mogelijkheden van Gahe Skroar Keuze uit tal -■ (JIJ iJ3 3 Guozze tael L I Fan de Mar tiny t oer ''31 J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I DINSDAG 10 DECEMBER 1968 WymbritseradeeL 9 HOE MET DE BROEREKERK Hwat hat üs hjoed to sizzen Tj. de J. st. nicolaasfeest werd gevierd, sleep am te gaan trainen. I DUSSELDORF. Johan Meesters heeft st. nicolaasdag zijn 65ste verjaardag gevierd. Uschie Glas, die met hem in de komedie ,,Unsere liebste Freundin” speelt, verraste Heesters met twee grote „bloemen”. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarie£ Contractprijs op aanvraag heeft de zeer karakeristieke gothieke voorgevel „aangezet” met betoverende kleurnuances van een warm oker tot een EFKES BUORKJE BIJ DE BUORREN Abonnementsprijs f 3,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dan geane dêr faeks lüden Heech yn ’e loft dy’t üs dogge tinken Oan ’t kommen.de skoft. Harren rop kin de minsken Wol men it forstean Faeks tige stypje Om fierder to gean. In ünthjit üt twang duorret ornaris net lang Echte profeten ha soms, faelske altyd oanhingers As jouns de mist Us Fryslan bislacht En oer ’t stille lanskip Komt wer de nacht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157) het voor alle mogelijk doeleinden aan gewend. In 1855 voor een landbouwten toonstelling, in het volgend jaar voor een door ds. Felix uit Heeg geleide bid stond voor Israël en in 1893 voor een petrol eumexposirie Als steenhouwerswerkplaats bewees de kerk tijdens de stadhuisrestauratie (1893 1895) goede diensten; voor iets anders was zij trouwens ternauwernood meer bruikbaar. Trots een in deze jaren veel verkondigde opvatting, dat de ruïne de moeite van herstel niet meer zou lo nen, sprongen enkelen met vuur voor haar behoud in de bres en wisten suc ces te boeken. Het „vervallen, verwaar loosde gebouw, met zijn voor een goed deel van leien beroofd dak, met zijn door de straatjeugd gebombardeerde ra men” (beschrijving uit 1887), onderging in de periode 1903 tot 1907 een gron dig herstel en werd naderhand weer voor de eredienst in gebruik genomen. Zo is haar uiterlijk schoon als weleer en ver raadt in niets de schamelheid van het inwendige, dat na de overbrenging van enige kostbare stukken naar de Marti nikerk, geheel is ontluisterd. Een destijds aanwezig daktorentje werd na afbraak niet herbouwd. Niettemin, wie in de gelegenheid is om een ogenblik in de rustige hof achter het koor van deze kerk te toeven, ver staat daar heel misschien iets van de taal, die stomme steenbrokken kunnen spreken I Bolswards Nieuwsblad spoedelixt zal besteden aen een ley- decker om gerepareert ende opgebouet te worden”. De kerkgangers moesten zich gedurende de uitvoering van het werk behelpen met de voormalige kapel van mirakelen over het water, die juist tevoren geschikt gesmaakt was voor avondpredikaties. De herstellingen aan de Broerekerk bleken niet afdoende, want in 1616 was er reeds opnieuw spra ke van restauratie. Jarenlang verval hadden het gebouw zo ernstig aangetast, dat omvangrijke voorzieningen getroffen moesten worden. In verband met de ver wachte hoge onkosten, gingen er stem men op om dan tenslotte ook de kerk maar liever af te breken en het af komende puin insgelijks te bestemmen voor de verdediging tegen het water. Ge lukkig werd deze crisis bezworen en vónd de hoognodige restauratie doorgang. Ter herinnering aan de voltooiing hier van deden de kerkvoogden Johannes van Heerma, Heercke Heerckes en Francis- cus Rollema een steen in het koor van de kerk plaatsen. In de uitvoerige tekst werd „seeckere olde inscriptie” uit 1281 opgenomen, waaruit blijkt, dat de Fran ciscanen in dat jaar de gebouwen bin nen Bolsward hadden betrokken. Kan men zich aan de ene kant verwonderen Vrijdag 6 december begon in Zweden de schaatsweek tussen hardrijders uit Noorwegen, West-Duitsland, Zweden en Nederland. Terwijl in Nederland Cees Verkerk ’s avonds zijn schaatsen Hja hawwe in tael Troch harren forstien Dêr troch fiele hja Har mei innoar ien Keppels guozzen geane En fleane dan oer. Har tinken is faeks It nedige foer. Nei’t Suden giet oan Har foarman dy seit Ik sykje in plak dêr’t takomst yn leit. zacht reseda, die geen mensenhand ver mag na te bootsen. Sedert het einde van de dertiende eeuw hebben de paters Franciscanen binnen Bolsward verblijf gehouden en even- lang, misschien zelfs nog langer, zoals sommigen menen, standen nabij de plaats, waar de verbindingsweg met Sneek begint, hun gebouwen. De kloos terlingen bezaten in de stad een grote omheinde ruimte benevens buiten de I stadsgracht een perceel land. Een „eigen weg” tussen de kloostertuin en hun vet- weiderij liep via een onderaardse gang en een bruggetje over de gracht. In de vroege ochtend van 31 augustus 1503 legde een zware brand het Min- derbroedersconvent in de as; slechts de kerk bleef op het nippertje gespaard. Later is men wel weer tot herbouw overgegaan, doch heel veel profijt heb ben de oorspronkelijke bewoners er niet meer van gehad. In de verwarde tijd na 1570 wisselden de kloostergebouwen nogal eens van eigenaar en gebruiker. Toen de prinsgezinde troepen in 1572 Bolsward binnenrukten, hadden de pa ters tijdig een goed heenkomen gezocht. Hun kerkje kreeg „inkwartiering” en werd door de soldaten van Diederick van ken telle en dan bigjint de greate bou- hoeke, dy’t yn Grinslan Het Hogeland hjit. Dat Hogeland giet fan Zoutkamp oant Deflsyl en wie destiids de moai- ste en fleurichste bouhoeke fan üs lan. Prachtige, greate pleatsen mei fjilden bést forsoarge boulan, hwerop aller- hanne gewaechs tige tierich groeide. As jong ünderwizer haw ik der inkelde jierren tahalden en mei greate nocht. Dat is nou al wer krapoan fyftich jier lyn en de tlid hat gjin skoft hélden. Dit greatste diel fan Grinslan, mei twein- tich gemeenten, is op it heden it grea- e soargebem fan Grins, hwant der is gjin biweging yn to krijen. Neist de ef- terütgeande agraryske bifolking is der yn dat gebiet gjin inkelde stêd of mansk plak. Der is ek gjin yndustry of re- kreaesjegebiet, der binne oars net as boupleatsen mei heechstens stationaire doarpen, dêr’t de faklju en de winkel- Iju de ien nei de oare üt fordwine. Un der lieding fan de bikende prof. Bou- man is der okkerjiers al ris in mansk rapport opsteld oer dit Hogeland, mar dieden binne der nou net üt fuortkomd. Dizze tweintich gemeenten mei troch- inoar noch gjin 4000 minsken, bliuwe op ien hichte hingjen of sakje fierder wei. It twadde gebiet is it Oldambt, de east- hoeke. Ek dêrre greate boupleatsen mei in sakjende arbeidersbifolking, allin- nich is der dit forskil dat Winschoten mei alle energy bisiket de minsken op to fangen en work to forskaffen. Dat is nou in plak fan 18.000 ynwenners en iverich as in bij. It libbansritme yn de Feankoloanjes I07é JAARGANG No. 97 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Sünt in jier as sawn bistiet der in apart Stadistysk Zakboek voor het Noorden des Lands dat ütjown wurdt fanwege de trije provinsjes en klear makke wurd troch de trije ETI’s. Fan ’e wike kaem it nije, troch A. J. Osinga’s N.V. kreas printe boekje wer fan de printerij, in wolkom en nijsgjirrich boekje foar al dejingen, dy’t meiwurkje wolle oan de forbettering fan de situaesje, hweryn dizze trije provinsjes forkeare. Hwant it sylt noch altyd krap, it romme sop wol noch net komme, ’t is en bliuwt in hurde striid om net fierder leit folie heger. Alhoewol folie lytser as de klaeihoeke boppe de stêd, wenje hjir folie mear minsken. Hwant hjir is yndustry en skipsbou, neist de forbou fan fabryksierdapels, biten en néten. Hjir is ek Philips mei syn nije fabrieken bl- goun en de AKÜ. Sadwaende kinne hjir op in lytsere oerflakte as it Hegelan gjin 68.000 minsken brea fine, mar mear as 130.000. En wylst de bifolking pp it Hegelan en it Oldambt stil stiet, bin ne hjir yn fiif jier tiid mear as 7000 minsken by komd, dat is de heechste ta- name fan hiel Grinslan. Der bliuwt dan noch de stêd Grins seis, mei har omkriten. In warbere en drokke stêd mei in bloeijende universiteit, aka- demysk sikenhüs en tige drok sake- en yndustrieel libben. Ek dy giet oant nou ta fiks foarüt, de léste fiif jier mei 6.722 minsken. Yn deselde jierren groei de de stêd Ljouwert mei 1419 mins ken, dat is gans minder. Mar derneist groeide Drachten mei lyts seistüzen en Snits mei trijetüzen. Hwant hwat Grins- lên mist by syn greate stêd, dat is in harmonyske opbou fan syn hiele pro vinsje. De greatste helt sit gjin avesaes- je yn. Dêr sil dizze provinsje noch jier ren foar nedich hawwe om der gong yn to bringen. Soe dat soms fan de nije lemshaven by Oudeschip komme moat- te? Nou dan hawwe hja der fuort by hüs wol fiif en tweintich jier mins ken genêch, dy’t graech oan ’e slach wolle. Buorman; Fryslan sil him sa lang seis wol rédde moatte. Dy kin better de oare kant ütsjen over de weergave van een opschrift uit de „Katholieke tijd”, aan dé andere kant krijgt men bij het lezen van een der regels van de kerkvoogden zelf voldoen de gelegenheid om achter hun ware ge voelens te komen. „Quod deformavit Papismus vera reformat religio et pie- tas, voce sonante Dei’, wat het Papisme heeft misvormd, hebben ware godsdienst en vroomheid, naar de roepstem Gods, hervormd! Pater Georgius Couwenberg, een Min derbroeder, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw te Bolsward de zielzorg heeft uitgeoefend en de lotgevallen van het tot de Hervormden overgegane kerkje wel met bijzondere belangstel ling zal hebben gevolgd, vermeldt in een geschrift „Statio Bolsmardiensis”, dat het gewelf van het gebouw in 1649 ge polychromeerd en met serren beschil derd werd. De geschiedenis van de kerk blijft ver volgens geruime tijd in duister gehuld. In enkele stukken vinden we wat ge gevens over diverse grote en kleine re paraties, doch ingrijpende veranderin gen deden zich niet voor. Ongeveer te gen het midden van de negentiende eeuw was het aanzien van het historisch bouw werk bepaald danig geslonken en werd Bronckhorst op niet al te zachtzinnige wijze van de nog aanwezige inventaris ontdaan. Een deel had men tijdig in veiligheid kunnen brengen. Nadat de mi litairen dit kerkelijk onderdak hadden ontruimd, beklom kort daarop (31 au gustus 1572) voor de eerste maal een predikant der reformatie de kansel. De vreugde voor de aanhangers van de nieuwe leer was spoedig in het tegen deel verkeerd, daar een paar maanden later Caspar de Robles kans zag de stad te vermeesteren. De rollen waren omgekeerd en de Katholieke eredienst werd onmiddellijk hersteld. De Minder broeders verschenen evenwel niet meer ten tonele, doordat him gelederen waar schijnlijk te zeer waren gedund om het convent in Bolsward opnieuw te kunnen bevolken. 13 juli 1575 droegen de over sten van het Minderbroedersklooster te Leeuwarden met toestemming van de Provinciaal hun gebouwen over aan de reguliere kanunniken van het Hasker- convent. Voor de nieuwe eigenaars be tekende het verkregene allerminst een rustig bezit. In Bolsward was de strijd tussen Katholieken en „Gereformeer den” voorgoed ontbrand en daarbij vorm de de verlaten kerk- en kloostergebou wen een onderdeel van de inzet. Aan het openlijk geharrewar kwam een einde doordat de raad van Bolsward zich op 14 augustus 1578 akkoord verklaar de met de door Matthias voorgestelde religievrede, die aan beide partijen vrije uitoefening van godsdienst moest waar borgen. De Gereformeerden kregen de beschikking over de Broerekerk, terwijl de Katholieken in het bezit van hun pa rochiekerk op Oldehoof (Martinikerk) werden gelaten. Deze toestand duurde voort tot februari 1580, toen de open bare beleving van de RoomsKatholieke eredienst radicaal onmogelijk werd ge- ihaakt. Omstreeks deze tijd moeten de kloos tergebouwen van de Minderbroeders met de grond gelijk zijn gemaakt. De magi straat van Bolsward verkocht de af braak voor 513 Caroligulden aan de Bui- tendijksters om er hun zeeweringen tus sen Makkum en Harlingen mee te ver sterken. Ook ditmaal is de kerk de dans ontsprongen, en bleef, om welke reden weten we niet, buiten het slo- pingsplan. De protestanten hebben haar na de ommekeer van 1580 benut, waar schijnlijk voor hun godsdienstoefenin gen, met zekerheid voor het wekelijkse vraagleren op dinsdag en donderdag. Het gebouw was de laatste jaren zeer ver waarloosd, zodat in 1597 werd besloten, dat men „de Minnebroederskercke opt Als oudste getuige van Bolswards veel bewogen verleden, staat aan een ruim plein de vroegere kloosterkerk der Min derbroeders. Verre van veilig was haar bestaan, gelijk dat van andere bejaar de bouwwerken; meer dan eens hing haar leven aan een zijden draad. Be dreigingen van brand, plundering en af braak wisselden elkaar af en het mag een wonder heten, dat de uit de twee- 1 de helft van de dertiende eeuw stam mende kerk als enige onderdeel van een grbot complex, althans naar het uiter- lijk'*tamelijk ongeschonden uit dé smelt- krd&s der eeuwen te voorschijn is ge komen. De Öngelijkvormige, ruwgekerfde brok ken.— onvervalste Friese kloostermop pen* van dertig centimeter lengte zijn voor de bouwmeester geen beletsel ge weest om een originele, luchige en te gelijk evenwichtige compositie te schep pen, waarvan het reliëf de voornaamste bekoring uitmaakt. In volmaakte een voud, zorgen de scherpe contouren van j halve spitsbogen en „klimmende” nis- I sen voor voldoende afwisseling. De tijd De Ned. Hervormde gemeente te Bolsward heeft zich onlangs beraden over de toekomst van de Broerekerk. Onze redaktie ontving naar aanleiding van dit tal van fieakties, ook van niet hervormden. We hebben zo het vermoeden dat óók door de eigenaresse van het historische kerkgebouw deze reaktles op prjjs worden gesteld. Het lot van het oudste bouwwerk van Bolsward gaat immers ieder recht geaarde Bolswarder ter harte. Om die reden brengen we deze kwestie nog eens onder de aandacht. Heeft u een oplossing voor het probleem wat met de kerk te doen? Zet uw mening vrijmoedig op papier, graag ondertekend met leesbare handtekening en uw adres. Graag willen wij dan de meningen doorgeven. Wanneer ze daar geschikt voor zijn bij wjjze van ingezonden stuk in ons blad. Is dit minder het geval, dan zenden we ze door aan de kerkvoogdij. Om uw geheugen nog even op te frissen, citeren we hieronder het artikel dat de heer W. H. Keikes over de kerk schreef in het kostelijk boekje „Bolsward, ouderdom met gratie”. efter to reitsjen. Dat is hjir sa, mar lykas yn Grinslan en Drinte. En lju, dy’t yn ’e knipe sitte, sykje faken by- mekoar haldoan en haldfêst, dat is hjir ek sa. Hja hawwe ek skoan gelyk as hja troch meimekoar to dwaen mear birik- ke kinne as apart en salang dit sa liket to wêzen, moatte se it foaral net lite. It sil fan de fortuten ófhingje hoe lang dizze firma bymekoar bliuwt. Wy wacht- sje dit fierder mar óf. Wol is it sa, 'dat hieltyd wer blykt, dat der och sa’n bytsje minsken binne oan wjerssiden fan de Lauwers, dy’t mei mekoars saken op ’e hichte binne. Hjir witte wy in binaud lyts bytsje fan der- jinsen en dêr witte se fan üs faeks noch minder. Der groeit dan fuortynienen net in mienskip üt, fier fan dat. Mar dochs soe it in skoan ding wêze as wy fan üs buorlju en hja fan üs hwat bet ter op ’e hichte wiene, binammen nou’t wy yn de bistjürskommisje safolle meimekoar to meitsjen hawwe. De provinsje Grins is yn greatte twa- trêdde fan Fryslan, mar der wenje like- folle minsken as hjirre. Dus it is rich ter blfolke. Lykwols, dat giet net troch oer de hiele provinsje, mar allinnich foar twa gebieten. Dat is yn it foarste plak de stêd Grins mei omlizzende gemeenten en twad; de feankoloanjes. De léste jierren bigjint ek de hoeke: Delfsyl-Appingedam oan to lüken, mar it greatste diel fan Grins- lên is net mear, mar earder minder bi- folke dan Fryslan. Oan de noardkant fan de stêd Grins leit earst in greidhoeke fan fjouwer lyt- se gemeenten, dy’t meiinoar 9000 mins- -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1