Jorrit Jorritsma won I Gabe Shroar nationale baan wedstrijd in Makkum De jeugdsociëteit te Bolsward moet snel klaar De gymnastiekuitvoering van Duratetonevido ■F Fan de Marlinytoer f:. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workunt en Wymbritseradeel, DINSDAG 17 DECEMBER 19RR 107e JAARGANG No. 99 Hwat hat (Foto L. Spijksma) IT MANSHOLT-DRAMAI en (Foto Boersma Pingjum) Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Op de foto het hoepelspringen van de meisjes I (Foto Lammert K. Mol) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 ƒ05157). De zangvereniging „Seheppingsgave” uit Witmarsum heeft met prijszfngen de Norskebalke gewonnen. Op de foto de uitreiking door de heer Rein Boom gaard uit Leeuwarden aan de voorzitter Bijlsma. üs hjoed to sizzen 8 J&r De tonge fan de wize is yn syn hert en it hert fan de dwaze is op syn tonge Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 het gebouw, dat met gelden van de ge meenschap is aangekocht, gerestaureerd en ingericht, voor de gemeenschap be stemd blijft. Om de belangstelling voor de jeugdso ciëteit gaande te houden en de leden van het bestuur, die zich geheel vrijwil lig inzetten voor het werk onder de jeugd, te stimuleren zal het van belang zijn dat het gebouw spoedig gereed komt. Teneinde dit mogelijk te maken zal het bestuur, al is het voorlopig, een lening moeten sluiten ter financiering van de kosten, waartoe volgens b. en w. van gemeentewege medewerking dient te worden verleend door opheffing van het verbod tot het bezwaren van het aangekochte pand. De voorwaarde, in het hiervoor aange geven raadsbesluit, dat het pand bij opheffing van de stichting in eigendom aan de gemeente overgaat dient in ver band met het verlenen van hypotheek op het pand te worden gewijzigd. Het komt b. en w. niet juist vbor zonder meer een pand, bezwaard met hypo theek, door de gemeente te doen over nemen. Een nadere beoordeling of overname van eigendom verantwoord is, komt b. en w. juister voor, wat kan worden bereikt, indien aan de gemeente recht van eer ste koop wordt verleend. Een zekere waarborg, dat het pand voor de gemeenschap behouden blijft biedt, overigens een bepaling van de sta tuten, waarin is bepaald, dat bij ophef fing van de stichting een batig saldo moet worden aangewend voor een naast- bijkomend doel aan dat van de stich ting. Op grond van ’t vorenstaande stel len b. en w. voor aldus te besluiten. De raad zal zich dinsdagavond in haar openbare vergadering van 7 uur hebben uit te spreken. de skema fan acht of tsien kij per man nou’t it masjinale melken algemien wurden is en lyk as yn elk bidriuw bringe alle jierren nije mooglikheden. Dizze Ontwikkeling is net to kearen. Yn de seis lannen fan de EEG wurdt de boeren tasein, dat hja in reedlike priis hawwe sille foar har guod, wolnou dan is it logysk to forwachtsjen, dat de produksje tanimt. Kear op kear is harren foarrekkene, dat de taname fan de minsken folie hurder giet as de taname fan de agra- ryske produksje. Party gelearden sea- gen al in tanimmend tokoart yn de ta- komst. En nou komt de hear Mansholt mei syn üngeloksprofetieën. Der moat- te fiif miljoen boeren fordwine, de bou- pleatsen moatte 1000 ha great en de greidebidriuwen mei minder as 100 kij hawwe gjin bisteansrjucht. It hat der in bulte fan, dat de man alhiel üt de koers rekke is en nou as in wyld om him hinne reaget. De djippere oarsaek is wol to bigripen. Men hat miend, dat it mooglik wêze soe yn de EEG-lannen in eigen priispeil op to bouwen, dat al le jierren omheech giet. Dêrfoaroer stiet de bütenwrald mei folie legere prizen, dy’t earder sakje as stige. Salang yn dat EEG-gebiet to’n neiste by romte wie foar dy agraryske produksje, koe dat systeem rounrinne, mar doe’t der tofol- le kaem, wie de boat oan. En dat der tofolle komme moast, koe in bern bi- gripe. Hwant de boeren yn dy seis lan nen hiene yn it forline nea foar de- selde leanen arbeide as yn yndustry en ..wv. .wtssic dit soort rrjderijen heb ik maar weinig verstand zo zei hij, wij schaatsten vroe ger altijd aan de stok, jullie weten wel twee vrouwen en een man, ja wij had den toen der tijd ook altijd een „protte wille” zei de voorz. met een lachend gezicht. Toen het aan de prijsuitreiking toe was, kreeg de heer W. Winia het woord. Deze zei het een leuke wed strijd te hebben gevonden, het was prachtig weer, en het publiek heeft zich kunnen amuseren. Hij wenste alle rij ders geluk met hun behaald succes en ook allen die aan deze wedstrijd mee hebben gereden op Makkums ijsbaan. De heer Winia sprak de wens uit dat er nog meer wedstrijden kunnen gehouden worden, want het schaatsen is bij velen een geliefde sportbeoefening. De prij zen bestonden uit bekers en tal van fraaie ere-tekens. iets van de 500 m. gezien, daar het net etenstijd was, en de meesten zich eerst wel te goed zullen hebben gedaan aan een bord „snert” alvorens naar de ijs baan te gaan. Op de 500 meter was Jorrit Jorritsma de sterkste en hiermee ook de snelste. Hij reed de afstand in 44.1, Jorrit maakt op andere banen nog wel snellere tij den, maar daarvoor wordt hier dan ook op een landijsbaan gereden, aldus de heer W. Winia uit Comwerd. Hij werd met een tijd van 45.0 gevolgd door Arie Eriks. Deze rijder is ook beter thuis in het lange afstand rijden, maar op de korte baan, trok hij toch ook geen sche ve schaats. Klaassen en Pasman eindig den resp. als derde en vierde met een minimaal tijdsversdhil van 45.1 en 45.2. Op de 1500 meter maakte Jorritsma de formidabele tijd van 2.13.5. Klaas te Winkel, heeft voordat hij in de kern ploeg zat ook wel vaker op Makkums ijsvlakten gereden, maakte als tweede een tijd van 2.17. Eriks en De Rijke eindigden in dezelfde tijd van 2.17.2. Op de 300 meter was het ook weer Jor ritsma die met een tijd van 4.38.3 het Friese baanrecord brak, want zo ver onderstelde de heer Winia, ik geloof niet dat een dergelijke snelle tijd eerder in Friesland behaald is. Kernploeg collega Winkel plaatste zich als tweede met een tijd van 4.40.5. Eriks werd derde en De Rijke vierde. Om vier uur was de wedstrijd afge lopen, en om half vijf vond in de bo venzaal van het hotel De Prins de prijs uitreiking plaats. Voorzitter S. Attema spreekt het liefst in de „memmetaal” maar wanneer er zich onder het gezel schap Hollanders bevinden maakt hij er altijd een potpourie speech van. Van en Süd-Italië, dêr’t gjin oare wurkgele- genheit is, komt men noch efteroan. In pear moanne lyn haw ik hjir al ris skreaun, dat it my taliket, dat de boe ren de béste tiid hawn hawwe en har klear meitsje moatte op oare tiden. De toer fan Babel bigjint of to brok- keïjen, de iensidige forheging yn it EEG-gebiet kin net troehgean, de man nen reitsje der mei oan. Mar dy't goed boer is en syn tiid forstiet, hoecht him net oerstjür to meitsjen. De skifting, dy’t op kommende wei is, sil de efter- bliuwers fordriuwe de sloppen en swak- ken ütsuverje en dêrtroch de bikwaem- sten mear kansen jaen. Mar dat giet geleidelik en net op slach en sprong. De wanhoopskreten fan dr. Mansholt sille forstomme en wei wurde, mar de dream fan in boereparadys yn de EEG mei men ek forjitte. de hollen koel hal- de en mei oerliz en birekkene it eigen bidriuw skerp yn ’e gaten halde, dat is it biedwurd foar de kommende tiid. Noch altyd lelt de tüke Fryske boer stik ken foar op syn koöpëraesjes en par- tikuliere ündernimmingen, dy’t him ïe- verje of syn produkten forwurkje en forhannelje. Dizze forsterkje en ta greater gearwur- king bringe birêst op it selde ekono- mysk bigjinsel as dêr’t syn eigen bi driuw op steune moat. Allinnich, dy’t mient. dat in boer rjucht hat op in goed bistean omt hy in blauwe kile oan hat en lan bibuorket, kin wol ris raer fan boppen komme. Tj. de J. hannel. Boer wêze wie in soarte fan linnich yn inkele streken fan Frankryk libben, gjin seis ütsocht fak. En yn de measte fan dy seis lannen wiene de boeren maetskiplik yn in aparte en so bere klasse opsluten. Nei de oarloch is dit mei hannen omkeard en troch de EEG is yn al dy lannen de boer folie mear ündemimmer wurden. De regea- ringen hawwe der mei alle middels ef teroan sitten en dogge dat hjoed noch, len kear losstjitten üt syn tradisionele libbens- en wurkwize, leit men him net wer oan it tsjoar. Hy is net langer to- fré mei it sobere minimum fan alear, hy sjocht kansen en hy binut se. Dêr’t pake en heit tsientallen jierren 25 kij hélden hawwe, rinne nou 40 of 45, dêr’t altyd trije man wiene, docht nou ien it wurk. Hja hawwe de boer ekonomysk tinken leard en gean nou mar ris by de measte jonge en jongere boeren lans om to sjen, hwat hja hjoed presteare. Dat is mear as in bytsje. Mar hja bin- ne dan ek net langer tofré as se de hier mar meitsje kinne, hja freegje ek mear fan it libben. Sawol foar harsels as foar har hüshalding. Dêrby wolle hja yn it foarste plak foar har bern in goe de takomst en dus ek in goede oplie- ding. De hear Mansholt hoecht him net bang to meitsjen oer de to lytse bidriu- wen. Dy minderje fanseis wol; dat soar te lytse boeren üt de sanhoeken fan üs lan, mei in pear hoekjes bou en lytse boeren üt de sanhoeken fan üs lan, mei in pear hoekjes bou en in pear bis ten. hwat bargen en hwat hinnen, for- dwynt as snie foar de sinne. Yn Dütsk- Bij het raadsbesluit van 24 sept. j.l. inmiddels goedgekeurd door gedeputeer de staten werd aan de Stichting Inter kerkelijke Jèugdsociëteit onder bepaal de voorwaarden verkocht het pand Hoogstraat no. 14. Het bestuur, dat aanvankelijk akkoord ging met de voorwaarden vah verkoop heeft b. en w. thans verzocht de raad voor te stellen enkele voorwaarden te laten vervallen of te herzien. Bij de aanvankelijk opgemaakte begroting voor restauratie en inrichten van het pand achtte het bestuur het mogelijk met het maximum subsidie van het rijk en het maximum subsidie van de gemeente, waarin verdisconteerd de waarde van het pand, en de hulp van vrijwilligers zijn doel te bereiken. Het bestuur verwacht thans dat de kos ten van restauratie en inrichting hoger zullen zijn dan aanvankelijk geraamd. Het hoopt met behulp van enkele in stellingen en acties met particulieren het verder benodigde bedrag voor het ge bouw te kunnen ontvangen. Om het gebouw spoedig gereed te heb ben en met de activiteiten van de jeugd sociëteit te kunnen aanvangen wenst het bestuur, in afwachting van de te voe ren financiële acties, het hogere bedrag te vóór-financieren. Een plaatselijke in stelling heeft zich bereid verklaard de nodige financiën ter leen te willen ver strekken onder verband van hypotheek, in verband met haar voorschriften. De stichting mag, volgens de voorwaarden van het hiervoor aangehaalde raadsbe sluit het pand niet vervreemden of be zwaren, terwijl bij opheffing van de stichting of het staken van de acti viteiten het gebouw in eigendom aan de gemeente komt. Deze voorwaarden zijn aan de verkoop verbonden om de garantie te hebben dat De ijsvereniging „Makkum” te Mak kum heeft zaterdagmiddag haar eerste en grote baanwedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter gehouden in dit seizoen gp een prima in konditie zijnde ijs vloer. Alhoewel het er vrijdagavond eerst nog op leek dat de wedstrijd we gens te weinig deelname zou moeten worden afgelast, bleek nog dezelfde avond mee te vallen, het aantal in schrijvingen steeg snel en zo kon de wedstrijd zaterdagmiddag toch door gaan met 23 rijders, waaronder enkele schaatsers van de kernploeg, we zagen geen Ard of Keesje, maar wel de rij ders als Arie Eriks, Jorrit Jorritsma en Klaas te Winkel. Over het algemeen viel de publieke belangstelling tegen, waarschijnlijk hebben velen hun kans benut om op de sloten en kana len te gaan „streken”. Maar het ideale schaatsweer had toch een groter pu bliek naar de ijsbaan kunnen noden voor deze eerste grote wedstrijd van het win- tersportseizoen. Jorrit Jorritsma klas seerde zich als eerste in het algemeen klassement, hij won alle drie afstan den, concurrenten waren Eriks en Te Winkel. Rijders als Klaas Poepjes (14) IJ. de Haan en M. Greddanus allen uit Mak kum, R. Tjeerdema uit Comwerd, KI. Hettinga uit Burgwerd, en de schaat sers KI. IJska uit Exmorra, lieten zich niet afschrikken door de deelnemers uit de kernploeg, ook deze jongens uit Mak kum e.o. hebben him beste prestaties getoond voor een eigen publiek, de ove rige rijders waren allemaal buiten de provincie afkomstig. Om twintig minuten over twaalf werd het startschot gegeven voor de 500 me ter afstand, weinig of geen publiek heeft De organisatie was perfect geregeld de baan zag er keurig verzorgd uit en de wedstrijd had een vlot verloop. De uitslagen: 500 meter: 1. J. Jorrit sma, Rotterdam 44.1; 2. A. Eriks, Sint Maarten 45; 3. N. Klaassen, Amster dam 45.1; 4. J. Pasman, Deventer 45,2; 5. J. Halfweg, Wiringen en Jos Pronk, ’t Zand beide 45.9. 1500 meter: 1. J. Jorritsma, Rotter dam 2.13.5; 2. KI. te Winkel, Brammen 2.17; 3 en 4. A. Eriks, Sint Maarten en P. de Rijke, Nagele beiden 2.17.2. 3000 meter: 1. J. Jorritsma, Rotterdam 4.38.03; 2. KI. te Winkel, Brammen 4.40.5; 3. A. Eriks, Sint Maarten 4.43,5; 4. p. de Rijke Nagele 4.475 Klassement: 1 J. Jorritsma, Rotterdam 134.983; 2. A. Eriks, Sint Maarten 137.966; 3. KI. te Winkel, Brammen 138.817; 4. P. de Rijke, Nagele 140.216; 5. J. Pasman, Deventer 140.450; 6. Jos Pronk, ’t Zand 144.219; 7. N. Klaassen, Amsterdam 146.116; 8. J. L. Pronk, Hippolytushoef 147.733. II is op himsels al in frjemde saek, dat de man, dy’t fan it bigjin óf ien fan cle foarmannen west hat fan de EEG dus meiholpen hat om dizze toer fan Babel mei op to bouwen, nou yn ien kear sokke wanhoopskreten hearre lit oer de Jeropeeske Idnbou. Is it nou yn ien kear mis? Hat hy nou earst yn ’e gaten dat elke ündernimmer stribbet nei bettere ütkomsten en dus bisiket hegere opbringsten to krijen? Troch de moder ne middels is de boer losrekke üt it al- Op de ijsbaan te Makkum was zaterdagmiddag een nationale langebaan- wedstrjjd. Op de foto een van de kernploegleden (Arie Dirks) in aktie in de buitenbaan. In een geheel gevulde zaal hield de chr. gymnastiekver. Durate Tonevido vrijdag jl. haar jaarlijkse uitvoering in de Doele. Als eerste nummer van het programma, de opmars en de opening. Voorzitter J. de Boer heette allen hartelijk welkom. Daarna werd het bondslied van het NOGV gezongen en ging de heer de Boer voor in gebed. Als verrassing kwam een optreden van de gloednieuwe drumband van de gymnastiekvereniging. Deze avond trad de drumband voor het eerst op voor publiek. Het maakte een frisse indruk op een enkel schoonheidsfoutje na. Beslist een mooie aanwinst voor de vereniging. Hierna kwamen de kleuters van 4-5 jaar aan het kombinatietoestel bank-brug. Voor de kleintjes mooie oefeningetjes en leuk uitgevoerd. Als punt drie van het programma: lange mat van de meisjes I 6-7 jaar. Daar zaten heel leuke oefenin getjes in o.a. het „kruiwagentje” spelen en het door de hoepel springen. Na de meisjes 1 kwamen de jongens I met bank-kast. Mooi uitgevoerd. De meisjes 2 (8-9 jaar) kwamen met vrije oefeningen op het toneel. De vrije oefeningen werden uit gevoerd op muziek van de Amboss-Polka. De jongens 2 (9-11 jr.) hadden oefeningen aan de brug. Het publiek in de zaal liet zich deze avond niet van zijn beste kant zien, het was veel te luidruchtig. Hierna kwamen de meisjes 2 weer, met evenwichtsbalk. Deze oefeningen werden bijzonder mooi uitgevoerd. Na de meisjes 2 kwamen de kleuters weer op het toneel. Dit werd een erg leuk nummerde in spelvorm verwerkte liedjes. Toen kwamen de meisjes 3 (10-11 jr.) aan de beurt op de brug. Het tempo had hier misschien iets hoger gekund. De jongens 2 met de mat. Ze moesten over de opgerolde langemat heenduiken. Na de jongens 2 de meisjes 3 met een vrije oefening op de muziek van Abanda .Hierna was er pauze met een verloting. Na de pauze kwam er direkt een heel goed nummer van de jongens 3 aan de rekstok. Deze oefeningen werden uitstekend uitgevoerd. Jongens, alle hulde hiervoor. Na de jongens kwam de evenwichtsbalk aan de beurt. Hierop werkten 4 dames. Op enkele schoonheidsfoutjes goed uitgevoerd. De lintoefening van de meisjes 4 12-13 jr. was heel aardig, mede doordat het toneel geheel gevuld was, gaven de blauwe en gele linten een mooi effekt. De oefeningen op de lange mat van de jongens 3 (12-14 jr.) werden goed uitgevoerd, maar snelheid ontbrak hierbij. Deze oefeningen duurden wat te lang. Na de brug waaraan jongens en meisjes werkten en de vrije oefeningen van de aspirant dames op muziek van Miss Frenchy Brown kwamen de meisjes 4 12-13 jr. op de brug ongelijk. De oefeningen werden goed uitgevoerd, maar door het grote aantal meisjes werd ook deze oefening wél wat te lang. De oefeningen van de brug ongelijk dames werden goed uitgevoerd, alhoewel ons het optreden van mej. J. Haagsma wel ietsje tegenviel. Na de brug ongelijk kwam nog kastspringen en vrije oefeningen van de dames op muziek van Petersburger Schlittenfahrt. De chr. gymnastiekvereniging Durate Tonevido kan terugzien op een zeer geslaagde uitvoering die in handen was van mevr. Hoekstra met assistentie van mevr. Nieuwenhuis. De muzikale omlijsting werd uitstekend verzorgd door de heer G. Venema Bolswards Nieuwsblad - V w *^**«*^^’*t*' - .iC - w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1