Vernieuwingen zonder kritieke botsingen F' I Binnenlands jaaroverzicht ■f I Ban de Martinytoer ï- h. K i 9 - IS 107e JAARGANG No. 102 DINSDAG 31 D^T-F”1968 W ymbritseradeel. Demonstraties Huwelijksgeluk voor prinsenpaar Prins Verkeer Vervolg pagina 1 2e blad syn H.M. koningin Juliana leest de trooveds I. Advertentieprijs: 16 et per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aaiffraag Het koninklijk huis was opnieuw on derwerp van vele gesprekken. In het par lement is gefilosofeerd over de vraag of Nederland een koninkrijk moet blij ven of een republiek moet worden. De overgrote meerderheid wil het konings huis in stand houden. Vooral nu het vernieuwingsproces op tal van terreinen Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) i Een tweede blijde gebeurtenis in de ko ninklijke familie was de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus, die op 25 september, even eens in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, plaats had. Dit prinsje, dat de namen kreeg Johan Friso Bernhard Christiaan David, is, na zijn moeder en zijn broertje Willem-Alexander, momen teel de derde in de rij van opvolging. Allerearst sil in bilangryk diel fan it lan oan de lanbou finttrutsen wurde moatte en ta bosken of oare rekreas- jegebieten makke. It twadde is dit, dat der fiif miljoen lytse en lytsere boeren üt de lanbou ütkocht wurde moatte. Hwant, sa redeneart hy, it binne dy lytse boerkes, dy’t mei in bytsje lan, per ha de heechste opbringsten hawwe. De bidriuwen moatte dan allegear folie greater wurde, dan is it ek mooglik foar legere prizen noch in reedlik bi- stean to hawwen. Hy wol hawwe, dat de EEG-mienskip dit ütkeapjen en dizze greate bidriuwen bikostigje sil en hy mient, dat syn plan om dit yn koarte jierren üt to fieren, goedkeaper is as de geleidelike wei, dj?’t nou folge wurdt. Dêrby brükt hy dan ek noch in so- siael motyf troch tö sizzen, dat it ien- mansbidriuw in finding is en allinnich op greate bidriuwen de minsken frije tiid, fakansje en sosiale wissichheit fine kinne. Hy mient fierder, dat op sokke bidriu wen bilangryk goedkeaper produseard wurde kin en dêrmei dus de ófstan tus- ken de EEG-prizen en de wraldmerk lytser wurde kin. Dat it plan Mansholt yn boereformid- dens as in bom ynslein is, mei bikend stean, dat it hiel hwat gefolgen net lens neamd, lit stean yn oerweging nomd hat, is wol slim. Dat net ien fan de seis lannen der oant nou ta mei yn- stimd hat, mar dat allegearre der tige kritysk foaroer steane, is bikend. It sil dan ek grif net sa ütfierd wurde. Mar de skokwurking op de EEG-lan- nen kin lykwols heilsum wêze, hwa”t oan diz tiid j.a hawwe de msAste ’an- Wie traditioneel aan het eind van het jaar terugkijkt naar de afgelopen twaalf maanden heeft het voor wat Nederland betreft eigenlijk nog niet eens zo ge- makkelijk. Het jaar 1968 heeft ons geen opvallend grote gebeurtenissen ge bracht ,die hun stempel op de toekomst drukken, gebeurtenissen zoals bijvoor beeld landen als Amerika (verkiezingen, moord op Kennedy), Frankrijk (revo lutie en financiële krisis) en Engeland (ekonomische. omschakeling) die wel hebben meegemaakt. Toch is het afgelopen jaar voor Nederland belangrijk ge weest. Wij maken kennelijk een gestaag doorgaand proces van vernieuwingen door op tal van terreinen. Ook al geeft dat de nodige problemen en zelfs botsingen, het is een gunstig verschijnsel. Een natie, waarin alles bij het oude blijft, is ten dode opgeschreven. De grote verdienste van 1968 is, dat de vernieuwing heeft kunnen blijven doorgaan zonder dat het tot kritieke botsingen is gekomen. Bot singen, die met name in Frankrijk niet zijn vermeden. Tweemaal Luns: links, de man die altijd onderweg is; rechts, de mah die altijd stil staat Het verkeer dreigt in ons kleine land een steeds groter knelpunt te worden. Het aantal ongelukken in 1968 was vol gens de eerste ramingen opnieuw aan zienlijk groter dan in 1967. Aan de stij gende lijn is, ook voor wat betreft de aantallen slachtoffers en de schade, nog geen eind gekomen. In februari kwam de regering met een nieuw wegenplan. In de komende tien jaren moet in Ne derland 1900 kilometer weg worden aan gelegd, voornamelijk autosnelweg. Het Nederlandse wegennet zou dan in totaal 3600 kilometer beslaan. Op het ogen blik heeft ons land 700 km autosnelweg. Neist de gunstige fint wikkeling fan yn- dustry en hannel kaem it yn de maeije- dagen fan 1968 ta in earste eksplosy op it agrarysk terrein. De molkpriis foei sa mar in stür nei ünderen fanwegen de oerproduksje fan de tsiis. De massameeting yn it Fean liet Ifidop hearre hoe’t de boerestan hjir- troch fan ’e wize wie. Gelokkich koe de minister in pear dagen letter de lju moed ynsprekke mei to sizzen, dat it straks wol wer better wurde soe in ütspraek, dy’t net leaud waerd en sa is it ek komd. Mar de measte boeren waer it wol düdlik dat it moaije waer oer wie en swiere boijen op komst wie- ne. De léste wiken fan dit jier stiene alhiel yn it teken fan de Mansholt- plannen. De EEG stiet foar de swier- ste krisis fan syn bistean, nou’t bli- ken docht, dat it systeem net roun rint. Hja kinne de prizen binnen it gebiet mar net oprinne litte, towyl buten it gebiet de agraryske prizen folie leger lizze en earder sakje dan stige. Hwant de hegere prizen yn de lanbou hawwe in folie hurdere konkurrinsje dan dy yn de yndustry. De minder fintwikkele lannen hawwe gjin yndustry allinnich lanbou-produkten. Allinnich dêrmei kin ne hja bitelje, rinte en óflossing' jaen foar needsaeklike ynfestearingen. Hoe greater de priisforskillen wurde tusken de EEG-prizen en dy fan de oaren, des- togreater wurdt it probleem. Dr. Mansholt wol nou de EEG-Itobou op twa prinsipes reorganiseare. Foarst wol hy de produksje safolle lytser meit- sje as yn it EEG-gebiet pleatst wur de kin. Dêrfoar hat hy twa pylken op syn bóge spand. dadiger volgens de normen van Neu renberg”. Hierna spraken zes Groning se hoogleraren in de ethiek in een brief aan de minister hun verontrus ting uit over de houding van de auto riteiten tegen studenten en andere jon geren, die krachtens hun geweten pro testeren tegen de oo.-log en daarbij in strijd komen met artikel 117. De hoog leraren benadrukten hoe gevaarlijk het is wanneer een tegenstelling ontstaat tussen wet en geweten, waarbij de jon ge generatie op haar morele veront rusting geen ander antwoord krijgt dan een formele verwijzing naar het arti kel in het wetboek van Strafrecht. Mi nister Polak antwoordde, dat wie naar zijn geweten of om welke andere reden ook meent de politiek en de daden van een regering te moeten afkeuren, daar toe, althans in een democratische sa menleving, volop de gelegenheid heeft, mits hij daarvoor een vorm kiest, waar in beledigingen achterwege blijven. In de Eerste Kamer drongen alle fracties er bij de minister op aan het desbe treffende artikel te schrappen of te her zien. TUSKEN ALD EN NIJJIER Noch in lyts skoftke en 1968 hat reis folbrocht en 1969 stiet foar de doar. Wy tinke yn dizze firen oan it foar- bije jier en meije wol sizze, dat it foar de measten better wurden is as it earst like. De ramp fan de wurkleazens is net greater, mar lytser wurden, de ekono- myske situaesje hat him yn gunstige sin fintwikkele. Us lan bleau bisparre foar greate rampen en wie yn forge- liking mei safolle oaren in oase fan frede en wolfeart. Wy libben hjir mei mei de finrêst yn oare dielen fan de wrald, binammen mei de forskrikking fan de Biafra-trageedzje es bisochten de slachtoffers fan dizze misdiedige fol- kerenmoart sa goed mooglik by to stean Het jaar bracht opnieuw de nodige de monstraties en relletjes, al stonden aan tal en omvang in geen verhouding tot wat 1967 ons bezorgde. Een van de fel ste demonstraties was die, waarbij on geveer vierduizend sympatisanten op 16 maart in Den Haag hun steun betuig den aan de Amerikaanse politiek ten opzichte van Vietnam. Aan de Ameri kaanse ambassadeur William R. Ty ler werd een boodschap overhandigd, bestemd voor president Johnson en het Amerikaanse congres. De demonstratie moest regelmatig door de politie wor den „beschermd” voor „tegendemonstran- ten”. Diezelfde dag werd in Amsterdam omvangrijk gedemonstreerd tégen de Amerikaanse politiek. De politiekorp sen van een aantal gemeenten namen in deze periode het besluit om enkele waterkanonnen aan te schaffen. In januari werd nog even de zaak van de ontslagen hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer Van der Molen, actueel. Hij had protest tegen zijn ontslag aangetekend bij de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht. De heer Van der Molen werd in 1966 ont slagen door de ministers Smallenbroek (Binnenlandse zaken) en Samkalden (Justitie). Deze laatste is inmiddels bur gemeester van Amsterdam geworden. De heer Van der Molen schakelde het amb tenarengerecht in, maar kreeg ongelijk. Ook de Centrale Raad van Broep be sliste op 24 januari van het afgelopen jaar, dat er geen gronden zijn om het ontslag nietig te verklaren. Juridisch ontstonden bij tal van demon straties moeilijkheden rond diverse uit roepen en spandoeken, waarin de Ame rikaanse president voor „oorlogsmisda diger” en tal van variaties daarop werd uitgemaakt. In februari liet minister Po lak (Justitie) weten, dat géén vervol ging zou worden ingesteld tegen de Gro ningse hoogleraar prof. Delfgaauw, die op een bijeenkomst verklaarde, dat „ge meten aan de maatstaven van Neuren berg, Johnson en zijn genraals oorlogs misdadigers zijn”. Woordkeus en 't juis- ste zinsverband waren volgens de minis ter niet meer te achterhalen, zodat ver volging niet mogelijk was. Eerder waren al enkele studenten wegens het roepen van „Johnson Moordenaar” veroordeeld op grond van art. 117 van het wetboek van Strafrecht, dat belediging van een bevriend staatshoofd verbiedt. Na de mededeling van minister Polak werden opnieuw enkele studenten veroordeeld, die voor hun raam spandoeken hadden opgehangen met „Johnson oorlogsmis- Bolswards Nieuwshlat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wbnseradeel, Workum en Een van de merkwaardigste verschijn selen van 1968 is het studentenverzet geweest. In vele westelijke landen is ge bleken, dat de studentenwereld radikaal verandert. Vrijwel overal is kritiek op de universiteit zelf en op de maat schappelijke gang van zaken achtergrond voor een vaak heftige politieke bewe ging van de studenten. Ook in Neder land. Het afgelopen jaar heeft talrijke discussies gebracht tussen minister Ve- ringa (onderwijs), specialisten en stu denten over de juiste organisatie van de Nederlandse universiteiten en hogescho len. In maart werd het rapport Maris gepubliseerd, waarin voorstellen werden gedaan voor een nieuwe opzet. De aan bevelingen van deze commissie gingen de studenten en de Academische Raad nog niet ver genoeg. Een nieuwe nota volgde, waarin meer nadruk werd ge legd op de verantwoordelijkheid van de lagere bestuursorganen binnen de uni- veraiteit. Tevreden was echter nog nie mand. In juni organiseerde de NSR (Nederlandse Studenten Raad) in Utrecht een openbaar debat tussen de minister en studenten. Aan het debat kwam voortijdig een eind door de ont ploffing van een rookbom. splitsingen kan veroorzaken is een bin dende nationale factor, zoals het ko ningshuis, heel erg welkom. Opnieuw was er in 1968 gelegenheid om koninklijk feest te vieren. Op 17 april, ’s avonds om 19.36 uur, schonk prinses Margriet in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven aan een flinke wel geschapen zoon. De RVD deelde mee: „De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed”. Het communiqué werd ondertekend door prof. dr. W. P. Pla te en de kinderarts dr. J. Drukker. La ter zou prof. Plate zijn naam verbin den aan een grammofoonplaat met zwangerschapsgymnastiek. Nog later zou hij op eigen verzoek vervroegd met pensioen gaan. Op 22 april deed de heer Van Vollenhoven in het stadhuis te Utrecht aangifte van de geboorte van zijn zoon. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De ouders gaven het prinsje de namen Maurits Willem Pieter Hendrik. De naam Maurits komt voor in het Huis van Oranje, hetzelfde geldt voor Wil lem en Hendrik. Pieter is de naam van de vader en de grootvader van het prins je. Prins Maurits is voorlopig de vier de in de rij van de erfopvolging. Premier De Jong zei in een toespraak voor ra dio en televisie: „De gedachten van de ouderen onder ons zullen teruggaan naar het moment, waarop de eerste be richten over de geboorte van de moe der, prinses Margriet, ons bereikten. Toen: een sprankje hoop op de bevrij- 'ding in de donkere dagen van de be zetting van ons land. Omstandigheden waardoor deze, zo ver van huis gebo ren prinses een geheel eigen genegen heid verwierf, die later door haar op treden in ons midden is verdiept en toe genomen”. nes krekt dien oft hja neat seagen fan de wankeljende toer fan Babel, dy’t EEG hjit. Fan de treflike opset, de produksje op dy plakken to litten, dêr’t hja it bést en goedkeapst dien wurde kin, is gjin spat torjuchte kaem. Elts lan hat om it hurdst skrept, syn eigen agraryske produksje to forgreatsjen, mei alle le gale en illegale middels. Mei iepen ea- gen hawwe hja de oerproduksje bifoar- dere, ek yn streken, dy’t hjir folie min der geskikt foar wlene. It nationale bi- lang stie fierst to faek op ’e foargroun en bidoar de hiele, moaije opset. Nou sit men meimekoar yn it labirint. Men kin it plan Mansholt op goede grounen öfkarre, mar stean bliuwt, dat der in oplossing foun wurde moat foar de to greate EEG-produksje op agrarysk ge biet. Stean bliuwt, dat de ófstan tusken de EEG-lanbouprizen es dy fan de oa re wrald to great is en dat der mar twa wegen binne om dy tichter by mekoar to bringen. De iene is dy fan de solida riteit mei de minder fintwikkele lannen troch in ein to meitsjen oan de lege wraldmerkprizen en de Gnsociale ta- stannen, dy’t der fit fuortkomme. Dat soe de goede wei wêze. De oare is: de EEG-lanbou legere prizen to bitéljen en dêrmei de agrariërs hjirre ünsosiael to bihanneljen. Dat is de forkearde wei. Mei greate spanning wachtsje wy óf, hoe’t dizze prinsipiële striid yn it EEG- gebiet him yn 1969 fintwikkelje sil. Wy hoopje it béste en wolle yn elts gefal fis trouwe lêzers fan'herte Gods seine oer har seis, har hüshaldlng en har bidriuw tawinskje, hwant dersfinder kin it het. üj. j* 1 <V' l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1968 | | pagina 1