Gate Skroar Bolsward „let op uw saeck” I Doarpsliet fan Burchwert Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - •7 t 4 f. 1 DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 107e JAARGANG No. 91 Wymbritseradeel. De regering wil us hjoed to sizzen iets doen voor Culturele Centra BURCHWERT SIL DER BLIUWE! fan ynkomsten wurde dan sa: 15.9 AMSTERDAM. Wielrenner Peter Post heeft in Amsterdam het kontrakt getekend voor de komende zesdaagse van Amsterdam. Naast Peter organisa tor Kurt Vyth. Abonnementsprijs f 3,50 p kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Te koop rabarberplanten f 0,50 per stuk. D. Wassenaar, Cubaard. Het zal van tijd tot tijd noodzakelijk zijn margerine te verstrekken op de bo terbon. Benoemd tot burgemeester van Baarde- radeel de heer W. S. de Vries, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Staveren. Te koop stierkalveren, boven 4 pet. vet. IJ. A. Wiersma, te Hartwerd. Jimmer blinkt de bünte fleur. Tiid bruts de stAn-muorren. Geastlik in forskaet fan kleur, Untanks alles bruorren. Buorkerij en middenstAn Rikk’ elkoar as freon de hAn. Atmosfear woldiedich Burchwerters: ienriedich. Swaeit gjin bys yn de doarpskom. Mei gjin strjitte oanbouwe, Just yn lenfAld lelt har rom, Takomst: it wis bitrouwen. Nije flagge is der kaem, Burchwert is nou wol fomaem. Salang't de wolkens driuwe: Lyk in byld fan hurde krêft Stienn’ de foarse stinzen. It sulver lint fan In djippe grêft Loek de ealman-prinzen, Ockenga en Donia, Namen dy’t bits jutting ha, Fêstlein yn de stoarje, Burchwerts grize gloarje. Op de Piip It praet, fortier Oer doarps sljuchte saken. Dêr ha slachten jier oan jier Leagene en lake. Boargers, deis fol flugge flyt, Woene har lytse nijtsjes kwyt. It stille simmerjountsje: Burchwerts sellich rountsje. Folie is üt ‘e tiid, forlear Glans (it nije is better?) ’t Statich beurtskip snijt net mear Troch it rjuchte wetter. Nimmen plakt noch yn ’t kafé Yn ’t doarpshüs skinkt men thé Mar lyk fan Aids wurdt weide Yn Burchwerts griene greiden. Foar guon is de del 24 Aren lang, foar in oar mar in pear Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.vM Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wlze: Wolkom, freugde fan 'e wrAld. Oan de trekfeart Bolswert-Ljouw’t Binn’ yn Aide dagen In mennich reittek-wenten boud, Fan it beamte omhage. Lyk in weitser riisde mids In toer mei acht-kant stiennen spits, Hwer’t tichtby oan it léste Burchwerts foarfaers rêste. Bolswards Nieuwsblad 'l is met een verheven schoonheidsideaal, maar eerder betrekking heeft op al die activiteiten die een uiting zijn van de creativiteitsdrang, die in ieder mens aanwezig is. Daarom is cultuur niet het privilege van een kleine elite, maar de verworvenheid van een ieder, aldus spre ker. De statistiek leert, dat de cul- FE JILLMIDDELS FAN DE I .10 VINS JE II is fan bilang, dat de ynwenners üs provinsjt witte, hwat kin en hwat net kin, hwat wol mooglik wêze soe en hwat perfoarst gjin kAns hat. En lyk as by elke hüshAlding sil men derby de ynkomsten net lit it each for- lieze meije. Foar hiel hwat minsken is it nijs, dat de provinsje net de macht hat om bilêsting op to lizzen. Wol hja dat dwaen en okkerjiers is dat bard mei it nije gemael yn Starum, dan rnoat dêrta in apart wetsontwerp by de Kramers yntsjinne wurde en dat wurdt mar yn hiel aparte gefallen dien. De 3e week okt. 1943 K. J. v. d. Akker de schrijver van „Van de mond der oude Middelzee” overle den. Betuigingen van rouwbeklag bij over- lijdensgevallen e.d. zijn voortaan in te legrammen verboden. De greatste en swierste post sit yn de wegen en wetterwurken, dus de saneam- de wettersteat. Dy nimt al fêst de helt üt dizze pot. It ünderhald en de forbet- tering fan de provinsiale wetterwegen- brêgen, slüzen en bimealling yn Teake- syl en Starum en dan de provinsiale wegen net to forjitten. Tink allinnich mar ris oan de wei fan Ljouwert nei Drachten, dêr’t juster in stik fan ipene is, oan de wei fan Ljouwert nei Boal- sert, dêr’t men drok yn it lAnoankeapjen sit en freegje ris om in aerdichheit, hwat der al in jild nedich is om al dy eig- ners en boeren har skea en lan to for- goedzjen. Dan wurdt it ien kear düdlik, hokfoar lyts bedrach dy provinsiale ynkomsten binne. Tink dan mar ris oan de öfwettering by de Lauwerssé, hwerfoar ünderskate fearten forbrede en ütdjippe wurde moatte, oan de nije sintrale to Burgum, oan de forgreating fan it provinsjehüs, oan al dy needsaek- like dingen as rioelsuvering, rekréaes- je-forsjenningen, oankeap fan marre- iggen, de Harnzer haven, de Planolo- gyske tsjinst, it Ekonomysk Technolo- gysk Insttüt, de Provinsiale Bibliotheek, it Provinsiale Museum, it Frysk Orkest en tsientallen dingen mear, dy’t allinnich mei provinsiale subsydzje bistean kin- ne. Né, it is gjin sinekure om de provin siale jildponge to bihearen en sa’n bytsje lyk to bliuwen. Der heard mear ta as wylde kreten en optochten, der moat in hüd fol wurk foar forset wur de, dat yn dizze omstannichheden fier fan noflik is. Tj. de J. MINDEN. De 18-jarige Australische Penelope Plummer, de nieuwe Miss Wereld, telefoneert haar moeder in Nieuw Zuid Wales, om het blijde nieuws van haar verkiezing te kunnen meedelen. tot de cultuur werkt op deze wijze be slist onvoldoende. Voor het cultuurbeleid in Nederland zal het in de t:ekomst gaan om deze vraag: hoe de cutuur te integreren in het dagelijks leven van iedereen om in de toekomst verzekerd te kunnen zijn van een leefbare gemeenschap. De televisie heeft de grenzen openge gooid; het gaat in de eerste plaats nu om aflossing van de wacht. Maar uit- eindeltjk gaat het erom, wat u zelf wilt, want de cultuur wordt door u gemaakt. Elke avond worden er deuren geopend. Ook vanavond. Ook in Bolsward. In de Doele treedt vanavond Rients Gratama op, die pas verleden zaterdagavond zijn officiële première hield. Een eer voor Bolsward. Een kans voor u. Ook voor de niet Fries sprekende cultuurminaars want „Vingertjes in de pap” is geen woord Fries bij. Maar het is wel echt Rients Gratama, Rients van Pingjum. Als Bolsward als cultuurcentrum ooit aanspraak wil maken op een groter en moderner gebouw dan De Doele, moet eerst worden bewezen, dat die avond aan avond te klein is. Begin daar van avond al vast mee. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en lijk maakt de moderne communicatie middelen en de electronica te hanteren, zoals bijvoorbeeld voor licht-, kleur, en klankspelen. En er is ook een televi siestudio voor onderwijs en vorming, voor informatie en achtergrondbelich- ting met betrekking tot de diverse ge beurtenissen in de stad. Spreker noemde het zonder meer dui delijk dat voor een dergelljk cultureel ontmoetingscentrum goed opgeleide des kundigen onontbeerlijk zijn. Deze des kundigen zullen niet alleen terzake kun dig zowel commercieel als cultureel moeten zijn, maar ook als anima tor, als verbindingsschakel tussen be volking en centrum, moeten kunnen op treden. In Nederland is de regering thans be zig een beleid( te ontwikkelen, dat ge richt is op de democratisering van de cultuur, waarbij het in de eerste plaats gaat om de volledige ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid. Het is zon der meer duidelijk dat deze democrati sering bij het onderwijs moet beginnen. Maar zij moet er niet bij eindigen. Ruimten als trekpleister, als centra van ontmoeting, activiteit en confrontatie, zijn voor een dergelijk beleid een eer ste vereiste. Er is reeds het een en ander gereali seerd in de zgn. stimuleringsgebieden, terwijl het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, in sa menwerking met de Raad van Euro pa en het Bouwcentrum te Rotterdam, een plan in studie heeft voor culturele centra. Bij deze studie wordt er reke ning mee gehouden, dat deze centra ook ontmoetingsplaatsen moeten worden voor de jeugd van morgen. Het is daar om noodzakelijk dat eerst wordt gestu deerd op behoeftepatroon, vormgeving, meervoudig gebruik, ruimtelijke orde ning en technische outillage, alvorens tot realisering van de plannen kan wor den overgegaan. Wellicht is een experimenteel onder zoekinstituut voor culturele centra al lereerst noodzakelijk. In ieder geval kan al veel geleerd worden van de fouten die door anderen zijn gemaakt. De Fran se minister van Cultuur, André Mal- raux, heeft een aantal jaren geleden een groots opgezet plan gelanceerd voor een gedecentraliseerd net van maisons de la culture”, als het voornaamste be- leidselement in zijn cultuurpolitiek. Hoe wel Malraux zelf van mening is dat de ze cultuurhuizen zijn meest indrukwek kende schepping zijn, blijkt toch uit artikelen, die de laatste weken in een aantal Franse dagbladen zijn versche nen, dat deze instellingen in het geheel niet beantwoorden aan de verwachtin gen. Er is kritiek op het niveau van de tentoonstellingen, op het gebrek aan materiaal in bibliotheken en discothe ken, op de spreiding in de stad, op het gebrek aan deskundig personeel. Maar bovenal richt de kritiek zich op het feit dat de maisons de la culture” te veel schouwburg zijn, te veel paleis zoals in Genoble, te veel „hihgbrow-institu- ten”. Het publiek bestaat vooral uit stu denten en gepensioneerden; arbeiders en boeren hebben de weg naar de cultuur huizen niet gevonden. De introductie In de radiorubriek Mens en Samenle ving” van woensdag 13 november 1968 sprak mr. L. B. van Ommen hoofd van de directie Jeugdzaken, Volksontwikke ling en Sport van het ministerie van CRM, gesproken over deze culturele centra. Wij weten nu dat cultuur niet synoniem Elke avond worden overal in het land de deuren geopend van een groot aantal gebouwen, waarin wjj ons met allerlei culturele activiteiten bezig kunnen houden. Die activiteiten spelen zich af in het Concertgebouw te Amsterdam, in de Doelen te Rotterdam, in De Doele te Bolsward, in de Stadsschouwburg te Maastricht. Maar ook in het Dorpshuis te Terhorne, in het Mienskipshfls te Wommels, De Klameare te Workum, in het gemeenschapshuis van Hilvarenbeek, in het cultu rele centrum in Dronten. Wij gaan naar concerten, bezoeken toneelvoorstellingen, luisteren naar voordrachten. En velen van ons zitten niet alleen in de zaal, maar staan ook op het toneel om als amateurs te tonen, dat zij hun creatieve gaven op het terrein van de muziek of het toneel weten te gebruiken. In de sport hallen wordt druk geoefend; in de muziekscholen klinken de instrumenten; in de bibliotheken wordt gelezen en gestudeerd. Want het gaat hier om een grote verscheidenheid van activiteiten, die ons in staat stelt geestelijk en lichamelijk bezig te zijn, ons te verrijken en te vermaken. hüshaldingen fan gemeenten, sa as dy fan de greate stêdden, sil tajaen moatte, dat dit budget foar in hiele provinsje binaude lyts is. En dêrfandinne komt it feit, dat sa- dré hjir hwat barre moat, dat jild kos- tet, de provinsje de stap sette moat nei Den Haech. Oft dat nou is de haven van Harns, de provinsiale bibliotheek, it gemael to Starum of it meitsjen fan in lizplak yn Terhenne of in ankerplak yn Lemmer, altyd wer moat der yn Den Haech biddele wurde om in sa great mooglik diel fan de kosten los to sjon- gen. Soms kriget men nul op it rekest, soms 20 pst., soms 40 pst. en in inkelde kear heal om heal, mar hoe’t it ek üt- falt, de provinsje moat nei Den Haech. Is it wünder, dat sommige deputearren dit mei „knersing der tanden” dogge? Hwerom lit men de provinsje gjin baes oer de provinsiale wurken en ynstellin- gen en jowt harren dêrta in reedlik diel fan de ryksbilêstingen Noch altyd sit- te wy mei it forAldere steatkundige ramt fan 1815, doe’t men yn ien klap in ein meitsje woe oan de macht fan de ge westen en it sintralisme foar master opsloech. Hawar, it is nou ien kear sa en de pro vinsje moat mei dy smelle beurs har wurk dwaen. Deputearre steaten haw- we nou neigien, hoe’t it mei de yn komsten yn de kommende fiif jier 11- ket. Hja geane derby üt fan in stiging fan likernóch 6 pst. per jier. De totale 1968: miljoen, 1969: 16,8 miljoen, 1970: 17.8 miljoen. 1971: 18.9 miljoen. 1972: 20.0 miljoen. ynkomsten fan de provinsje binne tige biheind en bistean foar it greate part üt in ütkearing üt it saneamde provin- sjefüns. Yn dat provinsjefüns stoart it Ryk in bipaeld persintaezje fan de opbringst fan de ryksiblêstingen. En dizze pot wurdt dan fordield neffens in skema, dat bistiet üt trije grounslaggen: it ear- ste is in fêst gelikens bidrach foar elke provinsje, it twadde in fordieling op groun fan de greatte fan de pro- vlnsjes en de trêdde basis is in fordie ling neffens it ynwennertal fan elke provinsje. Yn Den Haech wurdt oan de hAn fan dizze fordielkaei elk jier it bi drach fêststeld en dêrmei is de saek üt. Dit jild makket tusken de 80 en 85 pst üt fan alle provinsjiale jlldmiddels. De twadde boarne fan ynkomsten bi stiet üt de opsinten op twa bilêstings: 60 opsinten op de grounbilêsting en 50 opsinten op de personele bilêsting. Der komt dan de aparte bimealllngsbilês- ting oerhinne. De trêdde ynkomstenpost leit yn haed- saek yn de rinte fan de reserves dy’t makke wurde om op ’e tiid jild to haw- wenfoar fornijingen en forbetteringen fan bipaelde objekten, fierder hwat hie- ren en leges-jild. Yn lt jier 1968 wiene dizze ynkom sten neffens de léste opjefte: Provinsje füns: 13.3 miljoen, opsinten 2.1 miljoen, Rinten en sa 0.5 miljoen. Meimekoar: 15.9 miljoen. Op gjin inkelde wize kin de provinsje oan mear jild komme, dit is har hüs- haldbeurske en dêr moat hja mei ta. Hwa’t nou in bytsje ynsjoch hat yn de g|| tuurbeoefening In de vrije tijd een gro tere plaats gaat innemen naarmate de schoolopleiding beter is. Sedert 1945 is het percentage van de bevolking, dat deelneemt aan vervolg-onderwijs sterk gestegen. Wij zien dan ook dat meer tijd wordt besteed aan o.m. lezen, het luisteren naar muziek, het beoefenen van sport, het zelf aktief-bezig-zijn met de cultuur. Het wetenschappelijk onderzoek leert dat drempelvrees in velerlei gedaanten nog maar al te vaak een belemmering is voor velen om van alles wat er ge boden wordt te genieten. Met andere woorden: de gebouwen waarin de cul turele activiteiten plaats hebben vormen de spil waaromheen het gehele culture le gebeuren zich afspeelt. De cultuur moet dichter bij de mens worden ge bracht; de drempels moeten worden weggenomen. De televisie heeft in dit opzicht al een belangrijke rol gespeeld. De moderne musea en de moderne open bare bibliotheken in ons land open en met een frisse vormgeving zijn er een duidelijk voorbeeld van, met wel ke middelen het bezoek aan dergelijke instellingen kan worden gestimuleerd. Een deskundige voorlichting is hier te vens onontbeerlijk. Het wegnemen van de drempelvrees heeft nog een ander aspect. Het is nood zakelijk om op zodanige wijze een aan tal activiteiten te combineren, dat wij als het ware vanzelfsprekend met de cul tuur in aanraking komen. Wij consta teren dan, dat cultuur helemaal niet al tijd iets bijzonder moeilijks of verhevens behoeft te zijn, maar gewoon een aspect is van ons dagelijks leven, van ons woon- en leefpatroon. Een goed voorbeeld van een dergelijke ontmoetingsruimte vormt het culturele centrum in Dronten, de Meerpaal, dat zo langzamerhand tot een nationaal in stituut is uitgegroeid en internationale bekendheid gaat krijgen. Hier heeft architect Van Klingeren een toneelac- commodatie geplaatst midden in een ruimte waar de markt en de beurs worden gehouden. De marktruimte kan tevens gebruikt worden als accommo datie voor binnensport, voor tentoonstel lingen en andere manifestaties, zoals televisie-ontvangst op een groot scherm. De bevolking van Dronten en omgeving heeft al vaak genoten van spannende wedstrijden om de Europa-Cup en Is daarna ook eens in de schouwburg gaan kijken. Restaurant en vergaderruimten bieden andere mogelijkheden voor een veelvuldig gebruik van dit ontmoetings centrum. In ons land zijn nog wel meer voorbeelden te vinden van culturele cen tra, die niet meer de schouwburg als status-symbool hanteren, maar trach ten in een combinatie van activiteiten zoals bibliotheek, muziekschool, dis cotheek, sportaccommodatie, kleine za len voor toneel en muziek te ko men tot een integratie van de cul tuur en een open huls voor een ieder. Het op elkaar afstemmen van de ver schillende vormen van cultuurover dracht is hierbij tevens een uitgangs punt; introductie en Informatie beho ren tot een verantwoord cultuurbeleid. Het in de toneelzaal te geven blijspel of drama kan worden toegelicht door een uitstalling van boeken in de bllio- theek; de discotheek heeft correspon derende muziek voorhanden, terwijl in de museumruimte een tentoonstelling wordt gehouden van decorbouw of op het thema geïnspireerde kunstwerken. In andere ruimten van het gebouw kun nen amateurs bezig zijn met dezelfde problemen als de beroepskunstenaars, terwijl het restaurant gelegenheid biedt tot napraten. Niet vergeten mag wor den dat in het culturele centrum van de toekomst ook een apparatuur voor handen zal moeten zijn, die het moge- 'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1