kamer kregen toegewezen. Dat gaat nu een beetje veranderen. Het bureau verhuist naar de ouders-slaap- kamer, maar daar moet dan de twee- deurs linnenkast verdwijnen. Het wordt een soort stuivertje-verwisselen, want die kast past prachtig aan de langste muur van het kleine hokje en dan kan er nog een zeventig centimeter breed wandrek naast. Wanneer de oudste dochter op het gestommel afkomt be grijpt ze het direct: „o, heerlijk paps, dan kan ik daar studeren, hè?” Dat kan, dat mag, dat móet zelfs, het schrijfblad en de plankjes daarboven bieden de prille huiswerkmaakster vol doende ruimte. Ook hier een bureau- lampje en aan alle huiselijke voorwaar den tot een gunstig afgelegd toelatings examen voor het v.w.o. is voldaan. Zelfs op een vrije zaterdag kan ieder zich op eigen terrein terugtrekken. Zoonlief in de kamer met de voetbalplaten en vlieg tuigmodellen, vader met het giroboek en de onbetaalde rekeningen aan z’n eigen bureau; dochter uit de zesde in het knus se hoekje naast de linnenkast waar ze tussen de deelsommen door poppetjes tekent op haar kladblok. Het kleintje zit in de meisjeskamer temidden van poppen, kleertjes, lappen en dekentjes „vadertje-moedertje” te zijn, heerlijk ongestoord, geen van de groten die haar fantasieën stukprikt. En de huisvrouw zelf? In de keuken, dat kan altijd. Met een dienblad vol koffie en bekers chocolademelk van ka mer tot kamer is een andere mogelijk heid. Maar de huiskamer is door nie mand bezet, dus waarom zou zij dóór niet zitten, gewoon als méns met een krant. Een trapje hoger op het inte- tectuele vlak kan ook, want de wand- stelling in de kamer is één vak met uitklapbaar schrijfblad gereserveerd voor de echtgenote-moeder-(huis)vrouw Bjj de illustratie: Rustig hoekje voor het huiswerk het zitbankje staat wel leuk, maar een goed stoeltje zit beter. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en staan opa en oma borg voor een echte bureau-stoel, niet zo massief, maar licht en fleurig èn met goede verhou dingen. Een lamp (dat beslist niet naar links schijnt met schaduwwerking van de schrijvende rechterhand), maakt het werkboekje compleet. Alleen wanneer hefkapje voldoende afschermt, zodat de jongeman in kwestie niet in het scher pe licht kijkt, kan het lampje recht boven het schrijfblad een plaatsje krij gen. Anders zal een ander plekje ge zocht moeten worden, eventueel voor een exemplaar met zwenk-arm, waar mee je alle kanten uit kunt. Maar nu die twee meisjes op één ka mer, waarvan de grootste moet teren en de jongste alleen nog maar speelt. De oplossing wordt gevonden in het he te kleine kamertje boven naast de trap, waar nu het bureau van de heer des huizes staat en wat dozen met rom mel. Het stond als kinderkamer op de plattegrond en er kón een bed in, eer lijk is eerlijk. Zelfs een normale maat eenpersoons zou er kunnen staan, maar dan blijft er bitter weinig ruimte over om je te keren, laat staan speten. Een opklap- of wentelbed Niet elke moeder echter is zo vlot, dat onmid dellijk na het slapen het bed wordt af gewerkt. Bovendien is er niets heerljj- kers voor een kind, dan een bed of bank om op te speten of te liggen lezen. Allemaal redenen, waarom in die klein ste „slaapkamer” vaders bureau kwam te staan en de twee meisjes, die in leef tijd bijna tien jaar scheten, samen een boven op de kamer, dat ze met het na komertje van twee deelt, zitten een paar kleuters met poppen en daarom doet ze haar geschiedenis maar beneden op de bank. Op zo’n avond, dat om acht uur geen van de twee studerende kinderen klaar is met het werk, valt het ouderlijk be sluit: „hier gaan we iets aan verande ren”. En het gebeurt. De oudste zal niet langer in de huiskamer zitten met z’n boeken. Na het kopje thee met biskwie om vier uur verdwijnt hij grondig naar boven, waar op z’n eigen kamer een bu reautje komt te staan. Niet zo groot, niet zo duur, maar een aardig meubel tje met royaal bovenblad en voldoende berging voor boeken en schriften. Wat hij zo privé nog aan paperassen heeft kan hij kwijt in de hangkastjes, die va der hoog tegen de muur voor hem zal ophangen. Voorlopig zal hij het met ge schilderde spaanplaatkistjes moeten doen, maar als ie flink studeert zitten er over een jaartje of zo voor hem wel eens royalere kastjes met kleppen of schuifdeurtjes in. Aanvankelijk komt een oude keuken stoel bij dat nieuwe bureau te staan. Maar „dat stóót niet” vindt moeder. Eten beter argument voor ’n andere stoel zou zijn: „dat zit niet”. Want de vete uren, die zo’n jongen in de groei zal gaan doorbrengen op een stoel met zit vlak op verkeerde hoogte ten opzichte van het bureau-blad en een rugleuning, die zozeer naar achteren wijkt, dat van steunen nimmer sprake kan zijn, kun nen heel wat kwaad aanrichten. Ge lukkig is het gauw sinterklaas en dan Zo’n definitieve punt achter de zon-, en zandgenoegens verandert het beeld in gang en kinderkamers, geen rondslingerende zwemplunje badtassen meer, geen scheppen en em mertjes om er de benen over te breken, maar schooltassen. Eten stevige voor de gymnasiast, die zeker op een dag met zes verschillende vakken op z’n lesroos ter aardig wat kilootjes naar en van school torst. Om vier uur onder de kap stok neergesmeten wordt die „ge wichtige” actetas een beetje kietelig ge flankeerd door een hip roodgelakt schoudertasje van het zusje uit de zes de. Dat wezentje is natuurlijk niet zo bevoorrecht, dat zij al tot het v.w.o. is toegelaten. Daarvoor is zij zich ge steund door ouders en onderwijzer pas aan het voorbereiden, vandaar el ke dag huiswerk, taal, geschiedenis of aardrijkskunde, plus rekenen natuurlijk, en pittige sommen hoor, vergis je niet. De ouders van dit brokje schoolgaande jeugd hebben geen uitpuilende boeken tassen in de gang nodig om te besef fen, dat v.w.o. („joh, schep niet zo op, zeg gewoon gym”) zowel als de voor bereidingsklas (poeh, aanstelster, je zit gewoon in de zesde) een bloedernstige wurdt per ha it meast produseard. Foar Fryslan is dizze kwestje fan lib- bensgreat bilang, hwant hjir binne pro- sintueel de measte agrariërs en is dus de bihoefte oan oare bisteansmooglik- heden it greatst. De oerheit hat dit ek wol ynsjoen en der binne yn de léste tsien jier ek ünderskate middels tapast om de situaesje to forbetterjen. Grif hat dat holpen, sawol de direkte stipe oan bisteande en nije bidriuwen as de yndirekte troch ynfrastrukturele wur- ken en rekreaesje-forsjenningen. Mar de feiten wize üt, dat de middels net ade- kwaet west hawwe oan de kwael en dat by elke tobekslach yn it ekonomysk waer de gong der wer üt is. It docht bliken, dat it Westen safolle gunstige faktoaren op üs foar hat, dat wy noch lang net meikomme kinne. En nou kom me der noch oare dingen by. De kwestje fan de Limboargse minen frege aküt om in oplossing en der wie mear eare to biheljen as hjir yn it Noarden, hwant neist de EKSG help, dy’t mei bilangrike fasiliteiten opsetten kaem, wiene der de Steatsminen seis, dy’t in tige lange earm hawwe. De regearing hat net minder wê ze wollen en forhege foar Süd-Lim- boarch de subsydzje foar yndustryfes- tiging fan 30 op 60 goune de m2. Doe kamen de tekstylminsken yn it ge- wear, mei namme yn Tilburch en waerd ek dêrre help oanbean. As léste yn dit rychje is Helmond opsetten kaem, dy’t ek al greate wurkleazens hie en alia, ek dêrre kin men nou oanskikke by de earmetafel. En sa is nou de helt fan Nederlan biflapt yn de bysündere stimu- De st 3" <1 tent is schoongeborsteld in z’n hoes opgeborgen. De speelboot, strand ballen en zwembanden liggen keurig met talkpoeder in de oude koffer met het etiketje ,,zomerspullen”. Op een heldere winderige dag hebben alle zwempakken en -broeken, badstof- jurken en -jassen voor de laatste maal van het seizoen aan de lijn gewapperd, in een mild sopje definitief ontdaan van het laatste restje zee- of zwembadwater. Op het ene badpakje na voor het kind dat nu écht zwemmen gaat leren, zal al die zomerse kledij in plastic zak gestoken, eveneens in de zomerkoffer belanden. Het boteroverschot in de landen van de Europese Economische Gemeenschap 600 miljoen pakjes van een half pond liggen nu al in de koelhuizen zonder dat er afzet voor is begint een nijpend probleem te worden. Die voorraad zal steeds groter worden als er niet geëigende maatregelen getroffen worden om produktie en afzet meer met elkaar in overeenstemming te brengen. Binnen afzienbare tijd zal de Europese Economische Commissie een plan van de hand van dr. S. L. Mansholt bekend maken. Eenvoudig zal het niet zijn om de leder jaar stijgende produktie af te zetten en met name zal het uitermate moeilijk zijn om de afzet binnen de EEG te vergroten. zaak is, waarmee in huis en gezin ter dege rekening gehouden moet worden. Elke dag van vier tot acht staat in het teken van het huiswerk. Natuurlijk wordt niet precies die vier uur lang aan de wiskunde, de ontledingen, redeneer- sommen of de hoofdsteden van Europa besteed. Het zesdeklassertje is in een uurtje wel klaar en de gymnasiast wordt geacht met twee uur per dag een heel eind in de goede richting te komen. Maar één uur huiswerk maken vergt van de meeste kinderen aanzienlijk méér tijd dan precies een keer de klok rond. Want midden onder de opgave a+b=cd komt het kleine zusje bin nen met een ballon. En, o ja, eerst moe ten even die postzegels van Aruba op geborgen en hoe zat dat ook al weer met die serie, die Harry van de buren compleet zou maken in ruil voor de nieuwste Europa-zegel Wanneer vader om zes uur thuiskomt, heeft z’n oudste beslist nog geen twee uur werk verzet. En tegen het kind van die redeneersommen, dat met opgetrok ken benen op de bank in efen boek zit te lezen, heet het „waarom zit jij niet boven op je kamer, ben je dan al klaar?” Nee, ze is nog niet klaar. Maar Johnson de president raakte ’t succes ontwend kritiek werd niet verzwegen Hij heeft in ’t staatsbedrijf de laatste jaar of vijf slechts weinig af gekregen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1