Gabe Skroar goede aarde in De defensieverhoging viel niet overal I in De kofjebar fan Hichtum Zilveren filmpjes le week nov. 1943. 3 I '3 VRIJDAG 6 DECEMBER 1568 107e JAARGANG no. 96 Wymbritseradeel. Hwat hat Saigon gaat ook üs hjoed to sizzen naar Parijs Tito’s zorgen Foto Ij. K. Mol. Geldschieters ARP-liefde J.S. PTT PvdA-KVP u Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Na 25 dagen heeft de Zuidvietnamese regering haar bezwaar tegen de uitgebreide vredesfoesprekingen met de communisten opgegeven. De Zuidvietnamezen, die aanvankelijk de leiding van een Amerikaans-Zuidvietnamese delegatie hadden geëist, toen zij zich er eenmaal wat overheen hadden gezet, dat ook het Zuid vietnamese Bevrljdingsfront bij het overleg aanwezig zou zijn, hebben genoegen moeten neimen met de toezegging van de Amerikanen „dat de Zuidvietnamese delegatie de woordvoerder zal zijn in alle zaken, die hoofdzakelijk Zuid-Vietnam aangaan”. NEW YORK. De nieuwgekozen president Richard Nixon (midden) heeft twee nieuwe medewerkers benoemd. Links dr. Henry Kissinger van Duitse afkomst, die belast wordt met aangelegenheden, welke de nationale veiligheid raken. Rechts dr. Richard V. Allen, die met Kissinger zal samenwerken. Mevrouw te Boekhorst, Joh. Prooststraat 18, tel. 2972. Mevrouw Duursma, Snekerstraat 47, tel. 3190. D. de Jong, Ludolphusstraat 10, tel. 2058. K. de Haan, Epkemastraat 2, tel. 3152. J. Woudstra, Bauke de Vriesstraat 18, tel. 2068. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) regering wil een scherper toezicht geldschieters en bemiddelaars bij wijzigingen uit te delen wanneer bij voorbeeld bedenkelijke wervingsmetho den worden toegepast. De wet veran dert op dit moment nog niets aan de tarieven en het vastgestelde maximum voor rente en kosten. Dit gebeurt, in dien het nodig is, per algemene maat regel van bestuur. Behalve de Staatsloterij mogen er geen loterijen meer worden gehouden. 50 jaar bestaan gevierd van de Chr. school te Pingjum. Abonnementsprijs t 3,50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In boere-skuorre Mei in Side skou Dy swart aenst kofje-drinkers trou. Fan binnen üt Dat jowt to tinken: Aenst in bar To kofje-drinken. Ynwindich giet Soks op ’e list, En ’t barde faeks Sunder ien it wist. Troch omgong mei oaren moatte net allinne de oaren, mar ek wy- sels better wurde Dit tinken komt Fan 'e jongerein. Hja binne al Oan't wurkjen tein. Us doarpke nimt Syn takomst mei En foroaret faek Hast dei oan dei. Eindelijk heeft Bolsward nu een gebouw waar de jeugd straks in 1969 alle ge wenste activiteiten kan ontplooien, die Zij zelf begeert. Door subsidie van gemeentewege is het mogelijk geworden het pand ’t Hoog 34 naast parkeerplaats van Albert Heyn aan te kopen. Bij het Rijk en de plaat selijke kerken is eveneens subsidie aangevraagd. De „antiekveiling” en de „potaardeactie” zijn inmiddels gehouden, maar er zullen nog meer acties gehouden worden. Men kon echter niet langer wachten en is reeds met de verbouw begonnen. Het gebouw heeft bijna een geheel nieuw dak gekregen. Dit is het werk geweest van vrijwilligers. De verbouwing moet namelijk door vrijwilligers uitgevoerd worden. Het gebouw bestaat uit: begane grond, één verdieping en een zolder. De begane grond wordt ingericht als algemene sociëteitsruimte met bar en kelder, op de verdieping komt een discussiehoek, een biljartzaal en een vergaderzaal, verder komt er een teenagerzolder en een hobby-ruimte op deze zolder. Wil je meer weten over de grandioze inrichting, kom dan meehelpen. Toon dat je de weg naar dit geboouw Inderdaad kunt vinden. Het bestuur van de Jeugdsociëteit kan met dankbaarheid verzekeren, dat tot nu toe een ieder op wie een beroep werd gedaan alle mogelijke medewerking heeft verleend. Vooral de burgerlijke gemeente heeft geholpen om vele problemen op te lossen. Nu er dan eindelijk een gebouw gevonden is, komt het eigenlijke werk. En dat werk kan en moet door de jongelui zelf gedaan worden. Wat op andere plaatsen gebeurt, kan zeker ook in Bolsward. Timmer niet aan de weg, maar timmer in de Hoogstraat. Geef je op bij onderstaande adressen en vertel dan op welke avond(en) je kunt. En natuurlijk is dit grandioze gebouw een vrije zaterdag waard. Ook op zaterdag moet er hard gewerkt worden. De regering was kennelijk geschrokken van het vrij hevige verzet buiten het parlement (onder meer bij de kerken) tegen de voorstellen om de Nederlandse Navo-bijdrage uit te breiden. Premier De Jong zei tijdens de uitzending, dat Over militaire zaken, zo men dit scherp van politiek kan scheiden, zal Amerika de voornaamste woordvoerder zijn. Uit het feit, dat er van een gemeenschap pelijke delegatie wordt gesproken, kan men opmaken, dat Saigon er met alle geweld een conferentie van twee, en niet van vier partijen in wil zien, zoals Ha noi en het Bevrljdingsfront dat wensen. Een conferentie van vier zou, vreest Saigon, inhouden, dat het Bevrijdings- front een zekere mate van erkenning zou krijgen. Men doet er maar het beste aan, niet te veel te letten op de status van de deelnemende partijen, want anders wil niemand met niemand spreken en blij ven de problemen, die er ontegenzegge lijk zijn, liggen. Van de weeromstuit heeft Hanoi nu verklaard niet te wil len praten met de vertegenwoordigers van Zuid-Vietnam. Maar dat zal in de loop van de naar verwachting langdu rige onderhandelingen wel worden opge lost. Het feit, dat alle partijen voor overleg naar Parijs gaan, wijst er op, dat men weet met militaire middelen weinig verder te komen. Dat is al heel wat. „plotselinge gebeurtenissen, die de wor tels van de samenleving aantasten een extra inspanning vereisen”. Hij ontken de, dat er sprake zou zijn van een nieuwe bewapeningswedloop. „De Navo- vertegenwoordigers, die onder controle staan van hun eigen pers, parlement en critici, zijn eenstemmig tot de kan- klusie gekomen, dat het militaire over wicht van de Sovjet-Unie en haar bond genoten te groot is geworden”, verklaar de de premier. Hij zei verder, dat ver betering van onderwijs, huisvesting of sociale voorzieningen zinloos is indien veiligheid en vrijheid niet zijn gegaran deerd. Een dag later kreeg de socialis tische oppositieleider drs. Den Uyl van een omroepvereniging gelegenheid om, eveneens via radio en t.v., zijn bezwa ren naar voren te brengen. Zijn sterk ste argument was, dat de nu voorge stelde wijzigingen bedoeld zijn om het huidige verschil in sterkte op te van gen, terwijl zij pas over drie jaren ef fectief zijn. Hij veronderstelde, dat de Navo de internationale situatie gebruikt om de bewapning te verbeteren. Overi gens heeft een grote meerderheid van de Partij van de Arbeid voorgestemd bij de defensiebegroting. Twee pacifistische kamerleden hebben inmiddels de regering schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat de rege ring voor radio en televisie haar me ning geeft, terwijl de parlementaire be handeling van de voorstellen nog in vol- It is fan büten Net to sjen ’t Wie in nij idé Fan greate bem. Incident Een verwikkeling van de monetaire za ken op het politieke vlak is de dei ning om het gesprek van Wilson, de En gelse premier heeft gehad met de West- duitse ambassadeur. Vlak voor het over leg over de monetaire zaken in Bonn had Wilson de ambassadeur op een zeer ongebruikelijk uur (half een 's nachts) bij zich ontboden. Wilson zou er vol gens Duitse bronnen niet alleen op heb ben aangedrongen, dat Bonn de mark zou revalueren, waarvan dan ook het pond zou profiteren, maar hij zou ook hebben gedreigd met de terugtrekking van het Britse Rijnleger als de mark niet zou revalueren. Dat blijkt sterk overdreven geweest te zijn, waarover premier Wilson weer ernstig ontstemd is. Het is ongebruikelijk uit de diplo matieke school te klappen. Men kan zich evenwel voorstellen, dat Wilson zich tegenover de ambassadeur zorgelijk heeft afgevraagd, hoe hij aan voldoende mar ken moet komen voor dat leger. Aan gezien Duitsland al een deel van die legeringskosten voor zijn rekening neemt, is dat allemaal wat ver gezocht. Maar het is een feit, dat de stemming tussen Londen en Bonn, zoals al vaker, weer wat prikkelbaarder is geworden. Van Engelse kant speelt daarbij een ze kere jaloezie natuurlijk mee. Vooral in Engelse bladen leest men dan ook, dat de ontwikkelingen hebben getoond, dat op het vasteland van Europa de macht, die tot nu toe in Parijs leek te zijn, voortaan in Bonn moet worden gezocht. Misschien speelt hier de gedachte mee Parijs rijper te maken voor een Engel se lidmaatschap van de EEG, als—te genwicht tegen dat al te sterke Duits land. In Bonn heeft men hier ook weer vrij scherp op gereageerd door de nadruk kelijke verklaring van bondskanselier Kiesinger, dat er geen sprake van een machtsverschuiving is. Dit neemt ove rigens niet weg, dat de economische kracht van Duitsland onmiskenbaar is. Of dat altijd in politieke macht omge zet kan worden, is een andere kwestie. Schmelzer hebben wij er geen zin in om met de KVP te overleggen. Ook de KVP zonder Schmelzer kunnen wij niet bevrijden uit de dodelijke omar ming van de VVD”, aldus de heer Den Uyl. De jongerenvoorzitter van de CHU had ook kritiek op de houding van de Anti Revolutionaire partij. Het is zorgwek kend, zei hij, dat de ARP zich begeeft in niet in te dammen liefdesperikelen. „Deze kuise lieden van weleer flirten tegen de klippen op. Men onderhoudt vage relaties met PPR, GPV en CHU en de KVP via de groep van achttien. Het is jammer dat de ARP geen fut ge noeg heeft om duidelijk stelling te ne men”, meende hij. Overigens veronder stelde hij, dat 1969 beslissingen moet brengen op het gebied van de partij- vernieuwing „anders kunnen wij beter inpakken". een jongeman waart, waart gij de roem van onze kaatsvelden. Weth. Postma bekende dat de handdruk, waarmee de nieuwe bur gervader kou worden begroet, niet bij ieder even krachtig zou zijn. Boarge- master Werkhoven haldde in Fryske rede, hweryn hy sei dat it wol bikend wêze soe, dat hy ta de nije oarder rek- kene wurde moast. Hy frege bysünder omtinken oer de Ned. Folkstsjlnst en de Winterhelp. De heer Van Weperen sprak er zijn vol doening over uit dat in zo’n korte tijd 3 zijner kameraden tot burgemeester wa ren benoemd. De groepsleider van de NSB te Witmarsum, de heer Kooistra bood een bloemstuk aan. Secretaris A. Oosterhoff sprak o.a.: Op de naamlijst van grietmannen, drost, maires en burgemeesters deze gemeente sinds 1296 hebben wij uw naam geno teerd als 59ste drager van dit ambt. Nu hebben de lijnen van ons beider leven elkander ontmoet en ze zullen evenwij dig verder moeten gaan als de rails van onze dorpstram, willen wij verhoe den dat het bestuursapparaat ontspoort. Op de foto zien we hoe er j.l. zaterdag reeds met man en macht wend geijverd het gebouw vóór de winter onder dak te krijgen. Wij zien o.a. (schuin tegen het dak) de heer Oostenveld, verder de heren Mensonides, Kuiper en De Jong. Volg hun voorbeeld. Niet zwammen, maar. de handen uit de mouw. De gemoederen zijn vorige week nog danig bezig gehouden door de verhoging van de defensielasten met 225 miljoen gulden. Niet in het minst kwam dit doordat geheel onverwacht premier de Jong gebruik maakte van de mogelijkheid om radio- en t.v.-zendtjjd te vorderen. Vrijdagavond verscheen hij voor scherm en microfoon om in door de regering gevorderde zendtijd opnieuw een pleidooi te houden voor de verhoging van de defensielasten. Een regeringsvoorstel, welke inmiddels door de Tweede Kamer al was goedgekeurd bij de behandeling van de defensiebegroting, een paar dagen daarvoor. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en De op geldleningen. Daarvoor is bij de Twee de Kamer de Wet op het Konsumptief Krediet ingediend, die in de plaats zal komen van de Geldschieterswet. In de nieuwe wet wordt rekening gehouden met een veranderde gewoonte bij het geld lenen. Door het publiek worden steeds hogere bedragen geleend, vooral in de vorm van persoonlijke leningen. Gevolg is, dat er steeds meer instellin gen komen, die zich bezig houden met het verstrekken van dit soort kredie ten. De nieuwe wet schrijft nu voor, dat niemand zich meer kredietgever mag noemen, die geen geldschietersver- gunning heeft. Bovendien mogen bemid delaars geen kosten meer in rekening brengen bij diegenen, die het krediet aanvragen. Hun verdiensten moeten uit sluitend bestaan uit wat de kredietge ver aan provisie betaald. De geregis treerde banken krijgen overigens alle vertrouwen van de minister. Zolang hun tarieven beneden de vastgestelde gren zen blijven zullen zij niet onder deze regelingen vallen. De minister (van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) krijgt de bevoegdheden terecht- Franse buikriem aangehaald De monetaire verwikkelingen, die begin vorige week in De Gaulles afwijzing van een devaluatie van de Franse frank een voorlopig einde hebben gevonden, zullen voor de Fransen moeilijk te ver teren zijn. De strenge deviezencontrole (op de uitvoer van vreemd geld) blijft tot ver in het volgend jaar bestaan en vele Fransen zullen de vakantie in ei gen land moeten doorbrengen. Dat is overigens de minste straf. Ernstiger is, dat de belasting op de toegevoegde waar de (omzetbelasting) met een wisselend aantal procenten zal worden verhoogd. De intrekking van bepaalde subsidies aan genationaliseerde bedrijven (elec- triciteit, transport e.d.) zal de prijzen omhoog drijven, zodat men in totaal re kening moet houden met een verhoging van de kosten van levensonderhoud van 6 pet. Voor de ondernemers is het aantrekke lijk, dat zij de 4.25 pct. van de in to taal door hen betaalde lonen niet als belasting behoeven af te dragen (de z.g. loonsombelasting), vooral omdat hun daardoor de concurrentie met het bui tenland gemakkelijker zal worden ge maakt. Het staatsbedrijf van de PTT zal vol gens efficiencyrapporten enige miljoe nen guldens kunnen besparen, vooral door beperkingen bij de postbestelling. In totaal zou vijftig miljoen kunnen worden bezuinigd indien de post niet meer huis aan huis maar via kiosken worden besteld. De PTT voelt er ech ter niets voor om de dienstverlening te verminderen. Wel wordt overwogen om bulten de grote steden het aantal be stellingen per dag te verminderen. Ook de plaatseling van brievenbussen langs de weg (platteland) en centrale boxen in flatgebouwen wordt overwogen. Ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag van de Joegoslavische federatie heeft president Tito enkele redevoerin gen gehouden, waarin hij de volle na druk heeft gelegd op de Joegoslavische vastberadenheid elke poging te verijde len om de soevereiniteit en de vrijheid van het land aan te tasten. Als duide lijke uitdaging van de nieuwe Russi sche theorie van de beperkte soeverei niteit van de kleine socialistische lan den prees Tito, een felle criticus van Ruslands optreden in Tsjecho-Slowakije, de democratische en humane vorm van het socialismee. Sedert de Russische inval in Tsjecho- Slowakije maakt Belgrado zich zorgen over de verdere bedoelingen van Mos kou, wat tot uitdrukking is gekomen in de mobilisatie en het paraat maken van de partisaneneenheden. Tot deze zog gen schijnt kortgeleden ook te hebben bijgedragen, wat een naar Joegoslavië overgelopen lid van de Russische ge heime dienst heeft meegedeeld over de Russische bedoelingen in de Balkan. In Belgrado kijkt men vol spanning, of er in Roemenië, een van Joegoslaviës be langrijkste grenslanden, ontwikkelingen komen, die op een verhoogde militaire concentratie zouden kunnen wijzen, maar dat lijkt nog niet het geval. President Geausescu, enkele jaren lang bekend om zijn onafhankelijke buiten landse politiek en aanvankelijk een on dersteuner van zijn standpunt van Praag, heeft zich enkele maanden bij zonder gehouden, maar juist nu is h\j in een rede weer tevoorschijn gekomen als de voorvechter van een onafhankelijke buitenlandse politiek. Maar daar staat weer tegenover, dat Roemenië het pact van Warschau niet meer, zoals eerder dit jaar, de rug toe keert, maar zelfs gastheer is geweest voor een conferentie van de diverse op perbevelhebbers. Doch ook al blijft het nu rustig, men kan van Tito de uiterste waakzaamheid blijven verwachten. Installatie burgemeester C. J. Werkho ven van Wonseradeel. De installatie werd oa. bijgewoond door de Beauf- tragte v. d. Rijkscommissaris ministe- riaalrat dr. Ross, de districtsleider van de NSB, van Weperen. Wethouder Post ma herdacht in zijn installatierede voorgaande burgemeesters als de krach tige magistraat, de heer Piccard, de heer Beukenkamp (19191923) en de heer Okma, een op en top Fries, die werd opgevolgd door de heer Weerstra. Zich wendende tot de nieuwe magi straat: De gemeente heeft u reeds lang gekend. Toen gij nog De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, heeft vo rige week verklaard, dat een hernieuw de samenwerking tussen de KVP en de PvdA erg moeilijk is. Ook al zou de heer Schmelzer verdwijnen dan nog blijft de KVP voor de PvdA geen ge sprekspartner, zei hij. „Ook zonder le gang is. (De Eerste Kamer moet ook nog haar oordeel geven). Op een bijeenkomst van de Christelijke Historische Jongerenorganisatie zei vo rige week voorzitter Huysen, dat het vreemd is, dat de verhoging van de Navo-bijdragen tot in details bekend wordt, maar de term ontspanning slechts een kreet blijft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1