I Babe SKroar Waterbeheersing in Friesland nog niet ideaal De KJ.-verenigingen moeten meer samenwerken a gr X ff 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 3 DECEMBER 1968 107e JAARGANG No. 95 Wymbritseradeel. Hwat haf üs hjoed to sizzen Prysbeleld. Pootaardappelen - i (Vervolg op pag. 2) Geen biet- doch rietsuiker? Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De voorzitter van de Friese Mij. van Landbouw, tr. G. J. A. Bouma L.I. te Kimswerd heeft ter opening van de gisteren gehouden algemene najaarsvergade ring van de Friese Maatschappij van Landbouw een rede gehouden, waarin hij oa, wees op de bijzonder zware regenval van de laatste maanden en de plotseling invallende vorst. Deze hebben ons wederom doen ervaren hoe kwetsbaar onze bedrijfstak is en hoe wij voortdurend kunnen worden getroffen door omstandig heden die volstrekt niet zijn te voorzien, waarop wjj in het geheel geen invloed kunnen uitoefenen en die meer nadeel brengen naarmate wij een groter gebruik maken van zware ingewikkelde werktuigen, aldus ir. Bouma, die vervolgde: Behalve de weersomstandigheden, die menig bedrijfsgenoot grote en kostbare moeilijkheden hebben gegeven, zijn er prijzen van vele van onze voortbrengselen die ons zorgen baren. Zo zijn het wederom de klassieke boeren-moeiljjkheden die ons bezig houden: het weer en de prjjzen. Abonnementsprijs f 3,50 p kwartaal (bfl vooruitbetaling) Giro 887926 slechts langzaam merkbaar zal worden. Velen betwijfelen, gezien de teleurstel lende ervaringen in de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika, of de invloed van dergelijke beperkingen wel zo groot zal zijn als ervan wordt verwacht. Naast de herhaalde verontrustende be richten over iverschotten komen er veel schaarsere berichten over tekorten. Over deze laatste sprak de Leidse Rector-mag- nificus, prof. dr. P. Muntendam in een rede ter gelegenheid van de 393ste her denking van de stichtingsdag van onze oudste upiversiteit. In 1750 bedroeg de bevolking van onze aarde drie kwart miljoen, in 1900 anderhalf miljard. In anderhalve eeuw dus een verdubbeling. Thans nog geen 70 jaar later zijn er drie en half miljard en in het jaar 2000 over ruim 30 jaar dus kunnen er 7 miljard worden verwacht. Het voortbrengen van voedsel houdt in het geheel geen gelijke tred met deze uitbreiding. Integendeel de voeddngstoe- stand wordt voor grote delen van de be volking ongunstiger. Wij beschikken in het westen over melk- eiwitten. Wij hebben goede landbouw kundigen. Het lijkt merkwaardig dat het niet mogelijk zou zijn met de fond sen die voor ontwikkelingshulp beschik baar zijn, in dit opzicht werkelijke hulp te bieden. Een merkwaardig voorbeeld van een ac tie, die met de beste bedoelingen is op gezet, doch die zijn doel net voorbij schiet is die voor het gebruiken van riet- in plaats van bietsuiker. Op deze wijze, zo meent men, zou hulp kunnen worden geboden aan onderont- De ontwikkeling van de afzet van onze pootaardappelen geeft wel in het bij zonder aanleiding tot grote ongerust heid. Waren vorig jaar de eetaardappe- len reeds veel te goedkoop, dit jaar zijn de prijzen voor eetaardappelen èn poot aardappelen beide slecht geweest. De toenemende voortbrenging van poters, door uitbreiding van de beteelde opper vlakte en hogere opbrengsten per pon- demaat, vraagt ook een overeenkomsti ge ontwikkeling van de afzet. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) s Bolswarils Nieuwsblad schappen en polders als voor de Frie se boezem een eerste eis. Te lang hebben wij in Friesland de waterbeheersing verwaarloosd. Het zou onverstandig zijn deze thans niet goed aan te pakken. Wilt u een enkel cijfer? Voor het beheersen van de waterstand in een uitgestrekt boezemgebied als Friesland met een groot oppervlak aan meren, waar het water kan opwaaien wordt een lozingsvermogen van de boe ren yn Den Haech tige maklik, mar is dat in argumint? Binne wy der foar Den Haech of binne de ministery’s der mei foar üs? It giet hjir oer it bi- stean en de takomst fan oardelmiljoen minsken. En dan is it de fraech, hok- foar methoade helpt de minsken it bést en it gaust, it oare is bysaek. Wy haw- we nou al de ünderfining, dat Ondanks de regearingsnota’s op ekonomysk ge- biet oars neats posityfs ütkommen is as de „Eemshaven” en dat is in Grin- zer bilang. Op twa oare gebieten is der mear üt- komd. De forbettering fan de ynfra- struktuer Is wol hwat oan dien en dat giet ek nou noch troch, mar ik haw de yndruk, dat dit to tank jen is oan üs provinsiael bistjür. Datselde jildt foar de kwestje fan de wegen. Hjir binne wol bilangrike bislis- singen nomd sa as de fordübeling fan de ófslütdyk en fan rykswei 43 en in- kelde oaren, dy’t op in hier nei op ’e list steane, mar al wer: ik leau net troch de bysündere ynfloed fan de bi- stjürskommisje. Lykwols dat fait ek net maklik to biwizen. Soe it al sa wêze, dan soe dit allinnich pleitsje foar gear- wurking op tige konkrete punten, sa as dy wegen, hwer’t ik alles foar fiel. Myn greate biswier tsjin in al to ster ke bining mei Grinslan en Drinte leit earne oars. Ik bin fan miening, dat de takomst fan Fryslan folie mear lizze sil yn in sterkere bining mei it Sin- trum fan It lê.n dan mei in sterke hi ding mei gebieten oan de perifery, dus fierder fan it sintrum óf. Wy hawwe greater bilang mei it gebiet, dêr’t 5 mil- Siz net alles hwat jo witte, mar wit wol alles hwat jo sizze WENEN. Een smalspoor-personentrein is in Tirool tegen Italiaanse vrachtauto gebotst. Bij dit ongeluk, dat 45 km ten oosten van Innsbruck gebeurde, verloren twee mensen het leven, en werden 21 - onder wie de bestuurder van de auto - gewond. SAM CHUCK, Zuid-Korea: Zuidkoreaanse militairen bij de lichamen van gedode Noordkoreaanse infiltranten na een gevecht dat drie uur heeft geduurd. I’-'-'n november zijn twee groepen van 60 Noordkoreanen het zuiden binnen gedrongen. Tot nu toe zijn 35 van hen gedood en 2 gevangen genomen. Er is ons wederom gebleken van hoe grote waarde een goede afwatering en waterbeheersing voor de landbouw is. Kunnen wij de regenval niet beïnvloe den, de gevolgen ervan moeten we zo goed mogelijk regelen. Wij ervaren het zegenrijke werk van de ruilverkavelingen. Naast ontsluiting en kavelindeling geniet hier verbetering van de afwatering grote aandacht. Goe de waterbeheersing is zowel voor water- zem van 6% m3 per minuut per 100 ha, of wel de mogelijkheid van het ver wijderen van een schijf water van 9 mm dikte per etmaal nodig geacht Waterschappen en polders die aan de huidige eisen voldoen, moeten een ver mogen hebben van 1015 mm per et maal, afhankelijk van plaatselijke om standigheden. Als Noardlik Westergoa straks gedeel telijk een eigen bemaling zal hebben, die rechtstreeks op de Waddenzee uit slaat, beschikken wij over een gemid deld lozingsvermogen van de Friese boe zem van 5,5 mm per etmaal. De „Wou- da” met de sluizen levert daarvan on geveer de helft en als de „Hoogland” op zijn hoogste snelheid loopt geeft d!? de andere helft. De afsluiting van de Lauwerszee betekent met de verbete ring van de Zwemmer, 1,4 mm. We zijn dan op bijna 7 mm per etmaal. Nog twee mm onder het westelijk vermo gen, dit is driekwart van het vermo gen van de „Wouda”! Daarvoor dienen de nodige voorzienin gen te worden getroffen. De zware re genval heeft de noodzaak van het uit voeren van deze verbeteringen nog eens weer scherper aangetoond. Vervolgens besteedde spreker enige aandacht aan de structuurpolitiek hoe wel het dikwijls de indruk wekt dat er uiteenlopende dingen mee worden aan geduid. Voor velen vooral buiten de landbouw schijnt het een middel te zijn tegen ve le kwalen, in het bijzonder tegen de overschotten. Bij de structuurpolitiek, zoals wij die tot nog toe in ons land gewenst achtten, werd gestreefd naar een zo doelmatig mogelijke wijze van voortbrengen. Met de ter beschikking komende nieuwe werkwijzen, werktui gen, planten- en veerassen was het mo gelijk beter en/of op eenvoudige wijze voort te brengen. Deze wijzigingen in de structuur leid den tot een grotere hoeveelheid goede ren. Wat de mogelijkheden betreft staan wij in dit opzicht in de EEG nog slechts aan het begin, vooral in de grote EEG- landen. Zou men de hoeveelheden wil len begrenzen dan zullen er geheel an dere maatregelen nodig zijn. Maatrege len die diep ingrijpen, zoals bijvoorbeeld het verminderen van het aantal boeren en het onttrekken van grote oppervlak ten grond aan de landbouw. Van deze maatregelen staan twee din gen vast: a. dat ze kostbaar zullen zijn en b. dat de invloed op de overschotten Het valt niet te ontkennen dat er in West-Europa een zekere neiging tot het voortbrengen van zulveloverschotten is waar te nemen. Dit betekent echter allerminst dat een verlaging van de richtprijs voor de melk het aangewezen middel zou zijn om de voortbrenging binnen de gewenste per ken te houden. De ervaringen in het verleden hebben voldoende aangetoond dat lagere melkprijzen op zichzelf geen waarborg voor een inkrimping van de hoeveelheid melk is. Wat de invloed van de prijzen op de voortbrenging aangaat moet worden vast gesteld, dat vooral de prijsverhoudin gen grote invloed hebben. De vleesprijzen, maar vooral ook de prij zen der akkerbouwvoortbrengselen zijn van groot belang voor de omvang van de melkerij. Hogere prijzen voor rundvlees en betere prijzen voor de akkerbouw voortbrengselen kunnen tot een zeke re afremming van de melkveehouderij leiden. Spreker noemde het voorts van groot belang dat de nu aanwezige overschot ten boter zo spoedig mogelijk worden geruimd. De tijd is aangebroken om op grote schaal koelhuisboter tegen la gere prijs beschikbaar te stellen. De reeds in 1963 aangenomen belasting op ingevoerde of in de gemeenschap voort gebrachte plantaardige of andere melk- vreemde vetten staat wel bekend als margarinebelasting, hoewel slechts de helft van de te belasten hoeveelheid vet ten voor de vervaardiging van margari ne wordt gebruikt. Het gevolg zal zijn een prijsverhoging van 3 cent per pak je. De jaarlijkse opbrengst van deze be lasting wordt op een 316 miljoen gul den geschat, welk bedrag bij wijze van eigen inkomsten aan de EEG zou toe vallen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en wikkelde gebieden. Van de suiker komt slechts een tiende deel op de wereld markt. Rietsuiker komt uit Cuba, Aus tralië, Zuid-Afrlka, China en Brazilië. Een aantal van deze suikerriet-verbou- wende landen is in het geheel geen ont wikkelingsland, en er is aan de gezui verde suiker niet te zien waar deze vandaan komt. Het suikerverbruik in de ontwikkelings landen is laag en deze bevolking heeft de suiker hard nodig voor zijn voeding. Er zijn echter onvoldoende middelen voor. Gezien de wereldvoedsteltoestand is er behoefte aan biet- zowel als aan riet suiker. In de ontwikkelingslanden zal een uitbreiding nodig zijn om aan het toenemende verbruik te voldoen. Het is tekenend dat bij deze actie voor het bevorderen van het gebruik van rietsuiker blijkt dat zo weinig begrip bestaat voor het feit dat in Nederland 100.000 ha suikerbieten worden ver bouwd op 50.000 bedrijven, dat deze teelt per jaar 330 miljoen gulden op brengt en aan 6500 werknemers in de fabrieken arbeid verschaft. Daarom dient hulp aan onder-ontwikr kelde gebieden op andere wijze te wor den gegeven. provinsje ta. En dy stiet net allinnich, Ik bigryp dat skoan, dat is foar har- al wurdt dizze miening troch de pro- .um, vinsiale bistjüren net dield. Op heden is der in saek yn it tarieden, dy’t üt- ienrinnende mieningen wol ris nei büten bringe kin. Der wurdt mantlik wure oan de oprjochting fan in nij ynstitüt, dat yn gearwurking mei de ETI’s wit- tenskiplik en technysk foar it hiele „Noorden” tariedend wurk dwaen wol. It is ek al bikend wurden, dat sa’n even tueel institüt net yn Fryslan fêstige wur- de sil, mar yn Assen. Nou wurdt hjir binnenkeamers drok oer redendield en ik leau, dat it goed is. sünder emotio nele motieven, mar allinnich op feite- like grounen dizze saek ris goed to hifk- jen. Der is alderearst de stelling, dat trije provinsjes meimekoar mear kinne as dy trije apart. It heart wol aerdich, mar it is ek sa. Hawwe dy trije pro vinsjes oant nou ta safolle meimekoar birikt? Hoe komt it dan, dat in lyts diel fan in lytse provinsje, n.l. Süd- Limboarch folie mear oandacht en help fan parlement en regearing krige hat. Tinkt men yn it Suden ek oan in gear wurking fan Limburch, Braban en Sé- lan? Of yn it Easten? Perfoarst net! Dér wurdt in inkelde stêd, sa as Hel mond of Tilboarch, bilangryk genóch achte om by de regearing oan to klop- jen en mei sukses. Hwerom soe in bi- rop inkeld foar de Fryske bouhoeke of de Südwesthoeke gjin sukses hawwe kinne? Yn de kombinaesje is der oant nou ta net folie ütkomd Ja, seit men, mar Den Haech wol it leafst mei in mienskiplik: Noorden pra te. It Noorden des lands, dat is in bi gryp, der hechte hja greate wearde oan. joen minsken wen je en wurk je op in heech materieel peil, as by in gebiet mei tsien kear minder minsken, dy’t krekt as wy forlet hawwe fan wurk en bisteansforbettering. Fryslan leit folie gunstiger foar Noard-Hollan oer as foar Delfsyl en de Eemshaven. En yn Hollün lizze folie greater kansen. Dat is nou al sa, mar oan dy kant wurdt it ek alle dagen noch better. De fjouwerbaensöfslütdyk, de fjouwer- baens rykswei 43, de fierdere ynpolde- ring fan de Sudersé, de plannen om dêryn swietwetterbekkens to meitsjen, anneks de oerweging om dan Staveren en Inkhuzen troch in fêste daem to for- binen mei mooglik in spoarwei; de koartseftige bou yn de kop fan Noard- Hollan om it oerstreamende sintrum to geriven, de prachtige kansen foar de rékreaesje foar dizze miljoenen yn Frys- lan, binne meimekoar folie echter en réeler as de lytse foardielen, dy’t oer jierren en jierren op in bésten fanüt de Eemshaven hjir komme kinne. Ik haw neat gjin biswier tsjin gearwur king mei Grinslan en Drinte oer bipael- de mienskiplike bilangen, mar soe net graech meiwurkje wolle oan in bliu- wende vkeppeling fan dizze trije yn „Het Nooarden”. It komt my foar, dat èn geografysk èn ekonomysk èn qua folksaerd Grins en Drinte by it easten: Twinte en Efterhoek hearre, wylst om dyselde motiven Fryslan oer de prak- tysk ticht wurdende sudersé hinne kon- takt mei de Hollannen sykje en fuort- sterkje moat. Fryslans takomstige bi langen lizze net east mar west. Wie ik skipper, dan soe ik dy koers farre! Tsj. de J. Hokfoar koers moat Fryslan farre Sünt 1957 is der tusken de trije pro vinsjes: Drinte, Grinslan en Fryslan in gearwurking üntstien, dy’t oant nou ta bistean bieaun is. Lykwols oer dizze gearwurking, yn de Bistjürskommisje Noorden des lands, wurdt net rounom gelyk tocht. Yn it algemien binne de minsken yn Grinslén en Drinte der ti ge mei foar, hja sjogge dit as in natuer- like saek en bigripe ek net, dat der minsken binne, dy’'t hjir hwat oars oer tinke. Foar har is it „Noorden” de mienskiplike nümer en hja soene it leafst wolle, dat de gearwurking en gear- bining folie fierder gie, ja de boarge- master fan Hoogeveen wol seis op ien Hetty Vickery te Londen is een diep teleurgestelde vrouw. Zij is namelijk gezakt voor het „rijbewijs” om een stoomwals te ibesturen. En dan te weten, dat z(j een prachtig exemplaar van zes ton, genaamd „Koningin van Herford- shire” als verjaardagsgeschenk van haar echtgenoot had gekregen. Twee uur voor het examen heeft ze de ketel van de stoomwals met liefde opgestookt, doch het heeft niet mogen baten. 4 f s mJ - - I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1