Voorstellen van minister Schut, omtrent huur belasting, zijn met grote meerderheid verworpen Gabe Skroar De astronauten Borman, Anders en Lovell brachten de Kerstdagen door op 125 km. afstand van de maan Wijziging verenigingsrecht voor pachters VANAF 65-JARIGE LEEFTIJD Actie dagverblijf gehandicapte kinderen Hwat hat ós hjoed to sizzen Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2935 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 3 JANUARI 1969 I08e JAARGANG No. 1 Wymbritseradeel. De Amerikaanse ruimtevaart Gromiko in Egypte (Foto Steggerda, Bolsward) Haken en ogen in Vietnam Samenwerking de Vakantie Draai van Ky verschijnsel Minister Schut staat voor schut, wisten enkele dagbladen te melden. Niet hele maal ten onrechte. De Eerste Kamer heeft, ondanks het aandringen van de minister voor Volkshuisvesting om zjjn voorstel aan te nemen, met ontstellende meerderheid zijn plannen voor de invoering van een huurbelasting verworpen. De Senaat was heel wat minder meegaand dan de Tweede Kamer, waarin een regeringsmeerderheid de huurbelasting aanvaardde. Achteraf bezien kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de Tweede Kamer een handig spel heeft gespeeld. Decembermaand was trouwmaand. Het bruidspaar Gersjes-Yedema deed dit per koets, gereden door de plaatsgenoot van de heer Gersjes, de heer A. J. de Winter uit Ruigahuizen met de tuigpaarden Ciska en Bento. Hier het bruids paar voor het stadhuis. De leeuwtjes hebben de sneeuwmutsjes nog op. Adv«t«iaepri>i 16 et pw SM Inge*, mededelingen dubbel kartel Contractprijs op aanvraag die men zal moeten gaan. En aangezien men moet vrezen, dat de regering van Saigon door de ontwikkelingen eerder zwakker en het bevrijdingsfront door zijn hechtere politieke organisatie eer der sterker aan het worden is, zou wel eens kunnen blijken, dat de weg naar overleg met het bevrijdingsfront beter in een vroeger stadium had kunnen wor den ingeslagen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 <05157) (b|j vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad As men de hoop farre lit, fart men seis minister Witteveen (Financiën) zal verwerping door de Eerste Kamer met lede ogen hebben aangezien. De huur belasting zou zeventig miljoen in de schatkist moeten brengen. Met dit be drag was rekening gehouden bij het op stellen van de overheidsuitgaven. Minis ter Witteveen moet nu proberen om dit gat te dichten. Ook door het beperken van de uitgaven, waar weinig kans op is, of door het zoeken van nieuwe in komsten. Onverwacht is Gromiko, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, in de Egyptische hoofdstad opgedoken voor be sprekingen met president Nasser en ook met de Jordaanse ambassadeur. Het waarschijnlijkste is, dat Rusland pogin gen in het werk stelt om de crisis in het Midden-Oosten met politieke mid delen op te lossen en dat het daartoe Nasser onder druk zet om bepaalde concessies te doen. Als tegenprestatie zou Rusland dan van Amerika kunnen verwachten, dat het zijn vriend Israël onder druk zet om ook enkele conces sies te doen. De Arabische landen eisen nog steeds de algehele aftocht van de Israëlische troepen, maar weigeren daar een erkenning van Israël tegenover te stellen. Israël houdt aan een vrede en erkenning vast, maar is niet bereid al het vorig jaar veroverde gebied prijs te geven. De grenzen zullen nieuw getrok ken moeten worden, zegt Israël, ipdat de veiligheid van het land zo groot mo gelijk zal zijn. Het ogenblik lijkt gekozen, waarop de grote mogendheden het Midden-Oosten met iets andere ogen gaan zien, waar- er wel somber uit. De kandidaatsvoor- zitter, de heer Vondeling, had „persoon lijke bezwaren” tot uitdrukking ge bracht tegen de kandidaat-secretaris, de heer Van Dam. De laatste wordt ge steund door Nieuw Links. De kandidaat vice-voorzitter, de heer Van der Louw, liet op zijn beurt weten, dat hij grote bezwaren had tegen de kandidaat-voor- zitter, als deze zijn bezwaren tegen de kandidaat-secretaris niet zou laten val len. Ook de heer Van der Louw is een vertegenwoordiger van Nieuw Links. Zo was het nieuwe bestuur, nog voor het was verkozen, al aardig onderling aan het bakkeleien. Het beste advies leek om toch maar met vakantie te gaan om de gemoederen wat te laten bekoe len. Een bewonderenswaardig staal van onverschrokkenheid en technisch kunnen hebben de Amerikanen geleverd, die betrokken zijn geweest bij de eerste vlucht van een ruimteschip, dat mensen in een baan om de maan heeft gebracht. De grote precisie van besturing en regeling van de voortstuwing, ook op momenten waarop rechtstreeks radiocontact met de aarde ónmogelijk was doordat het ruimte schip zich aan de van de aarde afgewende zijde van de maan bevond, geven een bijzonder hoge dunk van de Amerikaanse techniek. Wanneer minister Schut al in de Twee de Kamer was gestruikeld had het er voor hem waarschijnlijk zeer somber uit gezien. Kennelijk voelden de regerings partijen nog niet veel voor een naar huis sturen van deze bewindsman; ondanks de vele kritiek van verschillende kan ten, die minister Schut sinds zijn optre den heeft moeten slikken. Men wil ken nelijk nog niet graag beginnen met het afkavelen van het kabinet De Jong. Aan de andere kant was het ook voor de Tweede Kamer bijzonder moeilijk om het huurbelastingvoorstel te slikken. Maar het wordt natuurlijk iets gemak kelijker wanneer men de zekerheid heeft, dat het voorstel nooit in prak tijk zal worden gebracht omdat er ook nog een Senaat is, die het beslist nooit zal goedkeuren. Heeft de Tweede Kamer, met name de regeringscoalitie, tevoren geweten, dat de Eerste Kamer het plan van minis ter Schut zou weigeren? Men zou het, gezien de geweldige klap, die de Senaat uitdeelde, wel gaan vermoeden. Het voorstel werd namelijk niet met een krappe meerderheid verworpen. Neen, liefst 58 Kamerleden stemden tegen. Slechts drie waren bereid de bewinds man te steunen (twee leden van de ARP en een vertegenwoordiger van de KVP). Overigens was niemand tegen de bedoeling van het wetsontwerp. De op zet is om mensen met hogere inkomens, die wonen in door de staat gesubsidieer de huizen, een extra belasting te laten betalen. Dit zou hen dwingen om naar duurdere, ongesubsidieerde huizen uit te zien, waardoor de woningen, die zij verlaten, vrijkomen voor diegenen, voor wie zij zijn bedoeld, de mensen met la gere inkomens. Een fraaie opzet dat vonden de parlementariërs ook maar er zit een stevig praktisch bezwaar aan: duurdere huizen om naar „dooi- te stro men” zijn er niet. Althans niet in vol doende mate. Minister Schut moet nu maar zien hoe hij er door komt. Hij heeft steeds ver klaard. dat de huurbelasting een onmis baar onderdeel van zijn beleid is. Ook Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Tweede Kamer geniet voorlopig nog van de Kerstvakantie. Pas op 21 januari zal de Kamer weer bijeenkomen. Dan komt de begroting van Justitie aan de orde. Enkele Kamerleden zijn naar de wintersport. Onder hen is ook de heer Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP. Hij kan nu rustig een tijdje met vakantie gaan, want de samenwerking tussen de christelijke partijen, waarvan hij een groot voorstander is, is een goed eind op gang gekomen. De vooraanstaande socialisten hebben geen tijd om echt met vakantie te gaan. Binnen de Partij van de Arbeid vliegt men elkaar regelmatig in de haten. Tus sen Kerst en Nieuwjaar had het PvdA- bestuur tot taak een oplossing te zoe ken voor de kandidaatstelling voor het nieuwe bestuur, dat begin dit jaar moet worden gekozen. Of men daarin zou Cliffords ideeën brengt. Hij is n.l. di recte contacten van de regering van Saigon met het bevrijdingsfront gaan bepleiten, al houdt hij natuurlijk de no dige slagen om de arm. Wij zullen, al dus Ky, het bevrijdingsfront nooit als eenheid aanvaarden, maar de tijd is aan gebroken om toe te geven, dat het een realiteit is. Wij moeten deze realiteit onder ogen durven zien. Voor dergelijke opmerkingen zitten overigens mensen in de gevangenis van Saigon. Ky blijft ontkennen, dat de contacten tot een coa litieregering zouden kunnen leiden; hoe hij de politieke oplossing dan ziet, blijft een raadsel. Overigens heeft het bevrijdingsfront van zijn kant nu al verklaard geen ptijs te stellen op onderhandelingen met Saigon, omdat de regering van Saigon het Zuid vietnamese volk in genen dele vertegen- woordigt. Ky had bovendien’ dë slag om de arm gehouden, dat de besprekingen zouden kunnen beginnen wanneer de Noordvietnamese troepen het land ver laten zouden hebben. Het heeft er dus alle schijn van, dat Ky met een be trekkelijk weinig zeggend gevaar zich heeft willen beschermen tegen Ameri kaanse verwijten. Maar dat neemt niet weg, dat er zonder Ky’s slagen om de arm te tellen een weg is aangegeven, Het doel van deze tocht is op de eer ste plaats de bevrediging van de men selijke nieuwsgierigheid in zijn zoeken naar het wezen der dingen. Ongetwij feld hebben de astronauten een schat aan wetenschappelijke gegevens ver gaard. Het rechtstreekse nut van deze onderneming moet men vooral zoeken in de oplossing van de grote hoeveel heid uitzonderlijk moeilijke technische problemen. Om de vlucht mogelijk te maken heeft men computers van een dusdanig geringe omvang moeten con strueren, dat zij in het ruimteschip kon den. De elektronische uitrusting in haar geheel eiste voortdurende verfijningen. Metallurgische problemen zijn opgelost om constructies te maken, die tegen de wonderlijkste invloeden bestand waren. De enorme snelheden vereisten moto ren van een uitzonderlijke kracht zon der dat hun omvang én zwaarte het experiment onmogelijk maakten. De brandstofvoorziening stelde bijzondere eisen. De gegevens en technieken, die men hiertoe heeft kunnen en moeten ontwik kelen, openen vermoedelijk nieuwe mo gelijkheden voor de techniek van het dagelijkse leven. Deze ontwikkeling en het op korte ter mijn sterk gegroeide prestige van Ame rika zullen van meer belang blijken voor het dagelijkse leven dan de moge lijkheden ruimtevaart en maanstations te gebruiken in de militaire wedloop tussen Amerika en Rusland. Tegenover deze demonstratie van men selijk vernuft en menselijk kunnen steekt het vaak kleingeestige en lang niet altijd zinvolle politieke bedrijf wat schril af. In Parijs is nog steeds geen beslissing gevallen over de vorm van de tafel, waaraan Amerika en Saigon aan de ene en Hanoi en het bevrijdingsfront aan de andere kant plaats zullen ne men. Maar toch vallen er enkele ontwikke lingen te melden. Op de eerste plaats heeft Vance, een van de Amerikaanse onderhandelaars, zijn Noordvietnamese collega lat enweten, dat een aanval op Zuidvietnamese steden en vooral op Sai gon ernstige gevolgen zou hebben voor de onderhandelingen. Men neemt aan dat Vance hiermee te kennen gaf, dat dan de bombardementen op Noord-Vietnam hervat zouden worden. Er waren de laat ste tijd troepenconcentraties in de buurt van Saigon gemeld en dat zou de aan leiding tot Vances waarschuwing zijn geweest, hoewel Clifford, de Amerikaan se minister van defensie, enkele dagen tevoren nog verklaard had, dat een der gelijke aanval de besprekingen niet in gevaar zou brengen. Men kan hieruit opmaken, dat er ernstige verschillen van inzicht bestaan tussen het Ameri kaanse ministerie van defensie en dat van buitenlandse zaken, dat de instruc ties aan Vance heeft verzorgd. Clifford heeft niet alleen problemen met buitenlandse zaken, maar ook met de Zuidvietnamese vice-president Ky, die in Parijs een tbeziend oog op de Zuidviet namese delegatie houdt. Ky heeft felle kritiek uitgeoefend op Clifford, die bij voortdurend Zuidvietnamees tegenstrib belen al eerder had voorgesteld over de militaire zaken dan maar zonder Zuid- Vietnam en met Hanoi alleen te gaan praten. Hij is er een groot voorstander van zo snel mogelijk Amerikaanse troe pen naar huis te brengen. Nu men in het christelijke kamp nieu we samenwerkingsvormen zoekt, begint men ook aan de linkerkant wat haast te zetten achter het streven naar samen werking. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de besturen van de Ra- dikalen en van de Pacifisten uitgenodigd voor een overleg op 10 januari in Am sterdam. De Democraten lieten tevoren al weten op dit moment niets te voe len voor een actieve deelname aan een progressieve concentratie. Maar zij zijn toch uitgenodigd om op 10 januari ook naar Amsterdam te komen, als waar nemer. De Socialisten hopen, misschien tegen beter weten in, ook de Anti-Re- volutionairen nog eens binnen de pro gressieve samenwerking te lokken. Voor al de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, de heer Den Uyl, ge looft dat de ARP zich niet zal over leveren aan een naar zijn mening con servatieve, christelijke concentratie. Hij doet dan ook regelmatig uitnodigingen de deur uitgaan aan dte ARP om eens te komen praten. De heer Biesheuvel, de politieke aanvoerder van de Anti’s, laat echter met dezelfde regelmaat we ten, dat de ARP niets voelt voor een gesprek met de samenwerkende pro- gressieven. Dat Den Uyl de moed niet verliest, pleit voor hem. Maar hij is zo langzamerhand binnen de PvdA wel de enige, die nog gelooft in een overtocht van de ARP. Het merkwaardige verschijnsel doet zich nu voor, dat Ky een draai heeft genomen, die hem in de richting van De minister van landbouw en visserij heeft op 24 december jl. een vóóront- werp van de Pachtwet voor advies toe gezonden aan het Landbouwschap, de Federatie van Landeigenaren en de Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren. In dit vóórontwerp wordt voor gesteld, het verlengingsrecht te wijzigen in gevallen, waarin de pachter de leef tijd van 65 jaar heeft bereikt. In de bijbehorende Memorie van Toelich ting wordt o.m. vermeld, dat de uit 1958 daterende Pachtwet geleidelijk zal moe ten worden aangepast aan de zich wij zigende structuur van land- en tuin bouw. De eerste stap op weg van dit aanpas singsproces betreft het in de Pachtwet begrepen verlengingsrecht en wel m.b.t. oudere pachters, die soms zelfs tot zeer hoge leeftijd onder de huidige rege ling van dit recht blijven gebruik ma ken, ook wanneer zij in feite niet vol ledig in staat zijn, de gepachte grond behoorlijk te bewerken. Hier treedt een verstarrende werking van dit verleng- gingsrecht op, waarbij het niet moge lijk is, de grond aan jongere boeren in gebruik te geven, hetzij voor vergroting van andere bedrijven te bestemmen. In het vóórontwerp van wet wordt daar om de ook sociaal verantwoorde beper king van 't verlengingsrecht voor pach ters, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, voorgesteld. Bij verzet van de verpachter tegen verlenging zal de pacht rechter, ingeval de pachter vóór het ein de van de lopende overeenkomst de leef tijd van 65 jaren bereikt, het verzoek om verlenging afwijzen. Daarnaast zal de grondkamer verpach ting voor kortere duur dan de wettelij ke termijn van zes, hetzij twaalf jaren, aan pachters ouder dan 60 jaren, steeds goedkeuren. Deze wijziging kan ook het belang van de pachter dienen, aangezien aannemelijk is, dat de verpachter on der de werking van het gewijzigde ver lengingsrecht vaak niet meer bereid zal zijn, de grond voor de gehele wettelij ke duur aan een oudere pachter te ver pachten. Als gevolg van een en ander behoeft de nu bestaande regeling voor pachtover- neming eveneens aanpassing. De moge lijkheid tot pachtoverneming door fa milieleden en/of medepachter (s) zal worden verruimd en in beginsel te al len tijde mogelijk worden, ongeacht leef tijd en gezondheidstoestand van de zit tende pachter. De nieuwe regeling voor pachtoverneming beoogt tevens de ver jonging van de pachtersstand te bevor deren. op aan de ene kant Rusland Egypte on- slagen viel nog niet te zeggen. Het zag der druk zal zetten en waarop aan de andere kant Amerika door een zekere toenadering tot de Arabische landen (zo als aangekondigd door Scranton, een speciale afgevaardigde van de komende president) Israël duidelijk moet maken, dat het opgeven van de veroveringen de basis moet vormen voor een regeling van het conflict. „Dit jaar moet het gebeuren”, zei bur gemeester Mulder, toen wij hem op de eerste dag van 1969 een gelukkig nieuw jaar toewensten. Wij waren het daar van harte mee eens en in de laatste week van 1968 is ons opnieuw geble ken dat er heel wat mensen achter ons streven staan. Zoals bijv, die dame die reeds voor de tweede keer een bedrag van f 50,overmaakte. Of gelijk die fa. die ons met een vorstelijke gift van f 500,verraste. Nog een zeer sympa- tieke geste: de personeelsvereniging van de NV Koopmans organiseerde een ver laat St. Nicolaasfeest en hield daar een collecte ten bate van onze stichting. Op brengst f 72,50. Het bestuur van genoem de vereniging schrijft ons: „Misschien wilt u dit even in de krant vermelden; wellicht is het een stimulans voor an dere verenigingen!” Wij doen dat gaar ne en natuurlijk aan allen weer heel hartelijk dank. Door dergelijke voor beelden zijn verdere aansporingen on zerzijds bijna overbodig geworden. Stand bij de jaarwisseling f 13301,35. Er zijn dezer dagen weer heel wat goe de wensen uitgewisseld. Ook onze ge handicapte kinderen hebben recht op een „gelukkig nieuwjaar”. Als u deze wens voor hen wilt helpen waar maken kunt u dit doen door een storting op postrekening 1618019 ten name van de penningmeester van de Sichting Dag verblijven voor Gehandicapten te Bols ward. Wij hopen u ook in de komende periode weer regelmatig op de hoogte te houden van de stand van zaken en het allerbeste voor ’t nieuwe jaar wordt u gaarne toegewenst door de bestuurs leden: S. Hoekstra, Gabbemastraat 18 Bolsward, tel. 2133; M. Knuvers, W. Tjaardastraat 168, Sneek; A. Mooy, Kleinzand 3, Bolsward tel. 2600; Ds. J. I Eggink, Turfkade 10, Bolsward, tel. 2510; O. Prins-van Dalen, N. Haisma- straat 1, Bolsward; G. de Vries-Spoel- stra, dr. O. Postmastraat 24, tel. 2016; S r 2 H. Boomsma, Leeuwarderweg 67, Sneek

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1