fiabe Skroar Krachtige aanzet op weg naar industrialisatie Samen verder krachten Samenbundeling van Bolsward Welkom I „Dit is in slach yn de tribune” in I E I Iwif 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. VR.».TT»AG 9.0 U»68 107e JAARGANG no. 100 Hwat hat us hjoed to sizzen Verenigde Levens middelen Fabrieken naar Bolsward De heer J. M. SLOB, de directeur van de VLF Wat gaat de nieuwe NV doen? Naamstelling: C* te tonen, dat wij U allen met Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) e t. Alle activiteiten op het gebied van kof fie en thee van zowel Theodoras Nie meyer NV als Van der Plaats NV zul len in de VLF worden ingebracht. De Noord-Nederlandse Margarinefabriek te Bolsward een nevenbedrijf van Van der Plaats NV zal eveneens in de VLF worden opgenomen. Voorts zal het assortiment nog warden uitgebreid met een aantal voedingspro- dukten. Hiertoe is een samenwerking tot stand gebracht met Catz International NV te Rotterdam. Deze samenwerking richt zich op de introduktde van een aan- (w.g.) Th. E. Niemeyer, Voorzitter Raad van Bestuur Theodoras Niemeyer NV Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ek de heechste muoren komme inkeld stien foar stien omheech len in de nieuwe maatschappij worden opgenomen. Catz International NV is een grote han- delsmaatschappij op het gebied van le vensmiddelen, met hoofdkantoor te Rot terdam en vestigingen in de USA, En geland, Duitsland, Iran, Indonesië en Ja pan. Eindelijk is er dan aan de spanning in Bolsward een einde gekomen. Toen gister morgen het telexbericht uitging dat het nieuwe, gebouwencomplex van de Ver enigde Levensmiddelen Fabrieken (VLF) te Bolsward zou worden gevestigd, n.l. op het nieuwe pa» aangekochte industrieterrein tussen de N.V. Hollandia en de Workumer trekweg, heeft heel Bolsward spontaan gereageerd door de feest verlichting te doen branden en de vlag te steken Immers, toen de fusieplannen bekend werden tussen Theodorus Niemeijer NV en Van der Plaats NV, rees bij ieder de vraag, waAr het nieuwe bedrijf zich wel zou gaan vestigen. Zou het buiten Bolsward zijn, dan zou dit een verlies betekenen van ca. 120 arbeids plaatsen. Nu is er over verloop van een paar jaar kans op meer dan een ver dubbeling van dit aantal. En de kans op uitbreiding zit er dik in. tal door Cats International NV ge ïmporteerde artikelen, die door de VLF fabriekmatig zullen worden bewerkt en via groot- en kleinhandel gedistribueerd. Met Crok en Laan NV te Wormerveer werd een overeenkomst aangegaan voor de produktie van enige door het re- search-laboratorium van Crok en Laan NV ontwikkelde nieuwe produkten. 1 Bestuur: De direktie van VLF zal worden ge voerd door de heer J. M. Slob, tot op heden direkteur van Van der Plaats NV. In het college van commissarissen zul len zowel Catz International NV, Theo doras Niemeyer NV en Van der Plaats oude stijl, vertegenwoordigd zijn. De heer Y. B. Heeres, eveeens tot op heden direkteur van Van der Plaats NV, zal benoemd worden tot gedelegeerd commissaris en optreden als coördina tor tussen de samenwerkende bedrijven. Na de vestiging van de NV Hollandia aan het einde van de vorige eeuw, is er van een vestiging van deze impor tantie te Bolsward geen sprake geweest. Afgezien van factoren, die aan eigen belang zouden gaan denken, lijkt het ons een goede keus. Niet voor niets heeft in het weekblad De Spiegel nog onlangs een journalist Bolsward de mooiste plaats van Nederland ge noemd. Maar Bolsward is niet alleen de mooiste plaats, ook een plaats met veel mogelijkheden. Het nieuwe industrieter rein, liggende aan weg en water en aan de snelweg naar Holland, is uniek. Straks zal Bolsward nog meer een knooppunt van wegen worden. Iemand KERSTAVOND De Ned. Chr. Vr. bond vierde dinsdag avond het kerstfeest. Mevrouw v. d. Lin de opende de vergadering zoals gebrui kelijk. Verwelkomde alle aanwezigen hartelijk, inzonderheid de nieuwe leden en gasten. Hierna volgde de liturgie die deze maal was samengesteld door ds. J. Zijlstra. In de pauze die op de liturgie volgde, werd er koffie met cake geserveerd. Te vens bestond gelegenheid Unicefkaarten te kopen. Na samenzang werd deze mooie avond besloten. meyer NV, Groningen, Van der Plaats NV, Bolsward en de Noord-Nederlandse Margarinefabriek NV, Bolsward door aandelenruil hun krachten gebundeld. Deze combinatie heeft een nauwe sa menwerking tot stand gebracht met Catz International NV te Rotterdam, voor de verwerking en verkoop van di verse voedingsprodukten. Het doel van deze bundeling was de op richting van een nieuwe maatschappij voor de produktie en marketing van levensmiddelen. Theodorus Niemeyer NV is, zoals be kend, belangrijk producent van koffie, thee en tabaksprodukten welke in meer dan 100 landen verkocht worden. Nie meyer heeft ook fabrieken in de USA en Canada. De koffie- en theebelangen van Nie meyer zullen in de nieuw te vormen maatschappij worden ingebracht. Van der Plaats NV vierde in 1966 haar 125-jarig bestaan. De produkten van dit koffie- en theebedrijf genieten vooral be kendheid in het noorden en oosten van Nederland, hetgeen ook het geval is met de produkten uit de Noord-Nederland se Margarinefabriek, een nevenbedrijf van Van der Plaats. Beide bedrijven zul- noemde deze vestiging ,,in slach yn de tribune” en de kaatsers weten wat de ze term betekent. Wij willen de nieuwe vestiging van har te geluk wensen en we geloven dat de ze vergaande, maai' dan vooral gunsti ge gevolgen voor Bolsward zal hebben. Voorlopig gaat de produktie nog op de traditionele wijze voort, maar van re organisatie is reeds sprake. Zo zullen de meer duurzame produkten als va- cuumkoffie en theebuiltjes voorlopig in Groningen worden gefabriceerd, echter geheel onder auspiciën van de VLF, want ingaande 1 jan. treedt de VLF naar buiten, in feite bestaat ze nu al. Zoals bekend hebben Theodorus Nie- Nieuwe fabriek: Overleg is nog gaande over de inrich ting van de nieuw te bouwen fabriek van de VLF. De fabriek, welke een bebouwde oppervlakte zal krijgen van 12.500 m2, zal aan 250 personen werk gelegenheid bieden. De investering, gemoeid met dit project, zal ongeveer f 10.000.000,bedragen. De samenwerking zal worden gereali seerd door het oprichten van een nieu we naamloze vennootschap: de Verenig de Levensmiddelen Fabrieken NV (VLF). Gaarne citeren wij hier hetgeen de heer Y. B. Heeres, directeur van Van der Plaats NV schreef in Niemeyer Nieuws De heer Heeres schreef o.a. als volgt: Ik ben van mening dat het wenselijk is om de achtergrond van de tot stand gekomen fusie met een kort woord aan u duidelijk te maken. De grote veranderingen die er de laat ste jaren plaats hebben gevonden en die in versneld tempo door zullen gaan in de distributie van levensmiddelen, noop ten Van der Plaats tot een zeer moder ne aanpak van het gehele beleid. Naar I De burgemeester van Bolsward, J. M. A. MULDER. Bolswards Nieuwsblad De heer Th. E. Niemeyer, voorzitter van de Raad van Bestuur, Theodorus Niemeyer NV haakte in genoemd per soneelsorgaan in op het artikel van de heer Heeres. Wjj citeren: De heer Heeres heeft gezegd welke de overwegingen tot en het doel van de samenwerking zijn. Daaraan heb ik niets toe te voegen om dat ik geheel achter zijn verklaring sta. Wèl zou ik nog het volgende willen zeg gen: Al geruime tijd vóór de officiële verklaringen aan medewerkers en in de pers werd al, op verschillende niveaux, nauw en goed samengewerkt. Daarbij hebben wij kunnen constate ren, dat het heel prettig is om met de mensen van Van der Plaats samen te werken, niet alleen omdat ze kundig zijn maar ook omdat ze inspireren door hun enthousiasme en werklust. Het is goed om dat te weten nu straks samen werking tot samensmelting wordt. Ik meen dat het juist is hier ook over de samenwerking met Catz Internatio nal NV iets meer te zeggen. Wij zullen dus in de samen met Van der Plaats nieuw te vormen maatschap pij produkten van Catz International gaan verwerken en verkopen welke Catz nu nog zélf verwerkt en verhan delt. Catz doet dat omdat men met ons van mening is dat de fabricage en verkoop, nog beter dan tot nu toe, door de nieuwe maatschappij kan wor den gedaan. Welke produkten het precies zullen zjjn kan nu nog niet gezegd worden omdat dat nog niet geheel vaststaat. De samenwerking, die ook met Catz bijzonder prettig is, zal in de toekomst voor ons van groot belang kunnen wor den. In een van de volgende nummers van Niemeyer Nieuws zal een artikel over het interessante bedrijf van Catz In ternational verschijnen. Schaalvergroting en assortimentsuit- breiding zijn voorwaarden voor de voort zetting van de welvaart van onze be drijven en het welzijn van hen die er hun werk hebben. Het is blikverruimend en hartverwar mend, dat met mensen te mogen doen die door hun aard en instelling meehel pen de animo voor en het plezier in ons werk te stimuleren. buiten openbaarde dit zich vooral in een agressieve en succesvolle verkoop- politiek, met het gevolg dat wij in Bols ward uit ons jasje zijn gegroeid. Een derde verbouwing in 10 jaar tijd was noodzakelijk geworden. Deze verbou wing zou een grote uitbreiding beteke nen, omdat wij vastbesloten waren om uit te groeien tot een landelijk bedrijf. Nu vereist het, zoals te begrijpen valt, ’n zeer grote krachtsinspanning om een zo hoog gesteld doel te bereiken. Te vens is het duidelijk, dat door bunde ling van krachten van twee bedrijven het gestelde doel verder te verwezen lijken zal zijn. Lagen zo de kaarten in Bolsward, in Groningen lagen ze in wezen net zo. Ook daar had men plannen tot sterke vergroting van het bestaande koffie- en theebedrijf. Ook daar zag men in, dat door samenwerking met anderen het ge stelde doel sneller en efficiënter te be reiken zou zijn. Toen dan ook bleek dat ónze doelen de zelfde waren en bovendien onze visie op de nabije en verre toekomst dezelfde was, was de weg geëffend om tot een fusie te komen. Deze fusie is intussen gerealiseerd. Het tabaks- en sigarettenbedrijf van Theodorus Niemeyer krijgt nu de han den vrij om hun mooie bedrijf, dat dui delijk crescendo gaat, nog verder uit te breiden. Het koffie- en theebedrijf van Van der Plaats krijgt nu meër moge lijkheden en zal beter toegerast zijn om het uiteindelijk gezamenlijke doel te be reiken, n.l. uit te groeien tot een groot levensmiddelenbedrijf waarvan de kof fie en thee de basis vormen. Een moeilijke en wellicht lange weg ligt voor ons en zal van een ieder gro te krachtsinspanning vragen. Ik moge u opwekken gezamenlijk, een ieder op zijn eigen plaats, dit grote doel te helpen verwezenlijken. (w.g.) Y. B. Heeres, Directeur Van der Plaats N.V. Nu de beslissing gevallen is om de nieuwe Verenigde Levensmid delen Fabrieken in Bolsward te vestigen, mag ik namens het Ge meentebestuur van Bolsward dit nieuwe bedrijf met haar leiding en alle medewerkers een hartelijk welkom toeroepen. Bolsward heeft de vlag uitgestoken, toen het bericht officieel werd bekend gemaakt. En daar is reden voor! Bolsward is vanouds een Hanze-stad! Men had handelsrelaties met alle toen bekende zeehavens ter wereld. Verschillende monumenten in Bolsward herinneren ons nog aan die tijd. Na de verzanding der Middelzee is Bolsward verzorgings centrum geworden voor het grote kleiweidegebied in Friesland. Deze centrumfunktie blijkt o.a. uit de vele grote moderne winkels, het onderwijs, de bejaardenverzorging en enkele grote bedrijven, waaronder het bedrijf van Van der Plaats, dat al ruim 125 jaar in Bolsward is gevestigd. Dat dit bedrijf in een fusie met Niemeyer, Groningen en met mede werking van Catz International samen een levensmiddelenbedrijf gaan stichten met moderne marketting, is een bewijs van het voor uitstrevend zakendoen! De internationale kontakten van deze zaken, nu gebundeld in één bedrijf, zullen Bolsward weer helpen maken tot een moderne Hanze-stad. Het Gemeentebestuur èn de bewoners van Bolsward staan volledig en in alles achter deze vestiging! Bolsward is gelukkig een goede gemeenschap, ondanks verschil len in religieus, politiek en maatschappelijk opzicht. En deze ge meenschap zal graag een ieder opnemen, die meewerkt aan dit nieuwe bedrijf. In een goede harmonie tussen directie en medewerkers van de Verenigde Levensmiddelen Fabrieken enerzijds en de gemeenschap Bolsward met Gemeentebestuur en bewoners anderzijds zal dit bedrijf hier zich kunnen ontwikkelen tot zegen van de bedrijfs- genoten en van de gehele stad. Onze vlaggen wapperden om aan open armen zullen ontvangen!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1