Is de militaire parade een Bate Skroar geldverkwisting? De meiboom in top op de nieuwe Raiffeisenbank f- Fan de Martinytoer In spyltüch hin ik Hwat haf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 24 DECEMBER 1968 107e JAARGANG No. 101 ós hjoed to sizzen Parade Onderwijs. niet (foto Lammert K. Mol) ij 1 Tj. de J. 1 Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 »el, 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Tweede Kamer heeft vorige week lang gedebatteerd over het onderwijs in Nederland. Niet ten onrechte want de onderwijsbegroting vraagt het meeste geld van alle staatsuitgaven. Toch is het nog niet genoeg. Alle partijen in de Tweede Kamer willen kleinere klassen Wat kost eigenlijk een militaire parade Minister Den Toom (Defensie) zou daar vorige week antwoord op geven. Het socialistische lid van de Tweede Kamer, Ik sjong, ik sjong foar rap en rót yn dizze goud’ne moara: o minsken, stróp jim fodden üt en lók de feestklean oan. De bógden Onder soarch en smert sil romte en rykdom ha. ik sjong de brutsenen fan hert wer freugde en ütsjoch ta. Praet net oer rjochten, salang as jo jou plicht forsaekje Klacht De commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uit de Eerste Ka mer heeft bij de regering geklaagd over In spyltüch bin ik yn Gods hOn ik sjong fan frede en Ijocht en de démoedigen yn ’t lan bring ik in bliid birjocht. Ik spylje alle finznen foar it aide frijheitsliet ik spylje foar de tichthüsdoar salang't dy iepen giet. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ■- t' Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. bij het kleuter- en lager onderwijs. Ne derland heeft van alle Westeuropese lan den de grootste schoolklassen. Een ge vaarlijke aanduiding voor de moeite, die men bereid is te geven voor de oplei ding van een nieuwe generatie. Ook mi nister Veringa (onderwijs) zei, dat de regering de klassen kleiner wil maken. Het gaat er alleen maar om wanneer. De regering, gesteund door de rege ringspartijen, wil met het kleiner ma ken van de klassen per op 1 augustus van het volgend jaar beginnen. De op positiepartijen, in dit geval socialisten, democraten, pacifisten en radikalein, wil len daarna al per januari gaan werken. Minister Veringa zei, dat daarover op dit moment de benodigde (tientallen) miljoenen voor ontbreken. WASHINGTON. Dit grote bord is bevestigd naast een van de ramen van de suite van de voormalige president Eisenhower in het Walter Reed militaire hospitaal. „Prettige kerstfeest en gelukkig nieuwjaar van generaal en mevrouw Dwight D. Eisenhower”. Eisenhower zou aanvankelijk b|j het raam verschijnen om op een knop te drukken ten einde de kerstboom- liohtjes voor het ziekenhuis te ontsteken. Vanwege het overlijden van zjjn de haast waarmee sommige wetsontwer pen worden ingediend. Een deel van de volksvertegenwoordiging (in dit geval de Senaat) wordt het vrijwel onmogelijk gemaakt de constitutionele taak naar be horen te vervullen, klaagt de commis sie. Het gaat in dit geval om een wet je dat diverse huren voor verschillen de woningtypen regelt. De wet moet per 1 januari a.s. ingaan. De Tweede Ka mer kon echter pas op 12 december be slissen. Daarna pas zou formeel de Eer ste Kamer met het bekijken van het re geringsvoorstel moeten beginnen. De Se naat is daarmee nu wat eerder gestart om huurders en huiseigenaren niet van af januari in ’t onzekere te laten. Maar wel onder protest. „Een ernstige waar schuwing is hier op zijn plaats”, aldus de commissie uit de Eerste Kamer. Men is daar, kennelijk ook wat geschrokken van het zojuist gepubliceerde politieke programma van de Politieke Partij Ra- dikalen. Daarin wordt opheffing ge vraagd van de Eerste Kamer. zal plaats vinden. Een en ander is wel een bewijs dat door organisatietalent en noeste vlijt iets kan worden bereikt. In de nieuwe bank wordt een nachtkluis geplaatst waardoor het mogelijk wordt dat men ook buiten de kantooruren geld kan deponeren. In verband met het feit dat de lonen en salarissen meer en meer via de bank of postgiro worden uitbe taald neemt het loketbezoek steeds toe. Hiermede is rekening gehouden zo dat wachten in de toekomst praktisch meer behoeft voor te komen. Ook in ver band hiermede wordt het kantoor van 's morgens 9 uur tot ’s middags 4 uur voor het publiek opengesteld. Wij ver onderstellen dat deze vorm van servi ce door het publiek zal worden gewaar deerd. toaren west foar dizze fêstiging, mar foar en efter harren is tariedend wurk dien, dat as in founemint ónder dizze fêstiging leit. It is fan bilang, dat de ynwenners fan dizze stêd de üntjowing fan har mienskiplik bisit ünderkenne en weet hawwe fan har permanente striid om net ónder de fuotten to reit- sjen. Hwant der like it wol op yn de jierren foar de oarloch. Doe wiene de minsken hjir al biwend oan de stille efterótgong fan har goede stêd, hwerót mei in tryste en blykber net to kea- ren rigelmiet saken en ynstellingen oa- re wegen sochten. De kear is komd troch boargemaster: J. G. S. Bruinsma, in jon geman mei energy as in dynamo, spand as in hege C snaer, moedich oant it oermoedige ta, neat sparjend, neat ón- mooglik achtsjend en elk meinimmend troch syn faesje en enthousiasme. Jit mar krekt yn funksje siet hy al kop en earen yn de driigjende oerpleatsing fan de Suvelskoalle. Mei man en macht is dat opkeard, ja foar de helsdoarren is it weihelle. Doe kaem de saek fan de technyske skoalle op it program. It waerd fan de autoriteiten öfwiisd, Boalsert lei to ticht by Snits, de pro- vinsiale kommisje seach foar sa’n skoal le gjin bistean. Mar de boargemaster mei syn helpers setten troch, hja wis ten in earste krêft ót it Fean los to sjongen en boksten krekt sa lang dat |hja it jawurd krigen. Hoe is dat ini- siatyf bileanne as wy nou sjogge, hok- foar bloeijend ynstitót oan de Frjent- sjerter strjitte oan it forrizen is. Grif, de hear Pehlemann mei syn korps hat de plannen ütfierd en ótboud, mar de oanstoker wie boargemaster Bruinsma. De parlementariërs zijn rustig met kerstvakantie. Tenminste; zo lijkt liet indien men dezer dagen langs het Binnenhof wandelt. De oude gebouwen liggen er wat verlaten b|j. Een verkouden gids probeert een hoestende kersttoerist uit te leggen, dat de Ridderzaal is gesticht door een Hollandse graaf, die in een ver verleden ter plekke zijn favoriete jachtterreinen had gevonden. Dat is de enige politieke uitleg, die nu rond de Eerste en Tweede Kamer wordt gegeven. Voot veel Kamerleden echter betekent de Kerst heel wat anders dan enige dagen rust. Het bruist op het ogenblik aardig binnen de vaderlandse politiek. Ik sjong foar elke earme siel dy’t yn it leed forslacht fan de alderearste sinnestriel en ’t wiken fan de nacht. In twadde inisiatyf fan him wie de RKHBS mei ynternaet, dêr’t ek folie minsken harres ta dien hawwe, mar it wie wer boargemaster Bruinsma, dy’t op ien sneintofoarmiddei mear as 20.000 goune byinoar wist to krijen om de kom misje destomear to oertsjógjen, dat net Ljouwert mar Boalsert de stêd wie foar dizze skoalle. En hwa wit net mear, hoe’n opkuor it yn de stêd joech, doe't hy mei syn plan kaem om oer it Lege Bolwurk in brêge to meitsjen foar in hiele nije stêdswyk: Plan Noard! Hwat is der kopskodde, hwat is der ónheil foarsein. Mar hwat hat it in segen west, dat hy doe al dit dryste plan wist troch to setten. Op dit founemint en bisiele troch dizze geast is de stêd fannijs bi- goun to libjen, men krige wer hoop men krige wer bitrouwen. Yn dizze geast is troch oaren fierder wurke. De ótwrei- ding fan de Kristlike hushaldskoalle mei oplieding foar leararessen en ynter naet sette in nije pearel oan de aide kroan, de, mei Boalsert forgroeide Hol- landiafabriken modernisearden en wreid- den harren ót, de Muzyksoalle óntstie en forovere hjir syn plak. De sport- foriening mei de stêd kaem ta de yn- rjochting fan in treflik sportpark, dat op it nije swimbad nei, in komplete sport- ynstallaesje sjen lit. Mei it slagjen fan plan Noard kaem plan Sód, it Parkplan, oan bod en hurder as ien tocht hie groei de dit papieren plan ta realiteit. Net it minst troch in oar kostlik inisiatyf, dat fan it revalidaesjesintrum: Bloemkamp, dat nou al wer syn kapasiteit fordu- belt. En tusken dizze bilangrike en moedjaen- de inisiativen hawwe hiel hwat parti- (neffens Jesaja 61) Dinsdag 1 okt. j.l. werd de aanbeste ding van de bouw van de nieuwe raif- felsenbank gehouden en hierbij kwam als laagste inschrijver uit de bus het aannemersbedrijf H. Bleeker en Zn. te Bolsward, welke direct de gunning kreeg. Nog diezelfde middag reeds werden door genoemde aannemersmaatschappij de eerste stappen gezet met het resultaat dat binnen een zeer korte periode van het bestaande gebouw niets meer viel te bespeuren. Direct werd een begin ge maakt met de wederopbouw en 20 dec. was het reeds zo ver dat de meiboom op het gebouw kon worden geplaatst. De bouw is thans zo ver gevorderd, dat het gebouw door verwarming vorstvrij kan worden gehouden waardoor stag natie in de bouw vrij zeker niet meer Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, JVorkum en Een hoop politici vragen zich nu af wat zij eigenlijk moeten doen. Welke gevol gen zal de samenwerking hebben tussen KVP, ARP en CHU’ Zullen enkele be kende leden van de christelijke fracties overstappen naar de PPR, die zojuist de opzet voor een nieuw politiek program ma bekend heeft gemaakt? Op dit mo ment is nog weinig duidelijk. Maar de dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar zijn ideaal voor onofficiële gesprekken en verborgen afspraken. Wie weet wat ons begin van het jaar allemaal te wach ten staat. Den Haag gonst op dit mo ment van de geruchten over een kabi netscrisis. Een wonderlijke situatie. Voor het eerst wordt over een crisis gefilo sofeerd zonder dat een direkte aanlei ding voor zo’n breuk is te vinden. De afgelopen maanden is dat steeds an dersom geweest. Bij het loondebat ver telden boze tongen: „Daar zal het ka binet over struikelen”. Bij het huurdebat grinnikte men: „Daar komt deze re gering niet overheen”. Nu zegt men sim pelweg: „De regering De Jong maakt het niet lang meer”. Zonder daar een direkte reden voor te kunnen geven. Wat, zacht gezegd, voor de regering niet zo’n gunstig teken is. de heer Wieldraayer, had het plan om de minister mondeling vragen te stellen over de noodzaak of het nut van mili taire parades. Zelfs had hij daar een uitgesproken mening over. De heer Wiel draayer moet weinig van parades heb ben: „geldverspilling, overbodige tradi tie en een overbodige belasting voor de mensen, die voor zo’n parade moeten op draven”, was zijn oordeel. Hij veron derstelt, dat defensie de parades ziet als een groots opgezette reclame voor de diverse onderdelen van de krijgs macht. Maar, meent hij, zo’n reclame zou efficiënter, beter en goedkoper zijn indien burgers gelegenheid krijgen een kazerne te bezoeken of een militaire oefening mee te maken. Overigens, om misverstand te voorkomen, de heer Wiel draayer is niet tegen het leger. „Vol gens mij is het leger noodzakelijk. Maar ik zie liever een soldaat, die zijn vak goed beheerst dan ’n goed paradeloper”. Ik sjong it wurd oer berch en dón fan libben en bihald en moam, dan romje wy it pón en bouwe in nije wr&ld. Fedde Schurer (Op de Krystwijingsgearkomste fan de kr. skoallemienskip Nyenhove foardroe- gen troch Hinkje Feenstra) kuliere sakenminsken en Ondernimmers har oandiel levere oan dizze gong fan saken. Ik wol se net allegearre neame, elk ken se ommers en alle Boalserters biwónderje de iene nije winkel nei de oare. In libbene stêd kin der net sunder. Ek net sünder de forbettering fan hotels en restaurants, koffybars en sociëteiten, ek net sónder de groei en forbettering fan garaezjes en autobidriuwen. Net sónder feesten en kulturele manifes- taesjes. Hwant alles meiinoar makket it libbene en fleurige stêd, dêr’t de mins ken graech wenje, graech hinne gean om har ynkeapen to dwaen, har bruilof ten to fleren en har bem in goede op lieding to jaen. Mar in stêd as Boal sert kin dit allinnich om dat hjir in fikse keppel minsken wennet, dy’t ien- riedich en sljucht en rjucht altyd ré is om de autoriteiten to helpen, om foar de stêd de jas ót to dwaen en mei yn de ploech in hód fol wurk to forset- ten. Dizze tsjinjende geast is Boalserts kostberste bisit en salang men iendrach- tich en sónder pretinsjes dizze skoan- dere mienskip tsjinnet, sa lang sil de stêd bloeije. De nije fabriken binne hjir fan herten wolkom. Hja komme yn in lytse stêd, dy’t nou al jierren toand hat great wêze to kinnen yn folie, hweryn in lytse stêd great wêze kin. Hja sille óniderfine, dat hja in goede kar dien hawwe, hwant it is sa as Pref, van der Meer hjir in kear sein hat, dat in folk op syn bést libbet yn de libbene, lytse stêdden. En mei blidens meije wy sizze: Sa’n stêd is Boal sert! BY IN BLIID BARREN! Wol selden is troch de stêd sa’n blide mare roun as forline tongersdei it ge tal wie. De Verenigde Levensmiddelen Fabrieken hawwe de stêd Boalsert ut- kard om harren nije fabriken to bou wen. Foar in pearhóndert man fêst wurk err brea, dat is in boppeslach, heech yn de tribune. Tankber oan de direksje fan Van der Plaats, oan it Weeshus, oan de boargemaster, oan de minister, oan de adfiseurs en stille krêften, dy’t dit mooglik makken, gean ós tinzen as fansels tobek nei de djippere oarsaken fan de nije bloei fan ós goede stêd. Hwant de boppeneamde ynstansjes haw we nou wol de direkte en neiste mo- TERNEl’ZEN Koningin Juliana en koning Boudewijn van België hebben het gemoderniseerde kanaal van Terneuzen naar Gent offièieel ingebruik- gesteld. Op de foto kijken de beide staatshoofden naar een parade van schepen in de grote sluis te Terneuzen. broer heeft h|j hier van afgezien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1