Gabe Skroar Zending zijn niet het en missie zelfde als ontwikkelingshulp Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Hwat hat ■Si SK - 107e JAARGANG no. 89 DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 Wymbritseradeel. De kerken groeien üs hjoed to sizzen naar de eenheid Einde van de zomertijd. i Tj. de J. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Guods wolle bistjüre, dy ’t net iens stjüre kinne Te koop een vogelflapperij. Prijs f 100 bij Tj. Brattinga, Blauwhuis. Staat ter dekking een fijn getekende bok Y. Reinsma, Schraard. Gevraagd een flinke jonge boerenmeid. Ruurd N. Boersma, Longerhouw. Foar de folk- en gealeargong to Tsjerk- wert ha har 40 learllngen opjown. Het oplaten van vliegers is streng ver boden. Oogstdankfeest in samenwerking met de NSB in zalen Schaaf te Leeuwarden. 4e week sept. 1943. Te Witmarsum gouden professiefeest van Z.E. Pater N. W. Wouters. 13e opvoering van Hurde Koppen door de Krite Boalsert. Spek gestolen in dekeuken bij fam. Heeres aan de Marktstraat. De dieven zijn in arrest gehouden, het spek is in beslag genomen. Voor stal en voertuigverlichting zullen op formulier MD 333-03 kaarsen wor den verstrekt. 3e week sept. 1943 Bij de installatie van de nationaal so cialistische burgemeester C. P. Looijen- ga te Workum wijst wethouder De Boer er op, dat de hulp noch van het oosten^ noch van het westen, maar slechts van boven kan worden verwacht. De nieu we burgervader roept zijn kameraden op trouw te blijven aan hun ideaal en leider. Aan ds. J. Hengst te Wolsum, herv. predikant aldaar sedert 1895 zal 15 nov. a.s. emeritaat worden verleend. Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De heer J. M. Kingma te Leeuwarden, voorheen te Bolsward, 50 jaar in het bankbedrijf. AMSTERDAM. Tijdens een in Amsterdam gehouden perskonferentie heeft Ada Kok de eerste gesigneerde eksemplaren van het boek „Ada Kok”, een verhaal over zeven jaar topsport, uitgereikt. Op de foto een vrolijke Ada tijdens de perskonferentie. It is winllk wol hwat apart, dat sa’n bytsje minsken globael op ’e hichte bin- ne mei har eigen demokratysk keazen bistjüren en har wurk. Dat jildt foar it Ryk, alhoewol der dei oan dei yn kranten en tiidskriften oer skreaun wurdt, mar grif net minder foar de pro- vinsje en gemeente, hweryn wysels wen- je en wurkje. Foar dyjingen, dy’t miene, dat it needsaeklik is, dat it folk op 'e hichte is mei syn oerheitsapparaet as in eask fan echte demokraetsy, is dit in net to fortarren situaesje. In great stik fan dizze skuld leit by de mentaliteit fan de bistjürsorganen seis. Zending is namelijk geen mensenwerk, maar Gods werk (Missio Dei). Centraal bij het denken over en han delen in de moderne zending staat het begrip Missio Dei. Daarmee wordt be doeld, dat het zendingswerk Gods werk is. Het is niet een kerk, of een gemeen schap of een groep vrome mensen, die zendingswerk doet maar God zelf, de Va der van Jezus Christus. Hij zond eerst de profeten en daarna Zijn Zoon naar het (Vervolg op pag. 2) De Duitse weermacht heeft in 3 dagen tijds 208 viermotorige bommenwerpers neergehaald. Afscheid ds. Y..J. Stelma als predikant van Tzum. Op iedere jas een vlinder maakt vele zorgen minder. (Collecte Winterhulp) Vrijdagavond heeft In Ons Gebouw voor een wel zeer belangstellende, maar helaas niet overgrote schare, ds. P. J. Mackaajj uit Oegstgeest, sekretaris van de Raad voor de Zending in de Ned. Herv. Kerk, een buitengewoon deskundige op het terrein van zending en missie, gesproken over diverse aspekten en perspek- tieven betreffende zending missie en ontwikkelingshulp. Het jaar 1968, aldus ds. Mackaajj, zal bekend blijven als het jaar van de „Kom over de Brug-aktie’. Over 20 jaar zal men wellicht konstateren dat hiermee iets nieuws is begonnen. Aan de voorbereiding van het plan tot deze aktie, geboren op het zendingsbureau Oegstgeest, is drie jaar gewerkt. Er waren tal van raakvlakken met het werk van de Raad voor de Zending, de Ned. Zendingsraad en het werelddiakonaat. In de bedoelde aktie heeft men zich samen als zendingsorganisaties en diakonaten gepresenteerd. Dit was trouwens de enige manier om de massamedia mee te krijgen. En niet zonder sukses. artikel te exporteren"), voor rechtz. hervormden kleine eenvou dige woning te huur te Lollum. Te be vragen bij D. Sterkenburgh, diaken. hawwe de ynkomsten en ütjeften, mei de to forwachten groei, de bisteande en kommende taken sa konkreet mooglik werjown en it is nou oan de steaten folslein mooglik har eigen oardiel der neist to lizzen. Wy hoopje, dat hja der folop gebrük fan meitsje sille. Mar net allinnich de steateleden hearre deryn bi- trutsen to wurden, ek de ynwenners fan üs provinsje moatte hjir fan witte. Wy libje yn in sterk foroarjende wrald en hawwe allegear, de ien mear de oare minder, bilang by in goed, aktyf en ef- fisiënt bistjürsapparaet. It is wol wier, dat it Ryksapparaet fierwei it measte jild en dus de measte macht hat, mar ek de provinsje spilet net swak by yn bilangrike sektoaren. De ruilforkavelin- gen, de wetterskipskonsintraesje, de Hamzer haven, de dyk nei it Amelan, de nije sédiken, it nije dyk fan Boalsert nei Ljouwert, fan Ljouwer nei Drach ten, fan Ljouwert nei de Lauwerssé, de nije sintrale yn Burgum, de elektrisi- teitstariven, it meitsjen fan djipper wet- tergongen nei Lauwerssé om sadwaen- de by Westewyn it oerstallige wetter kwyt to wurden, de suvering fan it wet ter troch rioelsuveringsynstallaesjes en folie dingen mear. Hwat moat earst en hwat kin wachtsje, hoe stiet it mei de jildpong fan de pro- vinsje? Hwat is wol mooglik en hwat net? Dit binne allegear fragen, dy’t foar Fryslan en syn ynwenners fan bilang binne en derom hoopje wy de oare kears hjir hwat mear fan to fortellen. CHELSEA. Demonstratie met de eerste caravan met luclitkussen, de Hover- sprite. De caravan is een Sprite Musketeer standaard met vier slaapplaatsen. Het voertuig is uitgerust met twee twee-cilinder motoren van elk 600 cc. De Hoversprite kan een snelheid (behalen van 55 km per uur. Wellicht een nieuw motto voor de toekomst; Vrij, dan de caravan.... en laat de auto thuis Trouwstoeten mogen voortaan slechts één paard voor de trouwkoets voertm. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Brand bij de brugwachterswoning van de le Tille aan de Workumervaart. Het 4-jarig zoontje van de bewoner J. Huitema had spelenderwijs een hooi blok van plm. 15000 kilo in brand ge stoken. Geld vragen, noemde ds. Mackaaij ech ter altijd vers twee. Vers één is het sa men gaan werken, het elkaar vinden. Toen aan deze voorwaarde was voldaan, vaak na moeizame besprekingen, heeft het Ned. volk gereageerd als nooit te vo ren. In één avond gingen 130.000 mede werkers op pad en werd (alleen door pro testanten) f 28.000.000 bijeen gebracht. Gaat samen collecteren nog betrekkelijk gemakkelijk, nu moet men samen vc. der werken en bijelkaar blijven. Dit is inderdaad moeilijker, maar steeds groeit men meer naar elkaar toe. Daarom gaan zending en wereldiiakonaat wel licht spoedig samenwerken in één ge bouw, onder één leiding, n.l. in het her bouwde gebouw van het Zeister zendings genootschap der Hernhutters. Het is eigenlijk ook vreemd, dat er twee opleidingen zijn voor zendelingen, één te Baarn, en één te Oegstgeest. Trouwens de studenten komen geregeld bij elkaar en het contact is veelvuldig. Het moest eigenlijk komen tot één oplei ding. Een andere wens is het komen tot één gemeenschappelijk zendingsblad, te gelijk ook bestemd als orgaan voor het werelddiakonaat. Komt dit alles éénmaal “want in vele landen stinkt geld wel, tot stand, dan dringt zich de vraag op, waarom wel gezamenlijk zendingsarbei- ders op te leiden en nog niet gezamen lijk de predikanten. Er is reeds op al lerlei gebied een verheugende groei. Zo is men b.v. in Sassenheim e.a. na de „Kom over de brug”-aktie samen blij ven werken en gaat nu nog Trijntje Hulstra als resultaat hiervan naar Pa kistan. In tal van dorpen en steden la ten de kerken na de „Kom over de brug” -aktie elkaar niet meer los en blijft men samengaan. Ook zending en missie kun nen veel meer samenwerken. Het doen aan ontwikkelingshulp, (zuiver techni sche hulp en instructie, zander geeste lijke begeleiding) is een ander punt. Van zelfsprekend is deze belangrijk, zoals de zo juist in Friesland gehouden NOVIB- actie voor Ceylon. Trouwens uit de pot voor ontwikkelingshulp van de rege ring wordt ook een aanzienlijk bedrag (ongeveer 100 miljoen in 3 jaar) besteed aan „medefinanciering van particulie re instanties”. Dit geldt gaat in de eer ste plaats naar missie en zending, (ie der 40 pet.), voor een deel naar de NOVIB (20 pet.). Het spreekwoord zegt: Geld stinkt niet. Ontwikkelings hulp is echter een zeer delicate zaak, Hja hawwe sünt jier en dei har heil socht yn it yn stan halden fan in admini strative en bistjürlike doalhöf, dêr’t al linnich de ambtelike topminsken de wei yn wisten. Dêrmei wiene riedsleden, wethalders, steateleden en journalisten, dy’t de fijannen binne foar de bisletten groep liedende ambtners, bihoarlik han- dikapt. Hja houden op sa’n wize de boat óf en de gids foar it doalhöf joe gen se net priis. De sittingen fan de ge meentelied en de steaten hiene dêrtroch fakentiids mear fan in ünskuldige ber- neboarterij, dan fan in dielnimmen yn it bileid. De histoaryske anekdote fan de eardere kommissaris fan Fryslan dy’t nei de steatensitting plichte to sizzen: „Siesoa, de kienders bin weer naar hüs, nou kin wy weer an ’t werk gaen!” joech dizze tinkwize skerp wer. Der is in twadde groep, dy’t dit net mei sin docht of dwaen wol, mar dy’t wiist op it yngewikkelde fan de bistjürstaek fan de prov. en gem. administraesje. In gemeente hat to krijen mei hiel hwat rykswetten, prov. foarskriften en for- oarderingen en dêrneist dy fan de ge meente seis. It freget jierren om der goed mei op ’e hichte to kommen en de measte lju slagget it dan noch net. By de provinsje is dat ek sa. Dizze twadde groep leit him dus by de situaesje del, omt hja gjin kans sjogge de lju sa wiis to meitsjen, dat hja seis it paed fine kinne. De trêdde groep binne de minsken, dy’t fêst fan doel binne hjir foroaring yn to krijen, hja sjogge yn dat öfskoattele bi stjürsapparaet in groeijend gefaer foar vooral als de politici zeggen: Ontwikke lingshulp goed, maar dan moet 't gehol pen land ook in ons straatje komen. Wie geld geeft, wil invloed hebben. Is dit zo niet, dan wordt dit toch vaak onder steld. Het werk van de „Kerken overzee” verslindt jaarlijks ettelijke miljoenen. De zending is reeds oud, daarom wel licht bedachtzaam. Het wereldiakonaat is jong, fris, beweeglijk. Toch moeten ze elkaar vinden, het zijn twee kanten van dezelfde zaak. Trouwens, zending valt niet te denken zonder diakonaat. Zending en missie hebben altijd belang stelling gehad voor de zieken, zwakken en zwangeren, ze hebben steeds scholen gesticht en geholpen in allerlei nood. Zending en missie zijn vormen van dienstverlening, medische dienstverle ning inbegrepen. Spreker gaf vervolgens een rondblik over het werk voor de zending in ver schillende delen der wereld, b.v. in Ka meroen en Indonesië. Vooral dit laatste land heeft tijdens de politieke perikelen een moeilijke tijd doorgemaakt. Toch vindt het werk voortgang en neemt hier en daar zo’n vlucht, dat de gemeenten het niet bij kunnen houden. In Indo nesië heerst godsdienstvrijheid. Het hei dense volksgeloof (animisme) begint te tanen. Het Woord heeft zijn loop en keert niet ledig weer. Soms voegen zich 10.000-den bij de gemeente, soms 100.000- den. Hele dorpen bekeren zich tot het Christendom. Dit vraagt veel aan ca techese en begeleiding. De nieuwe chris tenen moeten een antwoord hebben op de vraag, hoe zij in dit leven hebben te staan. Na de pauze waren er nog ver schillende vragen ter discussie en ver toonde ds. Mackaay prachtige dia’s over de Islam. In zijn rede en beantwoor ding wees hij op een vouwblad, dat op de lectuurtafel verkrijgbaar was en dat verschillende discussievragen bespraken, b.v. heeft het westen, dat na 2000 jaar christendom geen harmonische samen werking weten op te bouwen, wel het recht een gedeeltelijk mislukt artikel „te exporteren Het antwoord moet luiden dat noch het Westen, noch ook enige kerk of welke instantie, of welk mens ook het recht’ heeft zelfs niet eens de mogelijkheid, om aan anderen het evangelie te bren- 19 doodvonnissen voltrokken als repres- saille voor de moord op generaal Syef- fardt, commandant van het vrijwilli gerslegioen Nederland. de demokraetsy en wolle de minsken dér reëel yn bilüke. Mar hja hawwe it net maklik, hwant in langjierrige tradysje yn bistjürskringen, dy’t as in feilige for- tifikaesje om de yngewijden hinneleit, moat bistoarme wurde. En dat is gjin lichte biroerte! Dochs is it düdlik, dat de tiidgeast, dy’t rounom mear iepenheit en forantwur- ding freget, dy’t net mear it gesach oan- nimt omt it gesach is, mar hawwe wol, dat it gesach him oannimlik makket troch oertsjüging en arguminten. is net mear to kearen. De regintenmentaliteit is üt 'e tiid. De provinsje Fryslan hat dizzer dagen in wichtiger stap set op dizze nije wei. Under de steapel stikken, dy’t de steate leden krige hawwe foar de kommende sittingen is der ien, dy’t qua foarm en ynhald tige de oandacht fortsjinnet. Ik doel hjir op de nota, dy’t wijd is oan de kommende fiif jier, in fiifjierrenplan dus, dêr’t mei düdlike sifers de mooglik- heden en ünmooglikheden foar de pro vinsje yn üt de doeken dien wurde. (stik: G.26). Mei greate weardearring haw ik dizze ütiensetting lézen en neigien, omt hjir foar it earst in basis lein is foar in fruchtbere en konstruktive gearwurking tusken de steaten en it bistjürsapparaet. Hja witte nou hwer’t hja meimekoar oer prate moatte en hwat de grinzen binne foar forlangens en winsken. Der by binne de opstellers dér yn slagge om de matery sa düdlik en sumier foar to stellen, dat it alle steateleden mooglik is harren op 'e foet to folgjen. Hja T

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1