Aktiviteiten het m en over Midden=Oosten waar- schuwde voor te grote optimisme Gaöe smw Profeet’ De Pous Rusland zoekt diplomatieke oplossing Geruchten over de opdringende Hong kong-g riep R.O.N.O. i j STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hoog van de toren blazen X -w t J VRIJDAG 10 JANUARI 1969 108e JAARGANG No. 2 Wymbritseradeek Hwat hat üs hjoed to sizzen Prjjzen 18.30—19.30: Fryske Griep Earje hwat aid is Waermje hwat kald is Lit hwat snoad is, Help der ’t noad is, Fljuch der ’t spoed is, Bliuw der ’t it goed is. Hoezeer Israël, toen de kwestie in de Veiligheidsraad behandeld werd, betoog de, dat het hier uit zelfverdediging had gehandeld, de Raad was het hiermede niet eens en veroordeelde Israël met al gemene stemmen, een uitspraak, die Is raël naast zich kan neerleggen. De po litieke vraag blijft evenwel, of vergel- dingsaanvallen, zoals de Israëlische, zin hebben. In de eerste plaats treffen zij Arabische staten, die als zodanig de sa botagedaden niet verrichten, maar dul den en zelfs toejuichen. De sabotage wordt vooral verricht door de Palestijn se Arabieren, (dat zijn vluchtelingen, die al in 1948 uit de staat Israël vlucht ten) of hun kinderen, ofwel door vluch telingen van het vorige jaar. Vooral in Jordanië dreigen deze Palestijnse ver zetsgroepen een staat in de staat te gaan vormen. De verzetsorganisaties als zo danig zijn door de vergeldingsaanvallen niet te treffen, zij ontlenen er slechts heroïsme aan, terwijl de Arabische re geringen weinig tegen hen kunnen on dernemen. In de tweede plaats versterken de ver- geldingsaanvallen de bewondering van de Arabieren, zodat de Arabische rege ringen meer rekening moeten gaan hou den met de inzichten van deze organi saties, die tegenover Israël een bijzon der felle houding innemen. Het conflict wordt hierdoor nog verder geradicali seerd, de kansen op een compromis wor den erdoor verminderd. Diplomatie De pogingen om tot een diplomatieke oplossing te komen gaan op het ogen blik vooral van Rusland uit. Het is uit gelekt, dat Rusland half december Ame rika gepolst heeft over een vredesre geling, waarbij de resolutie van de Vei ligheidsraad van 22 november 1967 ge leidelijk zou moeten worden uitgevoerd. Tegenover een gedeeltelijke terugtrek king van de Israëlische troepen zou een opening van 't Suezkanaal staan, waar op dan een volgende etappe zou vol gen. De Russische ambassadeur in Londen en Parijs hebben resp. Stewart, de mi nister van buitenlandse zaken van En geland en president De Gaulle van de Russische zienswijze op de hoogte ge bracht. Het heeft er alle schijn van, dat Rusland erop aanstuurt, dat de vier gro te mogendheden, die met het uitgescha kelde China overigens) permanent lid Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Smrkovsky gaat In Tsjecho-Slowakije heeft de progres sieve parlementsvoorzitter Smrkovsky zijn functie verloren, omdat in de nieu we federatieve staat de Slowaken die post voor zich opeisen. Smrkovsky heeft zich hierbij neergelegd en hij heeft de bevolking verzocht zich hierbij neer te leggen. De laatste weken waren de Tsje- choslowaakse arbeiders in het geweer gekomen, toen de positie van Smrkov sky bedreigd werd. Men vreest, dat de militante arbeiders zich niet zullen hou den aan het verzoek van Smrkovsky en dat het op een staking zal uitlopen. Harriman at gelost De onderhandelingen in Parijs over een regeling van het conflict in Vietnam zijn nog steeds niet begonnen. De vorm van de tafel voldoet nog niet alle deelne mers. Ondertussen is Harriman, de voor naamste Amerikaanse onderhandelaar, de langste tijd in Parijs geweest, want Nixon, die op 20 januari het presi dentschap van de Ver. Staten zal aan vaarden, heeft al een opvolger voor hem aangewezen, n.l. Henry Cabot Lodge, die een aantal jaren ambassadeur in Sai- >gon is geweest en zich daar had ge kenmerkt als een aanhanger van de har de lijn. Wij zullen moeten afwachten, of Lodges benoeming de kansen op een ver gelijk zal verminderen. Hij staat op goe de voet met vice-president Ky. die zich niet door soepelheid heeft gekenmerkt, maar het is ook mogelijk, dat Nixon, in ziende, dat er in Vietnam nog maar wei nig te redden is, juist Lodge als be kende anti-communist wil gebruiken om zich tegen beschuldigingen van verraad te beschermen. de Hongkong- of Mao-griep. Dat is mis lukt. Met het averechtse gevolg, dat ge ruchten een rijpe voedingsbodem kre gen. Het departement vertelde eind vo rige week op de vraag of de Hongkong- griep al slachtoffers heeft gemaakt in Nederland: „Wij weten van niets. Slacht offers zijn er niet gevallen”. Een reso lute ontkenning. Geruststellend, dat wel. Maar al snel bleek, dat het antwoord niet klopte. In Nederland (Leiden) ze telt een influenzacentrum van de We reld Gezondheids Organisatie. Men bleek daar iets verstandiger dan op het de partement. Het hoofd van dit centrum, dr. Masurel, vertelde, dat al op 10 de cember gevallen van Hongkonggriep in Nederland waren gekonstateerd. In sa menwerking met het ministerie bracht hij, een dag na de ontkenning, een com muniqué waarin hij verklaarde, dat de ziekte zich al over heel Nederland heeft verspreid en in de loop van januari zich verder zal uitbreiden. Met, in het alge meen, een goedaardig verloop. Een paar dagen flinke koorts is het voornaamste ziekteverschijnsel. Het commentaar van dr. Masurel op het ministerie: „Er zit daar iets fout met de communicatie”. ziet hij als de beste oplossing. De over heid moet wel de eigen uitgaven beper ken om de druk op de prijzen te ver minderen, stelt hij voor. Terwijl ook de loonpolitiek een krachtig conjunctureel middel moet zijn. De inkomenspolitiek moet volgens de heer Brouwers sterker dan voorheen op twee pijlers rusten: de nationale produktiviteit en winstde- ling. Inkomens moeten, zegt hij, mede worden bepaald door het resultaat van de onderneming. Ook drs. De Paus gaf in zijn nieuwjaarsrede grote aandacht aan de winstdeling als essentieel onder deel van het inkomen. Zo’n winstdeling zou moeten worden gegeven in de vorm van een spaarloon, zodat het geld niet direkt in de consumptieve sector komt, maar beschikbaar blijft voor investerin gen. Abonnementsprijs f 3,75 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De h“er van der Meer bij de gerestaureerde molen (Foto L. K. Mol) Bolswards Nieuwsblad Naast de rede van drs. De Pous, voor zitter van de SER, is nog een nieuwe waarschuwing gekomen over de eco nomische gang van zaken. Zij is afkom stig van drs. Brouwers, directeur-gene- raal van het ministerie van Economi sche Zaken. Een waarschuwing, die in teressant is omdat eruit duidelijk valt op te maken wat het kabinet De Jong denkt te gaan doen aan de economische ontwikkeling. De heer Brouwers waar schuwt in een artikel in het vakblad Economisch Statistische Berichten voor al tegen te sterke prijsstijgingen. Het gemiddelde peil voor 19691970 zal waarschijnlijk vier tot vijf procent zijn, terwijl 1 tot 2 procent redelijk is te achten. Door de prijsverhogingen staat ons internationale concurrentievermogen voortdurend op de tocht, meent hij. Merkwaardig genoeg komt hij bij zijn voorstellen voor maatregelen niet tot di rekt ingrijpen tegen de prijzen. „Ingrij pen van de overheid dient hier niet voorop te gaan”, schrijft hij. Maatrege len om de concurrentie te bevorderen De verwachtingen zijn, dat de lonen met heel wat percentages meer zullen stijgen dan de arbeidsproduktiviteit zal toenemen. Drs. De Pous, die overigens de noodzaak van een sterkere loonstij ging niet wilde ontkennen, hief hier de waarschuwende vinger voor op. „Ster ke loonsverhogingen betekenen, dat on ze economie weer in een sterke loon- en prijsspiraal dreigt te komen. Daar door wordt het dit jaar weer moeilij- ker om een economisch evenwicht te be reiken. De SER-voorzitter zag ook risico’s in de overbestedingen, die zowel voor re kening van het rijk als van het bedrijfs leven komen. Er mag geen golfbewe ging ontstaan van overbesteding en (als reactie daarop) bestedingbeperking. Dat zou in de tweede helft van het jaar de werkloosheid weer doen toenemen, terwijl die op het ogenblik, zeker in het westen, aanmerkelijk wordt terug ge drongen. Dat de loonontwikkeling niet luistert naar wat algemeen-economisch noodzakelijk zou moeten zijn, noemde drs. De Pous voor een gedeelte het ge volg van een verkeerde mentaliteit. De grote bedragen, die de overheid nodig heeft voor allerlei collectieve voorzie ningen zijn er oorzaak van, dat het percentage van het loon, dat aan de overheid moet worden afgedragen, als maar groter wordt. Terecht is, aldus drs. De Pous, geijverd voor verbetering van de sociale voorzieningen, terecht is geijverd voor uitbreiding van de collec tieve voorzieningen in verband met de leefbaarheid van ons land in de toekomst terecht is geijverd voor meer hulp aan de ontwikkelingslanden. Maar als wij hiermede doorgaan zal moeten worden aanvaard, dat het grootste deel van de stijging van het nationaal inkomen voor deze doelen worden opgeëist. Toch zijn veel groepen bezig de lasten, ver bonden aan de collectieve voorzieningen, af te wentelen op anderen, wat infla tie stimuleert. Het is een teken, meent de SER-voorzitter, dat men mentaal nog niet helemaal op deze ontwikkeling is ingesteld. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft geprobeerd on- ir. G. Brilman rust te vermijden over het opdringen van Het Midden-Oosten lijkt wel de eerste bemoeienis van de politieke wereld in het nieuwe jaar te zijn Terwijl aan de ene kant het geweld is opgelaaid en de tegenstellingen zijn verscherpt, wordt aan de andere kant druk gewerkt aan een politieke oplossing van het geschil in het Midden-Oosten. De aanslag van twee Palestijnse terroristen op een Israëlisch passagiersvliegtuig in Athene bracht de Israëlische regering ertoe een vergeldingsaanval te doen op het vliegveld van Beiroet ,de hoofdstad van de Libanon. Commandotroepen ver nielden daar dertien vliegtuigen van Arabische luchtvaartmaatschappijen, een schade ,die overigens grotendeels door Engelse verzekeraars wordt gedragen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Advertentieprijs: 16 ct per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag van de Veiligheidsraad zijn, druk op de landen in het Midden-Oosten gaan uit oefenen. Van Franse zijde is wel eens gesproken van een conferentie van deze grote vier, maar op het ogenblik schijnt men de voorkeur te geven aan overleg in het kader van de Ver. Naties. In de tweede helft van de vorige maand is Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, in Kaïro geweest en men mag aannemen, dat hij Nasser de Russische strategie duidelijk heeft ge maakt. Voor alles willen de Russen ver mijden, dat het tot een nieuwe explosie komt, waarbij hun van Russische wa pens voorziene Arabische vrienden on getwijfeld een nieuwe nederlaag tege moet zouden gaan. Zouden zij dan weer niet ingrijpen, dan zou dat wel eens het einde van deze vriendschap kunnen zijn, grijpen zij wel in, dan kan dat een groot conflict met de Ver. Staten ten ge volge hebben. En dat is hun de kwestie niet waard. Vlot zal de discussie niet verlopen, want Israël heeft al aangekondigd de Russische voorstellen niet te kunnen be schouwen als een basis voor discussie, aangezien naar Israëlisch inzicht Mos kou terugtrekking van Israël wenst zon der vrede of veilige grenzen. Dinsdag 14 jan.: 18.3019.30: Fryske Utstjüring: Fiysk nijs yn koart bl- stek. „Petear om hüs en hear”, üs agra- ryske rubryk yn oparbeidzjen mei de trije lanbou-organisaesjes yn Fryslan. Dizkear praktykskoalle yn Oentsjerk. „Op wei nei de maetskippij”. In pro gram oer it hoe en hwat fan wegen dy’t der yn Fryslan binne of net binne! om ünderwiis en opliedingen folgje to kinnen. „Nijscö”, in traktaesje fan nijsgjirrichheden, nijs en kommintaer. Woensdag 15 jan.: 19.4520.00: basis- kursus Fries. Samenstelling: mevrouw A. Bosma-Banning. Eindredaktie: drs. Douwe van Dam. Schriftelijke begelei ding voor f 12,50 te bestellen bij het instituut „Fryslan”, van Swietenstraat 10 te Leeuwarden. Vandaag de 9e les voor Friezen en niet-Friezen. Presenta tie: mevr. A. Bosma-Banning, Jetske Zijlstra en Heinze Bakker. Donderdag 16 jan.: 18.3019.30: Fryske utstjüring. Frysk nijs yn koart bistek. „Skiifsjitte”. Kulturele aginda. „Nijsco” in traktaesje fan nijsgjirrichheden, nijs en kommintaer. Vrijdag 17 jan. Utstjüring. Frysk nijs yn koart bistek. Jongereinprogram, üs moanlikse rubryk foar jonge barkers mei ü.o. bisite oan in kofjebar en in soad muzyk. „Hoe soe’t mei him wêze?” Piter Terpstra yn petear mei immen dy’t eartiids gauris yn it nijs wie. „Nijsco” in traktaesje fan nijsgjirrichheden, nijs en kommin taer. De voorzitter van de Sociaal Economische Raad, drs. J. W. de Pous (die in Nederland op economisch terrein het gezag heeft van een profeet), heeft ge waarschuwd tegen een al te groot optimisme over het economisch herstel in Nederland. In zijn jaarlijkse overzicht voor de SER zei de voorzitter en oud- minister van Economische zaken, dat Nederland weer midden in de inflatiemolen dreigt te raken. Het oude principe om de Ionen evenveel te laten stijgen als de arbeidsproduktiviteit zal ook in 1969 noodgedwongen moeten worden verlaten. Diegenen, die nog denken, dat de lonen wel in de buurt van de produktiviteits- stijgingen zullen blijven zijn niet erg realistisch, zei drs. De Pous. De lonen staan onder sterke druk. Aan de ene kant een stijgende vraag naar goederen en diensten, aan de andere kant sterk stijgende prijzen. Hét „onzichtbare” loon, dat wordt besteed aan sociale voorzieningen wordt groter De invloed van de BTW op de. prijzen is al heel snel duidelijk geworden. Het huishoudpotje is aan merkelijk sneller leeg dan in 1968. Dat heeft, logisch, gevolgen voor de looneisen. Vier geslachten in Lollum: Overgrootmoeder*: Johanna Kramer- Jansen 67 jaar Wanswerd a.d. Streek. Grootmoeder: Loltje Luinstra-Kramer, 45 jaar, Lollum. Moeder: Johanna Hogendorp-Luinstra 21 jaar, Lollum. Baby: Loltje Hogendorp 3 maanden, Lollum. Het is van de meeste mensen niet een gewoonte om hoog van de toren te bla zen. Ook van voorlichters niet. Toch heeft het er soms alle schijn van om dat men vaak van verschillende kanten dezelfde berichten hoort. Sommigen kunnen letterlijk hoog van de toren blazen waarbij we in de eerste plaats denken aan hen die een hooi- of kuiltoren op hun bedrijf hebben. Het aantal is nog niet groot maar het zal eind 1969 ongetwijfeld groter zijn. Als wij als voorlichters hoog van de toren blazen over hooiventilatie met ver warmde lucht dan berichten wij slechts over de goede resultaten die er mee be haald worden. Als de heer Mansholt spreekt over de grotere bedrijven in de toekomst dan blaast hij ook in zekere zin hoog van de toren, maar op een geheel andere manier. Glaslanddag 1969 De grotere bedrijven mogen dan in aan tal toenemen, ook voor de bedrijven van vandaag zijn er nog vele actuele zaken, die beslist niet vergeten mogen worden. Dat is dan ook de reden geweest waar om de organisatoren van de grasland dag gemeend hebben aan de zaken aan dacht te moeten besteden. Evenals de voorgaande wordt ook deze graslanddag georganiseerd door de Stichting tot Be vordering van het landbouwkundig on derzoek en de landbouwvoorlichting in Z.W.-Friesland, de Nederlandse Kali Im port Mij. en het rijkslandlbouwconsu- lentschap voor Z.W.-Friesland. Wat wordt er behandeld Werd er de laatste keer nogal wat aan dacht besteed aan de EEG, deze keer hebben de inleidingen betrekking op het bedrijf zelf. We blijven dus met beide benen op de grond. En om met de grond te beginnen daar op slaat de eerste inleiding van ir. Hen- kens, rijksland'bouwconsulent voor bo dem en bemesting. Hij zal spreken over: „Dy’t donget, dy’t ponget”. De titel spreekt voor zichzelf. Een ieder kent de waarde ervan maar handelt er niet altijd naar. Wat denkt u van ’t Ameri kaanse onderzoek waaruit bleek dat 1 dollar aan kunstmest besteed 2.80 dol lar rendement had. Al zou het effect hier wat minder groot zijn dan nog loont het de moeite. En we hebben on ze stalmest en gier ook nog. Ook deze produkten hebben hun waarde. Het tot waarde brengen van de gras- landprodukten zal worden behandeld door ir Bakker, directeur van de „Schot horst”. De titel van zijn inleiding is: „Mear molke üt gers”, een titel die zo duidelijk is dat hieraan niets behoeft te worden toegevoegd. Als men een juiste bemesting heeft toe gepast en ’n goed produkt van het gras land heeft gewonnen dan zal dat pro dukt gevoerd moeten worden. De be drijfsgebouwen spelen daarbij een zeer belangrijke rol. „Us pleats hjoed en moam” daarover zal ir. Glerum, ad- junct-directeur van het Instituut voor landbouwbedrijfsgebouwen spreken. Vooral ervaringen met de diverse ty pes ligboxenstallen en ook met de com- binatiestal zullen hier worden behan deld. De bedrijfsgebouwen vormen vaak een knelpunt bij de bedrijfsvoering. Van ir. Glerum zullen we' veel kunnen ho ren. Wanneer De graslanddag 1969 zal worden gehou den te Sneek in „Amicitia” op 23 ja nuari. Het is nu voor de zevende keer dat er een graslanddag wordt georgani seerd. Evenals in 't verleden zal ook nu weer de sluiting ’s middags om kwart over drie plaats vinden zodat u met melken weer thuis kunt zijn. De te behandelen onderwerpen zijn zeer belangrijk zodat we u graag opwek ken deze dag te bezoeken en de datum nu alvast te noteren. Een persoonlijke uitnodiging kunt u binnenkort tegemoet zien. Voor 1969 wens ik u en de uwen mede namens alle medewerkers op het con- sulentschap graag het allerbeste. Sneek - ffi ’""W «I - 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1969 | | pagina 1