Wonseradeel boekte met 156 triest verliesrekord Elke wike mear as 1000 Fryske boeken Nieuwe politiek moet vicieuze cirkel doorbreken Noch ien en oar üt it jierforslach fan de K.F.F.B. Fan de Martinytoer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii le wy dat bütendyks hólde, dan moatte de diken heger en swierder makke wur de. En dér is men dan ek drok mei dwaende. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i DINSDAG 7 JANUARI 1969 108 JAARGANG No. 2 WymbritseradeeL l. e i a (- in I t get. nei Tj. de J. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 W IS e n i- e n k Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre»; Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De oorzaken, als mechanisatie van het landbouwbedrijf, sanering boerenbedrijf jes en middenstand enz. zijn reeds vaak besproken. Dit zijn gegevenheden, waar in feite niets aan is te doen. Maar toch is er een ander aspect, dat gesignaleerd moet worden, n.l. de „verborgen werk loosheid” en de vicieuze cirkel waarin een heel gebied daardoor komt te ver keren. Want waar blijven al die men sen. De cijfers tonen het aan: het knel punt zit steeds in het vertrekoverschot. Daarbij gerekend het feit, dat juist in de betrokken gebieden de werkloosheid gering is, blijft er maar één conclusie over: De mentaliteit is hier over het al gemeen zo, dat men niet bij de pakken neer blijft zitten maar er op uittrekt en elders werk zoekt. Dit is op zichzelf lofwaardig. Maar het heeft een nare bijsmaak. Terwijl men in het oosten van de provincie zich het hoofd moe pie kert over te zoeken objecten teneinde er de werklozen te werk te kunnen stel len en er alle dorpshuizen, bibliotheken, zwembaden, rusthuizen enz. reeds zijn gebouwd, komen deze werken hier niet of uiterst moeizaam van de grond. Dit brengt weer met zich mee het feit, dat het oosten van de provincie hoe langer hoe meer „leefbaar” wordt en het wes ten door uitholling hoe langer hoe meer mogelijkheden moet ontberen. Dit pro bleem is ook ter sprake geweest in de Friese Staten, waar Gedeputeerde De Wilde in zijn antwoord op de algemene beschouwingen sprak over de AW (aan vullende werkgelegenheid) het werk van de PCW (Provinciale Commissie Werk voorziening) en tenslotte in antwoord aan het enige communistische raadslid, mevr. Dijkstra, over de FSW (Gemeen telijke Sociale Werkvoorziening, thans na 1 jan. WSW genoemd,. Er was in het betoog van de heer De Wilde één lichtpuntje, n.l. dat, nu het moeilijk blijkt hier werk uit te voeren in AW verband, men bereid is de projecten van de plancommissie in de toekomst meer op het nu achterblijvende westen te concentreren. Ook ons aller wens, de totstandkoming van het zwembad te Bolsward, zou op deze manier wellicht een kans kunnen maken, nu uitvoering in AW verband niet wel mogelijk blijkt. Om u over de gedachten van het pro vinciaal bestuur nader te oriënteren, la ten we hier letterlijk het gedeelte uit de vervoer acceptabel is, als dit binnen ien hüshalding in bistean. Nou komt der in fabryk, dy’t oan 250 minsken in bi stean jowt. Boppedat kriget Hollandia noch gele- genheit ta ütwreiding en bliuwt der foar de stêd noch in moai hoekje oer foar wenten of oare fabriken. It fortriet om it forties fan ien pleats wurdt dan wol oerskade troch de bli- dens, dat der mei inkelde jierren wurk en brea is foar in pearhündert hüshaldin- gen. Men kin dochs net üntkenne, dat der yn de lanbou aloan mear ha’s ne- dich binne om ien hüshalding in bistean to jaen, towyl it yn oare bidriuwen meast oarsom is. Dizze swakke ekono- myske situaesje fan de lanboubidriuwen is gjin kwestje fan skuld of forkeard hannelje, mar foar hündert persint it gefolch fan in ekonomyske Ontwikke ling, dy’t gjin minske of regearing kea- r® kin. Hja leit yn de aerd fan it bi- driuw, dat it meast ekstensive bidriuw is fan allegearre. De oerheit. dy’t de taek hat om yn in wolfeartssteat as Nederlan ek in bloei- jend Fryslan op streek to helpen, moat alle oandacht jaen oan mear yndustry, mear skipsbou, mear administrative en oare tsjinstforlienende bidriuwen. En dêrfoar binne wer nedich: bettere we gen, flotte en rédde forbiningen, mear en better ünderwiis, kulturele en re- kreative forsjenningen en al sa mear. De feiten wize it nou al üt, dat it bi- nammen de wegen binne, dy’t foar in kontrei fan oergreate bitsjutting binne. Gean mar ris nei, hoe’t de plakken oan rykswei 43 harren üntjowe. En as dy wei yn koarte jierren in fjouwerbaens wei wurden is, giet it noch folie hur- V er schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en DER IS GJIN SPRAKE FAN Dér is gjin sprake fan dat de greate foroaringen, dy’t nei de oarloch op alle gebiet to sjen binne, nou wol sahwat ütwurke binne. Mannichien tinkt dat noch, hiel hwat hoopje derop. Dat is lykwols in idele hope. Rjucht oarsom moat men sizze, dat de lawine, dy’t yn de foarbije jierren oer üs hinne gien is, noch hurder bigjint to skouwen. Wy kinne üs mar klear- meitsje op in rêdder tempo. Binammen yn Fryslan, dér’t sa lang it agrarysk libben syn stimpel op it maetskiplik libben setten hat, staan wy foar in maet- skiplike ombou, dy’t djip yngripe sil yn alle forhaldingen. Wie yn 1947 de agra- ryske biropsbifolking noch 34 persint fan it totael, nou is dy al under de 20 persint sakke, yn Grinslan is hja al under de 15 persint en elts wit, dat fan jier ta jier dizze delgong trochgiet. Wy sjogge dizze delgong mei in gefoel fan spyt, wy seagen folie leaver in pleats mei boer en boerebern, dér’t in- kele arbeiders, in feint en in faem har bistean hiene. Mar de hurde feiten twin ge in oare wei op. dat wit elk. De pleatsen fan 20 oant 30 ha binne of wurde yn koarten ienmansbidriuwen en de lytsen en lytseren steane op de list, dy’t hurd lytser wurdt. Foar it boerefolk is dit in tragysk forrin, dér’t in bulte persoanlik leed oan fêst sit. It is gelokkich, dat om sosiale motiven de lytse boer troch de sanearingsfor- goeding biwarre wurdt foar earmoede, mar it bliuwt foar harren in hurd ge lach. De plannen fan dr. Mansholt om dizze agraryske revolüsje yn koarte jier ren üt to fieren, sille dan op great for- set stuitsje en nei myn miening ek gjin kans meitsje. Mar likegoed bliuwt de tendins bistean, hwant de ekonomy twingt mei izeren lo- gika dy kant üt. Sjoch as in buorkerij fan 20-30 ha in bistean jowt oan ien hüuhalding en lit üs rojael wêze, by de fierdere forwurking fan de molke noch- ris oan ien hüshalding, dan is dit yn forgeliking mei oare bidriuwen, in lyts rendemint. Byhwannear’t der oare bi driuwen op dyselde groun in bistean fi ne kinne, dat folie mear minsken brea jowt, dan sille de lésten de earsten for- driuwe. Nim nou ris it foarbyld fan de nije fabryk fan de kombinaesje: Hee- res-Niemeijer. Dy festiging kostet. in pleats oan it Oardtsje. Op dy groun hie I I I gemeentelijke aangelegenheid. De lonen liggen niet hoog, maar de uitdrukking „schrikbarend laag” is evenmin juist. De lonen in de GSW moeten in het algemeen 5 pet. blijven onder die in het vrije bedrijf. Men kan hier verschil van mening over hebben, maar men kan toch niet zeggen, dat ze schrikbarend te laag zijn. Voor het overige blijft het hier een gemeentelijke zaak en het is niet juist er in de vergadering der Sta ten nader op in te gaan. J Mefr. H. Heeringa-Seepma, de skrinw- ster fan „Martsje it libben yn ’e mijitte” dy’t in earste prils, takend waerd yn de romanpriisfraech fan de KFFB (f 2500), tanket hjirre it bistjür foar it yn har stelde bitrouwen. Efter de bi- stjürstafel fan L nei r,j, de hear J. v. d. Goot fan Ljouwert (skriuwer-skat- halder, sjoch ek it hjirby öfprinte jier- forslaeh, E. S. de Jong fan Boalsert (propagandalieder) en juffer Sytske Zyistra fan Hieslum. De léste kaem as bistjürsüd yn it plak fan juffer G. Santema to Boalsert, dy’t om utens gien wie en bitanke hie. Op de jiergearkomste fan de KFFB, haldde de skriuwer-skathalder J. v. d. Goot ünder it motto „Efkes tobeksjen oer it goed en tsjoed fan 1968”. In oersjoch oer de aktiviteiten fan it óf- roune jier. Hwat de ütjeften oanbilange bigoun it hwat de haedboeken oanbi lange yn de greate ‘rige mei Faes efter Glês fan A. Jousma, Dat boek spilet op it terrein fan it skoalle- en learare- formidden. It giet dëryn oer de ünder- linge forhalding fan de leararen en har ren konflikt tsjinoer de learlingen. De greate Sünde fan Th. Kuiper folge yn it ekstra abonnemint. Dit boek wie in histoaryske roman üt it bigjin fan de sechtsjinde ieu en spile yn de omkriten fan Rinsumageast, binammen op Tsjaer- da-State dêrre. Yn de greate rige fan fan ’t hjerst kaem üt It Roer ut Hannen fan P. Akker man. Dat boek forfeit fan de winkel man Geart Kroaneman, dy’t it roer goed yn hannen hakie woe. Mar Fim- ke, syn dochter, fart in oare koers en üteinliken is Kroaneman stjürman óf. Yn it Span waerd ütjown yn forbón Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag redelijke grenzen blijft. Het gaat niet aan de mensen van de ene kant van de provincie naar de andere te laten reizen. Wel leeft de gedachte de plan ning van de Plancommissie en die van de PCW in de toekomst meer als één geheel te gaan beschouwen. Op die zjj- ze zou men met de plangelden in het westen van de provincie, waar geen werkloosheid heerst, misschien iets ex tra’s kunnen doen. Dit onderwerp is in de plankommissie reeds uitvoerig aan de orde geweest en spreker kan mee delen, dat de Plancommissie bereid is het college van Ged. Staten in deze geest te adviseren. Hij heeft begrepen, dat het college deze kant wel uit wil en zal trachten, deze twee in hun totaliteit te gaan bezien. Uiteindelijk is het voor de gehele provincie bedoeld. Er heerst rond de aanvullende werken trouwens nog veel misverstand. Veelal meent men dat het hier een subsidie betreft. Het zijn echter werken, die uitgevoerd moe ten worden, waarop subisidie gegeven wordt. Deze werken moeten zoveel mo gelijk dAar verricht worden, waar werk loosheid is. Hier binnen de provincie spreekt dit niet zo sterk, maar in lan delijk verband is het eigenlijk een vreemde zaak. Zo is men b.v. in Noord- Holland bijna jaloers op het feit, dat Friesland zoveel werklozen kent, enkel omdat daardoor hier veel werken kun nen worden uitgevoerd, die men daar niet kan tot stand brengen. Hier zijn nu eenmaal een aantal tegenstrijdige belangen aan de orde en de PCW tracht zoveel in haar vermogen is naar billijk heid te handelen. Mevr. Dijkstra heeft gezegd het te be treuren. dat opnieuw door de PCW een lijst moest worden ingestuurd. De PCW betreurt dit zelf ook. Veel liever zou zij zien, dat de mensen op een nor male wijze te werk werden gesteld. Ze heeft daarbij gesteld, dat de lonen in de AW zo laag zouden zijn. Dit is niet juist, want in de AW worden de nor male lonen volgens het c.a.o. betaald. Er is wat dat betreft dus geen reden te zeggen, dat het voor de betrokken mensen nadeliger is te werken in AW verband. Als zij van mening is dat de werklozen niet in de GSW behoren te worden geplaatst, is spr. dit met haar eens. Als het gebeurt is het fout. Spre ker heeft wel de indruk, dat men door de grote werkloosheid wellicht wat te vlot verschillende mensen in het GSW heeft geplaatst. Dit is n.l. de enige verklaring voor het feit, dat het aantal in de GSW geplaatste zo snel oploopt. Daar is de GSW niet voor bedoeld. De ze is bedoeld voor mensen die niet va lide zijn en niet voor mensen die lan gere tijd werkloos zijn. Voor het overi ge kan spreker weinig zeggen van wat mevr. Dijkstra hierover naar voren heeft gebracht, omdat de GSW geen pro vinciale zaak is. Het is duidelijk een Bolsward Is gegroeid, maar de eerlijkheid gebiedt vast te stellen dat de. voor spelling, dat dit een groei-eilandje zou zijn in een ontvolkend achterland helaas is bewaarheid. Hier zijn de trieste cijfers. Wonseradeel verloor 156 inwoners, Hennaarderadeel 20, Wymbritseradeel 92, Baarderadeel 20. Daarnaast nog Hin- delopen 28, Harlingen 8, Barradeel 11, Het Bildt 136, Ferwerderadeel 125, Donia- wersta!69 en Oost-Dongeradeei 49. Een triest rekord dus voor Wonseradeel. Een betreurenswaardige gang van zaken in juist dat gebied wat van oudg het meest vruchtbare en meest welvarende werd genoemd; de kleivveide en de klei- bouwstreek. En daartegenover de „arme Friese wouden”, die een veel sterkere groei en veel welvarender beeld geven. der. En Boalsert, èn Snits, èn de Jou- wer, èn it Fean, èn Drachten groeije om it hurdst. It is ek dêrom, dat de Süd- westhoeke allinnich dan syn kansen krl- as it tempo fan de oanliz fan in goede wei fan Ljouwert oer Boalsert en Warkum nei Gaesterlan opfierd wurdt. Ik wit wol, dat de Provinsiale Wetter- steat ek net alles tagelyk kin, mar it giet oant nou ta wol tlge stadich. De wei nei Warkum hie al lang klear wê ze moatten en de trochbraek yn War kum seis nei it stasjon ünder hannen, de lanoankeap tusken Boalsert en Ljou wert sjit ek to min op om dy wei op tiid klear to krijen. De weach fan plak- en bidriuwsykjende minsken üt it oer- folle Westen komt alle dagen tichter by. Dizzer dagen giet wer in fikse fa bryk mei hear en fear üt Haerlim wei nel Hoam yn de kop fan Noard-Hol- lan. Boppe Alkmaer groeije de plakken as koal en de fjouwerbaensófslütdyk sil straks sjen litte, hoe’t de animo om hjir yn Fryslan plak to sykjen tanimme sil. Fryslan syn takomst leit yn de for biningen mei it Westen, dêrre wenje fiif miljoen goed fortsjinjende klanten. En sawol yndustrieel as rekreatyf leit Fryslan foar dat gebiet tige gunstich. Gelokkich bigjinne folie mear minsken yn to sjen, dat de oandacht fan Frys lan net iensidich rjuchte wurde moat op Grins en Drinte, hwerüt wy net fol ie mear to forwachtsjen hawwe as dea- de fisk en fortrape feartskanten, mar op it ekspansive, HolIAnske ranstélgebiet. Dér leit Fryslans takomst! rede van de heer De Wilde volgen, dat betrekking heeft op deze materie. In het antwoord op schriftelijke vragen is volgens spreker reeds gesteld, dat het niet bij voorbaat uitgesloten moet wor den geacht, dat buiten de echte werk- loosheidsgebieden ook nog hier en daar een enkel aanvullend werk wordt uit gevoerd. Dit wordt wel eens geprobeerd bij werken, die eigenlijk van de grond moeten en waar dit zonder meer niet wil lukken. In de eerste plaats is het echter zo, dat de PCW een adviserend orgaan is voor het Rijk. Het Rijk stelt tenslotte de lijst van uit te voeren wer ken vast. Het is wel zo, dat het hier geen loze advisering betreft, en dat het maar zelden gebeurt, dat er een wij ziging wordt toegepast in hetgeen is voor gesteld. Dit komt ook, omdat de ambte naren van het Rijk bij het opstellen van de lijst betrokken zijn. Wanneer men b.v. een werk zou opvoeren in Wonse radeel, dat een laag werkloosheidscijfer heeft, dan zou men ogenblikkelijk van de Hoofdinspecteur van de arbeidsvoor ziening te horen krijgen: Doe dit maar niet, want er heerst daar geen werk loosheid. Om die reden kan men in het rayon, waartoe Wonseradeel behoort, niet een project opzetten van enige om vang. Dit kan alleen in die districten van de arbeidsbureaus waar werkloos heid heerst. Slechts in grensgevallen houdt de commissie voet bij stuk. Zo is het b.v. gelukt in Sneek het instruc- tiebad als project op te voeren. Daar komt nog bij, dat men in de PCW op het standpunt staat, dat men de men sen omdat ze werkloos zijn zal moeten laten reizen. Iedereen heeft zijn werk graag zo dicht mogelijk bij huis. Dat geldt ook voor degenen, die werkloos zijn. Het is daarom tegen de normale gang van zaken als men iemand die werk loos is, aan de andere kant van de provincie, dan waar zijn woonplaats is, aan het werk zet. Nu kan men wel stellen, dat werknemers in het vrije be drijf ook veel reizen. Deze doen dit ech ter veelal in een luxe wagen met zijn vieren of in een busje van de baas. In een geval als hier bedoeld zou men ech ter op ’n centrale plaats bij elkaar moe ten komen om dan samen met de bus naar het werk te gaan. In de PCW staat men op het standpunt, dat alleen dan In soartgelikense situaesje hat de KFFB mei to meitsjen. Wol dy de holle bop pe wetter halde, dan moat dy ek oan it opheegjen, uteraerd net fan diken, mar fan hwat oars. Om it mar kon- kreet to sizzen: de kosten rinne almar op. De biner wie al de earste, de post de twadde, leansforhegingen de tredde, en de BTW is op dit stuit de hikkeslu- ter. As men hwat net üt ’e langte helje kin, dan mar üt ’e breedte. Mar ien- ris haldt ek dat perfoarst op. En safier is it dan ris wer. De KFFB moat op ’en nij dykje. Der is dit jier bisocht dit op to kearen en in oare wei to gean, mar dér kamen safolle nega tive réaksjes op, dat soks wie net to réalisearjen. De paperback-ütfiering rekke dérmei fuort fan de kaert. Peil-forleging wie der dus net by. En peil-forheging is net to kearen. Nou hawwe der guon sein, al sil it in goune mear kostje moat te, as wy mar in ynboun boek hélde, lyk as wy dat wens wiene. Sa slim hoecht it aldergeloks net, mar mei min der as heal óf kin it net ta. It foarstel de ynlagen to forheegjen mei twa kwartsjes, waerd flot oannommen. De kontribüsje fan f 3,90 wurdt sa- dwaende nou f 4,40. Dy fan it ekstra abonnemint kin sa bliuwe. Dat is moog- lik wurden, mei’t it tal leden, dat hjir diel oan nimt, sa great wurden is, dat dit de saek yn lykwicht bringt. De hear Van der Goot bisleat syn jier- forslach mei tank oan allegearre, dy’t mei him oparbeide hiene en boppeal oan God, dy’t ek yn 1968 sa rynsk Syn seine joech. Wethalder G. Haekma fan Eanjum biedt mefr. H. Heeringa-Seepma üt namime fan it gemeentebistjür fan East-Dongeradie] blommen oan. Mefr. Heeringa-Seepma, dy’t earder ek al in 5-tal berne- en jongeieinboeken skreaun hat, wennet yn Eastrum (E.D. by Dokkum). mei it 35ste nümer fan De Fleanende Krie. Hwat dy Krie sa yn de rin fan ’e tiid oan nijsgjirrige en weardefolle dingen sammele hie, waerd hjir byelkoar brocht yn in bóndel mei ryk forskaet. Troch de stipe fan diverse ynstansjes dy’t nochris tank brocht waerd is der ek noch oar wurk ütkommen, dat oars net sa maklik it Ijocht sjocht, mar dochs fan bitsjutting is foar de algemie- ne Ontwikkeling fan de tael seis en sa sadanich thüs heart yn it ramt fan it gehiel. Hjirby doelde sprekker op de ünderskate dichtbondels, dér’t lju dy’t dér niget oan hawwe, foar harsels hiel hwat oan hawwe kinne en dy’t se gau- ris bruke kinne by bipaelde gelegenhe den. Ih tige aparte ütjefte hat west Dér’t tyranny isfan Gyula Illyés, dichtwurk ütkaem tidens de Hongaers- ke opstAn fan 1956, dy’t troch de Rus sen yn bloed smoard waerd. E. S. de Jong hie dér in Fryske biwurking fan makke. En nou’t yn 1968 him deselde situaesje foardie yn Tsjecho-Slowakije, dat de Russen wer delkamen mei har Onderdrukking fan de frijheitssin fan in oar folk, hat it bistjür miend ek in stien bydrage to moatten ta de stipe fan Tsjechyske studinten, dy’t hjir to uzes tahaidden mei it ütjaen fan dizze biwurking. Fan dit boekje moast in twadde printinge komme. Sadwaende binne der dit jier melelkoar 19 nümers bykommen, wylst ft totael oan titels 18 west hat. De KFFB koe troch ien en oar fleurich fierder klimme ta de hich- te fan 130 ütjeftenümers. Der binne dit jier net minder as 53.445 greatere en lytsere ütjeften de doar ütgien. De giro rekken birint dit jier in bidrach fan f 110.321,32, wylst der noch in saldo stiet fan f471,06. En nou moatte wy wer fierder, sa sei de hear Van der Goot. Wy binne krekt as „De Stiennen Man” by Harns, dy’t de diken oereaget, om to sjen oft se noch wol oan de easken foldogge. It die bli- ken fan net. Allegeduerigen riist it peil fan it séwetter bütendyks en wol- X'-’A’X o ■- o c o o o o o c o c o o o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1