Gabe Skroar De spanningen in Tsjecho=Slowakije nemen toe Minister Veringa stond niet erg sterk Richard Nixon tot president gekozen Hoeveel ekstra voor defensie L I <1 150 jaar „Stille nacht heilige nacht” VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 107e JAARGANG no. 90 Wymbritseradeel. Hwat hal üs hjoed to sizzen Saigon houdt overleg tegen VVD Terughoudendheid men Tsjecho-Slowakjje Universiteit. Europa ai Abonnementsprijs f 3,50 p. Kwartaal (b(J vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Democraten, maar als demonstratie zijn een paar Democratische ministers niet te verwaarlozen. levend met pro-Russische Tsjechen, die zich al wat georganiseerd hebben zonder dat dat nog politieke gevolgen heeft ge had. Het is allemaal bijzonder begrij pelijk. Opmerkelijk blijft hierbij de uit zonderlijk grote Russische terughou dendheid. Men zou hieruit haast de con clusie kunnen trekken, dat Moskou al les in het werk stelt om de Tsjechen niet verder tegen zich in het harnas te jagen, nu het zijn belangrijkste doel, de politieke greep op de leiding van het land, zodanig bereikt heeft, dat het en kele uitbarstingen kan negeren. Maar het moet natuurlijk niet te erg wor den. Dat is de grootste zorg van de Tsjechische regering. geneeskundige faculteiten zal bestude ren. Begin volgend jaar zal de minis ter bovendien een nota publiceren over de hele problematiek van het medische onderwijs. Heechmoed docht nimmen goed Heech fan moed, earm oan goed Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, ir. K. van der Pols, zal zijn zetel vroegtijdig ter be schikking stellen. Het is zeer aanne melijk, dat hij zal worden opgevolgd door mevrouw Haya van Someren-Dow- ner, die begin van dit jaar afscheid nam van de Tweede Kamer om zich meer met haar zoontje te kunnen bezig houden. Tijdens de laatste algemene bij eenkomst van de VVD is er nogal wat kritiek uitgeoefend op ir. Van der Pols. Hem werd een te slappe leiding ver weten. De heer Van der Pols is direc teur van de Rijn-Schelde en daardoor de laatste maanden nogal rduk ge ureest met de belangrijke ontwikkelingen (fusies) rond diverse werven en indus trieën in Nederland. Op politiek terrein heeft hfl zich nooit zo actief met de gang van zaken bemoeid. Van mevrouw Van Someren, die zich als Kamerlid een zekere populariteit verwierf, wordt anders verwacht. Zij zou zich wel de gelijk willen bezighouden met de po litieke lijnen, die de WD uitstippelt. Deze week vrijdag vergadert het hoofd bestuur van de VVD. Na afloop hiervan worden nadere mededelingen verwacht. De regering heeft deze week nog niet willen loslaten hoeveel ekstra geld zal worden besteed aan de versterking van de defensie. Vorige week vrijdag heeft liet kabinet over deze zaak vergaderd. Zaterdag echter wilden de ministers Den Toom (defensie) en Luns (buitenlandse zaken) in een speciaal bijeengeroepen vertrouwelijke bijeenkomst van de subkommissies voor Nato-zaken uit de Tweede Kamer geen bedragen noemen, waarvoor Nederland verplichtingen wil aangaan. Dit houdt verband met de Nato-ministerraad, die eind deze week in Brussel wordt gehouden. Na een uiterst spannende nek-aan-nek-race is Richard Nixon, de Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, erin geslaagd de absolute meer derheid in het kieskollege te veroveren. De laatste weken was zijn Democratische tegenstander, de huidige vice-president Hubert Humphry, die enkele maanden geleden nog ver achter lag in de waardering van de kiezers, zo sterk op Nixon ingelopen, dat de instituten voor meningspeilingen eerder een onbeslist voorzagen dan de overwinning van een van beiden. Geen dorp of stad in ons land, of de goede Sint vereert ae bewoners met een bezoek. Per boot, auto of zelfs per helikopter komt de goedheilig man aan. In veel gevallen wacht het witte paard als toppunt van romantiek. Zwarte pieten begeleiden de stoet. Kleintjes rekken zioh uit op hun tenen, als zij tenminste niet op vaders schouders zitten, om elke glimp van deze legendarische bisschop te zien. Hoe oud men ook wezen mag, aan de sfeer van dit grootste aller winterfeesten, kan geen mens zich onttrekken. In ons allen leeft immers het kind, met zijn verwachting voort? Mocht ook bij u de Sint zijn opwachting maken, neem uw kamera mee. En foto grafeer dan niet alleen de bisschop van Myra, maar neem ook een prent van uw kleintje of van een van de vele kleintjes aan de kant. Hun gezichtjes zijn kapitalen waard. Kapitalen voor later. Later als al de kleintjes groter zijn en op hun beurt aan de kant staan, met hun Mientje of Keesje. Foto’s onthouden nu eenmaal.... wat mensen vergeten. Gebruik voor onze grauwe winterdagen even een film van 21 DIN, dan hebt u wat reserve als het zonnetje verstek laat gaan. Komt de Sint bij u thuis? Dan is het nog eenvoudiger want de flitslamp levert u een zee van ingeblikt zonlicht. Flits bij voorkeur met een film van 21 DIN, de beste afstand is 2.5 meter. Nixons politiek. Met dit voor ogen zal Nixon zijn pre sidentschap beginnen. Wil hij in 1972 worden herkozen, dan zal hij zijn basis moeten verbreden. Het ongeluk wil even wel, dat hij bij een wat verschuiven naar links, zoals sommigen verwachten, zijn aanhang rechts kwijt zal dreigen te raken aan Wallace, die volgende maal ook wel weer mee zal doen. Of hij dan voldoende stemmen van de Democra ten zou kunnen afkapen, is een andere zaak. Men mag dus vooral verwachten, dat Nixon een politiek zou voeren, die voor zovelen zo aanvaardbaar mogelijk is. Dat is meer pragmatisch dan prin cipieel, maar het kan succes hebben mis schien. Maar hoe pragmatisch men ook is, er zal herhaaldelijk een keuze moe ten worden gemaakt: op internationaal politiek gebied, op soiaal gebied, op economisch gebied. Wat stemmental betreft is dat onbeslist ongetwijfeld de juiste waardering van de uitslag, daar Nixon bij al die miljoe nen stemmen maar een heel kleine voor sprong heeft gekregen. Beiden waren de keuze van bijna 30 miljoen kiezers. De derde man, George Wallace, bleef met 9 miljoen stemmen ver achter. Maar het gaat minder om de stemmen van de kiezers dan om de stemmen van het kiescollege. Hierin heeft Nixon 290 van de 270 vereiste stemmen veroverd, dank zij het feit, dat Huhphrey in en kele belangrijke staten met veel kies mannen net adem tekort kwam. Hum phrey veroverde b.v. minder stemmen dan Kennedy in 1962 in de stad Chi cago en dat geringere aantal stemmen in de stad was net niet voldoende om de sterk Republikeinse inslag van de rest van de staat Illinois teniet Zo ging Illinois naar Nixon, niet het geval geweest, dan Huis van Afgevaardigden de JIRIKOV. De laatste Russische eenheden, die in Praag en omgeving gelegerd waren, hebben Tsjechoslowakije verlaten. Op de foto trekt een van de wagens b(j de gienso.. rgang Jirikov-Ebersnach Oostduitsland binnen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 'J¥«: Zo’n vijfhonderd parlementariërs uit Europa hebben zich eind vorige week in Den Haag druk gemaakt over de een wording van Europa. Belangrijkste re sultaat was, dat een conferentie van de Europese regeringsleiders om tal van Europese moeilijkheden op te lossen mogelijk is geworden. Al bleef het na tuurlijk een vraag of Frankrijk zal mee doen. Alleen de Franse oppositie was op dit congres van Internationale Euro pese Beweging vertegenwoordigd. Presi dent De Gaulle boycotte de bijeen komst. Vooral belangrijk was de toe zegging van de Westduitse minister van Buitenlandse zaken, Willy Brandt, dat hij eventueel aan zo’n top wil mee doen. Al moet die dan wel goed worden voorbereid. De afwikkeling van de Vietnamese zaak blijft voorlopig nog in handen van Johnson, hoewel nauw samenspel tus sen hem en Nlxon te verwachten is. Terwijl iedereen verwachtte, dat de re gering van Saigon toch ook wel haar goedkeuring aan de tactiek van John son zou hebben gegeven en zich mor rend weliswaar zou neerleggen bij u. verdere onderhandelingen met Hanoi en het Bevrijdingsfront, lanceerde president Thieu een nieuw plan. Hanoi zou recht streekse onderhandelingen met Saigon moeten aanknopen, die geen voortzet ting van de voorbereidende besprekin gen tussen Hanoi en Washington zou den zijn. Bovendien aanvaardt Saigon het Bevrijdingsfront slechts als onder deel van de delegatie van Hanoi. Hanoi heeft dat al van de hand gewezen: men eist een vierkante onderhandelingsta fel met Hanoi en het Bevrijdingsfront elk hun eigen kantje. Of Saigon en Was hington één delegatie vormen, kan Ha noi niet schelen. Dat was het antwoord op een ander voorstel van Saigon om de onderhandelingen in Parjjs te laten voeren door twee delgaties: een van het Bevrijdingsfront en Hanoi, een an dere van Washington en Saigon. Men vraagt zich af, hoe lang Saigon met zijn gebrek aan machtsmiddelen het overleg, dat zeker tot concessies van Saigon zal gaan leiden, nog zal kun nen tegenhouden. te doen. Was dat zou het president en de Senaat de vice-president hebben moeten kiezen. Opmerkelijk is, dat Humphrey er voor zo’n groot gedeelte in geslaagd is de traditionele kiezers van de Democrati sche partij, waarbij de nadruk op de arbeidende bevolking ligt, te behouden. Voor Nixon heeft dat de onbevredigen de bijsmaak, dat zijn verkiezing op het nippertje, ondanks de ernstige tegensla gen waarmee de sterk verdeelde Demo cratische partij te kampen heeft gehad en ondanks de afkeer van velen van het bewind van president Johnson, in feite aangeeft, dat bij lichtelijk gewijzigde omstandigheden een Republikeinse kan didaat weinig kans maakt. Op economisch gebied kan men van Nixon een politiek verwachten, die een grotere terughoudendheid bij overheids bestedingen als kenmerk zal hebben. Hij lijkt ook minder dan de Democraten sinds Kennedy begrip te hebben voor de factor stimulering van de economie. Sterker dan bij de Democraten kan men van hem een bestrijding van de (ove rigens bijzonder lichte) inflatie ver wachten, met het risico van een zekere economische teruggang en een stijging van de werkloosheid. Een grotere terug houdendheid kan men ook van hem verwachten op het gebied van de socia le voorzieningen, waarbij hij de stedelij ke saneringen en de scholing van Ame- rika’s onderontwikkelden vooral wil overlaten aan het particuliere initiatief. Als een van zijn eerste taken ziet Nixon het herstel van een zekere eenheid in de Ver. Staten en daartoe wil hij in zijn kabinet ook bekende Democraten opnemen. Hierbij speelt ongetwijfeld ook een rol, dat de Republikeinse par tij er niet in geslaagd is noemenswaar- dige winst bij de verkiezingen voor het Congres te boeken. In de Senaat zitten 58 Democraten en 42 Republikeinen in het Huis zijn deze cijfers 243 tegen 192. Nu is het een feit, dat het Con gres niet als een Europees parlement volgens de partijlijnen stemt en dat het voor een conservatieve president heel goed regeren is met een coalitie van Republikeinen en rechtse Zuidelijke rate Russische divisies in Oost-Duits- land naar voren geschoven. De martie- me macht van Rusland, vooral in de Middellandse Zee, is aanmerkelijk toe genomen. Ook al menen de militairen, dat de Amerikaanse zesde vloot in dit gebied geen moeite met de Russen zal hebben, zijn toch versterkingen nodig. De Russen hebben bovendien een aan tal inlichtingen van hun dienstplichtigen langer in dienst gehouden, waarmee de totale mankracht van hun defensie-ap- paraat dit jaar met bijna een miljoen man zou zijn toegenomen. Bij de besluiten op het internationale vlak wordt de keuze zelfs van een land als Amerika voor een deel door om standigheden buiten de Amerikaanse macht om bepaald. Al heeft Nixon meer dan Humphrey gesproken over de macht van de Ver. Staten, dat wil nog niet zeggen, dat er hem alles aan gele gen zal zijn een oplossing in Vietnam tot stand te brengen. Maar ongetwij feld zal Nixon iets gevoeliger zijn dan Humphrey zou zijn geweest om de gel den, die bij een vrede in Vietnam lang zaam ter beschikking zullen komen, te gebruiken voor een versterking van de defensie. Maar ook Nixon zal beseffen, dat het wel en wee van de Ver. Sta ten en van de gehele wereld zal afhan gen van het resultaat van zijn pogingen om een zo goed mogelijke verstandhou ding met de Sowjetunie tot stand te brengen. Nixon heeft de naam sterk an ticommunistisch te zijn, maar dat mag een ontspanning binnen de perken niet hinderen. In Tsjecho-Slowakije is het by de her denking van de 51ste verjaardag van de Russische revolutie tot uitbarstin gen gekomen. Anti-Russische Tsjechen hebben gedemonstreerd en Russische vlaggen verbrand. Er zijn gevechten ge- derlandse parlement te Informeren, met een forse meerderheid verworpen. De Kamer kan daar moeilijk op terug ko men. De grootste vraag is nog niet eens hoe groot precies het extra bedrag voor de fensie zal zijn, maar waar het vandaan moet komen. Een extra belastingverho ging is politiek niet haalbaar. Ver schuivingen binnen de begrotingsplan- ning liggen evenmin voor de hand, aan gezien alle begrotingen al fors zijn be snoeid. De meest redelijke oplossing lijkt het aangaan van een nieuwe le ning in het buitenland. De ministers Den Toom en Luns ga ven eind vorige week de Kamerspecia- listen wel een overzicht van de motie ven om de defensie in Nato-verband te versterken. De Russische stootkracht, onmidd'ellijk aan de andere kant van het Ijzeren Gordijn, is aanmerkelijk uitge breid door de legering van een aantal divisies in Tsjecho-Slowakije, dicht bij de Duitse grens. Bovendien zijn zes pa- Tink alear jo dwaende binne en ienkear dwaende, tink dan noch De enige toezegging, die de specialis ten uit de Kamer kregen, was, dat de regering de commissies schriftelijk op de hoogte zal stellen van de resultaten van Brussel voor volgende week dins dag de Tweede Kamer zal debatteren over de Nato en de defensieplannen van de regering. Vooral de socialistische oppositie heeft dringend om nadere informaties ver zocht. Deze week dinsdag zou de PvdA- fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Den Uyl, nog een laatste poging wagen door het stellen van mondelin ge vragen. Maar het zag er niet naar uit, dat de regering antwoord zou ge ven op de rvaag of inderdaad zoals wordt gespeculeerd de regering 250 miljoen gulden extra wil uitgeven ter versterking van de defensie. De rege ringspartijen voelen daarvoor ook niet zoveel, zoals enige tijd geleden is ge bleken. Destijds is in de Kamer een motte van de Politieke Partij Radikalen, om vóór de Natobesprekingen het Ne- W Minister Veringa (Onderwijs) heeft eind vorige week in de Tweede Kamer commissie voor Onderwijs en Weten schappen niet zo’n sterke indruk ach tergelaten. Terwijl het buiten, op het Binnenhof, tot enige forse relletjes kwam met betogende studenten, werd er in de commissie danig geruzied met de minister. De bewindsman moest ver scheidene malen eerdere uitspraken weer intrekken. Hoofdzaak blijft de vraag of vooral de medische facultei ten het aantal studenten zullen moeten beperken omdat er geen plaats en geld voor méér studenten zijn. En vooral hoe zo’n beperking tot stand kan komen. De minister denkt aan vergelijkende exa mens vooraf, maar hij moest in het commissiedebat toegeven, dat hij daar over niet alleen kan beslissen, maar dat ook de Kamer hierop ja of neen moet zeggen. De minister kondigde overigens aan, dat de commissie-Verdam nog eens de uiterste opleidingscapaciteit van de si «K. PRINSENBEEK. Op de rtfksweg Rotterdam-Breda, ter hoogte van Prinsen beek, is een ernstig auto-ongeluk gebeurd waarbij enkele personenwagens en een tankwagen betrokken waren. De kabine van de tankauto vloog door de botsing in brand. De cha "feur kwam daarbjj om het leven. Het verkeer was gedurende enkele uren gestremd. Op 24 december 1968 is het 150 jaar geleden dat het kerstlied „Stille Nacht* Heilige Nacht” is ontstaan. Naar aanleiding van dit jubileum zal onder meer op 22 december 1968 te Salzburg (Oostenrijk) in het Festspiel- haus een kerstzangmanifestatie worden georganiseerd ter nagedachtenis aan Jo seph Mohr, de dichter, en Franz Xaver Gruber, de componist van dit kerstlied. Delegaties die aan deze liederenavond wensen deel te nemen, kunnen zich wenden tot het Landesverkehrsambt, 5010, Salzburg, Mozartplatz 10, of bij Quartier bestellungen beim Landesrei- sebüro 5024 Salzburg, Dreifaltigkeits- gasse 16. 1 e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1