Gabe Skroar Regering niet gelukkig met fusies Salarissen Kamerleden omhoog, kijkgeld duurder De komende man IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL 107e JAARGANG no. 88 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 Wymbritseradeel. Richard Nixon ver sloeg Humphrey op de valreep Hwat haf Verkiezingen Saigon weigert Salaris en Johnson zet bombardementen op Noord-Vietnam stop Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De wereld heeft ruim achttien uur na het sluiten van de laatste Amerikaanse stembus moeten wachten om te weten dat na acht jaar Democratisch bewind onder John Kennedy en Lyndon Johnson de Verenigde Staten Republikeins ge regeerd zal worden. Het voorstel om de schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer te ver hogen heeft het maar net gehaald. De vereiste meerderheid van tweederde van De herdenking van de 50ste verjaar dag van het land hebben talrijke jonge ren in Praag gedemonstreerd tegen de bezetting. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nixon konstant verliezer de mopperaar de kniezer, toont thans een brede lach Hij heeft zijn zin gekregen al viel de aanhang tegen echter, de witte vlag hoefde hij dit keer niet te hijsen het gaat er nu om te bewijzen As it vviif is fan ’e flier, Dan is it yn ’e hüs gjin tier Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v„ Bol sward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Goed leek hij ook de rug gedekt te heb ben in Saigon. Ambassadeur Bunker heeft daar enige weken lang intensieve gesprekken gevoerd met president Thieu Saigon zag deze ontwikkeling niet bij zonder graag, maar men had de in druk, dat het er zich in geschikt had. Dat is evenwel niet het geval gebleken. Brussel. Minister Luns werd begroet door de Italiaanse minister van Buiten landse zaken, Giuseppe Medici, toen hij arriveerde l>y de EEG-vergadering, die momenteel in Brussel wordt gehouden. Men neemt aan, dat president Thieu een aanvankelijke instemming heeft in getrokken. Aan de stopzetting van de bombardementen kon Thieu niets doen. Dat was een Amerikaanse aangelegen heid. Maar Thieu kon wel weigeren een regeringsdelegatie naar de onder- handelingen in Parijs te sturen. En dat heeft hij gedaan, wellicht omdat het verzet in eigen kring te groot was. Zijn grote rivaal, vice-president Ky, heeft in het Zuidvietnamese parlement kr'"’- se taal laten horen met te zeggen, dat de Amerikanen niet langer te vertrou wen waren. Men moet zich afvragen, hoe lang Saigon de vredesonderhande lingen zal kunnen blokkeren en voor al, of de nu ingeleide politiek niet ten gevolge zal hebben, dat er in Saigon een andere regering zal optreden. Wat voor één, is de grote vraag. In eerste instan tie denkt men aan een bijzonder stoe re combinatie, die de strijd onvermin derd zal voortzetten. In tweede instan tie evenwel zou daar een combinatie op kunnen volgen, die met meer gevoel voor de werkelijkheid bereid zou zijn met het bevrijdingsfront onderhandelingen te openen over de coalitieregering, die in het verschiet ligt, of men dat prettig vindt of niet. Er is gesuggereerd, dat Johnson met zijn beslissing vooral de Amerikaanse verkiezingen op het oog had, maar dat lijkt niet gerechtvaardigd. Sinds april is hij feitelijk in onderhandelingen ge wikkeld met de Noordvietnamezen, die zeker in het openbaar bleven vasthou den aan hun eis, dat de bombardemen- De aandacht, ook van de Nederlandse parlementariërs, Is deze week helemaal uitgegaan naar de Amerikaanse verkiezingen. De uitslag tenslotte van deze stembusstrijd drukt ook zjjn stempel op de politieke beslissingen in Nederland. W(j zyn daarvoor met te veel banden aan de Verenigde Staten verbonden om geen konsekwenties te behoeven trekken voor onze politieke beslissingen van de uitslag van de verkiezingen aldaar. Het was dus niet zo vreemd om deze week in het holst van de nacht in de Bussumse televisiestudio’s vele Nederlandse politieke figuren aan te treffen, die daar gespannen de uitslagen uit Amerika volgden. Tenslotte hing daar ook voor hen veel van af. Uit val Egypte te melden, die als vergelding bedoeld was voor de beschieting enkele dagen tevoren van Israëlische stellingen aan het Suezkanaal. Op het politieke vlak is hier nog niets te bespeuren van de toenadering, die kortgeleden uit enke le berichten op te maken zou zijn. Nixon zal zich bezinnen ik haalde de buit binnen, In een race nek aan nek. Het scheelde slechts een duimbreed, Hoewel hij zich gesteund weet nu voorde grote trek! Het gaat niet zonder struikelingen, ’t Blijft kunst nooit uit de band te springen. Nixon dat hij kan scheppen Hij weet het, velen hebben het niet op mij voorzien Hij moet het ook nog leren, een volk te inspireren en bovenal Ik dien de minste van mijn onderdanen Dan gaat 't zeker' in goede banen. BERLIJN. Een Berljjnse agent wordt door kollega’s weggedragen, nadat hij tijdens een protestdemonstratie van linkse studenten gewond Was geraakt. De protesten waren gericht tegen de direkte en indirecte gevolgen van de aanslag op studentenleider Rudi Dutschke Hanoi wenste aanvankelijk de erken ning van het bevrijdingsfront als enige vertegenwoordiger van het Zuidvietna mese volk, terwijl Amerika het front hooguit een plaatsje in de Noordviet- namese delegatie wilde toedelen. Johnson heeft zijn besluit goed voor bereid. Enkele dagen tevoren had hij ge neraal Abrams, de opperbevelhebber in Zuid-Vietnam naar Washington ont boden om zijn fiat onder het besluit te krijgen. Dat is gelukt, want Abrams zag er geen bezwaar in indien de tegen stander van de stopzetting geen gebruik zou maken zich te versterken. De laat ste tijd waren er een 40.000 Noordviet namezen uit het Zuiden weggetrokken en het zou volgens Abrams wel ’n week duren voordat zij weer op hun uitgangs posities terug zouden kunnen zijn. Er was dus enige waarschuwingstijd. openbaar te komen. Minister Luns wil de alleen de Kamercommissies in het geheim van de plannen op de hoogte brengen. Zijn motief was, dat zeer snel de Nato-top bijeenkomt en hij voor die tijd niet graag de handen van de rege ring zou willen binden. De heer Aar den van de Politieke Partij Radikalen verweet de regering, dat deze het par lement in het onzekere laat over de plannen, die zijn gemaakt naar aanlei ding van de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. Hij kreeg de steun van de andere oppositiepartijen. De woordvoerders van de regeringspartij en wezen erop, dat het ook achteraf mo gelijk is om toezeggingen van de Ne derlandse regering in het Nato-beraad ongedaan te maken indien die in de Tweede Kamer ter sprake komen. Zij gaven ook te kennen vertrouwen te heb ben in de ontspanningspolitiek van de regering. De aanleiding voor dit debatje was een motie van de pacifist Lank- horst, waarin deze verlangde, dat elke vergroting van de defensie-inspanning zou worden afgewezen. Deze motie werd met grote meerderheid verworpen (110 stemmen tegen, 13 stemmen voor). Fusies De regering is helemaal niet zo geluk kig met de gang van zaken bij een aan tal grote fusies in het Nederlandse be drijfsleven. Minister De Block (Eco nomische zaken) maakte dit de vori ge week bekend in de openbare com missievergadering van de Tweede Ka mer over de begroting van zijn depar tement. Hij vertelde, dat een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van diverse departementen, bezig is met een onderzoek. Ook de Sociaal Economische Raad is om advies gevraagd. De mi nister zei: „Er zijn in het verleden ka pitale fouten gemaakt, die koste wat het kost, voor de toekomst moeten wor den vermeden”. Vanuit de commissie werd ook naar voren gebracht dat men lang niet gelukkig is met de gang van zaken. De belangen van én werkne mers én aandeelhouders zouden in en kele gevallen te weinig in het oog zijn gehouden. Aanval het Midden-Oosten valt een aan- van Israëlische eenheden diep in us hjoed to sizzen 1 het totaal aantal stemmen werd in de Eerste Kamer met krap twee stemmen overschreden (52 senatoren waren voor, achttien tegen). Het voorstel houdt in, dat leden van de Tweede Kamer vanaf 1 januari 1969 voor hun parlementaire werk een jaarlijkse schadeloosstelling van minimaal 25 duizend gulden en maximaal 40 duizend gulden. Het uit eindelijke bedrag is afhankelijk van eventuele „bijverdiensten”. Deze worden in mindering gebracht van het inko men. Waarbij overigens een bedrag van vijfduizend gulden als acceptabele bij verdienste wordt beschouwd en niet wordt meegereked. Tegenstemmers in de Eerste Kamer waren de pacifisten, de boeren, communisten, elf socialisten en één ARP-senator. Het spande er nog om of ook de liberalen voor zouden stemmen. Hun fractieleider, mr. H. van Riel, liet weten, dat hij eigenlijk he lemaal niets voor dit voorstel voelde, maar uiteindelijk „op grond van beleids overwegingen” toch maar het regerings voorstel zou steunen. Tot grote opluch ting van de Tweede Kamerleden, die in de Senaat het debat gespannen volgden. Je wilt tenslotte altijd graag weten of je salarisverhoging krijgt of niet. Verhoging Een andere verhoging, welke de vorige week werd goedgekeurd, was het op trekken van de luister- en kijkgelden tot in totaal 75 gulden per jaar. Een forse In eerste instantie nam men aan, dat de stopzetting bij een aantal kiezers de afkeer van de Democratische kandi daat Humphrey zou wegnemen en vlak voor de verkiezingen was het allesbehal ve zeker, dat de Republikein Nixon moeiteloos de 270 stemmen in het kies college zou verwerven, die voor zijn ver kiezing noodzakelijk zijn. In alle me- ningspeilingen had Humphrey van een verloren geachte positie aanzienlijk op gehaald. Het nieuws uit Washington en Saigon heeft al het andere bijna geheel over- schaduwd, behalve voor de betrokkenen dan. In Slowakije heerst opgetogenheid, omdat president Svoboda van Tsjecho- Slowakije de wet op de federalisatie van het land heeft ondertekend. Daar mee valt Tsjecho-Slowakije nu uiteen als twee bestuurlijke onderdelen. Voor de rest is er in Tsjecho-Slowakije nog niet veel reden politiek vrolijk te zijn. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en verhoging, het oude totaalbedrag was 54 gulden. Vanaf januari moeten alle t.v.-bezitters 75 bulden betalen (wat dan tevens als luistergeld telt), de mensen die alleen een radio hebben betalen van af die datum 24 gulden. Het is dan wel toegestaan om zonder bijbetalen net zo veel toestellen in gebruik te hebben zo als men zelf wil. De verhoging van vooral de kijkgelden is noodzakeljjk door de invoering van de kleurentelevisie. Deze invoering vereist geweldige inves teringen, vooral ook omdat de Neder landse Televisie Stichting (NTS) een geweldig nieuwbouwprojekt onder han den heeft, in het kader waarvan een reeks van nieuwe televisiestudio’s wordt neergezet. Minister Klompé (Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk Werk) gaf tijdens de gesprekken in de Tweede Kamer toe aan de wens om do ven vrij te stellen van de verplichting kijk- en luistergeld te betalen. Zij wei gerde echter het voorstel om bezitters van kleurentelevisie meer te laten be talen. Dit zou volgens haar de inning danig bemoeilijken en duurder maken terwijl nu door een eenvoudiger systeem een besparing van ruim drie miljoen gulden mogelijk is. Wel moest de mi nister zwichten voor de eis van de Ka mer, dat de Wereldomroep vanaf 1971 niet meer wordt betaald uit de pot van kijk- en luistergelden. Deze zal vanaf die datum uit de rijksmlddelen moeten worden gefinancierd. Nato De Tweede Kamer zal voorlopig niet debatteren over de versterking van de Nato. Minister Luns (Buitenlandse Za ken) heeft de vorige week alle pogin gen om tot een debat over deze zaak te komen afgewezen. Vooral de oppo sitie stelde pogingen in het werk om zo snel mogelijk tot een gesprek in het Nixon 't is hem geworden! Zo zullen dan de borden verhangen voor vier jaar Hij moet zich danig trainen voor zorgelijke problemen Zijn lasten wegen zwaar. Elkeen voelt het zal moeite kosten om de breuksommen op te lossen. Aarzelende socialisten In Italië had men gehoopt, dat het con gres van de Italiaanse socialistische partij, vorig jaar samengevoegd uit de wat linksere socialisten van Nenni en de sociaal-democraten van president Sara- gat, zich zou hebben uitgesproken voor hernieuwde deelneming aan de regering. Tot mei van dit jaar vormden de so cialisten en chr-democraten, geassisteerd door de kleine republikeinse partij, een coalitie van centrum-links, maar de toen gehouden verkiezingen werden een fi asco voor de socialisten, die zich ijlings uit de regering terugtrokken. Op 't con gres bleek er tussen de vijf voornaam ste stromingen in de toch al niet zo grote partij geen eenstemmigheid of zelfs een meerderheid te vinden te zijn om de taak van de interim-regering van de chr. democraat Leone over te ne men. De chr.-democraten hebben sterk aangedrongen op socialistische deelne ming aan de regering en hun secretaris generaal Rumor heeft zelfs gedreigd met kamerontbinding als zij weiger achtig bleven. De strijd tussen Nixon en Humphrey is ten slotte beslist met een zeer minimaal verschil. Toen woensdagavond 93 percent van de uitgebrachte stemmen geteld waren, hadden beide kandidaten 43 percent. Nixon had 29.519.667 en Humphrey 29.505.016 stemmen, nog geen 15000 stemmen verschil. De derde kandidaat, de uiterst rechtse George Wallace had tegen veler verwach ting in slechts 13 percent van de stemmen op zich verenigd ofwel 9.174.925 stemmen. Nixon overschreed omstreeks zes uur, Nederlandse tijd, de vereiste 270 stemmen in het college van kiesmannen, dat op 16 december de nieuwe president aanwijst. De staat Illinois bracht hem met kiesmannen over deze grens heen. Humphrey stond toen op 193. Nixon kan in totaal rekenen op 290 kiesinannen. Omstreeks half zeven gaven Hubert Humphrey en zijn kandidaat voor het vice- presidentschap Edmund Muskie hun nederlaag toe. Humphrey zei in zijn hoofd kwartier in Minnneapoliis met trillende stem: „Ik heb mijn best gedaan. Ik heb verloren. De heer Nixon heeft gewonnen. Ik heb geen behoefte aan meelij van wie dan ook”. Telefonisch wenste hij Nixon geluk. Muskie stuurde zijn tegen stander Agnew een gelukstelegram. In zijn hoofdkwartier in New York zei de triumferende Nixon na Humphrey’s erkenning van de nederlaag, dat hij Democraten zou opnemen in zijn regering. „Wij zullen gaan werken aan de eenheid van het Amerikaanse volk en het over bruggen van de kloof tussen de generaties”. Tegen Humphrey zei hij door de telefoon, zinspelend op zijn nederlaag met zeer gering verschil in 1960 tegen John Kennedy: „Ik weet wat het is om met klein verschil te verliezen”. George Wallace, de grote verliezer bij deze verkiezingen omdat velen hadden ver wacht dat hij omstreeks 20 percent van de stemmen zou behalen, feliciteerde Nixon: „Ik wens de heer Nixon het meeste succes van alle presidenten”. En tot Humphrey: „Ik kan zeggen dat we nu iets gemeen hebben”. Eind vorige week was het dan zo ver. President Johnson heeft het besluit ge nomen de bombardementen op Noord- Vietnam te staken, ongetwijfeld nadat hij van Noord-Vietnam de noodzakelij ke toezeggingen had gekregen, die wel iswaar niet op papier zijn gezet, maar die toch het nemen van het risico waard schijnen. Johnson herhaalde in een toe spraak tot het Amerikaanse volk, dat de vijand geen voordeel mocht trekken uit de stopzetting van de bombardemen ten. Hij verklaarde ook, dat de delega ties van het (communistische) Natio nale bevrijdingsfront en van de rege ring in Saigon vrij zal zijn voortaan deel te nemen aan de besprekingen, die al enkele maanden in Parijs worden ge voerd tussen Noord-Vietnam en Ameri ka. Dat houdt, volgens Johnson geen erkenning van het bevrijdingsfront in. Op dit punt, dat belangrijker is dan de stopzetting van de bombardementen, hebben beide partijen concessies gedaan. Richard Nixon (55) wordt in januari de 37ste president van de Verenigde Staten. Spiro Agnew wordt vice-president ten onvoorwaardelijk moesten worden gestaakt voordat iets anders aan de or de kon worden gesteld. In de eerste helft van oktober evenwel polsten de Noordvietnamezen de Amerikanen wat er zou gebeuren, indien zij ook de re gering van Saigon een plaats aan tafel zouden inruimen, terwijl zij nadrukke lijk steeds meer troepen van het ge vechtsterrein terugtrokken. Dat was voor Johnson het teken om nog ge durende zijn presidentschap de eerste moemjke stap naar de vrede te doen. «8»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1