Frankrijk devalueert niet Gahe Shroar Parrega herdacht 75=jarig bestaan Muziekvereniging „Excelsior” Vrijwilligers voor Koers houden It hat west 1/ j M STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J «lllll! I f VRIJDAG Z9 NOVEMBER 1968 I07e JAARGANG No. 94 Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Engelse maatregelen Club van tien Italiaanse crisis Versoberingen. W. B. H. I i. Piet Wederom heeft president De Gaulle de wereld verrast door een besluit, welke het tegenovergestelde was van wat voorbereid leek te worden. Zoals hy in mei van dit jaar een haast volledige zekerheid van zijn aftreden met veel effect in een nadnikkelyk aanblijven veranderde, zo volgde nu op de bijna volkomen zeker heid, dat de Franse franc zou devalueren zijn kort maar krachtige woord, dat dat niet zou gebeuren. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Vorige week hebben wij al gemeld, dat de Franse frank onder zware druk was komen te staan, voor een niet onaan zienlijk deel door het gedrag van de speculanten. Premier Couve de Murvil- le had bij de Nationale Vergadering een bezuiniging van maar liefst 2 miljard frank op de begroting gekregen om te laten zien, dat Frankrijk zijn best zou doen om zijn munt te beschermen. De Duitsers van hun kant weigerden wel iswaar de mark in waarde te verho gen, zoals de Fransen hadden verzocht, maar namen enkele belastingmaatrege len, die neerkwamen op een beperkte revaluatie voor handelsdoeleinden. De teruggave van de omzetbelasting bij uit voer aan de exporteur wordt beperkt tot 7 in plaats van 11 pet., waardoor de uitvoerprijs 4 pet. hoger wordt. Bo vendien zal de invoer in Duitsland ook door manipuleren met de omzetbelas ting een 4 pet. goedkoper worden. Men hoopt, dat hierdoor de uitvoer zal af nemen en de invoer zal stijgen, waar- :'??r het permanent zo hoge overschot op de Westduitse betalingsbalans zal afnemen. porteurs ontheffingen van bepaalde be lastingen krijgen. Zeer nadrukkelijk wees De Gaulle ver dere loonsverhogingen van de hand. Hij verklaarde ook het prijspeil op het hui dige niveau te zullen handhaven, maar dat is nog geen regering ooit gelukt. Er bestaat dus alle kans, dat de ver sobering tot sociale spanningen zal lei den. De Gaulle heeft het onthuld Ik zal de baas hier blijven nooit laat een man van ’t vak zich een andere wet voorschrijven Ik doe een tegenzet wat de anderen ook beweren zelfs door mijn kabinet wordt mij hier niets belet Wij gaan nooit devalueren. De Gaulle heeft het onthudl stakers en oproerkraaiers dit voorjaar, dragen schuld want door al die raddraaiers raakten we aan lagerwal Ik zal ze mores leren De president staat pal. Versobering bovenal Beter dan devalueren Het financiële hart van Frankrijk, blijft nog kloppen maar elf en een half miljard tekort, wie zal ’t gat stoppen? Kan de afvloeiing gestuit? Na uren confereren kwam men er eindlijk uit. Het is een noodbesluit. Frankrijk moet devalueren. Verschtjnt DINSDAGS en VRIJDAGS ITItg. A. J. O SING A n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De krasse oude baas van Frankrijk, heeft ervaring Meestal ’t zelfde relaas een bindende verklaring Maar er komt eens een dag dan voelt hij ’t kan verkeren betaal ik het gelag en moet mijn star gezag eindelijk devalueren. NAPELS. Op de militaire vliegbasis Capodichino is een nieuw luchtcomniando van de NAVO geïnstalleerd, dat speciaal wordt belast niet de opsporing van Sowjet-Russische oorlogsbodems in de Middellandse Zee. Gevlogen wordt met Amerikaanse, Engelse en Italiaanse vliegtuigen en helikopters i>e t^vuaten leauwe earder ien each as twa earen Na de aankondiging van deze maatre gelen, kwamen in Bonn de ministers van financiën van de club van tien (de zg. rijke landen: Amerika, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Zweden, Japan en Canada) bij een voor een beraad, dat veel langer duurde dan aanvankelijk werd verwacht. De geruchten tierden welig en draaiden tenslotte, toen Strauss, de Westduitse minister van financin, had laten dóór schemeren, dat de frank zou devalueren, maar dat men het percentage nog niet wist, uitfluitend om deze kwestie. Aan het eind van het beraad in Bonn werd alleen meegedeeld, dat de club van tien Frankrijk steun had toegezegd van 2 miljard dollar, waarvan West-Duits- land er 600 miljoen, Amerika 500 mil joen, Engeland 200 miljoen en de ove rigen elk 100 miljoen. Bovendien is er nog een miljard in reserve. De vrjjdag verwachte mededeling over de Franse devaluatie bleef maar uit en pas zaterdagavond, na een langdurige vergadering van de Franse regering, kwam de verrassende mededeling, dat Frankrijk niet zou devalueren. Zondag avond sprak president De Gaulle tot het Franse volk. In Italië heerst op het ogenblik niet al leen een regeringscrisis, maar ook een crisis in de voornaamste partijen, die voor de vorming van een regering in aanmerking komen. De chr.-democraat Leone had na de verkiezingen van het voorjaar een regering van uitsluitend chr.-democraten gevormd, kennelijk als overgangsmaatregel. Enkele jaren lang had tevoren een coalitie van chr.-demo craten, socialisten en de kleine republi keinse partij het land geregeerd. De ver kiezingen hadden de socialisten verlie zen bezorgd, waardoor zij in de opposi tie de kat liever eens uit de boom wil de kijken. Enkele weken geleden bleek op het socialistische partijcongres, dat de voomaamsten van de vijf stromingen in de partij wel voelden voor een her stel van de oude coalitie. Men meende derhalve, dat het aftre den van Leone zonder meer tot de vor ming van een dergelijke coalitie zou kun nen leiden. Maar ook in de chr.-demo- cratische partij bleek ernstige verdeeld heid te heersen, zoals op het vorige week gehouden congres is gebleken. Oud- premier Moro, een van de voornaamste voorstanders van de coalitie, verweet de voornaamste stromingen in zijn partij de coaliteit in de weg te staan. Hierop heeft het gehele partijbestuur ontslag genomen. Voordat er een nieuwe rege ring kan worden gevormd, zullen de ge schillen in de chr.-democratische par tij moeten worden bijgelegd. Niettemin heeft president Saragat de socialisti sche voorzitter van het parlement Pert- tini verzocht de mogelijkheden van een formatie te onderzoeken. Seer. J. COUPERUS Eremedalje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. Een van zijn voornaamste overwegin gen zou kunnen zijn om de speculanten hun winst niet te gunnen en om de waarde en de waardigheid van de Fran se munt hoog te houden. Maar dan moet men de maatregelen nemen, die dit kun nen waar maken. In dit verband kondig de De Gaulle verdere versoberingen aan. Had de Nationale Vergadering een be zuiniging van 2 miljard frs. al goedge keurd. De Gaulle deelde mede, dat het tekort op de begroting van ruim 11 mil jard tot 6,5 miljard moet worden terug gebracht, dat is dus met ongeveer 5 mil jard. Het burgerlijke bestuursapparaat, de defensie en de universiteiten zullen het leeuwendeel moeten dragen terwijl de bijdragen aan de genationaliseerde bedrijven (nutsbedrijven e.d.) ook zul len verminderen, wat onvermijdelijk tot prijsstijging zal leiden. Daarnaast zal de kredietverschaffing aanzienlijk worden beperkt. Om de uit voer te vergemakkelijken zullen de ex- Tekst en cliché mei tastimming fan ’e redaksje oemommen üt it Fries Land bouwblad. B. BURGHGRAEFF Eremedalje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. Het was vorige week een jaar geleden, dat het Engelse pond gedevalueerd was. Maar al was hierdoor de uitvoer be hoorlijk gestegen, de invoer was dat niet minder, waardoor het effect van de operatie voor de betalingsbalans niet verwezenlijkt werd. De Engelse binnen landse vraag bleef te hoog. Daarom had eerder deze maand de Engelse regering de voorwaarden voor huurkoop bemoei lijkt (hierdoor wordt de verlening van krediet bemoeilijkt), maar aangezien het pond ook bij moeilijkheden van anderen in de knel dreigt te komen, had de En gelse minister van financiën na zijn te rugkeer uit Bonn in het Lagerhuis een aantal belastingmaatregelen en krediet- beperkingen aangekondigd. Hierdoor zal het leven in Engeland 1 pet. duurder worden.Door de maatregelen wordt on geveer 250 miljoen pond aan de circu latie onttrokken. Bovendien zal op in gevoerde artikelen 50 pct. van de waarde gedurende zes maanden renteloos op een bank moeten worden vastgezet. Dat moet de invoer afremmen. Voor Engeland en ook voor Nederland is het gunstig, dat de frank niet deva lueert, waardoor Franse concurrerende artikelen goedkoper zouden worden. Eveneens is gunstig, dat de invoer in Duitsland vergemakkelijkt wordt. I Hwat haf Maandagavond j.l. werd de bevolking van Parrega e.o. door een jubileumcon cert in de Hervormde kerk en daarna een feestelijke bijeenkomst in het lo kaal, erop attent gemaakt, dat het Christelijk Harmoniekorps „Excelsior” 75 jaar bestond. Voor een vrij talrijk publiek zongen de aanwezigen met bege leiding van het korps de voor de ju bilerende zo toepasselijke psalm 150, waarna ds. B. J. Riemersma voorging in gebed en enkele verzen uit Psalm 145 las. Na een kort openingswoord van de predikant sprak deze de wens uit, dat „Excelsior” nog lang mag leven onder Gods zegen. Onder de voortreffelijke leiding van di rigent C. G. Roelofsen uit Leeuwarden, die dit korps reeds 12 jaar lang leidt, presenteerde Excelsior om plm. 8 uur de eerste klanken van het jubileumconcert onder het geschitter van de vele behaal de prijzen op de 3 vaandels. Gespeeld werd o.a.„In de Barock”, een suite in 5 delen van A. den Arend; het „Ves- pergezang” en een paar pittige marsen. Na ongeveer een half uur spelen kwam de heer B. de Vries uit Groningen, pro pagandist van de Christelijke Federa tie van Muziekbonden, aan het woord. Hij vond het zo mooi, dat een klein dorp als Parrega nog zo’n prachtig stuk je kuituur bezit en dat er zoveel jonge mensen lid van het korps zijn. „Parre ga mag blij zijn en trots op zo’n rijk bezit. Blijf achter uw korps staan”, zei de heer De Vries onder meer. Hij over handigde voorzitter P. Bruinsma een waardebon namens het hoofdbestuur. Op die waardebon kan „Excelsior” een mu ziekwerk krijgen. Na de vriendelijke woorden van de heer De Vries kwam de burgemeester van Wonseradeel, A. Oos- terhoff, naar voren om het korps na mens de gemeente te feliciteren, hetgeen hij bijzonder geestig deed. Hij zei o.a.: „Ik hoef alleen maar „Amen” te zeg gen na de woorden van de predikant en de heer De Vries”. Maar hij zei meer. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Ta oantinken oan de tou- en learkeap- man Sjoerd Brattinga fan Boalsert, dy’t op in iere moam troch in auto oan- riden waerd en dit ünk net oerlibbe. De léste kear, doe’t hy hjir wier Droech hy in hoed Oars hie üs Sjoerd, Altyd in pet op 't grize hier. Dy hoed dy droech hy oars op snein - En dëis de pet, Nou koe dat net, Dat ding, dat wie foargoed to’n ein. Sadwaende kaem hy as „mynhear” In nlje pet? Dat hoegde net Mar 't kommen wie de léste kear. Op reis mei dekken, tou en lear ’t Wie skym’rich noch Doe is ’t folbrocht Sjoerd Brattinga komt ek net mear Hy fytste njonken ’t drok forkear Hast tachtich jier Noch fol plesier It libbet oars nou as alear. Sa rekken wy yn ien slach kwyt Dit libben byld Wy hawwe 't field Ut in foargoed foarbye tiid. Füns, slachtmoanne 1968 telijke Harmonie- en Fanfarekorpsen, de Bond van Muziekkorpsen en Zangver enigingen in Wonseradeel. Als laatste in deze rij kwam de zoon van de dirigent, Cor Roelofsen, aan het woord. Hij speelt wel eens met „Excel sior” mee en is wel eens invaller voor zijn vader in geval van ziekte. Hij was het jubilerende korps dankbaar, want hij had hier veel geleerd, en had, zoals hij zei, tevens zijn vrouw te danken aan het korps. Tenslotte kreeg dirigent C. G. Roelofsen nog een envelop met inhoud van het korps uit waardering voor de uit stékende leiding en bedankte penning meester J. Heeres alle goede gevers voor hun gaven, nadat voorz. P. Bruinsma een korte toespraak had gehouden over o.a. de „ups and downs” van het korps. Tot slot werd nog gezongen: ,,’k Wil U o God mijn dank betalen”, want er is een goede reden om dankbaar te zijn, aldus ds. B. J, Riemersma, onder wiens leiding de avond stond. „Excelsior” kan terugzien op een bijzonder goed geslaagde jubileumviering. Cliché’s Friesch Dagblad Hij was n.l. degene, die uit naam van de koningin 2 trouwe leden mocht rid deren. Dit waren de heren B. Burgh- graeff uit Bolsward en zijn zwager J. Couperus uit Parrega. Beiden waren meer dan 40 jaar lid en hadden tevens in het bestuur gezeten of zitten er nog in, zoals secretaris J. Couperus en kre gen de koninklijke onderscheiding (zil ver) door de burgemeester opgespeld. De ze was welverdiend, volgens de burge meester, want in die lange loopbaan is zeer veel tijd en energie besteed aan het korps. Maar bij deze 2 onderscheidin gen bleef het niet, want de heer De Vries wilde ook graag nog een aantal trouwe leden huldigen. De heer T. Cou perus, die meer dan 40 jaar lid is, maar niet in het bestuur heeft gezeten en daarom niet koninklijk onderschei den werd, kreeg van de Nederlandse Christelijke Federatie van Muziekbonden de hoogste onderscheiding, nl. het gou den insigne. De heren J. Couperus, S. Couperus, B. Burghgraeff, Tj. Rusticus, D. v. d. Wal en P. Bruinsma kregen een insigne van verguld zilver, omdat ze meer dan 35 jaar lid zijn en tenslotte kregen Joh. de Jong en J. Heeres :bei- den bestuurslid) ’t zilveren insigne voor hun 25-jarig lidmaatschap. De heer T. Couperus kreeg er tevens een oorkon de bij. Na de reeks huldigingen werden gezamenlijk 2 coupletten van het „Wil helmus” gezongen. Toen vervolgde „Excelsior” het jubile umconcert met het moderne muziekstuk „American fantasie” van F. Ruelle. Dit was bijzonder mooi om aan te horen en daarom werd hiervoor ook hartelijk ge- applausiseerd. Na „Volksliederen uit Somerseth (Engeland)” gaf het oudste lid Tjomme Rusticus een zeer humoris tisch overzicht in het Fries, het Hol lands en het Parregeasters, van de lan ge carrière van „Excelsior”. Hij vertel de uit eigen herinnering en „van ho ren en zeggen”; dit deed hij zo komisch dat de aanwezigen soms gierden van het lachen. Vele namen van mensen, die een belangrijke rol spelen in de geschiede nis van het korps, werden genoemd, o.a. Hille Post, dirigent Dijkstra uit Wor kum, Bauke en Pieter Couperus (de eerste was ook een poosje dirigent), J. Tigchelaar, A. v. d. Meer, G. v. d. Berg. Hij eindigde zijn overzicht als een do minee, die in het heetst van zijn preek is, vol vuur. Na nog een mars werd het eerste ge deelte van de avond besloten met het spelen van psalm 138. Het was een bij zonder mooi concert. Om plm. 10 uur nam ds. B. J. Riemer sma weer het woord, nu in het volle lokaal, waar een feestelijke bijeenkomst was voor de leden en genodigden. Hij overhandigde de voorzitter uit naam van een lid van het korps, die niet genoemd wenste te worden, een voorzittershamer met de inscriptie: „Excelsior” 1893 1968. Hierbij hoorde een mooi gedicht je. Hierna kwamen een kleine 20 af gevaardigden aan het woord, die hun beste wensen overbrachten, wat veelal vergezeld ging van een envelop met in houd. Van de plaatselijke jeugdver. „Imma- nuël” kreeg het 32 meespelende leden tellende korps een fraai bord, waarop met geldstukkèn ter waarde van plm. f 30,op stond „Excelsior” 75 jaar. Verder waren er afgevaardigden van al le plaatselijke verenigingen en vereni gingen uit de nabij gelegen plaatsen en van o.a. de Culturele Commissie van Wonseradeel, de Oude Bond van Chris- Timmer niet aan de weg, maar timmer aan de Hoogstraat! Aldus roept het comitee, dat de jeugdsociëteit in wor ding zo spoedig mogelijk tot stand wil brengen. Wie heeft vrije uurtjes of een (gedeelte van een) vrije zaterdag? Hij I (of zij) kan bellen naar een van de volgende nummers: 2058, 3152, 2972, 3190 of 2068 oi aanbellen bij Ludolphus- straat 10, Epkemastraat 2, Joh. Proost- straat 18, Snekerstraat 47 of Bauke de Vriesstraat 18. Volgende week meer over deze aktie, maar steek nu alvast de handen uit de mouw!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1