9 Klimaat voor overleg der groten nog steeds niet goed Abnormale prijsverhogingen moeten worden gemeld 11 41 k I 3.1.1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinr STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - •V J o i - i 107e JAARGANG No. 98 VRIJDAG 13 DFCFMRFR 1968 IV ymbritseradeel. Sociale onrust in Italië en Frankrijk Vietnamees overleg wSKy-, y-r-™— i Druk van Moskou Overleg der groten Geprikkeldheid Op naar een snelle bundeling van chr. partijen Vliegende minister MOTALA, Midden-Zweden: de 26-jarige mevr. May-Britt Petterson met haar dokter Alvar Bninge. Op 1 november j.l. heeft zij het leven geschon ken aan een meisje. Hopelijk zal het (tweeling) zusje of broertje van de baby omstreeks 26 januari geboren worden. Prijzen Minister De Block (economische zaken) Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Parijs is nu de Zuidvietnamese de legatie aangekomen, die wordt geleld door de voormalige minister van buiten landse zaken, Pham Dang Lam. De belangrijkste Zuidvietnamees in Parijs is evenwel de vice-president, Nguyen Cao Ky, die als adviseur aan de dele gatie is toegevoegd. De onderhandelings procedure wordt, dat er „twee zijden” zullen zijn, aan de ene kant de Ver. Staten en Zuid-Vietnam, aan de andere kant Noord-Vietnam en het bevrijdings- front. Elk kan dus naar eigen Inzicht zeggen, dat er twee delegaties of vier delegaties zijn. schut van ten hoogste 203 mm mogen worden toegelaten. Nu voert een van de Amerikaanse schepen raketinstallaties, maar daarover kon in de Conventie nog niet worden gesproken. WASHINGTON; Vogens een van de in dienst van het Capitool zijnde architec ten, Mario Campioli, kan het doorbre ken van de geluidsbarrière, een aard beving of het oplblazen van een gebouw in de naaste omgeving het einde beteke nen van het Capitool, de regeringszetel van de Ver. Staten. Volgens Campioli zjjn er op diverse plaatsen scheuren ont staan en in sommige gevallen wordt de constructie met houten balken gestut. Aan de westkant helt het gebouw. Bolswards Nieuwsblad rika op 20 februari hervat. Hierop is van Chinese zijde aangedrongen. Wil China zich voorbereiden op een nieuwe situatie, die door een vrede in Vietnam zal ontstaan, of wil het alleen maar eens kijken of Nixon nieuwe denkbeel den over het Verre Oosten kan formu leren? Dat dat betekent, dat de grote moge lijkheden tot een vriendschappelijk ver keer en wederzijds vertrouwen zullen komen, is natuurlijk niet waar. Een kleine demonstratie van geprikkeldheid is al gebleken uit de reactie van Rus land op de- Amerikaanse- mededeling, dat twee torpedojagers van de Zesde vloot door de Bosporus naar de Zwarte Zee zullen varen, iets wat volgens een Ame rikaanse woordvoerder al eerder was ge beurd. Volgens Moskou is dat een schen ding van de Conventie van Montreux van 1936, waarbij de vaart van oorlogs schepen door de Bosporus geregeld is. Volgens die Conventie mogen oorlogs schepen van Rusland, Turkije, Roe menië en Bulgarije (de vier landen, die aan de Zwarte Zee liggen) vrijelijk door de Bosporus en de Dardanellen varen, terwijl van andere landen slechts sche pen van minder dan 10.000 ton met ge- K.V.P.voorzitter mr. A. van der Stee, heeft in het afgelopen weekeinde opnieuw een pleidooi gehouden voor een snelle bundeling van de drie grote christelijke partijen. De Katholieke Volkspartij wal haast maken met de samenwerking van de drie christelijke partijen .omdat ze dit de beste oplossing vindt en omdat deze het dichtst ligt bij het KVP-ideaal: een algemene christelijke volkspartij”, zegt mr. Van der Stee. H|j vond het een onzinnige situatie, dat Nederland nu drie christelijke partijen (ARP, CHU en KVP) heeft, die alle drie in grote lijnen hetzelfde willen en dezelfde uitgangspunten hellben. Al te optimistisch over het snelle slagen van de samenwerking was de KVP-voorzitter niet. Hij acht het best mogelijk, dat de KVP toch de komende verkiezingen alleen ingaat met het excuus, dat men niet bijtijds partners heeft kunnen vinden. klap moet tenslotte rond 1 januari ko men. Ook de broodprijzen kwamen uitvoerig aan de orde. De minister voelde niet zo veel, evenmin zijn staatssecretaris, voor de invoering van een minimum brood prijs, waarom de regeringspartijen had den gevraagd. Tegen stuntprijzen, waar tegen in het kader van bepaalde acties brood en melk worden aangeboden, is niet snel iets te doen, vertelde de be windsman. De stunts zijn meestal van zeer korte duur. Voor zij zijn gesig naleerd en voor men kan ingrijpen zijn zij al weer voorbij. Bij de supermark ten en grootwinkelbedrijven is de toe stand al enige tijd genormaliseerd. Stuntprijzen zijn volgens de staatssec retaris veelal het gevolg van acties van individuele kruideniers. Minister De Block kreeg tijdens ’t kamerdebat voor al van de oppositie de nodige verwijten over zijn beleid. De heer Nederhorst (PvdA) verweet hem, dat van zijn de partement veel te weinig stuwkracht uitgaat, dat de minister onvoldoende te gendruk biedt tegen prijsverhogende maatregelen van andere ministers en dat hij „te veel aan de leiband van het bedrijfsleven loopt”. De oppositie ver weet de regering ook dat het kabinet on der alle omstandigheden met het verlan gen komt de looneisen te matigen. Als het slecht gaat moeten de lonen beperkt blijven, als het goed is ook, klaagde de heer Nederhorst. Hij kreeg gelijk toen later minister De Block vertelde, dat de Nederlandse economie helemaal niet slecht gaat, maar dat erg voorzichtig moeten zijn en daarom de looneisen moeten matigen. kans op slagen heeft. „Ons volk laat zich niet indelen in conservatief en pro gressief”, zei hij. Later kwam de Lim burgse KVP-voorzitter Veringa vertellen, dat de KVP geen centrumpartij mag worden „Christendom staat geen centrumpositie toe” maar „de bocht in moet gaan naar nieuwe verhoudin gen van morgen”. Een aantal van ons zal dan moeten afvallen, maar met nieuwe inzet en geloof in de structuur van morgen zullen wij er wel komen, aldus de heer Veringa. Het klimaat is nog steeds niet goed, waar het de politieke regelingen in Zuid- Vietnam betreft, maar tussen de gro ten der aarde begint de wens meer vorm te krijgen, ondanks alles (en dat is voor al ook Tsjecho-Slowakije en de nasleep daarvan) toch de contacten te onder houden en met name te trachten de dure wedloop in kernwapens wat aan ban den te leggen. In augustus had men een aankondiging van een gesprek tussen Johnson en Kosigin kunnen verwachten, maar dat werd door de Russische in val in Tsjecho-Slowakije verhinderd. Maar nu verluidt toch in Washington, dat de Amerikaanse regering intensie ve voorbereidingen aan het treffen is voor een topconferentie met de Russen, waarbij zelfs nog wordt gesproken over een topconferentie deze maand. Niet alleen Rusland en Amerika wen sen een nader gesprek, ook met China wordt het gesprek in Warschau tussen de ambassadeurs van China en Ame- daarop zijn ongeveer alle eisen van de stakers door de grootgrondbezitters ingewilligd. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn en Minister Luns (buitenlandse zaken) krijgt altijd te horen, dat hij meer bui ten dan binnen Nederland is. Hij vertelt dan prompt, dat dit voor een bewinds man wiens zaken zich buiten de gren zen afspelen helemaal niet zo vreemd is. Laat nu het hele gerucht niet waar zijn. De bewindsman heeft zijn agenda over 1968 keurig laten bijhouden. De balans tot 5 december van dit jaar ver meldt: 89 dagen verblijf in het buiten land en 182 dagen verblijf in Neder land. De andere negentig dagen zijn keurig verdeeld over beiden. Dat zijn van die dagen waarop de bewindsman in de loop van de ochtend of middag aankomt of vertrekt. In totaal had mi nister Luns bij zijn vertrek op 5 de cember naar Parijs welgeteld 250 starts en landingen op een vliegveld achter de rug. En dat schijnt ook een record te zijn. De minister vertrok overigens met een voor president De Gaulle aardige boodschap. Ook Nederland is bereid d Franse frank te steunen. Minister Lur greep de gelegenheid aan om ook ovi de Europese gemeenschap te prater Zonder veel resultaat. Na afloop deel de hij mede, dat de standpunten nog stee<.s uit elkaar liggen. Ondertussen heeft de Franse nationale vergadering een wetsontwerp aangeno men, dat de vakbonden een hechte rechtspositie geeft in de ondernemin gen. Dat is een uitvloeisel van de be loften naar aanleiding van de meidagen. Al begint de onrust in Frankrijk weer wat de kop op te steken, voorzichtigheid wordt nog boven alles betracht. Men wacht waarschuwend af. Meer omvang hebben de betogingen in Italië, waar looneisen en betere pen sioenen op het programma van stakers en demonstranten staan. In het lande lijke gebied van Sicilië heeft een sta kingsactie van landarbeiders geleid tot een wat fors optreden van de politie. Twee doden vielen. Dat heeft in ge heel Italië de vraag opgeworpen of de politie bij betogingen e.d. niet beter zou doen wat mber zelfbeheersing te tonen. De doden hebben misschien nog extra kracht bijgezet aan de positie van de arbeidersonderhandelaars, want kort De KVP-voorzitter sprak in Sittard op een bijeenkomst van de KVP Limburg. Hij kreeg nogal wat vragen over de Ra- dikalen, die de KVP hébben verlaten. H|j wilde zich daarover niet zo druk maken. „Met de zogenaamde progres sieve concentratie gaat het niet zo best”, meende hij. Terwijl volgens mr. Van der Stee in eigen KVP-gelederen het enthousiasme weer groeit. Dit on danks de vele klachten van de KVP- Limburg, dat de partij landelijk en pro vinciaal „slecht funktioneert”. Fractie voorzitter Schmelzer vertelde de Lim burgse KVP-ers, dat naar zijn inzich ten de progressieve concentratie geen Zowel in Frankrijk als in Italië is sociale onrust aan de orde van de dag ge weest. In Frankrijk hebben de arbeiders van de genationaliseerde Renaultfabrie- ken een halve dag gestaakt en de arbeiders van de gas- en electriciteitsbedrijven hebben ook al dreigementen laten horen. In Frankrijk is het vooral de kwestie van de stijgende prijzen als gevolg van de versoberingsniaatregelen van de rege ring. De arbeiders vrezen, dat er van de loonsverhogingen van mei en juni niet veel over zal blijven. Overigens is de staking bij Renault geen succes geweest. De radicale studenten, die in mei de stoot tot de gebeurtenissen hadden gegeven, hebben getracht aan sluiting b|j de vakbonden en de arbeiders te zoeken, maar bij de communistische bond, de OGT, bestaat niet de minste behoefte aan verbroedering. I heeft het publiek gevraagd ogenblikke lijk zijn departement te melden of prijs verhogingen te hoog zijn. Bij het debat in de Tweede Kamer, vorige week over zijn begroting, hadden heel wat Kamer leden zich ongerust gemaakt over de prijsverhogingen, die het gevolg zijn van de Belasting op de Toegevoegde Waarde (BTW). Men had er niet zo veel vertrouwen in, dat alle handelaren zich precies aan de percentages zullen houden en was er bang voor, dat de ver hogingen woeden gebruikt om ook een soort verkapte prijsverhoging in te voe ren. Minister De Block deelde die angst niet. Hij vertelde, dat het ministerie nu al wordt overspoeld met brieven waarin over prijsverhogingen wordt ge klaagd. De Economische Controle Dienst is al met een grootscheeps onderzoek begonnen. Elke klacht wordt nauwgezet nagegaan. B|j de tweeduizend tot nu toe onderzochte gevallen was er echter vol gens de minister geen sprake van on rechtmatige prijsverhogingen. Deson danks beloofde de minister de prijsont wikkelingen de komende tijd nauwlet tend in ie g,-ten te houden. De ssrote Een nieuw overleg tussen Rusland en Tsjecho-Slowakije in Kiew, de hoofdstad van de Oekraïne, heeft geleid tot ’n niets zeggend communiqué, waarin wel weer werd gesproken van hartelijke betrek kingen. Men neemt aan, dat vooral economische kwesties aan de orde zijn geweest, hetgeen in dit geval wel zal betekenen, dat de hervormingsplannen ook op economisch gebied- wel geen doorgang zullen vinden. Vorige week deelde Dubcek, de secre- taris-generaal van de Tsjechoslowaak- se partij, mede, dat hij twee weken tevoren een geheime bijeenkomst met Brezjnjew, zijn Russische collega, had gehad om hem enkele punten over de werking van de Tsjechoslowaakse partij voor te leggen. Hieruit blijkt wel, dat de Russische greep op het Tsjechoslowaak se leven niet gering is. Bovendien drin gen de Russen er voortdurend op aan de censuur op de pers te versterken en het heeft er alle schijn van, dat Dub cek bereid is hen hierin te volgen. Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nieuwe regering Ondertussen gingen de onderhandelin- gen over de vorming van een nieuwe regering voort. Zondag hebben die tot overeenstemming geleid. Chr. democra ten, socialisten en republikeinen zullen, indien de partijbesturen er hun goed keuring aan hebben gehecht, een coali tie vormen, die de chr.-democratische re gering van Leone zal aflossen. Hoe de verhoudingen tussen links en centrum zullen liggen in de nieuwe ploeg is op het ogenblik van schrijven nog niet vast te stellen. Inmiddels dreigen weer nieuwe sta kingen nu de besprekingen tussen arbei ders en patroons zijn afgebroken. Een van de punten waarover men gevallen is, was de gelijkschakeling van de lo nen in geheel Italië. i W W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1